Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Πράσινες κενωσεις συστηματικα.


Recommended Posts

Καλησπερα σας,

 

Ειμαι νεα μανουλα και νεα στο forum. Εχω ενα κοριτσακι 1,5 μηνων. Αρχικα ξεκινησαμε με θηλασμο αλλα τελικα δεν τα καταφεραμε και πλεον η μικρη πινει γαλα σκονη το Sanilac 1. Ενω αρχικα τα κακακια τις ηταν χρωματος "μουσταρδη" εδω και 20 ημερες συστηματικα καθε μερα ειναι αναμικτα πρασινα και μουσταρδη και ενιοτε μονο πρασινα. Ο παιδιατρος μας ειπε οτι δεν υπαρχει προβλημα και απλα ο οργανισμος του μωρου δεν χωνευει αρκετα το γαλατακι. Σε σχεση με το βαρος του ειναι πολυ ικανοποιημενος γεννηθηκε 2800 και ειναι πλεον 4250. Σε σχετικη ερωτηση μ πριν δυο μερες μ ειπε παλι το ιδιο και αν θελω να αλλαξω το γαλατακι με το Nativa 1 αλλα δεν το θεωρει απαραιτητο ο ιδιος και το αφησε σε μενα να αποφασισω. Το μωρο μεχρι σημερα δεν ειχε κανενα προβλημα με κολικούς και κακακια τις κανει καθε μερα και δεν ξερω αν μια αλλαγη θα μας εβγαζε αλλα προβληματα στην επιφάνεια. Ποια ειναι η γνωμη σας να το αλλαξω; Εχει τύχει κατι αντιστοιχο σε καποια αλλη μανουλα;

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Διαφημίσεις


Είναι φυσιολογικό στα μωρακια που πίνουν σκόνη. Στον θηλασμό συνήθως σημαίνει οτι πίνει πολύ foremilk που είναι το πρωτο και πιο αραιό γάλα με πολλή λακτόζη. Αν θέλεις πάρε και δεύτερη γνώμη παιδιάτρου βέβαια, πάντως κι εγώ ξέρω πως είναι φυσιολογικο χωρίς να έχω σχέση με το αντικείμενο.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 χρόνια μετά...

Καλησπέρα σας,

Είμαι νέα μαμά και νέα στο forum,ωστόσο πολλές φορές κατά την διάρκεια της εγκυμοσύνης μου με βοήθησε πολύ η παρέα σας.

Έχω ένα κοριτσάκι 52 ημερών και τις τελευταίες 3 ημέρες έχει κενώσεις χρώματος κυπαρισσί. Τρεφόμαστε με φόρμουλα μόνο και η αύξηση του βάρους της είναι κανονική. Δεν έχουμε άλλες ενοχλήσεις η κάποιο άλλο σύμπτωμα. Σας έχει συμβεί κάτι ανάλογο; Σας ευχαριστώ πολύ

 

Επεξεργάστηκαν by Heavenly
Link to comment
Share on other sites

15 hours ago, Heavenly said:

Καλησπέρα σας,

Είμαι νέα μαμά και νέα στο forum,ωστόσο πολλές φορές κατά την διάρκεια της εγκυμοσύνης μου με βοήθησε πολύ η παρέα σας.

Έχω ένα κοριτσάκι 52 ημερών και τις τελευταίες 3 ημέρες έχει κενώσεις χρώματος κυπαρισσί. Τρεφόμαστε με φόρμουλα μόνο και η αύξηση του βάρους της είναι κανονική. Δεν έχουμε άλλες ενοχλήσεις η κάποιο άλλο σύμπτωμα. Σας έχει συμβεί κάτι ανάλογο; Σας ευχαριστώ πολύ

 

Να σου ζήσει το κοριτσάκι σου! Μην ανησυχείς για το πράσινο χρώμα στις κενώσεις της, είναι πολύ συνηθισμένο. Κ ο μικρός μου (που έκανε μικτή διατροφή με μητρικό γάλα και φόρμουλα) είχε σκούρες πράσινες κενώσεις. Γενικά, τα κακάκια των μωρών μπορεί να έχουν σχεδόν... όλο το φάσμα χρωμάτων :-D! Θα σου το πει και ο/η παιδίατρός σου.Το σημαντικό είναι να μην έχουν αιματάκι. 

Link to comment
Share on other sites

16 ώρες πρίν, Heavenly είπε:

Καλησπέρα σας,

Είμαι νέα μαμά και νέα στο forum,ωστόσο πολλές φορές κατά την διάρκεια της εγκυμοσύνης μου με βοήθησε πολύ η παρέα σας.

Έχω ένα κοριτσάκι 52 ημερών και τις τελευταίες 3 ημέρες έχει κενώσεις χρώματος κυπαρισσί. Τρεφόμαστε με φόρμουλα μόνο και η αύξηση του βάρους της είναι κανονική. Δεν έχουμε άλλες ενοχλήσεις η κάποιο άλλο σύμπτωμα. Σας έχει συμβεί κάτι ανάλογο; Σας ευχαριστώ πολύ

 

Tί γάλα πίνει?

 

Το είχε και η δικιά μου κόρη για ένα διάστημα, όταν έπινε γάλα με υδρολυμένη πρωτεϊνη γάλακτος και μειωμένη λακτόζη. Όταν γύρισε στο κανονικό γάλα, σταμάτησαν και οι πράσινες κενώσεις.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Iris89 είπε:

Να σου ζήσει το κοριτσάκι σου! Μην ανησυχείς για το πράσινο χρώμα στις κενώσεις της, είναι πολύ συνηθισμένο. Κ ο μικρός μου (που έκανε μικτή διατροφή με μητρικό γάλα και φόρμουλα) είχε σκούρες πράσινες κενώσεις. Γενικά, τα κακάκια των μωρών μπορεί να έχουν σχεδόν... όλο το φάσμα χρωμάτων :-D! Θα σου το πει και ο/η παιδίατρός σου.Το σημαντικό είναι να μην έχουν αιματάκι. 

Σε ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σου ,αυτό μας είπε και ο παιδίατρος μας χθες και να το παρακολουθήσουμε για τυχόν άλλες ενοχλήσεις η αιματακι, διαφορετικά εινάι φυσιολογικό. :grin:

Link to comment
Share on other sites

Just now, Deena είπε:

Tί γάλα πίνει?

 

Το είχε και η δικιά μου κόρη για ένα διάστημα, όταν έπινε γάλα με υδρολυμένη πρωτεϊνη γάλακτος και μειωμένη λακτόζη. Όταν γύρισε στο κανονικό γάλα, σταμάτησαν και οι πράσινες κενώσεις.

Σε ευχαριστώ που μου απάντησες,

Πίνει το nan ar,αντιαναγωγικο γιατί είχαμε πολλές γουλιτσες μετά τα γεύματα. Ξεκινήσαμε με το nan optipro και στην συνέχεια πριν ένα μήνα αλλάξαμε στο αντιαναγωγικο. Ωστόσο μέχρι πρότινος δεν είχε κάποιο "προβλημα" στις κενώσεις της.:oops:

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...