Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Αρτοπαρασκευαστης


bizoudaki

Recommended Posts

εμείς βάλαμε το 100% ολικής άλεσης στο πρόγραμμα 3 και έχει ακόμα 1,5 ώρα να τελειώσει. Δεν βάλαμε καθόλου ζάχαρη και γάλα που έλεγε η συνταγή, δεν έχει φουσκώσει ιδιαίτερα και στο κέντρο είχε κάνει μια μεγάλη τρύπα κατά το ζύμωμα που την έκλεισα ανοίγοντας το καπάκι κατά το ζύμωμα. Τι θα βγει δεν ξέρω !!!Αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι το νόημα της χρονοκαθυστέρησης. Αν το βάλεις βράδυ και αρχίζει να ζυμώνει πρέπει να σηκωθείς να δεις έαν θέλει αλέυρι ή νερό ακόμα που λέει μέσα στο βιβλίο ???

η ζαχαρη επιβαλετε δεν φουσκονη η μαγια αλλιοσ δοκιμασ ετην συνταγη που σου λεω δεν χρειαζετε τιποτα βγενη ψωμακι λαχταριστο

καλη επυτιχια :wink:;-):wink:;-)

.....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 700
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

καλημέρα,

θέλει λίγη πείρα και πειραματισμό η μηχανή! μετά από μερικές απόπειρες, επιτυχημένες και μη, θα καταλήξετε στις συνταγές που σας αρέσουν και βγάζουν καλό ψωμί. οπότε δεν χρειάζεται να παρακολουθείς και να προσθέτεις αλεύρι. Δηλαδή, αν σου βγει λασπωμένο, την επόμενη φορά βάλε περισσότερο αλεύρι. Αν βγει ξεφούσκωτο, ίσως θέλει πιο πολλή μαγιά ή μίξη με άλλο τύπο αλευριού. Αν βγει άσπρο, το ψήνεις λίγο παραπάνω. εγώ βάζω το χρονοπρογραμματισμό και την Κυριακή το πρωί έχουμε ζεστό ψωμί με μαρμελάδα... τέλειο!!

Σχετικά με τη ζάχαρη, την έχω κόψει από τις συνταγές. Αυγά - γάλα δεν βάζω. Αντί για βούτυρο βάζω λίγο ελαιόλαδο.

Σχετικά με το ψωμί ολικής, δεν έχω δοκιμάσει να βάλω εξ' ολοκλήρου αλεύρι ολικής: βάζω μισό ολικής - μισό κίτρινο, ή έστω 3/5 με 2/5. Γιατί δεν ξέρω κατά πόσο θα φουσκώσει αν είναι όλο ολικής.

Link to comment
Share on other sites

Μέγα απογοήτευση η πρώτη εμπειρία. Δε φούσκωσε, έσπασε σε ένα σημείο και στο κέντρο βγήκε λασπουριά. Μάλλον κατά τη ζύμωση ήθελε να το κοιτάμε και να το ξεκολλάμε από τα τοιχώματα και επειδή εγώ έλειπα από το σπίτι δεν του κάναμε τίποτα. Δεν τρώγεται και έχω σκάσει από τη στεναχώρια μου. Αύριο θα δοκιμάσω τη συνταγή της μαμάς λευτεράκι και βοήθειά μας.

Link to comment
Share on other sites

ααχχχ... πικραμένη ιστορία ο αρτοπαρασκευαστής.

ούτε εγώ βάζω γάλα ή αυγά και το ψωμί βγαίνει ωραιότατο.... μόνο που.... δεν έχει κόρα :eek:

δηλαδή κάνει κόρα αλλά είναι πάντα "νοτιασμένη" και όχι ξεροψημένη.

μήπως ξέρει καμιά σας να μου πει τι μπορεί να φταίει ?

