Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

Κοιταξα και διαφορα posts πριν βαλω το θεμα αυτο σχετικα με παθησεις των δοντιων στην εγκυμοσυνη.Ουδεποτε ειχα προβλημα και ειμαι πολυ σχολαστικη...

Προσφατα εμφανιστηκε ουλιτιδα...με ενημερωσε ο γιατρος οτι ειναι απο την εγκυμοσυνη και μου ειπε να συνεχιζω οτι κανω με αλλη οδοντοπαστα και να μην παρω στοματικο διαλλειμα...

Επειτα απο μερες,ενα σημειο στα ουλα που ειχε ερεθιστει επιδεινωθηκε...ενω η ουλιτιδα στα αλλα περασε...

Διαβαζα και στο ιντερνετ οτι μονο καθαρισμο μπορεις να κανεις σε περιπτωση ηπιας(πλεον)περιοδοντιτιδας αλλα εγω εκανα προσφατα ετσι και αλλιως και δεν εχω προβλημα με πετρα κλπ...

Μου ειπε ο γιατρος οτι η αντιβιωση ετσι και αλλιως δεν θα κανει κατι γιατι τα μικροβια που φωλιαζουν εκει την συντηρουν...

Με στεναχωρει γιατι νιωθω σαν να περιμενω να γινει καλα και να μενει στασιμη η κατασταση μη μπορωντας να κανω κατι παραπανω...

Εχει η ειχε καποια παρομοιο προβλημα?Θα κλεισω και αλλου να παρω περισσοτερες γνωμες..απλα προς το παρον ολοι τα ιδια λενε...

9rQUp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Δυστυχώς, τώρα είδα την ερώτηση.

Αυτό που περιγράφεις πράγματι λέγεται επουλίδα της κύησης.

Η ουλίτιδα στην εγκυμοσύνη οφείλεται στους ίδιους παράγοντες όπως και η ουλίτιδα εκτός κύησης (μικροβιακή πλάκα), αλλά επειδεινώνεται αλματωδώς λόγω των ορμονών.

Η αντιβίωση έτσι κι αλλιώς δεν βοηθά και έγκυος να μην ήσουν, γιατί τα μικρόβια της πλάκας είναι μη ειδικά (ποικιλία μικροβίων).

Άρα το μόνο που μπορείς να κάνεις (αλλά είναι αποτελεσματικό) είναι πολύ καλή στοματική υγιεινή. Πολύ θα σε βοηθήσει και το οδ. νήμα. Μην σε προβληματίσει αν με το βούρτσισμα δεις αρκετή αιμορραγία. Αν συνεχίσεις σε λίγες μέρες θα δεις διαφορά. ΠΡΟΣΟΧΗ: ήπιες κινήσεις, δεν θες να τα τραυματίσεις! Βάζεις απαλά την οδοντόβουρτσα (μαλακή ή μέτρια) στο σημείο που ενώνονται τα ούλα με τα δόντια και κάνεις μικρές παλινδρομικές κινήσεις. Μην ξεχνάς την εσωτερική πλευρά! Και μετά νήμα. Καλή επιτυχία!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 χρόνια μετά...

Τελείως ξαφνικά εμφάνισα κι εγώ ουλίτιδα της εγκυμοσύνης....Μέσα σε μια μέρα ξεκίνησαν τα συμπτώματα, είναι δυνατόν;

Πήγα οδοντίατρο και μου έδωσε ειδικό στοματικό διάλυμα, οδοντόπαστα και οδοντόβουρτσα! Εκανα τη βλακεία και διάβασα γι'αυτό στο ιντερνετ οτι μπορεί να γίνει επικίνδυνο και τώρα η ψυχολογία μου είναι στα πατώματα! Νοιώθω τεράστιες ενοχές και φοβάμαι μη πάθει κάτι το μωράκι μου η οδοντίατρος μου είπε να μην αγχώνομαι γτ επιδεινώνεται η κατάσταση αλλά πως να είμαι καλά;

Τον τελευταίο καιρό έτρωγα και πολλά γλυκά και νοιώθω οτι το προκάλεσα...Είμαι 33η εβδομάδα κι έχω αγχωθεί! Καμιά άλλη μανούλα με παρόμοιο πρόβλημα;Είναι τόσο επικίνδυνο;Ποιά η γνώμη σας;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Τελείως ξαφνικά εμφάνισα κι εγώ ουλίτιδα της εγκυμοσύνης....Μέσα σε μια μέρα ξεκίνησαν τα συμπτώματα, είναι δυνατόν;

