Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

τι είναι αυτές οι εξετάσεις;


Recommended Posts

Κορίτσια καλησπέρα. Πήγα χθες στο γιατρό για έλεγχο ωορηξίας και βρήκε ένα μικρό ωοθυλάκιο και μου είπε ότι δεν είναι σίγουρος αν θα μεγαλώσει ή θα εξαφανιστεί. Μου είπε να πάω τη Δευτέρα για να με ξαναδεί έχοντας μαζί της τις εξής ορμονολογικές εξετάσεις: Ε2, Πργ. LH. Τι ακριβώς είναι αυτές οι εξετάσεις; ΜΉΠΩΣ ΜΠΟΡΕΊ ΚΆΠΟΙΑ ΝΑ ΜΕ ΔΙΑΦΩΤΊΣΕΙ;

 Λατρεύω τα παιδάκια μου!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 230
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

το ΠΡΓ μαλλον προγεστερονη μου φαινεται και το LH προλακτινη...το Ε2 δεν γνωριζω...

Σε ποια μερα του κυκλου εισαι;

ΒΑΣΙΛΙΚΗ....ΛΑΤΡΕΙΑ ΜΟΥ!!!!!!29.11.03

ΛΙΟΝΤΑΡΑΚΙ ΜΟΥ...ΑΝΤΡΑΚΙ ΜΟΥ !!!!!!04.08.10

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλησπέρα. Πήγα χθες στο γιατρό για έλεγχο ωορηξίας και βρήκε ένα μικρό ωοθυλάκιο και μου είπε ότι δεν είναι σίγουρος αν θα μεγαλώσει ή θα εξαφανιστεί. Μου είπε να πάω τη Δευτέρα για να με ξαναδεί έχοντας μαζί της τις εξής ορμονολογικές εξετάσεις: Ε2, Πργ. LH. Τι ακριβώς είναι αυτές οι εξετάσεις; ΜΉΠΩΣ ΜΠΟΡΕΊ ΚΆΠΟΙΑ ΝΑ ΜΕ ΔΙΑΦΩΤΊΣΕΙ;

Οιστραδιόλη, Προγεστερόνη και LH (Ωχρινοτρόπος ορμόνη).

"Σε κάθε φυσικό κύκλο, υπό την επίδραση της FSH, αρχίζουν να αναπτύσσονται 8-12 ωοθυλάκια. Ένα από τα ωοθυλάκια αυτά επικρατεί, μεγαλώνει πιο γρήγορα από τα άλλα και ονομάζεται «κυρίαρχο» ωοθυλάκιο. Είναι αυτό που θα φθάσει σε τελική ωρίμανση.

Τα υπόλοιπα ωοθυλάκια θα γίνουν «άτρητα», δηλαδή θα εκφυλιστούν με το μηχανισμό της ατρησίας. Με τη δράση της LH στο κυρίαρχο ωοθυλάκιο θα επιτευχθεί ωοθυλακιορρηξία και θα ελευθερωθεί το «ώριμο» ωάριο. Όσο αναπτύσσεται το ωοθυλάκιο, παράγει την ορμόνη οιστραδιόλη (Ε2) η οποία επιδρά στον βλεννογόνο της μήτρας (ενδομήτριο) αυξάνοντας το πάχος του.

Τα υψηλά επίπεδα της οιστραδιόλης προκαλούν την έκκριση της ορμόνης LH. Η απότομη αυτή αύξηση (αιχμή) της LH αποτελεί το βιολογικό σήμα για την τελική ωρίμανση του ωαρίου και την απελευθέρωσή του (ωοθυλακιορρηξία). Αυτή η φάση του γεννητικού κύκλου αντιπροσωπεύει τις γόνιμες ημέρες. Μετά την ωοθυλακιορρηξία, το ωοθυλάκιο μετατρέπεται σε ωχρό σωμάτιο, το οποίο παράγει κυρίως την ορμόνη προγεστερόνη. Η προγεστερόνη σε συνδυασμό με τα οιστρογόνα (οιστραδιόλη) προετοιμάζουν το ενδομήτριο για να δεχθεί και να θρέψει το έμβρυο."

