Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Να παρω yutopar? Βοηθηστε με.


Recommended Posts

Καλημερα κοριτσια. ειμαι εγκυος 31 βδομαδων στο δευτερο παιδακι μου. απο τις 23 βδομαδες εχω ελαφριες συσπασεις τις οποιες αντιμετωπιζω με τροφοκαρντ(6 την ημερα) και ακινησια οσο γινεται βεβαια, δεδομενου οτι εχω ενα παιδι 5 χρονων. τις τρεις τελευταιες μερες ομως οι συσπασεις εχουν γινει αρκετα συχνες. εχω ακομα και την νυχτα. δεν συνοδευονται απο πονο αλλα πετρωνει συνεχεια η κοιλια μου. Η γιατρος μου , μου ειπε να παρω 1/3 yutopar πρωι και βραδυ αρχικα να δουμε πως θα ειμαι και βλεπουμε, για να βγαλουμε οσο γινεται και τον επομενο μηνα. Ο αντρας μου ομως ειναι κατηγορηματικος στο να μην τα παρω γιατι εχουν καταργηθει αρα θεωρει οτι δεν ειναι ασφαλη. Τι να κανω βρε κοριτσια; Απο την μια λεω να τα παρω και απο την αλλη φοβαμαι. Επισης μπορω να τα παρω καποιες μερες και μετα αν οι συσπασεις μειωθουν να τα σταματησω; η πρεπει συνεχεια αλλιως θα γεννησω; καθε βοηθεια δεκτη.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλημερα και με το καλο το μωρακι σου! δεν ξερω να σου απαντησω γιατι δεν μου εχει συμβει αλλα απο οτι εχω διαβασει απο αλλες μαμαδες εδω μεσα η περισοτερες που το πηραν δεν μπορεσαν να γεννησουν φτ γιατι ειχε πεσει σε αδρανεια η μητρα και δεν εκανε συσπασεις.δεν θελω να σε παρω στο λαιμο μου αλλα περιμενε να δεις τι θα σου πουνε και αλλες κοπελες που τα εχουν παρει αλλιως ρωτα και τι γιατρο σου αν ησχιει κατι τετοιο.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα!! εγω ειχα πολυ συχνες ανωδυνες συσπασεις περιπου απο την 18η-20η εβδομ απ'οτι θυμαμαι. Yutopar πηρα απο την 33η εβδομ προληπτικα επειδη ειχα μια αναιτια αιμορραγια και μου τα εδωσε ο γιατρος επειδη εμενα και μακρυα απο το γιατρο και το μαιευτηριο, τα εκοψα στην 38η εβδομ και γεννησα φυσιολογικοτατα, μου εσπασαν τα νερα μετα απο 1 εβδομ. Ο αντρας σου απο τη μια εχει δικιο, απο την αλλη ομως η αληθεια ειναι οτι οι γιατροι συμβουλευουν τις γυναικες να το παρουν αν το βρουν.. τωρα που ειμαι εγκυος στο δευτερο θελω να ψαξω απο τωρα να βρω yutopar γιατι πιστευω παλι θα τα χρειαστω.. εμενα μου εκανε ταχυκαρδιες μονο τις 2-3 πρωτες φορες που το πηρα, μετα τιποτα! αν η γιατρος σου ξερει το ιστορικο σου και σε παρακολουθουσε και στην 1η σου εγκυμοσυνη ισως κατι ξερει για να στο προτεινει..

Οι άντρες της ζωής μου...

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω για τις απαντησεις. Εχω αλλαξει γιατρο. στην πρωτη εγκυμοσυνη ολα κυλησαν ομαλα. γεννησα φυσιολογικα , εσπασαν τα νερα στις 37 και 5 βδομαδες. Ολα τα προβληματα τα εχω στην δευτερη. Εχω και 2 βδομαδες ακομα για το ντομπλερ και αγχωνομαι και αν εχει μικρυνει ο τραχηλος.

Link to comment
Share on other sites

προσπαθησε οσο μπορεις να μην κουραζεσαι τουλαχιστον τις ωρες που εισαι χωρις τον μικρο σου. Κι εμενα με πιανει καμια φορα αγχος μη παει κατι στραβα σε αυτη την εγκυμοσυνη. Στην πρωτη δεν καταλαβα τιποτα, τωρα ακομα καλυτερα αλλα το αγχος υπαρχει μιας και εχω εναν μπομπιρα 19 μηνων και τα απροοπτα και αποτομα σηκωματα, αγκαλιες και σκυψιματα υπαρχουν.. καλη συνεχεια, προσπαθησε να μη το σκφετεσαι και απλα ξεκουρασου οσο ειναι δυνατον!