 

υ.γ. όσες συνταγές και να έκανα, πάντα έτσι μου βγαίνει η κόρα.. :cry:

1zcHp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Για δείτε και την δική μου συνταγή για άσπρο ψωμί.Εμάς πάλι ποτέ δεν μας βγήκε κακό απλά άλλες φορές βγαίνει πιο φουσκωτό και άλλες λιγότερο αλλά υποψιάζομαι ότι είναι καθαρά θέμα μαγιάς...

 

για ένα κιλό ψωμί

 

400μλ νερό

1,5 κουταλιά σούπας λάδι

600 γρ αλεύρι

1 κουτάλι αλάτι και πιο λίγο από το κουτάλι καλό βγαίνει

1,5 κουταλιά γλυκού ζάχαρη

2 κουταλιές γλυκού μαγιά

 

το αφήνω στο πρόγραμμα που κρατάει 3,5 ώρες και μόλις τελειώσει αν δω και η κάρα δεν είναι πολύ κόκκινη το βάζω να ψηθεί άλλα 20 λεπτά αλλά υπόψιν μετά βγαίνει ξεροψημμένη και όχι μαλακή.Το κάνω 2 χρόνια αυτό το ψωμί και πάντα πετυχαίνει.Τα υλικά με την σειρά που τα έγραψα.

Σ 08/07/2007

Α 07/08/2011

Θ 06/06/2013

Link to comment
Share on other sites

ααχχχ... πικραμένη ιστορία ο αρτοπαρασκευαστής.

ούτε εγώ βάζω γάλα ή αυγά και το ψωμί βγαίνει ωραιότατο.... μόνο που.... δεν έχει κόρα :eek:

δηλαδή κάνει κόρα αλλά είναι πάντα "νοτιασμένη" και όχι ξεροψημένη.

μήπως ξέρει καμιά σας να μου πει τι μπορεί να φταίει ?

 

υ.γ. όσες συνταγές και να έκανα, πάντα έτσι μου βγαίνει η κόρα.. :cry:

μήπως το αφήνεις αρκετή ώρα αφού τελειώσει μέσα στο μηχάνημα ??? θα πρέπει να το βγάλεις μετά από 5-6 λεπτά και να το τυλίξεις με πάνινη πετσέτα και να το βάλεις κάπου που θα "αερίζεται" και από κάτω ;)

 

Για δείτε και την δική μου συνταγή για άσπρο ψωμί.Εμάς πάλι ποτέ δεν μας βγήκε κακό απλά άλλες φορές βγαίνει πιο φουσκωτό και άλλες λιγότερο αλλά υποψιάζομαι ότι είναι καθαρά θέμα μαγιάς...

 

αυτό έχει να κάνει με την θερμοκρασία του νερού και όχι της ποιότητα ή ποσότητα της μαγιάς (υποθέτοντας ότι βάζεις πάντα 2 κ.γ) δηλαδή το καλοκαίρι βάζουμε νερό βρύσης τον χειμώνα που το νερό βρύσης είναι αρκετά κρύο βάλε μία ποσότητα να πάρει θερμοκρασία δωματίου και μετά βάλτο

 

Υπόψη η ζάχαρη έχει να κάνει με το χρώμα της κόρας οπότε θεωρώ ότι δεν πρέπει να λείπει από την συνταγή έστω και σε μικρότερη ποσότητα από την αναγραφόμενη (εγώ ας πούμε βάζω 1 κ.σ ζάχαρη και 1 κ.γ αλάτι)

 

Σχετικά με το μαύρο ψωμί δυστυχώς αν το κάνουμε μόνο με μαύρο αλεύρι θα βγεί πατικωμένο γιατί μάλλον είναι "βαρύ" μετά από διάφορες δοκιμές προτιμώ να βάζω στις 3 κούπες αλεύρι την μισή μαύρο (αλλά αυτά είναι προσωπικά γούστα)

 

Η δική μου συνταγή γίνεται σε όλους τους αρτοπαρασκευαστές

 

 

1 κούπα νερό + 2 κ.σ. νερό

2. κ.σ. λάδι

1. κ.σ. ζάχαρη

1 κ.γ. αλάτι

3 κούπες αλεύρι

2 κ.γ. μαγιά

Με αυτή ακριβώς την σειρά που τα γράφω το αλεύρι θα πρέπει να καλύπτει όλη την επιφάνεια έτσι ώστε η μαγιά να μην βραχεί με το νερό πριν αρχίσει το ζύμωμα !!!!

