Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

αλλαγη γιατρου στον 7ο μηνα


Recommended Posts

καλησπερα,θα ηθελα να ρωτησω κατα ποσο ειναι ευκολο να δεχτει να σε αναλαβει γιατρος σε δημοσιο νοσοκομειο στον 7ο μηνα της εγκυμοσυνης?επισης σκεφτομουν να συνεχισω στον γιατρο που με παρακολουθει-ο οποιος συνεργαζεται με το μητερα- και να παω μονο για την γεννα στο ελενα...ειμαι σε εναν πανικο,οποτε ολες οι γνωμες ειναι ευπροσδεκτες......

fBaep3.png

 

uwK7p3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


καλησπερα,θα ηθελα να ρωτησω κατα ποσο ειναι ευκολο να δεχτει να σε αναλαβει γιατρος σε δημοσιο νοσοκομειο στον 7ο μηνα της εγκυμοσυνης?επισης σκεφτομουν να συνεχισω στον γιατρο που με παρακολουθει-ο οποιος συνεργαζεται με το μητερα- και να παω μονο για την γεννα στο ελενα...ειμαι σε εναν πανικο,οποτε ολες οι γνωμες ειναι ευπροσδεκτες......

 

Μην πανικοβαλεσαι!!! Εμενα με ανελαβε ο τωρινος μου γιατρος στις 40+4 εβδομαδες αφου ο μεχρι τοτε γιατρος(????) μου αποφασισε την τελευταια στιγμη οτι ή θα γεννουσα στο Μητερα ή τιποτα και γεννησα στο Αρεταιειο ωραιοτατα

Link to comment
Share on other sites

Θεωρητικα δεν θα μπορει να αρνηθει να σε αναλαβει. Θα πηγαινεις και στους 2 παραλληλα φανταζαμαι. Βεβαι του γιατρου σου θα του κακοφανει αν δεν πας να σε ξεγεννησει. Το βασικο ειναι να βρεις εναν γιατρο να τον εμπιστευεσαι.

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω πολυ για τις αμεσες απαντησεις...ειμαι απο επαρχια και θα με βολευε παρα πολυ να συνεχιζα στον γιατρο μου εδω την παρακολουθηση...θα του μιλησω αυριο,και εξαρταται απο την δικη του αντιμετωπιση το αν θα ψαξω για αλλον γιατρο η οχι!!!εχω απογοητευτει τοσο πολυ απο την πελατειακη αντιμετωπιση των ιδιωτικων μαιευτηριων,που δεν θα με πειραζε να με ξεγεννησει και ο εφημερευων ιατρος στο δημοσιο...αν βεβαια ο δικος μου δεχτει να συνεχισει να με παρακολουθει.αλλιως απο αυριο θα ειμαι στο ψαξιμο!!!

fBaep3.png

 

uwK7p3.png

Link to comment
Share on other sites

Εγω αλλαξα γιατρό στον ογδοο...ολα οκ!! και γεννησα στο Ελενα..και δεν ειχε κανενα πρόβλημα η γιατρός..απλά μου ζητησε να ενημερωσω τον προηγούμενο γιατρό μου για την αλλαγη για να μην υπάρξουν παρεξηγήσεις..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

τελικα ο γιατρος μου με απογοητευσε με την αντιδραση του...μηπως εχετε να μου προτεινετε καποιον/α γυναικολογο στο ελενα που θα μπορουσα να απευθυνθω για το υπολοιπο της εγκυμοσυνης μου?

fBaep3.png

 

uwK7p3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Εγώ γέννησα στο Αττικόν,είναι το πιο καινούριο νοσοκομείο,πανεπιστημιακό με άριστους γιατρούς.Ο δικός μου ανέλαβε μια γνωστή στο τέλος του 7ου.Σου τον συστήνω ανεπιφύλακτα,είχα και μια επικίνδυνη επιπλοκή 2 ώρες μετά τον τοκετό και ήταν άψογος,ενώ ήταν μαζί μου και καθ'όλη τη διάρκεια του τοκετού.Αν θες,να σου δώσω όνομα και τηλ.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Εγώ γέννησα στο Αττικόν,είναι το πιο καινούριο νοσοκομείο,πανεπιστημιακό με άριστους γιατρούς.Ο δικός μου ανέλαβε μια γνωστή στο τέλος του 7ου.Σου τον συστήνω ανεπιφύλακτα,είχα και μια επικίνδυνη επιπλοκή 2 ώρες μετά τον τοκετό και ήταν άψογος,ενώ ήταν μαζί μου και καθ'όλη τη διάρκεια του τοκετού.Αν θες,να σου δώσω όνομα και τηλ.

