Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Στο όριο της φτώχειας πάνω από ένας στους τρεις Έλληνες


summer wine

Recommended Posts

Κοίτα, εγώ δεν είμαι ούτε πολιτικός, ούτε οικονομολόγος για να έχω την ψευδαίσθηση ότι έχω προτάσεις, αλλά κάποια στιγμή που είχα δει τα μέτρα του μνημονίου, αρκετά από αυτά μου είχαν φανεί πολύ λογικά. Νομίζω πως αν είχαμε κινηθεί προς την αναδιάρθρωση του δημόσιου τομέα, με ταυτόχρονη ενίσχυση της ιδιωτικής πρωτοβουλίας, τα πράγματα θα ήταν πολύ καλύτερα τώρα. Παραδοσιακά είμασταν μια χώρα με πλούσιους πολίτες και φτωχό κράτος (σε σχέση με τους Ευρωπαίους εταίρους μας) αλλά αντί να προσπαθήσουμε να κάνουμε το κράτος πολύ πιο παραγωγικό και τους πολίτες λίγο πιο φτωχούς, προσπαθήσαμε να εφαρμόσουμε το μνημόνιο με τρόπο που δεν πείραζε το status quo. Με άλλα λόγια, προσπαθήσαμε να κρατήσουμε το κράτος ίδιο (συντεχνίες, κλειστά επαγγέλματα, διογκωμένος δημόσιος τομέας, καμία ενθάρρυνση της ιδιωτικής πρωτοβουλίας) και απλά τσακίσαμε τους πολίτες στη φορολόγηση :rolleyes:

 

Στο μεταξύ ο κόσμος αντί να ζητήσει πιο σωστά μέτρα, ζητούσε να μην παρθούν μέτρα. Να μείνουν όλα ως είχαν και απλά να βρέξει λεφτά. Και διεκδίκησε αυτή την ουτοπία με πορείες, διαδηλώσεις, καταστροφές δημόσιας περιουσίας, κλείσιμο λιμανιών και άλλες αντιδράσεις που σπατάλησαν δημόσιο χρήμα και έφθειραν τη μία πηγή εξωτερικού εισοδήματος που είχαμε, δηλαδή τον τουρισμό.

 

Και μετά αναρωτιόμαστε γιατί δεν άλλαξε τίποτα προς το καλύτερο.

 

ΟΚ, δεν εισαι οικονομολογος. Εκ του αποτελεσματος, λοιπον: πηραμε καποια μετρα, αλλα το χρεος, διογκωθηκε. Επισης, παραλληλα μαλλον, η ανεργια εκτοξευθηκε, οι αστεγοι αυξηθηκαν δραματικα, οι αυτοκτονιες ανεβηκαν 35%, τα παιδια που λιμοκτονουν στα σχολεια αυξηθηκαν παρα μα παρα πολυ (ειμαι Υπ. Παιδειας, εχω ΞΕΚΑΘΑΡΗ εικονα), ειχαμε διαρροη εγκεφαλων και......ξεπουληθηκαν ολα οσα μπορουν να αυξησουν την παραγωγικοτητα>βγαλουν χρηματα> μας βγαλουν (πραγματικα) απο την κριση. Εκτασεις γης, παραλιες, αεροδρομια και λιμανια τωρα, ολα.

Απο αυτο, τι καταλαβαινεις? Σαν απλο σκεπτομενο ατομο. Οχι σαν ειδικος επιστημονας.

Τελος, με το να πχ αδειαζε το "διογκωμενο" δημοσιο, πως θα ερχοταν η αναπτυξη? Με το να εχεις ΚΙ ΑΛΛΟΥΣ ανεργους? Με το να αυξηθουν στο δρομο (οχι κι αλλο καρβουνο!) τα ταξι, τι θα γινοταν, περα απο την αυξηση της κινησης στους δρομους? Ποιος θα ειχε λεφτα για ταξι, ο απολυμενος δημοσιος υπαλληλος?

 

Ο κοσμος, δεν ζητουσε να μην ληφθουν μετρα, ζητουσε να τα πληρωσουν οι τραπεζες!

 

ΥΓ ενα απλο, κατανοητο κειμενο για την Ισλανδια http://www.koutipandoras.gr/article/17067/yparhei-zoi-kai-horis-dnt-deite-tin-islandia

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 676
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Επίσης να τονίσω ότι το δημόσιο δεν είναι διογκωμένο... Μπορεί να υπολειτουργεί, μπορεί να χρειάζεται ανασχεδιασμό δεν είναι όμως διογκωμένο...

 

Εμ δεν ηθελα να το πω κι αυτο....συνεργαζομαι με το δημοσιο (δεν ειμαι δημοσια υπαλληλος).

Βλεπω το εξης φαινομενο: απο τη μια, ερχεται η γιαγια, βλεπει την τεραστια ουρα γιατι ειναι μια υπαλληλος για 300 ατομα/ημερα (πραγματικο νουμερο) και φωναζει, απο την αλλη οταν συζητα, διαμαρτυρεται για το ποσο πολλοι ειναι!

Κι απο πισω απο το γκισε, αυτος που νομιζουν οτι "καθεται", εχει ενα τονο χαρτιων να σφραγισει-ελεγξει κλπ

Θα μπορουσες να μειωσεις τους υπαλληλους, ΑΝ καταργουσες το 80% της χαρτουρας. Οχι λιγοτερο. Σφραγιδες και υπευθυνες δηλωσεις μονο στο ελλαδισταν εχουμε.

Link to comment
Share on other sites

Θα μπορουσες να μειωσεις τους υπαλληλους, ΑΝ καταργουσες το 80% της χαρτουρας. Οχι λιγοτερο. Σφραγιδες και υπευθυνες δηλωσεις μονο στο ελλαδισταν εχουμε.

 

Επίσης ΑΝ υπήρχε διασυνδεσιμότητα μεταξύ δημόσιων υπηρεσιών...

