Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Παιδικός σταθμός ναι ή όχι?


Recommended Posts

Καλησπέρα,

 

Ο Κωνσταντίνος είναι 2 χρόνων και 4 μηνών και σκέπτομαι τον Σεπτέμβριο να τον στείλω παιδικό σταθμό.

 

Να σας πω ότι δεν εργάζομαι και έχω άλλο ένα πιτσιρίκι 9 ½ μηνών.

 

Μήπως είναι μικρός? Μήπως θα είναι καλλίτερα να τον κρατήσω στο σπίτι και να πάει κατευθείαν προ-νήπιο έτσι ώστε να έχει και ο μικρός παρέα?

Θέλω να βαρεθώ και δεν προλαβαίνω…

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 163
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Margarita32 μου γιατι να παει στον παιδικο απ τη στιγμη που δε δουλευεις ποιος ο λογος?? Δουλευω σε παιδικο σταθμο και ειμαι σιγουρη οτι κανενας δε μπορει να κοιταξει το παιδι σου καλυτερα απο εσενα. Φυσικα αυτη ειναι παντα η γνωμη μου η επιλογη ειναι δικια σου.

Να σου πω οτι εχω κι εγω ενα αγορακι βεβαια ειναι πολυ μικρο ακομα για παιδικο αλλα ολοι μου λενε ποσο τυχερη ειμαι που θα παιρνω το παιδι μου στη δουλεια και η απαντηση μου ειναι οτι δε προκειται να τον παρω για παρα πολλους λογους....

αν θελεις μπορω να σου γραψω τα γιατι...

Link to comment
Share on other sites

Επειδή μ΄ενδιαφέρει να ακούσω την άποψη ενός ανθρώπου από μέσα, και έχω κι εγώ έναν πιτσιρικά 2 χρονών σε παιδικό γιατί δε μας λες τις αντιρρήσεις σου?

Link to comment
Share on other sites

Θα σας εξηγησω τα γιατι: Σε εναν παιδικο ειναι περιπου 20-25 ατομα (αναλογα βεβαια τον παιδικο) υπαρχουν 3 δασκαλες πιστευετε οτι μπορουν να κοιτανε ταυτοχρονα 25 παιδια?? Οσο και να θελεις δε γινεται σιγουρα καποιο θα διαφυγει της προσοχης σου, μεσα στον παιδικο κυκλοφορουν ενα σωρο ιωσεις δε νομιζω να θελετε να αρρωστησουν τα παιδακια σας απο τοσα μικρα, απ΄τη στιγμη που εχετε κι αλλο παιδακι στο σπιτι το μεγαλυτερο θα νιωθει οτι δεν το θελετε γι αυτο το στελνετε στο σχολειο και μπορει να δημιουργηθουν ενα σωρο γιατι στη ψυχουλα του. Υπαρχουν αλλοι τοσοι λογοι για να μην πανε τα παιδια στον παιδικο φυσικα ολα αυτα ισχυουν αν η μαμα δε δουλευει και ειναι σπιτι σε διαφορετικη περιπτωση αναγκαζεται να το στειλει και το παιδι μπορει να καταλαβει οτι ολοι μεσα στην οικογενεια πηγαινει ο καθενας στη δουλεια του. Μεσα απο την εμπειρια μου πιστευω οτι η καταλληλη ηλικια να ξεκινησει το παιδι παιδικο ειναι μετα τα 4 παλι σας λεω οτι αυτη ειναι η γνωμη μου..

Link to comment
Share on other sites

ενας βασικος λογος που θα ηθελα να παει το παιιδι μου παιδικο ειναι η κοινωνικοποιηση.αν το παιδακι σου εχει παρεα απο φιλους συνομηλικη τοτε κρατα το σπιτι μαζι σου.αν ομως ειναι μονο με το αδερφακι του ισως να παει.γνωμη μου και σαν παλια δασκαλα θα επιλεξω ετσι.κουραγιο οτι κι αν κανεις.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Το Σεπτεμβριο το παιδακι σου θα ειναι σχεδον 3 ετων. Πρεπει οπωσδηποτε να τον στειλεις στον παιδικο εστω κι αν τον στειλεις μονο στο πρωινο προγραμμα, δηλαδη μονο για παιχνιδι και οχι για φαγητο η υπνο.

