Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

αλλεργια σε μωρο που θηλάζει


Recommended Posts

Καλησπερα! Ο μπεμπης μου 2 μηνων εμφανισε λιγη βλεννα στα κακακια. Ειναι αλλεργια στα γαλακτοκομικα; Να πω οτι απο τοτε που γεννησα συνεχισα να παιρνω συμπληρωμα ασβεστιου.

 

Καλησπέρα σας,

Η περιγραφή σας ταιριάζει με μια μορφή αλλεργία στα γαλακτοκομικά προϊόντα η οποία ονομάζεται αλλεργική πρωκτοκολίτιδα. Είναι δυνατόν να εμφανιστεί είτε σε βρέφη που θρέφονται με αγελαδινό γάλα σε σκόνη είτε ακόμα και σε βρέφη που θηλάζουν αποκλειστικά, όταν η θηλάζουσα μαμά καταναλώνει γαλακτοκομικά προϊόντα. Οδηγίες για την σωστή αντιμετώπιση και την παρακολούθηση μπορεί να σας δώσει ένας έμπειρος αλλεργιολόγος. Με τις σωστές οδηγίες συνήθως το πρόβλημα ξεπερνιέται μετά τον πρώτο χρόνο.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 7,3k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Σκεφτήκατε το γίδινο http://www.mednutrition.gr/katsikisio-pio-elafry-gala ;

 

Δες και εδώ από όπου αντιγράφω

 

 

http://www.eligast.gr/images/eyexia/2012/53.pdf

 

πολύ αναλυτικό και επιστημονικό για τις διαφορές με το αγελαδινό.

 

Στα υπόψη (όσο αφορά τα άλλα άρθρα) πως αυτή είναι μια καθαρά ιατρική συμβατική έκδοση.

πᾶν μέτρον ἄριστον

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
Σκεφτήκατε το γίδινο http://www.mednutrition.gr/katsikisio-pio-elafry-gala ;

 

Δες και εδώ από όπου αντιγράφω

 

Καλησπέρα σας,

Η αντικατάσταση του αγελαδινού γάλακτος από πρόβειο ή κατσικίσιο στους αλλεργικούς ασθενείς θέλει πολύ μεγάλη προσοχή. Μπορεί, μεν, από διαιτητικής απόψεως να υπάρχουν διαφοροποιήσεις που να ονομάζουν το ένα καλύτερο ή το άλλο χειρότερο. Από αλλεργιολογικής όμως άποψης 9 στους 10 αλλεργικούς στο αγελαδινό γάλα θα εμφανίσουν την ίδια ή και χειρότερη αλλεργία και μετά από κατανάλωση πρόβειου ή κατσικίσιου γάλατος (και παραγώγων τους). Όπως καταλαβαίνετε το ποσοστό είναι πολύ μεγάλο και αυτός είναι και ο λόγος που χειρισμοί σε αυτούς τους ασθενείς θέλουν πολύ μεγάλη προσοχή και εμπειρία από ειδικό στο αντικείμενο της τροφικής αλλεργίας αλλεργιολόγο.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!

 

ο γιος μου ειναι 8 μηνων. Τα κακά του απο τον μηνα και μετα ειχαν βλεννες ή ηταν πράσινα ή ηταν νερουλα. Προσληψη βαρους άριστη. Σχεδον 1 κιλο τον μηνα με αποκλειστικο θηλασμο. Ειναι στην καμπυλη 75-90 για θηλαζοντα βρεφη. Εχει εμφανίσει αιμα 2 φορές. Η μια μετα απο καταναλωση ενος χοτ ντογκ με τσιλι και την δευτερη μετα την καταναλωση φυστικιών.

 

Τα πρασινα κακα στην αρχη ειχαν αποδοθει στην υπερπαραγωγη μαστων που με ταλαιπωρησε σχεδον 4 μηνες. Ο γιατρος μου ειπε να μην κανω διατροφη και οτι θα το ξεπερασει μονος του. Τωρα με την εισαγωγη στερεων μου εκανε λιγο ατοπικο δερματακι στην κατω επιφανεια του μπουτιου.

