Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Βάρος εμβρύου στην 36η εβδομάδα


Recommended Posts

Παπι δεν ειναι μικρο το μωρακι σου, ριξε μια ματια εδω http://www.adamismd.gr/index.php/toketos/baros-embriou & εδω http://www.doctorvasiliadis.gr/iatrika/vasiliadis/menumainfetusweight.html . Μην αγχωνεσαι. Απ'οσο ξερω σε αυτο το σημειο τα μωρακια παιρνουν περιπου 200-250γρ την εβδομαδα. Κι επισης εγω γεννηθηκα τελειομηνη 2300 :P . Μια χαρα αναπτυχθηκα χαχαχαχα. Ολα τελεια θα ειναι με το μικρακι σου χαλαρωσε ;)

bunbunard20121020_-6_My+child+is.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εμενα και για τους δυο μου ειχαν πει κατω απο 3 κιλα... Ευτυχως που ειχα απο μικρη μια κουκλα- μωρο και της φορεσα τα ζιπουνακια που ειχα παρει αλλιως θα πηγαιναν χαμενα...

Link to comment
Share on other sites

η μεγαλη μου κορη γεννηθηκε την 38 εβομαδα 2720 (μου σπασαν τα νερα..)

 

τωρα ειμαι στην 35 εβδομαδα και το μωρό ηταν 2160 πριν 4 μερες. Πολυ ιγοτερο απο εσενα δλδ....

Λενε οτι τα μωρα παιρνουν 200-250 γρ την εβδομαδα.

Εγω δεν αγχωνομαι καθολου.... Ομολογω οτι με βολεψε η Μαριέλα που ηταν μικρουλι μωρακι.... Την κουμανταρα καλυτερα... Και φυσικα όταν σαράντησε ηταν 5 κιλα....

 

μια χαρα ειναι όλα... Μην ανησυχεις.... :)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγώ θυμάμαι ότι όταν έκανα την συγκεκριμένη εξέταση μου είχε βγεί 2960. Μας είχαν πει ότι θα κάνουμε τεράστιο μωρό. Όταν γέννησα την 40 εβδομάδα ο μικρός βγήκε 2750. Τι να πω, ξεκίνησε δίαιτα??? Πάντως να ξέρεις οτι τα πιο μικρά μωρά ειναι πιο γλυκούλικα.......

LAAFp2.png

 

JRM4p2.png

Link to comment
Share on other sites

καλημερα σε ολους και σε ολες!εγω ειμαι στην 37και 5ημερες και σε 2μερες εχω υπερηχο!στην 36 εβδομαδα η μπεμπουλα μου ηταν 2800 και στην 37εβδομαδα εγινε 3κιλακια..τωρα θα δουμε παλι σε δυο μερουλες..

Link to comment
Share on other sites

και για να μην ανησυχεις ακομα....

σου συνεχιζω τα νεα μου....

 

το δικο μου παιδι αρνειται να μεγαλωσει!! πηρε μολις 160 γρ στις 10 μερες.

 

τωρα ειμαι 36+1 και το μωρό ειναι 2320....

αν δεν το λες αυτο μυξα... τι λες?

Link to comment
Share on other sites

Εγώ χτες έκανα το Doppler 33+3 μέρες κ μου έβγαλε το μωρό 2.670!!!!!! Τρομοκρατήθηκα... Σε αυτήν την εγκυμοσύνη δεν πήρα κιλά σε αντίθεση με την πρώτη. Κ ενώ στην πρώτη είχα πολλά κιλα ο γιος μου βγήκε 3.050.... Ογιατρος μου είπε οτι θα ειναι μεγάλο μωρό κ να μην αισθάνομαι άσχημα γιατί το βάρος του μωρού δεν ειναι μόνο θέμα διατροφής.... Αλλά εγώ αγχωθηκα πολυ.... Ηδη περιόρισα το φαγητό