Οι άντρες της ζωής μου...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ουτε εγω εχω παρει μποσκοπαν αλλα εαν ημουν στη θεση σου θα επαιρνα ! τοσες κοπελες παιρνουν εδω και παρα πολλα χρονια και δεν εχουν παθει τπτ, απο την αλλη οι συσπασεις δεν ειναι οτι καλυτερο, γιατι δεν ρωτας τον γιατρο σου να παρεις μποσκοπαν?? εγω τετεια επαιρνα και με εσωσαν απο τις συσπασεις!

Link to comment
Share on other sites

μπουσκοπαν ποσα επαιρνες; θα ρωτησω και την γιατρο μου, αλλα μου ειπε οτι τα yutopar κανουν για τις συσπασεις.

 

Εγώ ψάχνω να βρώ yutopar αλλά δεν βρίσκω.Δεν νομίζω να είναι επικίνδυνο, αλλιώς δεν θα σου έλεγε η γιατρός σου να το πάρεις.Εξάλλου αυτό που σε ενδιαφέρει είναι να έρθει το μωράκι σου στην ώρα του και όχι νωρίτερα.Το θέμα είναι, αν δεν το πάρεις τι εναλλακτική έχεις;Σε ρωτάω γιατί ενδιαφέρει κι εμένα.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα και με το καλο το μωρακι σου! δεν ξερω να σου απαντησω γιατι δεν μου εχει συμβει αλλα απο οτι εχω διαβασει απο αλλες μαμαδες εδω μεσα η περισοτερες που το πηραν δεν μπορεσαν να γεννησουν φτ γιατι ειχε πεσει σε αδρανεια η μητρα και δεν εκανε συσπασεις.δεν θελω να σε παρω στο λαιμο μου αλλα περιμενε να δεις τι θα σου πουνε και αλλες κοπελες που τα εχουν παρει αλλιως ρωτα και τι γιατρο σου αν ησχιει κατι τετοιο.

 

 

δεν ισχυει κατι τετοιο, εγω που πηρα απο την 18η βδομαδα μεχρι και την 37η μια χαρα γεννησα καθως και πολλες αλλες μαναδες

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

δεν ισχυει κατι τετοιο, εγω που πηρα απο την 18η βδομαδα μεχρι και την 37η μια χαρα γεννησα καθως και πολλες αλλες μαναδες

 

δεν ξερω αν ισχυει η δεν ισχυει αλλα καπου εδω μεσα στο παρεντσ το διαβασα απο εγκυες κοπελες που ειχαν παρομοιο προβλημα.

Link to comment
Share on other sites

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΚΑΙ ΕΝΑ ΑΡΘΡΟ ΠΟΥ ΒΡΗΚΑ....

 

 

 

Παρασκευή, 11 Οκτωβρίου 2013

 

ΤΟ ΦΑΡΜΑΚΟ "YUTOPAR" ΑΠΟΣΥΡΘΗΚΕ !!

Άλλη μια απόδειξη του πόσο άδικα και ανεύθυνα οδηγήθηκα στο κρεβάτι του χειρουργείου.. "Καισαρική! Το παιδί δεν κατεβαίνει! Έχει μόνο 3 εκ. διαστολή."

 

Πρωτότοκη και μόλις 38 εβδομάδων, hello??

 

Γιατί πήγα τόσο ανίδεη να γεννήσω; Τόσο απληροφόρητη; Με τόσο τυφλή εμπιστοσύνη στο γιατρό; Γιατί;!

Επειδή ήταν κάτι τελείως πρωτόγνωρο για εμένα, επειδή ήδη με είχε βάλει στη νοοτροπία του μη φας αυτό , μην κάτσεις έτσι, μην προχωρήσεις αλλιώς, μην τυχόν και κάνεις σεξ αλλά κατά τ' άλλα: "Δεν είσαι άρρωστη, έγκυος είσαι! Συνέχισε τη ζωή σου κανονικά!!"

Πέρασε το πρωτο τρίμηνο! Γιούπι!

-" Τώρα μπορούμε να συνουσιαστούμε γιατρέ;"

-" Μα φυσικά! ΑΛΛΑ!!" (αυστηρό βλέμμα στον μπαμπά) "Όχι άγρια! Μόνο σε αυτές τις στάσεις! Οχι και πολύ συχνά! Και προς Θεού! Με προφυλακτικό γιατί το σπέρμα περιέχει προσταγλανδίνες οι οποίες προκαλούν συσπάσεις και πρόωρο τοκετό!!"

Άντε κάνε τώρα εσύ!!

