Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΕΠΙΤΡΟΠΗ ΕΞΩΣΩΜΑΤΙΚΗΣ ΙΚΑ ΑΘΗΝΩΝ


Recommended Posts

Καλημέρα και χρόνια πολλά σε όλες τις μανούλες μελλοντικές και μη.

 

Εγώ και ο σύζυγός μου βρισκόμαστε στην τελική φάση της θεραπείας του για την ενδυνάμωση του σπέρματος. 20 Γενάρη τελειώνει τη θεραπεία και θα επαναλάβουμε το σπερμοδιάγραμμα για να αποφασίσουμε σε συνεργασία με τον ουρολόγο και το γυναικολόγο μου αν θα προχωρήσουμε σε σπερματέγχυση ή σε εξωσωματική.

 

Έχω κλείσει ήδη ραντεβού σε κέντρο εξωσωματικής για τις 3 Φλεβάρη.

 

Η ερώτησή μου είναι η εξής: Αν αποφασίσουμε να προχωρήσουμε στη διαδικασία της εξωσωματικής πόσο πιο νωρίς πρέπει να πάρω τηλέφωνο για να κλείσω ραντεβού με την Επιτροπή του ΙΚΑ ούτως ώστε να ξεκινήσουμε το συντομότερο τη διαδικασία;

 

Κάπου μέσα στο φόρουμ είχα διαβάσει παλαιότερα ότι κλείνουν ραντεβού σχεδόν ένα μήνα μετά. Ισχύει αυτό;

 

Όποια κοπέλα ξέρει θα με βοηθούσε ιδιαιτέρως να απαντήσει.

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις και εύχομαι σε όλες μας πολύ σύντομα να αποκτήσουμε αυτό που επιθυμούμε περισσότερο.. Ένα μπεμπέ!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλησπερα σου και καλή χρονιά!

 

Σχετικά με την επιτροπή εξωσωματικής του ΙΚΑ...Σίγουρα θα πρέπει να κλείσεις ραντεβου άμεσα,γιατι το ραντεβού κλείνεται για περίπου 1 μήνα μετα.

 

Δες σ αυτό το λινκ τις διαδικασιες και τα δικαιολογητικά που χρειάζονται:

 

http://www.ika.gr/gr/infopages/asf/benefits/kind/exgon.cfm

DA1wp3.png
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και χρόνια πολλά σε όλες τις μανούλες μελλοντικές και μη.

 

Εγώ και ο σύζυγός μου βρισκόμαστε στην τελική φάση της θεραπείας του για την ενδυνάμωση του σπέρματος. 20 Γενάρη τελειώνει τη θεραπεία και θα επαναλάβουμε το σπερμοδιάγραμμα για να αποφασίσουμε σε συνεργασία με τον ουρολόγο και το γυναικολόγο μου αν θα προχωρήσουμε σε σπερματέγχυση ή σε εξωσωματική.

 

Έχω κλείσει ήδη ραντεβού σε κέντρο εξωσωματικής για τις 3 Φλεβάρη.

 

Η ερώτησή μου είναι η εξής: Αν αποφασίσουμε να προχωρήσουμε στη διαδικασία της εξωσωματικής πόσο πιο νωρίς πρέπει να πάρω τηλέφωνο για να κλείσω ραντεβού με την Επιτροπή του ΙΚΑ ούτως ώστε να ξεκινήσουμε το συντομότερο τη διαδι

 

Κάπου μέσα στο φόρουμ είχα διαβάσει παλαιότερα ότι κλείνουν ραντεβού σχεδόν ένα μήνα μετά. Ισχύει αυτό;

 

Όποια κοπέλα ξέρει θα με βοηθούσε ιδιαιτέρως να απαντήσει.

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις και εύχομαι σε όλες μας πολύ σύντομα να αποκτήσουμε αυτό που επιθυμούμε περισσότερο.. Ένα μπεμπέ!

 

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ, ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΣΕ ΡΩΤΗΣΩ ΕΚΛΕΙΣΕΣ ΜΟΝΗ ΣΟΥ ΤΟ ΡΑΝΤΕΒΟΥ ΜΕ ΤΟ ΙΚΑ?? Η' ΣΤΟ ΕΚΛΕΙΣΕ Ο ΓΥΝΑΙΚΟΛΟΓΟΣ ΤΟΥ ΙΚΑ??

ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΠΟΣΟ ΚΑΙΡΟ ΣΤΟ ΚΛΕΙΣΑΝΕ??

 

ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΑΡΕΙΣ ΠΡΩΤΑ ΤΗΝ ΕΓΚΡΙΣΗ ΑΠΟ ΤΟ ΙΚΑ ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΕΞΩΣΩΜΑΤΙΚΗ Η' ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΞΕΚΙΝΗΣΕΙΣ ΚΑΙ ΤΙΣ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΕΣ ΤΗΣ ΕΞΩΣΩΜΑΤΙΚΗΣ??

 

ΣΥΓΝΩΜΗ ΠΟΥ ΣΕ ΖΑΛΙΣΑ ΑΠΛΑ ΕΧΩ ΜΑΖΕΨΕΙ ΟΛΑ ΤΑ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΑ ΧΑΡΤΙΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλες..

 

Τελικά πήρα τηλέφωνο στην Επιτροπή την Παρασκευή 8/1 και μου κλείσαν ραντεβού για την Παρασκευή 12/2/2010. Τελικά όντως υπάρχει περίοδος αναμονής ενός μήνα περίπου και κάποιες μέρες.

 

Δήμητρά μου, απ' όσο το έχω συζητήσει πρέπει πρώτα να ξεκινήσεις τις διαδικασίες της εξωσωματικής για να σου δώσει ο γιατρός το πρωτόκολλο των φαρμάκων που πρέπει να χρησιμοποιήσεις. Με αυτό πας στην Επιτροπή και αφού σου εγκρίνουν την προσπάθεια σου γράφουν τα φάρμακα που έχει συστήσει ο γιατρός σου. Ύστερα αφού τα θεωρήσουν πας σε συγκεκριμένο φαρμακείο του ΙΚΑ και τα παίρνεις.

 

Αν θες σου στέλνω με μήνυμα το τηλέφωνο της Επιτροπής.

 

Καλή μας αρχή!

Link to comment
Share on other sites

Σχετικα με τα φαρμακα...

 

Αφου εχεις περασει απο την επιτροπη και εχεις παρει και την αποφαση,παιρνεις τις ενεσεις προκλησης (πχ gonal) απο το φαρμακειο του ΙΚΑ με συμμετοχη 0%...Τα υπολοιπα φαρμακα τα παιρνεις απο οποιοδηποτε φαρμακειο με συμμετοχη 25%

DA1wp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ DOMMINA EYXARISTW. ΑΝ ΘΕΛΕΙΣ ΣΤΕΙΛΕ ΜΟΥ ΤΟ ΤΗΛ. ΤΗΣ ΕΠΙΤΡΟΠΗΣ. ΤΑ ΧΑΡΤΙΑ ΤΑ ΕΧΩ ΜΑΖΕΨΕΙ ΟΛΑ. ΚΑΙ ΣΤΙΣ 5 ΦΕΒΡΟΥΑΡΙΟΥ ΕΧΩ ΡΑΝΤΕΒΟΥ ΜΕ ΤΟ ΓΥΝΑΙΚΟΛΟΓΟ ΤΟΥ ΙΚΑ ΝΑ ΤΟΥ ΤΑ ΠΑΩ. ΜΕ ΤΟ ΚΕΝΤΡΟ ΕΞΩΣΩΜΑΤΙΚΗΣ ΔΕΝ ΕΧΩ ΚΛΕΣΕΙ ΑΚΟΜΑ ΡΑΝΤΕΒΟΥ. ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΜΕ ΚΑΤΑΤΟΠΙΣΕΙ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΤΟΥ ΙΚΑ.

Link to comment
Share on other sites

Δήμητρα,

 

Μόλις σου έστειλα σε μήνυμα το τηλέφωνο.

 

Να υπολογίζεις γύρω στις 40 μέρες μετά θα σου κλείσουν το ραντεβού. Οπότε προλαβαίνεις μια χαρά να πας στο γυναικολόγο στις 5/2. Και ξέρεις κάτι; κι εγώ για τις 5/2 έχω κλείσει ραντεβού στο γυναικολόγο του ΙΚΑ... Είδες σύμπτωση;

 

Θα σου έλεγα να μην πολυεμπιστευτείς το γιατρό του ΙΚΑ για κέντρο εξωσωματικής. Εδώ μέσα στο φόρουμ υπάρχουν πολλές πληροφορίες.

