Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Στερεές τροφές & θηλασμός από 7ο μήνα


Recommended Posts

 

Πάντως αυτό που κάνει εντύπωση είναι το πόσο μετράνε οι έλληνες παιδίατροι τα γραμμάρια στις στερεές και η έμφαση που δίνουν στις κρέμες εμπορίου.

 

 

υποθετω για δυο λογους:

 

1) για να εχεις ένα <μετρο> ώστε να ξερεις αν το παιδι τρωει ικανοποιητικα η όχι και αναλογα να πραξεις αφου σε αυτές τις ηλικιες ο υποσιτισμος επιφερει σημαντικα προβλήματα και

2)οι παιδίατροι πρεπει να τα εξηγουν πολυ πολύ αναλυτικα γιατι οι πελατες τους δεν εχουν ολοι την ιδια νοημοσυνη (ισως δεν είναι η καταλληλη λεξη) η αυτοπεποιηθηση η ο,τι άλλο,,,,,,

 

 

εγω ετσι το καταλαβαινω παντως

 

 

εγω παλι popi δεν εχω καταλαβει ποιο είναι ο προβληματισμος σου,,,γιατι δεν ακολουθεις απλα το μωρο σου??του δινεις στερεες,,τρωει οσο θελει και προσφερεις στηθος μετα,,,,,ετσι κι αλλιως ουτε να φαει με το ζορι γινεται ουτε να θηλασει με το ζορι,,παντως μην εφαρμοσεις το πρωι -βραδυ θα σου κοπει σιγουρα (ειδικα αν εισαι από αυτές που δεν εχουν και καμμια φοβερη παραγωγη)

 

και μια απορια που εχω: τι εννοείται (στην πραξη) δε δινουμε εμφαση στις στερεες?

bGTMp3.png6mSOp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


BabyCute αυτό με το πρωί βράδυ, το έχω ακούσει να το λένε για τη φόρμουλα. Για το θηλασμό σε μία ενημέρωση σε ένα Children' s centre μας είχαν πει να θηλάζουμε και ενδιάμεσα στα γεύματα, όποτε θέλει το μωρό. Και στο τσεπ απ τους είχα πει ότι θηλαζα γύρω στις 6 φορές τη μέρα μου είπαν όλα καλά. Αυτό που θυμάμαι μόνο είναι ότι σε πιέζουν κάπως να κόψεις τους νυχτερινούς θηλασμούς μετά το εξάμηνο.

 

Scratee, ευχαριστώ. Έχω θηλάσει δύο παιδιά μέχρι λίγο πάνω από το έτος (ετοιμάζομαι σε λίγο καιρό για το τρίτο) αλλά επίσης ο θηλασμός είναι από τα θέματα για τα οποία έχω διαβάσει πολύ, από προσωπικό εγκυκλοπαιδικό ενδιαφέρον!

Σκέφτομαι σωστά = νιώθω καλά

Link to comment
Share on other sites

BabyCute αυτό με το πρωί βράδυ, το έχω ακούσει να το λένε για τη φόρμουλα. Για το θηλασμό σε μία ενημέρωση σε ένα Children' s centre μας είχαν πει να θηλάζουμε και ενδιάμεσα στα γεύματα, όποτε θέλει το μωρό. Και στο τσεπ απ τους είχα πει ότι θηλαζα γύρω στις 6 φορές τη μέρα μου είπαν όλα καλά. Αυτό που θυμάμαι μόνο είναι ότι σε πιέζουν κάπως να κόψεις τους νυχτερινούς θηλασμούς μετά το εξάμηνο.

 

Χμμμμμμμ έξαρταται σε ποιον θα πέσεις... Οι health visitors ειναι φημισμένες να λένε του κεφαλιού τους και ότι γουστάρουν γενικά! Σε τόσες που έχω μιλήσει οι περισσότερες λένε πρωί βράδυ και μερικες αυτο που είπες.. Γενικώς ομως ειναι κατα του πολύ θηλασμου μετά του 6 μηνες - βασικός λογος ειναι για να τρώνε στέρεες .... Πχ εγω δεν τόλμησα ποτέ να πω σε καμμια απο αυτές ότι θηλάσω για δυο χρονια!!

