Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

θα τρελαθω!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!


Recommended Posts

Νιωθω πως η καρδια μου θα σπασει...Οτι θα τρελαθω!!

Εχασα το πρωτο μου παιδακι, πονεσα, εκλαψα, ανεκτησα τις δυναμεις μου κ ειπα θα αρχισω να ελπιζω ξανα...

Οταν εμεινα εγκυος τρελαθηκα απο τη χαρα μου..Κ ερχομαι να αντιμετωπισω παλι τον φοβο για το δευτερο μωρο μου..

Γεννησα στις 32 εβδομαδες κ το μωρο διασωληνωθηκε αμεσως..Ενεσεις κορτιζονης δεν ειχα κανει οποτε εχουμε θεμα με τα πνευμονακια..

Μας ειπαν επισης οτι το μωρο εχει ανοιχτο βοταλειο πορο..

Κοριτσια οτι γνωσεις εχετε θα με βοηθουσαν πολυ..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 55
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

ευχομαι να πανε ολα καλα και συντομα να κρατας το μωρακι σου αγκαλια και να ειναι υγιεστατο δεν ξερω κατι για να σε βοηθησω απλα ευχομαι μεσα απο την καρδια μου η παναγια να ειναι μαζι σας!

QnFwm8.png

VyFvm8.png

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ κοριτσάκι σου εύχομαι ολόψυχα να πάνε όλα καλά και να έχεις το μωράκι σου αγκαλια γρήγορα! από ότι βρήκα στο ιντερνετ "Ο βοτάλειος πόρος είναι το αγγείο που συνδέει την αορτή με την πνευμονική αρτηρία και κλείνει όταν γεννιέται το παιδί". Μίλα με τους γιατρούς οι οποίοι είναι οι πλέον αρμόδιοι να σου πουν τι σημαίνει ότι παραμένει ανοιχτός...

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστω πολυ!

Ευχομαι η Παναγιτσα να μας βοηθησει..

Το παιδι ειναι σε ανοιχτη θερμοκοιτιδα. Ξερετε ποια η διαφορα με την κλειστη??Φοβαμαι πως στην ανοιχτη ειναι πιο εκτεθειμενο σε μικροβια..

Link to comment
Share on other sites

Ώπα, ήρεμα... Δεν είναι και τόσο μικρό το μωράκι. Είχε καλό βάρος;

 

Έχω την εντύπωση ότι σε ανοιχτή θερμοκοιτίδα βάζουν τα μωράκια που δεν έχουν ανάγκη εντατική νοσηλεία. Αν το έχω καταλάβει καλά.

 

Στα επισκεπτήρια, δεν λύνουν τις απορίες σας; Αν επιτρέπεται, σε ποιο μαιευτήριο είστε;

 

Έχεις αποφασίσει ποιος θα είναι ο παιδίατρος του παιδιού, έτσι ώστε να έπαιρνες μια ακόμα γνώμη, να σε καθησύχαζε; Έχω την εντύπωση ότι το πρόβλημα που εντοπίστηκε δεν είναι πολύ σοβαρό.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

http://www.iatronet.gr/article.asp?art_id=8085

 

Νομίζω πως χρειάζεται ψυχραιμία καθώς είναι κάτι αντιμετώπισιμο... Ρώτα τους γιατρούς σας για οποιαδήποτε απορία έχεις :)

 

Όλα θα πάνε καλά!

δεν υπαρχει λαθος και σωστο υπαρχει ΜΟΝΟ διαφορετικο!

(Λορέτα Ποντικίνα)

Ξέρω τα πάντα αλλά δεν μπορώ να σας τα αποκαλύψω!

Link to comment
Share on other sites

Rozita μου να σου ζήσει το μωράκι σου! Εγώ γέννησα στην 31 και 6 και η μικρή μου είναι μια χαρά! Τι βάρος έχει το μωράκι σου; ο βοτάλειος πόρος αντιμετωπίζεται. Τι εννοείς ότι είναι σε ανοιχτή θερμοκοιτίδα; είναι σε κουνάκι;

Link to comment
Share on other sites

Να σου ζησει!!!

 

Μην ανησυχεις, ολα θα πανε καλα! Προσπαθησε να ηρεμησεις γιατι και τα δυο θεματακια που ταλαιπωρουν το μωρο σου ειναι αντιμετωπισιμα και μαλιστα σχετικα ευκολα.