 

Καλή μας επιτυχία και ότι άλλο θες στη διάθεσή σου!

Link to comment
Share on other sites

domnina σε ευχαριστω πολυ και παλι !! εκλεισα ραντεβου 19/2 στην επιτροπη.

επειδη θα πασ νωριτερα στειλε μου νεα.

οσο για το γιατρο του ικα ο μονοσ λογοσ που παω ειναι για το παραπεμπτικο. ηδη εχω αλλο γιατρο γυναικολογο στην αθηνα που ακολουθω τισ οδηγιεσ του και εχω βρει κεντρο εξωσωματικησ.

 

εχω ομωσ μια απορια...τα φαρμακα τα γραφει ο γιατροσ του ικα?? η το κεντρο εξωσωματικησ??

αχ κοριτσια & domnima eyxomai να μασ πανε ολα καλα// σασ στελνω θετικη ενεργεια !!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Δημητρούλα μου καλή αρχή και σε σένα λοιπόν!

 

Απ' όσα διάβασα εδώ μέσα συμπέρανα ότι η Επιτροπή το μόνο που κάνει είναι να σου εγκρίνει την προσπάθεια. Δηλαδή σου δίνει ένα χαρτί που λέει ότι η προσπάθεια εγκρίνεται. Με αυτό το χαρτί και με τη λίστα φαρμάκων που σου έχει δώσει το κέντρο εξωσωματικής πας πάλι σε γυναικολόγο του ΙΚΑ και σου γράφει αυτός τα φάρμακα που προτείνει το κέντρο εξωσωματικής. Μετά θεωρείς τη συνταγή στον ελεγκτή του ΙΚΑ και ύστερα πας και τα παίρνεις από το φαρμακείο του ΙΚΑ (δες και πάλι την ιστοσελίδα του ΙΚΑ για διεύθυνση). Απ' ότι λένε τα κορίτσια εδώ να υπολογίζεις μια συμμετοχή γύρω στα 100-150 Ευρώ για τα φάρμακα.

 

Μόλις πάω στην Επιτροπή και περάσω σαφώς και θα σε ενημερώσω!

 

Καλή μας προσπάθεια και καλή μας επιτυχία!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα, κορίτσια!

Μόλις σήμερα πήρα απο των γιατρό κέντρου εξωσωματικής το πρωτόκολλο των φαρμάκων που θα χρειαστώ σε ενάμιση μήνα. Θα μπορούσατε παρακαλώ να μου στείλετε σε μήνυμα το τηλέφωνο της επιτροπής. Έπαιρνα σε αυτό που είναι στην ιστοσελιδα του ΙΚΑ, αλλά δεν απαντάει εκεί κανείς.

 

Έχω μπερδευτεί λίγο. Στο γιατρό του ΙΚΑ θα πάω μόνο όταν θα περάσω την επιτροπή, σωστά? Δλδ τώρα δεν έχει νόημα να κλείσω ραντεβού, έτσι δεν είναι?

Link to comment
Share on other sites

Πιναρίφα μου,

 

Καλή αρχή εύχομαι και σε σένα. Το τηλέφωνο που έστειλα στη Δήμητρα είναι αυτό που αναφέρεται στην ιστοσελίδα του ΙΚΑ. Απλά πρέπει να πάρεις πρωϊνές ώρες, το αργότερο μέχρι τις 13:00.

 

Όσον αφορά στον γυναικολόγο θα πρέπει να πας πρώτα σ' αυτόν με όλες τις εξετάσεις και τα χαρτιά που απαιτούνται για να σου γράψει το παραπεμπτικό με το οποίο θα πας στο ραντεβού με την Επιτροπή. Επίσης στο ραντεβού με την Επιτροπή θέλουν και τα πρωτότυπα χαρτιά και αντίγραφα.

 

Μετά αφού πας στην Επιτροπή και σου δώσουν την έγκριση θα πας με την έγκριση και τα φάρμακα του πρωτοκόλλου του κέντρου εξωσωματικής στο γυναικολόγο του ΙΚΑ να στα γράψει, να τα θεωρήσεις και μετά θα τα πάρεις από το φαρμακείο του ΙΚΑ.

 

Ότι άλλο χρειαστείς ή όποια άλλη απορία έχεις στη διάθεσή σου.

