Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Αποβολή μετά από εξωσωματική


ela

Recommended Posts

Κορίτσια μετά από μακρόχρονη απουσία επανέρχομαι. Μετά από αγώνες, έρευνα και γιατρούς κατέληξα να κάνω τη πρώτη μου εξωσωματική. Ως εκ του θαύματος μετά από μια αγωνιώδη εβδομάδα και πολλά συμπτώματα αποκαλύπτεται μια εγκυμοσύνη. Λίγες μέρες αργότερα σαν από προαίσθημα πάω κάνω ξανά β-χοριακή και είχε πέσει στο 15. Τι απογοήτευση! Δεν μπορούσα να συνέλθω με τίποτα! Νόμιζα ότι με εξωσωματική δεν συμβαίνει κάτι τέτοιο. Τουλάχιστον δεν το είχα ξανακούσει. Ο γιατρός είπε ότι φταίνε τα ωάρια τα οποία δεν είναι καλής ποιότητας. Τώρα είμαι πάλι στα ίδια. Πείτε καμιά γνώμη εσείς οι έμπειρες...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Κορίτσια μετά από μακρόχρονη απουσία επανέρχομαι. Μετά από αγώνες, έρευνα και γιατρούς κατέληξα να κάνω τη πρώτη μου εξωσωματική. Ως εκ του θαύματος μετά από μια αγωνιώδη εβδομάδα και πολλά συμπτώματα αποκαλύπτεται μια εγκυμοσύνη. Λίγες μέρες αργότερα σαν από προαίσθημα πάω κάνω ξανά β-χοριακή και είχε πέσει στο 15. Τι απογοήτευση! Δεν μπορούσα να συνέλθω με τίποτα! Νόμιζα ότι με εξωσωματική δεν συμβαίνει κάτι τέτοιο. Τουλάχιστον δεν το είχα ξανακούσει. Ο γιατρός είπε ότι φταίνε τα ωάρια τα οποία δεν είναι καλής ποιότητας. Τώρα είμαι πάλι στα ίδια. Πείτε καμιά γνώμη εσείς οι έμπειρες...

Λυπαμαι πραγματικα πολυ για αυτο που σας συνεβει...κι εγω ομολογω πως ειναι η πρωτη φορα που το ακουω αυτο!!!Δεν ειμαι εμπειρη και θεωρω πως πρεπει να μπεις στο θεμα της εξωσωματικης για εγκυρες πληροφοριες,αλλα απο τα λιγα που γνωριζω θεωρω πως ειναι δουλεια του κεντρου γονιμοτητας για να κανει επιλογη των καλων ωαριων και αυτο στο λεω με επιφυλαξη γιατι μπορει να κανω και λαθος.Σου ευχομαι η επομενη προσπαθεια να ειναι και η τυχερη!!!

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσάκι λυπάμαι για την εξέλιξη. Και εγω με εξωσωματική έχω το αγοράκι μου δεν έχω ομως την εμπειρία για να σου απαντήσω για το αν υπάρχει περίπτωση παλίνδρομης με εξωσωματικη. Πρέπει ομως να γίνεται γιατι οταν έμεινα έγκυος στην δεύτερη προσπάθεια ο γυναικολογος του κέντρου ήταν ανήσυχος για το αν θα ακούσουμε καρδούλα ή όχι. Αυτο όμως που ειναι απολύτως βέβαιο ειναι οτι το κέντρο κάνει ακριβώς αυτή την δουλειά, επιλέγει τα καλύτερα ωάρια τα γονιμοποιει και εμφυτεύει τα καλύτερα εμβρυάκια. Γί'αυτο τον λογο άλλωστε δεν γονιμοποιούντα ολα τα ωάρια που μας παίρνουν.. Θυμάμαι στην πρώτη ατυχη προσπάθεια πριν την εμφύτευση μας είχαν πει οτι έχουμε άριστο εμβρυο, μετά την αποτυχία η απάντηση που πήραμε ήταν οτι δεν είχαμε καλό υλικο....!!!

Νομίζω οτι πρέπει να το ψάξεις λιγο και οπως είπε η αργυρω μπες στο θεμα της εξωσωματικής εκεί θα σε βοηθήσουν περισσότερο.

Σου εύχομαι καλή συνέχεια και καλή επιτυχία την επόμενη φορα.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια ευχαριστώ για την συμπαράσταση! Τα ωάρια που διαλέξαν ήταν τα καλύτερα και μοναδικά που είχα γιατί λόγω υψηλής FSH υπάρχει πρόβλημα δυστυχώς. Είναι δύσκολη η κατάσταση. Δεν υπάρχει καλή ποιότητα

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...