 

Πάντως τα τελευταία χρόνια,αν και έχουν γίνει κάποια βήματα προς την ηλεκτρονική διακυβέρνηση, έχει αυξηθεί παράλληλα και η γραφειοκρατία-χαρτούρα... Τώρα πως γίνεται αυτό είναι κάτι που θέλει μελέτη...:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ΟΚ, δεν εισαι οικονομολογος. Εκ του αποτελεσματος, λοιπον: πηραμε καποια μετρα, αλλα το χρεος, διογκωθηκε. Επισης, παραλληλα μαλλον, η ανεργια εκτοξευθηκε, οι αστεγοι αυξηθηκαν δραματικα, οι αυτοκτονιες ανεβηκαν 35%, τα παιδια που λιμοκτονουν στα σχολεια αυξηθηκαν παρα μα παρα πολυ (ειμαι Υπ. Παιδειας, εχω ΞΕΚΑΘΑΡΗ εικονα), ειχαμε διαρροη εγκεφαλων και......ξεπουληθηκαν ολα οσα μπορουν να αυξησουν την παραγωγικοτητα>βγαλουν χρηματα> μας βγαλουν (πραγματικα) απο την κριση. Εκτασεις γης, παραλιες, αεροδρομια και λιμανια τωρα, ολα.

Απο αυτο, τι καταλαβαινεις? Σαν απλο σκεπτομενο ατομο. Οχι σαν ειδικος επιστημονας.

Από αυτό καταλαβαίνω ότι πήραμε λάθος μέτρα. Όπως είπα και στο προηγούμενο μύνημά μου.

 

Τελος, με το να πχ αδειαζε το "διογκωμενο" δημοσιο, πως θα ερχοταν η αναπτυξη? Με το να εχεις ΚΙ ΑΛΛΟΥΣ ανεργους? Με το να αυξηθουν στο δρομο (οχι κι αλλο καρβουνο!) τα ταξι, τι θα γινοταν, περα απο την αυξηση της κινησης στους δρομους? Ποιος θα ειχε λεφτα για ταξι, ο απολυμενος δημοσιος υπαλληλος?

Το άδειασμα του διογκωμένου δημοσίου θα εξυπηρετούσε κατ' αρχήν τον μετριασμό των εξόδων του κράτους. Αλλά το θέμα δεν είναι απλά να μειωθεί το εργατικό δυναμικό του δημοσίου. Το θέμα είναι παράλληλα να στηρίξεις την ιδιωτική πρωτοβουλία έτσι ώστε να υπάρξει ανάπτυξη και να δημιουργηθούν θέσεις εργασίας στον ευρύτερο ιδιωτικό τομέα. Όταν όμως αυξάνεις τη φορολόγηση και θεσπίζεις χαράτσια τύπου ΕΝΦΙΑ, τέλος επιτηδεύματος κλπ. δεν ενισχύεις την ιδιωτική πρωτοβουλία, τη σκοτώνεις. Οπότε έχεις τις εξής συνέπειες:

 

- Φεύγουν από τη χώρα μεγάλες ξένες επιχειρήσεις (π.χ. FNAC που την έκαναν με ελαφρά στις αρχές της κρίσης) αφήνοντας άνεργους

 

- Οι ιδιωτικές επιχειρήσεις συρρικνώνονται ή κλείνουν, αφήνοντας άνεργους

 

- Άνθρωποι που έχουν διάθεση και ικανότητες να δημιουργήσουν, φεύγουν στο εξωτερικό ή μπαίνουν στο ταμείο ανεργίας

 

Στο μεταξύ, το δημόσιο μένει ως έχει (διογκωμένο και αναποτελεσματικό) και το κράτος προσπαθεί να αντλήσει χρήματα από τους εργαζόμενούς του με μειώσεις μισθών και υπερφορολόγηση.

 

Πού είναι η λογική σε όλο αυτό;

 

Τα ταξί δεν καταλαβαίνω γιατί να αυξηθούν στους δρόμους. Είναι ήδη πάρα πολλά και δεν φαίνεται να έχουν ούτε τη μισή δουλειά που είχαν πριν από 10 χρόνια.

Link to comment
Share on other sites

Θα μπορουσες να μειωσεις τους υπαλληλους, ΑΝ καταργουσες το 80% της χαρτουρας. Οχι λιγοτερο. Σφραγιδες και υπευθυνες δηλωσεις μονο στο ελλαδισταν εχουμε.

Ωραία, ας καταργήσεις τη χαρτούρα. Είπε κανείς να μην την καταργήσεις; Να κάτι που έπρεπε να έχει γίνει στα πλαίσια του μνημονίου και δεν έγινε. Ή μάλλον η αρχή έγινε αλλά δεν ολοκληρώθηκε.

 

Για να πάρω καινούρια γυαλιά πρόσφατα χρειάστηκαν ΤΡΕΙΣ σφραγίδες (η μία από ελεγκτή γιατρό - οδοντίατρο στην ειδικότητα) :rolleyes: από τρεις διαφορετικές υπηρεσίες. Και όλα αυτά παρότι τα στοιχεία μου είναι στο ηλεκτρονικό σύστημα του κράτους και μπορούν να βρεθούν με ένα απλό πάτημα κουμπιού.

 

Και μου λέτε μετά ότι δεν είναι διογκωμένο το δημόσιο; ΤΕΡΑΣΤΙΟ είναι, όχι απλά διογκωμένο.

Link to comment
Share on other sites

Από αυτό καταλαβαίνω ότι πήραμε λάθος μέτρα. Όπως είπα και στο προηγούμενο μύνημά μου.