Link to comment
Share on other sites

Domnina μου σε ευχαριστώ πολυ για βοηθεια! Τώρα κατάλαβα πως πρέπει να γίνει! Αύριο το πρωί θα πάρω τηλέφωνο (σήμερα πήρα μετά το μεσημέρι). Και θα ξεκινήσω να μαζεύω τα χαρτιά. Ευτυχώς, έχουμε το χρόνο!

Link to comment
Share on other sites

Domnina, καλημερα!

Λοιπον, έκλεισα ραντεβού στην επιτροπή στις 24 Φεβρουάριου. Μακάρι να μου εγκρίνουν ολα τα χαρτιά - εχω λιγο άηχος γιατι τις περισσότερες εξετάσεις τις έκανα στα ιδιωτικά κέντρα και οχι στο ΙΚΑ.

 

Αυτο που ήθελα να σε ρωτήσω ειναι το εξης

Είχα εντύπωση οτι το ΙΚΑ καλύπτει σχεδόν ολα τα φάρμακα που χρειάζονται για την εξωσωματική. Ο γιατρός μου έγραψε Arvekap, Utrogestan, Pregnylκαι κατι αλλο που δεν καταλαβα. Και χθες πρόσεξα οτι στην ιστοσελιδα του ΙΚΑ γραφει οτι «Καλύπτονται πλέον και τα φάρμακα που χρησιμοποιούνται για την πραγματοποίηση της εξωσωματικής γονιμοποίησης, για την πραγματοποίηση σπερματέγχυσης και για την πρόκληση ωορρηξίας (πλην των ARVEKAP 0,1mg, PREGNYL, PROFASΙ, UTROGESTAN, DARONDA 2,8m1 SUPREFACT Amp 2Χ7 και Ναsα1 Spray)»

Όποτε, τα πληρώνω απο την τσέπη ετσι δεν είναι??? Τότε, τι καλύπτει το ΙΚΑ??? Μπερδεύτηκα!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Πιναρίφα μου,

 

Αυτά που αναφέρεις δεν τα πληρώνεις από την τσέπη σου. Απλά έχεις συμμετοχή 25%, τουλάχιστον αυτό έχω καταλάβει από τα αναφερόμενα άλλων κοριτσιών εδώ στο φόρουμ. Ενώ είναι και κάποια άλλα τα οποία το ΙΚΑ τα καλύπτει 100%, δηλαδή εσύ δεν πληρώνεις ούτε καν τη συμμετοχή.

 

Λοιπόν, περισσότερες λεπτομέρειες μου έδωσε μια κοπέλα που πέρασε χθες Επιτροπή. Αναλυτικά τα γράφει στο μήνυμα "Εξωσωματική".

 

Σε γενικές γραμμές όταν πας στο ραντεβού με την Επιτροπή πρέπει να έχεις τα πρωτότυπα χαρτιά και σε φωτοτυπίες και επίσης πρέπει να έχεις ληξιαρχική πράξη γάμου με ημερομηνία τελευταίου εξαμήνου.

 

Μην ξεχνάς ότι τα σπερμοδιαγράμματα πρέπει να έχουν οπωσδήποτε 3 μήνες διαφορά μεταξύ τους και το ένα πρέπει να έχει γίνει οπωσδήποτε στο ΙΚΑ.

 

Ότι άλλο θες με ρωτάς!

Link to comment
Share on other sites

ok, thanks! Πάω στο "Εξωσωματική" να τα μελετήσω και ξαναέρχομαι με τις καινούργιες απορίες.:lol:

Σήμερα κατάλαβα, οτι εχω οοοοοολα τα χαρτιά εκτός σπερμοδιαγράμμα απο το ΙΚΑ. Ο άνδρας μου εχει ΤΕΒΕ. Αλλά μέχρι το Φεβρουάριο κάτι θα σκεφτούμε. ;)

Link to comment
Share on other sites

Μήπως να πάρεις τηλέφωνο και να ρωτήσεις; νομίζω ότι σε αυτή την περίπτωση τους καλύπτει σπερμοδιάγραμμα από Δημόσιο Νοσοκομείο (π.χ. Έλενα, Αλεξάνδρας). Αλλά όπως λες κι εσύ μέχρι το Φλεβάρη κάτι θα σκεφτούμε.. χιχιχι

