Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΧΡΕΙΑΖΟΜΑΙ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΓΙΑ ΓΗΡΟΚΟΜΟΥΣ!!!


pashalitsa

Recommended Posts

Γεια σας κορίτσια. Άργησα να γράψω γιατί είχα πολύ τρέξιμο, πολλά και τρελά προβλήματα και κυρίως πολλή στενοχώρια... Γράφω περιληπτικά εδώ μιας και κάποιες κοπέλες μπορεί να θέλουν να μάθουν τί απέγινε με την περίπτωσή μου και θα ανοίξω και νέο θέμα, μάλλον στην ψυχολογία του γονέα, θα δω... Εγώ δεν είμαι από αυτούς που εύχονται να μη δουν αυτά που γράφω οι συγγενείς, εύχομαι να τα δουν μπας και καταλάβουν κάτι...

 

Το θέμα λοιπόν είχε την εξής εξέλιξη... Οι στενοί συγγενείς που έμαθαν ότι σκοπεύω να πάρω τη γιαγιά από το γηροκομείο μου έκαναν μεγάλη φασαρία! Μέχρι που με απείλησαν με δικηγόρους και ιστορίες... Μόλις έμαθαν ότι την παίρνω από εκεί την πήρε ο άλλος της γιος λοιπόν και την έβαλε στην γκαρσονιέρα πάνω από το σπίτι του που διαθέτει και που πάντα έλεγε ότι θα χρησιμοποιήσει γι΄αυτό το σκοπό! (Γι΄αυτό κι εγώ ήμουν ήσυχη και δεν είχα φροντίσει για χώρο νωρίτερα). Μου είπαν ότι δε νομιμοποιούμαι και έμαθα ότι πίσω από την πλάτη μου με κατηγόρησαν ότι θέλω να την πάρω εκεί μακριά στο Πικέρμι (πως λέμε στην Αλεξανδρούπολη ένα πράγμα) δήθεν για να της κάνω πλύση εγκεφάλου λέει και να μου γράψει το σπίτι της (μια προπολεμική πολύ μικρή μονοκατοικία) στον Πειραιά!

 

Ξεσήκωσαν τον κόσμο και με έχουν κάνει ρεζιλι παντού! Έλεος! Πώς γίνεται να απαντά κανείς στην καλοσύνη με τόσο σφοδρή επίθεση κακίας;;;:-(

 

 

 

Τουλάχιστον βγήκε κάτι καλό από αυτό... Κατάλαβαν ότι κάποιος ασχολείται σοβαρά και την έβγαλαν από εκεί μέσα όπου η γυναίκα δεν είχε ζωή στα σίγουρα. Η γιαγιά είναι πολύ καλύτερα... Την έχω βάλει να μου υποσχεθεί ότι αν δεν περνάει καλά θα μου το πει... Βάλανε γυναίκα να την προσέχει (χωρίς να μας ρωτήσουν καθόλου) με 700 το μήνα παρακαλώ... Ενώ εγώ είχα συστημένες 2 γυναίκες ήδη σε χαμηλότερη τιμή...

 

Κάτι συμβαίνει πάντως... Δεν μπορώ να καταλάβω τί γίνεται... Τόση επίθεση να είναι τυχαία; Έχω αρχίσει και αναρωτιέμαι μήπως η γιαγιά μου έχει κάνει παλιά κάποια διαθήκη κρυφά και εγώ δεν ξέρω τίποτα και έχει διαρρεύσει από τους μάρτυρες.... Αυτό ίσως να εξηγεί και το μίσος εναντίον μου (τον τελευταίο καιρό, ίσως κάνα χρόνο τώρα) και το γεγονός ότι κοίταξαν να τη χώσουν σε γηροκομείο (ίσως από εκδίκηση λέω εγώ) . Δεν ξέρω. Ξέρω μόνο ότι η γιαγιά μου στενοχωριόταν που είμαι η μόνη της εγγονή που μένει στο νοίκι και στην Σαντορίνη το έχουν ντροπή να παντρέψουν κοπέλα και να μην της δώσουν έστω ένα δωμάτιο να μένει. Αυτά ήταν τα λόγια της (πριν από πάνω από 10 χρόνια)και εγώ το μόνο που της είπα ήταν να εύχεται να έχω λεφτά με τον άντρα μου να πληρώνω το νοίκι... Δεν ζήτησα ποτέ από κανέναν τίποτα και τώρα θα πληρώνω και έξτρα ενοίκιο για το χώρο που νοίκιασα να πάρω και εκείνη... Τί να πει κανείς.... :-(

 

