Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

προκληση τοκετου(φοβος καισσαιρικης)!!!!!!


Recommended Posts

γεια σας κοριτσια!!!!!ειμαι ακριβως 37 εβδομαδων!σημερα με ειδε ο γιατρος μου (nst) και υπερηχο ολα καλα...θα προσπαθησουμε να μπουμε λιγο πριν την συμπληρωση των 39 εβδομαδων λογω διαβητη κυησης με διατροφη και πολλη στενη παρακολουθηση μου ειπε.(το παλευω με τις μετρησεις αλλα ειναι οριακα ουτε για ινσουλινη ουτε ομως κατω απο το οριο και η ενδοκρινολογος μου το ιδιο μου λεει λιγο πριν τις 39 ειναι καλα)..εχω δηλαδη περιπου 12 μερες.το μωρακι ειναι κεφαλικο,το θεμα ειναι οτι ο πλακουντας ειναι ψηλα πολυ ψηλα,ο τραχηλος κλειστος και τεραστιος 4,8mm ,δεν εχω καθολου συσπασεις και πονακια..το μονο που νιωθω ειναι στο περπατημα καποιες ενοχλησουλες που με κανουν να θελω τουαλετα συχνα για ουρηση.....οι οδηγιες ειναι πολυ περπατημα χωρις ομως να κουραζομαι και να λαχανιαζω.η κλασσικη απορια-φοβος πρωτοτοκης θα μπω με προκληση αρα πολλες πιθανοτητες για καισσαρικη...υπαρχει περιπτωση να γεννησω φυσιολογικα το μωρακι(το περιμενουμε γυρω στα 3400-3700)...???οι επαφες (Που δεν εχω) οντως θα βοηθησουν?μανουλες με το μωρακι ψηλα και μεγαλο τραχηλο γεννησατε φυσιολογικα??θελω τις εμπειριες και τις γνωμες σας???δεν θελω καισσαρικη καθολου :( :( :( :(

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


γεια σου. κάθε γυναίκα είναι διαφορετική. οστώσο θα σου πω για τη δικιά μου εμπειρία πρόκλησης η οποία κατέληξε σε καισαρική. δε λέω δυστυχώς γιατι ήταν ακρως ανακουφιστική, και συνήλθα αμέσως...

Το μωρό ήταν ψηλά. ο τραχηλός μου κι εμένα κλειστός και σκληρός. τον μαλάκωσα με ανανα και σεξ. το σεξ βοηθάει ναι, υπάρχει περίπτωση και να ξεκινήσει τον τοκετό. ο τραχηλός μου τελικά μαλακωσε, αλλά όλα τα υπόλοιπα (μωρό ψηλα, διαστολή κτλ ) δεν ήταν έτοιμα, παρ όλο που έσπασαν τα νερά και είχα περάσει την πητ. μου έβαλαν τεχνητους με αποτέλεσμα να κάνω συσπάσεις αλλά δεν εξελισσόταν ο τοκετός.

Ευχομαι να πάνε όλα όπως επιθυμείς.

Επίσης το πολύ περπάτημα βοηθάει να κατέβει το μωρό .

2t7wp3.png
 
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα!!! Νομιζω καμια μας δε θα θελε αν ηταν στο χερι της καισαρικη(εκτος ελαχιστων περιπτωσεων) ! Θα γινει οτι καλυτερο για το μωρακι σου . Εαν ειναι σε καλη θεση φανταζομαι με προκληση δεν θα χεις θεμα, Παρε και καποιες συμβουλες απο τον γιατρο σου καλυτερα, οχι μονο απο εμας εδω, για το τι μπορει να βοηθησει να κατεβει κιαλλο το μωρακι σου, και ολα καλα :D Εμενα δεν εχε κυριεσει ακομα το αγχος του τοκετου μιας κ ειναι σχετικα νωρις. Νομιζω μολις μπω στον 8ο θα με πιασει ! Μ ενα πονο κουκλα μου :)

Link to comment
Share on other sites

καλημερα!!!μπηκα στον πρωτο μου γιο στις 39 +4 με προκληση διοτι το μωρο ειχε παει 3.895 και 54 εκ.ηταν ψηλα, ο τραχηλος σκληρος(δε μειχε πει κατι για μεγεθος) και δεν ειχα καθολου διαστολη. ειχα βεβαια συσπασεις αλλα οχι τοκετου.να μην στα πολυλογω με τεχνητους πονους, υποθετα κ τεχνητο σπασιμο νερων μετα απο 12 ωρες βγηκε ο κυριος φυσιολογικα. ολα εξελιχθηκαν πολυυυ αργα αλλα πηγαν καλα.το μονο που με "χαλασε" ηταν οτι μ εβαλαν αρκετο αναισθητικο στην επισκληριδιο κ μετα λιγακι ζαλιζομουν.αλλα σηκωθηκα αρκετα γρηγορα δεν ειχα θεμα.

