Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Κιρσοκήλη ( χειρουργείο , θεραπεία )


Recommended Posts

ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΘΕΛΩ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙΤΕ ΠΟΙΑΝΗς Ο ΑΝΤΡΑΣ ΕΙΧΕ ΚΙΡΣΟΚΗΛΗ ΕΛΑΦΡΙΑΣ ΜΟΡΦΗΣ Κ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΕΓΧΕΙΡΗΣΗ ΗΤΑΝ ΕΝΤΑΞΕΙ. ΟΠΟΙΑ ΘΕΛΕΙ ΑΣ ΜΟΥ ΠΕΙ.ΦΙΛΙΑ.

ΑΝ ΘΕΛΕΙΣ ΝΑ ΠΑΣ ΜΠΡΟΣΤΑ, ΠΑΝΕ ΠΙΣΩ Κ ΠΑΡΕ ΦΟΡΑ!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 182
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

ο δικος μου ο αντρας ειχε κιρσοκοιλη και μαλιστα βαριας μορφης με κινητικοτητα σπερματος σχεδον μηδενική.Στην δική μας περιπτωση ομως εγχειρηστικε στα 20 ( φανταρος τοτε ) και το ξεπερασε.( εχουμε εναν κουκλο 3 ετων :lol: ).Μιας φιλης μου ο συζηγος ομως ειναι 41 ετων και το ανακαλυψανε τωρα απο εξετασεις που κανανε γιατι δεν μπορουσε να μεινει εγκυος.Στη δικη τους περιπτωση τους ειπαν οτι οι πιθανοτητες να επανερθει το σπερμα ειναι 50% και αυτο αν θα γινει ενα χρονο μετα την εγχειρηση, οποτε και επελεξαν να προσχωρησουν σε εξωσωματική.

Οποτε λογικα θα παιζει ρολο η ηλικια και ποσο το εχεις αφησει να εξελιχθει.

Σου ευχομαι τα καλυτερα!!!!

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

ΚΟΡΙΣΤΙΑ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ, ΑΚΟΥΩ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΓΙΑ ΧΑΠΙΑ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΕΓΧΕΙΡΗΣΗ ΚΙΡΣΟΚΗΛΗΣ.ΕΙΝΑΙ ΛΕΝΕ ΚΑΤΙ ΧΑΠΙΑ ΠΟΥ ΔΥΝΑΜΩΝΟΥΝ ΤΟ ΣΠΕΡΜΑ ΕΩΣ 45% ΑΠΟΥΣΙΑ ΚΙΡΣΟΚΗΛΗΣ. ΞΕΡΕΤΕ ΚΑΤΙ??ΜΗΠΩΣ ΕΠΑΙΡΝΕ Ο ΣΥΖΥΓΟΣ ΣΑΣ?? Κ ΕΓΙΝΕ ΤΟ ΠΟΛΥΠΟΘΗΤΟ??? ΑΚΟΥΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩ :D

ΑΝ ΘΕΛΕΙΣ ΝΑ ΠΑΣ ΜΠΡΟΣΤΑ, ΠΑΝΕ ΠΙΣΩ Κ ΠΑΡΕ ΦΟΡΑ!!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα! Ατιμο πραγμα η κιρσοκηλη για μερικους αντρες....Ο δικος μου εκανε τον Ιουνιο του 2006 και απο τις δυο πλευρες!Ακομη......περιμενουμε!!Ωστοσο , ο γιατρος του εδωσε μια αγωγη μετα την επεμβαση , για 3 μηνες , για ενισχυση του σπερματος! Ποσο ενισχυθηκε αυτο το σπερμα.....δεν ξερουμε!Οι γιατροι λενε πως οντως επιτευχθηκε αυτο!Εγω απο την αλλη , ακομη να μεινω εγκυος!

Στην περιπτωση ομως 3 φιλων μας που κανανε την ιδια επεμβαση , δεν προλαβαν καν να παρουν την αγωγη καλα καλα!Μεσα σε 3 μηνες(το πολυ) οι γυναικες τους ειχαν τα ευχαριστα νεα και σημερα κρατανε στην αγκαλια τους τα μικρουλια...τα συμπερασματα.....δικα σας!Πιστευω να μην σε μπερδεψα , ουτε ομως να σε απογοητευσα!Βλεπεις οτι για μερικα ζευγαρια ολα πανε κατ'ευχην γρηγορα και αλλοι ζοριζονται λιγακι.....ευχομαι παντως να εχετε συντομα τα ευχαριστα νεα! Πιστευω να βοηθησα λιγο!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ευχαριστω πολυ για τις πληροφοριες!!!