Αααα! Του είπα να τους υπογράψω χαρτί ότι αν κάνει η γιαγιά μου κάποιο χαρτί δε θα ισχύει και να με αφήσουν να την πάρω... Και στο τέλος αυτής της κουβέντας μου ζήτησαν (μέσω ενός άλλου θείου που παρακολουθούσε την κουβέντα) να υπογράψω χαρτί ότι ότι χαρτί και να έχει υπογράψει η γιαγιά μου εγώ δεν το αποδέχομαι!!! Με αναδρομική ισχύ δηλαδή από ότι κατάλαβα!!! Από εκεί ξεκίνησα να υποψιάζομαι ότι κάτι συμβαίνει... Και εγώ δεν έχω ιδέα από νομικά και τέτοιες ιστορίες... Θα τους φτιάξω χαρτί ότι αναλαμβάνω να πάρω τη γιαγιά μου και δεν θα ισχύει ό,τι χαρτί φτιάξει από εδώ και πέρα (αφού η γυναίκα έχει άνοια, τί βλακείες συζητάμε τώρα).Αν θέλουν με αναδρομική ισχύ, να πάνε να πνιγούνε... Νομίζω ότι το παρατραβάνε το σχοινί...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Ξέχασα να σας πω ότι πέρασα 10-15 μέρες να είμαι πρωί απόγευμα στο γηροκομείο (το απόγευμα έπαιρνα επίτηδες και το παιδί μαζί κάποιες φορές αλλά δεν την άφηνα να ακουμπάει τιποτα και μόλις γυρίζαμε σπίτι της έκανα απολύμανση), να της πηγαίνω φαγητό και να την ταίζω, να την κρατάω με πείσμα στη ζωή (προηγήθηκαν 4 μέρες με ορούς και ιστορίες), μέχρι που να κατάφερα να την πείσω ότι δεν θέλω να πεθάνει και ότι ΚΑΠΟΙΟΣ νοιάζεται... Από την κατάθλιψη έκανε αυτό που λέμε άρνηση ζωής... Και εγώ αυτό το συναίσθημα το έχω βιώσει κάποτε στη ζωή μου και ξέρω πόσο οδυνηρό είναι... Γι΄αυτό και πεισμάτωσα τόσο πολύ... Το τί της έλεγα... Μέχρι και για μια φίλη μου που μου έλεγε (αλήθεια)ότι στο γυμναστήριο που πηγαίνει έρχεται μια γιαγιά 85 χρονών για γυμναστική... Εκείνη νομίζει ότι επειδή έγινε 85 πρέπει να πεθάνει... Μα δεν έχει πολλά παθολογικά προβληματα... Αντικειμενικά εγώ έχω περισσότερα!!! Απλά εγώ περπατάω ακόμα!:lol:

Link to comment
Share on other sites

Ξέχασα να σας πω ότι πέρασα 10-15 μέρες να είμαι πρωί απόγευμα στο γηροκομείο (το απόγευμα έπαιρνα επίτηδες και το παιδί μαζί κάποιες φορές αλλά δεν την άφηνα να ακουμπάει τιποτα και μόλις γυρίζαμε σπίτι της έκανα απολύμανση), να της πηγαίνω φαγητό και να την ταίζω, να την κρατάω με πείσμα στη ζωή (προηγήθηκαν 4 μέρες με ορούς και ιστορίες), μέχρι που να κατάφερα να την πείσω ότι δεν θέλω να πεθάνει και ότι ΚΑΠΟΙΟΣ νοιάζεται... Από την κατάθλιψη έκανε αυτό που λέμε άρνηση ζωής... Και εγώ αυτό το συναίσθημα το έχω βιώσει κάποτε στη ζωή μου και ξέρω πόσο οδυνηρό είναι... Γι΄αυτό και πεισμάτωσα τόσο πολύ... Το τί της έλεγα... Μέχρι και για μια φίλη μου που μου έλεγε (αλήθεια)ότι στο γυμναστήριο που πηγαίνει έρχεται μια γιαγιά 85 χρονών για γυμναστική... Εκείνη νομίζει ότι επειδή έγινε 85 πρέπει να πεθάνει... Μα δεν έχει πολλά παθολογικά προβληματα... Αντικειμενικά εγώ έχω περισσότερα!!! Απλά εγώ περπατάω ακόμα!:lol:

 

συγχαρητηρια κοριτσακι! το καλο που κανεις, να το βρεις σε υγεια για σενα κ την οικογενεια σου!

ιδια πειρα εχω, χωρις τις υποχρεωσεις βεβαια, 2 φορες μαλιστα, μια η γιαγια απο τον πατερα μου εμενε διπλα μας και εχαμε κ γυναικα εσωτερικη, με το ιδιο κ@λ@σοι, ετσι μαλωναν πανω απο την αρρωστη γυναικα για τα κληρονομικα, αχρηστοι ανθρωποι.... (και ακομα δεν εχουν ξεμπερδεψει η γιαγια εχει πεθανει 8 χρονια) κ δεν μιλουνται τα αδελφια! πειραιωτες κ αυτοι.

την 2 φορα την γιαγια απο την μητερα μου την πηρε σπιτι η μητερα μου με γυναικα παλι εσωτερικη (ειναι μοναχοπαιδι) και οταν αφησε το σπιτι της την πηρε η κατω βολτα! μεσα σε 2 μηνες σταματησε να περπαταει κ τελικως αφεθηκε σιγα σιγα με γιατρους κ φαρμακα κ διαφορα αλλα, χωρις να εχει κατι σημαντικο, μεσα σε ενα χρονο ακριβως να πεθανει. μας ελεγε παλια (στον πειραια εμενε κ αυτη χρονια πολλα) να εδω στο γηροκομειο να με φερετε οταν γερασω... αλλα μεσα της δεν ηθελε. πεθανε τον σεπτεμβριο που μας περασε, εγω πηγα στην κηδεια 9 μηνων εγκυος, αν δεν πηγαινα θα το ειχα κριμα σε ολη μου την ζωη.