Φουλα καλησπερα!Θα με ενδιεφερε και εμενα να μου συστησεις τον γιατρο σου. Ειμαι στον 8ο μηνα και ο δικος μου ειναι μια χαρα,αλλα το κοστος στο Ιασω+ την αμοιβη του μας εχει προβληματισει. Αν μπορεσεις απαντησε μου. Ευχαριστω!

uslPp3.png
Link to comment
Share on other sites

nik κι εγώ στην ίδια ακριβώς κατάσταση είμαι...Θα μου πεις το ήξερα από την αρχή ότι ο γιατρός μου είναι στο ΙΑΣΩ αλλά προχτές που τον ρώτησα για την αμοιβή του μου λέει θα τα συζητήσουμε αργότερα και μην το σκέφτεσαι τώρα και τέτοια και πολύ αγχώθηκα και στην τελικά προτιμώ το ΑΤΤΙΚΟ που είναι πανεπιστημιακό και πολύ κοντά στο σπίτι μου...

 

Αχ Φούλα απάντησέ μας!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Φουλα καλησπερα!Θα με ενδιεφερε και εμενα να μου συστησεις τον γιατρο σου. Ειμαι στον 8ο μηνα και ο δικος μου ειναι μια χαρα,αλλα το κοστος στο Ιασω+ την αμοιβη του μας εχει προβληματισει. Αν μπορεσεις απαντησε μου. Ευχαριστω!

 

nik και doraki, θα σας συνιστούσα να επικοινωνήσετε με τον κο Ευάγγελο Αλεξόπουλο, ο οποίος δουλεύει στο Αλεξάνδρα. Όταν ο σύζυγός μου και εγώ τον συναντήσαμε την πρώτη φορά, αποφασίσαμε αμέσως να τον επιλέξουμε, επειδή ο ίδιος ξέρει πως να επικοινωνεί με τις εγκύους γυναίκες, και έχει σπουδάσει στο εξωτερικό. Η μητέρα μου εργαζόταν ως νοσοκόμα στο ίδιο νοσοκομείο για πολλά χρόνια και μου είχε προτείνει τον κο Αλεξόπουλο. Μέχρι τώρα, είμαστε ευχαριστημένοι με αυτόν.

 

Πριν συναντήσουμε τον κο Αλεξόπουλο για πρώτη φορά, συνέχιζα να επικοινωνώ με τον προηγούμενο γιατρό μου, ο οποίος δουλεύει στο Μητέρα και ήμουνα στον έκτο μήνα τότε. Τώρα είμαι έγκυος περίπου 35 εβδομάδων και περιμένω δίδυμα. Μας προβλημάτισε η αμοιβή του στο Μητέρα. Για παράδειγμα, πληρώσαμε 1700 ευρώ (1200 ευρώ: αμοιβή γιατρού + 500 ευρώ: διαμονή στο Μητέρα, 8:00 -13:00) για μια ολιγόλεπτη εγχείρηση περίδεσης!!!

 

Ελπίζω να σας βοήθησα.

