Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Μετά τη σαλπιγγογραφία


Recommended Posts

Καλησπέρα .Δημιούργησα αυτό το θέμα για να σας πω την προσωπική μου εμπειρία. Προσπαθώ 4 χρόνια για παιδί και επειδή ο κύκλος μου ήταν πάντα ρολόι (26-28/μέρες) θεωρούσα ότι ο άντρας μου είχε το πρόβλημα. Στις 15 Μαρτίου έκανα σαλπιγγογραφία και μου βρήκαν και τις 2 σάλπιγγες κλειστές αλλά με διαβεβαίωσαν ότι με το υγρό "ξεβούλωσαν". Τώρα είμαι στην 24 μέρα του κύκλου μου με ελάχιστες ενοχλήσεις, πολλά υγρά και δέκατα όλη την ημέρα. Το πιο παράξενο όμως ήταν ένα γουργούρισμα στην δεξιά μεριά σαν ένα πουλάκι να φτερούγισε ή όπως το περιέγραψε ο άντρας μου σαν ένα σκουληκάκι... Νιώθω λίγο ένοχη απέναντι στον άντρα μου για την καχυποψία μου . Η συμβουλή μου είναι αν δείτε ότι καθυστερεί η σύλληψη να κάνετε την εξέταση γιατί στην τελική μπορεί να είναι κάτι αντιμετωπίσιμο σε μόλις 5 λεπτά!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Διαφημίσεις


ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΤΙ ΝΑ ΠΩ ΚΙΑ ΕΓΩ ΕΙΜΑΙ ΛΙΓΟ ΑΤΥΧΗ ΔΙΟΤΙ ΚΙ ΕΓΩ ΠΡΟΣΠΑΘΟΥΣΑ ΕΔΩ ΚΑΙ 4 ΧΡΟΝΙΑ ΓΙΑ ΕΝΑ ΔΕΥΤΕΡΟ ΜΩΡΑΚΙ (ΓΙΑΤΙ ΕΧΩ ΗΔΗ ΜΙΑ ΚΟΡΑΚΛΑ 7 ΕΤΩΝ) ΚΑΝΟΝΤΑΣ ΒΑΣΗ ΓΙΑΤΡΟΥ ΠΟΥ ΕΙΧΑ ΠΡΙΝ ΛΙΓΟ ΚΑΙΡΟ ΓΙΑΤΙ ΤΩΡΑ ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΝΑ ΤΟΝ ΔΩ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΧΩΡΙΣ ΝΟΗΜΑ ΜΟΝΟ ΠΛΗΡΩΣΑ ΤΖΑΜΠΑ ΛΕΦΤΑ .ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΕΙΧΑΜΕ ΔΙΑΠΙΣΤΩΣΕΙ ΗΤΑΝ ΟΤΙ ΤΟ ΣΠΕΡΜΑ ΤΟΥ ΣΥΖΥΓΟΥ ΔΕΝ ΗΤΑΝ ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ ΚΙΑ ΕΤΣΙ ΤΡΕΧΑΜΕ ΣΤΟΥΣ ΟΥΡΟΛΟΓΟΥΣ ΠΡΑΓΜΑ ΠΟΥ ΡΥΘΜΙΣΤΗΚΕ ΕΛΑ ΜΟΥ ΠΟΥ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΗΤΑΝ ΣΕ ΕΜΕΝΑ ΔΙΟΤΙ ΑΛΛΑΖΟΝΤΑΣ ΓΙΑΤΡΟ ΜΕ ΕΒΑΛΕ ΝΑ ΚΑΝΩ ΣΑΛΠΙΓΓΟΓΡΑΦΙΑ 2 ΦΟΡΕΣ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΣΤΙΣ ΟΠΟΙΕΣ ΚΑΙ ΟΙ ΔΥΟ ΣΑΛΠΙΓΓΕΣ ΒΡΕΘΗΚΑΝ ΒΟΥΛΩΜΕΝΕΣ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΩ ΓΙΑΤΙ ΕΜΕΝΑ ΔΕΝ ΑΝΟΙΞΑΝ.ΕΧΩ ΔΙΑΒΑΣΕΙ ΟΤΙ ΣΕ ΠΟΛΛΕΣ ΚΟΠΕΛΕΣ ΑΝΟΙΞΑΝ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΣΑΛΠΙΓΓΟΓΡΑΦΙΑ ΣΕ ΕΜΕΝΑ ΔΕΝ ΗΤΑΝ ΔΥΝΑΤΟΝ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΚΑΤΑ ΤΑ ΛΕΓΟΜΕΝΑ ΤΟΥ ΓΙΑΤΡΟΥ ΚΑΙ ΟΤΙ ΑΝ ΑΥΤΟ ΣΥΝΕΒΑΙΝΕ ΘΑ ΕΙΧΑ ΜΕΓΑΛΑ ΠΟΣΟΣΤΑ ΣΤΟ ΝΑ ΣΥΛΛΑΒΩ ΕΚΤΟΣ ΜΗΤΡΑΣ ΕΤΣΙ ΑΡΧΙΣΑ ΝΑ ΕΤΟΙΜΑΖΟΜΑΙ ΓΙΑ ΕΞΩΣΩΜΑΤΙΚΗ. ΣΕ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΚΑΤΑΛΗΞΩ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΚΙ ΕΓΩ ΕΧΩ ΤΥΨΕΙΣ ΑΠΕΝΑΝΤΙ ΣΤΟΝ ΣΥΖΥΓΟ ΜΟΥ ΑΛΛΑ ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΕΧΟΥΜΕ ΣΤΟΥΣ ΓΙΑΤΡΟΥΣ ΝΑ ΕΞΑΝΤΛΙΟΥΝ ΚΑΘΕ ΕΝΔΕΧΟΜΕΝΟ ΠΡΙΝ ΚΑΤΑΛΗΞΟΥΝ ΚΑΠΟΥ ΠΡΑΓΜΑ ΠΟΥ Ο ΠΡΩΙΝ ΔΙΚΟΣ ΜΟΥ ΓΙΤΡΟΣ ΔΕΝ ΕΚΑΝΕ. ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ ΣΕ ΟΤΙ ΚΙΑ ΑΝ ΚΑΝΕΙΣ ΚΑΙ ΣΟΥ ΕΥΧΟΜΑΙ ΠΟΛΥ ΣΥΝΤΟΜΑ ΝΑ ΚΡΑΤΑΣ ΣΤΗΝ ΑΓΚΑΛΙΑ ΣΟΥ ΤΟ ΔΙΚΟ ΣΟΥ ΜΩΡΑΚΙ.

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας κορίτσια και εύχομαι να πάνε όλα κατ'ευχήν στις προσπάθειες σας. Μετά την σαλπιγγογραφία λοιπόν αν βρεθεί κάποια κλέιστή το πρώτο που σου λένε οι γιατροί είναι λαπαροσκοπική επέμβαση για να δούμε την αιτία. Μπορεί να υπάρχουν συμφύσεις στην περιοχή και με μια επέμβαση να καθαριστούν. Αυτό το προτείνουν γιατί σε περίπτωση εγκυμοσύνης αν όντως υπάρχει κάποιο θέμα υπάρχει και η πιθανότητα παλινδρόμησης ή αποτυχίας της εγκυμοσύνης λόγο μόλυνσης του εμβρύου ή της μήτρας. Εμένα είναι κλεστή η μία αλλά φαινόταν κυριολεκτικά σαν να μην υπήρξε ποτέ. Είχα κανονίσει να μπώ για χειρουργείο καθώς δε μου επέτρεπε να ξεκινήσω εξωσωματική ο γιατρός μου αλλά με πρόλαβε το νινί και ευτυχώς όλα πήγαν καλά. Τώρα που θέλω και 2ο παιδάκι θα κάνω μια νέα μήπως έχει αλλάξει κάτι και βλέπουμε...Εμείς είχαμε θέμα και με τον σύζυγο με κιρσοκήλη μεγάλου βαθμού και εγώ θεωρούσα οπως και σεις οτι εκείνος ήταν η αιτία. Μάλιστα σκεφτόμουν και να υιοθετήσω παιδάκι και εκείνος ήταν αρνητικός και φριχτές σκέψεις έπαιζαν παιχνίδια με το μυαλό μου του τύπου εμ δε μπορείς να κάνεις εμ δε θέλεις κιολλας τη λύση (ντρέπομαι και που το ξανασκέφτομαι!!). Έκλαιγα οταν βγήκα απο την σαλπιγκογραφία εγώ η γόνιμη! Πέρασαν όλα αυτά όμως. Μου έγινε μάθημα μεγάλο αυτός ο ηλίθιος εγωισμός μου.