 

Σου αντιγραφω καποια αποσπασματα απο αρθρα που βρηκα στο ιντερνετ:

 

Ανοικτός βοτάλειος πόρος

Το αίμα στους ανθρώπους πηγαίνει από την καρδιά στους πνεύμονες όπου οξυγονώνεται, επιστρέφει πίσω στην καρδιά και στην συνέχεια μεταφέρεται οξυγονωμένο στα διάφορα όργανα. Στα έμβρυα όμως οι πνεύμονες δε λειτουργούν και το αίμα οξυγονώνεται από τον πλακούντα ("ταίρι") της μητέρας. Ο ρόλος λοιπόν του βοτάλειου πόρου είναι να παρακάμπτονται οι πνεύμονες και να πηγαίνει το αίμα κατευθείαν στην αορτή, η οποία είναι το κεντρικό αγγείο που οδηγεί το αίμα προς τα διάφορα όργανα. Στα νεογέννητα το αγγείο αυτό κλείνει λίγο μετά τη γέννηση. Στα πρόωρα όμως, μπορεί να παραμείνει ανοικτό. Το αποτέλεσμα είναι πολύ αίμα να οδηγείται προς τους πνεύμονες. Αυτό μπορεί να προκαλέσει δυσκολία στην αναπνοή ή και καρδιακή ανεπάρκεια. Ο πόρος αυτός μπορεί να κλείσει με τη χορήγηση ενός ειδικού φαρμάκου που λέγεται ινδομεθακίνη. Σε περίπτωση που δεν κλείσει με τα φάρμακα θα χρειαστεί χειρουργική επέμβαση.

 

 

 

Να ξερεις οτι στις περισσοτερες περιπτωσεις και αν χρειαστει επεμβαση, αυτη γινεται με καθετηριασμο οπου μια ειδικη "ομπρελιτσα" τοποθετειται στο σημειο της τρυπουλας για να την κλεισει. Δεν θεωρειται ιδιαιτερα δυσκολη επεμβαση. Και δεν χρειαζεται παντα, παρα μονο σε καποιες περιπτωσεις.

 

 

Ιδιοπαθές σύνδρομο αναπνευστικής ανεπάρκειας.

Είναι το συνηθέστερο πρόβλημα των προώρων και παρουσιάζεται αμέσως μετά τη γέννηση. Επειδή οι πνεύμονες δεν είναι ώριμοι ,δεν μπορούν να παράγουν μια ουσία που λέγεται σουρφάκταν. Η ουσία αυτή βοηθά για να κρατιούνται ανοικτές οι κυψελίδες των πνευμόνων. Για να μπορούν δηλαδή να εκπτύσσονται οι πνεύμονες όταν το μωράκι εισπνέει. Έτσι λοιπόν, όταν απουσιάζει η ουσία αυτή, το νεογνό παρουσιάζει δυσκολία στην αναπνοή. Σήμερα υπάρχουν πολλοί τρόποι αντιμετώπισης του προβλήματος αυτού.

Α). Αν ο γυναικολόγος γνωρίζει ότι η έγκυος πιθανόν να γεννήσει πρόωρα, τότε χορηγεί στην έγκυο κορτιζόνη που προκαλεί την παραγωγή της ουσίας που λέγεται σουρφάκταν.

Β). Υπάρχει σήμερα τεχνητό σουρφάκταν και μπορεί να δοθεί στο νεογνό.

Γ). Χορηγείται στο νεογνό οξυγόνο και αν χρειαστεί μπορεί να τεθεί στο μηχάνημα τεχνητής υποστήριξης της αναπνοής. Η χορήγηση του σουρφάκταν έχει μειώσει πολύ τον χρόνο που χρειάζονται να παραμείνουν τα νεογνά στο μηχάνημα υποστήριξης της αναπνοής.

 

 

Οπως βλεπεις και αυτο ειναι αντιμετωπισιμο. ΕΙναι κατι που συμβαινει συχνα και μαλιστα οχι μονο στα προωρακια. Για παραδειγμα, με ειχαν προειδοποιησει οτι ο γιος μου ειχε αυξημενες πιθανοτητες να παρουσιασει το συγκεκριμενο προβλημα γιατι εγω υπεφερα απο διαβητη κυησης. Και ας ηταν τελειομηνος. Συνηθως περναει μετα τα πρωτα 24ωρα.

 

 

Λιγη υπομονη χρειαζεται να κανεις και ολα θα πανε καλα!

