Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΣΕ ΤΙ ΗΛΙΚΙΑ ΠΕΡΠΑΤΗΣΕ ΚΑΙ ΜΙΛΗΣΕ ΤΟ ΜΩΡΑΚΙ ΣΑΣ?


Recommended Posts

Γεια σας κοριτσια.ποσο ηταν τα μωρα σας οταν μιλησαν και περπατησαν?ο δικος μου ειναι προωρος 32 εβδομαδων και σημερα ειναι 16 μηνων ημερ γεννησης και 14 σαν προωρακι.ακομα δεν περπαταει μονος του,θελει να τον πιανουμε,και λεει μονο "ατα" οταν παμε βολτα,"τια"οταν κρυβεται και μας βλεπει και "η-η"οταν του βαζουμε να δει την μπεμπε λιλη.α ναι χθες το βραδυ μεσα στην νυστα του ειπε 3 φορες "μπαμπα".εχω αρχησει και ανησυχω!!!!!!!!

Ο θησαυρος μας ειναι ολη μας η ζωη!!!!:p11/06/2009:p

 

Θεούλη μου....βοήθησε μας........

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγώ δεν ξέρω να σε πληροφορήσω σχετικά, γιατί ο μικρός μου είναι 8μηνών και λίγων ημερών και μόλις έκλεισε τον 8ο μήνα μπουσουλάει σφαίρα, σηκώνεται στην κούνια πιασμένος από τα κάγκελα, σηκώνεται στο πάρκο, το οποίο δεν έχει τρύπες να βάλει τα χεράκια του και το τέρας βάζει το χέρι από πάνω και σηκώνεται όρθιος:)

Αυτές τις μέρες κάνει μόνος του βηματάκια πιασμένος από τα κάγκελα της κούνιας. Γενικότερα είναι πολύ δυνατό παιδάκι και η παιδίατρος τον λέει σούπερ μπέμπη. Μας είπε ότι είναι ένα μήνα μπροστά από τα άλλα παιδάκια της ηλικίας του και σε αυτές τις ηλικίες η διαφορά είναι μεγάλη. Κι εγώ 15 μηνών περπάτησα και μια φίλη της αδερφής μου που ο μικρός της είναι 15 μηνών αυτή τη στιγμή μπουσουλάει και στέκεται όρθιος, δεν περπατάει κάν και λέει μόνο μπαμπά, μαμά.

Το συζήτησες με την παιδίατρό σου ???

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν ξέρω να σε πληροφορήσω σχετικά, γιατί ο μικρός μου είναι 8μηνών και λίγων ημερών και μόλις έκλεισε τον 8ο μήνα μπουσουλάει σφαίρα, σηκώνεται στην κούνια πιασμένος από τα κάγκελα, σηκώνεται στο πάρκο, το οποίο δεν έχει τρύπες να βάλει τα χεράκια του και το τέρας βάζει το χέρι από πάνω και σηκώνεται όρθιος:)

Αυτές τις μέρες κάνει μόνος του βηματάκια πιασμένος από τα κάγκελα της κούνιας. Γενικότερα είναι πολύ δυνατό παιδάκι και η παιδίατρος τον λέει σούπερ μπέμπη. Μας είπε ότι είναι ένα μήνα μπροστά από τα άλλα παιδάκια της ηλικίας του και σε αυτές τις ηλικίες η διαφορά είναι μεγάλη. Κι εγώ 15 μηνών περπάτησα και μια φίλη της αδερφής μου που ο μικρός της είναι 15 μηνών αυτή τη στιγμή μπουσουλάει και στέκεται όρθιος, δεν περπατάει κάν και λέει μόνο μπαμπά, μαμά.

Το συζήτησες με την παιδίατρό σου ???

ναι και μου λεει οτι ειναι φυσιολογικο λογω και της προωροτιτας.απλα εγω σαν μανουλα ανησυχω.μπραβο στον μπεμπη σου....θα περπατησει πολυ νωρις απο οτι φενεται!!!!!!!!

Ο θησαυρος μας ειναι ολη μας η ζωη!!!!:p11/06/2009:p

 

Θεούλη μου....βοήθησε μας........