Link to comment
Share on other sites

γεια σας και απο εμενα!και εμεις ειμαστε στην προσπαθεια εδω και ενα χρονο περιπου.αφου δεν μας εχει συμβει το νινι ως τωρα ξεκινησαμε και εμεις μια σειρα εξετασεις και η σαλπιγγογραφια ειναι απο τις πρωτες που συνεστησε ο γιατρος μου. και ετσι την αλλη τεταρτη εχω ραντεβου και εγω. θελω να ρωτησω σε οσες την κανατε αν ειναι επωδηνη τοσο που να μην αντεχετε τον πονο γιατι μου ειπα να παρω παυσηπονο μιση ωρα πριν. και εαν μετα ειχατε αιμοραγια γιατι μου ζητησαν να κραταω και σερβιετα.εχω αρκετο αγχος απο τωρα και ξερω οτι δεν βοηθαει καθολου!

Link to comment
Share on other sites

γεια σας και απο εμενα!και εμεις ειμαστε στην προσπαθεια εδω και ενα χρονο περιπου.αφου δεν μας εχει συμβει το νινι ως τωρα ξεκινησαμε και εμεις μια σειρα εξετασεις και η σαλπιγγογραφια ειναι απο τις πρωτες που συνεστησε ο γιατρος μου. και ετσι την αλλη τεταρτη εχω ραντεβου και εγω. θελω να ρωτησω σε οσες την κανατε αν ειναι επωδηνη τοσο που να μην αντεχετε τον πονο γιατι μου ειπα να παρω παυσηπονο μιση ωρα πριν. και εαν μετα ειχατε αιμοραγια γιατι μου ζητησαν να κραταω και σερβιετα.εχω αρκετο αγχος απο τωρα και ξερω οτι δεν βοηθαει καθολου!

 

 

Μη φοβάσαι. Πονάς ελάχιστα, σαν πόνος περιόδου. Τίποτα το ιδιαίτερο. Εμένα να φανταστείς μια φίλη μου είπε να πάρω παυσίπονο πριν πάω. Ούτε καν η γιατρός μου.

Απλά είναι μια άβολη εξέταση, όσο άβολη και η εξάτασή σου στο γιατρό, αν ισχύει κάτι τέτοιο. Τίποτα παραπάνω.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσια καλημέρα !!!

Θα μπορούσε να μου πει κάποια αν ξέρει, αν η σαλπιγγογραφία γίνετε σε κάποια συγκεκριμένη ημέρα του κύκλου μας και ποια είναι αυτή;

 

καλημερα,γινεται συγκεκριμενη μερα του κυκλου δν θυμαμαι να σου πω ποια , οταν θα παρεις να κλεισεις ραντεβου στη κλινικη που θα κανεις την εξεταση θα σου πουν.:)

qOUNp2.png.
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλημέρα !!!

Θα μπορούσε να μου πει κάποια αν ξέρει, αν η σαλπιγγογραφία γίνετε σε κάποια συγκεκριμένη ημέρα του κύκλου μας και ποια είναι αυτή;

 

Καλημέρα. Γίνεται γύρω στην 7η-8η μέρα. Εγώ την έκανα την 7η αμέσως μετά την περίοδο δηλαδή.