eNortjKzUjI0MjM2M1KyBlwwFXoC0Q,,32.pnga%3E
Link to comment
Share on other sites

ΠΑΙΔΙΑ ΔΗΜΟΣΙΟ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΔΗΜΟΣΙΟ! ΓΕΝΝΗΣΑ ΠΡΙΝ 20 ΜΗΝΕΣ ΤΟ ΓΙΟ ΜΟΥ ΣΤΟ ΜΗΤΕΡΑ 1800 ΕΥΡΩ ΠΑΡΑΚΑΛΩ Η ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ ΘΕΣΗ 4ΚΛΙΝΟ, ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΛΙΓΟΥΣ ΜΗΝΕΣ ΞΑΝΑΜΕΝΩ ΕΓΚΥΟΣ ΚΑΙ ΠΑΩ ΣΤΟΝ ΙΔΙΟ ΓΙΑΤΡΟ ΠΟΥ ΜΕ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΟΥΣΕ ΧΡΟΝΙΑ ΤΩΡΑ ΚΑΙ ΟΤΑΝ ΕΦΤΑΣΕ Η ΩΡΑ ΝΑ ΓΕΝΝΗΣΩ (ΜΙΑ ΒΔΟΜΑΔΑ ΠΡΙΝ) ΣΤΟ ΜΗΤΕΡΑ ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ ΠΑΛΙ ΚΑΙ ΤΟΝ ΡΩΤΑ ΠΟΣΟ ΠΑΕΙ ΤΟ ΜΑΛΙ ΜΟΥ ΛΕΕΙ 2700 ΕΥΡΩ Η ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ ΘΕΣΗ ΠΑΝΤΑ, ΕΠΑΘΑ ΤΗΝ ΠΛΑΚΑ ΜΟΥ ΜΕΣΑ ΣΕ 1,5 ΧΡΟΝΟ ΕΙΧΕ ΠΑΡΕΙ ΑΥΞΗΣΗ 900 ΕΥΡΩ. ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΠΟΛΥΛΟΓΩ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΒΔΟΜΑΔΑ ΒΡΙΣΚΩ ΓΙΑΤΡΟ ΠΟΥ ΞΕΓΕΝΝΑΕΙ ΣΤΟ ΑΡΕΤΑΙΕΙΟ ΚΑΙ ΜΕ ΑΝΕΛΑΒΕ (ΠΡΟΗΓΕΙΘΗΣΑ ΚΑΙΣΑΡΙΚΗ) ΞΕΡΕΤΕ ΤΗ ΠΛΗΡΩΣΑ ΣΤΟ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ 161 ΕΥΡΩ ΣΕ ΔΙΚΛΙΝΟ ΠΑΡΑΚΑΛΩ. ΤΟ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟ ΑΨΟΓΟ ΤΟΥΣ ΧΙΛΙΟΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΟΧΙ ΟΠΩΣ ΤΟ ΜΗΤΕΡΑ ΠΟΥ ΤΟΥΣ ΠΑΡΑΚΑΛΑΓΕΣ ΓΙΑ ΝΑ ΕΡΘΟΥΝ, ΤΑ ΧΕΙΡΟΥΡΓΕΙΑ ΤΟΥΣ ΔΕΝ ΕΧΩ ΛΟΓΙΑ, ΕΜΕΙΝΑ ΤΟΣΟ ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΜΕΝΗ ΠΟΥ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΝΑ ΞΑΝΑΓΕΝΝΗΣΩ ΣΕ ΙΔΙΩΤΙΚΟ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ. ΑΡΕΤΑΙΕΙΟ ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΑΡΕΤΑΙΕΙΟ ΑΠΛΑ ΑΨΟΓΟ!!!

__________________

Link to comment
Share on other sites

Τελικά πήρα τηλ τον κο Γιάνναρη (γιατρός στο Αττικό).

Σε πρώτη φάση θα με δει στο ιατρείο του και μετά βέβαια με εξυπηρετεί πιο πολύ το Αττικό,όχι για να μην πληρώνω αλλά είναι δίπλα στο σπίτι μου.

Δε νομίζω ότι οφείλουμε εξηγήσεις σε κανέναν από τη στιγμή που δεν έχουμε και οικονομικές εκκρεμότητες βέβαια.Τον προηγούμενο τον πλήρωνα σε κάθε επίσκεψη και υπήρξα ΟΚ απέναντί του.

Ελπίζω όλα να πάνε καλά με το γιατρό αυτό,άργησα λίγο αλλά αποφάσισα ότι δεν έχω λεφτά για περιττά έξοδα.

Link to comment
Share on other sites

ειμαι κι εγω στον 7ο και μου φαινεται πως θα δυσκολευτω να παραμεινω με τον γιατρο μου και το ιασω.

καποια κοπελα μου ειπε πως δε σε αντιμετωπιζουν καλα οι γιατροι, αν δεν πας απο την αρχη της κυησης. μπορει να με διαφωτίσει κάποια κοπέλα που έχει πάει "τελευταία στιγμή";

επίσης, αν μπορούσατε να μου προτείνετε έναν ανθρώπινο κυρίως γιατρό εκεί αλλά και να με διαφωτίσετε για τη διαδικασία (ραντεβού κλπ.) θα σας ήμουν ευγνώμων.

Το παιδί μπαίνει στη ζωή σου & κάνει τόση φασαρία, που δεν αντέχεις.

Το παιδί φεύγει και αφήνει τόση ησυχία, που νομίζεις θα τρελαθείς.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...
καλησπερα,θα ηθελα να ρωτησω κατα ποσο ειναι ευκολο να δεχτει να σε αναλαβει γιατρος σε δημοσιο νοσοκομειο στον 7ο μηνα της εγκυμοσυνης?επισης σκεφτομουν να συνεχισω στον γιατρο που με παρακολουθει-ο οποιος συνεργαζεται με το μητερα- και να παω μονο για την γεννα στο ελενα...ειμαι σε εναν πανικο,οποτε ολες οι γνωμες ειναι ευπροσδεκτες......