Παλια τα παιδια δεν πηγαιναν στο σταθμο και πηγαιναν κατευθειαν στο δημοτικο, αλλα :

Ολες οι μητερες δεν δουλευαν οποτε πηγαιναν η μια στο σπιτι της αλλης και τα παιδια εκαναν παρεα και στα περισσοτερα μερη τα παιδια ηταν συνεχεια εξω παιζοντας με συνομηλικους τους.

Δεν τους κανει καλο σε τιποτα να ειναι κλεισμενα μεσα στο σπιτι με εναν ανθρωπο.

Φυσικα κι εγω αν μπορουσα δε θα εστελνα την κορη μου 18 μηνων στο σταθμο, αλλα 2,5 χρονων θα την εστελνα σιγουρα.

Εμενα παει στο σταθμο, παιζει και το απογευμα θελει παλι βολτα και παιδακια. Φαντασου να ηταν και ολη μερα μεσα δηλαδη.

Δεν ξερω αν σε ολους τους σταθμους φυλανε 25 παιδακια 3 κοπελες.

Σε αυτον που παει η κορη μου το τμημα της εχει 8 παιδακια και ειναι με 2 κοπελες.

Οσο για τις ιωσεις, οσο πιο εντονα το φυλας το παιδι απο φυσιολογικες ιωσεις που αναπτυσσουν και θωρακιζουν το ανοσοποιητικο του, τοσο πιο ευαλωτο γινεται. Και να εχεις υποψη σου οτι οποτε και να παει στο σχολειο, θα αρρωστησει το ιδιο, ισως και περισσοτερο αν ειναι τελειως αμαθο το ανοσοποιητικο του.

Παντως οσο εχει αρρωστησει η κορη μου που παει στον παιδικο, ακριβως τοσο εχουν αρρωστησει και τα 2 συνομηλικα παιδια των φιλεναδων μου που ειναι σπιτι.

Εκτος κι αν ενα παιδι δε βλεπει αλλον ανθρωπο απο τους γονεις του, αλλα και παλι και οι γονεις κατι φερνουν απο εξω.

k9Tap3.png

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

Ο σύζυγος και ο πατέρας μου είναι αρνητικοί στο θέμα παιδικός σταθμός, και εγώ επίσης ήμουν τις άποψης ότι από την στιγμή που δεν εργάζομαι δεν είναι απαραίτητο να στείλω το παιδάκι παιδικό σταθμό.

Μία φίλη της αδελφής μου ώμος μου είπε ότι στον παιδικό σταθμό προετοιμάζονται για το νήπιο και ότι αν δεν πάει το παιδί μου δεν θα ξέρει τίποτα και μετά θα νιώθει άσχημα.

Όσο για τα παιδάκια που κάνει παρέα, (εκτός από τον αδελφό του) μόνο το σαββατοκύριακο με παιδιά φίλων και με την ανιψιά μου που είναι 7 χρονών. Τον πηγαίνει και ο παππούς στις κούνιες όποτε ο καιρός το επιτρέπει και παίζει και στον κήπο.

Σε γενικές γραμμές είναι καλό παιδάκι και ακούει. Δεν πειράζει τα άλλα παιδάκια αλλά δεν έχει μάθει ακόμα να μοιράζετε.

Για αυτό θα ήθελα και την άποψή σας :?:?

Θέλω να βαρεθώ και δεν προλαβαίνω…

Link to comment
Share on other sites

margarita 32 και η κορη μου ειναι 2 μιση και τον σεπτεμβρη λεω να την ξεκινησω παιδικο.ουτε εγω δουλευω αλλα αυτο που σκεφτομαι ειναι ποσο ωραια θα περασει με τις διαφορες δραστηριοτητες που εχουν αλλα και ποσο θα κοινονικοποιηθει,αν και δεν ειναι μονη της,απο πανω μας μενει η ξαδελφουλα της που ειναι 10 μηνες μικροτερη και εχει και την αδελφη που ειναι 1 ετους.

οσο για τους ιους αν ειναι να κολησει καλυτερα στο παιδικο παρα να λειπει οταν θα εχει ξεκινησει σχολειο.

επισης σκεφτομουν και το παιδικο σαν μια προβα για το σχολειο για να μαθει οτι καποιες ωρες θα ειναι χωρις τη μαμα και στο παιδικο το προγραμμα ειναι πιο ελαστικο δηλ την πρωτη μερα θα κατσει 1 ωρα την δευτερη 2 και σιγασιγα μεχρι το μεσημερι.