 

Εγω φοβαμαι να δωσω τραχανα ή μοσχαρι μηπως παθει τιποτα. Να πάω σε αλλεργιολογο; εχει νοημα; Αν δεν κανω αποχη, τι μελλει γενεσθαι;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!

 

ο γιος μου ειναι 8 μηνων. Τα κακά του απο τον μηνα και μετα ειχαν βλεννες ή ηταν πράσινα ή ηταν νερουλα. Προσληψη βαρους άριστη. Σχεδον 1 κιλο τον μηνα με αποκλειστικο θηλασμο. Ειναι στην καμπυλη 75-90 για θηλαζοντα βρεφη. Εχει εμφανίσει αιμα 2 φορές. Η μια μετα απο καταναλωση ενος χοτ ντογκ με τσιλι και την δευτερη μετα την καταναλωση φυστικιών.

 

Τα πρασινα κακα στην αρχη ειχαν αποδοθει στην υπερπαραγωγη μαστων που με ταλαιπωρησε σχεδον 4 μηνες. Ο γιατρος μου ειπε να μην κανω διατροφη και οτι θα το ξεπερασει μονος του. Τωρα με την εισαγωγη στερεων μου εκανε λιγο ατοπικο δερματακι στην κατω επιφανεια του μπουτιου.

 

Εγω φοβαμαι να δωσω τραχανα ή μοσχαρι μηπως παθει τιποτα. Να πάω σε αλλεργιολογο; εχει νοημα; Αν δεν κανω αποχη, τι μελλει γενεσθαι;

 

Καλημέρα σας,

Η πάθηση που περιγράφεται θυμίζει μια αλλεργική πάθηση που ονομάζεται αλλεργική πρωκτοκολίτιδα. Συνήθως οφείλεται στο αγελαδινό γάλα που είτε λαμβάνει απευθείας από το βρέφος είτε μέσω του θηλασμού. Είναι όμως δυνατόν να αποδοθεί και σε άλλες τροφές. Θυμηθείτε ότι ακόμα και όταν η τροφή που έχει ενοχοποιηθεί ληφθεί ψημένη με άλλα υλικά ή υπάρχει μόνο σε μικροποσότητες ακόμα και ίχνη μπορεί να απορυθμίσει το γαστρεντερικό και η πάθηση να υποτροπιάσει (π.χ. γάλα στο τραχανά). Με τους σωστούς χειρισμούς οι οποίοι συμπεριλαμβάνουν και την αποκλεισμό από την δίαιτα του παιδιού και της θηλάζουσας μητέρας των ενοχοποιούμενων τροφών, τα περισσότερα παιδιά ξεπερνούν την πάθηση αυτή μέσα στον πρώτο ή το πολύ το δεύτερο χρόνο της ζωής τους.

 

 

Το ατοπικό έκζεμα ή ατοπική δερματίτιδα είναι μια πιο σύνθετη πάθηση που μπορεί να οφείλεται σε τροφικά αλλεργιογόνα ή αεροαλλεργιογόνα. Σύμφωνα με το ιστορικό του κάθε ασθενούς και αναλόγως της βαρύτητας της νόσου ο θεράπων αλλεργιολόγος μπορεί να αποφασίσει να πραγματοποιήσει και ειδικό αλλεργιολογικό έλεγχο ο οποίος θα περιλαμβάνει είτε αιματολογικές εξετάσεις είτε και με δερματικές δοκιμασίες (αλλεργικά τεστ).

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 month later...

Λοιπόν, έχοντας γράψει ξανά για τη δική μας περίπτωση και επειδή προχθές συμπληρώθηκαν 3 μήνες παρατήρησης μετά από εισαγωγή νέων τροφών, ήρθε η ώρα για το update!

 

Γενικά, πάμε καλά! Οπότε να ενθαρρύνω όλες τις οικογένειες, των οποίων τα παιδιά αντιμετωπίζουν παρόμοια κατάσταση να διατηρούν την αισιοδοξία τους γιατί "ο χρόνος είναι σύμμαχος"!

 

Τον Μάρτη κάναμε αιματολογικές εξετάσεις (μεγάλη βελτίωση) και pads (που τα διαβάσαμε τη 2η, 3η, 4η και 5η μέρα).