Για το νυχτερινό έχεις δίκιο.. Σε ενα weaning course που πήγα μας είπανε "ασε το μωρο να κλαίει και δυο ώρες το βράδυ, στήθος μην δώσεις "!!!

Link to comment
Share on other sites

Χμμμμμμμ έξαρταται σε ποιον θα πέσεις... Οι health visitors

 

τι είναι αυτές ρε κορίτσια?

 

ειναι φημισμένες να λένε του κεφαλιού τους και ότι γουστάρουν γενικά! Σε τόσες που έχω μιλήσει οι περισσότερες λένε πρωί βράδυ και μερικες αυτο που είπες.. Γενικώς ομως ειναι κατα του πολύ θηλασμου μετά του 6 μηνες - βασικός λογος ειναι για να τρώνε στέρεες .... Πχ εγω δεν τόλμησα ποτέ να πω σε καμμια απο αυτές ότι θηλάσω για δυο χρονια!!

 

 

μπορει να σε καρφωσουμε:D

 

 

QUOTE]

bGTMp3.png6mSOp3.png

Link to comment
Share on other sites

Χμμμμμμμ έξαρταται σε ποιον θα πέσεις... Οι health visitors

 

τι είναι αυτές ρε κορίτσια?

 

ειναι φημισμένες να λένε του κεφαλιού τους και ότι γουστάρουν γενικά! Σε τόσες που έχω μιλήσει οι περισσότερες λένε πρωί βράδυ και μερικες αυτο που είπες.. Γενικώς ομως ειναι κατα του πολύ θηλασμου μετά του 6 μηνες - βασικός λογος ειναι για να τρώνε στέρεες .... Πχ εγω δεν τόλμησα ποτέ να πω σε καμμια απο αυτές ότι θηλάσω για δυο χρονια!!

 

 

μπορει να σε καρφωσουμε:D

 

 

QUOTE]

Ειναι μια 'πολύ εξυπνη' (NOT) ιδέα της αγγλικής κυβέρνησης!! Ειναι είτε νόσοκομες παιδιών η μαίες που σε συμβουλεύουν σε ότι θες για το παιδί, όπως παίρνεις εδώ τον γιατρος σου τηλέφωνο για οτιδήποτε, έτσι πας σε αυτές και τις ρωτάς και μόνο αν χρειαστεί πας σε γιατρό για καθαρά ιατρικά θέματα (οχι διατροφή, ύπνο κλπ)... Αυτά του δημοσίου! Δεν ειναι εντελώς χάλια ιδέα, αλλα οι περισσότερες ειναι ανιδεες!! Εμείς ξέρουμε περισσότερα απο αυτές!!

Να φανταστείς ο μεγάλος μου οταν ήταν 6 μηνών και δεν ήθελε να φαει, πήγα σε αυτές για συμβουλή, και μου είπαν 'βάλε τα χέρια του πίσω απο την πλάτη του να μην μπορεί να κουνηθεί, άνοιξε το στόμα του, και χωςε το κουτάλι μεσα"!!!

 

Έβαλα και εγω τα γέλια και με κοίταζε αυτή- σκέφτομαι σε αυτά παει το 45% του μισθού μου!! :rolleyes: :rolleyes:

 

Εννοείται αν θες δίνεις μια περιουσία σε ιδιώτη παιδίατρο να σου πει άλλες βλακείες!! (Σορυ δεν κρατιέμαι μερικες φορές :wink: )

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Τώρα που το θυμάμαι το μοναδικό καλό που άκουσα απο αυτές ήταν καφέ ζάχαρη σε χλιαρό νερό για δυσκιλιοτητα μωρων (θα με κυνηγήσει η Scratee :lol:)

Καλύτερη ιδέα απο φάρμακα που θα έδινε ένας γιατρος:wink:

Link to comment
Share on other sites

Ειναι μια 'πολύ εξυπνη' (NOT) ιδέα της αγγλικής κυβέρνησης!! Ειναι είτε νόσοκομες παιδιών η μαίες που σε συμβουλεύουν σε ότι θες για το παιδί, όπως παίρνεις εδώ τον γιατρος σου τηλέφωνο για οτιδήποτε, έτσι πας σε αυτές και τις ρωτάς και μόνο αν χρειαστεί πας σε γιατρό για καθαρά ιατρικά θέματα (οχι διατροφή, ύπνο κλπ)... Αυτά του δημοσίου! Δεν ειναι εντελώς χάλια ιδέα, αλλα οι περισσότερες ειναι ανιδεες!! Εμείς ξέρουμε περισσότερα απο αυτές!!