 

 

Το άδειασμα του διογκωμένου δημοσίου θα εξυπηρετούσε κατ' αρχήν τον μετριασμό των εξόδων του κράτους. Αλλά το θέμα δεν είναι απλά να μειωθεί το εργατικό δυναμικό του δημοσίου. Το θέμα είναι παράλληλα να στηρίξεις την ιδιωτική πρωτοβουλία έτσι ώστε να υπάρξει ανάπτυξη και να δημιουργηθούν θέσεις εργασίας στον ευρύτερο ιδιωτικό τομέα. Όταν όμως αυξάνεις τη φορολόγηση και θεσπίζεις χαράτσια τύπου ΕΝΦΙΑ, τέλος επιτηδεύματος κλπ. δεν ενισχύεις την ιδιωτική πρωτοβουλία, τη σκοτώνεις. Οπότε έχεις τις εξής συνέπειες:

 

- Φεύγουν από τη χώρα μεγάλες ξένες επιχειρήσεις (π.χ. FNAC που την έκαναν με ελαφρά στις αρχές της κρίσης) αφήνοντας άνεργους

 

- Οι ιδιωτικές επιχειρήσεις συρρικνώνονται ή κλείνουν, αφήνοντας άνεργους

 

- Άνθρωποι που έχουν διάθεση και ικανότητες να δημιουργήσουν, φεύγουν στο εξωτερικό ή μπαίνουν στο ταμείο ανεργίας

 

Στο μεταξύ, το δημόσιο μένει ως έχει (διογκωμένο και αναποτελεσματικό) και το κράτος προσπαθεί να ανλήσει χρήματα από τους εργαζόμενούς του με μειώσεις μισθών και υπερφορολόγηση.

 

Πού είναι η λογική σε όλο αυτό;

 

Τα ταξί δεν καταλαβαίνω γιατί να αυξηθούν στους δρόμους. Είναι ήδη πάρα πολλά και δεν φαίνεται να έχουν ούτε τη μισή δουλειά που είχαν πριν από 10 χρόνια.

 

 

Καταρχας, επιχειρηματολογεις εναντια στα μετρα, με τα οποια κι εγω ειπα οτι διαφωνω :) οποτε δεν χρειαζεται να διαφωνησουμε σε αυτα.

 

Παμε λοιπον εκει που διαφωνουμε, στο δημοσιο: με την απολυση, δεν κερδιζεις τιποτα. Οι μισθοι που λες ειναι πολυ μικρα ποσα που εξοικονομεις, ενω παραλληλα εχεις εναν ακομα ανεργο που πρεπει να δινεις επιδομα ανεργιας, να ταιζουν οι κοινωνικες υπηρεσιες, που δεν προσφερει. Ο ιδιωτικος τομεας σε μια τοσο μικρη χωρα δεν χωρα τοσα ατομα, παρα μονο αν δημιουργησεις αναπτυξη-πρωτα ομως βρισκεις ευκαιριες αναπτυξης, μετα απολυεις. Αυτο που ειχε προταθει ηταν απελυσε τους κι αστους στη μοιρα τους. Σε μια περιοδο που αν απολυθεις, ΔΕΝ βρισκεις ΚΑΜΜΙΑ εργασια.

 

Μια οικονομια τονωνεται με λιγα λογια, μονο με την αναπτυξη. Οχι με τις λεγομενες "παθητικες" πολιτικες. Κι οπωσδηποτε οχι, με το να ξεπουλας φιλετα οπως γινεται τωρα, τα οποια θα μπορουσαν με την καταλληλη πρωτοβουλια να γινουν χρυσωρυχεια για τη χωρα και τους πολιτες της.

Link to comment
Share on other sites

Ωραία, ας καταργήσεις τη χαρτούρα. Είπε κανείς να μην την καταργήσεις; Να κάτι που έπρεπε να έχει γίνει στα πλαίσια του μνημονίου και δεν έγινε. Ή μάλλον η αρχή έγινε αλλά δεν ολοκληρώθηκε.

 

Για να πάρω καινούρια γυαλιά πρόσφατα χρειάστηκαν ΤΡΕΙΣ σφραγίδες (η μία από ελεγκτή γιατρό - οδοντίατρο στην ειδικότητα) :rolleyes: από τρεις διαφορετικές υπηρεσίες. Και όλα αυτά παρότι τα στοιχεία μου είναι στο ηλεκτρονικό σύστημα του κράτους και μπορούν να βρεθούν με ένα απλό πάτημα κουμπιού.

 

Και μου λέτε μετά ότι δεν είναι διογκωμένο το δημόσιο; ΤΕΡΑΣΤΙΟ είναι, όχι απλά διογκωμένο.

 

Αυτο που εννοουσαμε ειναι οτι ειναι τοσοι, οσοι χρειαζονται για τη χαρτουρα! Αν μειωσεις, μια δουλεια που θελεις τωρα 2 εβδομαδες θα θελει 2 μηνες!

 

Για να μειωσεις τη χαρτουρα θελεις πολλα χρονια και αλλαγες παντου. Απο την αρχη να ξαναδομησεις το δημοσιο. Τι λες τωρα...αν εχουμε τοσο χρονο, ατομα με ανοικτο μυαλο και χρημα για να γινει πιστεψε με εγω θα ημουν απο τους πρωτους να βοηθησουν!! Αληθεια! Αλλα μεχρι τοτε πως θα επαιρναν μετρα, εδω βιαζονται με τις μερες το μετρανε.

Link to comment
Share on other sites

Για να πάρω καινούρια γυαλιά πρόσφατα χρειάστηκαν ΤΡΕΙΣ σφραγίδες (η μία από ελεγκτή γιατρό - οδοντίατρο στην ειδικότητα) :rolleyes: από τρεις διαφορετικές υπηρεσίες. Και όλα αυτά παρότι τα στοιχεία μου είναι στο ηλεκτρονικό σύστημα του κράτους και μπορούν να βρεθούν με ένα απλό πάτημα κουμπιού.