η καλυτερη κινηση που εκανες ηταν να την παρεις απο εκει, σιγουρα κατι τους ριχνουν μεσα για να εινια ηρεμοι, εδω κ στα νοσοκομεια τους ριχνουν, οχι στα γηροκομεια!

εκει που μενει τωρα μπορεις να πηγαινεις να την βλεπεις η επειδη ειναι οι θειοι σου εχεις προβλημα? να βεβαιωνεσαι οτι της φαιρονται καλα.

να σε ρωτησω κατι κ συγνωμη αν σε φερνω σε δυσκολη θεση, οι γονεις σου τι λενε για ολα αυτα?

 

καλο κουραγιο να εχεις γιατι ετσι πως τα γραφεις τα πραγματα εχεις να περασεις πολλα με το σοι!

και παλι συγχαρητηρια! να χαιρεσαι το παιδακι σου!

Link to comment
Share on other sites

συγχαρητηρια κοριτσακι! το καλο που κανεις, να το βρεις σε υγεια για σενα κ την οικογενεια σου!

ιδια πειρα εχω, χωρις τις υποχρεωσεις βεβαια, 2 φορες μαλιστα, μια η γιαγια απο τον πατερα μου εμενε διπλα μας και εχαμε κ γυναικα εσωτερικη, με το ιδιο κ@λ@σοι, ετσι μαλωναν πανω απο την αρρωστη γυναικα για τα κληρονομικα, αχρηστοι ανθρωποι.... (και ακομα δεν εχουν ξεμπερδεψει η γιαγια εχει πεθανει 8 χρονια) κ δεν μιλουνται τα αδελφια! πειραιωτες κ αυτοι.

την 2 φορα την γιαγια απο την μητερα μου την πηρε σπιτι η μητερα μου με γυναικα παλι εσωτερικη (ειναι μοναχοπαιδι) και οταν αφησε το σπιτι της την πηρε η κατω βολτα! μεσα σε 2 μηνες σταματησε να περπαταει κ τελικως αφεθηκε σιγα σιγα με γιατρους κ φαρμακα κ διαφορα αλλα, χωρις να εχει κατι σημαντικο, μεσα σε ενα χρονο ακριβως να πεθανει. μας ελεγε παλια (στον πειραια εμενε κ αυτη χρονια πολλα) να εδω στο γηροκομειο να με φερετε οταν γερασω... αλλα μεσα της δεν ηθελε. πεθανε τον σεπτεμβριο που μας περασε, εγω πηγα στην κηδεια 9 μηνων εγκυος, αν δεν πηγαινα θα το ειχα κριμα σε ολη μου την ζωη.

η καλυτερη κινηση που εκανες ηταν να την παρεις απο εκει, σιγουρα κατι τους ριχνουν μεσα για να εινια ηρεμοι, εδω κ στα νοσοκομεια τους ριχνουν, οχι στα γηροκομεια!

εκει που μενει τωρα μπορεις να πηγαινεις να την βλεπεις η επειδη ειναι οι θειοι σου εχεις προβλημα? να βεβαιωνεσαι οτι της φαιρονται καλα.

να σε ρωτησω κατι κ συγνωμη αν σε φερνω σε δυσκολη θεση, οι γονεις σου τι λενε για ολα αυτα?

 

καλο κουραγιο να εχεις γιατι ετσι πως τα γραφεις τα πραγματα εχεις να περασεις πολλα με το σοι!

και παλι συγχαρητηρια! να χαιρεσαι το παιδακι σου!

 

Αν τους ρίχνουν λέει;;;;;;; Φυτό σου λέω η γιαγιά! Και όταν άρχισα εγώ τα "μα τί έχει μέσα το κουτάλι" κλπ, άρχισαν να της τα δίνουν πριν το επισκεπτήριο για να μη βλέπουμε!!! Η διπλανή της έγινε φυτό και μετά "έφυγε για το νοσοκομείο" είπαν, εγω νομίζω ότι πέθανε πάντως!

 

Δεν έχω κανένα πρόβλημα να πηγαίνω να τη βλέπω, εγώ δεν έχω τσακωθεί με κανέναν, συνεχώς αμύνομαι! Απλά τα έχω πάρει γιατί με έβγαλαν τρελή ότι δήθεν ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑ, για λίγο καιρό την έβαλαν λέει! Εντάξει, τί να πει κανείς, απλά κατάλαβαν ότι εκτίθενται (γιατί πάνω από όλα ο κόσμος) και τέλειωσε το θέμα!