να σε ρωτησω κατι?? οσο επαιρνε τα χαπια για ενδυναμωση κανατε ελευθερα προσπαθειες??? δεν κανατε σπερμ/μα μετα να δειτε τα αποτελεσματα αν ανεβηκαν στρο σπερμα?? αν καλυτερεψε??

περιμενω απαντησεις.φιλαι πολλα :D

ΑΝ ΘΕΛΕΙΣ ΝΑ ΠΑΣ ΜΠΡΟΣΤΑ, ΠΑΝΕ ΠΙΣΩ Κ ΠΑΡΕ ΦΟΡΑ!!!!

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω πολυ για τις πληροφοριες!!!

να σε ρωτησω κατι?? οσο επαιρνε τα χαπια για ενδυναμωση κανατε ελευθερα προσπαθειες??? δεν κανατε σπερμ/μα μετα να δειτε τα αποτελεσματα αν ανεβηκαν στρο σπερμα?? αν καλυτερεψε??

περιμενω απαντησεις.φιλαι πολλα :D

 

Καλησπερα!Η απαντηση στο ερωτημα σου ειναι.... φυσικα και μπορουσαμε να ερθουμε σε επαφη,ελευθερα,απο την επομενη κιολας ημερα της επεμβασης :D !Το θεμα ειναι οτι ο αντρας μου πονουσε απο τα ραμματα και δεν το επιδιωξαμε αμεσα!

Μετα την 3μηνη θεραπεια,καναμε παλι σπερμ/μα οπου ο γιατρος ειδε οντως βελτιωση στην ποιοτητα του σπερματος!Επειτα απο 3 μηνες,αφου δεν ειχαμε το επιθυμητο αποτελεσμα,καναμε κι αλλο σπερμ/μα οπου κι εκεινο ηταν καλο!Επειτα επισκεφτηκαμε κι εναν αλλο γιατρο για μια 2η γνωμη! Εκεινος απο τα σπερ/ματα διαπιστωσε μια φλεγμονη στα σπερματοζωαρια και εδωσε στον αντρα μου αντιβιωση και δυναμωτικες αμπουλες μαζι!Τωρα πια,λεμε οτι ειμαστε υγειεις και οι δυο μεχρι νεωτερας!Τωρα που εχει περασει τοοοοσος καιρος,τα σκεφτομαι και χαμογελαω!Ο χρονος περναει γρηγορα, ομως οταν το ζουμε εκεινη τη στιγμη δε μπορουμε να το καταλαβουμε!Οτι αλλο θελεις , μπορεις να με ρωτησεις αφοβα!!! Καλο βραδυ! :wink:

Link to comment
Share on other sites

Na σας πω πως έχω κάνει την εγχείρηση 2 φορές.

Την πρώτη φορά στα 17 μου χρόνια το 1983 ( στο όσχυο ) , και η δεύτερη 23 χρόνων το 1989 ( στην βουβωνική χώρα) .

Μετα τα χειρουργεία ποτέ δεν έκανα σπερμοδιάγραμμα , δεν ήθελα :cool:

Όταν αποφάσισα να κάνω παιδιά το 1994 δεν είχα κανένα πρόβλημα.

Δεν πήρα χάπια δεν έκανα τίποτα μετά την εγχείρηση.

Link to comment
Share on other sites

Εμάς διαπιστώθηκε κιρσοκήλη πριν ενάμισυ χρόνο όταν το σπερμοδιάγραμμα έδειξε αζωοσπερμία.Ο άντρας μου δεν έκανε επέμβαση.Τώρα που επαναλάβαμε το σπερμοδιάγραμμα πάλι αζωοσπερμία.Η γιατρός(εμβριολόγος) μας είπε να κάνουμε εξετάσεις όπως ορμόνικές κτλ. ,αν θέλουμε να κάνουμε επέμβαση στην κιρσοκήλη ,αλλά ταυτόχρονα με την επέμβαση να του κάνει βιοψία όρχεως μήπως βρεί σπερματοζωάρια(παίζει η αζωοσπερμία να μην οφείλεται στην κιρσοκήλη αλλά απλά να μην παράγει σπερματοζωάρια) και να γίνει εξωσωματική.Μας είπε ότι σε περιπτώσεις αζωοσπερμίας ,μια φορά της έτυχε να υπάρξουν πολλά σπερματοζωάρια μετά την επέμβαση κιρσοκήλης για να μπορεί η σύζυγος να μείνει έγκυος φυσιολογικά.Όλες οι άλλες περιπτώσεις πάλι εξωσωματική κάνανε.Τώρα δεν ξέρω από που να αρχίσω.Να το δούμε ουρολογικά ή να κάνουμε μόνο βιοψία για εξωσωματική?Βέβαια μπορούμε να τα κάνουμε και ταυτόχρονα αλλά μεγάλο το κόστος παιδιά!!!!Αλλά στα 34 που είναι ο άντρας μου και με αζωοσπερμία,πόσες πιθανότητες έχει να φτιάξει το σπέρμα για να είναι γόνιμο χωρίς εξωσωματική?Πες τε μου τι γνώμη σας.Ο κάθε γιατρός σύμφωνα με την ειδικότητα του σου λέει και άλλα!!!Ποιον να εμπιστευθείς και τι να κάνεις??????dimkous βλέπω ότι είσαι από Θεσσαλονίκη.Εμένα μου πρότειναν ένα γιατρό σαν κορυφή αλλά στείλε μου σε παρακαλώ pm τα στοιχεία του δικού σας ουρολόγου και πες μου αν είστε ευχαριστημένοι.