 

Καλή επιτυχία !!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Να πω πρώτα και εγώ κάτι για την κόρα του ψωμιού. Για να σας βγει τέλεια η κόρα και τραγανή όπως ακριβώς του ψωμιού από το φούρνο της γειτονιάς, πρέπει να ψήσετε το ψωμί σε προθερμασμένο φούρνο της ηλεκτρικής κουζίνας για κανα 45 λεπτο στους 190 στον αέρα. (έτσι το κάνω εγώ).Και γίνετε μούρλια!!!!

 

Επίσης θέλω να ρωτήσω κάτι. Για 1 κιλό ψωμί πόσο αλάτι πρέπει να βάλουμε ? Γιατί εγώ βάζω 1,5 κ.γ. αλλά μου φαίνεται ανάλατο (άγευστο). Μπορώ να βάλω περισσότερο ? Α και ζάχαρη σταμάτησα να βάζω και δεν είμαι σίγουρος αν φταίει για το φούσκωμα αυτή ή το αλεύρι που χρησιμοποιείς. Αυτά από μένα.

Link to comment
Share on other sites

Να πω πρώτα και εγώ κάτι για την κόρα του ψωμιού. Για να σας βγει τέλεια η κόρα και τραγανή όπως ακριβώς του ψωμιού από το φούρνο της γειτονιάς, πρέπει να ψήσετε το ψωμί σε προθερμασμένο φούρνο της ηλεκτρικής κουζίνας για κανα 45 λεπτο στους 190 στον αέρα. (έτσι το κάνω εγώ).Και γίνετε μούρλια!!!!

 

Επίσης θέλω να ρωτήσω κάτι. Για 1 κιλό ψωμί πόσο αλάτι πρέπει να βάλουμε ? Γιατί εγώ βάζω 1,5 κ.γ. αλλά μου φαίνεται ανάλατο (άγευστο). Μπορώ να βάλω περισσότερο ? Α και ζάχαρη σταμάτησα να βάζω και δεν είμαι σίγουρος αν φταίει για το φούσκωμα αυτή ή το αλεύρι που χρησιμοποιείς. Αυτά από μένα.

και το δικο μου εβγαινε αναλατο και ετσι τωρα βαζω 2 κ.γ. τωρα γινεται μια χαρα:-D

έχω δύο δωράκια

UDcLp3.png euQwp3.png

Link to comment
Share on other sites

Εφτιαξα τη συνταγή της μαμάς λευτεράκι και μου βγήκε ωραίο σαν γεύση αλλά όχι και σε εμφάνιση. Την επόμενη μέρα έφτιαξα άλλα συνταγή με 200 γρ. κίτρινο αλεύρι, 200 γρ. λευκό αλέυρι και 100 γρ. ολικής και φυσικά όλα τα άλλα υλικά και βγήκε υπέροχο ψωμάκι. Τελικά το μυστικό είναι κατά το ζύμωμα να έχεις το νου σου να το ξεκολλάς από τα τοιχώματα για να σου πάρει καλό σχήμα και όχι πατηκωμένο από τη μία μεριά και φουσκωμένο από την άλλη όπως μου βγήκε η πρώτη απόπειρα. Οπότε η σκέψη να το βάζω από το βράδυ (με το νυχτερινό ρεύμα στις 2) για να έχω έτοιμο και ζεστό ψωμάκι το πρωί την απορρίπτω γιατί θα βγει χάλια εμφανισιακά.