 

Οι γονείς μου τί να πουν; Ο πατέρας μου (που είναι μάνα του η γιαγιά) υποβλήθηκε σε σπονδυλοδεσία σε ένα τρομερά δύσκολο χειρουργείο το Δεκέμβρη και από τότε πονάει τρομερά, τα παυσίπονα είναι στην ημερησία διάταξη. Η μάνα μου μου έχει ξεκαθαρίσει ότι δεν αντέχει να γιατροπορεύει δυο, δεν είναι και αυτή πολυ καλά στην υγεία της. Είπα να το αναλάβω εγώ και μου είπαν και οι δυο γονείς μου ότι θα με βοηθούσαν όπως μπορούσαν. Όμως τί κρίμα να ρίξω σε εκείνους όταν η ΣΥΜΦΩΝΙΑ της οικογένειας ήταν ότι η γιαγιά θα πήγαινε στη γκαρσονιέρα του θείου και όταν ήρθε εκείνη η ώρα η γυναίκα του προσπάθησε να εκμεταλλευτεί την απουσία του άντρα της(ταξιδεύει), την απουσία του πατέρα μου στο νοσοκομείο (έπαθε πνευμονικό οίδημα και παραλίγο να τον χάσουμε πριν το Πάσχα) να παρουσιάσει τα πράγματα με δικό της τρόπο, να μας εκθέσει και να την κλείσει στο γηροκομείο για να πεθάνει;

 

Ειπα ότι θα το αναλάβω εγώ και τέρμα! Αλλά δε με αφήνουν λέμε!!!! Τους κακοφάνηκε να φανεί στον κόσμο ότι εγώ αναλαμβάνω τη γιαγιά και είναι λέει πολύυυυυυυυυυυυυυ μακριά το Πικέρμι!

Link to comment
Share on other sites

Αν τους ρίχνουν λέει;;;;;;; Φυτό σου λέω η γιαγιά! Και όταν άρχισα εγώ τα "μα τί έχει μέσα το κουτάλι" κλπ, άρχισαν να της τα δίνουν πριν το επισκεπτήριο για να μη βλέπουμε!!! Η διπλανή της έγινε φυτό και μετά "έφυγε για το νοσοκομείο" είπαν, εγω νομίζω ότι πέθανε πάντως!

 

Δεν έχω κανένα πρόβλημα να πηγαίνω να τη βλέπω, εγώ δεν έχω τσακωθεί με κανέναν, συνεχώς αμύνομαι! Απλά τα έχω πάρει γιατί με έβγαλαν τρελή ότι δήθεν ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑ, για λίγο καιρό την έβαλαν λέει! Εντάξει, τί να πει κανείς, απλά κατάλαβαν ότι εκτίθενται (γιατί πάνω από όλα ο κόσμος) και τέλειωσε το θέμα!

 

Οι γονείς μου τί να πουν; Ο πατέρας μου (που είναι μάνα του η γιαγιά) υποβλήθηκε σε σπονδυλοδεσία σε ένα τρομερά δύσκολο χειρουργείο το Δεκέμβρη και από τότε πονάει τρομερά, τα παυσίπονα είναι στην ημερησία διάταξη. Η μάνα μου μου έχει ξεκαθαρίσει ότι δεν αντέχει να γιατροπορεύει δυο, δεν είναι και αυτή πολυ καλά στην υγεία της. Είπα να το αναλάβω εγώ και μου είπαν και οι δυο γονείς μου ότι θα με βοηθούσαν όπως μπορούσαν. Όμως τί κρίμα να ρίξω σε εκείνους όταν η ΣΥΜΦΩΝΙΑ της οικογένειας ήταν ότι η γιαγιά θα πήγαινε στη γκαρσονιέρα του θείου και όταν ήρθε εκείνη η ώρα η γυναίκα του προσπάθησε να εκμεταλλευτεί την απουσία του άντρα της(ταξιδεύει), την απουσία του πατέρα μου στο νοσοκομείο (έπαθε πνευμονικό οίδημα και παραλίγο να τον χάσουμε πριν το Πάσχα) να παρουσιάσει τα πράγματα με δικό της τρόπο, να μας εκθέσει και να την κλείσει στο γηροκομείο για να πεθάνει;

 

Ειπα ότι θα το αναλάβω εγώ και τέρμα! Αλλά δε με αφήνουν λέμε!!!! Τους κακοφάνηκε να φανεί στον κόσμο ότι εγώ αναλαμβάνω τη γιαγιά και είναι λέει πολύυυυυυυυυυυυυυ μακριά το Πικέρμι!

 

 

καταλαβα!!! μα τι ανθρωπος ειναι αυτη:twisted:?? στην μανα της ετσι θα εκανε?????

περαστηκα κ στον πατερα σου κ ευχομαι ολα να σου πανε καλα!!! παλι καλα που μπορεις να βλεπεις την γιαγια οποτε θες!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...
καταλαβα!!! μα τι ανθρωπος ειναι αυτη:twisted:?? στην μανα της ετσι θα εκανε?????

περαστηκα κ στον πατερα σου κ ευχομαι ολα να σου πανε καλα!!! παλι καλα που μπορεις να βλεπεις την γιαγια οποτε θες!

