Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Κόστος για τέλεση μυστηρίου στην εκκλησία;


Σας ζητήθηκε/προτάθηκε συγκεκριμένο ποσό για την τέλεση μυστηρίου;  

208

  1. 1. Σας ζητήθηκε/προτάθηκε συγκεκριμένο ποσό για την τέλεση μυστηρίου;

    • όχι, καθόλου
      58
    • δεν προτάθηκε άμεσα κάποιο ποσό απλώς ειπώθηκε "ότι έχετε" )
      74
    • προτάθηκε κάποιο ποσό απο 10- 50 ευρώ
      12
    • προτάθηκε κάποιο ποσό απο 50-200 ευρώ
      146
    • προτάθηκε κάποιο ποσό απο 200 ευρώ και πάνω
      42


Recommended Posts

Είτε για νονούς είτε για γονείς:

 

Σας ζητήθηκε κάποιο ποσό συγκεκριμένο ή κάποιο ποσό " απο.... ευρώ"

για να τελεστεί μυστήριο στην εκκλησία;

(ακόμα και αν συμπεριλαμβανόταν με την φράση " αν έχετε.... αν όχι δε πειράζει ...")

 

Ψηφίζετε ανεξάρτητα το αν τα δώσατε ή όχι.

 

Επίσης, μπορείτε να ψηφίσετε περισσότερες απο μια φορές , πχ για τέλεση 2 διαφορετικών μυστηριων (γάμου βάφτισης ή 2 βαφτίσεων)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 128
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

φυσικα και μας ζητηθηκε ποσο για να τελεστει το μυστηριο,το περιεργο θα ηταν να μην ζητουσαν,100 ευρουλακια μας ειπε ο πατερ και επειδη το καναμε παζαρια δηλ α κουμπαρος του ειπε 50 και αυτος επεμενε οχι 100 και δεν ηθελε και δευτερη κουβεντα,τωρα τι να πω για αυτο το θεμα;καλυτερα ας μην πω τιποτα για θα φαω καρτα,μας πουλανε και μας αγοραζουν σε ολα τα επιπεδα...

Link to comment
Share on other sites

ούτε όταν παντρεύτηκα, ούτε όταν ΄πάντρεψα την κολλητή μου , ούτε όταν βάφτισα το μικρό μου ζήτησε η εκκλησία απο μένα ή τους κουμπάρους κάποιοο ποσό. και στις τρείς

φορές(σε 3 διαφορετικές εκκλησίες) μας είπαν " ότι έχετε ευχαρίστηση"

Link to comment
Share on other sites

όταν β'αφτισα τον παιδαρά μου πριν 4 χρόνια 170 ευρουλάκια παρακαλώ ταρίφα!!!!πήρα στην Μητρόπολη Νίκαιας και μου είπαν να κάνω επίσημη καταγγελία αν μ'ενοχλεί αλλά κανονικά μου είπε ο Πρωτοσύγγελος οτι είναι ο,τι έχετε ευχαρίστηση

io6Qp3.png

g3BCp2.png

Link to comment
Share on other sites

πριν δύο χρόνια όταν γίναμε νονοί μας ζήτησαν 150 ευρώ..ταρίφα και μάλιστα τα είχαν ζητήσει απο πριν.Ειχαν πει στους γονείς του μωρού,οι νονοί να έχουν τις ταυτοτητές τους και 150 ευρώ.Αυτά είναι τα ρεζιλίκια τους και διώχνουν τον κόσμο...

xceZp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Στο γάμο του αδελφού μου έδωσα 200 ευρώ και στην βάπτιση της κόρης μου, η μάνα μου που είναι και νονά της μικρής 100. Ποσό προτάθηκε στην δεύτερη περίπτωση.....με όμορφο τέχνασμα αρνιόντουσαν να βάλουν το δεύτερο όνομα....! Με το κατοστάρικο όμως το βάλαν.

Link to comment
Share on other sites

Δεν μας ζήτησαν τίποτε, αλλά εμείς δώσαμε επειδή το θέλαμε.

 

Πάντως να πω και κάτι άλλο, χωρίς να θέλω να προσβάλω κανέναν: όταν το μυστήριο το καταντούμε επίδειξη σπατάλης, ψάχνουμε εκκλησία "φίρμα", δίνουμε εκατοντάδες ευρώ για στολισμούς και λουλούδια και κόκκινα χαλιά κτλ., είναι μικρότητα να κάνουμε θέμα τα 100 ευρώ που θα δώσουμε για να συντηρηθεί και να καθαριστεί η εκκλησία (όχι, αυτό δεν το πληρώνει το κράτος). Αλλά αυτό είναι πολύ χαρακτηριστική ελληνική νοοτροπία...

 

Τώρα αν σε κάποιον ζητήθηκε στάνταρντ ταρίφα, το σωστό είναι να κάνει επίσημη καταγγελία.

Link to comment
Share on other sites

Δεν μας ζήτησαν τίποτε, αλλά εμείς δώσαμε επειδή το θέλαμε.