ενας αλλος λογος που με εκανε να παρω αυτη την αποφαση ειναι η μικροτερη κορη μου.δεν υπαρχει ζηλια μεταξυ τους αλλα εχω την αισθηση οτι για αυτον ακριβως το λογο προσπαθω να μη κανω διακρισεις μεταξυ τους και να αφιερωνω τον ιδιο χρονο και στις 2,αλλα δεν εχω ασχοληθει με την μικρη οσο θα ηθελα και νομιζω οτι θα μας δοθει αυτος ο χρονος μονο οταν θα λειπει η μεγαλη απο το σπιτι

Πολλά παιδιά, πολλές σκοτούρες. Κανένα παιδί, καμιά χαρά.

Κικέρων

Γεωργια 03/10/06 Στελλα 04/03/08

Link to comment
Share on other sites

Μία φίλη της αδελφής μου ώμος μου είπε ότι στον παιδικό σταθμό προετοιμάζονται για το νήπιο και ότι αν δεν πάει το παιδί μου δεν θα ξέρει τίποτα και μετά θα νιώθει άσχημα.

 

Αυτος αγαπητη Μαργαριτα ειναι και ο λογος που ενας εμπειρος παιδιατρος μου ειπε οτι οι σημερινοι παιδικοι σταθμοι ειναι (δυστυχως) οι αλανες του χθες.

Δεν μπορουμε να συγκρινουμε με το τι εκαναν οι δικοι μας γονεις τοτε, γιατι τοτε ολες οι μαμαδες ηταν στο σπιτι, ολα τα παιδακια πηγαιναν σχολειο για πρωτη φορα στην 1η δημοτικου κλπ.

Τωρα δεν ειναι τυχαιο που το νηπιαγωγειο εγινε υποχρεωτικο. Ακολουθει την πραγματικοτητα της κοινωνιας.

Κι εγω δε θα πηγαινα την κορη μου απο 18 μηνων, αλλα δεν ειχα επιλογη, αφου δεν εχω κανεναν να με βοηθησει και τη δουλεια και δε θελω, αλλα το κυριοτερο δεν μπορω να τη σταματησω.

Απο το να εχω λοιπον το παιδι στο σπιτι κλεισμενο με μια αγνωστη και να το εχει ολη μερα μπροστα στην τηλεοραση, προτιμησα τη λυση ενος παιδικου με επαγγελματιες για τον οποιον πηρα και πολυ καλες συστασεις απο αλλες μητερες.

Ομως φετος το Σεπτεμβριο που η κορη μου θα ειναι 2,5 θα την πηγαινα οπωσδηποτε. Αφενος το παιδακι μενει πισω σε σχεση με τα αλλα και καλα λεει και η φιλη παραπανω, στο τελος εκεινο θα νιωθει ασχημα, αφετερου δεν κρατιεται ενα παιδακι 2,5 χρονων πια στο σπιτι. Θελει παιδακια, δραστηριοτητες. Και βεβαια, ακριβως επειδη δε δουλευεις εισαι τυχερη γιατι μπορεις να το πηγαινεις λιγοτερες ωρες.

k9Tap3.png

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς εγώ είχα την ατυχία να μην έχω κάποιον να μου κρατήσει το παιδί, να μην εμπιστεύομαι γυναίκα για το σπίτι και να το στείλω στον παιδικό απο 2,5 μηνών!!! ΕΥΤΥΧΩΣ για μένα και για το παιδί μου γιατί ήταν η πιο σωστή απόφαση που θα μπορούσα να πάρω (γυναίκα ή παιδικός). Το παιδί μου μεγάλωσε αρμονικά, κοινωνοικοποιήθηκε , οι κοπέλες το φρόντιζαν και ειδικά μία η οποία το φρόντιζε σαν δικό της παιδί, όπως και όλα τα μωράκια και με την οποία μέχρι τώρα που το παιδί μου πήγε στο νηπιαγωγείο έχουμε επαφές , με ρωτάει για την μικρή συνέχεια και αγαπιούνται πολύ. Προς Θεού δεν λέω να το πάτε το παιδί απο βρέφος στο σταθμό , εγώ το έκανα γιατί δεν έβρισκα άλλη λύση αλλά γνώμη μου είναι γύρω στα 2 να πάει το παιδί έστω και για το πρωϊνό πρόγραμμα που λέει και μια κοπέλα παραπάνω. Είναι διαφορετικά να είναι με μια γιαγιά στο σπίτι συνέχεια η οποία θα το έχει να βλέπει τηλεόραση, να το ταίζει και να το ποτίζει και διαφορετικά να συναναστρέφεται με παιδάκια της ηλικίας του, να παίζει κ.λ.π.