 

Θέλεις να σου πώ τί άνθρωπος είναι αυτή; Έβαλε τον άντρα της και πρώην πλέον θείο μου να μας στείλει εξώδικο για εξύβριση!!! Σε ποιον, σε μένα, που δεν ανοίγω το ρημάδι μου το στόμα ούτε για να ζητήσω το δίκιο μου!!!

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, που λέτε εγώ στο εξώδικο παρουσιάζομαι ως ένας εξωγήινος που δεν έχει ασχοληθεί ποτέ με τη γιαγιά της και που εντελώς ξαφνικά ήρθα λέει στο προσκήνιο όταν μπήκε στο γηροκομείο (γιατί ήμουν μετανάστης στην Αυστραλία ως τώρα) και έχω και αξιώσεις να την γηροκομήσω!!!! Σα δε ντρέπομαι δηλαδή! Πράγμα λέει που τους εγείρει μελανές και πράσινες και πολύχρωμες υποψίες!!! Ε, ρε τρέλα!!!!!!!!!!!!!!!!! Έκατσα σαν την ηλίθια και έκλεισα σπίτι με ενοίκιο 200ευρώ πάνω από όσα υπολόγιζα για αν έχει επιπλέον χώρο για τη γιαγιά, για να έρθουν οι κύριοι σήμερα να μου στείλουν και εξώδικο επειδή λέει τους εξύβρισα, εγώ που δεν έχω πει ούτε ΡΕ!

 

Ένα πράγμα δεν ξέρω! Αυτός ο άντρας μου πώς αντέχει... Μπορείτε να το φανταστείτε αυτό;;;;;; Να αναλαμβάνει να τα πληρώσει όλα άμα χρειαστεί για τη δική μου γιαγιά και να μαθαίνει και τέτοια πράγματα... Καλή του ώρα εκεί που είναι και καλές θάλασσες να έχει... Που το μόνο που μου ειπε ο άνθρωπος ήταν ότι όπως πήρε την ευχή της γιαγιάς του πριν πεθάνει και ήταν το μόνο άτομο που αναγνώρισε (είχε και εκείνη πολύ προχωρημένη άνοια πριν πεθάνει) έτσι ήθελε να πάρει και την ευχή της δικής μου γιαγιάς... Και μου μιλούσε στο τηλεφωνο με φωνή που έτρεμε από τη συγκίνηση...

Δηλαδή στη σημερινή εποχή το να θες να κάνεις καλό εγείρει πλέον υποψίες και είναι κατάπτυστο!!! Ε, ρε που φτάσαμε!!!!!!!!!!:oops:

Link to comment
Share on other sites

Δε φταίς εσύ που θέλεις να κάνεις το καλό. Φταίει που κάποιοι άνθρωποι σκέφτοναι μόνο το δικό τους συμφέρον και όταν αυτό αφορά περιουσία δεν υπάρχχουν στον πλανήτη τους ούτε αδέρφια ουτε ξαδέρφια ούτε Θεός γιατί ο Θεός τους είναι πλέον άλλος και η ηθική τους έχει πάει ταξίδι μακρινό. Έχω ζήσει παρόμοια ιστορία με αγαπημένο θείο που σήμερα δε μιλιόμαστε καν και που μπορεί να φτάσουμε και στα δικαστήρια κάποια στιγμή με τα παιδιά του. Και εγώ σαν εσένα είμαι δεν μιλάω δεν μιλάω αλλά όταν κάποια στιγμή φτάσω στο αμήν Θα τα πώ μαζεμένα και όποιον πάρει ο χάρος. Ελπίζω να έχεις μπόλικη υπομονή και να είσαι δυνατή για να αντιμετωπίσεις και όσα έρθουν στη συνέχεια...γιατί λυπάμαι που το λέω αλλά αυτοί οι άθρωποι μέχρι να πάρουν αυτό που θέλουν είναι ικανοί να σε κάνουν να πέσεις στα χάπια!!

Link to comment
Share on other sites

Δε φταίς εσύ που θέλεις να κάνεις το καλό. Φταίει που κάποιοι άνθρωποι σκέφτοναι μόνο το δικό τους συμφέρον και όταν αυτό αφορά περιουσία δεν υπάρχχουν στον πλανήτη τους ούτε αδέρφια ουτε ξαδέρφια ούτε Θεός γιατί ο Θεός τους είναι πλέον άλλος και η ηθική τους έχει πάει ταξίδι μακρινό. Έχω ζήσει παρόμοια ιστορία με αγαπημένο θείο που σήμερα δε μιλιόμαστε καν και που μπορεί να φτάσουμε και στα δικαστήρια κάποια στιγμή με τα παιδιά του. Και εγώ σαν εσένα είμαι δεν μιλάω δεν μιλάω αλλά όταν κάποια στιγμή φτάσω στο αμήν Θα τα πώ μαζεμένα και όποιον πάρει ο χάρος. Ελπίζω να έχεις μπόλικη υπομονή και να είσαι δυνατή για να αντιμετωπίσεις και όσα έρθουν στη συνέχεια...γιατί λυπάμαι που το λέω αλλά αυτοί οι άθρωποι μέχρι να πάρουν αυτό που θέλουν είναι ικανοί να σε κάνουν να πέσεις στα χάπια!!

