Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ασυρματο ιντερνετ!!!


NANA

Recommended Posts

στην περιοχή που αγοράσαμε σπίτι (λίγο έξω από το Πλαγιαρι Θεσσαλονίκης) δεν έχει κολώνες του ΟΤΕ. με αποτέλεσμα να μην έχω ιντερνετ. όσους ρώτησα για ασύρματο μου είπαν ότι δεν θα κάνει τίποτα αν δεν πιάνει καλά το κινητό μου. πράγματι το κινητό μου cosmote δεν πιάνει σε όλο το σπίτι αλλά σε 2 σημεία είναι οκ. έχετε ιδέα από ασύρματο ιντερνετ? Για τις ταχύτητες? τι σύνδεση και πόσα λεφτά? δώστε τα Φώτα σας. ρωτάω πρώτα τις δικές σας πραγματικές εμπειρίες και μετά θα πάω στους ειδικούς....γιατί διαφορετικά θα πρέπει να χρεωθούμε εμεις τις κολώνες του ΟΤΕ που θα εξυπηρετήσουν αργότερα και άλλους. Έτσι έγινε και με το ρεύμα και δεν είναι δίκαιο.

Dwnjp2.png

O ΑΝΤΩΝΗΣ ΜΟΥ ΓΕΝΝΗΘΗΚΕ 4/4/09

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εκτος απο cosmote,εχεις τσεκαρει μηπως καποια απο τις αλλες 2 εταιρεις εχει καλο σημα στο σπιτι σου? Θα μπορουσες να βαλεις ασυρματο απο καποια αλλη εταιρεια, αν το σημα ειναι καλυτερο. Αν οχι,το μονο που μπορεις να κανεις ειναι να βαλεις το router στο σημειο που εχει καλο σημα και το κινητο. Οι ταχυτητες δεν ειναι πολυ μεγαλες,αλλα αυτο εξαρταται παντα απο τι ταχυτητες εχεις συνηθισει. Ας πουμε στο σπιτι μου που ειχα ενα dial-up,ολα τα αλλα μου φαινονταν γρηγορα. Τωρα που εχουμε tellas και παει κομματια, οτιδηποτε αλλο μου φαινεται εκνευριστικα αργο...

Link to comment
Share on other sites

είναι κι επικίνδυνο... λένε για τρομακτική ακτινοβολία!

όπως επίσης και για το ασυρματο τηλέφωνο...

είμαι σε φάση να το καταργήσω και να ξαναβγάλω τα καλώδια στη μέση...

 

δε με νοιάζει για μενα αλλά για το παιδί...

.....και που λες ο Πινόκιο... τάνει μαμάααααααααααααα!!!! :lol:

Link to comment
Share on other sites

είναι κι επικίνδυνο... λένε για τρομακτική ακτινοβολία!

όπως επίσης και για το ασυρματο τηλέφωνο...

είμαι σε φάση να το καταργήσω και να ξαναβγάλω τα καλώδια στη μέση...

 

δε με νοιάζει για μενα αλλά για το παιδί...

 

για πες διοτι και εμενα κατι πηρε το αυτι μου...εχω και ασυρματο διαδικτυο και ασυρματο τηλεφωνο στο σπιτι :oops:

Αγγελουδια μου σας ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ γιατι καθε μερα μαζι σας ειναι ενα μεγαλο πανεπιστημιο χωρις ημερομηνια αποφοιτησης

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

τί να πω...

 

μου είπε φίλος πως εκπέμπει σε γίγα...

πως αν έχει πχ ο γειτονας... στα 15 μέτρα... η ακτινοβολία περνά και στο δικό μου σπίτι... εξασθενημένη μεν...

πως για το σπίτι είναι χειρότερα γιατι διαχέεται σε κλειστό χωρο... καλυτερα να έχω το ρούτερ σε άλλο δωμάτιο...

μου μίλησε για παράξενους πονοκεφαλους...

 

κάπου εδώ στο φόρουμ το είχαμε ξανασυζητήσει και υπήρχαν άτομα που ήταν γνώστες... άμα το πετύχω θα στο δείξω...

 

πάντως και τα κινητά βλάπτουν...