Να σου ζησει και παλι και με το καλο σπιτι σας! ;)

yleap2.png In10p2.png
Link to comment
Share on other sites

Rozita μου να σου ζήσει το μωράκι σου! Εγώ γέννησα στην 31 και 6 και η μικρή μου είναι μια χαρά! Τι βάρος έχει το μωράκι σου; ο βοτάλειος πόρος αντιμετωπίζεται. Τι εννοείς ότι είναι σε ανοιχτή θερμοκοιτίδα; είναι σε κουνάκι;

 

 

Nα σου ζησει κ εσενα!!!Χαιρομαι πολυ που η μικρουλα σου ειναι καλα...Μου δινεις πολυ κουραγιο..Οχι σε κουνακι απλα ειναι ανοιχτη η θερμοκοιτιδα..φαινεται σαν κουνακι φαντασου αλλα στην ουσια ειναι θερμοκοιτιδα. Φυσικα κ ρωταω τους γιατρους αλλα ουτε μας απογοητευουν ουτε μας λενε κ οτι δεν υπαρχει κανενας κινδυνος..Πραγματικα δεν ξερω..

Εσας μετα απο ποσο καιρο μπορεσαν κ ανεπνευσαν μονα τους??απο τι εξαρταται?Εμας ο μικρος κανει κ ταχυπνοιες.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Να σου ζησει!!!

 

Μην ανησυχεις, ολα θα πανε καλα! Προσπαθησε να ηρεμησεις γιατι και τα δυο θεματακια που ταλαιπωρουν το μωρο σου ειναι αντιμετωπισιμα και μαλιστα σχετικα ευκολα.

 

Σου αντιγραφω καποια αποσπασματα απο αρθρα που βρηκα στο ιντερνετ:

 

Ανοικτός βοτάλειος πόρος

Το αίμα στους ανθρώπους πηγαίνει από την καρδιά στους πνεύμονες όπου οξυγονώνεται, επιστρέφει πίσω στην καρδιά και στην συνέχεια μεταφέρεται οξυγονωμένο στα διάφορα όργανα. Στα έμβρυα όμως οι πνεύμονες δε λειτουργούν και το αίμα οξυγονώνεται από τον πλακούντα ("ταίρι") της μητέρας. Ο ρόλος λοιπόν του βοτάλειου πόρου είναι να παρακάμπτονται οι πνεύμονες και να πηγαίνει το αίμα κατευθείαν στην αορτή, η οποία είναι το κεντρικό αγγείο που οδηγεί το αίμα προς τα διάφορα όργανα. Στα νεογέννητα το αγγείο αυτό κλείνει λίγο μετά τη γέννηση. Στα πρόωρα όμως, μπορεί να παραμείνει ανοικτό. Το αποτέλεσμα είναι πολύ αίμα να οδηγείται προς τους πνεύμονες. Αυτό μπορεί να προκαλέσει δυσκολία στην αναπνοή ή και καρδιακή ανεπάρκεια. Ο πόρος αυτός μπορεί να κλείσει με τη χορήγηση ενός ειδικού φαρμάκου που λέγεται ινδομεθακίνη. Σε περίπτωση που δεν κλείσει με τα φάρμακα θα χρειαστεί χειρουργική επέμβαση.

 

 

 

Να ξερεις οτι στις περισσοτερες περιπτωσεις και αν χρειαστει επεμβαση, αυτη γινεται με καθετηριασμο οπου μια ειδικη "ομπρελιτσα" τοποθετειται στο σημειο της τρυπουλας για να την κλεισει. Δεν θεωρειται ιδιαιτερα δυσκολη επεμβαση. Και δεν χρειαζεται παντα, παρα μονο σε καποιες περιπτωσεις.

 

 

Ιδιοπαθές σύνδρομο αναπνευστικής ανεπάρκειας.

Είναι το συνηθέστερο πρόβλημα των προώρων και παρουσιάζεται αμέσως μετά τη γέννηση. Επειδή οι πνεύμονες δεν είναι ώριμοι ,δεν μπορούν να παράγουν μια ουσία που λέγεται σουρφάκταν. Η ουσία αυτή βοηθά για να κρατιούνται ανοικτές οι κυψελίδες των πνευμόνων. Για να μπορούν δηλαδή να εκπτύσσονται οι πνεύμονες όταν το μωράκι εισπνέει. Έτσι λοιπόν, όταν απουσιάζει η ουσία αυτή, το νεογνό παρουσιάζει δυσκολία στην αναπνοή. Σήμερα υπάρχουν πολλοί τρόποι αντιμετώπισης του προβλήματος αυτού.

