Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΑΜΥΓΔΑΛΕΣ ΜΕ ΠΥΟΝ ΚΑΙ ΧΩΡΙς ΠΥΡΕΤΟ...


Recommended Posts

Το θεμα λοιπον ειναι το εξης...Η κορη μου ειναι 21 μηνων.Απο τον Σεπτεμβριο εκανε την 1η πυωδη αμυγδαλιτιδα, μεχρι τωρα εχει κανει 6!!!...Σχεδον καθε μηνα παιρνει αντιβιωση.Στα 5 επεισοδια ηταν απυρετη.Την καταλαβαινα οτι κατι εχει γιατι την εβαζα κατω και της εβλεπα τον λαιμο.Δρ Μαρθα!!!!Βλεπω το πυακι μιλω με παιδιατρο και ξεκινω αντιβιωση.Η απορια που εχω ειναι αν δεν της δωσω αντιβιωση θα σηκωσει πυρετο?...Βεβαια για να μου λυθει θα πρεπει να το κανω.Ο πυρετος ομως με ζοριζει οπως και το παιδι.Εσεις τι θα κανατε?

6bMYp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


κοιτα η παιδιατρος μου λεει οτι πιθανον να χρειαστει να αφαιρεθουν οταν φθασει στην ηλικια για αφαιρεση.Το καλοκαιρι θα κανουμε την λεγομενη εξεταση asto για να δουμε τα επιπεδα του στρεπτοκοκου.Ο ωρλ τι παραπανω να κανει τωρα?..Ουτως η αλλως παιρνει αντιβιωση σε καθε επεισοδιο.

6bMYp2.png

Link to comment
Share on other sites

κοιτα η παιδιατρος μου λεει οτι πιθανον να χρειαστει να αφαιρεθουν οταν φθασει στην ηλικια για αφαιρεση.Το καλοκαιρι θα κανουμε την λεγομενη εξεταση asto για να δουμε τα επιπεδα του στρεπτοκοκου.Ο ωρλ τι παραπανω να κανει τωρα?..Ουτως η αλλως παιρνει αντιβιωση σε καθε επεισοδιο.

 

Εμας εδω στο Βελγιο μας εστειλε η παιδιατρος για ακτινογραφια και σε ΩΡΛ. Αλλωστε αν ειναι να γινει επεμβαση ο ΩΡΛ θα την κανει.. (εμεις εχουμε προβλημα με τα κρεατακια και οι αμυγδαλες αν και ειναι μεγαλυτερες απο το φυσιολογικο θα παραμεινουν)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Διαφημίσεις

μια εναλλακτική είναι η ομοιοπαθητική. ίσως να καταφέρεται να αποφύγετέ κάποιες αντιβιώσεις καθώς και την αφαίρεση.

 

καλημερα....στο μερος που ειμαι Βορ.Ελλαδα δεν υπαρχει ομοιοπαθητικος παιδιατρος παρα μονο σκετο ομοιοπαθητικος.Γνωριζεις αν μπορω να απευθυνθω σε αυτον?

6bMYp2.png

Link to comment
Share on other sites

Ο δικός μας ΩΡΛ μας είπε ότι πύον από πύον έχει διαφορά. Δηλ. αν είναι διάστιχτες οι αμυγδαλές με πύον (βουλίτσες εδώ κι εκεί) θέλει αντιβίωση. Αν είναι μια κύστη μόνο δεν χρειάζεται, θα φύγει μόνο του.

Νομίζω πρέπει να συμβουλευτείς ΩΡΛ . Ο παιδίατρος την εξετάζει ή σου δίνει αντιβίωση μετά από τη δική σου διάγνωση;

Link to comment
Share on other sites

καλημερα....στο μερος που ειμαι Βορ.Ελλαδα δεν υπαρχει ομοιοπαθητικος παιδιατρος παρα μονο σκετο ομοιοπαθητικος.Γνωριζεις αν μπορω να απευθυνθω σε αυτον?

 

Ναι μπορείς, δεν χρειάζεται να έχει κάποια ειδικότητα ούτε να είναι παιδιάτρος.

Η απόφαση είναι δική σας, η γνώμη μου είναι πως μια δοκιμή αξίζει αλλά δεν είναι η άμεση και εύκολη λύση. Τα παιδιά ανταποκρίνονται καλύτερα από ότι οι ενήλικες.

πᾶν μέτρον ἄριστον

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Επαναφέρω το θεμα γιατι ειδε ο μικρος μας σημερα ΩΡΛ. Βγηκε οτι εχει πυον στις αμυγδαλες που σχεδον ακουμπανε η μια στην αλλη, αλλα δεν εχει πυρετο. Το ιδιο πραγμα ειχα προσεξει οτι ειχε στις αμυγδαλες πριν απο ενάμιση μηνα, με πυον, χωρις πυρετο αλλα που εμεναν ετσι για εβδομαδες. Τοτε η παιδιατρος ειχε πει οτι εφόσον δεν κανει πυρετο δεν δινουμε και αντιβιωση. Η ΩΡΛ που τον ειδε σημερα, ειπε να δωσουμε γιατι εαν δεν ανταποκριθουν οι αμυγδαλες στην αντιβιωση θα πρεπει να τις αφαιρεσει επειδη ειναι υπερτροφικες.

Να σημειωσω οτι το παιδι το πηγα στον ΩΡΛ γιατι εχει προβλημα αναπνοης στον υπνο ( νομιζα οτι ειναι κρεατακια, μου ειπε οτι ειναι συνδυασμος κρεατακια - αμυγδαλες ) και επισης οτι εγω μια ζωη κανω πυον στις αμυγδαλες χωρις αλλο συμπτωμα. Η ΩΡΛ ομως δεν μου απαντησε πως μπορει να εχει πυον στις αμυγδαλες τοσο καιρο χωρις αλλο συμπτωμα. Τωρα εθεσε και το θεμα τις αφαιρεσης...Ειχε κανεις τιποτα παρομοιο?

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...