Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

επεμβαση ανοικτής καρδιάς και εγκυμοσύνη


Recommended Posts

Καλησπέρα και απο εμένα. Παρακολουθώ πολύ καιρό το forum και μπορώ να πω ότι μου έχετε λύσει πολλές απορίες.

Να σας πω λίγα πράγματα για μένα μήπως και μπορείτε να με βοηθήσετε γιατί ειλικρινά έχω πελαγώσει. Το 2007 έκανα επέμβαση ανοικτής καρδιάς διπλό by-pass.Όλα δόξα το Θεό πήγαν πολύ καλά. Πριν απο δυο χρόνια παντρευτηκα και δεν μπορώ να πω ότι βάλαμε στο μυαλό μας μια πιθανή εγκυμοσύνη αλλά κάναμε έρωτα χωρίς προφυλάξεις. Ολοι οι γιατροί μου μου είπαν οτι δεν θα ειχα κανένα απολύτως πρόβλημα με μια πιθανή εγκυμοσύνη. Απλά στην περίπτωσή μου θα χρειαζόταν λίγη προσοχή παραπάνω απο ότι στις υγιείς γυναίκες. Έως σήμερα όμως δεν προέκυψε μια εγκυμοσύνη οπότε αποφάσισα να το ψάξω. Πηγαίνοντας λοιπόν εχθες στον γυναικολόγο, άλλο απο αυτόν που με παρακολουθούσε (γιατι δυστυχώς ο προηγούμενος απεβίωσε) μου τα παρουσίασε όλα τόσο μαύρα που με έχει πιάσει κατάθλιψη. Μου είπε ότι υπάρχει πολύ σοβαρός κίνδυνος για την ζωή μου:confused:, ότι θα πρέπει να το σκεφθώ πάρα πολύ καλά, :-(ότι πρέπει να το συζητήσω με τον σύζυγό μου και άλλα τέτοια. Α και όλα αυτά χώρις καν να δεί τις εξετάσεις μου,:confused:ούτε να μου ζητήσει να κάνω κάποιες εξετάσεις για να έχει και ο ίδιος μια εικόνα.

Θα ήθελα λοιπόν αν κάποια απο εσάς ξέρει έναν γυναικολόγο που να ειδικεύεται σε αυτά τα θέματα για να πάρω και μια δεύτερη γν'ωμη.

Συγνώμμη σας κούρασα:-P

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


κοπελα μου καλησπερα...δεν γνωριζω καποιο γιατρο αλλα αυτο που εχω να πω μονο ειναι να μην στεναχωριεσαι και ο θεος ειναι μεγαλος δεν θα σε αφησει ετσι...εχω μια γνωστη με προβλημα στη καρδια και αυτη που γεννησε πριν καμια 7-8 μηνες της κανανε καισαρικη για να μπορεσει να γεννηθει το μωρο και να ειναι και αυτη καλα...η αληθεια ειναι οτι ειναι λιγο δυσκολη περιπτωση αλλα τωρα ειναι μια χαρα και ο γιος της ενας αντρακλας...εχε πιστη και μην αγχωνεσαι...ρωτα κι αλλους γιατρους παρε πολλες γνωμες και βλεπεις....σου ευχομαι τα καλυτερα και ολα να πανε κατ ευχην....και σε λιγους μηνες να κρατας το μωρακι σου.....

Link to comment
Share on other sites

αχ βρε olli...ποσο θα ηθελα τωρα να μπορουσα να βρω να σου στειλω μια κοπελιτσα που γεννησε και ειχε και εκεινη προβληματακι με την καρδια της...νομιζω ειχε χειρουργηθει και εκεινη!Το ειχαν πει και στις ειδησεις(απο εκει το ακουσα αλλωστε!)Να πας και σε αλλον γιατρο και να μην αφηνεις κανεναν να σε απογοητευει!

Να εχεις πιστη και ελπιδα!!!σου ευχομαι σε μερικους μηνες να εχεις ενα μωρακι αγκαλια!

Link to comment
Share on other sites

νομιζω οτι αρμοδιος για να σου δωσει απαντησεις και κατευθυνσεις,δεν ειναι ενας γυναικολογος αλλα ο καρδιολογος που σε παρακολουθει...σιγουρα ανηκεις στην ομαδα υψηλου κινδυνου για κυηση,αλλα θεωρω οτι περα απο αυτο,ο καρδιολογος σου ειναι αυτος που θα σε καθοδηγησει σωστα...και επισκεψου αλλον γυναικολογο που να σεβαστει τον ανθρωπο που θα δει απεναντι του,γιατι αυτος δεν νομιζω οτι το εκανε

εχω εναν μικρο πριγγηπα στην αγκαλια μου...

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ κορότσια για τις απαντήσεις σας.:P magdoulini ακριβώς αυτό έκανα. όλοι οι γιατροί μου απο τους χειρούργους μου οι οποίοι ανήκουν σε ένα θεραπευτήριο πολύ γνωστό για τέτοιου είδους επεμβάσεις (δεν ξέρω αν κάνει να το αναφέρω) όπως και ο καρδιολόγος που με παρακολουθεί αμέσως μετά το χειρουργείο μου, είπε ότι σίγουρα θα πρέπει να υπάρχει περισσότερη προσοχή και παρακολούθηση και απο γυναικολόγο αλλά και καρδιολόγο αλλά δεν μου είπε ότι είναι κάτι ανέφικτο και πόσο μάλλον τόσο επικινδυνο. Για αυτό σκέφτηκα ότι ίσως προτιμότερο θα ήταν να πάω σε κάποιον που ασχολείται με κυήσεις υψηλού κινδυνου.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

κοπέλα μου, έχω παράδειγμα συγγενικού μου προσώπου που με χίλια προβήματα (παχύσαρκη, με ανεπάρκεια στην καρδιά, πίεση, σάκχαρο) γέννησε 2 υγιέστατα αγοράκια. απλά, επειδή στο 2ο παιδάκι της ήταν και 40 ετών, μπήκε για το τελευταίο δίμηνο στο ΑΛΕΞΑΝΔΡΑΣ για παρακολούθηση. ήταν από επαρχία και την έστειλε συστημένη ο γυναικολόγος της σε ένα γιατρό στο ΑΛΕΞΑΝΔΡΑΣ που αναλαμβάνει κυήσεις υψηλού κινδύνου. αν θέλεις, σου στέλνω το όνομα του γιατρού.