Α). Αν ο γυναικολόγος γνωρίζει ότι η έγκυος πιθανόν να γεννήσει πρόωρα, τότε χορηγεί στην έγκυο κορτιζόνη που προκαλεί την παραγωγή της ουσίας που λέγεται σουρφάκταν.

Β). Υπάρχει σήμερα τεχνητό σουρφάκταν και μπορεί να δοθεί στο νεογνό.

Γ). Χορηγείται στο νεογνό οξυγόνο και αν χρειαστεί μπορεί να τεθεί στο μηχάνημα τεχνητής υποστήριξης της αναπνοής. Η χορήγηση του σουρφάκταν έχει μειώσει πολύ τον χρόνο που χρειάζονται να παραμείνουν τα νεογνά στο μηχάνημα υποστήριξης της αναπνοής.

 

 

Οπως βλεπεις και αυτο ειναι αντιμετωπισιμο. ΕΙναι κατι που συμβαινει συχνα και μαλιστα οχι μονο στα προωρακια. Για παραδειγμα, με ειχαν προειδοποιησει οτι ο γιος μου ειχε αυξημενες πιθανοτητες να παρουσιασει το συγκεκριμενο προβλημα γιατι εγω υπεφερα απο διαβητη κυησης. Και ας ηταν τελειομηνος. Συνηθως περναει μετα τα πρωτα 24ωρα.

 

 

Λιγη υπομονη χρειαζεται να κανεις και ολα θα πανε καλα!

Να σου ζησει και παλι και με το καλο σπιτι σας! ;)

 

 

Σε ευχαριστω απο καρδιας..

Εμας εχουν ηδη περασει 8 ημερες κ ακομα δεν μπορει να αναπνευσει μονο του για αυτο ανησυχω...

Link to comment
Share on other sites

ROZITA καλημερα κ απο εμενα κ ευχομαι γρηγορα να παρετε το μωρακι σας στο σπιτι....κ εμενα η μικρη μου ειχε ανοιχτο βοταλειο . μας ειχανεπει οτι θα κλεισει μονος του κ απλα το παρακολουθουσαν, ειναι αντιμετωπισιμο. Επισης κ εμας ειχε διασωληνωθει...ολα θα πανε καλα...σε καταλαβαινω απολυτα. υπομονη κ κουραγιο κ ΟΛΑ ΘΑ ΠΑΝΕ ΚΑΛΑ... εμενα ειναι τωρα 18 μηνων κ ειναι μια χαρουλα!!!!!

σας ευχομαι με το καλο να τον παρετε αγκαλιτσα κ να πατε στο σπιτι σας...

Link to comment
Share on other sites

μην ανησυχεις για τον βοταλειο κουκλα μου... εμας επειδη ηταν πολυ προωρη μετα την πρωτη δοση των φαρμακων που της δωσαν δεν ειχε κλεισει και αγχωθηκαμε αλλα της δωσανε και δευτερη δοση κι εκλεισε τελικα απλα σιγα σιγα λογω αυξημενης προωροτητας... σε περιπτωση που δεν κλεισει με τπτ γινεται χειρουργειο μολις μεγαλωσει λιγο το μωρο και το κλεινουν... για το οτι δεν αναπνεει ακομα μονο του το καθε μωρο εχει το δικο του ρυθμο... το δικο σου βγηκε σε αρκετα μεγαλη εβδομαδα και σιγα σιγα θα παρει τα πανω του και θα συνελθει απλα στην αρχη εχει πολλα να αντιμετωπισει... εγω γεννησα 24w6d την μικρη ειχα κανει κορτιζονες κι εκατσε διασωληνωμενη 26 μερες και μετα πηγαμε σε cpap και αργοτερα σε διαχυτο οξυγονο...ενα μωρο που μενει για πολλες μερες διασωληνωμενο [το 8 δεν ειναι πολυ μην σκας] μπορει να παρουσιαση βρογχοπνευμονικη δυσπλασια η αλλιως χρονια πνευμονοπαθεια που ουσιαστικα η μεταφραση των τρομακτικων αυτων ορων ειναι οτι θα κουραζεται λιγο με την αναπνοουλα του στην αρχη αλλα οσο μεγαλωνει τοσο καλυτερα θα γινεται... η δικια μου φυσικα εχει αλλα ακομα και τωρα που ειναι 9 μηνων σχεδον δεν το πολυκαταλαβαινουμε... απλα δεν την αφηνουμε να γελαει η να κλαιει πολυ ωρα γιατι κουραζεται αλλα σταματαει και μονη της... οταν αρχιζουν να περπατανε μου ειπε η παιδιατρος αρχιζουν και το ελεγχουν ακομα καλυτερα γιατι ξεκουραζονται οποτε εκεινα πραγματικα το χρειαζονται... μακαρι να σε βοηθησα λιγο [προσπαθησα να στα πω με απλα λογια] αν χρειαστεις κατι και μπορω να βοηθησω πες το... φιλακια

