Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ένεση για ωρίμανση πνευμόνων


Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 330
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλημέρα! Εκανα δύο δόσεις κορτιζόνη στις 27εβδ+0 και άλλες δύο δόσεις στις 28+0 (χθες). Ξέρει καμια πόσο καιρό πρέπει να μην φάω αλάτι και ζάχαρη? Αυτή την πρώτη εβδομάδα με κορτιζόνη τα απέφυγα πλήρως.

 

Αλάτι για μια εβδομάδα είπε ν' αποφύγω, για να μην έχω κατακράτηση υγρών. Ζάχαρη απλά προσεκτικά - μη φας και μπακλαβά... :P

27pzp3.png

 

qIUIp2.png

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας και πάλι! Πηγα προχθές στο γιατρό κ τον ρώτησα! Ειπε κι όμως 15 μέρες από την τελευταία δόση αποχη από αλάτι! Αυστηρουλης, ε? Ζάχαρη έτσι κι αλλιώς δεν τρωω γιατί μου την έκοψε η ενδοκρινολογος! Παρεπιπτοντως, ακολουθηστε αυτή τη διατροφή χωρίς ζάχαρη κι αλάτι και θα χάσετε 3 κιλά σε 2 εβδομάδες! Εγγυημένα αποτελέσματα! Χαχαχαχα! :D

RW3qp3.png

 

Το μωρό μας ήρθε στη ζωή μας 24/9/14!

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας και πάλι! Πηγα προχθές στο γιατρό κ τον ρώτησα! Ειπε κι όμως 15 μέρες από την τελευταία δόση αποχη από αλάτι! Αυστηρουλης, ε? Ζάχαρη έτσι κι αλλιώς δεν τρωω γιατί μου την έκοψε η ενδοκρινολογος! Παρεπιπτοντως, ακολουθηστε αυτή τη διατροφή χωρίς ζάχαρη κι αλάτι και θα χάσετε 3 κιλά σε 2 εβδομάδες! Εγγυημένα αποτελέσματα! Χαχαχαχα! :D

 

Η αλήθεια ειναι πως όταν είχα κάνει τις ενέσεις και έκοψα το αλάτι έχασα κιλά.. Αλλά τι να λέμε, δεν κόβεται εύκολα το άτιμο...:P

27pzp3.png

 

qIUIp2.png

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια εγώ έκανα 2 ενέσεις κορτιζόνης πριν 2 εβδομάδες και δεν με είχαν ενημερώσει για το αλάτι και τη ζάχαρη ότι δεν κάνει. Και έτσι έφαγα κανονικά. Δεν είχα κάποιο πρήξιμο. Μπορεί να κάνει κακό κάπου αλλού αυτό?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Όχι! Αφου δεν πρηστηκες, είσαι μια χαρά! Απλά να το ξέρεις αν τύχει, ελπίζω πως οχι, αλλη φορά! Ξέρω μόνο ότι η κορτιζόνη ανεβάζει λίγο το ζάχαρο, αλλά αν δεν έχεις θέμα οκ! Εγώ που δεν εχω ζαχαρο κυησης, αλλά μια προδιάθεση, με παρακολουθει ενδοκρινολογος και μέτρησα το ζάχαρο μετα τις 2 δόσεις κορτιζόνης κι ηταν λιγο αυξημενο την επόμενη μέρα μόνο. Σε ποια εβδομάδα είσαι?

RW3qp3.png

 

Το μωρό μας ήρθε στη ζωή μας 24/9/14!

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια εγώ έκανα 2 ενέσεις κορτιζόνης πριν 2 εβδομάδες και δεν με είχαν ενημερώσει για το αλάτι και τη ζάχαρη ότι δεν κάνει. Και έτσι έφαγα κανονικά. Δεν είχα κάποιο πρήξιμο. Μπορεί να κάνει κακό κάπου αλλού αυτό?

 

ελα μαρυαν!

τωρα ειδα οτι τελικα εκανες και τις ενεσεις σου μια χαρα δηλαδη!

οχι μη φοβασαι και εγω ειχα κανει τα 2 σετ αλλα κανενας δε μου ειχε πει να μη τρωω αλατι και ζαχαρη. βεβαια ημουν σε τοσο αθλια ψυχολογικη κατασταση οποτε ουτως ή αλλως δεν ετρωγα και τιποτα....:roll::roll::roll:

 

παντως παρενεργειες δεν ειχα!

Link to comment
Share on other sites

ελα μαρυαν!

τωρα ειδα οτι τελικα εκανες και τις ενεσεις σου μια χαρα δηλαδη!

οχι μη φοβασαι και εγω ειχα κανει τα 2 σετ αλλα κανενας δε μου ειχε πει να μη τρωω αλατι και ζαχαρη. βεβαια ημουν σε τοσο αθλια ψυχολογικη κατασταση οποτε ουτως ή αλλως δεν ετρωγα και τιποτα....:roll::roll::roll:

 

παντως παρενεργειες δεν ειχα!

 

Καρκινάκι, πότε γεννησες εσύ?

RW3qp3.png

 

Το μωρό μας ήρθε στη ζωή μας 24/9/14!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μια απορία: εσάς που σας φοβούνται για πρόωρο, κάθε πότε σας βλέπει ο γιατρός σας? Τώρα που μπαίνει κι ο Αύγουστος με πιάνει μια αγωνία!

RW3qp3.png

 

Το μωρό μας ήρθε στη ζωή μας 24/9/14!

Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...

Καλησπέρα!

Επειδη θα κανω ενέσεις κορτιζονης ..

σε ποιο σημείο του σώματος τις κανουν ;

Για να ειμαι προετοιμασμένη! :-)

Εχω ενα θεμα με τις ενέσεις αλλα αν ξερω τι ακριβως θα μου κανει νιωθω καλυτερα!

 

 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!

Επειδη θα κανω ενέσεις κορτιζονης ..

σε ποιο σημείο του σώματος τις κανουν ;

Για να ειμαι προετοιμασμένη! :-)

Εχω ενα θεμα με τις ενέσεις αλλα αν ξερω τι ακριβως θα μου κανει νιωθω καλυτερα!

 

μην φοβασαι χριστινακη μου στον ποπουλη μπενουνε!λιγο τσουζη την ωρα που μπενει αλλα εσυ θα σκεφτεσε οτι ειναι για το καλο του μωρου σου!αν επιτρεπετε γιατι τις κανεις?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

:-) ωραια!

Επειδη εχω διδελφυ μητρα και συσπασεις φοβόμαστε για προωρο τοκετό...

Μου ειπε θα μου κανει σε μια εβδομαδα που θα παω!

 

Ευχομαι ολοψηχα ολα καλα να πανε κοριτσι μου!με το καλο να ερθει το μπεμπεκακι σου!και..στην ωρα του!!!:wink:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
Κοριτσια καλησπερα!!!!

Μηπως περισευουν σε καμια κοπελα πρεπαρ???

Εχω συσπασεις κ δεν μπορω να βρω...

 

Ρωτα τον γιατρο σου για τα adalat και εγω εχω πολλες συσπασεις και μου δινει αυτα.Τα πρεπαρ κ γιουτοπαρ ανακληθηκαν

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...