PMNYp3.png
Link to comment
Share on other sites

Εμάς διαπιστώθηκε κιρσοκήλη πριν ενάμισυ χρόνο όταν το σπερμοδιάγραμμα έδειξε αζωοσπερμία.Ο άντρας μου δεν έκανε επέμβαση.Τώρα που επαναλάβαμε το σπερμοδιάγραμμα πάλι αζωοσπερμία.Η γιατρός(εμβριολόγος) μας είπε να κάνουμε εξετάσεις όπως ορμόνικές κτλ. ,αν θέλουμε να κάνουμε επέμβαση στην κιρσοκήλη ,αλλά ταυτόχρονα με την επέμβαση να του κάνει βιοψία όρχεως μήπως βρεί σπερματοζωάρια(παίζει η αζωοσπερμία να μην οφείλεται στην κιρσοκήλη αλλά απλά να μην παράγει σπερματοζωάρια) και να γίνει εξωσωματική.Μας είπε ότι σε περιπτώσεις αζωοσπερμίας ,μια φορά της έτυχε να υπάρξουν πολλά σπερματοζωάρια μετά την επέμβαση κιρσοκήλης για να μπορεί η σύζυγος να μείνει έγκυος φυσιολογικά.Όλες οι άλλες περιπτώσεις πάλι εξωσωματική κάνανε.Τώρα δεν ξέρω από που να αρχίσω.Να το δούμε ουρολογικά ή να κάνουμε μόνο βιοψία για εξωσωματική?Βέβαια μπορούμε να τα κάνουμε και ταυτόχρονα αλλά μεγάλο το κόστος παιδιά!!!!Αλλά στα 34 που είναι ο άντρας μου και με αζωοσπερμία,πόσες πιθανότητες έχει να φτιάξει το σπέρμα για να είναι γόνιμο χωρίς εξωσωματική?Πες τε μου τι γνώμη σας.Ο κάθε γιατρός σύμφωνα με την ειδικότητα του σου λέει και άλλα!!!Ποιον να εμπιστευθείς και τι να κάνεις??????dimkous βλέπω ότι είσαι από Θεσσαλονίκη.Εμένα μου πρότειναν ένα γιατρό σαν κορυφή αλλά στείλε μου σε παρακαλώ pm τα στοιχεία του δικού σας ουρολόγου και πες μου αν είστε ευχαριστημένοι.

 

Σοφη μου καλησπερα!Ο γιατρος που παρακολουθουσε και τελικα εκανε την επεμβαση ο αντρας μου ηταν ενας στο κεντρο!Ηταν ομως καλος μονο για να μας κανει την επεμβαση και τιποτε παραπανω!Ο γιατρος Χειρουργος Ουρολογος-Ανδρολογος που πηγαμε για δευτερη γνωμη και κυριολεκτικα μας "ανοιξε τα ματια" ηταν ο Δημητριαδης Γεωργιος στην Βασ.Ολγας 151 & Μαυροκορδατου γωνια!Δεν εχω λογια για τον ανθρωπο αυτο , πραγματικα!Ηταν πρωτα φιλος απεναντι στο προβλημα μας και μετα γιατρος!Να φανταστεις δεν τον γνωριζαμε νωριτερα!Αν θελετε , πηγαινετε κι εσεις!Δεν ξερω ποιον γυναικολογο εχεις , εγω παντως ειναι ο τριτος που αλλαζω αυτη τη στιγμη!Ειναι ενας στην Καλαμαρια και λεγεται Παλαπελας! Τον εχεις ακουστα?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα!Δυστυχώς τον γυναικολόγο που μου λες δεν τον έχω ακουστά.Και εγώ δεν θα ξαναπάω στην παλιά μου γυναικολόγο,με απογοήτευσε.Μου είπαν καλά λόγια για κάποιους γυναικολόγους αλλά ακόμα δεν πήγα σε κάποιον.Αρχίσαμε τρέξιμο με τον άντρα μου και δώσαμε μεγαλύτερο βάρος εκεί.Για τον ουρολόγο που μου λες είναι και χειρούργος?Αυτός που σας χειρούργησε ποιος είναι?Γιατί αλλάξατε τελικά ουρολόγο?Εγώ άκουσα από πολλούς καλά λόγια για τον Λαμπανάρη.Μου είπαν ότι είναι κορυφή και έλεγα να πάμε σε αυτόν.