Το τίμημα βέβαια ήταν οι ιώσεις έτσι? Το μόνο αρνητικό αν ο παιδικός σταθμός είναι ελεγμένος και το προσωπικό καταρτισμένο. Τα πρώτα 2 χρόνια το παιδί μου αρρώσταινε συνέχεια. Μετά άρχισαν να ελαττώνονται οι αρρώστειες μας και τώρα αρρωσταίνει μία φορά όταν μπαίνει η άνοιξη και αυτό για κανα-δυο μέρες.

Οσες κοπέλες το σκέφτονται θεωρώ ότι πρέπει να πάνε τα παιδάκια τους στο σταθμό αφού ερευνήσουν και ερευνούν καθημερινά την αξιοπιστία του προσωπικού.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

αχ κοριτσια και γω σε διλημα ημουν αλλα τελικα θα τον παω τον 2.5 τωρα γιο μου σε παιδικο τον σεπτεμβριο.τοτε θα ναι ακριβως 3 αλλα εγω τοτε δε θα δουλευω και γιαυτο ειχα το διλημα να τον παω η οχι.αλλα σκεφτομαι οτι εκει θα εκτονονεται,θα ειναι με αλλα παιδακια αλλες παραστασεις και γω θα χω πιο πολυ χρονο με τον μικροτερο.

αλλα αυτη την περιοδο που δουλευω καθε μερα σχεδον οταν γυρναω σπιτι μου λεει :μη φυγεις αυριο και του λεω θα δουλευω εγω και εσυ μετα θα πας σχολειο εσυ και θα παιζουμε μαζι το απογευμα.δε νομιζω να καταλαβενει πως θα ναι αλλα δε πρεπει να παρει μια γευση απο το σεπτεμβρη :?:

Link to comment
Share on other sites

Δε θελω να πολυ αναφερω επιστημονικες αποψεις, εξαλλου σε ολες υπαρχει παντα και μια αντιθετη, αλλα θα σας αναφερω μια προσφατη.

 

Ερευνητες λοιπον κατεληξαν στο συμπερασμα οτι συγκρινοντας παιδακια που ειχαν παει στον παιδικο και παιδακια που ειχαν μεγαλωσει με τη γιαγια τους (προσεξτε οχι babysitter), αυτα που ηταν στο σπιτι με τη γιαγια παρουσιαζαν χαμηλη κοινωνικοτητα και ελλειψη δεξιοτητων και ειχαν σαφως περισσοτερα προβληματα προσαρμογης και συμπεριφορας :shock:

 

Εγω πραγματικα εξεπλαγην οταν το διαβασα, αλλα για να ειμαι ειλικρινης, μου το επιβεβαιωσαν κανα δυο γνωστες (οχι φιλες αρα δεν ξερω λεπτομερειες) που μου ειπαν οτι το μεγαλυτερο λαθος τους ηταν που αφησαν το παιδι στη γιαγια και τωρα δεν μπορουν να κοντρολαρουν το θηριο.

 

Παντως για μενα ειδικα οσες εχουν παιδι 3 ετων δεν πρεπει να νιωθουν καθολου τυψεις που θα το στειλουν στον παιδικο. Δε φτανει στο παιδακι μονο η παρεα της μαμας του. Το παιδι θελει παιδια.

 

Οσο για τις ιωσεις, μπαινω σε μεγαλο πειρασμο να αναφερω επισης μια επιστημονικη ερευνα η οποια κατεληξε οτι τα παιδακια των οποιων το ανοσοποιητικο μπηκε απο νωρις σε δοκιμασια και σκληραγωγηθηκε πηγαινοντας σε παιδικο, εχουν χαμηλοτερες πιθανοτητες να εμφανισουν καποιον παιδικο καρκινο :shock:

 

Δεν προσπαθω να νιωσω εγω καλυτερα που την εστειλα. Αν ειχα σταματησει τη δουλεια μου, αυτη τη στιγμη δε θα ειχαμε να φαμε (ο αντρας μου ειναι 5 μηνες σε διαθεσιμοτητα), αλλα θεωρω αδικο να νιωθουν ασχημα γυναικες με 3χρονα παιδια που σκεφτονται να τα στειλουν.