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Είναι πραγματι μεγαλο αλλα μη σε ανησυχεί. Αυτα που λενε πως παίρνουν 200-300 γραμ την εβδομαδα δεν ισχυουν, το παιδί παίρνει όσο θελει αυτό!! Κι εμενα στην ίδια εβδομαδα με σενα ήταν 2200 (33η). Στην 35η ήταν 2590 και στην 37η ήταν 2770. Εγω ανησύχησα αλλα ο γιατρος εκατσε κ μου εξηγησε σχολαστικά οτι είναι όλα μια χαρα κ να μην δίνω σημασία στο τι λενε τα βιβλία!! Κ να φανταστείς πως στην εβδομαδα σου το υπολογίζαμε πως θα γεννηθει περίπου 3800-3900 γραμ!! Τωρα οι υπολογισμοί όμως δειχνουν πως το περισσότερο θα είναι 3200-3400

nrG6p3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 1 χρόνο μετά...

Kalispera kuries mou... na pw kai egw ta dika mou? an kai me kathusuxasan oi apantiseis sto olo thema... eimai 36w akrivws kai simera kaname uperixo k einai molis 2370. entaxei einai mikro to exoume katalavei. alla egw exw skasei k stenaxwriemai kai lew ti den exw kanei swsta kai einai mikrouli? einai kai ligo to amniako ugro kai kati ethixe simera o giatros gia kaisariki stis 38 (a! einai kai isxiako). den me agxwnei h kaisariki, me stenaxwrei to gegonos oti einai mikrouli kai mipws exw kanei kati lathos se oli ti diarkeia tis egkumosinis. Ouf! Euxaristw!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Εγω ειμαι 36+4 και μου ειπανε πως εχω μια αποκλησει 2 εβδομαδων..Οτι το μωρο ειναι μεγαλυτερο...Προχθες που πηγα στον γιατρο μου ειπε πως ειναι 3 κιλα...Τωρα εγω αρχισα να χω πονους στη μεση μου και κατι πονακια περιοδου....Αλλα νομιζω πως δεν εχει ερθει ακομη η ωρα μου...:)

Link to comment
Share on other sites

  • 4 χρόνια μετά...

Γεια και χαρα σε όλη τη παρέα!

καλως σας βρήκα! Είμαι η Νικη και είμαι στην 37 εβδομάδα!διενυσα μια τέλεια εγκυμοσυνη,χωρίς να κάτσω λεπτό στο κρεβατι λόγω προβλημάτων,δίχως εμετούς και αλλά δυσάρεστα!δοξα το θεό!εχω αγοράκι και είμαι στην τελική ευθεία για τη γεννά,πρωτάρα και λιγο φοβισμένη!ειμαι 33 ετών και η εγκυμοσυνη μου προέκυψε μετά από ενάμιση χρόνο γάμου και μετά από καμπόσο άγχος που μου δημιούργησε ο πρώην Γυναικολογος μου..το μωράκι μου την περασμένη εβδομάδα ήταν 3,650 και σε θέση!μου έχει δώσει τελικό βάρος 4,500 γρ,και πήΤ έως 15/10, δεν έχω κανένα πρόβλημα με ζάχαρο!ολα τα κιλά που έχω πάρει είναι στη κοιλιά φαίνομαι λες και έχω δίδυμα! 

Με αγχώνει το μέγεθος του μωρού όπως επίσης και η γεννά!ο γιατρός μου άφησε να εννοηθεί πως μάλλον καισαρική αλλά το δούμε!εχει κάποια κοπέλα παρόμοια εμπειρία;επίσης μου είπε μέχρι 1/10 θελουμε να μη γεννήσω!βεβαια εγώ κάθε μερα με τις κινήσεις του μπέμπη λέω σήμερα θα γεννήσω!ευχαριστω προκαταβολικά!!καλο ΣΚ!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

12 ώρες πρίν, Niki1985@ είπε:

Γεια και χαρα σε όλη τη παρέα!