 

Και μου λέτε μετά ότι δεν είναι διογκωμένο το δημόσιο; ΤΕΡΑΣΤΙΟ είναι, όχι απλά διογκωμένο.

 

Είναι αυτό που είπα πριν. Από τη μια έχουμε ηλεκτρονικά συστήματα και ηλεκτρονικές υπηρεσίες και από την άλλη ο πολίτης πρέπει να περάσει από 3 υπηρεσίες. Αυτό δεν σημαίνει ότι είναι πολλοί οι υπάλληλοι, αλλά ότι δεν είναι κατανεμημένοι σωστά και ότι "οι ηλεκτρονικές υπηρεσίες" στην ουσία υπολειτουργούν.

 

Οι δημόσιοι υπάλληλοι σαν ποσοστό επί των εργαζομένων είναι από τους λιγότερους αναλογικά στην Ευρώπη.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Για να μειωσεις τη χαρτουρα θελεις πολλα χρονια και αλλαγες παντου.

Αυτό δεν το καταλαβαίνω. Το περισσότερο δημόσιο είναι ήδη μηχανογραφημένο. Τουλάχιστον εγώ σε ό,τι πάρε-δώσε είχα με το ΙΚΑ και την εφορία τα τελευταία δύο χρόνια, όλες σχεδόν οι συναλλαγές μου ήταν ηλεκτρονικές. Και όσες χρειάστηκαν προσωπική παρουσία στα γραφεία της μιας ή της άλλης υπηρεσίας ήταν για χαζομάρες (π.χ. για να σφραγίσει μια οδοντίατρος το παραπεμπτικό του οφθαλμίατρου, χωρίς καν να το κοιτάξει εννοείται, το δε τριπλοσφραγισμένο παραπεμπτικό είναι ακόμα μέσα στο βιβλιάριό μου - με άλλα λόγια οι σφραγίδες μπήκαν για πλάκα). Ποιος ο λόγος να έχεις μηχανογραφημένα συστήματα και παράλληλα να πληρώνεις ανθρώπους (επιστήμονες όχι μόνο απλούς υπαλλήλους) για να σφραγίζουν?

 

Δεν συμφωνώ καθόλου με την άποψη που λέει πως επειδή οι αλλαγές παίρνουν χρόνο δεν έχει νόημα να προσπαθείς να αλλάξεις. Απόδειξη ότι εν μέσω οικονομικής κρίσης, με αντίξοες συνθήκες, έχουν γίνει τόσες και τόσες αλλαγές προς το καλύτερο στο δημόσιο τομέα. Ας είχαμε ανασκουμπωθεί να είχαμε κάνει άλλες τόσες.

Link to comment
Share on other sites

Οι δημόσιοι υπάλληλοι σαν ποσοστό επί των εργαζομένων είναι από τους λιγότερους αναλογικά στην Ευρώπη.

Εξαρτάται πώς κάνεις τους υπολογισμούς. Ας πούμε έχω δει να συγκρίνουν τους δημοσίους υπαλλήλους της Ελλάδας με τους δημοσίους υπαλλήλους της Αγγλίας και να τους βγάζουν αναλογικά λιγότερους. Όμως στην Αγγλία όλοι σχεδόν οι γιατροί, οι ιατρικοί ερευνητές και οι εργαζόμενοι σε παραϊατρικά επαγγέλματα είναι "δημόσιοι υπάλληλοι" ενώ σε μας ιδιωτικοί. Θα ήθελα να δω μια σύγκριση δημοσίων υπαλλήλων που να λαμβάνει υπόψιν μόνο αυτούς που εργάζονται στη λεγόμενη δημόσια διοίκηση: ασφαλιστικούς φορείς, εφορία, ΔΕΗ κλπ. Εκεί να βλέπαμε τι θα έλεγαν οι αριθμοί.

Link to comment
Share on other sites

Καταρχας, επιχειρηματολογεις εναντια στα μετρα, με τα οποια κι εγω ειπα οτι διαφωνω :) οποτε δεν χρειαζεται να διαφωνησουμε σε αυτα.

Για τρίτη φορά, αυτό που λέω είναι ότι έπρεπε να έχουν παρθεί περισσότερα και πιο αποτελεσματικά μέτρα. Δεν φταίει το μνημόνιο σε αυτό, γιατί οι περισσότερες συστάσεις του μνημονίου είχαν λογική. Φταίει ότι πήραμε λιγότερα μέτρα από όσα έπρεπε και πολλά από αυτά ήταν λανθασμένα π.χ. προστατεύσαμε σε υπερβολικό βαθμό το δημόσιο και βασιστήκαμε στην υπερφορολόγηση αντί να ενθαρρύνουμε την ανάπτυξη.

 

Παμε λοιπον εκει που διαφωνουμε, στο δημοσιο: με την απολυση, δεν κερδιζεις τιποτα. Οι μισθοι που λες ειναι πολυ μικρα ποσα που εξοικονομεις, ενω παραλληλα εχεις εναν ακομα ανεργο που πρεπει να δινεις επιδομα ανεργιας, να ταιζουν οι κοινωνικες υπηρεσιες, που δεν προσφερει. Ο ιδιωτικος τομεας σε μια τοσο μικρη χωρα δεν χωρα τοσα ατομα, παρα μονο αν δημιουργησεις αναπτυξη-πρωτα ομως βρισκεις ευκαιριες αναπτυξης, μετα απολυεις.

Όταν απολύεις έναν υπάλληλο δεν εξοικονομείς μόνο το μισθό του. Εξοικονομείς την ασφάλειά του, το εφάπαξ του, τη σύνταξή του, και το κόστος που έχει η δουλειά του. Αν η δουλειά του δεν είναι αποδοτική (π.χ. ένας οδοντίατρος που βάζει σφραγίδες σε καμία περίπτωση δεν μπορεί να θεωρηθεί αποδοτικός) εξοικονομείς και ένα σωρό άλλα πράγματα μέχρι και τα ταμπονάκια μελανιού. Επιπλέον, αν λειτουργήσεις ένα δημόσιο με λιγότερους υπαλλήλους, χρειάζεσαι λιγότερους χώρους για γραφεία, το οποίο σημαίνει εξοικονόμηση ενοικίων, εξοικονόμηση πόρων και αναλώσιμων, χαμηλότερο κόστος ΔΕΗ, ΟΤΕ, ΕΥΔΑΠ κλπ.