 

Και βεβαια πιστευω οτι ειναι μια καλη ευκαιρια για να ασχοληθουμε και με τα καημενα τα δευτερα, που παντα ειναι πιο παραμελημενα, χωρις να ζηλευουν τα πρωτα.

k9Tap3.png

Link to comment
Share on other sites

παντως η δικη μας η παιδιατρος με αποτρεπει απο το να στειλω την κορη μου που ειναι 4 χρονων στον παιδικο. ισως βεβαια γιατι εχουμε και ενα βρεφακι 4 μηνων και φοβοταν οτι θα κολλαει ιωσεις. θα μου πεις στον παιδοτοπο δεν μπορουν να κολλησουν κατι? και ουτε γινεται βεβαια να χω το παιδι ολο το χειμωνα μεσα στο σπιτι απο φοβο μην κολλησει κατι! αλλα παρ' ολα αυτα πιστευω οτι τα παιδακια σ' αυτη την ηλικια βαριουνται τοσες ωρες μεσα στο σπιτι.θελουν φιλους της ηλικιας τους να παιξουν

Link to comment
Share on other sites

Είναι διαφορετικά να είναι με μια γιαγιά στο σπίτι συνέχεια η οποία θα το έχει να βλέπει τηλεόραση, να το ταίζει και να το ποτίζει και διαφορετικά να συναναστρέφεται με παιδάκια της ηλικίας του, να παίζει κ.λ.π.

 

Αυτό με προβλημάτισε και εμένα. Ο δικός μου είναι με τον παππού ο οποίος είναι 80 χρονών.

Φυσικά δεν έχει τις αντοχές να παίξει μαζί του αν και κάνει προσπάθειες, τον προσέχει βέβαια να μην πέσει και τον απασχολεί όταν θέλω να κοιμίσω τον μικρό να τον ταΐσω κτλ.

Τις περισσότερες φορές του λέει να δούνε τηλεόραση. :cry:

Εννοείτε ότι τον ταΐζω εγώ τον αλλάζω εγώ….. :o

Εντωμεταξύ επειδή ο μικρός είναι όλη την ημέρα αγκαλιά μου δεν μπορώ να ασχοληθώ με τον μεγάλο. Έστω να διαβάσουμε ένα παραμύθι.

Ο παππούς δεν πιάνει ποτέ τον μικρό για να μην ζηλέψει ο μεγάλος (ξέρετε του έχει τρελή αδυναμία) και είμαι εγώ με ένα μωρό αγκαλιά και προσπαθώ να κάνω τα πάντα με ένα χέρι :(:(

Θέλω να βαρεθώ και δεν προλαβαίνω…

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ σκεφτόμουν να στείλω τον γιο μου παιδικό από Σεπτέμβρη που θα΄ναι 2,5 ετών, όμως εκτός ότι φοβάμαι τις ιώσεις που θα φέρνει σπίτι-η μπέμπα θα΄ναι μόλις 3 μηνών-δε θέλω να νομίζει πως τον διώχνω λόγω του μωρού.

Σημειώστε ότι έχω δύσκολη εγκυμοσύνη και το παιδί από την αρχή περνάει τη μέρα του στη γιαγιά, με αποτέλεσμα να βλεπόμαστε ελάχιστα. Δε θέλω να χειροτερέψει λοιπόν η ήδη διαταραγμένη σχέση μας και σκέφτομαι μήπως είναι καλύτερα να πάει του χρόνου.

 

 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γεια σου Tara! Εφόσον το παιδί δεν θα έχει πάει στο σχολείο ΠΡΙΝ να γεννηθεί το μωρό, όντως μπορεί να σου βγάλει περισσότερες δυσκολίες προσαρμογής και ζήλειες και πραγματικά θα σου φέρνει συνέχεια ιώσεις στο σπίτι. Γενικά ως νηπιαγωγός είμαι τη άποψης να πηγαίνουν στον παιδικό μετά τα 3 αν υπάρχει η δυνατότητα, ώστε να είναι λίγο πιο ξεπεταγμένα. Άλλωστε ήδη θα έχετε φάει μαζί τους πρώτους πολύ δύσκολους μήνες με το βρέφος, οπότε αν μπορείς να τον κρατήσεις στο σπίτι ίσως και να είναι καλύτερα.