Η ανοχή του παιδιού στα γαλακτοκομικά ήταν αισθητά μεγαλύτερη.

 

Μας έκανε μεγάλη εντύπωση που δεν έδειξε καμία ευαισθησία στο γιαούρτι (είτε πρόβειο, είτε κατσικίσιο, είτε αιγοπρόβειο, είτε αγελαδινό). Οπότε, εντάξαμε πλήρως το γιαούρτι στη διατροφή του μικρού.

 

Στα αγελαδινής προέλευσης τυριά, υφίσταται ακόμη πρόβλημα. Στη φέτα (αιγοπρόβεια) και σε κίτρινα τυριά αιγοπρόβεια, όμως, ήταν ελάχιστα τα δείγματα ενόχλησης. Οπότε, και για αυτά μας δόθηκε οδηγία για ένταξη μίας μερίδας /ημέρα στη διατροφή.

 

Μοσχάρι: Τα αποτελέσματα δεν ήταν καλά. Μάλιστα, έδειξαν και καθυστερημένη αντίδραση: το δέρμα κοκκίνισε πολύ έντονα την 4η και την 5η μέρα (ήταν χειρότερα από ό,τι την 2η μέρα). Δύσκολο να εξηγηθεί το γιατί... Τεσπα, μας είπαν να του δίνουμε 2 κουταλιές κιμά μοσχαρίσιο (μαζί με ζυμαρικά ή λαχανικά) 1 φορά / μήνα! Οπότε, έχουμε πολύ δρόμο μπροστά μας αλλά δεν αγχωνόμαστε από τη στιγμή που υπάρχουν εναλλακτικές πηγές πρωτείνης.

 

Γάλα: Το αγελαδινό ήταν εκτός συζήτησης: τα pads "έδειξαν" μεγάλο πρόβλημα. Πρόβλημα υφίσταται και με το κατσικίσιο, αλλά σε πολύ πολύ μικρότερα επίπεδα. Οπότε, η σύσταση ήταν για 200μλ/μέρα κατσικίσιο...

 

Πέρασαν 3 μήνες που ακολουθούμε αυτό το διατροφολόγιο και δεν είδαμε καμία (αρνητική) αλλαγή: ούτε στις κενώσεις, ούτε στον ύπνο ούτε στη γενικότερη συμπεριφορά του παιδιού. Οπότε, μάλλον όλα πηγαίνουν καλά! :-D

Ελπίζαμε βέβαια ότι στα 3α γενέθλια του μικρού (που κοντοζυγώνουν), όλα αυτά θα αποτελούσαν παρελθόν. Και διαπιστώνουμε ότι έχουμε ακόμα δρόμο μπροστά μας. Αλλά δεν μας πειράζει ιδιαίτερα, από τη στιγμή που υπάρχουν ήδη αρκετές εναλλακτικές για το παιδί και (θέλω να) πιστεύω ότι η κατάσταση στο μέλλον θα είναι διαχειρίσιμη και από άποψη ψυχολογική, κοινωνικοποίησης κλπ.("θα μπορεί να τρώει παγωτό με τους φίλους του;").

 

Αυτά από εμένα!

Εύχομαι όλα τα παιδιά να ξεπερνούν αυτά τα προβλήματα!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

γειά σας! Έχω έναν μικρούλη ο οποιος από 3ων περίπου μηνών παρουσιάζει σχεδόν κάθε μηνα βρογχιολίτιδες, και παράλληλα έχει ατοπική δερματίτιδα. Στους 7 μήνες μας είπαν πως έχει ατοπία. Ακόμα δεν άρχισαν τα κρύα και ο μικρός έχει δυσπνοιες το βράδυ, βήχα κτλ.

 

Στο νοσοκομείο στα επείγοντα μας είπαν να δούμε παιδοπνευμονολόγο και αλλεργιολόγο. Πιθανώς τα αναπνευστικά του επεισόδια που θυμίζουν βρογχικό άσθμα είναι αλλεργικού τύπου. Έχουμε κλείσει ραντεβού με γιατρούς αλλά με έχει φάει οι αγωνία. 'Οσοι έχουν παρόμοια ιστορία θα με βοηθούσαν αρκετά λέγοντας μου τι περίπου γίνεται στις σχετικές εξετάσεις και ποιοι οι συνήθεις ύποπτοι.

