Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ομοιοπαθείσες.... βοηθείστε!


Recommended Posts

Ειμαι παντρεμενη 3,5 χρονια με τον αντρουλη μου και ειπαμε να βαλουμε μπρος για κανα παιδακι... Θεου θελοντος φυσικα :) Το προβλημα μου ειναι οτι ΝΤΡΕΠΟΜΑΙ... Οχι τοσο το τι θα δει ο γιατρος εκει κατω (μιας και τα εχει δει αρκετες φορες ωστε να μην του κανει εντυπωση) αλλα εχω προβλημα με τα "υγρα". Ντρεπομαι παρα πολυ.... Για να καταλαβετε, ακομη και ορεξη να μην εχω μολις με ακουμπησει ο καλος μου γινεται... "πλημμυρα". Μια φορα που ειχα παει στο γυναικολογο και μου εκανε κολπικο υπερηχο (μαζι με τα υπολοιπα) προσπαθησα να συγκατηθω αλλα ματαια... Μα καλα πως γινεται? Δε μπορω να καταλαβω... Α! και οσον αφορα τις τριχες (κλασσικο προβλημα) τι να κανω? Δεν ξυριζομαι ποτε απλα τις εχω πολυ κοντες. Αρκει ομως? Γιατι ακουω οτι σε ξυριζουν οταν πας να γεννησεις θες δε θες... ΤΝΧ!!!! :oops:

WLFfp2.png XI11p2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


το ξυρισμα απο οσο ξερω ειναι απαραιτητο οταν γεννας , μην νοιωθεις αβολα ποσες πανε με τριχα ενα δακτυλο !!!εξαλλου μετα απο καποιο διαστημα δεν εχεις οπτικη προσβαση με το επιθυμητο προς ξυρισμα σημειο οποτε πρατεις με την μνημη

 

Τωρα για το αλλο θεμα ..τι να σου πω ??καλο ειναι οι ορεξεις , λογικα οι γιατροι τα εχουν ξανασυναντησει μην κολλας ..για αυτο πληρωνεται

 

Παντως τυχερος ο συζυξ :D

Link to comment
Share on other sites

γλυκια μου irida85.....μην ανησυχεις για τα υγρα.....αρκει να σου πω οτι ο γυναικολογος μου με εξετασε ενω ημουν αδιαθετη!!και οχι 1 φορα!!φυσικα εγω δεν ειχα που να βαλω το κεφαλι μου!!του ζητησα μια σακουλα!!τοσο ντρεπομουν!!!και να θελει ο ιδιος να μου βγαλει το ταμπον!! να το μυρισει!!ειχε σημασια!!!αστα!!!

:oops:

επισης οι περισσοτερες γυναικες , το εχουν απλα κουρεμενο και οχι ξυρισμενο-που το ειχα εγω και του εκανε φοβερη εντυπωση ......... διοτι ακομα και 9 μηνων , εβαζα τον αντρα μου και μου το ξυριζε!!τρελη!!!τελειως!!μου το ειπε οτι ειναι ασυνηθιστο οπως το εχω....αρα μην ανησυχεις!!

 

επισης, σε ξυριζουν θελοντας και μη στο μαιευτηριο....δεν καταλαβαινεις τιποτα!!τσακ μπαμ..........εκεινη την ωρα σκεφτεσαι το μωρο και τιποτε αλλο!!πιστεψε με!!!ειμαι μαμα πια 2 μωρων -9 μηνων και πια .....δεν θυμαμαι τιποτε απο αυτα!!!φιλια πολλα και με το καλο!!!! :D

Link to comment
Share on other sites

Kατ'αρχάς, σου εύχομαι με το καλό να μείνεις έγκυος!

Όσο για το "πρόβλημά" σου, δεν νομίζω ότι είναι κάτι που μπορείς να ελέγξεις ή να αλλάξεις, άρα κακώς παιδεύεις το μυαλό σου.

Όσο για τις ντροπές, νομίζεις ότι ο γιατρός θα πονηρευτεί? Έχουν δει τόσα πολλά τα μάτια τους που δεν νομίζω ότι θα ασχοληθεί καθόλου.