XO0jp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

αυτο που καταλαβα ειναι οτι αν μπλεξεις με τους γιατρους θα σου βρουν χιλια δυο!!!! με τετοιο οργανισμο που εχουμε!!!

τι ειναια υτα?δεν μας φτανει μια ζωη να κανουμε εξετασεις να δουμε που υστερουμε!! :?

ΑΝ ΘΕΛΕΙΣ ΝΑ ΠΑΣ ΜΠΡΟΣΤΑ, ΠΑΝΕ ΠΙΣΩ Κ ΠΑΡΕ ΦΟΡΑ!!!!

Link to comment
Share on other sites

κορίτσια σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας. Τη Δευτέρα θα είμαι στην 14η ημέρα του κύκλου μου, με κύκλο 26-28 ημερών. Δεν μπορώ να καταλάβω δεν μπορεί ο γιατρός να δει μόνο με τον υπέρηχο αν υπάρχει ωορηξία;

Συμφωνώ με τα χίλια! Είναι να μην αρχίσεις με γιατρούς και εξετάσεις...α! στα κομμάτια!!!

 Λατρεύω τα παιδάκια μου!!

Link to comment
Share on other sites

Γλυκια μου Γλυκα φυσικα κ μπορει να δει την ωορρηξια με τον υπερηχο...την εχεις παρακολουθησει την ωορρηξια σου ξανα ή ειναι η 1η φορα;;;

ΒΑΣΙΛΙΚΗ....ΛΑΤΡΕΙΑ ΜΟΥ!!!!!!29.11.03

ΛΙΟΝΤΑΡΑΚΙ ΜΟΥ...ΑΝΤΡΑΚΙ ΜΟΥ !!!!!!04.08.10

Link to comment
Share on other sites

Για να ειναι ολοκληρωμενος ο ελεγχος της ωορρηξιας δεν φτανει μονο ο υπερηχογραφικος ελεγχος, χρειαζεται και ο ορμονολιγικος ελεγχος.

Ειδικα η Ε2 (οιστραδιολη) ειναι αυτη που δειχνει ποσο ωριμο και ποιοτικα καλο ειναι ενα ωαριο. Το ωαριο λιγο πριν την ωορρηξια δινει οιστραδιολη 250 περιπου. Μικροτερη τιμη δειχνει ανωριμο ωαριο, κατι που δεν φαινεται με τον υπερηχο. Η αυξηση της LH επισης σηματοδοτει την απελευθερωση του ωαριου και η προγεστερονη δειχνει κατα ποσο το ωοθυλακιο που θα ελευθερωσει το ωαριο μπορει να υποστηριξει μια εγκυμοσυνη στα πρωτα.

Ολες οι εξετασεις ειναι σημαντικες και ο γιατρος σου παρα πολυ ορθως τις ζητησε. Μακαρι να σκεφτονταν και αλλο γιατροι ετσι.

 

Καλη επιτυχια!!

Link to comment
Share on other sites

Για να ειναι ολοκληρωμενος ο ελεγχος της ωορρηξιας δεν φτανει μονο ο υπερηχογραφικος ελεγχος, χρειαζεται και ο ορμονολιγικος ελεγχος.

Ειδικα η Ε2 (οιστραδιολη) ειναι αυτη που δειχνει ποσο ωριμο και ποιοτικα καλο ειναι ενα ωαριο. Το ωαριο λιγο πριν την ωορρηξια δινει οιστραδιολη 250 περιπου. Μικροτερη τιμη δειχνει ανωριμο ωαριο, κατι που δεν φαινεται με τον υπερηχο. Η αυξηση της LH επισης σηματοδοτει την απελευθερωση του ωαριου και η προγεστερονη δειχνει κατα ποσο το ωοθυλακιο που θα ελευθερωσει το ωαριο μπορει να υποστηριξει μια εγκυμοσυνη στα πρωτα.

Ολες οι εξετασεις ειναι σημαντικες και ο γιατρος σου παρα πολυ ορθως τις ζητησε. Μακαρι να σκεφτονταν και αλλο γιατροι ετσι.

Καλη επιτυχια!!