 

Κι εγώ αυτό έχω σκοπό να κάνω δηλαδή το έκανα κιόλας...ήμουν στον 5ο μήνα αλλά έτσι ακριβώς το σκέφτομαι και κάνω πηγαίνω στον γιατρό μου για την καθιερωμένη επίσκεψη απλά θα γεννήσω σε δημόσιο νοσ/μείο με προγραματισμένη καισαρική!Εκτός απροόπτου φυσικά...

2ef2v5u.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσια, είμαι κι εγώ σε φάση αναζήτησης και στον 7ο μήνα της εγκυμοσύνης μου, κι ενώ σκόπευα να γεννήσω στο Έλενα με τη γιατρό που έκανα και το πρώτο μου παιδάκι, για πρακτικούς λόγους κύρίως μάλλον θα γεννήσω τελικά Θεσσαλονίκη. Ξέρει καμιά σας κανένα καλό γιατρό στο Ιπποκράτειο? και ζητάω συγκεκρημένα γι αυτό το νοσοκομείο γιατί θεωρείται το Έλενα της βορείου Ελλάδος.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Προσοχή. Στο παρόν θέμα και σε άλλα θέματα έχει υπάρξει συστηματική αποστολή μηνυμάτων για γιατρούς στην Θεσσαλονίκη, δήθεν απο μέλη, τα οποία όμως έχει αποδειχτεί ότι ενεργούσαν συστηματικά και σε συνέργεια με περισσότερους λογαριασμούς απο έναν.

Τα σχετικά μηνύματα μεταφέρθηκαν σε κρυφό αρχείο.

Να επιδεικνύετε εξαιρετική προσοχή σε όλα τα μηνύματα που λαμβάνετε.

Για περισσότερες πληροφορίες ή απορίες μπορείτε να επικοινωνείτε στο εμαιλ administrator(at)parents.org.gr

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλησπέρα κι απο μένα.

Μια γνωστή μου είναι στον 8ο και ψαχνει γιατρό σε δημόσιο λόγω σοβαρών οικονομικών προβλημάτων.Αν μπορείτε να μου συστήσετε κάποιον θα σας ήμουν ευγνώμων.Επίσης θα ήθελε ο γιατρός να μη χρεώνει αμοιβή. Θα μου πείτε μπορεί να πάει σε κάποιο εφημερεύον όταν την πιάσουν οι πόνοι και να μη δώσει μια στο γιατρό, αλλά για ψυχολογικούς λόγους κυρίως θα ήθελε να τον ξέρει. Η κοπέλα είναι ξένη (από Ασία) και δε μιλάει γρι ελληνικα. Ο σύζυγος απολύθηκε και κυριολεκτικά δεν έχουν να φάνε. Τους συντηρούν οι γονείς του, αλλά κι αυτοί είναι συνταξιούχοι και πέρα από ένα πιάτο φαι δε μπορούν να βοηθήσουν αλλιώς. Μ έπιασε η ψυχή μου όταν το έμαθα και είπα να κάνω κι εγώ μια έρευνα μήπως και βρεθεί κάποιος γιατρός - άνθρωπος.

Ευχαριστώ για το χρόνο σας και αναμένω.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 χρόνια μετά...
  • 1 month later...
  • 3 χρόνια μετά...

Καλησπερα κι απο μενα και με το καλο ολες. Ειμαι καινουρια στο φορουμ και ειμαι στην 23η εβδομαδα κυησης. Εκανα προσφατα τη β επιπεδου σε δημοσιο νοσοκομειο και μου ειπαν οτι υπαρχει καποιο ευρημα στη καρδια με τον ορο golf ball και οτι αν και δεν ειναι κατι ανυσηχιτικο γιατι ολα τα υπολοιπα ειναι φυσιολογικα μου προτειναν να παω σε καποιον εμβρυοκαρδιολογο για υπερηχο καρδιας. Πηρα τον γυναικολογο μου που τον γνωρισα δυο μηνες πριν μεινω έγκυος και παρολο που ειναι ενας ευγενεστατος και καλος ανθρωπος μου δινει την εντυπωση απο διαφορα περιστατικα οτι δεν εχει πολυ εμπειρια και οπως καταλαβαινεται φοβαμαι να γεννησω σε αυτον. Δεν ηξερε καν τι ειναι αυτο το ευρημα ενω τρεις αλλοι γυναικολογοι που ρωτησα το γνωριζαν κ με καθησύχασαν. Γι αυτους τους λογους θελω να αλλαξω γιατρο και μου προτειναν τον κυριο Σταματοπουλο Γιωργο στο Μητερα. Θα ηθελα αν υπαρχει καποια κοπελα που να τον ξερει σαν γιατρο να μου δωσει τα φωτα της γιατι εχω αγχωθει αρκετα.Συγγνωμη για το μεγαλο κειμενο και Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...