Despoina 27/5/2010

Dimitris 12/6/2011

Marilou 9/8/2013

Link to comment
Share on other sites

Nα σου ζησει κ εσενα!!!Χαιρομαι πολυ που η μικρουλα σου ειναι καλα...Μου δινεις πολυ κουραγιο..Οχι σε κουνακι απλα ειναι ανοιχτη η θερμοκοιτιδα..φαινεται σαν κουνακι φαντασου αλλα στην ουσια ειναι θερμοκοιτιδα. Φυσικα κ ρωταω τους γιατρους αλλα ουτε μας απογοητευουν ουτε μας λενε κ οτι δεν υπαρχει κανενας κινδυνος..Πραγματικα δεν ξερω..

Εσας μετα απο ποσο καιρο μπορεσαν κ ανεπνευσαν μονα τους??απο τι εξαρταται?Εμας ο μικρος κανει κ ταχυπνοιες.

 

Ροζίτα μου όλα τα προωράκια κάνουν ταχύπνοιες, το κάθε μωράκι έχει τον δικό του ρυθμό να μην σε ανησυχεί καθόλου. Πότε γέννησες; Το γαλατάκι σου το βγάζεις; Σιτίζεται το μωράκι σου;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ροζίτα όλα καλά θα πάνε ο δικός μας χρειάστηκε 15ημέρες για να τα καταφέρει

το θέμα είναι να είναι σταθερός και έχε του εμπστοσύνη θα τα καταφέρει με τη βοήθεια της Παναγίτσας

εγώ γέννησα 31εβδ και 4ημερών

το βάρος του πόσο είναι;

wWPdp2.png
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα.

κι εγω γεννησα το μωρο μου στην 32η εβδομαδα και ηταν διασωληνωμένος περίπου 15 μερες και με προβλημα καρδιοπαθειας.

παρολο που η δικια μας παθηση ,(τετραλογια fallot) σε σχεση με τον βοταλιο πώρο ,ειναι κατα πολυ σοβαροτερη παθηση,πηγε πολυ καλα.

ειμαι σιγουρη οτι ολα θα πανε καλα και συντομα θα παρεις το μωρακι στο σπιτι σας!!!!!!!!!!!!!

αυτο με την ανοιχτη θερμοκοιτιδα δεν ξερω να σου πω,ρωτησε τους γιατρους καλυτερα.

 

ποσο γεννηθηκε το μικρακι σου??

Ο θησαυρος μας ειναι ολη μας η ζωη!!!!:p11/06/2009:p

 

Θεούλη μου....βοήθησε μας........

Link to comment
Share on other sites

Ροζιτα μου καλησπερα εδω κ μερες ειμαι στο site χαρουμενη κ ευτυχισμενη γιατι προετοιμαζω τον θρησκευτικο γαμο κ την βαφτηση της πριγκιπεσσας μου. Οπως ομως θα καταλαβαινεις το γεγονοε της θερμοκοιτιδας δεν με αφηνει αδιαφορη. Σε καταλαβαινω απολυτα γεννησα κ εγω το κοριτσακι μου προωρα στις 34 ευδομαδες 2580.παρολο που ο γιατρος μου, μου ελεγε οτι ειναι 4 κιλα τελος παντων, οσο ημουν εγκυος στην οωθηκη της αναπτυσοταν μια κυστη. Αφου γεννησα λοιπον η μικρη γογγυζε γιαυτο μπηκε θερμοκοιτιδα ενωειται πως θα ηταν για λιγο αλλα κυστη ηταν τοσο μεγαλη που αρχισε να πιεζει τα εντερα κ επρεπε στις 4 μερες της ζωης της να χειρουργηθει δεν χρειαζετε να περιγραψω τις φοβιες μου κ το κλαμα που εριξα.ευτυχως πηγαν ολα καλα τωρα εχει μονο μια οωθηκη κ μια σαλπιγγα αλλα δεν με νοιαζει τοσο, καθε μερα φοβαμαι μην τυχον ο θεος χρειαστει αγγελακια κ μου το παρει. Ευχομαι να μην το ζησει καμια μητερουλα. Ειμαι σιγουρη οτι θα πανε κ σε σενα ολα καλα κ θα το παρεις κ εσυ αγκαλιτσα σου συντομα μην φοβασαι. Καλο κουραγιο