PMNYp3.png
Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ, ΤΥΟ ΣΥΖΥΓΟΥ ΜΟΥ ΤΟ ΣΠΕΡΜΑ ΗΤΑΝ ΜΕΤΡΙΟ ΠΡΟΣ ΧΑΜΗΛΟ. ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΦΑΡΜΑΚΑ ΟΥΡΟΛΟΙΜΩΞΗΣ ΝΑ ΦΑΝΤΑΣΤΕΙΤΕ ΦΤΑΣΑΜΕ 45% ΚΙΝΗΤΙΚΟΤΗΤΑ!!! Κ Ο ΑΡΙΘΜΟΣ ΠΟΛΥ ΚΑΛΟΣ. ΑΛΛΑ ΣΕ ΔΥΟ ΜΗΝΕΣ ΞΑΝΑΕΠΕΣΕ ΣΤΟ ΧΑΜΗΛΟ. ΑΖΩΩΟΣΠΕΡΜΙΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ. ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΤΡΕΦΩ ΠΙΟ ΠΟΛΛΕΣ ΕΛΠΙΔΕΣ. ΠΑΝΤΩΣ ΜΙΑΣ ΓΝΩΣΤΗΣ ΜΟΥ Ο ΓΙΟΣ, ΗΤΑΝ 38 ΧΡΟΝΩΝ, ΕΙΧΕ ΑΖΩΩΟΣΠΕΡΜΙΑ Κ ΕΚΑΝΕ ΚΙΡΣΟΚΗΛΗ ΓΙΑ ΝΑ ΚΕΡΔΙΣΕΙ ΑΠΟ ΕΚΕΙ ΟΣΟ ΜΠΟΡΕΙ ΣΠΕΡΜΑΤΟΖΩΑΡΙΑ, ΕΣΤΩ Κ ΛΙΓΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΕΙΝΑΙ ΧΡΗΣΙΜΑ. Κ ΜΕΤΑ ΚΑΝΑΝΕ ΕΞΩΣΩΜΑΤΙΚΗ Κ ΕΠΙΑΣΕ ΜΕ ΤΗ ΠΡΩΤΗ!!!! ΟΠΟΤΕ ΚΑΛΟ ΜΟΥ ΑΚΟΥΓΕΤΑΙ ΝΑ ΚΑΝΕΤΕ ΚΑΤΙ ΤΕΟΙΟ. ΟΙ ΟΥΡΟΛΟΓΟΙ ΛΝΕ ΝΑ ΓΙΝΕΙ Η ΕΓΧΕΙΡΗΣΗ Η ΚΙΡΣΟΚΗΛΗ ΕΤΣΙ ΩΣΤΕ ΝΑ ΚΕΡΔΙΣΟΥΜΕ ΟΤΙ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΠΑΡΑΠΑΝΩ!!!! ΦΙΛΙΑ ΠΟΛΛΑ.

:? ΕΝΝΟΥΣΑ ΕΓΩ ΑΝ ΚΑΝΑΤΕ ΕΛΥΘΕΡΑ ΟΣΟ ΕΠΑΙΡΝΕ ΤΑ ΧΑΠΙΑ, ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ ΜΕ ΤΑ ΧΑΠΙΑ. :?:?::?:

ΑΝ ΘΕΛΕΙΣ ΝΑ ΠΑΣ ΜΠΡΟΣΤΑ, ΠΑΝΕ ΠΙΣΩ Κ ΠΑΡΕ ΦΟΡΑ!!!!