9LS4p3.pngJWdVp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσια καλημέρα !!!

Θα μπορούσε να μου πει κάποια αν ξέρει, αν η σαλπιγγογραφία γίνετε σε κάποια συγκεκριμένη ημέρα του κύκλου μας και ποια είναι αυτή;

θα τηλ στην κλινικη οπου θα την κανεις και θα σου πουν λεπτομερειες. γινεται αποτην 8 ως την 11 μερα του κυκλου σου ωστε να μην υπαρχει περιπτωση εγκυμοσυνης. εγω θα την κανω την 9 μερα.μου ζητησαν να παρω το πρωι ενα χαπι αντιβιωσης και να την συνεχισω για 3 μερες.και ενα παυσιπονο μιση ωρα πριν την εξεταση.αυτα!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Στις 15 Μαρτίου έκανα σαλπιγγογραφία και μου βρήκαν και τις 2 σάλπιγγες κλειστές αλλά με διαβεβαίωσαν ότι με το υγρό "ξεβούλωσαν".

 

τι εννοεις ακριβως οτι οι σαλπιγγες σου ηταν βουλωμενες και με το υγρο της σαλπιγγογραφιας,ξεβουλωσαν?? οι βουλωμενες σαλπιγγες εχουν παθολογικη συνηθως αιτια η οποια χρηζει ειδικης μεταχειρησης και διαγνωσης,δεν ξεβουλωνουν ετσι απλα με μια εξεταση...σου εξηγησαν οι γιατροι τι εννοουσαν??

 

αυτο που λενε οι γιατροι,ειναι οτι ισως σε καποιον επομενο κυκλο απο την σαλπιγγογραφια και με δεδομενα ενα καλο σπερμα και οχι αλλα προβληματα ,να επιτευχθει εγκυμοσυνη...οχι οτι η σαλπιγγογραφια διορθωνει τα οποια προβληματα αν υπαρχουν...

εχω εναν μικρο πριγγηπα στην αγκαλια μου...

Link to comment
Share on other sites

θα τηλ στην κλινικη οπου θα την κανεις και θα σου πουν λεπτομερειες. γινεται αποτην 8 ως την 11 μερα του κυκλου σου ωστε να μην υπαρχει περιπτωση εγκυμοσυνης. εγω θα την κανω την 9 μερα.μου ζητησαν να παρω το πρωι ενα χαπι αντιβιωσης και να την συνεχισω για 3 μερες.και ενα παυσιπονο μιση ωρα πριν την εξεταση.αυτα!!!!!!

 

 

Σ' ευχαριστώ πολύ για την απάντηση, αλλά είναι πολύ δύσκολο να προγραμματίσω κάτι από τώρα γιατί κατοικώ σε ένα νησί που έχει μόνο ένα αγροτικό ιατρείο. Απλά ήθελα να γνωρίζω τί γίνετε στην περίπτωση που καταφέρω και πάρω άδεια τον άλλο μήνα και βολέψουν και οι μέρες τις περιόδου για να κανονίσω από κει και πέρα.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα και απο μενα.σημερα εκανα και εγω σαλπιγγογραφια.επειδη δεν εβγαλα ακρη με το νοσοκομειο εκλεισα ρανταβου στην κλινικη και σαν κυρια εκανα την δουλεια μου(με το αζημιωτο βεβαια).η εξεταση δεν ηταν κατι φοβερο απο θεμα πονου μια αβολη εξεταση και ενας στιγμιαιος ενοχλητικος πανος σαν περιοδου.το αγχος μου ηταν πιο μεγαλο αφου ολη νυχτα δεν καταφερα να κοιμηθω!!!απο οτι ειπε ο ακτινολογος ολα ειναι φυσιολογικα και δεν βρηκε καμια ανομαλια.τωρα μενει να παω με ολες τις εξετασεις στον γιατρο μου για να μου πει πως θα συνεχισουμε.

ηθελα αν πω να μην την φοβηθειτε την εξεταση δεν ειναι κατι τρομερο. καλη δυναμη σε ολες!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...