στον 2 γιο μπηκα στις 38 κ 2 διοτι παλι ειχα μεγαλο μωρο 3.810 και 54 εκ. κ ειχα ηδη 2 διαστολη απο την αρχη του ενατου.και αυτος γεννηθηκε φυσιολογικα μεσα σε 3 ωρες χωρις ιδιαιτερες δυσκολιες..

δεν νομιζω δηλαδη οτι η προκληση οδηγει ντε και καλα σε καισαρικη..τουλαχιστον απο τη δικη μ εμπειρια.

" Ήρθες εσύ κι η νύχτα γέμισε φως" 30.10.10-23.10.12

Μ+Γ 09.09.02

N9tLp2.pngikF4p2.png

Link to comment
Share on other sites

Στην πρώτη μου εγκυμοσύνη ο γιατρός μου πρότεινε να μπω να γεννήσω με προγραμματισμένη 8 μέρες νωρίτερα (κοινώς ραντεβού) με πρόκληση στις 39+ εβδομάδες χωρίς να έχω κάποιο πρόβλημα υγείας εγώ ή το μωρό...Η συνέχεια μας εξέπληξε όλους...το μωρό γεννήθηκε το επόμενο πρωί (31/1 βραδυ κλείναμε το ραντεβού για την 7/2 και τλκ γέννησα 1/2) με φυσιολογικό τοκετό μεσα σε 5 ώρες απο τον πρώτο πόνο... Κοινώς ήρθε στην ώρα του και όταν ήταν έτοιμο!!! Το ραντεβού για πρόκληση που τλκ δεν πραγματοποιήθηκε με ξεάγχωσε τόσο πολύ που κοιμήθηκα σαν πουλάκι στις 7 ξύπνησα με πόνους και στις 12.10 είχα ήδη γεννήσει!!! Το σώμα μου έκανε τη δουλειά του μια χαρά και ας φαινόταν όλα ανέτοιμα για τοκετό (πχ δεν είχα διαστολή και το μωρό ήταν ψηλά)...Στο δεύτερο είμαι σίγουρη ότι θα έρθω πάλι αντιμέτωπη με την ίδια "πρόταση" εκ μέρους του γιατρού μου αλλά...θα του πω ότι το μωρό θα έρθει στον κόσμο όταν θα είναι έτοιμο να γεννηθεί εφόσον δεν υπάρχει πρόβλημα υγείας...!!! Για μένα τα κιλά δεν είναι λόγος να γεννηθεί το μωρό νωρίτερα.....και αν επέλεγα γι΄αυτό το λόγο να φέρω το μωρό μου νωρίτερα στον κόσμο θα προσπαθουσα πρώτα με φυσικούς τρόπους ( http://www.eimaimama.gr/2014/07/proklisi-toketou-me-fisikes-methodous.html ) να προκληθούν συσπάσεις και ως τελευταία λύση θα δεχόμουν τα φάρμακα. Μια τέλεια γέννα και ένα γερό μωράκι εύχομαι για όλες μας!!!!!!

GlXHp3.png

YCLEp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πέννυ με το καλό το μωράκι σου.....

 

και γω μπήκα με πρόκληση στις 38 κ 3 λόγο ινσουλινοεξαρτώμνου διαβήτη ....γέννησα φυσιολογικά μέσα σε 5 ώρες χωρίς καμία ταλαιπωρία... σκέψου ότι έκανα επισκληρίδιο στις 12:30 και γέννησα στις 13:50. Ο τράχηλός μου, 3 μέρες πρις το ραντεβού που με είδε ο ντοκ ήταν οριακά πιο μαλακός, ο πλακούντας μου βέβαια δεν ήταν ψηλά και η μικρή είχε κατέβει..... Γνώμη μου όσο μπορείς να χαλαρώσεις..... με το καλό!!!!!!!!!!

AXrRp3.pngFYZzp3.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...