Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

σπερμοδιαγραμμα και αγγεφαλος αντρας!


Recommended Posts

καλησπερα σε ολες. ειμαι η δεσποινα απο θεσσαλονικη παντρεμενη 2.5 χρονια και ειχα σχεση με τον αντρα μου αλα 4 χρονια. ακομα δεν εμεινα εγκυος καμια φορα. χθες πηγα στο γιατρο μου να το δουμε λιγο το θεμα γιατι ειμαι 29 ετων και ο αντρας μου 37 ετων. απο δικη μου πλευρα λεει οτι ειμαι οκ εγραψε εξετασεις σπερμοδιαγραμμα κε μεσογειακης αναιμιας. ηστεναχωριεμαι γιατι εγω εχω στιγμα αναιμιας και φοβαμαι μηπως βρεθει το ιδιο και στον αντρα μου. εκτος αυτου πιστευει οτι το σπερμα του ειναι οκ και θεωρει την εξεταση κατι το οποιο δεν πρεπει να γινει με τα πολλα θα παει την παρασκευη να τη κανει. μιλησαμε οτι σε περιπτωσει που εχει θεμα το σπερμα του να κανω κυηση με δωτη αλλα δεν το δεχετε. τι να κανω? θελω τοσο πολυ ενα παιδι.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλησπέρα Δέσποινα!

Προς τί τόση βιασύνη? Λές πώς μόλις χθές πήγες στον γιατρό. Αν καταλαβα καλά δεν έχει κάνει ακόμη το σπερμοδιάγραμμα. Ας το κάνει πρώτα, να πάρετε τα αποτελέσματα και να μάθετε αν οφείλεται σε κάποιο πρόβλημα στο σπέρμα του άντρα σου ότι ακόμη δεν έχεις μείνει έγκυος. Είναι πολύ νωρίς να μιλάς από τώρα για σπέρμα δότη. Και το βρίσκω δικαιολογημένο ο άντρας σου να είναι αντίθετος. Σε αυτή την μέθοδο θα καταφύγεις αν και εφόσον έχεις εξαντλήσεις όλες τις υπόλοιπες επιλογές που έχεις και είναι πολές αυτές. Σπερματέγχυση, εξωσωματική. Και όπως κατάλαβα εσείς δεν έχτε ολοκληρώσει ακόμη ούτε καν τις εξετάσεις προγεννητικού ελέγχου. Δεν θέλει άγχος κορίτσι μου, γιατί είναι ο πιό ανασταλτικός παράγοντας. Ένα ένα τα βήματα. Μην σε πιάνει απελπισία. Να είστε αγαπημένοι και δεμένοι με τον συντροφό σου και θα τα καταφέρετε να αποκτήσετε ένα παιδάκι σύντομα.

2sCXp3.png
Link to comment
Share on other sites

σου ευχομαι να μην υπαρχει θεμα κανενα απλα να μην εχει τυχει ακομα εγκυμοσυνη...Τωρα αν υπαρχει θεμα με το σπερμα τα περισσοτερα απο αυτα διορθωνονται με θεραπεια ή με τη μεθοδο της σπερματεγχυσεις αν δεν εχετε δοκιμασει κατι τετοιο.Μπες λιγο στη θεση του...ειναι κατι που γνωμη μου δεν επρεπε να συζητηθει καν πριν δειτε τα αποτελεσματα του και αν τυχον ειναι κατι που διορθωνετε.Εμενα αν μου ελεγε ο αντρας μου αν δεν μπορεις να κανεις παιδια θα παρουμε ωαρια απο αλλη θα θυμωνα πολυ ειναι κατι που θα ηθελα να με αφησει να το σκεφτω μονη μου και να το πω.Εχει μεγαλη σημασια ο τροπος και η στιγμηπου λεγοντε καποια πραγματα! Ευχομαι παντως οτι καλυτερο!