 

Και μια και μιλήσαμε για πρόωρο τοκετό! Αυτός, λοιπόν, ήταν ο λόγος που πήρα τέλη του 8ου μήνα τα περιβόητα χάπια "YUTOPAR" ! Λίγο πριν πάει διακοπές ο γιατρούλης μας.

-"Γιατί τα παίρνω αυτά γιατρέ;"

-"Για αποφυγή πρόωρου τοκετού!"

Μα πρόωρος τοκετός στον 9ο μήνα;

"Yutopar στον 9ο μήνα; Για καισαρική σε πάει;;" Ήταν τα λόγια του γιατρού που πήγα να κάνουμε doppler γιατί έλειπε ο δικός μου.

Τί να ακούσω και τί να πιστέψω εγώ τώρα; Το γιατρό που έβλεπα για πρώτη φορά ή το δικό μου που όμως θέλει να αποφύγει τον τοκετό τον 9ο μήνα επειδή λείπει για διακοπές;

Πόσο φοβισμένη πρέπει να ήμουν για να μη μιλήσω καθόλου;;;

Δε θα ξεχάσω την ημέρα που ξύπνησα με πόνους! Ένιωθα ότι θα γεννήσω! Πήρα τηλέφωνο το γιατρό (στο νησί..) Δυο φορές τα χάπια μου πε ή διπλή ποσότητα; Δε θυμάμαι. Πάντως, τα πήρα ενισχυμένα και από τότε τέρμα οι πόνοι! Τέρμα η εξέλιξη του φυσιολογικού τοκετού με λίγα λόγια..

 

Αποσύρθηκαν τα yutopar μετά από ενστάσεις γιατρών και επειδή τελικά, ανακαλύφθηκε ότι οι παρενέργειες δεν αντισταθμίζονταν από τα πιθανά οφέλη. Μάλιστα, αποδείχθηκε ότι τα εν λόγω χάπια προκάλεσαν εγκεφαλικά επεισόδια σε λεχώνες!!

 

Τί να πω τώρα εγώ;; Που το επόμενο χάπι που μου σύστησε ήταν για να κόψω το γάλα μου την 5η μέρα μετά τη γέννα επειδή είχα μαστίτιδα και πυρετό; Όχι, αυτή τη φορά δεν τον άκουσα και θήλασα το παιδί μου 5μισι μήνες. Να 'ναι καλά η μάνα μου και οι μαλάξεις με κομπρέσες που μου έκανε!

 

Κεφαλοπυελική δυσαναλογία ήταν η αιτία καισαρικής που σημειώθηκε και ειλικρινά, καθόλου σίγουρη δεν είμαι!

 

Μέλλουσες μανούλες ενημερωθείτε πριν πάτε στο μαιευτήριο! Μιλήστε με μαίες και γιατρούς που πραγματικά υποστηρίζουν φυσιολογικό ή και ακόμα καλύτερα, ΦΥΣΙΚΟ τοκετό!

Link to comment
Share on other sites

αυτη τη στιγμη παιρνω 6 trofocard την ημερα. απο την 22 βδομαδα μεχρι την 31 που ειμαι τωρα. αλλη επιλογηδεν εχω. ξεκουραση οσο γινεται γιατι στο σπιτι πρεπει να μαγειρευω και να φροντιζω το παιδι. δεν βγαινω εξω, δεν περπαταω δεν οδηγω παρα ελαχιστα. το θεμα ειναι οτι τις τελευταιες μερες νοιωθωτ τις συσπασεις πιο συχνες. αρα εδω τιθεται το ερωτημα . Παιρνω yutopar για ενα μηνα οπως μου ειπε η γιατρος μου, η' περιμενω σε αυτη την κατασταση και οτι γινει ας γινει; αν το φαρμακο δεν ειχε καταργηθει θα το επαιρνα αλλα τωρα φοβαμαι και για μενα με τις ταχυκαρδιες πουδημιουργει αλλα και για το μωρο. επισης δεν ξερω αν μπορω να το παρω για καποιες μερες μεχρι να νοιωσω καλυτερα και μετα να το σταματησω. η υπαρχει κινδυνος να γεννησω αν το σταματησω;