Link to comment
Share on other sites

PINARIFA ΚΑΙ Ο ΑΝΤΡΑΣ ΜΟΥ ΤΕΒΕ ΕΧΕΙ. ΚΑΙ ΤΟ ΕΚΑΝΕ ΤΟ ΤΕΛΑΙΥΤΕΟ ΣΠΕΡ/ΜΑ ΣΤΟ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ. ΝΑ ΦΑΝΤΑΣΤΕΙΣ ΕΛΕΙΠΕ Ο ΜΙΚΡΟΒΙΟΛΟΓΟΣ ΤΟΥ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟΥ ΚΑΙ ΠΑΡΑΚΑΛΕΣΑΜΕ ΤΙΣ ΒΟΗΘΟΥΣ ΝΑ ΜΑΣ ΓΡΑΨΟΥΝ ΤΟ ΧΑΡΤΙ ΧΩΡΙΣ ΚΑΝ ΝΑ ΚΑΝΟΥΝ ΤΗΝ ΕΞΕΤΑΣΗ.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Κορίτσια, μηπως μπορειτε να βοηθισετε? :?:

Έχω κλείσει ραντεβού με την επιτροπή στο τέλος του μήνα, ήδη έχω μιλήσει με τους γιατρούς απο δημόσιο και ιδιωτικό νοσοκομεία και τον επόμενο θα ξεκινήσω το μακρύ πρωτόκολλο. Το θέμα είναι ότι μπερδεύτηκα τι τελικά καλύπτει το ΙΚΑ και γιαυτο δεν μπορώ να αποφασίσω που να πάω - από την μια θέλω να παω στο καλύτερο γιατρό αλλα απο την άλλη φοβάμαι πως δεν θα προλάβω να μαζέψω λεφτά για αυτό μέχρι τον Μάρτιο. Και προσπαθώ να καταλάβω αν πράγματι με το ΙΚΑ γλιτώνεις κάποια χρήματα.

Πείτε μου παρακαλώ, είναι ετσι τα πράγματα?

Αν θα περάσω την επιτροπή -

** Τα περισσότερα φάρμακα και εξετάσεις είναι χωρίς χρέωση - αρκεί να μου τα γράψει ο γιατρός του ΙΚΑ.

** Μπορώ να κάνω εξωσωματική στο δημόσιο νοσοκομείο με ελάχιστη συμμετοχή, ενώ στο ιδιωτικό κέντρο πληρώνω κανονικά.

Αν δεν θα περάσω την επιτροπή -

** Κάποια φάρμακα θα πάρω με 25% συμμετοχή, κάποια θα πληρώσω από την τσέπη μου.

** Οι εξετάσεις, αν θα τις γράψει ο γιατρός του ΙΚΑ, θα είναι δωρεάν.

** Μπορώ να πάω η δημόσιο η στο ιδιωτικό κέντρο, θα πληρώσω για την διαδικασία εξωσωματικής μόνη μου αλλά μετά το ΙΚΑ θα επιστρέψει 352 ευρω.

Που είμαι λάθος?

Link to comment
Share on other sites

Δήμητρά μου καλησπέρα!

 

Όχι δεν έχω πάει ακόμη. Έχω ραντεβού γι αυτή την Παρασκευή 12/2. Ένα άγχος το έχω αλλά δε νομίζω να μη με εγκρίνουν μιας και η κατάσταση του σπέρματος είναι αποκαρδιωτική...

 

Μια άλλη κοπέλα που πήγε ήδη στην επιτροπή μου είπε ότι σου λένε αμέσως αν περνάς ή όχι απλά ξαναπάς 2 μέρες περίπου μετά για να πάρεις γραπτώς την έγκριση.

 

Εσύ πότε περνάς Επιτροπή;

 

Καλή μας επιτυχία!

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια, να ρωτήσω ήθελα. Πήγα σήμερα στο γυναικολόγο του ΙΚΑ για να μου δώσει ο γιατρος ενα παραπεμπτικό για την επιτροπή. Μου έδωσε μια λίστα με δικαιολογητικά (εδικο έντυπο παραπομπής), απο πανω έγραψε το ονομα μου και τι πρόβλημα υπάρχει και εβαλε μια μικρη σφραγίδα με το ονομα του. Αυτο μονο! Εσεις τι χαρτη πηρατε?? :?:

Επίσης μου εγραψε και κατι εξετάσεις να τις κανω απο τώρα μια που θελουν μερες για να βγουν. Τα φάρμακα μου είπε οτι θα τα γράψει μετα.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...