Πάντως θέλει να βάλεις και σωστά όλα τα υλικά και όντως η ζάχαρη το βοηθάει να φουσκώσει. Σήμερα είναι η 4η μέρα που είχαν μείνει 2 φέτες και το πρωί που έφαγα ήταν μια χαρά. Καμία σχέση με του φούρνου. Τρως μια φέτα και χορταίνεις βρε παιδί μου. Είναι σαν το ζυμωτό της γιαγιάς, το συμπαγές.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

κοριτσακια ποια μπορει να γραψει μια συνταγη για μαρμελαδα στον αρτοπαρασκευαστη? εχει το βιβλιο μου καποιες με μια ζαχαρη που δεν ξερω τι ειναι (ζαχαρη για ζελατινοποιηση??????). παστως θελω καποια πετυχημενη συνταγη παρακαλω...θελω πολυ να φτιαξω μαρμελαδιτσα στα πιτσιρικακια μου!

έχω δύο δωράκια

UDcLp3.png euQwp3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

λοιπον, φτιαχνω μελοψωμο...

 

δικια μου συνταγη λολ!!!!

 

βασικη συνταγη αρτοπαρασκευαστη, μισο ασπρο αλευρι, μισο ολικης, και μια μεγαλη κουταλια ανθομελο....

 

 

κι οτι γινει!!!!

 

θα σας πω εντυπωσεις σε 3 ωρες..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ωραια θα το φτιαξω κι εγω...

Τωρα για μαρμελαδα δεν με βολευει ο αρτοπαρασκευαστης πιστευω καλυτερα σε κατσαρολα...μια φορα εκανα και τα εκανα ψιλοχαλια ολα..

Δεν νομιζω να διαφερουν οι συνταγες ομως..τωρα για την πηκτινη κι εγω το ειχα απορεια...η αληθεια ειναι πως η μαρμελαδα μια χαρα πηζει και χωρις αυτη την βλακεια...συνταγες θα βρεις απειρες στο ιντερνετ.Προτεινω τις συνταγες τις παρεας που εχει και σχολια..γραψου και ρωτα και αποριες

Link to comment
Share on other sites

η πικτίνη χρειάζεται κάποιες φορές στα φρούτα που δεν έχουν από μόνα τους τα βοηθάει να πήξουν καλλίτερα πχ το μήλο και το κυδώνι έχουν από μόνα τους περισσότερες πληροφορίες θα βρείτε στο γούγλη και εδώ .

[url=http://www.sintagespareas.gr/sintages/spitiki-piktini.html][/url]

http://www.sintagespareas.gr/simboules/glika/72-nostimes-marmelades

και για home made πικτίνη εδώ

http://www.sintagespareas.gr/sintages/spitiki-piktini.html

 

 

Επίσης το σμ ΑΒ έχει ζάχαρη με πικτίνη (η πικτίνη από μόνη της είναι ακριβή)

Συνταγή για μαρμελάδες :

 

Μαρμελάδα πορτοκαλιού

χυμός πορτοκαλιού 3 μεσαία πορτοκάλια

ξύσμα πορτοκαλιού 2 πορτοκάλια

ζάχαρη 1 κύπελλο

νερό 1 κ.σούπας

πικτίνη 2 κ. γλυκού

 

Μαρμελάδα φράουλα και μήλο (αυτή δεν έχει πικτίνη)

φράουλες 2 κύπελλα

μήλα 1 κύπελλο

ξύσμα λεμονιού 3 κ. σούπας

 

Στο πρόγραμμά για μαρμελάδες

 

ο μόνος λόγος που δεν κάνω πλέον τις μαρμελάδες στον αρτοπαρασκεύαστή είναι γιατί δεν μπορείς να κάνεις ποσότητα

Η οδηγία που δίνει είναι ότι τα υλικά θα πρέπει να είναι μέχρι τον αναδευτήρα (η κατσαρόλα είναι ποιο βολική τελικά) :D:D

 

και για το Μαράκι (αφού τα γράφω ας τα γράψω εδώ)

 

ΣΤΑΦΙΔΟΨΩΜΟ

ΝΕΡΌ 1 κύπελλο +1 κ.σ.