 

Πάντως να πω και κάτι άλλο, χωρίς να θέλω να προσβάλω κανέναν: όταν το μυστήριο το καταντούμε επίδειξη σπατάλης, ψάχνουμε εκκλησία "φίρμα", δίνουμε εκατοντάδες ευρώ για στολισμούς και λουλούδια και κόκκινα χαλιά κτλ., είναι μικρότητα να κάνουμε θέμα τα 100 ευρώ που θα δώσουμε για να συντηρηθεί και να καθαριστεί η εκκλησία (όχι, αυτό δεν το πληρώνει το κράτος). Αλλά αυτό είναι πολύ χαρακτηριστική ελληνική νοοτροπία...

 

Τώρα αν σε κάποιον ζητήθηκε στάνταρντ ταρίφα, το σωστό είναι να κάνει επίσημη καταγγελία.

 

 

 

κι εγω νονά ήμουν και μου ζητήθηκε το ποσό...κι όταν πήρα τηλ. μου είπε για επώνυμη καταγγελία και φοβήθηκα μη κει δεν τελούσαν τη βάφτιση μετά....

io6Qp3.png

g3BCp2.png

Link to comment
Share on other sites

κι εγω νονά ήμουν και μου ζητήθηκε το ποσό...κι όταν πήρα τηλ. μου είπε για επώνυμη καταγγελία και φοβήθηκα μη κει δεν τελούσαν τη βάφτιση μετά....

 

Καταλαβαίνω ότι με όλες τις ετοιμασίες της βάφτισης δεν έχει κανείς όρεξη να μπλεχτεί με καταγγελίες, έτσι όμως διαιωνίζεται μια φαύλη κατάσταση.

 

Κανονικά δεν μπορούν να αρνηθούν τη βάφτιση για τέτοιο λόγο, αλλά σε επόμενη περίπτωση καλύτερα να πας σε άλλη ενορία με ιερείς που να αξίζουν την εκτίμησή σου (υπάρχουν πολλοί).

Link to comment
Share on other sites

Καταλαβαίνω ότι με όλες τις ετοιμασίες της βάφτισης δεν έχει κανείς όρεξη να μπλεχτεί με καταγγελίες, έτσι όμως διαιωνίζεται μια φαύλη κατάσταση.

 

Κανονικά δεν μπορούν να αρνηθούν τη βάφτιση για τέτοιο λόγο, αλλά σε επόμενη περίπτωση καλύτερα να πας σε άλλη ενορία με ιερείς που να αξίζουν την εκτίμησή σου (υπάρχουν πολλοί).

 

 

αν ήταν του παιδιού μου ναι αυτό θα έκανα...αυτό θα κάνω δηλαδή....δε το δέχομαι με τίποτα....

io6Qp3.png

g3BCp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λοιπον κοριτσια εγω εχω παντρεψει 2 φιλες μου και εχω βαφτισει ενα παιδακι και τις τρεις φορες σε διαφορετικες εκκλησιες μου ζητησαν 200 ?

Τα εδωσα γιατι δεν ηθελα να κανω θεμα διοτι οπως ξερετε πληρωνεις πριν αλλα το εχουν παραξεφτιλησει οι παπαδες!

9newp3.png8dIOp3.png
Link to comment
Share on other sites

και εμένα μου ζητήσαν όταν κουμπαρεψα

και όταν βάφτισα

αλλα δε τα δωσα ...!

επειδή δε και τα δύο μυστήρια εγνα στην ίδια εκκλησία με τον ίδιο παπα δεν γνωρίζω για ποιο λόγο

ζητησαν στην κουμπαριά 100

και στη βάφτιση 150 !!!

μάλλον πάει με το μυστήριο υποθέτω ! ....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Πριν 1,5 χρονο που εγινα κουμπαρα σε γαμο δωσαμε απο 300 ο καθενας(ειμασταν 2 κουμπαροι)...Στην Αθηνα ετσι?Ειχαμε υπολογισει 300 στο συνολο αλλα οταν ειδαν οτι ειμαστε 2 ειπαν να ζητησουν πιο πολλα!!Δυστυχως εγω περιμενα πανω και στο γραφειο πηγε μονο ο αλλος...Καταλαβαινετε τι επαθα οταν μου δωσε την αποδειξη!!!300 εγκεφαλικα μαζεμενα!!!Και στη διαρκεια του γαμου ο μεγαλος παπας τελουσε το μυστηριο και οι 2 πιο νεαροι ειχαν γυρισει πλατη τα λεγανε και γελαγανε ολη την ωρα!!Συνχιστηκα που το θυμηθηκα!!

IZvWp3.png
Link to comment
Share on other sites

η κολλητη μου που αρνηθηκαν και εδωσαν λιγοτερα το μετανιωσε...κατακαλοκαιρο τους αφησαν χωρις κλιματιστικο κι ελιωσαν...και επισης δεν τους αναψαν ολα τα φωτα...στο παζαρι τους ειχαν...ασε...κι εγω αν ημουν μπροστα την ωρα της συναλλαγης δεν επαιζε να δωσω τοσα...εχουν ξεφυγει λεμε..