Link to comment
Share on other sites

Εμεις ειχαμε κυρσοκήλη αμφω ( και απο τις δυο πλευρές) είχαμε σπερμα 7 εκατομ. και κινητικότητα συνολική 80% η πολυ καλη 20%

Μετα απο ένα χρόνο γιατί οι γιατροι μας ειπαν πως στον χρόνο θα διορθωθεί το σπέρμα φτάσαμε τα 45 εκατομ και 95% κινητικότητα η πολυ καλη 40% . Θέλει μεγαλη υπομονη η κυρσοκήλη . κάθε μήνα κάναμε σπερμοδιάγραμματα και ειχαμε αγωνία αν θα μεινω έγκυος ή οχι. Μας ειχε δώσει ο γιατρος eviol βιταμίνες αλλα ο άντρας μου δεν τις πήρε ποτε. Ομως δεν έπινε δεν κάπνιζε. Θεαματικά τα αποτελέσματα

Δεν ειχαμε υπομονή άλλη μετα απο τον χρονο και κάναμε μια αποτυχημένη εξωσωματική . Μετα ένα μήνα έμεινα έγκυος με σπερματέγχυση.

h1j3ge0poz8uv790.png
Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια τι γνωριζετε για τα χαπια speman;Μου ειπαν οτι δυναμωνει το σπερμα-ενδεικνειται για προστατη.Ειναι φυτικα και τα αγοραζεις χωρις συνταγη... :?::?::roll:

ΒΑΣΙΛΙΚΗ....ΛΑΤΡΕΙΑ ΜΟΥ!!!!!!29.11.03

ΛΙΟΝΤΑΡΑΚΙ ΜΟΥ...ΑΝΤΡΑΚΙ ΜΟΥ !!!!!!04.08.10

Link to comment
Share on other sites

ΕΜΕΝΑ ΠΑΙΔΙΑ ΚΑΠΝΙΖΕΙ Κ ΠΙΝΕΙ ΠΟΛΥ ΠΟΛΥ!!! ΟΤΑΝ ΤΟ ΕΙΧΕ ΕΛΑΤΩΣΕΙ ΕΙΧΕ ΠΑΕΙ Η ΚΙΝΗΤΙΚΟΤ 45%.!!!! ΜΕΤΑ ΞΑΝΑ ΕΠΕΣΕ ΓΙΑΤΙ ΑΡΧΙΣΕ ΠΑΛΙ ΤΑ ΤΣΙΠΟΥΡΑΚΙΑ!!!ΑΧ ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΔΕ ΞΕΡΩ :? Κ ΤΩΡΑ ΠΑΛΙ ΠΙΝΕΙ!!! ΑΝ ΚΑΤΣΕΙ ΣΕ ΠΑΡΕΑ ΤΟΥ ΔΙΝΕΙ Κ ΚΑΤΛΑΒΑΙΝΕΙ :?

ΑΝ ΘΕΛΕΙΣ ΝΑ ΠΑΣ ΜΠΡΟΣΤΑ, ΠΑΝΕ ΠΙΣΩ Κ ΠΑΡΕ ΦΟΡΑ!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εμένα ευτυχώς δεν πίνει σχεδόν καθόλου τώρα.Αλλά στα νιάτα του το μπουκάλι την τεκίλα την είχε για ορεκτικό!!!Δεν ξέρω κατά πόσο επηρεάστηκε το σπέρμα και από εκεί.Αλλά καπνίζει.Κάπνιζε και καπνίζει αρκετά.Από ότι βλέπω μάλλον θα κάνουμε και κιρσοκήλη και βιοψία.Γιατί είναι όντως χρονοβόρα η κιρσοκήλη και δεν ξέρεις και αν θα έχει καλό αποτέλεσμα.Και ειδικά σε εμάς που έχουμε αζωοσπερμία ένα παραπάνω.Αφού θα κάνει εγχείρηση κιρσοκήλης όσο θα είναι στο χειρουργείο ας του πάρουν και δείγμα για βιοψία.Γιατί έτσι όπως το βλέπω αν δεν το κάνουμε μαζί και η εγχείρηση δεν μας δώσει καλά σπερματοζωάρια και χρειαστεί βιοψία ,θα πρέπει να ξανακάνει εγχείρηση.Ε πάει πολύ.Τουλάχιστον με μία εγχείρηση να τα κάνουμε και τα δύο.Εκτός αν γίνει κανένα θαύμα μέχρι τότε!!!!!Δεν ξέρω ,η γιατρός μας είπε ότι αν δεν έχει ορμονικό πρόβλημα και όλα είναι καλά,καλύτερα να έχει αζωοσπερμία παρά λίγα σπερματοζωάρια :shock: Μου φάνηκε κουλό αλλά έτσι μας είπε.Δεν ξέρω αν πρέπει να το πιστέψω,πάντως αυτή είναι εμβρυολόγος εξειδικευμένη σε τέτοια προβλήματα και εξωσωματικές.Ουφ!!!nikijo για τα χάπια δεν έχω ακούσει κάτι.Πάντως γενικά είμαι κατά του να παίρνεις κάτι χωρίς να στο δώσει ο γιατρός,ακόμα και φυτικά.Είναι τόσο λεπτές οι ισορροπίες και βαδίζουμε όλοι σε τεντωμένο σχοινί ,που καλό είναι να μην κάνουμε κάτι για καλό και τελικά κάνει χειρότερα τα πράγματα.Για αυτό έχουμε άλλωστε τους γιατρούς,για να μας κατευθύνουν στο σωστό δρόμο.Ελπίζω!!!!