Βούτυρο ή λάδι (εγώ βάζω λάδι) 2 1/2 κ.σούπας

αλάτι 1 κ.γ.

Μέλι 3 κ. σ.

Αλεύρι 3 κύπελλα

Μαγιά 2 κ. γλυκού

Σταφίδες 1/2 κυπέλλου

στο πρόγραμμα που ψήνει κανονικά το ψωμί επίσης επειδή ή το μέλι ή οι σταφίδες σκουραίνουν πολύ την κόρα το ρυθμίζω στην πιο μικρή σκάλα που έχει για χρώμα κόρας

 

διευκρίνηση τις σταφίδες καλό είναι να τις βάλουμε στο προς το τέλος του ζυμώματος (νομίζω ότι όλοι έχουν μία ηχητική υπενθύμιση όπου μπορείς να προσθέσεις υλικά αφού έχει το δικό μου ερείπιο) :mrgreen::mrgreen:

 

όπου λέει κούπες φτάνει να είναι η ίδια κούπα νερό με το αλεύρι :-D:grin:

Link to comment
Share on other sites

AGE καλησπερα ! οταν λες κυπελλο τι εννοεις? μπορω να κανω την αντιστοιχη κουπα δικια μου?ειμαι στο τσακ να το φτιαξω

να φτιάξεις να φτιάξεις :D:D στην κόρη μου άρεσε πολύ μέχρι που ανακάλυψε ότι τις αρέσουν περισσότερο οι σταφίδες από το σταφιδόψωμο :roll::roll:

 

Fistikaki !!! όταν λές βασική συνταγή αυτή έχει και ζάχαρη μέσα έβαλες ?? ή απλά μόνο το μέλι ???

θα το φτιάξω αύριο σίγουρα κάνμε μεγάλη κατανάλωση στο μέλι :roll::roll:

Link to comment
Share on other sites

To σταφιδοψωμο εγινε τελειο!!

Συγχαρητηρια για την συνταγη...απλα ηθελε λιγο παραπανω αλευρι το δικο μου γιατι φουσκωσε ομορφα αλλα στο ψησιμο ξεφουσκωσε...:lol: το μελοψωμο δεν το εκανα ακομα θα επανελθω

Link to comment
Share on other sites

οκ! σας μελετησα ολες. Λοιπον. εχει παρει η μαμα μου πριν κανα χρονο μηχανη για ψωμακι απτο καρφουρ. τοχε σε προσφορα και ξεγαλαστηκε. δεν ειναι καμια ιδιαιτερα γνωστη μαρκα μαλλον απο αυτες του κρφουρ.λοιπον... οποτε εκανα περα απο γευση που ηταν μετρια, εβγαινε η κορα ασπρη σαν ναθελε πιο πολυ ψησιμο. το δοκιμασα λιγο παραπανω και τιποτα. αυριο θα παω να δω ακριβως τη μαρκα να σας πω μηπως και τον ξερει καμια να βγαλουμε ακρη

1-2-3MPOMPIRES!!!

Link to comment
Share on other sites

η πικτίνη χρειάζεται κάποιες φορές στα φρούτα που δεν έχουν από μόνα τους τα βοηθάει να πήξουν καλλίτερα πχ το μήλο και το κυδώνι έχουν από μόνα τους περισσότερες πληροφορίες θα βρείτε στο γούγλη και εδώ .

 

http://www.sintagespareas.gr/simboules/glika/72-nostimes-marmelades

και για home made πικτίνη εδώ

http://www.sintagespareas.gr/sintages/spitiki-piktini.html

 

 

Επίσης το σμ ΑΒ έχει ζάχαρη με πικτίνη (η πικτίνη από μόνη της είναι ακριβή)

Συνταγή για μαρμελάδες :

 

Μαρμελάδα πορτοκαλιού

χυμός πορτοκαλιού 3 μεσαία πορτοκάλια

ξύσμα πορτοκαλιού 2 πορτοκάλια

ζάχαρη 1 κύπελλο

νερό 1 κ.σούπας

πικτίνη 2 κ. γλυκού

 

