Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Και όμως...έμεινα πιο ευχαριστημένη από τον δημοτικό παιδικό


Recommended Posts

Καλημέρα κορίτσια,

θέλω μέρες τώρα να σας γράψω την εμπειρία που είχα από τον μοναδικό κρατικό παιδικό σταθμό του νησιού που μένω και από τον μοναδικό ιδιωτικό που υπάρχει εδω.

Πήγαμε πρώτα στον δημοτικό. Το πρώτο που μου έκανε εντύπωση είναι τα γελαστά, τα χαρούμενα πρόσωπα παιδιών και δασκάλων. Η διευθύντρια του σταθμού μας αφιέρωσε χρόνο για να μας μιλήσει για τη δουλειά τους, να μας δώσει συμβουλές για το τι να γράψουμε στην αίτηση και τα χαρτιά που έπρεπε να μαζέψουμε και μετά μας πήρε από το χέρι και μας πήγε σε όλες τις αίθουσες. Ηταν πεντακάθαρες,συμμαζεμένες, τα παιχνίδια, τα βιβλία, τα είδη ζωγραφικής τακτοποιημένα στα κουτιά τους. Τα παιδιά στις τάξεις έκαναν δραστηριότητες όλα μαζί και οι κοπέλες ήταν καθισμένες στο πάτωμα μαζί τους για να τους δείχνουν.

Μετά τις αίθουσες πήγαμε στα μαγειρεία, στις τουαλέτες και στην τραπεζαρία. Ολοι μας καλωσόριζαν και ήταν πρόθυμοι να μας δείξουν κάθε σημείο του χώρου.

Και μετά στον ιδιωτικό...Απογοητεύτηκα ρε γ@μώτο...Το κτίριο ολοκαίνουργιο γιατί μετεστεγάστηκε εκεί πριν 6 μήνες και...αυτό ήταν όλο. Η διευθύντρια έλειπε και όταν ρώτησα την κοπέλα στην υποδοχή αν μπορούσα να την περιμένω, δεν ήξερε να μου πει τίποτα..Της ζήτησα να μου δείξει τους χώρους και όταν ήμασταν στις τουαλέτες η τραπεζοκόμος έφερε ένα κοριτσάκι που είχε λερωθεί απ' το φαγητό λέγοντας "ορίστε πάλι λερώθηκε η Μαρία, κάθε μέρα τα ίδια, την έχω βαρεθεί πια'!!!!! :shock:

Στις αίθουσες άλλο σοκ! Οι δασκάλες διάβαζαν κάτι στο τραπέζι τους, τα πιτσιρίκια μάλωναν στη γωνία πάνω από ένα σωρό με τουβλάκια και τα μικρά που έπαιζαν στην παιδική χαρά στην αυλή από επιβλεψη τίποτα. Οι κοπέλες είχαν κάνει πηγαδάκι και τα λέγανε και τα πιτσιρίκια αλώνιζαν.

Ξέχασα να γράψω ότι στις 12.30 τα παιδιά πηγαιναν για ύπνο μέχρι τις 2-2.30 που τα παίρνει το σχολικό. Στον κρατικό ξέχασα να ρωτήσω αν τα βάζουν για ύπνο.

Τα τροφεία είναι 400Ε το μήνα συν καμιά 50ντάρα για το σχολικό. Και να τα άξιζε πάει στο καλό...

Αυτά τα νέα μας. Κάναμε την αίτηση μας στον κρατικό και ευχόμαστε να μας πάρουν. Αυτό που κατάλαβα για μια ακόμη φορά είναι ότι όταν οι άνθρωποι αγαπούν τη δουλειά τους και δουλεύουν ομαδικά κανουν θαύματα. Δεν υπάρχουν μυστικά. Είτε δημόσιο είναι είτε ιδιωτικός τομέας, οι άνθρωποι κάνουν τη διαφορά, όχι οι ταμπέλες

Φιλάκια και καλημέρα

Αγόρια μου είστε οι λατρείες μας!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλά από αυτά που περιγράφεις χίλιες φορές στον δημόσιο... Αφού είστε σε νησί δεν θα υπάρχει φαντάζομαι η υπερπληθώρα παιδιών που υπάρχει στην Αθήνα, άρα θα έιναι ευκολότερο να στον πάρουν....

 

Και μετά σου λένε ό,τι πληρώνεις πάιρνεις... Εμ, δεν είναι έτσι παντα, δυστυχώς.... Μαλλον επειδή εχουν το μονοπωλιο δεν δινουν και πολλή σημασία.. Τι να πω...

 

Καλή επιτυχία εύχομαι...

oaiqp2.pngm9YLp2.png
Link to comment
Share on other sites

Και εμάς η Ζέτα πήγε 2 χρόνια σε ιδιωτικό παιδικό και 2 χρόνια στον δημοτικό παιδικό. Δεν μπορώ πραγματικά να συγκρίνω ποιος την ωφέλησε περισσότερο γιατί και οι δύο έκαναν πολύ καλή δουλειά σε διαφορετικές ηλικίες της Ζέτας. Θα πω μονάχα ότι στον δημοτικό γινόταν πιο ποιοτική δουλειά (κατασκευές, επισκέψεις σε άλλους χώρους, παραστάσεις) ή ίσως μου έμεινε αυτό γιατί μου έκανε εντύπωση (δεν περίμενα πολλά πολλά από τον Δήμο).

 

Πάντως θα συμφωνήσω ότι οι άνθρωποι κάνουν την διαφορά γιατί μπορώ με βεβαιότητα να πω ότι οι άνθρωποι του συγκεκριμένου δημοτικού σταθμού ήταν πολύ πιο εκδηλωτικοί και φιλικοί σε σχέση με του ιδιωτικού που χρεώναν ακόμα και τις καρφίτσες αλλά και των άλλων παιδικών σταθμών του δήμου.

20iyp2.png mI5Hp2.png
Link to comment
Share on other sites

Εγω εμπειρία απο ιδιωτικο δεν έχω. Πάμε σε δημόσιο. Και μόνο που το παιδι μου ξυπνάει μόλις ακούσει "ωρα για σχολείο", πετάγεται μες την τρελλή χαρα και φτάνουμε εκεί με ενθουσιασμό, μου φτάνει. Κάνουν πάρα πολλα. κατασκευες τραγουδούν χορεύουν παιχνιδάκια ζωγραφίες... αφου τις περισσότερες φορές που πηγούν το μεσημέρι να την πάρουν δεν θέλει να φύγει...

.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...