 

Σαφώς θα ήταν λάθος να απολύσεις από το δημόσιο χωρίς ανάπτυξη. Αυτό λέω κι εγώ. Αντί να ενθαρρύνουμε την ανάπτυξη και να ελαφρύνουμε το δημόσιο, το οποίο κατά τη γνώμη μου θα ήταν μια απόλυτα λογική επιλογή, εμείς επιλέξαμε να αφήσουμε το δημόσιο ως έχει και να πατήσουμε την ανάπτυξη μέχρι να τη λιώσουμε. Και να πού φτάσαμε με αυτές τις επιλογές. Συνεχίζουμε να έχουμε ως βασική πηγή εισοδήματος την υπερφορολόγηση, μιας που βρέχει μόνο σκόνη από τη Σαχάρα και όχι ευρά.

 

Μια οικονομια τονωνεται με λιγα λογια, μονο με την αναπτυξη. Οχι με τις λεγομενες "παθητικες" πολιτικες. Κι οπωσδηποτε οχι, με το να ξεπουλας φιλετα οπως γινεται τωρα, τα οποια θα μπορουσαν με την καταλληλη πρωτοβουλια να γινουν χρυσωρυχεια για τη χωρα και τους πολιτες της.

Ποια φιλέτα θα γίνονταν χρυσωρυχεία?

Link to comment
Share on other sites

Αυτό δεν το καταλαβαίνω. Το περισσότερο δημόσιο είναι ήδη μηχανογραφημένο. Τουλάχιστον εγώ σε ό,τι πάρε-δώσε είχα με το ΙΚΑ και την εφορία τα τελευταία δύο χρόνια, όλες σχεδόν οι συναλλαγές μου ήταν ηλεκτρονικές. Και όσες χρειάστηκαν προσωπική παρουσία στα γραφεία της μιας ή της άλλης υπηρεσίας ήταν για χαζομάρες (π.χ. για να σφραγίσει μια οδοντίατρος το παραπεμπτικό του οφθαλμίατρου, χωρίς καν να το κοιτάξει εννοείται, το δε τριπλοσφραγισμένο παραπεμπτικό είναι ακόμα μέσα στο βιβλιάριό μου - με άλλα λόγια οι σφραγίδες μπήκαν για πλάκα). Ποιος ο λόγος να έχεις μηχανογραφημένα συστήματα και παράλληλα να πληρώνεις ανθρώπους (επιστήμονες όχι μόνο απλούς υπαλλήλους) για να σφραγίζουν?

 

Δεν συμφωνώ καθόλου με την άποψη που λέει πως επειδή οι αλλαγές παίρνουν χρόνο δεν έχει νόημα να προσπαθείς να αλλάξεις. Απόδειξη ότι εν μέσω οικονομικής κρίσης, με αντίξοες συνθήκες, έχουν γίνει τόσες και τόσες αλλαγές προς το καλύτερο στο δημόσιο τομέα. Ας είχαμε ανασκουμπωθεί να είχαμε κάνει άλλες τόσες.

 

Συμφωνω οπως ειπα, αλλα θελει χρονο και χρημα που δεν εχουμε λογω κρισης.

 

Τωρα σε οσα λες, θα σου δωσω ενα πραγματικο παραδειγμα:

 

Για να βγαλεις την Ευρωπαικη καρτα υγειας, οταν πας εξω, οπως θα ξερεις, υπηρχε δημοσια υπηρεσια που εκανε μονο αυτο. Και ειναι ηλεκτρονικο το συστημα, ΟΚ?

 

Εκλεισαν τη δημοσια υπηρεσια, οι υπαλληλοι στη διαθεσιμοτητα. Ειπαν θα τη βγαζει το ΙΚΑ. Ομως λεφτα δεν υπαρχουν για εξοπλισμο....ουτε περισσοτεροι υπαλληλοι...

 

Αποτελεσμα:

α. Τα υποκαταστηματα ΙΚΑ ειναι (πιο) τιγκα

 

β. οι υπαλληλοι του ΙΚΑ δεν προλαβαινουν να τις εκδωσουν, εχουν σε ενα μονο ΙΚΑ που ξερω, 200 φακελους ο καθενας την ημερα το καλοκαιρι γιατι αυτες ληγουν και πρεπει να τις ξαναβγαλεις.

 

γ. το ενα και μοναδικο μηχανημα που εκδιδει την καρτα, εχει ΠΑΡΑΜΕΙΝΕΙ στο κτιριο που υπηρχε η υπηρεσια που κατηργησαν γιατι οπως ειπα δεν εχουν χρηματα για αλλο. :roll: Οποτε εκει που σου εδιναν την καρτα επι τοπου, στην παλια Υπηρεσια, τωρα πρεπει να περιμενεις να πανε στο αλλο κτιριο μια μερα (τις εχουν....μοιρασει!! τα ΙΚΑ μεταξυ τους), να τις βγαλουν ολες μαζι και στις στελνουν.

 

δ. οι προηγουμενοι υπαλληλοι, που προφανως ακομα χρειαζονται, ειναι πλεον ανεργοι.

 

Ε, αυτο δεν ειναι μεταρρυθμιση, ειναι χαλι σκετο.