Να φανταστείς ο μεγάλος μου οταν ήταν 6 μηνών και δεν ήθελε να φαει, πήγα σε αυτές για συμβουλή, και μου είπαν 'βάλε τα χέρια του πίσω απο την πλάτη του να μην μπορεί να κουνηθεί, άνοιξε το στόμα του, και χωςε το κουτάλι μεσα"!!!

 

Έβαλα και εγω τα γέλια και με κοίταζε αυτή- σκέφτομαι σε αυτά παει το 45% του μισθού μου!! :rolleyes: :rolleyes:

 

Εννοείται αν θες δίνεις μια περιουσία σε ιδιώτη παιδίατρο να σου πει άλλες βλακείες!! (Σορυ δεν κρατιέμαι μερικες φορές :wink: )

 

η ονομασια τους παντως είναι πολλα υποσχόμενη,,,,,,οι συμβουλες ταισματος απλες,,λιτες αλλα αποτελεσματικες :shock::shock::shock::shock:

bGTMp3.png6mSOp3.png

Link to comment
Share on other sites

....σύγχρονες και εξατομικευμενες, θα πρόσθετα, Ιουλιανα! Χαχαχα! Βρε, τις health visitors...! Φαντάζομαι πως, αν μάθαιναν ότι η 20 μηνών κόρη μου θηλάζει κάθε 2 ώρες το βράδυ, θα καλούσαν την Πρόνοια!!!

 

Πάντως, μην πάτε μακριά, και στο Έλενα, που είναι baby friendly, μιλάνε επίσης για 2 θηλασμους την ημέρα, μετά τους 6 μήνες. Καμία σχέση με τις σύγχρονες συστάσεις, δηλαδή...

 

Οpal, με το καλό το τρίτο!

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια, δεν έχω σκοπό να ακούσω τις συστάσεις των γιατρών για δύο θηλασμούς, έλεος δηλαδή. Αυτή την εβδομάδα μάλιστα (29η) πρέπει να περάσαμε άλμα ανάπτυξης γιατί ήθελε συνέχεια στήθος. Περίπου 8 φορές μπήκε στο στήθος έστω για 5 λεπτά. Επίσης αυτή την εβδομάδα χωρίς καμία πίεση άρχισε να τρώει όλο το μπολάκι της φρουτόκρεμας (150 γραμμάρια) και μεσημεριανό 100 γραμμάρια, ανοίγοντας διάπλατα το στοματάκι. Υποθέτω λοιπόν ότι τώρα επιβεβαιώθηκε η άποψή μου πως κάκώς ο πρώτος παιδίατρος που πήγαμε (είμαι έτοιμη να εκφραστώ απρεπώς αλλά θα κρατηθώ λόγω του φόρουμ) μας είπε εισαγωγή τις στερεές από την αρχή του έκτου μήνα. Εγώ θα συνεχίσω να προσφέρω στήθος και όπως πάει και όταν ξαναπάμε στον γιατρό θα του το πω. Α, και μια ερώτηση: κατά τη γνώμη σας να δώσω γιαούρτι τώρα (7 μηνών και 10 ημερών) ή το αφήνω για αργότερα; Υπάρχει κίνδυνος αλλεργιών; Σας ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια, δεν έχω σκοπό να ακούσω τις συστάσεις των γιατρών για δύο θηλασμούς, έλεος δηλαδή. Αυτή την εβδομάδα μάλιστα (29η) πρέπει να περάσαμε άλμα ανάπτυξης γιατί ήθελε συνέχεια στήθος. Περίπου 8 φορές μπήκε στο στήθος έστω για 5 λεπτά. Επίσης αυτή την εβδομάδα χωρίς καμία πίεση άρχισε να τρώει όλο το μπολάκι της φρουτόκρεμας (150 γραμμάρια) και μεσημεριανό 100 γραμμάρια, ανοίγοντας διάπλατα το στοματάκι. Υποθέτω λοιπόν ότι τώρα επιβεβαιώθηκε η άποψή μου πως κάκώς ο πρώτος παιδίατρος που πήγαμε (είμαι έτοιμη να εκφραστώ απρεπώς αλλά θα κρατηθώ λόγω του φόρουμ) μας είπε εισαγωγή τις στερεές από την αρχή του έκτου μήνα. Εγώ θα συνεχίσω να προσφέρω στήθος και όπως πάει και όταν ξαναπάμε στον γιατρό θα του το πω. Α, και μια ερώτηση: κατά τη γνώμη σας να δώσω γιαούρτι τώρα (7 μηνών και 10 ημερών) ή το αφήνω για αργότερα; Υπάρχει κίνδυνος αλλεργιών; Σας ευχαριστώ.