Nα σκέφτεσαι ότι είσαι και τυχερή που σου συμβαίνει κάτι τέτοιο γιατί σε άλλες κοπέλες, ακόμα και με πολύ "όρεξη", εκεί κάτω επικρατεί απόλυτη ξηρασία. Kαι αυτό είναι αρκετά επώδυνο συνήθως. Άρα δες το σαν κάτι θετικό.

 

Tο ξύρισμα πριν τη γέννα είναι σχεδόν υποχρεωτικό, ιδίως στην περιοχή που γίνεται η τομή. Kαθαρά για λόγους υγιεινής. Kαι επειδή ένας τοκετός μπορεί να ξεκινήσει φυσιολογικός και να προκύψει καισαρική, νομίζω ότι γι'αυτό τα ξυρίζουν όλα. Eίναι όμως και θέμα γιατρού. O δικός μου μου είχε πει ότι αν αναλάβω μόνη μου να καθαρίσω την περιοχή χαμηλά (όχι τα πάνω-πάνω), τότε μπορώ να απαιτήσω να μην με πειράξει κανείς. Kαι όντως έτσι έγινε. Όμως εγώ είχα κάνει αποτρίχωση με κερί στο μπικίνι και στα πιο απόκρυφα σημεία είχα βάλει ξυράφι.

Στο νοσοκομείο δεν με ακούμπησαν.

 

Όλα αυτά όμως είναι μικρές λεπτομέρειες μπροστά σ'αυτό το θαύμα που σε περιμένει.

Mείνε εσύ έγκυος και θα δεις ότι τότε θα ασχολείσαι μόνο με την εγκυμοσύνη και το μωράκι σου. Θα δεις ότι όλες οι ντροπές από μόνες τους σιγά-σιγά θα υποχωρούν, γιατί θα βρίσκεις δύναμη μέσα σου να κάνεις τα πάντα προκειμένου να είναι καλά το μωρό σου!

Όλα θα τα βρεις στην πορεία....

Mε το καλό κοπέλα μου!

Με τα παιδιά μου, ξαναγεννιέμαι...

bUwEp2.png

Link to comment
Share on other sites

H xazomama τα είπε όλα... συμφωνώ 100% μαζί της!

 

Εν συντομία θα σταθώ σε δύο σημεία:

Α) για το γιατρό: ...Έχουν δει τόσα πολλά τα μάτια του που δεν νομίζω ότι Θα ασχοληθεί καθόλου με τα... υδραυλικά σου!!!

Β) για το ξύρισμα: 1ον, μπορεί για τη γέννα να είναι σχεδόν υποχρεωτικό, για την επίσκεψη στο γυναικολόγο όμως όχι!! και 2ον μείνε εσύ έγκυος με το καλό και μέχρι το ξύρισμα στη γέννα έχεις καιρό...

 

Εγώ όταν πήγα να γεννήσω, το είχα κάνει μόνη μου "κρανίου τόπο" όλο, με το ξυράφι, ή κοπέλα που με είδε στην προετοιμασία μου είπε "εσύ δε χρειάζεσαι τίποτε..." (το κλισμα όμως δεν το γλιτώνεις...) ούτε χνούδι δεν είχα αφήσει επάνω!!! και να σκεφτείς πως πρώτη φορά το επιχείρησα (σε τέτοια έκταση τουλάχιστον!!!) και μάλιστα δια της μεθόδου της αφής... γιατί απο την κοιλάρα που είχα κάνει δεν έβλεπα τίποτα! καλά καλά ούτε το χέρι μου δεν έφτανε εκεί κάτω!!!!

 

Αυτά λοιπόν και σου εύχομαι σύντομα μανούλα! όλα τ' άλλα είναι.... τρίχες!!!!!!!!!!!