 

Από την άλλη αν είναι το παιδί να περνάει όλη του την ημέρα με τη γιαγιά, ίσως να είναι καλύτερος ο παιδικός, γιατί οι γιαγιάδες όσο αστέρια κι αν είναι δεν μπορούν να προσφέρουν ούτε τη συναναστροφή με τα άλλα παιδάκια, ούτε τα ερεθίσματα του παιδικού. Άσε που και οι γιαγιάδες έχουν κι εκείνες τις αντοχές τους.

 

Είμαι σίγουρη ότι από την ώρα που θα γεννήσεις και θ αναλάβεις κάπως όλα θα είναι πρίμα. Και τα παιδάκια σου θα έχεις κοντά σου και όλα μια χαρά. Καλή λευτεριά λοιπόν και όλα καλά.

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites

Έχω έναν γιο 25 μηνών. Από 13 μηνών τον αφήνω στο σπίτι με μια εξαιρετική γυναίκα. Από το Σεπτέμβριο, όμως, θα τον στείλω παιδικό. Ακόμα και η γυναίκα που τον κρατάει μου λέει ότι καλύτερα να τον στείλω στον παιδικό. Τον βλέπω πόσο χαίρεται όταν παίζει με παιδάκια - έχουμε μία φίλη λίγους μήνες μεγαλύτερή του - και όταν πάμε στην παιδική χαρά.

Γνώμη μου είναι, αν έχεις τη δυνατότητα, να τον στείλεις έστω και για λίγες ώρες. Θα γίνει πιο ανεξάρτητο, θα κοινωνικοποιηθεί κλπ.

Πάντως και η συνυφάδα μου που δεν έστειλε την μεγάλη της στα τρία της χρόνια στον παιδικό το μετάνιωσε γιατί την έβλεπε που βαριόταν μέσα στο σπίτι. Έπαιζε, έβλεπε dvd και μετά... το χάος!!

ZS95p3.png  hcT0p3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και καλή εβδομάδα!

Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας κορίτσια. Κι εγώ κάπως έτσι τα σκέφτομαι, εξετάζοντας το θέμα και από τις δυο του όψεις.

Ο γιος μου είναι ένα πολύ κοινωνικό παιδάκι, παίζει πολύ καλά με μεγαλύτερα παιδιά και είναι μέσα σ΄όλα. Αν δεν ήταν έτσι η κατάσταση με την εγκυμοσύνη, πιθανότατα θα τον έστελνα τον Σεπτέμβρη. Τώρα όμως που ουσιαστικά τον βλέπω κάθε Κυριακή και πλησιάζει και η ώρα να γεννηθεί η μπέμπα, φοβάμαι να το τολμήσω. Δε θέλω να του δημιουργήσω περισσότερα ψυχολογικά προβλήματα και πιστεύω πως αυτό προέχει.΄Αλλωστε του χρόνου τον Σεπτέμβρη θα είναι 3,5 ετών, οπότε νομίζω θα΄ναι καλή ηλικία και πάλι.

΄Εχω και μια απορία αν μπορείτε να βοηθήσετε. Σε περίπτωση που ξεκινήσω δουλειά από το νέο έτος, θα μπορώ να τον στείλω στη μέση της χρονιάς σε δημοτικό παιδικό σταθμό?

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Διάβασα με προσοχή όλες τις απόψεις και για ακόμα μια φορά δεν έχω καταλήξει...σε αυτό που πρέπει να κάνω...Οπότε θέλω και την δική σας γνώμη..

Η μικρή το Σεπτέμβριο θα είναι 3 παρά 3 μήνες και ύπό κανονικές συνθήκες θα την έστελνα στο σταθμό για 4 ώρες μόνο, για παιχνίδι και μετά επιστροφή στο σπίτι για φαγητό..αλλά....το "ζουμπουλοφάσουλο" που θα έρθει αρχές Σεπτεμβρίου μας χάλασε τα σχέδια :lol:

Ο γιατρός είναι κατηγορηματικός, γιατί φοβάται τις αρρώστιες που θα κολλάει το νεογέννητο. Εμείς πάλι έχουμε μπερδευτεί :cry:

Από την μια θέλαμε να την στείλουμε για να βελτιώσει την ομιλία, να κοινωνικοποιηθεί, να ανεξαρτητοποιηθεί και να σταματήσει να νιώθει το κέντρο του κόσμου...Από την άλλη σκέφτομαι πάντα ότι θα νιώσει σαν να έρχεται το μικρό και εκείνη να φεύγει παρόλλο που εγώ θα είμαι σπίτι για κάποιο καιρό..επίσης τρέμω στις ιδέα της αρρώστιας.. Αντειμενικά πρακτικούς λόγους για να την στείλουμε δεν έχουμε, η κυρία που την κρατάει είναι πάρα πολύ καλή, παίζουν τραγουδάνε, ζωγραφίζουν δεν βλέπουν καθόλου τηλεόραση...2 φορές την εβδομάδα συνατιόμαστε με παιδάκια και αν είναι καλός ο καιρός πηγαίνει κάθε μέρα, πρωί -απόγευμα παιδική χαρά..Επίσης από Σεπτέμβρη σκεφτόμουν να ξεκινήσω να πηγαίνω μαζί της σε κάποιο κέντρο ζωγραφικής και σε χορό 1-2 φορές την εβδομάδα για να νιώθει ότι κάτι κάνουμε μόνες μας..

Εσείς τι λέτε;;;Είναι τόσο απαραίτητος ο παιδικός;;;Το παιδί θα μείνει όντως πίσω;;;Να πάει κατευθείαν του χρόνου προνήπιο;;;

Υπάρχει και μια σκέψη να την στείλουμε τώρα για 2,5 μήνες παιδικό για να πάρει λίγο τα πάνω της στην ομιλία και μετά να σταματήσει αλλά πάλι σκέφτομαι τις αρώστιες κυρίως γιατί εγώ θα είμαι στον 4-5 :cry:

Σας έπρηξα;;;Δεκτές φυσικά όλες οι εμπειρίες :lol:

Link to comment
Share on other sites

Εγώ στα 'χω ξαναπεί και αλλού Νανσούλα μου για το θέμα τηςομιλίας και για την κοινωνικοποίηση.

Μην την στείλεις, ούτε φέτος, ούτε του χρόνου. Είμαι της άποψης να πάει προνήπιο κατευθείαν, εφ'όσον κάνει όλες αυτές τις δραστηριότητες μέσα στη βδομάδα.

Great minds discuss ideas, average minds discuss events, small minds discuss people.

Link to comment
Share on other sites

Nancy η κορη μου πηγε φετος πρωτη φορα προνηπιο γιατι περσυ ο γιος μου ηταν 4-5 μηνων.

Σε πληροφορω οτι αμεσως εκανε παρεες παρολο που τα παιδακια ειχαν ηδη κανει φιλους...

Απο τον Γεναρη ομως μας εχουν τσακισει οι ιωσεις!!!!!!!

Την μια εβδομαδα ειναι σπιτι την αλλη οχι!

Εχει παρει 2 φορες αντιβιωση και ο μικρος μία.

Οι ιωσεις ειναι αναποφεκτες...η διαφορα ειναι οτι τωρα το μωρο ειναι κοντα 2 χρονών.

Παντως τα 39αρια τα λιώνουν τα παιδακια.

Κανε υπομονη ενα χρονο ακομα......

Link to comment
Share on other sites

tara υποθέτω ότι προνήπιο πάνε στα 4, από το χρόνο γέννηση τους..αλλά επειδή δεν το έχω και σίγουρο..ας μας απαντήσει καμμιά πιο ενημερωμένη..

Αχ βρε μαίρη..σε έχω πρήξει έτσι;; :lol::lol:

Όλο το σκέφτομαι και απόφαση δεν παίρνω εύκολα..την βλέπω πόσο παίζει με τα παιδάκια όταν συνατιόμαστε και σκέφτομαι ότι θα της το στερήσω..η λογική βέβαια γέρνει προς αυτό που λες..