 

 

Αμάν! Παθούσα και εσύ;;;;;; Πραγματικά στα μάτια του θείου μου νομίζω ότι βλέπω ευρώ... Πέρσυ θέλανε να βγάλουν τη γιαγιά από το σπίτι της και να δώσουν το σπίτι σε αντιπαροχή... Επειδή είπα ότι αυτό δεν είναι σωστό και ότι εγώ δεν συμφωνώ καθόλου και ότι αν την βγάλουμε από το σπίτι της είναι σα να τη στέλνουμε προς το θάνατο (υπόψιν ότι μέσα σε αυτό το σπίτι έζησε σχεδόν όλη της τη ζωή, γέννησε ακόμα και τα παιδιά της ή τουλάχιστον σίγουρα τον πατέρα μου) ο πρώην θείος έκατσε και μου υπολόγισε πόσα λεφτά θα χάσει αυτός σε ευρώ από το δυάρι που θα έπαιρνε από την αντιπαροχή στα επόμενα 10 χρόνια!!!:shock: Μιλάμε ότι έμεινα με το στόμα ανοιχτό!!!

Link to comment
Share on other sites

Φταίει που κάποιοι άνθρωποι σκέφτοναι μόνο το δικό τους συμφέρον και όταν αυτό αφορά περιουσία δεν υπάρχχουν στον πλανήτη τους ούτε αδέρφια ουτε ξαδέρφια ούτε Θεός γιατί ο Θεός τους είναι πλέον άλλος και η ηθική τους έχει πάει ταξίδι μακρινό.

[/QUOTΕ]

 

Ε, λοιπόν δε θα μπορούσα να το θέσω καλύτερα...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

pashalitsa δεν θα υπογράψεις κανένα χαρτί αναδρομικά! Άστους να βουρλίζονται! Δεν μπορούν να σου κάνουν τίποτα. Έχε και τη γιαγιά από κοντά να ξέρεις ότι είναι καλά στην γκαρσονιέρα με τη γυναίκα που της έχουν. Αν αντιληφθείς "κακοποίηση" στην ηλικιωμένη, ψάξε από τώρα να γνωρίζεις τους φορείς που μπορείς να απευθυνθείς. Χίλια μπράβο!

it's never too late to start all over again

 

Link to comment
Share on other sites

Θέμα κακοποίησης δεν τίθεται θέλω να πιστεύω ΑΛΛΑ η γυναίκα έχει διαπισωθεί από παθολόγο, καρδιολόγο κλπ που έφερα στο γηροκομείο ότι έχει ΚΑΤΑΘΛΙΨΗ και ΚΑΝΕΙΣ δεν της συνταγογραφούσε αντικαταθλιπτικα. ως τότε. Επισκέφτηκα γνωστό μου πολύ έμπειρο νευρολόγο ο οποιος όμως δεν κανει επισκέψεις κατ΄οικον και μου συνταγογράφησε αντικαταθλιπτικό, μάλιστα μου είπε ότι είναι ουσιαστικά το μόνο φάρμακο που χρειάζεται. Αυτοί φέρνουν όμως έναν άλλον νευρολόγο, τον ειδα και στο γηροκομείο, ο οποίος είναι σαν βλήτο στον κήπο, και χθες που πήγα στη γιαγιά είδα ότι από 1/6 μειώνει το αντικαταθλιπτικό από την έλάχιστη δόση που έπαιρνε η γιαγιά στο μισό!!! Και δεν τα παίρνει ούτε μήνα! Οπότε θα πέσει πάλι στην κατάσταση του να θέλει να πεθάνει! Τί να πω... Πρέπει απλά να το πάρω απόφαση ότι δεν θα μακροημερεύσει παροτι παθολογικά δεν έχει ΤΙΠΟΤΑ!

Link to comment
Share on other sites

pashalitsa δεν θα υπογράψεις κανένα χαρτί αναδρομικά! Άστους να βουρλίζονται! Δεν μπορούν να σου κάνουν τίποτα. Έχε και τη γιαγιά από κοντά να ξέρεις ότι είναι καλά στην γκαρσονιέρα με τη γυναίκα που της έχουν. Αν αντιληφθείς "κακοποίηση" στην ηλικιωμένη, ψάξε από τώρα να γνωρίζεις τους φορείς που μπορείς να απευθυνθείς. Χίλια μπράβο!

 

Ρε γμτ ΔΕΝ ΕΧΩ ΙΔΕΑ αν η γιαγιά έχει κάνει κάποια διαθήκη, ξέρω μόνο ότι είχα πολύ κοντινή σχέση μαζί της, ήξερε όλα μου τα προβλήματα κλπ και έχουμε απομακρυνθεί κάπως τα τελευταία 4-5 χρόνια που ξεκίνησε η δική της άνοια και εγώ έκανα το παιδί και μετακόμισα Σαλαμίνα, οπότε ήταν ανέφικτο να βρισκόμαστε συχνά... Παρόλα αυτά ακόμα και λεχώνα στο σπίτι μου την είχα για 10 μέρες...