 

Να αναφέρω πως ο μικρός θηλάζει, είναι φαγανός και έχει φυσιολογικές κενώσεις

d8gLp3.png

 

iXW1p2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!

 

Το συχνότερο αίτιο αλλεργίας στη βρεφική ηλικία είναι η αλλεργία στην πρωτείνη του αγελαδινού γάλακτος. Επειδή το δικό σου μωρό έχει εκδηλώσεις από το αναπνευστικό, λογικά οι αλλεργιολόγοι θα σου ζητήσουν να κάνετε δερματικά τεστ επιτόπου (είναι τελείως ανώδυνα), αλλά και αιματολογικές εξετάσεις (τα λεγόμενα RAST).

 

Αν έχει όντως αλλεργία, δε φαντάζεσαι πόσο τυχερή είσαι που θηλάζεις και δε θα μπλέξεις με τα ειδικά γάλατα!

 

Καλά αποτελέσματα και περαστικά στο μικρούλη!

 

Σημαντικό τιπ: πριν αγγίξεις το δέρμα του μπέμπη στα σημεία με το έκζεμα, να πλένεις πολύ καλά τα χέρια σου, ειδικά αν έχεις πιάσει φαγητό που εκείνος δεν έχει φάει ακόμα. Υπάρχει περίπτωση να ευαισθητοποιηθεί έντονα και, όταν έρθει η ώρα να φάει το συγκεκριμένο φαγητό, να πάθει ως και αναφυλαξία. Για τον ίδιο λόγο, αν δεν έχει φάει ακόμα βρώμη, μην του βάλεις αφρόλουτρα κτλ που περιέχουν βρώμη!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπερα,ο γιος μου 5 μηνων ειχε κενωσεις με αιμα διαγνωστηκε αλλεργικη πρωκτοκολιτιδα,εκοψα γαλακτοκωμικα,εσπεριδοειδη,ψαρι,αυγο,βιταμ,σουσαμι και μοσχαρι φυσικα.

Όταν περιπου εγινε 11 μηνων εβαλα πρωτα στη διατροφη μου τα εσπεριδοειδη κ μετα τα εδινα αμεσα σε αυτον,του εχω δωσει μπισκοτο εμποριου χωρις υποπτες ουσιες κ μετα ανακαλυψα οτι εγρaφε σε ενα σημειο οτι υπαρχει περιπτωση ν εχει αλλεργιογονα ,γαλα και αυγο,το ερωτημα μου ειναι πως θα συνεχισω,θεωρω οτι πρωτα πρεπει να δοκιμαζω εγω κ εφοσον δν κανει αντιδραση μετα να δινω στο μωρο(1ος ετους πλεον)σε ποια ηλικια να του δωσω γαλα?θα πρεπει να παω σε καποιο εξειδικευμενο ιατρειο για να το κανω πραγμα το οποιο δν καταλαβαινω γιατι να παω(την 1η φορα που πηγα τον ζυγησε πηρε ιστορικο κ μου ειπε να συνεχισω την διαιτα που εγω ειχα ξεκινηση,ποιος ο λογος να παω σε παιδογαστρεντερολογο?)ή μπορω να του δωσω στο σπιτι εφοσον εχω πιει πχ γαλα πρωτα εγω?κ σε πια μορφη ωμο γαλα ζεσταμενο η καλυτερα πρωτα ψημενο σε ενα κεικ για παραδειγμα?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Κοριτσια μου καλημερα! Ο μπομπιρακος μου 7,5 μηνων εχει αλλεργια στο χοιρινο απο οτι αποδειχτηκε μετα την εισαγωγη 30 γρ χοιρινου κιμα στη σουπα του. Γενικως ειχε εκζεμα απο μικρος αλλα νομιςαμε οτι το ειχαμε ξεπεραςει. Θα θελα να μου συστησετε εναν καλο παιδοαλλεργιολογο στη θεσσαλονικη γιατι θελω να το ψαξω με ραστ κλπ. Στειλτε μου μηνυμα ευχαριστω πολυ!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 4 months later...