IZvWp3.png
Link to comment
Share on other sites

εμας στη βαπτιση πηραν 100 ευρω εδσαν απο 50 η καθε νονα και πηραν και αποδειξη.στο γαμο την ωρα που βγαζαμε φωτογραφιες(το μονο εξοδο που καναμε γιατι ουτε στολισμους ειχαμε και τα παντα τα ειχα κανει εγω)μας φωναζει ο παπας να παμε στο γραφειο και μας λεει οτι δεν ηρθε κανεις να πληρωσει απο τη τσεπη μου θα τα βαλω;του δινει λοιπον ο αντρας μου ενα 50ρικο και γυρναει και μας λεει πραγματικα ειναι πολυ λιγα τουλαχιστον τα διπλασια πρεπει να δωσετε.τι να κανεις ρε παιδια να κατσεις να τσακωθεις εκεινη την ωρα;;

qcKmp2.png
Link to comment
Share on other sites

Ο στολισμός τους πειράζει, το ότι έχουν μετατρέψει τα μυστήρια και όχι μόνο σε αισχροκέρδεια δεν τους πειράζει καθόλου........ ΑΙΣΧΟΣ

 

Υ.Γ. Τα λεφτά που βγάζουν με τα κεριά από τους δικούς μας καλεσμένους δεν καλύπτουν τα έξοδα των μυστηρίων?????

L7PWp2.pngfkgNp3.png
Link to comment
Share on other sites

κοιταξτε εγω νομιζω οτι παιζει ρολο ο παπας.δλδ οταν ειχα βαφτισει την κορη μου στο κιλκις πριν 13 χρονια μας ειχαν κανει τοτε φασαρια για τον προβολεα που ειχε ο φωτογραφος κ ζητουσαν 10 χιλιαδεσ δραχμεσ για το ρευμα που θα εκαιγε απο τον φωτο φραφο + αυτα που θα επαιρνε απο τον νονο.βεβαια τωρα πιοα στο νομο κιλκις απαγορευεται ο παπας να εχει ταριφα κ γενικοτερα να παιρνει χρηματα.

 

τωρα εδω που μενω στην ενορια μας επειδη θα βαφτισουμε κ την μπουμπου μας ο παπας δεν παιρνει χρηματα αλλα αν επιμεμενει καποιος τους λεει να τα ριξουν "υπερ πτωχων" επειδη καθε μερα ταιζει 200 ατομα.

 

σιγουρα αμα μου ζητουσε 300 ευρω για την βαφτιση παντως θα ειχε γινει το ελα να δεις:evil::evil::evil::evil:

Link to comment
Share on other sites

300 ευρωωωωωωωωωωωωω;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;θα μας τρελανουν,τραγικο που καταντησαμε;και ποια εξοδα ρε παιδια της εκκλησιας;στην δικια μας ενορια στην ελλαδα η γυναικα που καθαριζει ειναι μια κυρια που το κανει εθελοντικα δεν της δινουν χρηματα,καθαριζει,μαζευει τα λιωμενα κερια,σκουπιζει τις εικονες,εχουν και εναν κυριο που ασχολειται με την αυλη επισης εθελοντικα,εμενα ο παππους μου που ασχολειται με την καθαριοτητα της εκκλησιας και την αυλη παιρνει ψυχουλα αρα οτι τους δινουμε πανε στην τσεπουλα τους....

Link to comment
Share on other sites

Εμένα στο πρώτο παιδί μου είπαν τους κουμπάρους ότι έχετε ευχαρίστηση για να πιούμε ένα καφέ και νομίζω ότι ο κουμπάρος μου έδωσε 100 ευρώ αλλά αυτός το ήθελε.Στο δεύτερο παιδί μου νονά ήταν η αδερφή μου και ο παπάς ζήτησε 120 ευρώ +20 για την κυρία που τον βοηθούσε.Σε διαφορετικες εκκλησίες αυτά.Την πρώτη φορά όχι στην ενορία μας και την 2η ναι.Στο μεταξύ επιδή ο παπάς μας γνώριζε όταν πήγα να επικοινωνήσει το μωρό και μας είδε έβγαλε ολόκληρο λόγο ότι πρέπει να στειρίζουμε την ενορία μας και ότι τα τάματα μπορούμε να τα κάνουμε σε όλες τις εκκλησίες γιατί παντού είναι οι ίδιοι Άγιοι ,μπαμ έκανε ότι τα έλεγε για εμένα αλλ΄α δεν ήθελα να μιλήσω.Όταν γέννησα το 2ο είπε στην πεθερά μου ελπίζω να μας τιμήσετε αυτή τη φορά και εκείνη του είπε δεν είναι δικά μου τα παιδιά για να αποφασίζω εγώ.Απλά έχω μια απορία αν κάποιος δεν έχει χρήματα και κάνει τα βασικά για την βάφτιση του παιδιού του τι γίνετε δεν βαφτίζετε χριστιανός επιδή δεν έχει χρήματα;

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...