Πήγα οδοντίατρο και μου έδωσε ειδικό στοματικό διάλυμα, οδοντόπαστα και οδοντόβουρτσα! Εκανα τη βλακεία και διάβασα γι'αυτό στο ιντερνετ οτι μπορεί να γίνει επικίνδυνο και τώρα η ψυχολογία μου είναι στα πατώματα! Νοιώθω τεράστιες ενοχές και φοβάμαι μη πάθει κάτι το μωράκι μου η οδοντίατρος μου είπε να μην αγχώνομαι γτ επιδεινώνεται η κατάσταση αλλά πως να είμαι καλά;

Τον τελευταίο καιρό έτρωγα και πολλά γλυκά και νοιώθω οτι το προκάλεσα...Είμαι 33η εβδομάδα κι έχω αγχωθεί! Καμιά άλλη μανούλα με παρόμοιο πρόβλημα;Είναι τόσο επικίνδυνο;Ποιά η γνώμη σας;

Μην ανησυχείς.Κάνε ότι πρέπει να κάνεις, μην σταματάς το βουρτισμα ακόμα και αν ματώνουν τα ουλα και να αποφεύγεις σκληρές τροφές που μπορεί να προκαλεσουν τραυματισμούς αφου είναι λίγο πιο ευαισθητα τώρα, όπως ποπ-κορν και σκληρά παξιμάδια.Ολες σχεδόν το παθαίνουν κατά την διάρκεια της εγκυμοσύνης.

U5gcp2.png

Eρωτεύτηκα!!!

Link to comment
Share on other sites

Τελείως ξαφνικά εμφάνισα κι εγώ ουλίτιδα της εγκυμοσύνης....Μέσα σε μια μέρα ξεκίνησαν τα συμπτώματα, είναι δυνατόν;

Πήγα οδοντίατρο και μου έδωσε ειδικό στοματικό διάλυμα, οδοντόπαστα και οδοντόβουρτσα! Εκανα τη βλακεία και διάβασα γι'αυτό στο ιντερνετ οτι μπορεί να γίνει επικίνδυνο και τώρα η ψυχολογία μου είναι στα πατώματα! Νοιώθω τεράστιες ενοχές και φοβάμαι μη πάθει κάτι το μωράκι μου η οδοντίατρος μου είπε να μην αγχώνομαι γτ επιδεινώνεται η κατάσταση αλλά πως να είμαι καλά;

Τον τελευταίο καιρό έτρωγα και πολλά γλυκά και νοιώθω οτι το προκάλεσα...Είμαι 33η εβδομάδα κι έχω αγχωθεί! Καμιά άλλη μανούλα με παρόμοιο πρόβλημα;Είναι τόσο επικίνδυνο;Ποιά η γνώμη σας;

 

Μην αγχώνεσαι κι εγώ ομοιοπαθούσα είμαι, από τον τρίτο κιόλας μήνα! Είναι κάτι πολύ κοινό στην εγκυμοσύνη. Εγώ αυτό που κάνω πλέον είναι να προσπαθώ μετά από κάποιο γλυκό να πλένω αμέσως τα δόντια και εννοείται οπωσδήποτε πρωί, μεσημέρι και βράδυ. Δοκίμασα νήμα αλλά λόγω της ευαισθησίας των ούλων μου προκάλεσε αιμορραγία, οπότε το παράτησα για καλό και για κακό. Τίποτα δεν είναι, ξέρω περιπτώσεις γνωστών μου που στην εγκυμοσύνη τους χρειάστηκαν εξαγωγές, απονευρώσεις και άλλα χειρότερα και πιο περίπλοκα. Είναι δύσκολη περίοδος για τα δοντάκια μας, υπομονή και μια τελειόμηνη εγκυμοσύνη!

8hwQp3.png
Link to comment
Share on other sites

Να'στε καλά κορίτσια:D Η αλήθεια είναι πως δεν θέλω και πολύ να φοβηθώ και κλασικά όπως όλες όχι για μένα αλλά για το μωράκι μου! Ξεκίνησα τις πλύσεις και βούρτσισμα με τα ειδικά που μου έδωσε η γιατρός και φτού φτού μη το ματιάσω νομίζω πως ήδη υπάρχει κάποια βελτίωση παρόλο που τα έχω βάλει μόνο 2 φορές!Απ'ότι μου είπε και η ίδια είμαι απο τις τυχερές γτ εμφανίστηκε 1,5 μήνα ουσιαστικά πριν γεννήσω και δεν είναι σε τόσο προχωρημένο στάδιο όπως σε άλλες περιπτώσεις! Αυτο θα φύγει με το που γεννήσω ή θα πάρει λίγο χρόνο; Μακάρι να φύγει απο τώρα να μην αγχώνομαι για το νινάκι μου!