Link to comment
Share on other sites

γ. το ενα και μοναδικο μηχανημα που εκδιδει την καρτα, εχει ΠΑΡΑΜΕΙΝΕΙ στο κτιριο που υπηρχε η υπηρεσια που κατηργησαν γιατι οπως ειπα δεν εχουν χρηματα για αλλο. :roll:Οποτε εκει που σου εδιναν την καρτα επι τοπου, στην παλια Υπηρεσια, τωρα πρεπει να περιμενεις να πανε στο αλλο κτιριο μια μερα (τις εχουν....μοιρασει!! τα ΙΚΑ μεταξυ τους), να τις βγαλουν ολες μαζι και στις στελνουν.

Μια χαρά μου φαίνεται αυτό. Γιατί να πάρεις την κάρτα υγείας την ίδια μέρα; Αν είναι το δημόσιο να κάνει κάτι καλά, ας το κάνει σε κάτι πιο ουσιώδες και όχι στην έκδοση κάρτας υγείας αυθημερόν.

 

Αντιπροτείνω το εξής σενάριο που γίνεται σε άλλες χώρες με πιο αποδοτικό δημόσιο τομέα: να στέλνουμε την αίτηση ταχυδρομικώς ή online και να παραλαμβάνουμε την κάρτα υγείας ταχυδρομικώς μετά από 2 εβδομάδες. Και ας πάνε να τις βγάζουν σε όποιο κτήριο θέλουν. Ούτε δεύτερο μηχάνημα χρειάζεται, ούτε τίποτα, άρα γλιτώνουμε και τα 40,000 ευρώ που κοστίζει η αγορά επιπλέον μηχανήματος.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γ

Όταν απολύεις έναν υπάλληλο δεν εξοικονομείς μόνο το μισθό του.

 

 

Ποια φιλέτα θα γίνονταν χρυσωρυχεία?

 

α. μιλουσα για μεικτες αποδοχες, οχι για τα καθαρα.

 

β. Λιμανια, ΟΛΠ, αεροδρομια, παραλιες, λιγνιτης στη Βορεια ελλαδα, αιολικη ενεργεια, ελληνικο, κλπ δεν θεωρεις οτι μπορουν να αποφερουν χρηματα?

 

Στη λατινικη αμερικη τα εκαναν αυτα (παλι το ΔΝΤ), κι ενω υπαρχουν χωρες με τεραστιο πλουτο, πχ ζαχαροκαλαμο, μπανανες, τουρισμος, τις εκμεταλλευονται λιγες εταιρειες, τα χρηματα πανε ολα εξω, και οι πολιτες των χωρων αυτων εργαζονται για ενα ψωμοτυρι, ενω ουτε να μπουν στις περιοχες αυτες δεν επιτρεπεται-ειναι περιφραγμενες.

Link to comment
Share on other sites

Αντιπροτείνω το εξής σενάριο που γίνεται σε άλλες χώρες με πιο αποδοτικό δημόσιο τομέα: να στέλνουμε την αίτηση ταχυδρομικώς ή online και να παραλαμβάνουμε την κάρτα υγείας ταχυδρομικώς μετά από 2 εβδομάδες. Και ας πάνε να τις βγάζουν σε όποιο κτήριο θέλουν. Ούτε δεύτερο μηχάνημα χρειάζεται, ούτε τίποτα.

 

Συμφωνω, το εχω ζησει εξω και ειναι πολυ καλο, απλα σου εξηγω οτι εκει δεν εχουν καν τη σφραγιδα, τα νομιμα αντιγραφα, τις υπευθυνες δηλώσεις, το νομιμο της υπογραφης...ενα σωρο.

Εδω ο ελληνας αρνειται, κατηγορηματικα.

Σου λεει θα με γελασουν, θα μου δωσουν πλαστα αντιγραφα, δεν υπογραφω.

Κανενας ελληνας δεν υπογραφει μη επικυρωμενα αντιγραφα!!! (ισως ειμαι η μονη που το εχω προτεινει, και με θεωρουν γραφικη!!!)

 

Οσο και να το συζηταμε, αν δεν γινει αυτο, δεν γινεται να καταργησεις τη χαρτουρα που λεμε.

 

αντε παιδια εχω συναντηση. Τα λεμε μετα.

Link to comment
Share on other sites

Όλα αυτά τα λάθος μέτρα (όλοι συμφωνούμε σε αυτό), για ποιον λόγο λέτε ότι εφαρμόστηκαν με το έτσι θέλω τα τελευταία χρόνια; Και για ποιον λόγο κάποια άλλα τελικά δεν εφαρμόστηκαν ποτέ;

Λόγω ασχετοσύνης της τρόικας, της κυβέρνησης; Είναι δυνατόν; Κάτι άλλο συμβαίνει.

Χωρίς να είμαι οικονομολόγος έβλεπα εκ των προτέρων που θα οδηγήσει ένα χ,ψ μέτρο (φαντάζομαι και εσείς το ίδιο). Τα περισσότερα από αυτά ήταν εντελώς εισπρακτικά, ενώ αγνοούνταν επιδεικτικά οι παράπλευρες συνέπειες που θα είχαν.

 

Όσο για τους δημόσιους υπαλλήλους δεν προστατεύθηκαν τόσο πολύ όσο νομίζετε. Εκείνοι που προστατεύθηκαν και προστατεύονται ακόμα είναι πιο λίγοι, πολύ συγκεκριμένες κατηγορίες και δεν έχουν δει το φως της δημοσιότητας. Όλοι οι υπόλοιποι έχουν πάθει πανωλεθρία.

 

Επίσης πολλές από τις μεταρρυθμίσεις (που καλό θα ήταν να είχαν γίνει) είναι εντελώς βιτρίνα. Δεν εφαρμόζονται στην πράξη όχι λόγω ανικανότητας, αλλά λόγω πολιτικής βούλησης.

Link to comment
Share on other sites

α. μιλουσα για μεικτες αποδοχες, οχι για τα καθαρα.