 

γιαουρτι κανονικο και όχι αυτά τα παιδικα επιδόρπια μου ειχε πει από τον 8 μηνα,,,,παντως είναι πολύ καλο που το μωρακι σου (αγορακι είναι ?)τρωει

και στερεες ευκολα,,,,,προσφερε του και στηθος και θα ειστε μια χαρα,,,να σου ζησει!

bGTMp3.png6mSOp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Το έχω ξαναγράψει και θέλω να το ξανασχολιάσω: υπάρχει μία σύγχυση στο πώς εννοούμε τους μήνες. Δηλαδή, λέγοντας 8ο μήνα, κάποιος μπορεί να εννοεί 8 μήνες συμπληρωμένους και άλλος το διάστημα από 7 έως 8 μηνών.Το σωστό είναι το δεύτερο.

Link to comment
Share on other sites

....σύγχρονες και εξατομικευμενες' date=' θα πρόσθετα, Ιουλιανα! Χαχαχα! Βρε, τις health visitors...! Φαντάζομαι πως, αν μάθαιναν ότι η 20 μηνών κόρη μου θηλάζει κάθε 2 ώρες το βράδυ, θα καλούσαν την Πρόνοια!!!

[/quote']

 

Μην το γελάς ειναι τρελές! Αν οταν γεννήσεις αρνηθείς να τις δεις όντως καλούν την πρόνοια!!

Βρε συ Scratee πας δουλειά την άλλη μέρα με τόσα ξυπνηματα!!

Link to comment
Share on other sites

Το έχω ξαναγράψει και θέλω να το ξανασχολιάσω: υπάρχει μία σύγχυση στο πώς εννοούμε τους μήνες. Δηλαδή' date=' λέγοντας 8ο μήνα, κάποιος μπορεί να εννοεί 8 μήνες συμπληρωμένους και άλλος το διάστημα από 7 έως 8 μηνών.Το σωστό είναι το δεύτερο.[/quote']

 

Ναι αλλα ήταν λέμε 8 μηνών δεν εννοούμε 8 προς 9;

Link to comment
Share on other sites

Το έχω ξαναγράψει και θέλω να το ξανασχολιάσω: υπάρχει μία σύγχυση στο πώς εννοούμε τους μήνες. Δηλαδή' date=' λέγοντας 8ο μήνα, κάποιος μπορεί να εννοεί 8 μήνες συμπληρωμένους και άλλος το διάστημα από 7 έως 8 μηνών.Το σωστό είναι το δεύτερο.[/quote']

 

ναι εχεις δικιο,,,εννοουσα 8 συμπληρωμένους,,αρα στον ενατο:D:D:D

bGTMp3.png6mSOp3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Ναι, iouliana, αγοράκι είναι. Και σε μας πρότεινε γιαούρτι βιολογικό (Όλυμπος). Εγώ ήθελα να του δώσω σκέτο βιολογικό, αλλά δεν βρήκα. Η αλήθεια είναι ότι δοκίμασα να του δώσω και το περισσότερο το έφαγα εγώ. Θα ξαναψάξω για κανονικό γιαούρτι. Προς το παρόν το απόγευμα δίνω λίγες κουταλιές από το μεσημεριανό, δεν ξέρω αν κάνω καλά. Ίσως θα έπρεπε να ξεκινήσω αργότερα το τρίτο γεύμα; Πάντως, δέχεται καλά και το απογευματινό, χωρίς πίεση, ειδικά αν του αρέσει πολύ, π.χ. κοτόπουλο. Καλό βράδυ σε όλες.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 4 εβδομάδες μετά...