Link to comment
Share on other sites

Να'στε καλά κορίτσια:D Η αλήθεια είναι πως δεν θέλω και πολύ να φοβηθώ και κλασικά όπως όλες όχι για μένα αλλά για το μωράκι μου! Ξεκίνησα τις πλύσεις και βούρτσισμα με τα ειδικά που μου έδωσε η γιατρός και φτού φτού μη το ματιάσω νομίζω πως ήδη υπάρχει κάποια βελτίωση παρόλο που τα έχω βάλει μόνο 2 φορές!Απ'ότι μου είπε και η ίδια είμαι απο τις τυχερές γτ εμφανίστηκε 1,5 μήνα ουσιαστικά πριν γεννήσω και δεν είναι σε τόσο προχωρημένο στάδιο όπως σε άλλες περιπτώσεις! Αυτο θα φύγει με το που γεννήσω ή θα πάρει λίγο χρόνο; Μακάρι να φύγει απο τώρα να μην αγχώνομαι για το νινάκι μου!

Και να μην φύγει μετά την γέννα μπορείς να πας να κάνεις έναν εξειδικευμένο καθαρισμό για την περιοδοντιτιδα και να είναι όλα καλά.Μην αγχώνεσαι!

U5gcp2.png

Eρωτεύτηκα!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 χρόνια μετά...
Μην αγχώνεσαι κι εγώ ομοιοπαθούσα είμαι, από τον τρίτο κιόλας μήνα! Είναι κάτι πολύ κοινό στην εγκυμοσύνη. Εγώ αυτό που κάνω πλέον είναι να προσπαθώ μετά από κάποιο γλυκό να πλένω αμέσως τα δόντια και εννοείται οπωσδήποτε πρωί, μεσημέρι και βράδυ. Δοκίμασα νήμα αλλά λόγω της ευαισθησίας των ούλων μου προκάλεσε αιμορραγία, οπότε το παράτησα για καλό και για κακό. Τίποτα δεν είναι, ξέρω περιπτώσεις γνωστών μου που στην εγκυμοσύνη τους χρειάστηκαν εξαγωγές, απονευρώσεις και άλλα χειρότερα και πιο περίπλοκα. Είναι δύσκολη περίοδος για τα δοντάκια μας, υπομονή και μια τελειόμηνη εγκυμοσύνη!

 

κι εγω μια απ'τα ιδια ειμαι στον 5ο μηνα κ εχει λιγο καιρο που εμφανισα ουλιτιδα κ φοβαμαι μηπως εχει ηδη εξελιχθει σε περιοδοντιτιδα κ εχω διαβασει διαφορα για χασιμο δοντιων ελλιποβαρη κ προωρα μωρα κ αλλα τετοια κ εχω τρομοκρατηθει!!!μεχρι τον 9ο θα ειναι ετσι η κατασταση;;;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μην τρομοκρατείσαι γιατί έτσι κάνεις τα πράγματα χειρότερα. Εγώ είχα περιοδοντίτιδα πριν μείνω έγκυος και όντως έκανα ελλιποβαρές μωρό, αλλά τελικά όλα καλά. Και το μωρό είναι καλά (ένας παίδαρος ναααα! σχεδόν 4 χρόνια μετά) και εγώ εξακολουθώ να έχω όλα τα δοντάκια μου σε άριστη κατάσταση.

 

Η περιοδοντίτιδα θέλει φροντίδα. Συχνό και καλό βούρτσισμα και χρήση μεσοδόντιας βούρτσας. Στη θέση σου θα πήγαινα σε έναν περιοδοντολόγο για τσεκ απ και για οδηγίες-συμβουλές. Τίποτα άλλο. Μην ανησυχείς, είναι αρκετά συχνό φαινόμενο και αντιμετωπίζεται εύκολα.

Link to comment
Share on other sites

Να πας σε έναν περιοδοντολογο να κανεις θεραπεια αμεσα γιατι μπορει να σου χειροτερεψει πολύ στο τριτο τριμηνο, και τοτε απαγορευεται να κανεις θεραπεια. Ότι κανεις πρεπει να γινει μεσα στο δευτερο τριμηνο. Εγω τωρα είμαι 7 μηνων και στον 5ο μηνα ξαφνικα ειχα πολύ ουλιτιδα. Εκανα μια θερεπεια 5 επισκεψεων και η βελτιωση είναι θεαματικη. Θα με δει παλι μετα τον τοκετο. Μην το αφηνεις. Ότι θελεις στη διαθεση σου.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...