Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

μπομπονιερα ραβδακι


ΜΑΡΙΑ ΜΠΑΞ

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλες και όλους. Στις 25/10 θα βαφτισουμε την κόρη μας και εχω δει μια μπομπονιερα ραβδακι με αστερακι πανω αλλα είναι πολύ ακριβή και ψαχνω μηπως τη φτιαξω μονη μου. Εχω μπει σε όλα τα site με υλικα για μπομπονιερες αλλά δεν τη βρισκω πουθενα. Μηπως ξερετε που μπορω να τη βρω? :confused:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Έχω να σου προτείνω δυο εκδοχές.

1. Να κόψεις τα αστεράκια σε χαρτόκουτο (άφθονο στα σουπερ μάρκετ) να τα καλύψεις με ατλακόλ και να τα πασπαλίσεις με μπόλικη χρυσόσκονη. Να μπήξεις δυο και τρία καλαμάκια από σουβλάκι από κάτω (κόλλησέ τα καλού κακού) και να δέσεις τούλι με τα κουφετάκια.

2. Κόβεις από χαρτόνι κανσον τα αστεράκια (θα αντιστοιχούν δύο σε κάθε ραβδάκι) και καλύπτεις τη μια από τις δυο πλευρές τους με χρυσόσκονη (τις άλλες δυο θα τις κολύσεις μεταξύ τους και με το ραβδάκι). Φτιάχνεις με χαρτόνι odule (το απλό όχι αυτό που ρίγες του είναι κυματιστές) ένα κύλινδρο (το ραβδάκι είναι αυτό) βάζεις μεσα τα κουφέτα τυλιγμένα σε τούλι και το συρράπτεις από κάτω (πάνω στο σημάδι από το συρραπτικό βάλε πούλιες ή κορδέλα). Το πάνω μέρος το συρράπτεις και το κολλάς ανάμεσα στα δυο αστεράκια. (η χρυσόσκονη απέξω!!!)

 

Τα ραβδάκια έχουν πολύ πέραση στο νηπιαγωγείο και όπως καταλαβαίνετε έχω γίνει εξπέρ. Δυστυχώς τα δείγματα που έχω κρατήσει είναι στο σχολείο και δε μπορώ να σου βάλω φωτο.

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites

επειδη κι εγω δεν το εχω ξαναματαδει....

 

δεν κανεις μια περιγραφη???

ενα στικ, με αστερι απο χαρτι??? και τα κουφετα που ηταν?

στο μαγαζι που το ειδα ήταν ενα αστερι με μεταλλικο ραβδι και τα κουφετα ηταν δεμενα με κορδελα ενα-ενα μαζι με χαντρες, η τιμη του 3,7ευρω:-(

Link to comment
Share on other sites

Έχω να σου προτείνω δυο εκδοχές.

1. Να κόψεις τα αστεράκια σε χαρτόκουτο (άφθονο στα σουπερ μάρκετ) να τα καλύψεις με ατλακόλ και να τα πασπαλίσεις με μπόλικη χρυσόσκονη. Να μπήξεις δυο και τρία καλαμάκια από σουβλάκι από κάτω (κόλλησέ τα καλού κακού) και να δέσεις τούλι με τα κουφετάκια.

2. Κόβεις από χαρτόνι κανσον τα αστεράκια (θα αντιστοιχούν δύο σε κάθε ραβδάκι) και καλύπτεις τη μια από τις δυο πλευρές τους με χρυσόσκονη (τις άλλες δυο θα τις κολύσεις μεταξύ τους και με το ραβδάκι). Φτιάχνεις με χαρτόνι odule (το απλό όχι αυτό που ρίγες του είναι κυματιστές) ένα κύλινδρο (το ραβδάκι είναι αυτό) βάζεις μεσα τα κουφέτα τυλιγμένα σε τούλι και το συρράπτεις από κάτω (πάνω στο σημάδι από το συρραπτικό βάλε πούλιες ή κορδέλα). Το πάνω μέρος το συρράπτεις και το κολλάς ανάμεσα στα δυο αστεράκια. (η χρυσόσκονη απέξω!!!)

 

Τα ραβδάκια έχουν πολύ πέραση στο νηπιαγωγείο και όπως καταλαβαίνετε έχω γίνει εξπέρ. Δυστυχώς τα δείγματα που έχω κρατήσει είναι στο σχολείο και δε μπορώ να σου βάλω φωτο.

Ευχαριστω για τις προτασεις αλλα η μπεμπα μου ειναι μολις 3 μηνων και πολυ ανησυχη και δεν εχω χρονο να φτιαξω και το ραβδακι! Ελεγα να το παρω ετοιμο και να δεσω τα κουφετα.:-P

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Το έχω βρει σε μπομπονιεράδικο και όντως είναι πολύ όμορφο, αλλά επειδή έψαχνα και εγώ κάτι σε τετοιο στύλ δεν βρήκα πουθενα....Εχεις δοκιμάσει να συκρίνεις τιμές με άλλα μαγαζιά;Ισως βρείς μεγάλες διαφορές.

cceXp3.png

pcTFp3.png

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη ποσο ακριβη...εγω τα ειχα παυτά στα πλεξιγκλας του τραπεζιου μεσα και δεν ηταν ακριβά...

Φυσικα δεν ηταν μπομπονιερες αλλα δεν ηταν ακριβα...

Τι ωραιο να εισαι μανουλα!!!

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη ποσο ακριβη...εγω τα ειχα παυτά στα πλεξιγκλας του τραπεζιου μεσα και δεν ηταν ακριβά...

Φυσικα δεν ηταν μπομπονιερες αλλα δεν ηταν ακριβα...

Μηπως θυμασαι από που τα ειχες παρει? η μπομπονιερα που ειδα εκανε 3,7 ευρω η μία.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα λίγο που έψαξα στο internet βρήκα αυτό http://www.toys-shop.gr/index.php?cPath=1_16_20_400&osCsid=6ecea249ed7e940424a8154da3cd23de

 

αλλά δεν είναι ιδιαίτερα φθηνό. Τώρα βέβαια εξαρτάται και από την ποσότητα που θες. Σίγουρα πάντως αν βρεις χρόνο και εθελοντές καλύτερα να τις φτιάξεις μόνη σου. Είναι εύκολο το ραβδάκι και μπορείς να κάνεις και διαφορετικό σχέδιο. Π.χ. μπορείς να κάνεις με χαρτόνι πάλι μικρά μαγικά καπέλα και να κολλήσεις αυτοκόλλητα αστεράκια ή χρυσόσκονες και να δέσεις ένα ένα τα κουφέτα σε τούλι με χρωματιστές κορδέλες και να κρέμονται από το πάνω μέρος.

Link to comment
Share on other sites

πηγα στο jumbo προχτες και ειδα οτι εχει κατι συσκευασιες με μπαλονια που τα δενεις πανω σε ραβδακια. Μια συσκευασια με 12 μπαλονια και 12 ραβδακια ειναι 0,99 .

 

δεν ξερω αν σε βολευει...

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...