Καλησπέρα και Χριστός ανέστη! Θα ήθελα την γνώμη σας σχετικά με το τρίτο γεύμα. Το μωράκι είναι 8,5 μηνών σχεδόν. Μετά από βρογχιολίτιδα και απεργία θηλασμού πριν 2 μήνες περίπου, άρχισε σιγά σιγά να τρώει περισσότερο και να παίρνει βάρος. Έτσι φτάσαμε τα 7.150 (είναι λεπτούλης, τι να κάνουμε). Έτσι ξεθάρρεψα κι εγώ και του έδινα και τρίτο γεύμα, ίδιο με το μεσημεριανό, που το έτρωγε πολύ ευχάριστα. Ο νέος μας παιδίατρος είπε οκ. Οι θηλασμοί μας ήταν 5λεπτοι και συχνοί (περίπου 8 το 24 ώρο). Από προχτές όμως έχουμε πάλι αρχόμενη βρογχιολίτιδα (δυστυχώς τον κόλλησα εγώ) και άρνηση θηλασμού, μάλλον δυσκολία στον θηλασμό λόγω της ίωσης. Σήμερα προσπάθησα να του δώσω γιαούρτι αγελάδος για πρώτη φορά και ήταν όντως πολύ ξινό. Δεν το ήθελε. ¨Εκανα το λάθος και έριξα λίγο γιαούρτι στο απογευματινό του (μοσχάρι με λαχανικά). Το αποτέλεσμα ήταν ότι έκανε εμετό το φαγητό του, αλλά μετά όλα καλά. Πιστεύω ότι το παιδάκι αηδίασε με τον συνδυασμό αυτόν. Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι αν κάνω καλά που δίνω τρίτο γεύμα ή θα μπορούσα να περιοριστώ στα δύο γεύματα. Επίσης από την εμπερία σας, τι ποσότητες πρέπει να τρώει σε αυτή την ηλικία;

Link to comment
Share on other sites

Αν δείχνει ενδιαφέρων και τρωει καλα το απογευματινό του δεν βρήσκω λαθος να το προσφέρεις με συνδιασμο τον θηλασμο φυσικα.Απλα θα σου έλεγα να μην δινεις το ιδιο με το μεσημεριανό αλλα κατι αλλο γιατι ετσι δεν θα παχύνει εύκολα.

Ξέρεις σε πολλες δίαιτες δίνουν για βραδινό φαγητο το ιδιο με το μεσημεριανό απλα σε μικρότερη ποσοτητα γιατι ο οργανισμός "αναγνωρίζει" την τροφή και την μεταβάλλει γρηγορότερα αν την τρως για δεύτερη φορα μεςα στην ημερα.Ασε που πρεπει να περνει απ΄ολα τα θρεπτικά συστατικά και καλο θα ηταν να υπήρχε ποικιλία στην διατροφή του...

 

 

Οσο για την ποσοτητα θα έλεγα να μην σε αγχώνει καθολου αλλα να ακολουθείς το παιδι χωρις καθολου πιεση να φάει περισσοτερο η λιγότερο.Αυτο ξερει καλυτερα απ΄ολους πόση τροφή χρειάζεται!! Καλή συνεχεια!!!

Link to comment
Share on other sites

Να προσθέσω ένα τιπ για το γιαούρτι: δοκίμασε το στραγγιστό. Ξινιζει πολύ λιγότερο από το κλασικό!

 

Σχετικά με το αν θα τρώει το ίδιο με το μεσημεριανό, συμφωνώ με την Αλεξία στα περί ποικιλίας. Όμως, το να τρώει, κάποιες φορές, ξανά μοσχάρι είναι καλό για την πρόσληψη σιδήρου. Επίσης, έχω την εντύπωση ότι οι θεωρίες περί μεταβολισμού τροφών έχουν αρχίσει και ανατρέπονται και ότι μοναδικό ρόλο στην πρόσληψη βάρους παίζει το ισοζύγιο: πρόσληψη θερμίδων-κατανάλωση θερμίδων.

Link to comment
Share on other sites

Να προσθέσω ένα τιπ για το γιαούρτι: δοκίμασε το στραγγιστό. Ξινιζει πολύ λιγότερο από το κλασικό!

