Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

Κανατε αυτην την εξεταση?αν ναι γιατι?αν οχι δεν σας ζητηθηκε?εμενα η γιατρος μου μου ειπε οτι ολες την κανουν και ειναι πολυ σημαντικη εξεταση...να σημειωσω οτι εχω μια εγκυμοσυνη χωρις κανενα προβλημα,το παιδι αναπτυσσεται φυσιολογικα και γενικως ειμαστε μια χαρα...απλως αμαρωτιεμαι μηπως κανουμε πολλες εξετασεις?? Να εδω http://embryocosmos.gr/υπερηχογραφικός-έλεγχος-εγκυμοσύνης/doppler-κυησεωσ/ λεει οτι αν ειναι υψηλου κινδυνου η εγκυμοσυνη ή δεν αναπτυσσεται το μωρο χρειαζεται το doppler..:roll:

Ηρθες στις 16/4/2015 και εισαι απλα υπεροχη!!! Σ'αγαπαω καρδουλα μου!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Meloula καλησπερα. Απ'οτι ξερω ολες την κανουν. Κι εγω την εκανα. Ενας υπερηχος ειναι δεν ειναι τιποτα. Απλα αφου εφτασες μεχρι εδω κανε κι αυτην,να μην το εχεις εννοια. Τελευταια εξεταση ειναι στην τελικη...

Link to comment
Share on other sites

Κανατε αυτην την εξεταση?αν ναι γιατι?αν οχι δεν σας ζητηθηκε?εμενα η γιατρος μου μου ειπε οτι ολες την κανουν και ειναι πολυ σημαντικη εξεταση...να σημειωσω οτι εχω μια εγκυμοσυνη χωρις κανενα προβλημα,το παιδι αναπτυσσεται φυσιολογικα και γενικως ειμαστε μια χαρα...απλως αμαρωτιεμαι μηπως κανουμε πολλες εξετασεις?? Να εδω http://embryocosmos.gr/υπερηχογραφικός-έλεγχος-εγκυμοσύνης/doppler-κυησεωσ/ λεει οτι αν ειναι υψηλου κινδυνου η εγκυμοσυνη ή δεν αναπτυσσεται το μωρο χρειαζεται το doppler..:roll:

 

Καλησπερα και με το καλό να υποδεχτειτε το μωρακι σας!

Την είχα κανει την εξέταση αυτή,είναι άλλος ένας μεγαλος υπέρηχος Β' επιπέδου στην ουσία που βλέπει την αναπτυξη του εμβρύου,αν τρέφεται σωστα απο τον πλακούντα κ.τ.λ.

Η εγκυμοσύνη μου επίσης πολυ καλή, απλα με κάποια ορμόνη λιγάκι αυξημένη,η οποία πολλές φορες χτυπάει στον πλακούντα κι επηρεαζει την αναπτυξη του εμβρύου,δεν τρέφεται δηλαδή σωστα.δεν είναι απόλυτο πως την κανουν όλες οι εγκυουλες, εμένα μου πρότειναν να την κάνω χωρίς και πάλι να είναι αναγκαία 100%.αν η ορμόνη χτυπούσε πλακούντα θα φαινόταν έτσι κι αλλιως στον απλό υπέρηχο που κάναμε κάθε μήνα στη γιατρο,εφόσον το έμβρυο δε θα έπαιρνε βάρος. Θυμάμαι όμως που μου είχαν πει πως οσες γνωρίζουν για το τεστ ανάπτυξης και κυρίως οι μαιες το κανουν ασχέτως αν έχουν κάποια επιπλοκή η όχι.επιλέξαμε εν τέλη να γίνει κι αυτή η εξέταση και δόξα το Θεο όλα ηταν καλά κι εκεί είδαμε πως ειχα και παραπλακουντα, κάτι το οποίο δεν είχα μέχρι τον υπέρηχο Β επιπέδου.ο παραπλακουντας δεν δημιουργεί κάποιο πρόβλημα απλα πρεπει να ενημερωθει ο,η μαιευτηρας ώστε να τον αφαιρέσει στη γέννα.