empty.gif

fHaOp2.png

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σε ολες. ειμαι η δεσποινα απο θεσσαλονικη παντρεμενη 2.5 χρονια και ειχα σχεση με τον αντρα μου αλα 4 χρονια. ακομα δεν εμεινα εγκυος καμια φορα. χθες πηγα στο γιατρο μου να το δουμε λιγο το θεμα γιατι ειμαι 29 ετων και ο αντρας μου 37 ετων. απο δικη μου πλευρα λεει οτι ειμαι οκ εγραψε εξετασεις σπερμοδιαγραμμα κε μεσογειακης αναιμιας. ηστεναχωριεμαι γιατι εγω εχω στιγμα αναιμιας και φοβαμαι μηπως βρεθει το ιδιο και στον αντρα μου. εκτος αυτου πιστευει οτι το σπερμα του ειναι οκ και θεωρει την εξεταση κατι το οποιο δεν πρεπει να γινει με τα πολλα θα παει την παρασκευη να τη κανει. μιλησαμε οτι σε περιπτωσει που εχει θεμα το σπερμα του να κανω κυηση με δωτη αλλα δεν το δεχετε. τι να κανω? θελω τοσο πολυ ενα παιδι.

 

Γεια σου Δέσποινα. Είσαι τυχερή που ο άντρας σου δέχτηκε έν τέλει να κάνει το σπερμοδιάγραμμα διότι ο δικός μου αρνείται και θα τον δείρω. Όσο για το στίγμα κάτσε να κάνει την εξέταση και μετά βλέπεις. Υπάρχει θεραπεία στην περίπτωση που το έχει. Και θέμα με το σπέρμα να έχει υπάρχουν θεραπείες. Μην κάνεις αρνητικές σκέψεις κούκλα μου. Κι εμείς 2 χρόνια προσπαθουμε και κάθε μήνα κουτουλάμε.

9LS4p3.pngJWdVp3.png
Link to comment
Share on other sites

Μην απελπίζεσαι, ακόμη και να υπάρχει θέμα με το σπέρμα υπάρχουν πολλές θεραπείες αποδοτικές. Ζευγάρι φίλοι μου επί χρόνια προσπαθούσαν, η κοπέλα ήταν εντάξει αλλά ο άντρας της αρνιόταν να κάνει σπερμοδιάγραμμα λέγοντας εγωιστικά ότι ήταν εντάξει. Στο τέλος όταν το έκανε τελικά, έδειξε πρόβλημα. Ο γιατρός έκανε θεραπεία και η κοπέλα έμεινε έγκυος μην σου πώ και με την μια.

Οσο για την λύση του δότη ούτε εγώ συμφωνώ. Θα προτιμούσα να υιοθετήσω. Καλή τύχη να έχεις.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

βρε κοπελα μου δεν εχει κανει ακομα σπερμοδιαγραμμα ο ανθρωπος κι εσυ του λες για σπερμα δοτη???κι εμενα ο αντρας μου εχει προβλημα με το σπερμα αλλα ουτε που μου περασε ποτε απο το μυαλο να μεινω εγκυος με σπερμα δοτη αφου ακομα και μηδενικο να ειναι το αποτελεσμα μπορουν να παρουν σπερματιδες και να φτιαξουν σπερμα και με μια εξωσωματικη θα καταφερεις να κανεις τα παιδακια σου!!αλλα μην κανεις τετοιες σκεψεις και προπαντως μην φορτωνεις τον αντρα σου με τετοιες ανησυχιες!!!