είχα ακούσει έναν καθηγητή να λέει πως αν πχ ενεργοποιείς το κινητό μέσα στο αυτοκίνητο να ανοίγεις το παραθυρο για να διαφευγει η ακτινοβολία αλλιώς η καμπίνα γίνεται σαν κουβουκλίο

 

κάπως έτσι πρεπει να είναι και με το ασύρματο δίκτυο στο σπίτι...

 

εκεί που πήγαμε μπροστά... μας βλέπω να ξαναπάμε πίσω!

.....και που λες ο Πινόκιο... τάνει μαμάααααααααααααα!!!! :lol:

Link to comment
Share on other sites

Άλλο το wireless network που παίζει στο ίδιο εύρως συχνοτήτων με τα ασύρματα τηλέφωνα και είναι τελείως ακίνδυνα και άλλο το GPRS ή 3G αν υπάρχει των εταιριών κινητής τηλεφωνίας. Η Νανά ενδιαφέρεται για το 2ο.

 

Νανά δες ποια εταιρία πιάνει καλά στην περιοχή σου και εκεί κάνε σύνδεση. Όλες πάνω κάτω το ίδιο είναι. Δίνουν ένα πάγιο με ορισμένα γιγαβύτα που μπορείς να κατεβάσεις και μετά σε χρεώνουν ανά μεγαβύτο. Δεν είναι και ότι καλύτερο από θέμα ποιότητας και ακτινοβολίας και θα ήταν πολύ καλύτερο ένα wired δίκτυο, που όμως επειδή είσαι μακριά από κέντρο του ΟΤΕ, την ίδια χάλια ποιότητα θα έχει.

Link to comment
Share on other sites

Να κάνω και εγώ η άσχετη μία ερώτηση?

Έστω ότι έχεις μέσα στο σπίτι σου router το οποίο γίνεται και ενσύρματο αλλά και ασύρματο. Θεωρώ ότι σαν ενσύρματο δεν υπάρχει θέμα ακτινοβολίας. Ενώ σαν ασύρματο υπάρχει. Σωστά ως εδώ?

Όταν το router είναι κλειστό από το κουμπί Off αλλά συνδεδεμένο το καλώδιο του στην πρίζα, εκπέμπει ακτινοβολία?

Όταν το router είναι ανοιχτό από το κουμπί On αλλά ο Η/Υ είναι κλειστός εκπέμπει ακτινοβολία?

Μην γελάτε... το δήλωσα είμαι εντελώς άσχετη (και όχι ξανθιά)!

Στη ζωή, το θέμα δεν είναι να κρατάς καλά χαρτιά, αλλά να παίζεις καλά ένα άσχημο φύλλο.

Robert Louis Stevenson

Link to comment
Share on other sites

Να κάνω και εγώ η άσχετη μία ερώτηση?

Έστω ότι έχεις μέσα στο σπίτι σου router το οποίο γίνεται και ενσύρματο αλλά και ασύρματο. Θεωρώ ότι σαν ενσύρματο δεν υπάρχει θέμα ακτινοβολίας. Ενώ σαν ασύρματο υπάρχει. Σωστά ως εδώ?

Όταν το router είναι κλειστό από το κουμπί Off αλλά συνδεδεμένο το καλώδιο του στην πρίζα, εκπέμπει ακτινοβολία?

Όταν το router είναι ανοιχτό από το κουμπί On αλλά ο Η/Υ είναι κλειστός εκπέμπει ακτινοβολία?

Μην γελάτε... το δήλωσα είμαι εντελώς άσχετη (και όχι ξανθιά)!

 

1.Σωστα!