καλως σας βρήκα! Είμαι η Νικη και είμαι στην 37 εβδομάδα!διενυσα μια τέλεια εγκυμοσυνη,χωρίς να κάτσω λεπτό στο κρεβατι λόγω προβλημάτων,δίχως εμετούς και αλλά δυσάρεστα!δοξα το θεό!εχω αγοράκι και είμαι στην τελική ευθεία για τη γεννά,πρωτάρα και λιγο φοβισμένη!ειμαι 33 ετών και η εγκυμοσυνη μου προέκυψε μετά από ενάμιση χρόνο γάμου και μετά από καμπόσο άγχος που μου δημιούργησε ο πρώην Γυναικολογος μου..το μωράκι μου την περασμένη εβδομάδα ήταν 3,650 και σε θέση!μου έχει δώσει τελικό βάρος 4,500 γρ,και πήΤ έως 15/10, δεν έχω κανένα πρόβλημα με ζάχαρο!ολα τα κιλά που έχω πάρει είναι στη κοιλιά φαίνομαι λες και έχω δίδυμα! 

Με αγχώνει το μέγεθος του μωρού όπως επίσης και η γεννά!ο γιατρός μου άφησε να εννοηθεί πως μάλλον καισαρική αλλά το δούμε!εχει κάποια κοπέλα παρόμοια εμπειρία;επίσης μου είπε μέχρι 1/10 θελουμε να μη γεννήσω!βεβαια εγώ κάθε μερα με τις κινήσεις του μπέμπη λέω σήμερα θα γεννήσω!ευχαριστω προκαταβολικά!!καλο ΣΚ!

Αρχικα, καλο ειναι να γνωριζουμε οτι οι προβλεψεις για το βαρος μεσω υπερηχων ειναι υποθετικες και κατα προσεγγιση. Υπαρχουν παρα πολλες περιπτωσεις οπου το βαρος που εκτιμηθηκε με τον υπερηχο ειχε μεγαλη αποκλιση απο το βαρος γεννησης. Επισης, ακομη και 4,500 να ειναι το μωρο δεν ειναι αιτια καισαρικης, απλα ισως ζοριστεις λιγο παραπανω και η εναλλαγη θεσεων (οχι η κλασσικη, ανασκελα με τα ποδια ψηλα) σιγουρα θα βοηθουσε πολυ. Στην θεση σου θα επαιρνα και δευτερη γνωμη(και τριτη ακομη) για παν ενδεχομενο. Με το καλο!

 
Link to comment
Share on other sites

23 ώρες πρίν, Niki1985@ είπε:

Γεια και χαρα σε όλη τη παρέα!

καλως σας βρήκα! Είμαι η Νικη και είμαι στην 37 εβδομάδα!διενυσα μια τέλεια εγκυμοσυνη,χωρίς να κάτσω λεπτό στο κρεβατι λόγω προβλημάτων,δίχως εμετούς και αλλά δυσάρεστα!δοξα το θεό!εχω αγοράκι και είμαι στην τελική ευθεία για τη γεννά,πρωτάρα και λιγο φοβισμένη!ειμαι 33 ετών και η εγκυμοσυνη μου προέκυψε μετά από ενάμιση χρόνο γάμου και μετά από καμπόσο άγχος που μου δημιούργησε ο πρώην Γυναικολογος μου..το μωράκι μου την περασμένη εβδομάδα ήταν 3,650 και σε θέση!μου έχει δώσει τελικό βάρος 4,500 γρ,και πήΤ έως 15/10, δεν έχω κανένα πρόβλημα με ζάχαρο!ολα τα κιλά που έχω πάρει είναι στη κοιλιά φαίνομαι λες και έχω δίδυμα! 

Με αγχώνει το μέγεθος του μωρού όπως επίσης και η γεννά!ο γιατρός μου άφησε να εννοηθεί πως μάλλον καισαρική αλλά το δούμε!εχει κάποια κοπέλα παρόμοια εμπειρία;επίσης μου είπε μέχρι 1/10 θελουμε να μη γεννήσω!βεβαια εγώ κάθε μερα με τις κινήσεις του μπέμπη λέω σήμερα θα γεννήσω!ευχαριστω προκαταβολικά!!καλο ΣΚ!

Το βάρος του μωρού δεν μπορείς να το ξέρεις με ακρίβεια.Και δεν υπάρχει λόγος αγχους.Εγω γέννησα 37 εβδομάδα και το μωρό ήταν 2420 ενώ στον τελευταίο υπέρηχο το υπολογιζαμε 2800.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...