 

Παρόλα αυτά, αυτή η τρελή συμπεριφορά από μέρους τους και το τόσο μίσος μου εγείρει υποψίες ότι κάτι ίσως να υπάρχει... Και εγώ τώρα τί να κάνω;;; Όλο αυτό που κάνουν μου φαίνεται μεθοδευμένο... Μου απαγορεύουν να την πάρω και προσπαθούν να με παρουσιάσουν αδιάφορη κλπ και ότι αυτοί έχουν αναλάβει όλο το κόστος κλπ Όλα αυτά που αναφέρονται στο εξώδικο μου κάνουν προετοιμασία για κάτι άλλο... :?

Link to comment
Share on other sites

Tι εξώδικο? Σου έστειλαν εξώδικο???????? Που λέει τι??? Αααααα! Για πάρε τηλέφωνο το δικηγόρο σου!

 

Όσον αφορά το αν υπάρχει διαθήκη, και μόνο από υποχρέωση στη γιαγιά σου που θέλει τόσο πολύ να σε προικίσει (θα φανεί), δε θα παραχωρήσεις τίποτα. Εξάλλου ό,τι κι αν είναι αυτό που θα σου αφήσει για σένα έχει συναισθηματική αξία κι αυτό είναι ανεκτίμητο...

it's never too late to start all over again

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ναι το βλέπω πλέον ότι το θέμα πάει σε δικηγόρους... Και δεν έχω ποτέ ξανά εμπλακεί σε οτιδήποτε δικαστικό...

 

Ρώτησε κάποιον δικηγόρο και μην υπογράψεις κανένα χαρτί... Τα εξώδικα είναι συνήθως για εκφοβισμό.

 εχω δυο μπουμπουκακια

Link to comment
Share on other sites

Tι εξώδικο? Σου έστειλαν εξώδικο???????? Που λέει τι??? Αααααα! Για πάρε τηλέφωνο το δικηγόρο σου!

 

Όσον αφορά το αν υπάρχει διαθήκη, και μόνο από υποχρέωση στη γιαγιά σου που θέλει τόσο πολύ να σε προικίσει (θα φανεί), δε θα παραχωρήσεις τίποτα. Εξάλλου ό,τι κι αν είναι αυτό που θα σου αφήσει για σένα έχει συναισθηματική αξία κι αυτό είναι ανεκτίμητο...

 

Ειλικρινά νιώθω απόλυτα μπερδεμένη... Η γιαγιά μου ξέρει ή μάλλον ήξερε γιατι τώρα δε θυμάται πια, όλα μου τα προβλήματα, όλη τη δύσκολη ζωή μου, ήξερε τα πάντα ακόμα και τη σφοδρή περιπέτεια με την υγεία του άντρα μου... Δεν ξέρω αν γι΄αυτό το λόγο αποφάσισε να κάνει κάτι για μένα... Δεν έχω ιδέα... Μόνο στη σκέψη ότι μπορεί να έκανε κάτι τέτοιο μου έρχεται να βάλω τα κλάματα... Και ειλικρινά αναρωτιέμαι ΑΝ τελικά έρθω αντιμέτωπη με καμιά διαθήκη που θα μου αφήνει αυτό το προπολεμικό πατρικό της σπίτι, τί πρέπει να κάνω... Πρέπει να τους δώσω το μισό αποδεικνύοντάς τους ότι ποτέ δεν έκανα κάτι εις βάρος τους ή πρεπει να σεβαστώ την απόφασή της αυτή;:confused:

Link to comment
Share on other sites

Εγω θα σου ελεγα να συμβουλευτεις και εσυ δικηγορο και μαλιστα να τους στειλεις και εσυ ενα ωραιοτατο εξωδικο με την δικη σου πλευρα.

Το εξωδικο δεν ειναι τιποτα, μια επισημη καταγραφη καποιων γεγονοτων ειναι, πιο πολυ για εκφοβισμο αλλα και για μελλοντικη χρηση, δεν ξερεις τι εχουν στο υπουλο μυαλο τους οποτε ετσι οπως μας τα λες νομιζω οτι καλυτερα να μην το αφησεις αναπαντητο, να υπαρχει και επισημα η δικη σου απαντηση.

Αν η γιαγια σου σου εχει γραψει κατι σημαινει οτι αυτη ηταν η επιθυμια της. Δεν εχεις να αποδειξεις τιποτα, ειδικα σε τοσο κακοβουλους ανθρωπους. Σε οποιον δεν αρεσει ξυδακι. Μιλα με δικηγορο ομως.