PMNYp3.png
Link to comment
Share on other sites

ΕΜΕΝΑ ΠΑΙΔΙΑ ΚΑΠΝΙΖΕΙ Κ ΠΙΝΕΙ ΠΟΛΥ ΠΟΛΥ!!! ΟΤΑΝ ΤΟ ΕΙΧΕ ΕΛΑΤΩΣΕΙ ΕΙΧΕ ΠΑΕΙ Η ΚΙΝΗΤΙΚΟΤ 45%.!!!! ΜΕΤΑ ΞΑΝΑ ΕΠΕΣΕ ΓΙΑΤΙ ΑΡΧΙΣΕ ΠΑΛΙ ΤΑ ΤΣΙΠΟΥΡΑΚΙΑ!!!ΑΧ ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΔΕ ΞΕΡΩ :? Κ ΤΩΡΑ ΠΑΛΙ ΠΙΝΕΙ!!! ΑΝ ΚΑΤΣΕΙ ΣΕ ΠΑΡΕΑ ΤΟΥ ΔΙΝΕΙ Κ ΚΑΤΛΑΒΑΙΝΕΙ :?

 

Μήπως να του κόψεις τις παρέες!!! :lol::wink::lol::wink:

Αχ το αλκοόλ όπως και το τσιγάρο είναι σκα@@@συνήθειες.Βλέπω και από μένα που όλο λέω να κόψω το κάπνισμα και όλο το συνεχίζω.Βέβαια να είναι για ιερό σκοπό το κάνεις αλλά από ένα σημείο και μετά σου την δίνει!!!Και εγώ αν το έκοβε ό άντρας μου θα του έκανα συμπαράσταση.Αλλά είναι χαζό να το κόψω εγώ και αυτός να συνεχίζει.Άσε που αφού θα μυρίζω τον καπνό του θα είναι πάλι σαν να καπνίζω!

PMNYp3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Καλησπέρα σε όλους,

 

δεν θα σας κουράσω εξιστορώντας τη δικη μας πονεμένη ιστορία, η απορία μου η οποία και θα μου λυθεί την ερχόμενη εβδομάδα (με αποτελέσματα, και θα σας έχω απάντηση)είναι η εξής:

 

Η εγχείριση της κιρσοκήλης επιφέρει μόνο θετικά αποτελέσματα ή μπορεί να χειροτερέψει την κατάσταση των σπερματοζωαρίων?

 

Σας ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου Ξένια.

Η κιρσοκήλη είναι πολύ συχνή σε αρκετούς άντρες.Από εκεί και πέρα ανάλογα την περίπτωση ο γιατρός αποφασίζει αν πρέπει να γίνει εγχείρηση ή όχι.Ούτε οι γιατροί μπορούν να είναι σίγουροι για τα αποτελέσματα της εγχείρησης.Υπάρχουν περιπτώσεις που έχει βοηθήσει,περιπτώσεις που δεν βοήθησε και δυστυχώς και περιπτώσεις που είχε αρνητικά αποτελέσματα.Βεβαια η τελευταία περίπτωση δεν είναι τόσο συχνή αλλά δυστυχώς υπάρχει.Πολύ σημαντικό είναι να έχεις καλό γιατρό που να έχει εμπειρία.Ευχόμαι αν τελικά πρέπει να κάνετε την επέμβαση να πάνε όλα καλά και να σας φέρει τα επιθυμητά αποτελέσματα.