καλησπέρα! ευχαριστώ ειλικρινά που μου δίνεται η δυνατότητα να μοιραστώ τους προβληματισμούς μου...ο μικρός μου 7,5 μηνών έχει παρουσιάσει αλλεργία ξεκίνησε απο τη κρεμούλα 6 μηνών με κοκκινίλες και έντονους ερεθισμούς στο πισινό του καθως και εκζέματα στο πρόσωπο...πια φοβόμαστε για το παραμικρό κάνω αποχές απο γαλακτοκομικά και όλα όσα αναφέρετε...αλλά φοβάμαι πολυ για το γάλα πως θα βοήθησω το παιδί και ταυτόχρονα θα συνεχίσω να έχω ποσότητα γάλατος για το θηλασμό που συνεχίζω και θέλω πολύ να συνεχίσω...???

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Αν υπάρχει καμία εδώ σε στερητική δίαιτα, ας μου πει ιδέες για φαγητά και γλυκα. Εγώ απέχω από γαλακτοκομικά, σόγια, ξηροκάρπια, αβγο, ψαρι, θαλασσινα, κρεατα και ιχνη αυτων.

Συνηθως τρωω σαλατες, ρυζι με λαχανικα, πλιγουρι, οσπρια, λαδερα και για γλυκα λουκουμαδες με μελι και μπαρα καρυδας. Για γλυκα ενδιαφερομαι περισσοτερο, τι αλλο θα μπορουσα να φαω?

Link to comment
Share on other sites

Αν υπάρχει καμία εδώ σε στερητική δίαιτα, ας μου πει ιδέες για φαγητά και γλυκα. Εγώ απέχω από γαλακτοκομικά, σόγια, ξηροκάρπια, αβγο, ψαρι, θαλασσινα, κρεατα και ιχνη αυτων.

Συνηθως τρωω σαλατες, ρυζι με λαχανικα, πλιγουρι, οσπρια, λαδερα και για γλυκα λουκουμαδες με μελι και μπαρα καρυδας. Για γλυκα ενδιαφερομαι περισσοτερο, τι αλλο θα μπορουσα να φαω?

Δε βρισκομαι σε διατροφη αλλα ιδεες για γλυκα μπορω να σου πω γλυκα του κουταλιου, χαλβα σιμιγδαλενιο, κομποστες, κρεμες που θα φτιαχνεις με γαλα καρυδας, τυπου πανακοτα,ζελε, κεικ κ μπισκοτα που αντικαθιστας το γαλα με νερο η χυμο η γαλα καρυδας.υπαρχουν συνταγες χωρις αυγα.κ μαυρη σοκολατα

Για φαγητο τα μανιταρια ειναι μια ιδεα

Μπραβο σου που μπορεις κ στερησαι τοσα τροφιμα

Link to comment
Share on other sites

Ειχε παλι αιμα σημερα και τα μονα νεα τροφιμα που εφαγα αυτες τις μερες ηταν: μια τικ τακ, καρυδα, βρωμη, χυμα μελι και αναποφλοιωτο ρυζι. Το ειπα στην γιατρο και με μαλωσε, λεγοντας μου να μην τα ξαναφαω.

Μαυρη σοκολατα εννοειται δεν κανει γιατι εχει ιχνη απο γαλα και ξηροκαρπια. Τα αποξηραμενα φρουτα εχουν ιχνη απο ξηροκαρπια. Ουφ, δυσκολη αυτη η διαιτα, πανω που νομιζεις πως ξερεις τι επιτρεπεται...

Link to comment
Share on other sites

Ψάξε σε ιστοσελίδες με συνταγές μαγειρικής σε υποκατηγορία νηστίσιμα ή συνταγές vegan. Σε μεγάλα σούπερ μάρκετ επίσης ίσως υπάρχουν ειδικά ραφια με προϊόντα χωρίς γαλακτοκομικά, γλουτένη κ.τ.λ. Ρώτησε στο κοντινό σου σούπερ μάρκετ. Στις συνταγές με γάλα μπορείς να το αντικαθιστάς και με γάλα ρυζιού, αν βρίσκεις.