Link to comment
Share on other sites

Και ειλικρινά αναρωτιέμαι ΑΝ τελικά έρθω αντιμέτωπη με καμιά διαθήκη που θα μου αφήνει αυτό το προπολεμικό πατρικό της σπίτι, τί πρέπει να κάνω... Πρέπει να τους δώσω το μισό αποδεικνύοντάς τους ότι ποτέ δεν έκανα κάτι εις βάρος τους ή πρεπει να σεβαστώ την απόφασή της αυτή;:confused:

Nα τους δώσεις το μισόοο? Πλάκα κάνεις! [θα άλλαζε αν είχες να κάνεις με ανθρώπους συνεννοήσιμους και καλόβουλους]

 

Εγω θα σου ελεγα να συμβουλευτεις και εσυ δικηγορο και μαλιστα να τους στειλεις και εσυ ενα ωραιοτατο εξωδικο με την δικη σου πλευρα.

Το εξωδικο δεν ειναι τιποτα, μια επισημη καταγραφη καποιων γεγονοτων ειναι, πιο πολυ για εκφοβισμο αλλα και για μελλοντικη χρηση, δεν ξερεις τι εχουν στο υπουλο μυαλο τους οποτε ετσι οπως μας τα λες νομιζω οτι καλυτερα να μην το αφησεις αναπαντητο, να υπαρχει και επισημα η δικη σου απαντηση.

Αν η γιαγια σου σου εχει γραψει κατι σημαινει οτι αυτη ηταν η επιθυμια της. Δεν εχεις να αποδειξεις τιποτα, ειδικα σε τοσο κακοβουλους ανθρωπους. Σε οποιον δεν αρεσει ξυδακι. Μιλα με δικηγορο ομως.

Ζωγράφισες goody.

it's never too late to start all over again

 

Link to comment
Share on other sites

Καλά λέει η Goody. Τηλ σε δικηγόρο και να στείλεις κι εσύ ένα εξώδικο γιατί μπορεί να πατήσουν στο οτι δεν απάντησες και να λένε σε κανα μελλοντικό δικαστήριο ότι θέλουν.... αμα μπλέξεις με τετοιους ανθρώπους ρε γμτ.... :?

Link to comment
Share on other sites

Είναι κρίμα που άνοιξα ένα τέτοιο θέμα μέσα σε φοβερή ένταση και αγωνία αναζητώντας πληροφορίες για γηροκόμους και κατάντησα να μιλώ για εξώδικα και δικαστήρια...

 

Ξέρετε τί εύχομαι σε όλους αυτούς;;; Να ζήσει η γιαγιά καμιά 20ρια χρόνια ακόμα έτσι για να σκάσουν και να βαρεθούν να μιλάνε για μπούρδες... Λες και έχουμε κάνει συμβόλαιο πότε θα πεθάνει ο καθένας...

 

Πέρασα άλλη μια ίωση εγώ και το παιδί άλλες δυο τις τελευταίες μέρες και έχω να τη δω μερικές μέρες τώρα τη γιαγιά... Αλλά και που πάω ή θα είναι η σπιούνος-κοπέλα εκεί ή θα είναι η νύφη της στην οποία μετά το εξώδικο έκοψα και την καλημέρα, οπότε μόλις τη βλέπω μου χαλάει η διάθεση και γενικά δε μπορώ να μιλήσω με τη γιαγιά μου όπως παλιά που μιλάγαμε και λέγαμε ό,τι θέλαμε... Κάθομαι και την κοιτάζω μέσα στα μάτια, με κοιτάζει και αυτή και ξέρουμε και οι δυο ότι δεν μπορούμε να πούμε αυτά που θέλουμε... Δεν μπορώ να της πω για τον άντρα μου, για το παιδί μου πράγματα που δε θέλω να ξέρουν άλλοι... Με νευριάζει πολύ ολο αυτό... Ευτυχώς χαζεύει με την κόρη μου πολύ, την πάει η μικρή βόλτες με το καρότσι:shock: (ίσα που το σπρώχνει αλλά δεν το βάζει κάτω) και η γιαγιά γελάει...:-D

 

Σήμερα ας πούμε πήγε ο πατέρας μου εκεί, ε, μέσα σε δέκα λεπτά ανέβηκε στη γκαρσονιέρα η νύφη της, οπότε ο πατέρας μου σηκώθηκε και έφυγε...

 

Τέλος πάντων, πραγματικά έχω σκοπό να διεκδικήσω να την πάρω, θα φτάσω όσο μακριά πρέπει... Ακούς εκεί δε νομιμοποιούμαι λέει!:mad: Το σπίτι ετοιμάστηκε σε γενικές γραμμές και σε λίγες μέρες θα ξεκινήσω μετακόμιση...

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

καλησπερα πασχαλιτσα εαν θελεις δικηγορο πες μου να σου στειλω .......δεν εχει χασει δικη ποτεεεεεεεεεεεεεεεεεε ειναι το τσακαλι και θα σε συμβουλευσει οσο ποιο καλα μπορει

Link to comment
Share on other sites

  • 2 χρόνια μετά...

Καλησπερα σε ολους.Ειμαι 30 ετων,κ θα ηθελα να μου πειτε σας παρακαλω,αν γνωριζετε καποιο γραφειο στην θεσσαλονικη που να μπορω να βρω μια γυναικα να προσεχει την γιαγια μου.Σας ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...