Μαρία2 χαίρομαι που βρήκα έστω και μια μαμά που την έστειλε κατευθείαν προνήπιο..Εσύ ένιωσες ότι η κόρη σου ήταν "πίσω" σε σχέση με τα άλλα που είχαν ξεκινήσει νωρίτερα;;;

Δεν φοβάμαι τόσο τις αρρώστιες γενικά όσο να είναι το μικρό 2 έως 7 μηνών και ανεμβολίαστο για τα περισσότερα..και εγώ πιστεύω ότι ταλαιπωρούνται πάρα πολύ και προσπαθώ να βρω ένα σοβαρό επιχείρημα-αντιστάθμισμα για τις αρρώστιες :lol: . Από την άλλη είμαι σίγουρη ότι και 4 να πάει δεν θα γλυτώσει τις αρρώστιες αλλά θεωρώ ότι είναι τελείως διαφορετικό να αρωσταίνει ένα μωρό 2,5 χρόνων και άλλο 4άρων χρόνων

Link to comment
Share on other sites

Θα σας εξηγησω τα γιατι: Σε εναν παιδικο ειναι περιπου 20-25 ατομα (αναλογα βεβαια τον παιδικο) υπαρχουν 3 δασκαλες πιστευετε οτι μπορουν να κοιτανε ταυτοχρονα 25 παιδια?? Οσο και να θελεις δε γινεται σιγουρα καποιο θα διαφυγει της προσοχης σου, μεσα στον παιδικο κυκλοφορουν ενα σωρο ιωσεις δε νομιζω να θελετε να αρρωστησουν τα παιδακια σας απο τοσα μικρα, απ΄τη στιγμη που εχετε κι αλλο παιδακι στο σπιτι το μεγαλυτερο θα νιωθει οτι δεν το θελετε γι αυτο το στελνετε στο σχολειο και μπορει να δημιουργηθουν ενα σωρο γιατι στη ψυχουλα του. Υπαρχουν αλλοι τοσοι λογοι για να μην πανε τα παιδια στον παιδικο φυσικα ολα αυτα ισχυουν αν η μαμα δε δουλευει και ειναι σπιτι σε διαφορετικη περιπτωση αναγκαζεται να το στειλει και το παιδι μπορει να καταλαβει οτι ολοι μεσα στην οικογενεια πηγαινει ο καθενας στη δουλεια του. Μεσα απο την εμπειρια μου πιστευω οτι η καταλληλη ηλικια να ξεκινησει το παιδι παιδικο ειναι μετα τα 4 παλι σας λεω οτι αυτη ειναι η γνωμη μου..

 

Θα περίμενα απο κάποια κοπέλα που δουλεύει σε παιδικό σταθμό να τονίσει και τα προτερρήματα του παιδικού σταθμού και όχι μόνο τα μειονεκτήματα. Τα παιδιά κοινωνικοποιούνται, μαθαίνουν να οργανώνονται, κάνουν παρέα με άλλα παιδιά, παίρνουν πρωτοβουλίες, γίνονται αυτόνομα, μαθαίνουν την σημασία της "ομάδας" ,να μοιράζονται πράγματα και πολλά άλλα. Φυσικά και υπάρχουν ιώσεις αλλά αν πάει κατευθείαν νήπιο και δημοτικό το παιδί θα είναι άρρωστο το μισό χρόνο και δεν θα πηγαίνει σχολείο και θα χάνει μαθήματα. Ασε που κάνει αντισώματα, όσο πιο μικρό περνάει τις ιώσεις. Οι κοπέλες που προσέχουν τα παιδιά στον παιδικό φυσικά και δεν μπορούν να έχουν τα μάτια τους σε όλα ταυτόχρονα αλλά εκεί έγκειται και το να μάθει το κάθε παιδάκι να αυτονομείται. Εγώ έστειλα το παιδί αναγκαστικά 2,5 μηνών και δεν έχω κανένα μα κανένα παράπονο. Δεν λέω να το στείλεις το παιδί βρέφος αλλά γύρω στα 2,5 έτη είναι η καλύτερη ηλικία να πάει το παιδί στο σταθμό και ας αρρωστήσει, δεν πειράζει, αν δεν το περάσει εκεί θα το περάσει αργότερα στο σχολείο.Οσο για το αν θα δημιουργηθεί ψυχικό τραύμα στο παιδί επειδή η μαμά του θα το στείλει στον παιδικό σταθμό ε μ' αυτή την λογική να μην πάει και στο σχολείο....

Link to comment
Share on other sites

Εγώ σκέφτομαι και κάτι άλλο βρε παιδιά... Μια ζωή τα καημένα θα ξυπνάνε απ΄τα μαύρα χαράματα... Αν δεν υπάρχει ανάγκη, δεν είναι κρίμα να γίνεται αυτό από τόσο μικρή ηλικία?

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...