Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Εκπαιδευτήρια ΖΑΓΟΡΙΑΝΑΚΟΥ


Recommended Posts

Μήπως έχετε καμμιά πληροφορία για το συγκεκριμένο σχολείο? ψάχνω για ένα οικονομικό και απλό σχολείο, με σχετικά ανθρώπινες εγκαταστάσεις που όμως να κάνει καλή δουλειά στο εκπαιδευτικό κομμάτι. Αυτό είναι που κυρίως με ενδιαφέρει, να ξέρω ότι κάποιος ενδιαφέρεται να δείξει στο παιδί μου τον τρόπο να μαθαίνει και να αγαπήσει τη μελέτη και τη γνώση.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


κανείς?

 

Στο σχολείο μας (βρίσκεται στην Κάντζα) είχαν έρθει πέρυσι δύο παιδιά από το συγκεκριμένο σχολειο που αναφέρεις και από την πρώτη στιγμή διαπιστώθηκαν τραγικά κενά στις γνώσεις τους στα ελληνικά. Η μαμά τους έλεγε ότι είχε κάνει τεράστιο σφάλμα τόσα χρόνια που προκειμενου να γλυτώσει λεφτά τα είχε καταδικάσει σε αμάθεια. Καλύτερα να τα είχε στο δημόσιο με δασκάλα στο σπίτι.

Φυσικά αυτό είναι μία άποψη μιας συγκεκριμένης μαμάς. Δεν μπορώ να σου πω αν ισχύει γενικά ή όχι.

 

Πάντως αν ψάξεις γενικά (όχι δηλ. στην Κάντζα μόνο) υπάρχουν οικονομικές επιλογές με πολύ καλή δουλειά στο εκπαιδευτικό κομμάτι.

Link to comment
Share on other sites

Στο σχολείο μας (βρίσκεται στην Κάντζα) είχαν έρθει πέρυσι δύο παιδιά από το συγκεκριμένο σχολειο που αναφέρεις και από την πρώτη στιγμή διαπιστώθηκαν τραγικά κενά στις γνώσεις τους στα ελληνικά. Η μαμά τους έλεγε ότι είχε κάνει τεράστιο σφάλμα τόσα χρόνια που προκειμενου να γλυτώσει λεφτά τα είχε καταδικάσει σε αμάθεια. Καλύτερα να τα είχε στο δημόσιο με δασκάλα στο σπίτι.

Φυσικά αυτό είναι μία άποψη μιας συγκεκριμένης μαμάς. Δεν μπορώ να σου πω αν ισχύει γενικά ή όχι.

 

Πάντως αν ψάξεις γενικά (όχι δηλ. στην Κάντζα μόνο) υπάρχουν οικονομικές επιλογές με πολύ καλή δουλειά στο εκπαιδευτικό κομμάτι.

δυστυχώς, δεν βρίσκω σχολείο με αυτά που θέλω και στην τιμή που το θέλω. το να δίνω 16.000 το χρόνο, για 2 παιδιά, είναι πολύ δύσκολο.

Link to comment
Share on other sites

Στο σχολείο μας (βρίσκεται στην Κάντζα) είχαν έρθει πέρυσι δύο παιδιά από το συγκεκριμένο σχολειο που αναφέρεις και από την πρώτη στιγμή διαπιστώθηκαν τραγικά κενά στις γνώσεις τους στα ελληνικά. Η μαμά τους έλεγε ότι είχε κάνει τεράστιο σφάλμα τόσα χρόνια που προκειμενου να γλυτώσει λεφτά τα είχε καταδικάσει σε αμάθεια. Καλύτερα να τα είχε στο δημόσιο με δασκάλα στο σπίτι.

Φυσικά αυτό είναι μία άποψη μιας συγκεκριμένης μαμάς. Δεν μπορώ να σου πω αν ισχύει γενικά ή όχι.

 

Πάντως αν ψάξεις γενικά (όχι δηλ. στην Κάντζα μόνο) υπάρχουν οικονομικές επιλογές με πολύ καλή δουλειά στο εκπαιδευτικό κομμάτι.

αλήθεια, η εράσμειος δέχεται παιδάκια με τέτοια κενά? εδώ, σε εμάς, για την Α' τάξη, μας είπαν ότι πρώτα θα μας αξιολογήσουν για να δουν αν θα μας δεχτούν. πώς δέχτηκαν παιδάκια σε μεγαλύτερη τάξη με τέτοια κενά? Γερμανικά ήξεραν τα παιδάκια?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

αλήθεια, η εράσμειος δέχεται παιδάκια με τέτοια κενά? εδώ, σε εμάς, για την Α' τάξη, μας είπαν ότι πρώτα θα μας αξιολογήσουν για να δουν αν θα μας δεχτούν. πώς δέχτηκαν παιδάκια σε μεγαλύτερη τάξη με τέτοια κενά? Γερμανικά ήξεραν τα παιδάκια?