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστω τοσο πολυ...Πραγματικα με βοηθατε πολυ και μου δινετε πολυ κουραγιο.

Το μωρακι γεννηθηκε 2 κιλα και δεν σιτιζεται ακομα ειναι μονο με ορο.

Το γαλατακι το βγαζω αλλα δυστηχως δεν εχω καθολου ποσοτητα κ εχω απογοητευτει κ απο αυτο. Αλλα προσπαθω..

Link to comment
Share on other sites

ροζιτα...

μια πολυ καλη φιλη γεννησε στις 38 εβδ. δυστυχως το μωρο δεν ειχε αναπτυχθει καθολου απο τον προηγουμενο μηνα που ειχε παει στο γιατρο.(μ****κας) γιατρος στην στουρναρη, γιατι φαινοταν ουτως η αλλως μικροσωμο στους υπερηχους. εντελει βγηκε αρκετα ελλειποβαρες αν θυμαμαι καλα. θερμοκοιτιδα λοιπον. διαπιστωθηκε ανοιχτος βοταλιος. οταν το πηρε σπιτι δεν ετρωγε καλα η μικρουλα, κουραζοταν κ εμενε πισω στην αναπτυξη, με αποτελεσμα να της δινουν 30-50ml γαλα αρκετα συχνα ομως μεχρι κ μηνων. της ειπαν οτι επρεπε να φτασει ενα συγκεκριμενο βαρος για να γινει χειρουργειο. το εψαξε πολυ. μια απαραδεκτη παιδιατρος που ειχε στους αμπελοκηπους, δεν της απανταγε στα τηλ. για τις αποριες της! αλλαξε παιδιατρο κ εντελει εκανε την επεμβαση στο μητερα. πηγαν ολα καλα. το κοριτσακι ειναι μια χαρα κ χαιρει ακρας υγειας! απλα το μετρανε σαν προωρο.2 μηνες πισω απο το κανονικο.

ολα καλα θα πανε, κουραγιο θελει κ μην τρομαζεις.

λογικα... οτι σπερνεις, θεριζεις.

εγω.... το προωθησα οσο μπορουσα!

Link to comment
Share on other sites

ροζιτα μου καλησπερα,

πρωτον να μην ανησυχεις κοπελα μου,ολα θα πανε μια χαρα.

δευτερον ειχα και γω τον μικρο μου σε ανοιχτη θερμοκοιτιδα,ειχε θεμα με τα πνευμονια του.

νομιζω ηταν σε ανοιχτη για καλυτερη παρακολουθηση,μιας και ειναι καλωδιωμενα τα μπεμπακια αλλα και παλι δε γνωριζω σιγουρα.

παντως το σιγουρο ειναι οτι το επομενο βημα ειναι να παει σε κλειστη θερμοκοιτιδα,μετα σε κουνακι και μετα στην αγκαλια σας:)

 

να παιρνεις πληροφοριες απο τους γιατρους για τα παντα να μη κολωνεις,αλλωστε το παιδι σου ειναι μεσα.

οτι πληροφοριες παιρνεις τοσο το καλυτερο.

καμμια φορα ειναι τοσο λακωνικοι οι γιατροι,για το καλο μας βεβαια αλλα μας σκανε.