2.Οχι δεν εκπεμπει (ισως πολυ λιγη)

3.Εκπεμπει

 

Τα κινητα και τα ασυρματα δικτυα εκπεμπουν ακτινοβολια, αλλα εχετε αναλογισθει ποση ακτινοβολια εκπεμπουν οι λαμπες, το σεσουαρ, η τηλεοραση και ολες οι ηλεκτρικες συσκευες που εχουν εισβαλει στη ζωη μας και μας ειναι πλειον απαραιτητες??? Οποτε το σκεφτομαι μου ερχεται να παρω τα βουνα, να παω να μεινω σε καμια καλυβα!! Δραστικη λυση παντως δεν εχω βρει, εκτος απο το να βγαζω απο την πριζα οποια συσκευη δεν χρησιμοποιω. Σας παραθετω και το παρακατω link για να προβληματιστειτε :D

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σου. Όσον αφορά τις υπόλοιπες ηλεκτρικές συσκευές δεν μπορείς να τις αποφύγεις. Το Internet στο σπίτι όμως ενδεχομένως και να μπορείς.... Άσε που έχω ακούσει ότι η ακτινοβολία στην ασύρματη σύνδεση είναι πολύ ισχυρή!!!!! Και το γ@#$%ω είναι ότι γύρω - γύρω περιστοιχιζόμαστε από άλλους χρήστες ασύρματων συνδέσεων!!!

Στη ζωή, το θέμα δεν είναι να κρατάς καλά χαρτιά, αλλά να παίζεις καλά ένα άσχημο φύλλο.

Robert Louis Stevenson

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσια,

 

συγγενής μου -υψηλόβαθμο στέλεχος στον ΟΤΕ- έχει ξηλώσει προ πολλού το ασύρματο τηλέφωνο από το σπίτι του (κυρίως για τα παιδιά του) και έχει επιστρέψει στις τηλεφωνικές συσκευές με καλώδιο!!!

 

Μετά από αυτό σκέφτομαι να πετάξω κι εγώ το ασύρματο και ήδη πέρασα καλώδια στο σπίτι (κάνω ανακαίνιση) για να γλυτώσω το ασύρματο Internet που στην αρχή σκεφτόμουν ως βολικότατη λύση!

UmGGp3.png
Link to comment
Share on other sites

Θα σας το πω απλά για να πάψει επιτέλους αυτή η συσχέτιση και η δαιμονοποίηση των wireless συσκευών.

 

Το κινητό παίζει σε 1 με 2 watts ισχύ, ενώ το wireless με 0,1w. Εκτός αυτού το σήμα εξασθενεί αντιστρόφως ανάλογα του τετραγώνου της απόστασης από την πηγή.

 

Συνεπώς το σύνολο της ακτινοβολίας που θα δεχτείς από ένα wifi hotspot επί ένα ολόκληρο χρόνο χωρίς να το κουνήσεις καθόλου, είναι το ίδιο αν μιλήσεις στο κινητό για 20 λεπτά!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 χρόνια μετά...
Θα σας το πω απλά για να πάψει επιτέλους αυτή η συσχέτιση και η δαιμονοποίηση των wireless συσκευών.

 

Το κινητό παίζει σε 1 με 2 watts ισχύ, ενώ το wireless με 0,1w. Εκτός αυτού το σήμα εξασθενεί αντιστρόφως ανάλογα του τετραγώνου της απόστασης από την πηγή.

 

Συνεπώς το σύνολο της ακτινοβολίας που θα δεχτείς από ένα wifi hotspot επί ένα ολόκληρο χρόνο χωρίς να το κουνήσεις καθόλου, είναι το ίδιο αν μιλήσεις στο κινητό για 20 λεπτά!

 

Όπως τα λέει ο Panoz!

 

Όλες οι ηλεκτρικές και ηλεκτρονικές συσκευές εκπέμπουν ηλεκτρομαγνητική ακτινοβολία.

 

Το ίδιο γίνεται και στο σύμπαν που ζούμε, καθημερινά δεχόμαστε ώς πλανήτης τεράστια ποσότητα ακτινοβολίας κάθε είδους, φάσματος και ισχύος.

 

Σημασία έχει η απόσταση του σώματος μας από τη πηγή, η συχνότητα της ακτινοβολίας καθώς και η ενέργεια εκπομπής.

"Δεν ξέρω κάτι άλλο, για το οποίο κάθε άνθρωπος θα έπρεπε να νοιάζεται τόσο πολύ, όσο για το πώς θα γίνουν τα παιδιά του καλύτερα απ' αυτόν και τους όμοιούς του"

Πλάτωνας

chmod 777 world

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...