Link to comment
Share on other sites

νομιζω οτι το αν το χαπι αυτο δημιουργει αδρανεια ειναι σχετικο.. δηλαδη αν μια κοπελα εχει προωρες συσπασεις τοτε ισως ειναι απαραιτητο το χαπι. στην περιπτωση της ioanna-dimitri που δεν ειχε κανενα θεμα οντως ειναι περιεργο οτι της χορηγησε το χαπι!!! επισης παιζει ρολο και η δοσολογια. νομιζω μια μικρη δοση δεν εμποδιζει το φυσιολογικο τοκετο ουτε προκαλει αδρανεια. αλλα μια ενισχυμενη δοση οπως πηρε η ioanna-dimitri και μαλιστα χωρις κανεναν λογο τοτε σιγουρα ηταν πολυ ευκολο να κατασταλλει τελειως η μητρα.. κριμα που υπαρχουν τετοιοι γιατροι.. εμενα οπως ανεφερα μου τα ειχε δωσει ο γιατρος μισο πρωι μισο βραδυ επειδη ειχα αιμορραγια στην 33η εβδομ και εμενα επαρχια και εκεινος ηταν Αθηνα και τα πηραμε κυριως για ασφαλεια... με το που ανεβηκα Αθηνα στην 37η με 38η για να περιμενω να γεννησω μου ειπε "τα κοβουμε, τωρα δεν εχεις λογο να τα παιρνεις, πρεπει να παρει μπροστα η μητρα σου, εισαι τελειομηνη" και γεννησα φυσιολογικοτατα!!!

κονσταν μηπως να ξαναπαρεις ενα τηλ τη γιατρο σου να της θεσεις τον προβληματισμο σου? γιατι ειναι πολυ λογικο να προβληματιζεστε και να διχαζεστε για ενα χαπι που αν μη τι αλλο εχει αποσυρθει!!!!

Οι άντρες της ζωής μου...

Link to comment
Share on other sites

νομιζω οτι το αν το χαπι αυτο δημιουργει αδρανεια ειναι σχετικο.. δηλαδη αν μια κοπελα εχει προωρες συσπασεις τοτε ισως ειναι απαραιτητο το χαπι. στην περιπτωση της ioanna-dimitri που δεν ειχε κανενα θεμα οντως ειναι περιεργο οτι της χορηγησε το χαπι!!! επισης παιζει ρολο και η δοσολογια. νομιζω μια μικρη δοση δεν εμποδιζει το φυσιολογικο τοκετο ουτε προκαλει αδρανεια. αλλα μια ενισχυμενη δοση οπως πηρε η ioanna-dimitri και μαλιστα χωρις κανεναν λογο τοτε σιγουρα ηταν πολυ ευκολο να κατασταλλει τελειως η μητρα.. κριμα που υπαρχουν τετοιοι γιατροι.. εμενα οπως ανεφερα μου τα ειχε δωσει ο γιατρος μισο πρωι μισο βραδυ επειδη ειχα αιμορραγια στην 33η εβδομ και εμενα επαρχια και εκεινος ηταν Αθηνα και τα πηραμε κυριως για ασφαλεια... με το που ανεβηκα Αθηνα στην 37η με 38η για να περιμενω να γεννησω μου ειπε "τα κοβουμε, τωρα δεν εχεις λογο να τα παιρνεις, πρεπει να παρει μπροστα η μητρα σου, εισαι τελειομηνη" και γεννησα φυσιολογικοτατα!!!

κονσταν μηπως να ξαναπαρεις ενα τηλ τη γιατρο σου να της θεσεις τον προβληματισμο σου? γιατι ειναι πολυ λογικο να προβληματιζεστε και να διχαζεστε για ενα χαπι που αν μη τι αλλο εχει αποσυρθει!!!!

 

Συμφωνώ μαζί σου.Στην περίπτωση της ioanna-dimitri ήταν άσχετος ο γιατρός.Δεν δίνεις τοκολυτικό φάρμακο σε τελειόμηνη γυναίκα για να πας διακοπές!!!Εξάλλου πάντα παίζει ρόλο η δοσολογία και το διάστημα που παίρνεις ένα φάρμακο.Γενικά πιστεύω ότι άδικα ανησυχείς τόσο πολύ konstan, γιατί εφόσον το φάρμακο έχει αποσυρθεί, ο γιατρός θα σου συστήσει κάτι άλλο.Κάποια κοπέλα στο ίδιο forum μου είπε ότι παίρνει medolin.Ρώτα τη γιατρό σου και για αυτό και πες μας τι θα σου πει.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

στην παραπανω περιπτωση θεωρω πως ηταν εντελως ανουσια σε γυναικα χωρις προβλημα και στο μηνα της να παιρνει φαρμακα. Σε αλλες περιπτωσεις ομως που ξεκινανε απο νωρις πρεπει να υπαρχει φαρμακευτικη βοηθεια ειτε λεγεται yotopar ειτε medolin, κατι τελως παντων να βοηθησει

Link to comment
Share on other sites

επειδη δεν θελω να παρω καμια γυναικα στο λαιμο μου καλυτερα ειναι να ρωτηση το γιατρο τις.εγω ειμαι εγκυος στο δευτερο παιδακι μου και μου εδωσε να παιρνω τροφοκαρτ.