 

να σε ρωτήσω επίσης κάτι. κρέατα απέχεις απ' όλα; Για το μοσχάρι μόνο έχω ακούσει ότι ευθύνεται για αλλεργίες. τα υπόλοιπα μήπως θα μπορούσε να τα τρώς;

Σκέφτομαι σωστά = νιώθω καλά

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μου επιτρεπουν κουνελι, γαλοπουλα και αρνι αλλα δεν μου αρεσουν καθολου οποτε και δεν τα τρωω. Γαλα ρυζιου, καρυδας και λοιπα εναλλακτικα παλι απαγορευονται λογω του οτι συνηθως παρασκευαζονται σε εγκαταστασεις που διαχειριζονται σογια οποτε εχουν ιχνη. Γενικα οσα εναλλακτικα εχω δει εχουν ιχνη σογιας, μιας και ειναι βασικο τροφιμο των vegan. Ποσο μαλλον αν ειναι και απο μικρους παραγωγους που πιθανοτατα δεν τηρουν αυστηρες προδιαγραφες διαχειρισης αλλεργιογονων αλλα ούτε καν μπαινουν στον κοπο να βαλουν ετικετα προειδοποιησης.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!

 

Τελικά το αίμα αποδόθηκε σε αλλεργία;

 

Μάλλον η κιτ-κατ έφταιγε για το τελευταίο επεισόδιο.

 

Κι εγώ για γλυκά κουταλιού θα σου έλεγα. Και, τώρα το καλοκαίρι, σπιτικές γρανιτες. Εκτός αν δεν τρώς ούτε φρούτα...

Link to comment
Share on other sites

Καλε οχι κιτ κατ, τικ τακ! Η κιτ κατ εχει φουλ γαλα, δεν θα την ετρωγα.... Η τικ τακ ομως δεν ειχε ουτε λεκιθινη σογιας ουτε τιποτα "κακο".

Το αιμα θεωρειται προς το παρον αλλεργια και αναμενουμε RAST και διαφορες αλλες εξετασεις που ισως την επιβεβαιωσουν κλινικα (οι ανοσοσφαιρινες ηταν φυσιολογικες βεβαια, αλλα δεν αξιολογουνται).

Τα γλυκα του κουταλιου δεν μου αρεσουν ειναι η αληθεια, αλλα οι γρανιτες ειναι ωραιες. Θα παγωνω χυμους μου φαινεται απο εδω και περα.

Link to comment
Share on other sites

Jocelyn οταν έκανα αυτή τη δίαιτα που κανεις ενα απο τα αγαπημένα μου ήταν αυτο http://www.jamieoliver.com/recipes/chocolate-recipes/dairy-free-chocolate-mousse/#L51cuxtGWscocPl2.97 (δεν χρειάζεται να βάλεις το 4ο υλικό αν δεν το βρίσκεις)

Και αυτο http://korenainthekitchen.com/2014/02/25/fudgy-cocoa-quinoa-brownies/ αλλα αντί για αυγό έβαζα ενα egg replacer

Αυτά τα δυο τα έκανα οταν δεν μπορούσα να φάω γλουτενη αλλα μετά που μπορούσα έκανα (σχεδόν καθημερινά:-( ) αυτο: http://allrecipes.co.uk/recipe/6036/vegan-brownies.aspx στο τέλος έβαζα κομματάκια μαύρης σοκολάτας λιγο πριν το βάλω στο φούρνο

 

Μπορείς να βρεις παρα πολλά υλικά (μαύρη σοκολάτα κλπ) που παρασκευάζονται σε εργοστάσια που δεν έχουν αλλα αλλεργιογόνα .. Πήγαινε στα βιολογικά και θα τα βρεις

 

Good luck και μπράβο σου! Ξέρω απο πρώτη εμπειρια οτι ειναι πολυ δύσκολο!!