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Περπατησε μονη της 12 μηνων και ειπε μαμα-μπαμπα συνειδητα 13-14 μηνων (και οχι σαν επαναλαμβανομενες συλλαβες). Πρωτες περιπλοκες λεξεις οπως μυρμηγκια 18 μηνων......να μην ανησυχεις. Το παιδι ηδη λεει συλλαβες. Εχει ηδη ξεκινησει την διαδικασια ομιλιας........μια χαρα ειστε.......και εμενα προωρη ηταν αλλα οχι στις 32.....στις 36.......

Don't give me love, i've had my share. Give me the truth instead.....

Link to comment
Share on other sites

Εμένα είναι σε μια εβδομαδα 11 μηνών. Αρχισε να σηκώνεται μόνη της στην κουνια και το πάρκο κανοντας βηματάκια πλάγια από τους 8,5. Τώρα θελει συνεχώς να περπατάει μόλις την πιάνω απο τα χεράκια και τα δύο όμως... γιατί αν πιάνεται μόνο με το ένα φέρνει φούρλες! Πριν λίγες μέρες έκανε ένα βηματάκι μόνη της! Μαμά-μπαμπά δεν λέει (καμια φορά νομίζω πως λέει μπα), συνηδειτά όμως η πρώτη λέξη και μοναδική που είπε πριν από 1 μήνα περίπου, ήταν το όνομα του σκύλου μας... Anga! :D

Sk6Gp3.png
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα ο Κων/λης μου περπατησε 13 μηνων, συνειδητά είπε μπαμπα στους 8 και μαμα στους 10 (το πηγαινε ανα διμηνο το καμαρι μου).. η γλωσσα του ομως "λύθηκε" οταν ήταν 22 μηνών.

Μην αγχωνεσαι κάθε παιδι ειναι διαφορετικό. Το σημαντικο ειναι ο μικρούλης σου να αντιλαμβάνεται και να επικοινωνεί μαζί σας και αυτο οπως το περιγραφεις το κανει :P

 

 

Link to comment
Share on other sites

Το τι σημαίνει περπατάει ερμηνεύεται διαφορετικά από τους γονείς. Για μένα περπατάει σημαίνει να αφήσει τα χέρια της μόνη της και να κάνει βήματα. Λοιπόν εμάς περπάτησε 17 μηνών παρόλο που μπουσουλούσε για μήνες και έκανε βήματα όταν την κρατάγαμε. Για άλλους γονείς που γνωρίζουμε περπατάει σήμαινε να την κρατάνε και από τα δυο χέρια και απλά να πατάει τα ποδαράκια κάτω. Σύμφωνα με αυτούς τους γονείς η κόρη τους περπάτησε 7 μηνών.

 

Η μικρή μας τώρα λέει λογάκια πολλά. Να πω τη αλήθεια δεν θυμάμαι πότε είπε κάποια υπαρκτή λέξη. Δεν τα λέει πάντα όμως συνειδητά. Για παράδειγμα μαμά λέει και μένα και τον μπαμπά της και τη γιαγιά και το φαγητό. Σχεδόν όλα είναι μαμά.

Link to comment
Share on other sites

Για παράδειγμα μαμά λέει και μένα και τον μπαμπά της και τη γιαγιά και το φαγητό. Σχεδόν όλα είναι μαμά.

 

Σε αυτή τη φάση είμαστε κι εμείς :lol: Αυτό το ΣΚ είπε και μπαμπά ενώ λέει κάτι ακαταλβίστικα δικά της με πολλά πι και πα :lol: Περπάτησε μόνη της 12 μηνών (αλλά σ' αυτό βοήθησε ο παιδικός). Ακόμα πέφτει βέβαια ειδικά αν είναι κουρασμένη. Και από δοντάκια.... 2 :lol:

 

Δεν είναι όμως κριτήριο το τι κάνουν τα άλλα παιδάκια. Κάποια παιδιά βγάζουν δόντια νωρίτερα και κάποια περπατούν νωρίτερα... δεν μπορούν να τα κάνουν όλα μαζί ;)

δεν υπαρχει λαθος και σωστο υπαρχει ΜΟΝΟ διαφορετικο!

(Λορέτα Ποντικίνα)

Ξέρω τα πάντα αλλά δεν μπορώ να σας τα αποκαλύψω!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

είμαστε ενός χρόνου.

η δική μου είπε μαμά καθαρά δεν θυμάμαι ακριβώς πότε, πάντως νωρίς, αλλά το λέει καθαρά πλέον. μερικές φορές με λέει μαμάη.