Προσωπικά σε μια δεύτερη εγκυμοσύνη θα το ξαναεκανα.....τι είναι αλλη μια εξέταση δίπλα στις τόσες αλλες;:wink:

Link to comment
Share on other sites

Με απασχολει γιατι παρολο που ειναι πολυ καλη η γιατρος μου απο ολες τις πλευρες και παντα διπλα μου μου εκλεισε ηδη ραντεβου για το doppler με ενα γενετιστη και σκεφτομαι μηπως με υποβαλλει τσαμπα σε εξετασεις μαζι του, επειδη τη 17η εβδομαδα ειπε οτι βλεπει μια μεμβρανη να ενωνει τα ακρα του πλακουντα,οτι δεν εχει ξαναδει κατι τετοιο και με εστειλε σε αυτο το γιατρο (που εκανα και τη β επιπεδου και το doppler τωρα) και πληρωσα 80? (καλυτερη τιμη παρακαλω) για εναν απλο υπερηχο για να μου πει οτι ολα ειναι καλα και θα απορροφηθει..τη 18η εβδομαδα που με ειδε η γιατρος μου παλι ειχε απορροφηθει η μυστηριωδης μεμβρανη δεν εβλεπε τιποτα το περιεργο,ολα φυσιολογικα ΚΑΙ ειπε οτι ειχε δει αλλη μια περιπτωση που και εκει απορροφηθηκε...δηλαδη ψεμα καραμπινατο???δεν ετρεξα να την αλλαξω γιατι ετσι κ αλλιως δε θα με ξεγεννησει αυτη και γιατι ειναι καλη δε μου εχει δωσει αλλη αφορμη...απλως.σκεφτομαι μηπως τα εχει κανει πλακακια με εκεινο το γενετιστη και πληρωνω εγω τσαμπα...απο εκει και περα για την υγεια του παιδιου ολα τα λεφτα δεν το συζηταμε!

Ηρθες στις 16/4/2015 και εισαι απλα υπεροχη!!! Σ'αγαπαω καρδουλα μου!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ακριβως...καλα με τον αντρα μου εχουμε αποφασισει να την κανω απλως ειπα να παρω μια γνωμη απο αλλες εγκυες για το τι κανουν, αλλα βλεπω στα ιδια κινουμαστε ολες :)

Ηρθες στις 16/4/2015 και εισαι απλα υπεροχη!!! Σ'αγαπαω καρδουλα μου!!!

Link to comment
Share on other sites

και εγω την εκανα.ειμαι της αποψης οτι η ολοκληρωμενη παρακολουθηση σε ολη τη διαρκεια της εγκυμοσυνης ειναι η καλυτερη επιλογη!παντως ειναι βασικη εξεταση η συγκεκριμενη!

Link to comment
Share on other sites

Ναι πενυ..κι εγω δεν υπηρχε περιπτωση μην την κανω...ας εχουμε το κεφαλι μας ησυχο!

Ηρθες στις 16/4/2015 και εισαι απλα υπεροχη!!! Σ'αγαπαω καρδουλα μου!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 χρόνια μετά...

Εννοείται ότι την έκανα κι όχι 1 φορά...αλλά 3! Μου άρεσαν τόσο πολυ οι λεπτομέρειες που μάθαινα για το λουλουδάκι μου που δεν θα με ένοιαζε αν την έκανα και 10 φορές!:-D

Ο γιατρός μου πάντως επειδή είναι ενας πραγματικά εξαιρετικος άνθρωπος με αποκαλούσε τρελή!γέννησα στο Αρεταιειο, αλλά αυτήν την εξέταση την έκανα σε άλλο γιατρό του ΕΟΠΥΥ όπου τελικά δεν την κάλυπτε και πλήρωνα 60€. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...