Οι μεικτές αποδοχές δεν είναι "λίγες" ακόμα κι αν ο εργαζόμενος παίρνει το βασικό μισθό. Που δεν μιλάμε μόνο για ένα εργαζόμενο ούτε για εργαζόμενους μόνο με βασικό μισθό. Αν προσθέσεις μισθό, ασφάλιση και σύνταξη για 60 χρόνια, συν εφάπαξ, το ποσό δεν είναι καθόλου ευκαταφρόνητο.

 

β. Λιμανια, ΟΛΠ, αεροδρομια, παραλιες, λιγνιτης στη Βορεια ελλαδα, αιολικη ενεργεια, ελληνικο, κλπ δεν θεωρεις οτι μπορουν να αποφερουν χρηματα?

Δώσε μου ένα παράγειγμα. Πώς θα μπορούσε το δημόσιο να εκμεταλλευτεί καλύτερα τα αεροδρόμια (ποια αεροδρόμια) και σε τι μας εμπόδισε το μνημόνιο?

Link to comment
Share on other sites

Σ

Σου λεει θα με γελασουν, θα μου δωσουν πλαστα αντιγραφα, δεν υπογραφω.

Κανενας ελληνας δεν υπογραφει μη επικυρωμενα αντιγραφα!!! (ισως ειμαι η μονη που το εχω προτεινει, και με θεωρουν γραφικη!!!)

 

Τα επικυρωμένα φωτοαντίγραφα έχουν καταργηθεί (καλώς).

Link to comment
Share on other sites

Εδω ο ελληνας αρνειται, κατηγορηματικα.

Σου λεει θα με γελασουν, θα μου δωσουν πλαστα αντιγραφα, δεν υπογραφω.

Κανενας ελληνας δεν υπογραφει μη επικυρωμενα αντιγραφα!!! (ισως ειμαι η μονη που το εχω προτεινει, και με θεωρουν γραφικη!!!)

 

Οσο και να το συζηταμε, αν δεν γινει αυτο, δεν γινεται να καταργησεις τη χαρτουρα που λεμε.

Διαφωνώ ότι δεν γίνεται. Και θεωρώ πως η αιτία του κακού (που ανέφερε η Εκάβη) είναι ότι οι κυβερνήσεις ή αποτελούνται από κοντόφθαλμους Έλληνες που δεν έχουν ιδέα πώς μοιάζει η αποτελεσματικότητα ή φοβούνται να ξεβολέψουν τους κοντόφθαλμους ή δεν ξέρουν πώς να τους προσεγγίσουν για να αποδεχτούν τις αλλαγές που πρέπει να γίνουν.

 

Όπως κι εσύ λες, από τη μια καταλαβαίνεις ότι κάτι είναι το σωστό, από την άλλη δέχεσαι το λάθος επειδή δεν θα δεχτεί το σωστό ο διπλανός σου. Πού είναι η λογική σε αυτό??

 

Το ότι ο Έλληνας δεν δέχεται αυτό ή το άλλο δεν το δέχομαι ως δικαιολογία. Όσοι βγαίνουν στο εξωτερικό (και βγαίνουν πολλοί πλέον) μια χαρά τα δέχονται όλα και προσαρμόζονται στους νόμους και στις συνθήκες κρατών που είναι πολύ διαφορετικά από το δικό μας. Όπως τα δέχονται έξω, έτσι θα τα δέχονταν κι εδώ. Και μόλις έβλεπαν πόσο εύκολη είναι η ζωή όταν δεν χρειάζεται να πας αυτοπροσώπως στο ΙΚΑ και να στηθείς στην ουρά με τις ώρες για να πάρεις την Ευρωπαϊκή Κάρτα Ασφάλισης, μια χαρά θα το αποδέχονταν.

 

Τα επικυρωμένα φωτοαντίγραφα δεν υπάρχουν πια. Μόνο υπεύθυνες δηλώσεις επικυρώνουν πλέον τα ΚΕΠ :D

 

Επιπλέον φέτος το ΙΚΑ για πρώτη φορά (αλλελούια) κατάργησε τα αυτοκολλητάκια ασφάλισης. Πλέον η ανανέωση γίνεται ηλεκτρονικά και δεν χρειάζεται να πάρεις το χαρτάκι και να το κολλήσεις στο βιβλιάριο για να νιώσεις ασφαλισμένος.

 

Δεν βλέπω κανέναν να διαμαρτύρεται έξω από τα ΚΕΠ και τα γραφεία του ΙΚΑ για αυτές τις αλλαγές....

Link to comment
Share on other sites

Διαφωνώ ότι δεν γίνεται. Και θεωρώ πως η αιτία του κακού (που ανέφερε η Εκάβη) είναι ότι οι κυβερνήσεις ή αποτελούνται από κοντόφθαλμους Έλληνες που δεν έχουν ιδέα πώς μοιάζει η αποτελεσματικότητα ή φοβούνται να ξεβολέψουν τους κοντόφθαλμους ή δεν ξέρουν πώς να τους προσεγγίσουν για να αποδεχτούν τις αλλαγές που πρέπει να γίνουν.

 

Όπως κι εσύ λες, από τη μια καταλαβαίνεις ότι κάτι είναι το σωστό, από την άλλη δέχεσαι το λάθος επειδή δεν θα δεχτεί το σωστό ο διπλανός σου. Πού είναι η λογική σε αυτό??

 

Το ότι ο Έλληνας δεν δέχεται αυτό ή το άλλο δεν το δέχομαι ως δικαιολογία. Όσοι βγαίνουν στο εξωτερικό (και βγαίνουν πολλοί πλέον) μια χαρά τα δέχονται όλα και προσαρμόζονται στους νόμους και στις συνθήκες κρατών που είναι πολύ διαφορετικά από το δικό μας. Όπως τα δέχονται έξω, έτσι θα τα δέχονταν κι εδώ. Και μόλις έβλεπαν πόσο εύκολη είναι η ζωή όταν δεν χρειάζεται να πας αυτοπροσώπως στο ΙΚΑ και να στηθείς στην ουρά με τις ώρες για να πάρεις την Ευρωπαϊκή Κάρτα Ασφάλισης, μια χαρά θα το αποδέχονταν.

