Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

SOS---ΚΑΛΛΙΕΡΓΕΙΑ ΚΟΛΠΙΚΟΥ ΥΓΡΟΥ


Recommended Posts

Καλημερα και καλη χρονια!!!! Και καλες τελειομηνες εγκυμοσυνες σε οσες δεν εχουν ακομη γεννησει!!! Με το κσλο τα μωρακια μας κοριτσια!!

 

Ειμαι 27w και 4d και ο γιατρος μου εγραψε να κανω καλλιεργεια κολπικου υγρου. Δεν εχω καποιο συμπτωμα ή ενδειξη. Πως γινεται η ληψη του δειγματος εφοσον δεν γινεται να μπει κολποδιαστολεας και ποσο απαραιτητη ειναι η εξεταση αυτη;;;

Αν μπορειτε απαντηστε μου αμεσα γιατι θα την κανω αυριο.

φιλια σε ολες!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Επειδη εχω κανει περιδεση κανω πολυ συχνα καλλ.κολπικων υγρων χωρις κολποδιαστολεα απλα με το χερι φυσικα με γαντια ανοιγουν τον κολπο κ με καποια ξυλακια θα σου παρουν υγρο. Συμπτωματα δεν εμφανιζουν πολλα μικροβια κ καλο θα ειναι να το κσνεισ. Καλη επιτυχια

Link to comment
Share on other sites

Στη διάρκεια των 2 εγκυμοσύνων μου έχω κανει καλλιέργειες και με τους 2 τρόπους (και με κοπλοδιαστολέα και χωρίς) χωρίς κανένα πρόβλημα. Επίσης εγώ είχα συμπτώματα (περίεργα υγρά) αλλά όχι μύκητες ή κάποιο μικρόβιο! Ωστόσο πολύ συχνό είναικαι το αντίθετο οπότε όσο κι αν είναι άβολο καλύτερα να προλαμβάνουμε καταστάσεις με τις απαραίτητες διαγνωστικές εξετάσεις!!!

GlXHp3.png

YCLEp3.png

Link to comment
Share on other sites

Πηρα τηλ.στην βιοιατρικη και μου ειπαν δεν θα βαλουν κολποδιαστολεα λογω της κυησης.

Δειγμα παιρνουν κ απο τραχηλο ή μονο απο κολπο;;

Δεν ειναι επικινδυνο να παρουν απο τραχηλο;

Κυοφορω διδυμα κ ηδη εχω ταλαιπωρηθει με διαφορες επιπλοκες.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...

Κι εμένα μου εξήγησε η μικροβιολόγος που έκανε και τη λήψη του δείγματος ότι ο κολποδιαστολέας χρειάζεται μόνο σε περίπτωση που το δειγμα είναι τραχηλικο και στα κολπικά δεν χρειαζεται.

GlXHp3.png

YCLEp3.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...