 

Σχετικά με το αν θα τρώει το ίδιο με το μεσημεριανό' date=' συμφωνώ με την Αλεξία στα περί ποικιλίας. Όμως, το να τρώει, κάποιες φορές, ξανά μοσχάρι είναι καλό για την πρόσληψη σιδήρου. Επίσης, έχω την εντύπωση ότι οι θεωρίες περί μεταβολισμού τροφών έχουν αρχίσει και ανατρέπονται και ότι μοναδικό ρόλο στην πρόσληψη βάρους παίζει το ισοζύγιο: πρόσληψη θερμίδων-κατανάλωση θερμίδων.[/quote']

Ισα ισα που τωρα πλέον εστιάζουν την προσοχη στο τι τρως και οχι το ποσο τρως και πόσες θερμίδες κατανάλωνεις.Οι δίαιτες με την χαμηλή πρόσληψη θερμίδων έχουν αποτύχει παγκόσμιος γιατι ο οργανισμός προσαρμόζεται και το βαρος σταθεροποιείται με αποτέλεσμα να σταματάς να χάνεις κάποια στιγμή.Εγω πιστευω πολυ στον μεταβολισμό και στο ΤΙ ΤΡΩΜΕ και οχι το ποσο και ποτε.Επισης οι συνδυασμοί παίζουν ΤΕΡΑΣΤΙΟ ρόλο....π.χ αλλο να φάμε κρεας με πατάτες κι αλλο με σαλάτα ακομα κι αν υπερισχύει σε ποσοτητα και θερμίδε η σαλάτα.Προσωπικα τρώω τις διπλάσιες θερμίδες με τον άντρα μου και ειμαι 53 κιλά ενω εκείνος 90!!

Link to comment
Share on other sites

Η πλάκα είναι ότι αυτό που έγραψα το στηρίζω σε πρόσφατο άρθρο για το μύθο του συνδυασμού των τροφών, με κλασικό παράδειγμα το κρέας με πατάτες! Επειδή, όμως, δεν έχω ασχοληθεί πολύ με το θέμα, κρατάω και τις επιφυλάξεις μου...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και Χριστός ανέστη! Θα ήθελα την γνώμη σας σχετικά με το τρίτο γεύμα. Το μωράκι είναι 8,5 μηνών σχεδόν. Μετά από βρογχιολίτιδα και απεργία θηλασμού πριν 2 μήνες περίπου, άρχισε σιγά σιγά να τρώει περισσότερο και να παίρνει βάρος. Έτσι φτάσαμε τα 7.150 (είναι λεπτούλης, τι να κάνουμε). Έτσι ξεθάρρεψα κι εγώ και του έδινα και τρίτο γεύμα, ίδιο με το μεσημεριανό, που το έτρωγε πολύ ευχάριστα. Ο νέος μας παιδίατρος είπε οκ. Οι θηλασμοί μας ήταν 5λεπτοι και συχνοί (περίπου 8 το 24 ώρο). Από προχτές όμως έχουμε πάλι αρχόμενη βρογχιολίτιδα (δυστυχώς τον κόλλησα εγώ) και άρνηση θηλασμού, μάλλον δυσκολία στον θηλασμό λόγω της ίωσης. Σήμερα προσπάθησα να του δώσω γιαούρτι αγελάδος για πρώτη φορά και ήταν όντως πολύ ξινό. Δεν το ήθελε. ¨Εκανα το λάθος και έριξα λίγο γιαούρτι στο απογευματινό του (μοσχάρι με λαχανικά). Το αποτέλεσμα ήταν ότι έκανε εμετό το φαγητό του, αλλά μετά όλα καλά. Πιστεύω ότι το παιδάκι αηδίασε με τον συνδυασμό αυτόν. Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι αν κάνω καλά που δίνω τρίτο γεύμα ή θα μπορούσα να περιοριστώ στα δύο γεύματα. Επίσης από την εμπερία σας, τι ποσότητες πρέπει να τρώει σε αυτή την ηλικία;

 

Δεν ειναι νωρίς για τρίτο γευμα, το δέχεται και μια χαρά!

 

Η ποσότητα δεν εχει σημασία, οσο θέλει ας τρωει.