 

Τα επικυρωμένα φωτοαντίγραφα δεν υπάρχουν πια. Μόνο υπεύθυνες δηλώσεις επικυρώνουν πλέον τα ΚΕΠ :D

 

Επιπλέον φέτος το ΙΚΑ για πρώτη φορά (αλλελούια) κατάργησε τα αυτοκολλητάκια ασφάλισης. Πλέον η ανανέωση γίνεται ηλεκτρονικά και δεν χρειάζεται να πάρεις το χαρτάκι και να το κολλήσεις στο βιβλιάριο για να νιώσεις ασφαλισμένος.

 

Δεν βλέπω κανέναν να διαμαρτύρεται έξω από τα ΚΕΠ και τα γραφεία του ΙΚΑ για αυτές τις αλλαγές....

 

Λαθος.

 

1. τα επικυρωμενα ακομα ισχυουν για πολλα πραγματα που δεν γνωριζει ο πολιτης. Πχ σε περιπτωση χρηματοδοτησης επιχειρησης, φορολογικες ενημεροτητες κλπ, μαλιστα ο υπαλληλος πρεπει να μπει και στο ιντερνετ να την τσεκαρει, ή να παρει τηλεφωνο την εφορια!!!

 

2. Για το ΙΚΑ:

Πρωτον δεν τα κατηργησαν εντελως, μονο για τους εργαζομενους (πχ ανεργος, πας για επικυρωση)

Δευτερον, τα ΙΚΑ ηταν γεματα (πιστεψε με,μπαινοβγαινω καθημερινα σε πολλα λογω εργασιας). Πηγαινε η αλλη κι ελεγε δεν με νοιαζει, μπορει να γινει κανενα λαθος, θελω να το επικυρωσει ο υπαλληλος!! Τεραστιες οι ουρες. Εχω η ιδια, προσωπικα, διαπληκτιστει με ατομο σε ουρα γι αυτο το θεμα δεν κα-τα-λα-βαι-νε...

 

Οσο γι αυτο που ρωτας, οταν εργαζεσαι-συνεργαζεσαι με το δημοσιο, πρεπει να ακολουθεις τις γραπτες οδηγιες. Αν λοιπον στην προσκληση/Υπουργικη Αποφαση που εχει ανεβει στο Διαυγεια, λεει οτι εγω πρεπει να λαβω απο τον ενδιαφερομενο φορεα επικυρωμενα αντιγραφα, δεν μπορω να παρω μη επικυρωμενα.

Συναδελφος που πηρε μη επικυρωμενο αντιγραφο και τελικα ηταν πλαστο, ενω ηταν υπολογος, επαθε ισχαιμικο επεισοδιο, γιατι δημευεται η περιουσια σου-τα πληρωνεις ολα απο την τσεπη σου!!! Ακομα ο αντρας της την παλευει 5 χρονια μετα, με 2 και 3 δουλειες του ποδαριου...

Οποτε οπως καταλαβαινεις στο να προτεινω ανωθεν, ειμαι υπερ, να καταργηθει αλλα με τη βουλα.

Να κανω εγω την εξυπνη και να τα δεχθω μη επικυρωμενα-σφραγισμενα ενω ετσι λεει μια υπουργικη, δεν ειναι καθολου...εξυπνο.

Link to comment
Share on other sites

Δώσε μου ένα παράγειγμα. Πώς θα μπορούσε το δημόσιο να εκμεταλλευτεί καλύτερα τα αεροδρόμια (ποια αεροδρόμια) και σε τι μας εμπόδισε το μνημόνιο?

 

Θα επανελθω απογευμα ή αυριο με αυτο, φευγουμε τωρα..εδω ειναι το σημαντικο γιατι ειχαμε ψιλοβγει εκτος θεματος.

καλο απογευμα

Link to comment
Share on other sites

Θα επανελθω απογευμα ή αυριο με αυτο, φευγουμε τωρα..εδω ειναι το σημαντικο γιατι ειχαμε ψιλοβγει εκτος θεματος.

καλο απογευμα

Ναι, έλα γιατί το έχω απορία.

 

Όσο για τα υπόλοιπα που έγραψες, απλά επιβεβαιώνεις αυτό που είπα πιο πάνω σχετικά με το γιατί η χώρα μας δεν εξελίσσεται όπως πρέπει. Γιατί αντί να ακολουθούν οι χαζοί τους έξυπνους, προσαρμόζονται οι έξυπνοι στις απαιτήσεις των χαζών.

 

Αυτό ισχύει και για όσους φωνάζουν στις ουρές και για όσους οργανώνουν το κράτος - γιατί μια παντελή ανικανότητα οργάνωσης όπως και να το κάνεις την έχουμε, ίσως εκ γενετής.

 

2. Για το ΙΚΑ:

Πρωτον δεν τα κατηργησαν εντελως, μονο για τους εργαζομενους (πχ ανεργος, πας για επικυρωση)

Παρεμπιπτόντως, αυτό σωστό είναι, δηλαδή ο άνεργος να πηγαίνει αυτοπροσώπως για επικύρωση. Γιατί με τον άνεργο υπάρχει πάντα ο φόβος να δηλώσει άνεργος και να παει για διακοπές στη Χαβάη.

 

Εντελώς ενδεικτικά, οι άνεργοι στην Αγγλία, εφόσον επιθυμούν να λαμβάνουν το ψωροεπίδομα του ταμείου ανεργίας και να συνεχίσουν να έχουν ασφάλιση, πρέπει να παρουσιάζονται αυτοπροσώπως στις υπηρεσίες του ΟΑΕΔ κάθε δύο εβδομάδες.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...