Link to comment
Share on other sites

Μου επιτρεπουν κουνελι, γαλοπουλα και αρνι αλλα δεν μου αρεσουν καθολου οποτε και δεν τα τρωω. Γαλα ρυζιου, καρυδας και λοιπα εναλλακτικα παλι απαγορευονται λογω του οτι συνηθως παρασκευαζονται σε εγκαταστασεις που διαχειριζονται σογια οποτε εχουν ιχνη. Γενικα οσα εναλλακτικα εχω δει εχουν ιχνη σογιας, μιας και ειναι βασικο τροφιμο των vegan. Ποσο μαλλον αν ειναι και απο μικρους παραγωγους που πιθανοτατα δεν τηρουν αυστηρες προδιαγραφες διαχειρισης αλλεργιογονων αλλα ούτε καν μπαινουν στον κοπο να βαλουν ετικετα προειδοποιησης.

 

Κατσικι, κοτόπουλο, κόκορας, χοιρινό, πάπια, χήνα, ζυγούρι, βετουλι, βουβάλι;;;;

 

Γαλα καρυδας ειναι πολυ εύκολο να φτιάξεις μονη σου είτε απο καρύδα (έχουν τα μανάβικα, το Καρφούρ, ο βασιλοπούλος) είτε απο τρίμα καρυδας (lidl).

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Γεια σας.Θα σας γραψω περιληπτικα την ιστορια μας να μου πειτε κ εσεις την γνωμη σας.Εχω εναν μπεμπη 6μισι μηνων.Θηλαζαμε αποκλειστικα με εξαιρεση 3 φορες που πηρε ξενο.Οι δυο ηταν στο μαιευτηριο απο δικη μου φοβια λογω του οτι ηθελε ολο στηθος και τα ειχα παιξει.Δεν ειχε καμια ανησυχοα απο το γαλα.Η τριτη φορα ηταν οταν ηταν 17ημερων,επειδη ειχα σκεφτει να αποθηλασω.Ειχα δωσει το γαλα 7 το απογευμα 70μλ κ ειχα συμπληρωσει με θηλασμο μετα απο κανα 40λεπτο γιατι πειναγε.Ολα καλα,ξαναθηλασε 1 τη νυχτα,4 το πρωι οπου ξαφνικα εβγαλε γαλα απο τη μυτη πρωτη φορα κ ξαναθηλασε 7 το πρωι κ οταν τον ακουμπησα στην αλλαξιερα εκανε για μια κ μοναδικη φορα εμετο ρουκετα κ κλαμα.Τρομαξα τοσο που αποφασισα να μην αποθηλασω.Ειχαμε κ κρυφη γοπ βασει υπερηχου η οποια εδω κ εναμισι μηνα εστρωσε,παιρναμε κ παιρνουμε επαντορεν κ οπου ναναι το κοβουμε.Στους δυο μηνες αρχισε να κανει σκουρα πρασινα κακα,εκρηκτικα με βλεννες.Να πω οτι ειχα πιδακες γαλακτος,εντονη ροη κ υπερπαραγωγη ,κατι που ακομα εχω που κ που!Ανγσυχησα ομως οταν ειδα λιγες κουκιδες φρεσκο αιμα σε πανα.Η παιδιατρος μου εκοψε γαλακτοκομικα.Οι κουκκιδες εμφανιζονταν που κ που,εκοψα κ κρυφα,εκοψα κ μοσχαρι,συμβατικα κρεατα,οι κουκκιδες παλι εκει!Εφτασα σε σημειο να απεχω κ απο αυγο,ψαρι,ξηρους καρπους,σογια,σιτηρα κ το αιμα κ οι βλεννες εκει!Πηγα σε γαστρεντερολογο που με καθησυχασε επαναφεροντας μου ψαρι και σιτηρα οποτε πλεον απεχω απο γαλακτοκομ.μοσχαρι σογια αυγα ξηροκαρπια.Με τις στερεες πλεον τα κακα ειναι οκ,με εξαιρεση μερες που θηλαζει πολυ κ κανει και καμια κενωση οπως παλια..εμετους κ διαροιες δεν ειχε ποτε.Μονο λιγη νινιδα που εχει φυγει 99% κ λιγο λεπτο δερματακι στο μετωπο που προσεχω να ενυδατωνω παντα.Σκοπευω να θηλασω μεχρι να αρχισει φρεσκο γαλα.Ομως επειδη συντομα θα αρχισουμε κ κρεατακι πχ μοσχαρι,φοβαμαι να το δωσω αν πρωτα δεν εχω σιγουρευτει περι αλλεργιων.Η γιατρος λεει οτι ειναι αναξιοπιστα τα τεστ κ προτεινει μονο δοκιμη απο το μωρο.Α,συμβουλος θηλασμου μου ειχε πει οτι το αιματακι παιζει να ηταν λογω υπερπαραγωγης κατι που γ παιδιατρος το αμφισβητει.Τι μου προτεινετε?