ναι...ομως μετα απο καποιες επισκεψεις...οχι απο την 1η φορα να σε φορτωνουν με εξετασεις και αγχος...επειδη απλα συνεργαζονται με το μικροβιολογικο παραδιπλα... :evil:

ΒΑΣΙΛΙΚΗ....ΛΑΤΡΕΙΑ ΜΟΥ!!!!!!29.11.03

ΛΙΟΝΤΑΡΑΚΙ ΜΟΥ...ΑΝΤΡΑΚΙ ΜΟΥ !!!!!!04.08.10

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σας ευχαριστώ όλες που μπήκατε στον κόπο να μου απαντήσετε. Ο γιατρός μου είναι όντως πολύ καλός και του έχω απόλυτη εμπιστοσύνη. όχι δεν είναι η πρώτη φορά που κάνω παρακολούθηση ωορηξίας, απλά είναι η πρώτη φορά που κάνω αυτές τις εξετάσεις. Αφου όμως είναι για καλό και βλέπω ότι κι εσείς τις θεωρείται σημαντικές...

Σας ευχαριστώ όλες, σας εύχομαι τα καλύτερα!!

 Λατρεύω τα παιδάκια μου!!

Link to comment
Share on other sites

και η περιπέτεια συνεχίζετε....

Μόλις γύρισα από το γιατρό με τις εξετάσεις που σας είπα, εχουμε ωορηξία αλλά από τη δεξιά σάλπιγγα, η οποία είναι κλειστή(την τύχη μου!!).Στο μεταξύ τρεις φορές που πήγα στο γιατρο για παρακολούθησησ ωορηξίας έχω πάντα από τη δεξιά πλευρά!

Τώρα μου είπε από τη δεύτερη μέρα της περιόδου να ξεκινήσω ενέσεις Altermon(;) για έξι μέρες για πρόκληση ωορηξίας...

Τι να πω, ο Θεός και η ψυχή του......Τι λέτε;

 Λατρεύω τα παιδάκια μου!!

Link to comment
Share on other sites

Γλυκα, οι ενεσεις Altermon χρησιμοποιουνται στην εξωσωματικη, βεβαια σε μεγαλυτερες δοσεις για την παραγωγη ωαριων. Φανταζομαι οτι σε σενα θα ειναι πολυ μικρες οι δοσεις, ωστε να κανεις 2-3 αυγουλακια. Δεν ειναι τιποτε το τρομερο οι ενεσεις.

 

Eπειδη ειναι κλειστη η μια σαλπιγγα, καταλαβαινω οτι ο γιατρος σου θελει να αυξησει τις πιθανοτητες να κανεις τουλαχιστον ενα αυγουλακι απο την καλη σου πλευρα. Καλη αυτη η στρατηγικη!

 

Ευχομαι ο,τι καλυτερο!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ΓΛΥΚΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΣΕ ΡΩΤΗΣΩ ΠΩΣ ΚΑΤΑΛΑΒΕΣ ΟΤΙ ΕΙΧΕΣ ΚΛΕΙΣΤΗ ΤΗ ΜΙΑ ΣΑΛΠΙΓΓΑ. ΕΚΑΝΕΣ ΣΑΛΠΙΓΓΟΓΡΑΦΙΑ?

 

ANGELIN καλημέρα! Ναι έκανα σαλπιγγογραφία πριν μείνω έγκυος στην κόρη μου και είδα ότι η δεξιά μου σάλπιγγα είναι κλειστή. Παρόλα αυτά όπως είδες εμεινα έγκυος με παρακολούθηση ωορηξίας και κάνοντας ενέσεις PREGNYL.Τώρα που θέλω να μείνω ξανά έγκυος ξαναέκανα σαλπιγγογραφία για να δω την κατάσταση των σαλπίγγων(έχουν περάσει και αρκετά χρόνια) φυσικά η δεξιά σάλπιγγα είναι κλειστή αλλά η αριστερή είναι μια χαρά και συνεχίζω τις προσπάθειες.

ό, τι άλλο θές στη διάθεσή σου. Φιλιά...

 Λατρεύω τα παιδάκια μου!!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Κορίτσια σήμερα θα κάνω την τέταρτη μου ένεση( από το σύνολο των 6) και την Παρασκευή θα πάω στο γιατρό για να με δει...Η διδικασία των ενέσεων είναι απλή και ανώδυνη αλλά θα έχει αποτελέσματα?

Φιλιά σε όλες σας!!