Link to comment
Share on other sites

sofi@p ευχαριστώ πολύ και εγώ για εκεί κατευθύνομαι. Αν μπορείς θα ήθελα πολύ να μου στείλεις το όνομα του γιατρού. Εγώ έχω ακούσει πολύ καλά λόγια για τον διευθυντή. Συγνώμη αλλά δεν ξέρω αν πρέπει να αναφέρω το όνομά του.:P:p:p:p Πολύ χάρηκα τώρα

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια ευχαριστώ πολύ για τα μυνήματα. Ήδη έχω δρομολογήσει να πάω στο Αλεξάνδρας. Απλά περιμένω να αδιαθετήσω για να κάνω αν χρειαστεί και υπέρηχο εκεί. Ειλικρινά μου δώσατε πολύ κουράγιο. Μόλις έχω νεότερα θα σας ενημερώσω. Φιλιά και ευχαριστώ και πάλι.:D

Link to comment
Share on other sites

olli καλησπέρα.

Μην αγχώνεσαι γι'αυτό που σου είπε ο γυναικολόγος σου.

Η αδερφή μου γέννησε ένα υγιέστατο αγοράκι ενώ είχε πρόβλημα στην καρδιά ( μητροειδή βαλβίδα ) και δεν το γνώριζε.Όλοι οι γιατροί μετά της είπανε ότι από θαύμα ζει και ότι σε αυτό βοήθησε τα λίγα της κιλά και η μικρή της ηλικία.

Πέρυσι χειρουργήθηκε και οι γιατροί της ( καρδιοχειρούργος και καρδιολόγος ) της είπαν ότι εφόσον το θέλει μπορεί να προχωρήσει και σε νέα εγκυμοσύνη.

Συμβουλεύσου τον καρδιολόγο σου για να ηρεμήσεις;)

Σου εύχομαι όλα να πάνε καλά !!

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Κορίτσια καλημέρα. Εχθές ήταν το ραντεβού μου στο Αλεξάνδρα. Λοιπόν τα πράγματα έχουν ως εξής: Ο γιατρός μου είπε ότι απο την στιγμή που ο καρδιολόγος μου δίνει το οκ για εγκυμοσύνη εκείνος δεν έχει λόγο να το αμφισβητήση. Οπότε βουρρρρ ξεκινάμε. Έχω ένα προβληματάκι με οπίσθια κλίση της μήτρας αλλά μου είπε ότι δεν είναι τίποτα σοβαρό και μου είπε να κάνω και ένα κολπάκι μετά την πράξη. Αυτά ξεαγχώθηκα. Ευχαριστώ πολύ και πάλι όλες όσες ανταποκριθήκατε στα ερωτήματά μου. Αν θέλει κάποια να της πω το κολπάκι μου λέει.

 

Φιλιά

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσια καλημέρα. Εχθές ήταν το ραντεβού μου στο Αλεξάνδρα. Λοιπόν τα πράγματα έχουν ως εξής: Ο γιατρός μου είπε ότι απο την στιγμή που ο καρδιολόγος μου δίνει το οκ για εγκυμοσύνη εκείνος δεν έχει λόγο να το αμφισβητήση. Οπότε βουρρρρ ξεκινάμε. Έχω ένα προβληματάκι με οπίσθια κλίση της μήτρας αλλά μου είπε ότι δεν είναι τίποτα σοβαρό και μου είπε να κάνω και ένα κολπάκι μετά την πράξη. Αυτά ξεαγχώθηκα. Ευχαριστώ πολύ και πάλι όλες όσες ανταποκριθήκατε στα ερωτήματά μου. Αν θέλει κάποια να της πω το κολπάκι μου λέει.

 

Φιλιά

 

 

κοριτσακι μου σου ευχομαι καλη επιτυχια και συντομα να αποκτησεις αυτο που τοσο επιθυμεις!!!εγω θελω το κολπακι.....

 

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν το κολπάκι έχει ως εξής: Μετά την πράξη δεν σηκωνόμαστε απο το κρεβάτι και γυρνάμε μπρούμητα. Δεν ξ'ερω αν πιάνει. Το δοκιμάζουμε και βλέπουμε:lol:

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν το κολπάκι έχει ως εξής: Μετά την πράξη δεν σηκωνόμαστε απο το κρεβάτι και γυρνάμε μπρούμητα. Δεν ξ'ερω αν πιάνει. Το δοκιμάζουμε και βλέπουμε:lol:

 

 

σ ευχαριστω πολυ!!!επισσης εχω ακουσει οτι γι αυτην την περιπτωση βοηθα και συγκεκριμενη σταση;)

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλά έχουμε πολύ πλάκα :lol: Ευχαριστώ. Βέβαια θα χρειαστεί να περιμένετε λίγο για αποτελέσματα μιας και αυτό το μήνα χάσαμε τις γόνιμες. Δεν πειράζει κάλιο αργά παρά ποτέ.:-P

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...