Link to comment
Share on other sites

melanouri διαβασα και το αλλο θεμα για τις συσπασεις και οντως θα την ρωτησω την γιατρο μου για το medolin. Αυριο θα παω στο μηχανημα να μετρησω συσπασεις. Ελπιζω η μπεμπα να κανει υπομονη και να μην βιαστει. σε ποια βδομαδα εισαι εσυ;

Link to comment
Share on other sites

Εγω δεν καταλαβαινω ενα πραγμα βρε κοριτσια: Αυτο το χαπι που το επαιρνα κ εγω κ το σιχαινομαι πραγματικα!! Κ πολυ χαρηκα που αποσυρθηκε!!

Δεν καταλαβαινω λοιπον πως αφου εχει αποσυρθει κ δεν υπαρχει στα φαρμακεια, με ποια λογικη το συστηνουν οι γυναικολογοι κ απο που να το βρουν οι κοπελες που υποτιθεται οτι το χρειαζονται;;;;;:?::?::confused:

Link to comment
Share on other sites

melanouri διαβασα και το αλλο θεμα για τις συσπασεις και οντως θα την ρωτησω την γιατρο μου για το medolin. Αυριο θα παω στο μηχανημα να μετρησω συσπασεις. Ελπιζω η μπεμπα να κανει υπομονη και να μην βιαστει. σε ποια βδομαδα εισαι εσυ;

 

Είμαι 27 εβδομάδων και 5 ημερών.Όπως καταλαβαίνεις έχω περισσότερο άγχος γιατί είναι το πρώτο μου παιδάκι, έχω πολύ δρόμο μπροστά μου και έχω συσπάσεις εδώ και 3 μέρες μόνο, τις οποίες προς το παρόν αντιμετωπίζω με 6 trofocard την ημέρα.Η αλήθεια είναι ότι όταν πήρα το γιατρό μου και τον ενημέρωσα, τρομοκρατήθηκε γιατί ξέχασα να σου πω, ότι έχει μικρύνει και ο τράχηλος με αποτέλεσμα να παίρνω και υπόθετα utrogestan εδώ και ένα μήνα.Τι άλλο;:(

Link to comment
Share on other sites

εμενα ο τραχηλος την 29 βδομαδα ηταν 34 mm. τωρα δεν ξερω ποσο ειναι, εχω και εγω αγχος αν εχει μικρυνει. εχω σε δυο βδομαδες ραντεβου για dopler να τον μετρησουμε. αυριο που θα παω στο μηχανημα θα την ρωτησω αν γινεται να μετρησουμε και τραχηλο νωριτερα. εμενα μου εχει δωσει η γιατρος μου δεκα χαπακια. Κανε υπομονη, εγω μετραω απλα μερες. σκεψου οτι εχω βγει απο το σπιτι μετρημενες 5 φορες απο τις 8 ιανουαριου.

Link to comment
Share on other sites

Στην πρώτη μου εγκυμοσυνη ειχα συσπάσεις από τον 6ο μηνα. Πηρα yotopar, utrogestan και κάναμε και ενέσεις για ωρίμανση των πνευμόνων. Γέννησαν φυσιολογικά και αρκετά γρήγορα.

 

Το να μην πάρεις τα χάπια ενέχει ενα ρίσκο. Εγώ θυμάμαι χαρακτηριστικά το γιατρο να μου λέει ότι αν δεν με πιάσουν τα χάπια, το επομενο βήμα είναι νοσοκομείο και ενδοφλέβια χορήγηση. Νομίζω ότι κανένας γιατρός δεν θέλει να ρισκάρει πρόωρο τοκετο.

Link to comment
Share on other sites

joan80 για ποσο καιρο επαιρνες τα χαπια; ποτε τα σταματησες; ποσα επαιρνες την ημερα; ταχυκαρδιες ειχες ; σε πιασανε αμεσως και οι συσπασεις σταματησανε;

Link to comment
Share on other sites

Τα πηρα περίπου 1,5 μηνα. Δοσολογία δεν θυμάμαι ακριβώς να σου πάνω, πάνε και πάνω από τρία χρονια. Ο λόγος που τα σταματησα ήταν βασικά οι ταχυκαρδίες που μου προκαλούσαν. Μετά άρχισα τα trofocard. Οι συσπάσεις δεν σταμάτησαν τελείως στη δική μου περίπτωση, απλά δεν ήταν τόσο συχνές. Όταν κουραζομουν λίγο παραπάνω ένιωθα τα πετρώματα.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...