PMNYp3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

ΚΑΝΑΜΕ ΕΠΕΜΒΑΣΗ ΚΙΡΣΟΚΗΛΗΣ! Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΑΣ ΜΑΣ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΑΠΟΧΗ ΑΠΟ ΤΟ ΣΕΞ ΚΑΙ ΟΤΙ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΕΛΕΥΘΕΡΑ ΠΡΟΣΠΑΘΩΝΤΑΣ ΝΑ ΜΕΙΝΩ ΕΓΚΥΟΣ...ΠΛΗΝ ΟΜΩΣ ΕΝΑΣ ΑΛΛΟΣ ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΑΣ ΕΙΧΕ ΠΕΙ ΟΤΙ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΠΕΧΟΥΜΕ ΓΙΑ 3 ΜΗΝΕΣ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΕΠΕΜΒΑΣΗ ΠΡΟΚΕΙΜΕΝΟΥ ΝΑ ΑΠΟΦΥΓΟΥΜΕ ΣΥΛΛΗΨΗ ΚΑΘΩΣ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΣΟΒΑΡΕΣ ΠΙΘΑΝΟΤΗΤΕΣ ΑΠΟΒΟΛΗΣ!

ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ?

ΞΕΡΕΙ ΚΑΝΕΝΑΣ?

ΒΟΗΘΕΙΑΑΑΑΑ

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Κορίτσια καλημέρα.

 

Μόλις πριν λίγες μέρες ανακαλήψαμε ότι ο άντρας μου, που πάσχει από αζωοσπερμία, έχει και κιρσοκήλη 2ου βαθμού στον δεξί όρχι και 4ου βαθμού στον αριστερό. Φυσικά πρέπει να χειρουργηθεί.

 

Θέλω να σας ρωτήσω 2 πράγματα:

1ον: Υπάρχει κάποια κοπέλα που να έχει βιώσει το ίδιο πρόβλημα με τον άντρα της και μετά το χειρουργείο να αποκαταστάθηκε το πρόβλημα? Το μόνο που θέλουμε είναι να βρούμε κάποια ικανά για γονιμοποίηση.

2ον: Ξέρετε κάποιον καλό Ουρολόγο-Χειρούργο στην Αθήνα που να αναλαμβάνει τέτοιου είδους επεμβάσεις? Κορίτσια ψάχνω τον ΚΑΛΥΤΕΡΟ γιατί φοβάμαι και δεν θέλω να ταλαιπορηθεί καθόλου ο αντρούλης μου.

 

Περιμένω με πολλή αγωνία νέα σας. Σας ευχαριστώ.

Εμείς οι δυο, σαν ένα ...

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλημέρα.

 

Μόλις πριν λίγες μέρες ανακαλήψαμε ότι ο άντρας μου, που πάσχει από αζωοσπερμία, έχει και κιρσοκήλη 2ου βαθμού στον δεξί όρχι και 4ου βαθμού στον αριστερό. Φυσικά πρέπει να χειρουργηθεί.

 

Θέλω να σας ρωτήσω 2 πράγματα:

1ον: Υπάρχει κάποια κοπέλα που να έχει βιώσει το ίδιο πρόβλημα με τον άντρα της και μετά το χειρουργείο να αποκαταστάθηκε το πρόβλημα? Το μόνο που θέλουμε είναι να βρούμε κάποια ικανά για γονιμοποίηση.

2ον: Ξέρετε κάποιον καλό Ουρολόγο-Χειρούργο στην Αθήνα που να αναλαμβάνει τέτοιου είδους επεμβάσεις? Κορίτσια ψάχνω τον ΚΑΛΥΤΕΡΟ γιατί φοβάμαι και δεν θέλω να ταλαιπορηθεί καθόλου ο αντρούλης μου.

 

Περιμένω με πολλή αγωνία νέα σας. Σας ευχαριστώ.

 

καλημερα mazi και εμενα ο ανδρας μου ειχε κιρσοκηλη και στους δυο ορχεις δεν ξερω βεβαια τι βαθμου ηταν. εκανε επεμβαση το 2007. πρεπει να σου πω οτι ειναι αρκετα επιπονη.(εμεις βεβαια μενουμε επαρχια.ξερω καποιον ουρολογο στην αθηνα που εμενα πολλα χρονια αλλα δεν ξερω αν αναλαμβανει τετοιες επεμβασεις αν θες μπορω να σου στειλω με πμ το ονομα του και τον ρωτας αν μπορει να την κανει) .δεν μπορω να πω οτι ηταν ουτε επιτυχημενη ουτε αποτυχημενη η επεμβαση γιατι ενω καλυτερεψε η ποιοτητα του σπερματος δεν μπορουσαμε να κανουμε μωρο και ετσι καταληξαμε να κανουμε εξωσωματικη.σημερα εχουμε δυο κοριτσακια!! αν το ηξερα απο την αρχη δεν τον αφηνα να κανει την επεμβαση θα πηγαιναμε αμεσως για εξωσωματικη και θα απεφευγε και αυτος την τοση ταλαιπωρια.ρωτα οταν βρεις καποιον γιατρο ρωτα αν αξιζει να κανετε επεμβαση η αν μπορειτε να καταφυγετε σε εξωσωματικη.μια φιλη μου που ο ανδρας της ειχε σοβαροτατο προβλημα αζωοσπερμιας (μονο 2 με 3 σπερματοζωαρια μονο) καταφεραν με εξωσωματικη να κανουν ενα αγορακι.