Μαρμελάδα φράουλα και μήλο (αυτή δεν έχει πικτίνη)

φράουλες 2 κύπελλα

μήλα 1 κύπελλο

ξύσμα λεμονιού 3 κ. σούπας

 

Στο πρόγραμμά για μαρμελάδες

 

ο μόνος λόγος που δεν κάνω πλέον τις μαρμελάδες στον αρτοπαρασκεύαστή είναι γιατί δεν μπορείς να κάνεις ποσότητα

Η οδηγία που δίνει είναι ότι τα υλικά θα πρέπει να είναι μέχρι τον αναδευτήρα (η κατσαρόλα είναι ποιο βολική τελικά) :D:D

 

και για το Μαράκι (αφού τα γράφω ας τα γράψω εδώ)

 

ΣΤΑΦΙΔΟΨΩΜΟ

ΝΕΡΌ 1 κύπελλο +1 κ.σ.

Βούτυρο ή λάδι (εγώ βάζω λάδι) 2 1/2 κ.σούπας

αλάτι 1 κ.γ.

Μέλι 3 κ. σ.

Αλεύρι 3 κύπελλα

Μαγιά 2 κ. γλυκού

Σταφίδες 1/2 κυπέλλου

στο πρόγραμμα που ψήνει κανονικά το ψωμί επίσης επειδή ή το μέλι ή οι σταφίδες σκουραίνουν πολύ την κόρα το ρυθμίζω στην πιο μικρή σκάλα που έχει για χρώμα κόρας

 

διευκρίνηση τις σταφίδες καλό είναι να τις βάλουμε στο προς το τέλος του ζυμώματος (νομίζω ότι όλοι έχουν μία ηχητική υπενθύμιση όπου μπορείς να προσθέσεις υλικά αφού έχει το δικό μου ερείπιο) :mrgreen::mrgreen:

 

όπου λέει κούπες φτάνει να είναι η ίδια κούπα νερό με το αλεύρι :-D:grin:

 

φιλενάδα μου γλυκιά, ακολούθησα πιστά την συνταγή σου και τα αντράκια μου το λάτρεψαν το σταφιδόψωμο! έγινε πεντανόστιμο και πολύ όμορφο αλλά δεν πρόλαβα να το τραβήξω φώτο, είχαν φάει το μισό :rolleyes::mrgreen:

 

ευχαριστούμε πολύ!

JnDWp3.png Η λίστα με τα eshops-->Εδώ
Link to comment
Share on other sites

φιλενάδα μου γλυκιά, ακολούθησα πιστά την συνταγή σου και τα αντράκια μου το λάτρεψαν το σταφιδόψωμο! έγινε πεντανόστιμο και πολύ όμορφο αλλά δεν πρόλαβα να το τραβήξω φώτο, είχαν φάει το μισό :rolleyes::mrgreen:

 

ευχαριστούμε πολύ!

σμουτς :mrgreen::mrgreen: φώτο δεν προλαβαίνω και εγώ ποτέ χαχαχαχα

Link to comment
Share on other sites

ωραια θα το φτιαξω κι εγω...

Τωρα για μαρμελαδα δεν με βολευει ο αρτοπαρασκευαστης πιστευω καλυτερα σε κατσαρολα...μια φορα εκανα και τα εκανα ψιλοχαλια ολα..

Δεν νομιζω να διαφερουν οι συνταγες ομως..τωρα για την πηκτινη κι εγω το ειχα απορεια...η αληθεια ειναι πως η μαρμελαδα μια χαρα πηζει και χωρις αυτη την βλακεια...συνταγες θα βρεις απειρες στο ιντερνετ.Προτεινω τις συνταγες τις παρεας που εχει και σχολια..γραψου και ρωτα και αποριες

ευχαριστω πολυ!

έχω δύο δωράκια

UDcLp3.png euQwp3.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...