 

Link to comment
Share on other sites

θα συμφωνησω με τις κοπελες, ειναι πολυ νωρις ακομα να κουβεντιαζεις για σπερμα δοτη , μην τον ριχνεις τοσο ψυχολογικα γιατι σκεψου οτι οι αντρες μονο αυτο δινουν, αν δεν το δωσει κι αυτο θα θεωρει οτι το εκανες με αλλον. Ειναι τελειως διαφορετικο μια γυναικα να παιρνει ωαρια απο αλλη γυναικα γιατι μετα εκεινη κυοφορει και γενναει και αλλιως για τον αντρα που δεν μπορει να νιωσει τιποτα απο τα παραπανω. Επισης οταν υπαρχει προβλημα στο σπερμα σχεδον σε ολα τα θεματα υπαρχει και θεραπεια. Ενα ενα βημα, καλη ψυχολογια και θα τα καταφερετε

Link to comment
Share on other sites

καλημερα!!! σημερα ειναι η μεγαλη μερα σε 1.5 ωρα ο αντρας μου θα κανει το σπερμοδιαγραμμα την καλλιεργεια και καπια αλη εξεταση που δεν θυμαμαι στο embryolab το απογευμα θα περασω να δω αν βγει καποιο αποτελεσμα. περιπου ποσο καιρο παιρνει για να βγουν ολα τα αποτελεσματα γνωριζει καμια?

Link to comment
Share on other sites

τα αποτελεσματα βγηκαν και δεν ειναι τοσο ευχαριστα φυσιολογικη μορφολογια σπερματοσ 5% ανωμαλιες κεφαλής 74% αυχενα 16% ουρασ 5% μος σπερματοζωαροων 16,7 στα 20 εκατομυρ ια. του εδωσε βιταμινη ε 400ml και c500 ml. και μου ειπαν να κανω και μια υστεροσαλπιγγιτιδα. τι γνωμη εχετε? υπαρχει πιθανοτητα με την σπερματενχυση να μεινω εγκυος? περιπου ποσο καιρο θα παρει η ολη διαδικασια?

Link to comment
Share on other sites

τα αποτελεσματα βγηκαν και δεν ειναι τοσο ευχαριστα φυσιολογικη μορφολογια σπερματοσ 5% ανωμαλιες κεφαλής 74% αυχενα 16% ουρασ 5% μος σπερματοζωαροων 16,7 στα 20 εκατομυρ ια. του εδωσε βιταμινη ε 400ml και c500 ml. και μου ειπαν να κανω και μια υστεροσαλπιγγιτιδα. τι γνωμη εχετε? υπαρχει πιθανοτητα με την σπερματενχυση να μεινω εγκυος? περιπου ποσο καιρο θα παρει η ολη διαδικασια?

 

 

η ποσοτητα ειναι 16 εκατομ?????δεν το καταλαβα μηπως να ξαναεγραφες την ποσοτητα...και δεν εγραψες και την κινητικοτητα η οποια παιζει σημαντικο ρολο

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

λοιπον γραφει αριθμος σπερματοζωαριων 16.70 εκατ

α ζωηρα 2% και 1.4 αριθμος

β προσθια κινουμενα 40% 28,7 αριθμος

επιτοπια κινουμενα 7% 5 αριθμος

ακινητα 51% 36 αριθμοσ

συνολικα προσθια 42% 30 αριθμος

α+β 50%

Link to comment
Share on other sites

λοιπον γραφει αριθμος σπερματοζωαριων 16.70 εκατ

α ζωηρα 2% και 1.4 αριθμος

β προσθια κινουμενα 40% 28,7 αριθμος

επιτοπια κινουμενα 7% 5 αριθμος

ακινητα 51% 36 αριθμοσ

συνολικα προσθια 42% 30 αριθμος

α+β 50%

 

http://urohealth.blogspot.com/2011/05/blog-post.html

με βαση αυτο...μπορεις να μεινεις εγκυος και φυσιολογικα!!!

φυσικα μπορεις εσυ να κανεις την σαλπιγγογραφια σου να παρει και λιγο eviol E και λιγη καρνιτινη και αν ειναι ολα καλα απο εσενα πιστευω οτι μπορεις να μεινεις εγκυουλα και χωρις αλλες μεθοδους!!καλη επιτυχια!!!

 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...