Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΓΟΠ ή κάτι άλλο?


Recommended Posts

Γεια σας!

Το κοριτσάκι μου είναι σχεδόν 1 μήνα και θηλάζουμε αποκλειστικά από την αρχή.

Αφού καταφέραμε να γιατρέψουμε σχεδόν τελείως τις πληγές μας (στις θηλές μου δλδ) το πρόβλημα που αντιμετωπίζουμε τώρα είναι το εξής:

Σε 2-3 από τα γεύματα της ημέρας, αφού η μικρή θηλάσει για κανένα 10λεπτο,αρχίζει να ζορίζεται και να 'χτυπιέται' στο στήθος. Το πιάνει, το αφήνει, τη σηκώνω για να ρευτεί αλλά δυσκολεύεται πάρα πολύ ή δεν ρεύεται καθόλου αν και είναι σαφές ότι θέλει, όσο την κρατάω για να ρευτεί ψάχνει να βρεί το στήθος, άμα την ξαναβάλω το πιάνει για δευτερόλεπτα και μετά ξανά από την αρχή. Κάποια στιγμή τελικά ησυχάζει -μπορεί και 1-2 ώρες μετά- και κοιμάται, πάντα στην αγκαλιά. Μπορεί όταν κοιμηθεί να έχει ρευτεί ή να μην έχει ρευτεί, όση ώρα και αν έχει περάσει. Το μεγάλο πρόβλημα είναι ότι αν δεν έχει καταφέρει να ρευτεί καλά, στον ύπνο της βγάζει γουλιές και μάλιστα μεγάλες....:? Επίσης, παρόλη την αναγωγή, δεν ξυπνάει. Οπότε,όπως καταλαβαίνεται έχω μεγάλη ανησυχία.

Το 1 από τα γεύματα που συμβαίνει αυτό συνήθως είναι νυχτερινό και με έχει τσακίσει και στην αϋπνία.

Από όσα διάβασα εδώ, μάλλον αντιμετωπίζουμε κάποια μορφή ΓΟΠ. Εσείς τι λέτε?

Και τι μπορώ να κάνω για να βοηθήσω την κατάσταση?

Να σημειώσω ότι στα υπόλοιπα γεύματα κάθεται από 10 ως 20 λεπτά στο 1 στήθος και αποκοιμιέται. Μπορεί να ξυπνήσει στα 15' και να θηλάσει άλλο τόσο (την βάζω στο άλλο καλά κάνω?) ή να ξυπνήσει μετά από 2-2,5 ώρες.

(Θα πάμε και στον παιδίατρο την Παρασκευή και θέλω να είμαι προετοιμασμένη καταλλήλως ;))

KbCJp2.pngEYukp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Να σου ζήσει το μωράκι!!

 

Το βράδυ που κοιμάται έχεις ανασηκωμένο το στρώμα;

Επίσης μπορείς να απαντήσεις σε αυτές τις ερωτήσεις;

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=23962

Πες μας και πόσες πάνες βρέχει/λερώνει το 24ωρο και τι χρώμα έχουν τα κακά;

PhC7p3.pngXCt8p2.png
Link to comment
Share on other sites

καταρχήν, το ιστορικό μας

 

Α. Την εβδομάδα κύησης κατά την οποία γεννήθηκε το βρέφος 37+6

Β. Το φύλο του βρέφους κορίτσι

Γ. Τον τρόπο τοκετού: Φυσιολογικός (ΦΤ) ή Καισαρική (ΚΤ) ΚΤ

Δ. Το είδος της αναισθησίας αν χρησιμοποιήθηκε αναισθησία. επισκληρίδιος

Ε. Αν το μωρό εφμάνισε νεογνικό ίκτερο και αν ναι ποια ήταν η μέγιστη τιμή και ποια η ελάχιστη. όχι

Ε. Αν το μωρό νοσηλεύτηκε και για ποιο λόγο. όχι

 

1. Όλες οι ζυγίσεις του μωρού με τις ημερομηνίες

8/4 (γέννηση) 3.330

12/4 (έξοδος) 3.150

δεν έχουμε ξαναζυγιστεί, αλλά από πάνες πάμε μια χαρά:)

2. Πόσα γεύματα κάνει το μωρό το 24ωρο. 7-9 αλλά με την πολύωρη ανησυχία που περιγράφω, χάνω το λογαριασμό

 

3. Σε πόσα από αυτά θηλάζει σε όλα

 

.....

 

8. Συμπληρώστε οποιαδήποτε συμπεριφορά του παιδιού σας νομίζετε ότι θα ήταν χρήσιμη....

εκτός από αυτά που έγραψα παραπάνω, έχει πολύ συχνα και πολύ έντονο λόξυγγα, σχεδον σαν να πνίγεται.

Τις τελευταίες 1-2 μέρες έχει και λίγο βηχα -συνήθως μετά το θηλασμό βήχει 3-4 φορές- αλλά επειδή και εγώ βήχω θεωρώ ότι μπορεί και να την έχω κολλήσει.

έχει μπόλικες κενώσεις, σχεδόν όσα και τα γεύματα, άλλες φορές περισσότερα άλλες λιγότερα. Το χρώμα τους είναι φυσιολογικό, μουσταρδί και δεν έχω παρατηρήσει κάτι που να σχετίζεται με τα ανήσυχα γεύματα.

Αυτή η συμπεριφορά, υπάρχει από τη μέρα που επιστρέψαμε από το μαιευτήριο, αλλά επιδεινώνεται καθημερινά και συνοδεύεται από περισσότερο κλάμα. Σήμερα, μόλις κατάφερα να την κοιμήσω, από τις 8 παρά που παλεύουμε..:-(

KbCJp2.pngEYukp3.png
Link to comment
Share on other sites

Διάβασε πολύ προσεκτικά το θέμα για την ΓΟΠ, λάθη και υπερβολές

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=28814

και δες τι συμπτώματα βλέπουν οι άλλες μαμάδες και τι κάνουν για να τα αντιμετωπίσουν.

"Θήλαζε και μη ερεύνα!"  Qw1Ep3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Το έχω ήδη ξεκοκαλίσει:D

Μάλλον πρέπει να μεταφέρω τα ερωτήματά μου εκεί για να πάρω περισσότερες απαντήσεις :roll:

 

Για όποιον έχει κάποια απάντηση εδώ θα είμαι

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?p=895843#post895843

 

(το μετέφερα)

KbCJp2.pngEYukp3.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...