Link to comment
Share on other sites

Επειδή και ο δικός μου ήταν αλλεργικός, εμείς εισάγαμε πρώτα άλλα κρέατα πλην του μοσχαριού. Ξεκινήσαμε με κατσίκι, κοτόπουλο, κουνέλι, ψάρι. Μία χαρά επιλογές υπάρχουν. Κι εγώ είχα υπερπαραγωγή, όμως τελικά αλλεργία ήταν.

 

Στους 18 μήνες που κάναμε την τελευταία πρόκληση, την είχε ακόμη την αλλεργία. Τον αποθήλασα στους 20 μήνες και μας είπαν καλύτερα να μην εισάγουμε αμέσως φρέσκο, αλλά να πάμε σε σκόνη γιατί είναι επεξεργασμένη και πιο εύκολα ανεκτή. Ξεκινήσαμε το φρέσκο όταν πλέον ήταν 22 μηνών, αλλά και τότε ακόμη κάποια τυριά τον ενοχλούσαν. Τώρα πλέον όχι (είναι στα 2). Κάναμε έλεγχο και για τους ξηρούς καρπούς ακόμη, πλέον τα τρώει όλα! (έχε υπʼ όψη σου, αν δίνεις ψωμάκι από του φούρνο, ότι το σουσάμι συγκαταλέγεται σους ξηρούς καρπούς).

xhHtp2.pngkSQIp3.png
Link to comment
Share on other sites

Στους 2 ½ μήνες άρχισε αίμα στα κακά, αρχικά μόνο κουκίδες και μία φορά στις 15, αλλά σιγά σιγά έγινε καθημερινό και σε κάθε πάνα μάλιστα, με βλέννες και κλωστές από αίμα. Τις 3 φορές που του είχαμε δώσει ξένο (έως 2 εβδομάδων περίπου) έκανε εμετό την μια φορά και είχε «κολικούς» τις άλλες. Άλλα συμπτώματα δεν είχε. Το αίμα άργησε ένα πεντάμηνο να καθαρίσει, ακόμα και με την πλήρη αποχή, και έως 18 μηνών αν έσπαγα την αποχή, εμφάνιζε πάλι αίμα.

 

Κάναμε prick, patch και rast, σε διάφορες ηλικίες και σε ότι αφορά το γάλα ήταν πάντα αρνητικές (ήταν θετικές στα σιτηρά) αλλά πριν το έτος δεν έχουν και μεγάλη αξιοπιστία.

 

Συνεργάστηκαν ο παιδίατρος με την παιδογαστρεντερολόγο και τον παιδοαλλεργιολόγο. Πήγα και σε σύμβουλο γαλουχίας. Γενικά τον είχαν θεωρήσει δύσκολη περίπτωση, όμως τώρα δεν έχει απολύτως καμία δυσκολία!

 

Γενικά όπου υπάρχουν αναγωγές αυτό μαρτυράει πιθανά να είναι πιο σύνθετη η αλλεργία από την καθαρή πρωκτοκολίτιδα. Δίναμε κι εμείς το epadoren για λίγες μέρες, δεν άλλαξε τίποτα και το διακόψαμε, οι αναγωγές έφυγαν από μάνες τους γύρω στον τρίτο μήνα και θεωρήσαμε ότι αποτελούσαν φυσιολογικό κομμάτι του μεγαλώματος

xhHtp2.pngkSQIp3.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...