 

Περαστικά σας! Μόλις γίνει καλυτερα θα επανέλθει και στους θηλασμους!

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Ισα ισα που τωρα πλέον εστιάζουν την προσοχη στο τι τρως και οχι το ποσο τρως και πόσες θερμίδες κατανάλωνεις.Οι δίαιτες με την χαμηλή πρόσληψη θερμίδων έχουν αποτύχει παγκόσμιος γιατι ο οργανισμός προσαρμόζεται και το βαρος σταθεροποιείται με αποτέλεσμα να σταματάς να χάνεις κάποια στιγμή.Εγω πιστευω πολυ στον μεταβολισμό και στο ΤΙ ΤΡΩΜΕ και οχι το ποσο και ποτε.Επισης οι συνδυασμοί παίζουν ΤΕΡΑΣΤΙΟ ρόλο....π.χ αλλο να φάμε κρεας με πατάτες κι αλλο με σαλάτα ακομα κι αν υπερισχύει σε ποσοτητα και θερμίδε η σαλάτα.Προσωπικα τρώω τις διπλάσιες θερμίδες με τον άντρα μου και ειμαι 53 κιλά ενω εκείνος 90!!

 

Ειναι σημαντικό να ανακαλύψει ο καθένας τι μπλοκάρει και τι ενεργοποιεί τον μεταβολισμό του.

Πρόσφατα στις δίαιτες υπάρχει και μια νέα τάση: οταν σταματήσει η απώλεια κιλών, δίνουν επιπλέον θερμίδες καθημερινά ώστε να αρχίσουν να χάνονται πάλι κιλα!

Κι εγώ τρωω τα διπλάσια σε θερμίδες με τον άντρα μου κι είμαι 45 κιλα!

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Ειναι σημαντικό να ανακαλύψει ο καθένας τι μπλοκάρει και τι ενεργοποιεί τον μεταβολισμό του.

Πρόσφατα στις δίαιτες υπάρχει και μια νέα τάση: οταν σταματήσει η απώλεια κιλών, δίνουν επιπλέον θερμίδες καθημερινά ώστε να αρχίσουν να χάνονται πάλι κιλα!

Κι εγώ τρωω τα διπλάσια σε θερμίδες με τον άντρα μου κι είμαι 45 κιλα!

Θα αναφέρεσαι στις γνωστές "δυσανεξιες" που μπλοκάρουν τον μεταβολισμό ετσι; Αυτο με τις επιπλέον θερμίδες και απώλεια βάρους ομως δεν το καταλαβα... Μου φαίνεται απίθανο...

Link to comment
Share on other sites

Ειναι σημαντικό να ανακαλύψει ο καθένας τι μπλοκάρει και τι ενεργοποιεί τον μεταβολισμό του.

Πρόσφατα στις δίαιτες υπάρχει και μια νέα τάση: οταν σταματήσει η απώλεια κιλών, δίνουν επιπλέον θερμίδες καθημερινά ώστε να αρχίσουν να χάνονται πάλι κιλα!

Κι εγώ τρωω τα διπλάσια σε θερμίδες με τον άντρα μου κι είμαι 45 κιλα!

 

Βρε nina nana δεν μας λες τι εννοείς μπας και χάσουμε κανά κιλό :wink:

Link to comment
Share on other sites

Ειναι σημαντικό να ανακαλύψει ο καθένας τι μπλοκάρει και τι ενεργοποιεί τον μεταβολισμό του.

Πρόσφατα στις δίαιτες υπάρχει και μια νέα τάση: οταν σταματήσει η απώλεια κιλών, δίνουν επιπλέον θερμίδες καθημερινά ώστε να αρχίσουν να χάνονται πάλι κιλα!

Κι εγώ τρωω τα διπλάσια σε θερμίδες με τον άντρα μου κι είμαι 45 κιλα!

 

Ναι, αλλά με τι δραστηριότητα κρατιέσαι στα 45 κιλά; Δε νομίζω να κάθεστε στον καναπέ όλη μέρα και, απλώς λόγω διαφορετικής δίαιτας, εσύ να τρως τις διπλάσιες θερμίδες και να παχαινεις λιγότερο! Βασικές αρχές θερμοδυναμικής...

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...