.....και που λες ο Πινόκιο... τάνει μαμάααααααααααααα!!!! :lol:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Και το κλυσμα μπορεις να το γλυτωσεις αμα θελεις,αφου μπορεις να το κανεις μονη σου στο σπιτι βρε xrysalis,γιατι να αφησεις να στο κανουνε εκει; Κι εγω απο πλευρας ξυρισματος το εχω κανει "αεροδρομιο" απο την 35η εβδομαδα,γιατι σκεφτηκα οτι απο τοτε και μετα μπορει να μου τυχει ανα πασα στιγμη ο τοκετος,οποτε γιατι να μην ειμαι ετοιμη; Οπως ειχα γραψει και σε αλλο topic ειμαι και αρκετα ντροπαλη με αυτα τα πραγματα και ο,τι κι αν μου λεγανε τα αλλα κοριτσια οτι εκεινη τη στιγμη δεν σκεφτεσαι τιποτα,εγω ξερω οτι θα αισθανθω πολυ αμηχανα να με ξυρισουν!!! :oops::oops::oops:

Ποσο μαλλον για το κλυσμα,που ουτε να το σκεφτομαι δε θελω!!! :oops::oops::oops: Γι΄αυτο κι εχω παρει αυτο το Flit Enema απο το φαρμακειο (εστειλα τη μανα μου να το παρει γιατι ντρεπομουν και να το ζητησω!!!) και ελπιζω απλως οταν ερθει η ωρα να εχω την ψυχραιμια να το χρησιμοποιησω!!!

Βρε φυλαγε τα ρουχα σου για να εχεις τα μισα!!! :lol:

Link to comment
Share on other sites

Eυχαριστω πολυ για τις απαντησεις σας ως τωρα :)

Ξερω οτι δε πρεπει να σκεφτομαι απο τωρα για τη γεννα γιατι εχω πολυ δρομο μπροστα μου, αλλα πραγματικα αυτα ειναι που με κρατανε και δεν ηθελα να μεινω εγκυος ως τωρα... (εννοειται πετυχατε το κλυσμα α! και το κοψιμο-ραψιμο ειναι που με πεθαινει-κυριολεκτικα!) Χαζομαρα ξεχαζομαρα δε ξερω... :roll: Απλα ετσι αισθανομαι και προσπαθω να ξερω τις απαντησεις σε αυτα που με απασχολουν για να μην αγχωνομαι... Κανει πολυ κακο το αγχος !!!!!

WLFfp2.png XI11p2.png
Link to comment
Share on other sites

Εγώ ένα πράγμα μόνο θα σου πω..... Έτσι κι αλλιώς τα είπαν όλα τα κορίτσια.....

Από τη στιγμή που θα μείνεις έγκυος θα φύγουν όλα αυτά από το μυαλουδάκι σου και θα σκέφτεσαι μόνο το μωράκι σου..... άντε προς το τέλος της εγκυμοσύνης να αρχίσεις να σκέφτεσαι και τη γέννα αλλά έχεις καιρό.....

Σου εύχομαι με όλη μου την ψυχή να έχεις σύντομα ευχάριστα νέα :D:D:D

sL7ap2.png

Link to comment
Share on other sites

επισης οι περισσοτερες γυναικες , το εχουν απλα κουρεμενο και οχι ξυρισμενο-που το ειχα εγω και του εκανε φοβερη εντυπωση ......... διοτι ακομα και 9 μηνων , εβαζα τον αντρα μου και μου το ξυριζε!!τρελη!!!τελειως!!!!

 

:D

 

και εγώ το ίδιο :lol::lol::lol::lol:

άρα δεν είμαι η μοναδική παράλογη

W7hT.jpg

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Και το κλυσμα μπορεις να το γλυτωσεις αμα θελεις,αφου μπορεις να το κανεις μονη σου στο σπιτι βρε xrysalis,γιατι να αφησεις να στο κανουνε εκει;
Αγαπητή joe μπορώ να σου πω πως δεν το σκέφτηκα! :oops: και όχι τίποτε άλλο αλλά ντράπηκα πολύ περισσότερο που μου το έκανε γυναίκα... τουλάχιστον είχα το χρόνο να κάνω ένα ντουζάκι... γιατί με τα γνωστά αποτελέσματα, δεν ένοιωθα καθόλου καλά :lol::lol::lol::lol::lol:
επισης οι περισσοτερες γυναικες , το εχουν απλα κουρεμενο και οχι ξυρισμενο-που το ειχα εγω και του εκανε φοβερη εντυπωση ......... διοτι ακομα και 9 μηνων , εβαζα τον αντρα μου και μου το ξυριζε!!τρελη!!!τελειως!!!!