σε οτι και να αποφασισεις σου ευχομαι καλη επιτυχια και συντομα με ενα μωρακι!!!!!!!!

XBQNp3.png
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Να είσαι καλά.

Εμείς δυστυχώς δεν έχουμε την πολυτέλεια να προχωρήσουμε σε εξωσωματική με την υπάρχουσα κατάσταση, γιατί στον άντρα μου δεν βρέθηκε κανένα σπερματοζωάριο. Γι' αυτό θέλουμε να κάνει την επέμβαση. Μήπως μετά βρεθούν κάποια και μπορέσουμε να κάνουμε εξωσωματική. Δεν ζητάω πολλά... Να ξεφύγουμε από το 0 θέλω και να έχουμε και εμείς δικαίωμα στο όνειρο... Αν δεν πετύχει η επέμβαση της κιρσοκήλης, θα πρέπει να κάνει και βιοψία όρχεων που είναι ακόμα πιο επίπονη:cry:.

Ο Θεός ας μας βοηθήσει !!!!

 

Να τα χαίρεσαι τα παιδάκια σου!!! Να είναι γερά και να τα καμαρώνεις!!!

Εμείς οι δυο, σαν ένα ...

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Να είσαι καλά.

Εμείς δυστυχώς δεν έχουμε την πολυτέλεια να προχωρήσουμε σε εξωσωματική με την υπάρχουσα κατάσταση, γιατί στον άντρα μου δεν βρέθηκε κανένα σπερματοζωάριο. Γι' αυτό θέλουμε να κάνει την επέμβαση. Μήπως μετά βρεθούν κάποια και μπορέσουμε να κάνουμε εξωσωματική. Δεν ζητάω πολλά... Να ξεφύγουμε από το 0 θέλω και να έχουμε και εμείς δικαίωμα στο όνειρο... Αν δεν πετύχει η επέμβαση της κιρσοκήλης, θα πρέπει να κάνει και βιοψία όρχεων που είναι ακόμα πιο επίπονη:cry:.

Ο Θεός ας μας βοηθήσει !!!!

 

Να τα χαίρεσαι τα παιδάκια σου!!! Να είναι γερά και να τα καμαρώνεις!!!

 

Κοπέλα μου κουράγιο. Μέσα απο την καρδιά μου σου εύχομαι να πάνε όλα καλά τα πράγματα. Και θα πάνει φτάνει να το παλέψετε πολύ και στο τέλος θα τα καταφέρετε. Ο δρόμος θα είναι δυσκολος αλλα εσείς θα ΤΟΝ ΠΑΤΗΣΕΤΕ.

Αγάπη μου να σε ρωτήσω κάτι με όλο το θάρρος......... ο άντρας σου πως αισθάνεται , πως ειναι , τι λεει?

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Να είσαι καλά.

Εμείς δυστυχώς δεν έχουμε την πολυτέλεια να προχωρήσουμε σε εξωσωματική με την υπάρχουσα κατάσταση, γιατί στον άντρα μου δεν βρέθηκε κανένα σπερματοζωάριο. Γι' αυτό θέλουμε να κάνει την επέμβαση. Μήπως μετά βρεθούν κάποια και μπορέσουμε να κάνουμε εξωσωματική. Δεν ζητάω πολλά... Να ξεφύγουμε από το 0 θέλω και να έχουμε και εμείς δικαίωμα στο όνειρο... Αν δεν πετύχει η επέμβαση της κιρσοκήλης, θα πρέπει να κάνει και βιοψία όρχεων που είναι ακόμα πιο επίπονη:cry:.

Ο Θεός ας μας βοηθήσει !!!!

 

Να τα χαίρεσαι τα παιδάκια σου!!! Να είναι γερά και να τα καμαρώνεις!!!

mazi, άδικη η ζωή μαζί σας αλλά μην το βάζετε κάτω και σου εύχομαι σύντομα ένα μωράκι στην αγκαλιά σου..

Είμαι σίγουρη πως στο τέλος θα ανταμειφθείτε..

Nothing you would take... Everything you gave...

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...