 

σου ευχομαι ολα να πανε καλα οπως και με τον μπεμπη μου και να σου ζησει :))

Link to comment
Share on other sites

Kοριτσάκι κι εγώ γέννησα τον μορφονιό μου 32+6 κι ήταν 1.940. Είχα κάνει κορτιζόνες και δεν είχε ιδιαίτερο αναπνευστικό. Τις πρώτες μέρες όμως του έδιναν οξυγόνο. Εμάς βγήκε στις 18 μέρες και τον πήραμε σπίτι. Εκ των υστέρων ο παιδίατρος άκουσε φύσημα και πήγαμε σε παιδοκαρδιολόγο που διέγνωσε στένωση της πνευμονικής αρτηρίας και τον περασμένο μήνα μας είπε ότι έφτασε στα κατώτατα φυσιολογικά όρια, οπότε δεν χρειάστηκε καμιά επέμβαση. Θέλω να σου πω ότι τα προωράκια λογικό είναι να έχουν τέτοια θεματάκια. Οπως ανέφεραν όμως οι κοπέλες περί του προβλήματός του δικού σου μωρού, φαίνεται αντιμετωπίσημο κι όχι πάρα πάρα πολύ σοβαρό. Οπότε προσπάθησε να ηρεμήσεις (γι'αυτό δεν βγάζεις γάλα, το ίδιο πρόβλημα αντιμετώπισα κι εγώ) και σκέψου θετικά. Ολα θα πάνε καλά. Μόλις χρονίσει δε, δεν θα το πιστεύεις πια ότι ήταν προωράκι!

 

--

You came and changed the way I feel, no one could love you more

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστω τοσο πολυ...Πραγματικα με βοηθατε πολυ και μου δινετε πολυ κουραγιο.

Το μωρακι γεννηθηκε 2 κιλα και δεν σιτιζεται ακομα ειναι μονο με ορο.

Το γαλατακι το βγαζω αλλα δυστηχως δεν εχω καθολου ποσοτητα κ εχω απογοητευτει κ απο αυτο. Αλλα προσπαθω..

 

 

 

 

ειναι πολυ καλο στο βαρος του το μωρακι σου.

ο δικος μου ηταν μολις 1μιση κιλο και 42 εκατοστα.

εμεινε μεσα στο παιδων 2 μηνες και παρολο που εφαγε αρκετα αργα με μπιμπερο,λογο της καρδιοπαθειας,με το που του δωσαν μπουκαλι ηπιε

με την πρωτη 60 μλ

και απο και και μετα καθε 3 ωρες 100μλ:P

οποτε μην σε ανχωνει τιποτα ολα θα πανε σουπερ και το μωρακι θα ειναι μια χαρουλα.

για το γαλα μπορεις να πινεις μπυρα χωρις αλκοολ που βοηθαει σε αυτες τις περιπτώσεις.

Ο θησαυρος μας ειναι ολη μας η ζωη!!!!:p11/06/2009:p

 

Θεούλη μου....βοήθησε μας........

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστω τοσο πολυ...Πραγματικα με βοηθατε πολυ και μου δινετε πολυ κουραγιο.

Το μωρακι γεννηθηκε 2 κιλα και δεν σιτιζεται ακομα ειναι μονο με ορο.

Το γαλατακι το βγαζω αλλα δυστηχως δεν εχω καθολου ποσοτητα κ εχω απογοητευτει κ απο αυτο. Αλλα προσπαθω..

 

Ροζίτα μου το ξέρω ότι δεν έχεις χρόνο, αλλά σε παρακαλώ ρίξε μια ματιά στις ενότητες του θηλασμού και γράψε στα κορίτσια και στην Αγλαΐα να σε βοηθήσουν. Μπορείς σίγουρα να κάνεις κάτι για να αυξήσεις το γάλα σου. Εγώ όπως σου είπα γέννησε 31 και 6. Η μπέμπα μου έμεινε 47 μέρες στην θερμοκοιτίδα. Τώρα είναι 9,5 μηνών και την θηλάζω ακόμα. Είναι πολύ σημαντικό να πιει το γαλατάκι σου ;)

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστω tzini, lineal,christinaGRZ, dwraki, souzi201 που μου γραψατε κ μοιραζεστε μαζι μου την εμπειρια σας. Την εχω τοσο αναγκη!!!

Να σας εχει ο Θεος καλα εσας κ τα μωρακια σας!!!

Ο μπεμπης παει καλυτερα, του δωσανε φαρμακευτικη αγωγη κ ο βοταλειος δειχνει να εχει κλεισει.Ειμαι πολυ χαρουμενη!!!

Το θεμα μας ειναι οι ταχυπνοιες που κανει..αυτες θα φτιαξουν??

Το ποσο θα μεινει μεσα απο τι εξαρταται?

Οσο για τον θηλασμο προσπαθησα να στειλω μηνυμα στην aglaia αλλα μου βγαζει οτι ειναι κλειδωμενο.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...