το μπαμπά ακόμα δεν το είπε. 2-3 φορές εχει πει μπαμπούα και από τότε χαίρεται και ο άντρας μου. μπαμπά καθαρά ακόμα δεν ακούσαμε. λέει γιαγιά μερικές φορές καθαρά και συνειδητά, μερικές γιαγιαγια.

δεν περπατήσαμε ακόμα. στεκεται μόνη της όρθια για λίγο, κάνει ένα βήμα και πάρτην κάτω. από τα χεράκια αν την κρατήσω περπατάει. αλλά στο γρήγορο θέλει μπουσούλημα. κοινώς, αν βιάζεται δεν θέλει να την πιάνω για να πάμε σιγά σιγά μαζί. βάζει κώλο κάτω και φεύγει πύραυλος!

Link to comment
Share on other sites

εμείς περαπατήσαμε 13 μηνών μόνη της.απο λεξούλες όταν θέλει και δεν βαριέτε λέμε:μαμα, μπαμπά,γιαγιά,μπάλα,ντα ντά,μαμ, τατα, μιμο(χυμο)αλια(αγκαλιά)..............δεν θυμάμαι κάτι άλλο:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας,

αν μπορείτε επιλέξτε κάποιο απο τα θέματα που βρίσκονται εδώ

και ξαναδημοσιεύστε την ερώτησή σας σε κάποιο απο αυτά τα θέματα.

Το θέμα κλειδώνεται για να συνεχιστεί η συζήτηση σε κάποιο απο τα υπάρχοντα θέματα.

 

 

 

Πότε περπατήσανε τα παιδιά σας?

Περπάτημα

Αν περπατησει νωρις ,αργει να μιλησει??

Απορία για περπάτημα

18 μηνων και δεν περπαταει

φοβος για περπατημα!!!

ΠΕΡΠΑΤΑΕΙ ΑΛΛΑ ΦΟΒΑΜΑΙ ΝΑ ΤΟΝ ΑΦΗΣΩ ΜΟΝΟ ΤΟΥ

Ανάπτυξη: μπουσούλημα - περπάτημα

ΠΕΡΠΑΤΗΜΑ ΣΤΙΣ ΜΥΤΕΣ ΤΩΝ ΠΟΔΙΩΝ

προβλημα με το περπατημα

Δε θέλει να περπατάει μόνη της...

Πότε θα περπατησει;

Δεν έχει καλή ισορροπία στο περπάτημα

ΠΕΡΠΑΤΗΜΑ ΚΑΙ ΑΓΧΟΣ ΜΑΜΑΣ!!!

Ανάπτυξη και περπάτημα

Περπατάει αλλά στραβά με το ένα πόδι

ΔΕΝ ΠΟΛΥΠΕΡΠΑΤΑΕΙ!!!!

Περπάτημα Περπάτημα...καλά πάμε άραγε;

 

 

 

Πότε θα μιλήσει?

εξελιξη ομιλιας?

Ομιλία

Μιλήσαμε!!!!

15 Μηνων και δεν λεει ΚΟΥΒΕΝΤΑ

Πρωτα λογακια!!!

Είναι αγοράκι 16 μηνών και δεν μιλάει

κουβεντουλες

ΠΑΡΕΜΠΟΔΙΣΗ ΟΜΙΛΙΑΣ?

 

Παρακαλούμε πριν την ανάρτηση νέου θέματος κάντε χρήση της αναζήτησης

Οδηγίες για το πως γίνεται η αναζήτηση δείτε εδώ : http://parents.org.gr/news/a309

Βοηθήστε στη διατήρηση της λειτουργικότητας του forum κάνοντας χρήση της αναζήτησης & αναφοράς.  Αν παρατηρήσετε κάποια δημοσίευση που θεωρείτε περίεργη επιθετική ή ενάντια στους κανόνες κάντε αναφορά δημοσίευσης  Οδηγίες για το πως γίνεται η αναφορά δείτε εδώ   Ευχαριστούμε

Ακολουθήστε μας και στο Instagram:

follow_insta.png.f136a60ab3d6a108659752cf6fcc0a5a.pngfollow_cafe.jpg.0bc77dbbb8cab70c6c8919c95cac08b8.jpg

 

Link to comment
Share on other sites

Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...