 Λατρεύω τα παιδάκια μου!!

Link to comment
Share on other sites

Πήγα στο Γιατρό την Παρσκευή κι επιτέλους έκανα αυγουλάκια από την αριστερή σάλπιγγα! έκανα τελικά άλλες δύο ενέσεις Παρασκευή και Σάββατο ενώ οι εξετάσεις μου το Σάββατο το πρωί ήταν LH 14, E2 598.90 PRG 1.73.

Σήμερα το πρωί, αν και αργία, πήγα στην κλινική και με υπέρηχο που μου έκανε ο γιατρός μου είπε ότι δε χρειάζεται να κάνω άλλες ενέσεις αλτερμον( ενώ είχα για άλλες δύο μέρες) ούτε Pregnyl(που υποτίθεται ότι θα έσπαγε το ωάριο) αλλά να προσπαθήσω σήμερα και αύριο οπωσδήποτε, γιατί μπορεί να επιτευχθεί το ευχάριστο!

Λέτε;

 Λατρεύω τα παιδάκια μου!!

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσάκια μου γλυκά να σας ρωτήσω κάτι;Αυτές οι ενέσεις, οι Altermon μήπως προκαλού πρήξιμο, αύξηση βάρους ή κάτι παραμφερές;Τις κάνω πρώτη φορά(έκανα εφτά) και αισθάνομαι κάπως...

Κατά τα άλλα τελείωσα τις ενέσεις, έκανα και τις προσπάθειες όταν έπρεπε(και συνεχίζω) και περιμένω....Πιθανή ημερομηνία περιόδου(ξου..ξου) 17-19 Μαρτίου!!

 Λατρεύω τα παιδάκια μου!!

Link to comment
Share on other sites

Πρωτα να σου ευχηθω να ξαναγινεις συντομα μανουλα οσον αφορα την ενεση pregnyl την κανεις για να πεσουν τα ωαρια και ερχεσαι σε επαφη για να επιτευχθει εγκυμοσυνη εμεις ετσι καναμε στις σπερματεγχυσεις βεβαια εμεις οχι μονοι μας αλλα με επεξεργασια σπερματος Καλη επιτυχια κοπελα μου

Link to comment
Share on other sites

Γλυκα εγω εκανα 6 gonal75 απο 18-23 Φλεβαρη κ 26 Φλεβ. μια pregnyl10.000 ...(26 με 28 3 επαφες...)

 

ειχα 3 ωαρια περ.20μμ κ τωρα ΔΕΝ περιμενω 14 Μαρτη...

 

εχω πρηξιμο στην κοιλια...ενα βαρος χαμηλα...κ πονο στο στηθος... μαλλον ειναι φυσιολογικες αντιδρασεις ...

 

Ειχα κανει εξεταση Ε2 πριν την pregnyl κ ηταν 1309...προγεστερονη κ LH δεν μου ειπε να κανω...

 

ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ ....ΘΑ ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΝΕΑ ΣΟΥ...!!!! :D

ΒΑΣΙΛΙΚΗ....ΛΑΤΡΕΙΑ ΜΟΥ!!!!!!29.11.03

ΛΙΟΝΤΑΡΑΚΙ ΜΟΥ...ΑΝΤΡΑΚΙ ΜΟΥ !!!!!!04.08.10

Link to comment
Share on other sites

κορίτσια μου σας ευχαριστώ για τις ευχές σας ..να είστε όλες καλά και γρήγορα με ένα μωράκι γερό..

 

nikijo σου εύχομαι μέσα από την καρδιά μου να πάνε όλα τέλεια και γρήγορα να έχεις ευχάριστα νέα...ρε συ είμαστε πολύ κοντά, λες να είμαστε εμεις οι δύο επόμενες εγκυμονούσες;

Πάντως τα ίδια ακριβώς συμπτώματα έχω κι εγώ( πρηξιμο στην κοιλια...ενα βαρος χαμηλα...κ πονο στο στηθος... ), οπότε εντάξει.

 

ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ ΚΑΙ ΣΕ ΣΕΝΑ...ΘΑ ΕΙΜΑΣΤΕ ΣΕ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑ..ΦΙΛΙΑ

 Λατρεύω τα παιδάκια μου!!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...