και εγώ το ίδιο άρα δεν είμαι η μοναδική παράλογη

Κορίτσια έλεος! καμιά σας δεν είναι ούτε τρελή ούτε παράλογη..... δικά μας είναι και τα έχουμε όπως θέλουμε :lol::lol::lol::lol:
πραγματικα αυτα ειναι που με κρατανε και δεν ηθελα να μεινω εγκυος ως τωρα...και το κοψιμο-ραψιμο ειναι που με πεθαινει-κυριολεκτικα! Χαζομαρα ξεχαζομαρα δε ξερω... Απλα ετσι αισθανομαι και προσπαθω να ξερω τις απαντησεις σε αυτα που με απασχολουν για να μην αγχωνομαι...
Κοριτσάκι χαλάρωσε!! είναι τόσο ωραίο για μια γυναίκα να γίνεται μανούλα (κι ας έχει όλα αυτά τα παρατράγουδα!!!) που κάνεις πολύ κακός να σκέφτεσαι έτσι...πραγματικά μεγάααααλη χαζομάρα!! φιλικά στο λέω!!! Όσο για το κόψε-ράψε.... τα είπε όλα η ΤΖΟΥΤΖΑ!
ΚΑΛΕ ΟΛΟΚΛΗΡΟ ΠΑΙΔΙ ΘΑ ΓΕΝΝΗΣΕΙΣ ΣΙΓΑ ΜΗΝ ΚΟΛΗΣΟΥΜΕ ΣΤΑ ΥΠΟΛΟΙΠΑ!!!!!!!!

.....και που λες ο Πινόκιο... τάνει μαμάααααααααααααα!!!! :lol:

Link to comment
Share on other sites

εγώ καταλαβαίνω την irida.είχα κι εγώ ουκ ολίγες φοβίες κια ντροπές!!! και μου έλεγαν δεν θα τα σκέφτεσαι και θα ονειρεύεσαι το μωρό σου...εγώ μέχρι να μου φέρουν την κουκλάρα μου αγκαλιά 5 λεπτά αφού γεννήθηκε αγχωνόμουν!κακό στον εαυτό μου έκανα γιατί όλα περάσαν και πήγαν όλα καλά δόξα τω Θεώ! όμως είναι στο χαρακτήρα του ατόμου.όσα και να σου λένε αν αγχώνεσαι θα αγχώνεσαι...και τέτοια πράγματα δεν τα ξεπερνάς μέχρι να τα ζήσεις και να δεις ότι δεν είναι κάτι τραγικό.δεν το λέω για να σε αγχώσω irida απλά προσπάθησε να μην τα σκέφτεσαι όσο μπορείς,αλλά να μην νιώθεις και άσχημα που αισθάνεσαι έτσι...είναι απολύτως φυσιολογικό!

Link to comment
Share on other sites

ευδοκία κι εγώ καταλαβαίνω την irida, δε λέω, όλες έχουμε τις φοβίες και τις ντροπές μας απλά το βρίσκω λίγο υπερβολικό να είναι αυτός ο λόγος που τη φρενάρει σε μια πιθανή εγκυμοσύνη...

εγώ νομίζεις ήμουν άνετη;;; χύμα στο κύμμα;;;; σε όλη τη φάση του τοκετού είχα το ρομπάκι μου πιασμένο με το κλαμερ στο σημείο του στήθους (αυτό με πήραζε.... όχι το άλλο!!!! αλλά τέλος πάντων, το άλλο και να ήθελα δε μπορούσα να το κρύψω!!!!) με αποτέλεσμα να μου ακουμπήσουν το μωρό πάνω στη ρόμπα :evil::evil::evil::evil: και όχι στο στήθος..... ούτε αυτοί δε σκέφτηκαν να με γυμνώσουν ρε γμτ.......

.....και που λες ο Πινόκιο... τάνει μαμάααααααααααααα!!!! :lol:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...