Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

καλοκαιρινα τσιμπηματα


Recommended Posts

καλησπερα σε ολες (και ολους)

 

στη περιοδο των διακοπων μου στο εξοχικο μου διαφορα πετουμενα (μαλλον μικρα σκνιπακια) με εχουν τσιμπησει αφηνοντας μου κοκκινιλες με εντονο κνησμο και τις περισσοτερες φορες το τσιμπημα φουσκωνει χωρις να ποναει. Επειδη φοβαμαι τα φαρμακα βαζω αμεσα ξυδι και συντομα απλα εχει μεινει το εξανθημα ενω ο κνησμος περναει. Βεβαια απο το forum και απο αλλες πηγες εχω διαβασει οτι τα τσιμπηματα απο κουνουπια και σκνιπες δεν επηρεαζουν της εγκυμοσυνη (εκτος αν ειμουν κοντοτριχος σκυλος θα απειλουμουν απο Καλαζαρ) αλλα θα ηθελα να μαθω απο τις εμπειριες σας και τις γνωσεις σας αν υπαρχει καποιο ειδος τσιμπηματος απο εντομο το οποιο να θεωρειται επικινδυνο για την κυηση και να θελει διαφορετικη αντιμετωπιση. Εγω διανυω το δευτερο τριμηνο (ειμαι στην 20η εβδομαδα) και παρολο που ξερω πως τα φαρμακα ειναι πιο ανεκτα απο οτι στο α τριμηνο παρολα αυτα τα αποφευγω.

 

Σας ευχαριστω :D

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Και μένα με τσιμπήσε κάτι στις διακοπές και έβγαλα σπυθουράκια αλλά προτίμησα κι εγω να μην βάλω κάτι άλλο επάνω εκτός απο bepanthol για ανακούφιση και ένα ειδικό για τσιμπήματα του Κορρέ που ειναι με βότανα.

Πάντως δεν νομίζω να παθαίνεις κάτι απο τα τσιμπήματα αλλιώς θα είχαν πρόβλημα γεννές και γεννές.

Link to comment
Share on other sites

Βασικά εμένα με έχουν κάνει στόχο τα κουνούπια και με βομβαρδίζουν συνεχώς!!

Βάζω Crilen που μου την είχε δώσει η παιδίατρος όταν είχα γενήσει πριν 2 χρόνια για τη μικρή μου, κολλάω μπόλικα Cer8 καθώς επίσης βάζω και ένα σκεύασμα του Κορρέ και κάπως έχω ηρεμήσει ..

Όμως στα τσιμπήματα επειδή με φαγουρίζανε απίστευτα έβαλα και Φενιστίλ και σε ένα που είχε γίνει τάκος έβαλα και Fucicort που μου είπε ο φαρμακοποιός μου ότι είναι καλύτερη απο τη Φενιστίλ ..

Θεοδώρα : 31/03/2006 , Νικόλας : 25/11/2008

All I ever wanted..All I ever needed is here in my arms!!

 

Thank you Roger Waters for bringing this AMAZING show in Greece .. Ευχαριστούμε !!

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ κορίτσια είχα μια αλλεργική μάλλον αντίδραση στο χέρι από κάποιο τσίμπημα ή από την σκόνη.

 

Ο παθολόγος μου είπε για 3-4 μέρες να βάλω fucicort. Παρόλο που έχει κορτιζόνη και λίγη αντιβίωση δεν πειράζει για λίγες μέρες. Βέβαια παίζει ρόλο και που έχεις τα τσιμπήματα.

 

Ας μην είμαστε λοιπόν υπερβολικές αρκεί να μην υπάρχει κατάχρηση.

bunbunadr20081001_-8_My+child+is.png
Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ ανησύχησα μην ήταν μολυσμένα κουνούπια αλλά φαίνεται από τις φουσκάλες (άμα είναι μεγάλες κτλ.)Δεν παίρνεις τηλ και το γιατρό σου;Για τατσιμπήματα πήρα από φαρμακείο ένα στικ του κορρέ -μαλλον λέμε το ίδιο yogini- με μελισσόχορτο κ.ά. βότανα χωρίς χημικά και πολύ καλό!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ενα απο τα πράγματα που θυμάμαι στην εγκυμοσύνη

ήταν ένα τσίμπιμα απο μια σαρανταποδαρουσα. Πονάει

τρελά!!!!!!!!Μπήκε μέσα στο πάπλωμα που το είχα βγάλει

να αεριστεί και γύρω στις 3 το βράδυ αισθάνομαι ένα

απίστευτο τσίμπιμα. Και εγω με το στικ του Κορρε την έβγαλα.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...