 

Δεν μπήκε στην α΄δημ. αλλά στα μισά του δημοτικού στην Τετάρτη. Τα δέχτηκαν τα παιδιά τότε, αλλά έμειναν μία χρονιά μονο, καθώς η Εράσμειος (όπως βλέπω γνωρίζεις το σχολείο που πάμε) ήταν απαιτητικό σχολείο και δεν άντεξαν. Στα γερμανικά δεν υπήρχε θέμα ιδιαίτερο, αυτό καλύπτεται εύκολα, γιατί η δουλειά στο σχολείο είναι πολύ καλή και με μία μικρή βοήθεια αρχικά στο σπίτι όλα γίνονται. Το πρόβλημα ήταν τα ελληνικά τα οποία σε μας γίνονται πολύ καλά και σε μεγάλο βαθμό σε σχέση με αλλού, οπότε τα κενά των παιδιών δεν επέτρεπαν να συνεχίσουν χωρίς ιδιαίτερο πλέον. Οπότε δεν συνέφερε πια. Νομίζω ότι πλέον πάνε δημόσιο και κάνουν ιδιαίτερα να καλύψουν ύλη.

Link to comment
Share on other sites

δυστυχώς, δεν βρίσκω σχολείο με αυτά που θέλω και στην τιμή που το θέλω. το να δίνω 16.000 το χρόνο, για 2 παιδιά, είναι πολύ δύσκολο.

 

Το Αρσάκειο το έχεις κοιτάξει, καμία σχέση με τα ποσά που λες!

 

Την Ελληνική Παιδεία την έχεις δει???

 

Και τα δύο αυτά σχολεία κάνουν καταπληκτικά ελληνικά, δεν πετάς τα λεφτά σου, δεν χρειάζεσαι ιδιαίτερα, είναι προσεγμένα τα παιδιά από κάθε άποψη κ.λ.π.

Link to comment
Share on other sites

... από την πρώτη στιγμή διαπιστώθηκαν τραγικά κενά στις γνώσεις τους στα ελληνικά. Η μαμά τους έλεγε ότι είχε κάνει τεράστιο σφάλμα τόσα χρόνια που προκειμενου να γλυτώσει λεφτά τα είχε καταδικάσει σε αμάθεια..

 

Τετάρτη δημοτικού και 'καταδικασμένα' σε αμάθεια? Υπερβολική τη βρίσκω αυτή τη μαμά:D.

 

 

sofi@p, έχω μία πρώην γειτόνισσα που στέλνει τα παιδιά της εκεί. Είναι μορφωμένη κοπέλα και γενικά ενδιαφέρεται για τα παιδιά της και παρακολουθεί στενά το σχολείο. Είναι ευχαριστημένη απ' όσον γνωρίζω, αλλά αν θέλεις να ρωτήσω κάτι πιο συγκεκριμένο, πες μου να τη ρωτήσω.

Επίσης κοίταξε και τα εκπαιδευτήρια ΚΑΝΤΑ. Κάνουν καλή δουλειά και στα χρήματα που θέλεις.

Link to comment
Share on other sites

Τετάρτη δημοτικού και 'καταδικασμένα' σε αμάθεια? Υπερβολική τη βρίσκω αυτή τη μαμά:D.

 

 

sofi@p, έχω μία πρώην γειτόνισσα που στέλνει τα παιδιά της εκεί. Είναι μορφωμένη κοπέλα και γενικά ενδιαφέρεται για τα παιδιά της και παρακολουθεί στενά το σχολείο. Είναι ευχαριστημένη απ' όσον γνωρίζω, αλλά αν θέλεις να ρωτήσω κάτι πιο συγκεκριμένο, πες μου να τη ρωτήσω.

Επίσης κοίταξε και τα εκπαιδευτήρια ΚΑΝΤΑ. Κάνουν καλή δουλειά και στα χρήματα που θέλεις.

 

 

Tο "αμάθεια" το είπα γιατί η μαμά αυτή είχε αφεθεί στο σχολείο, μόνο και μόνο επειδή πλήρωνε και δεν είχε πάρει είδηση ότι τα παιδιά δεν μάθαιναν τίποτα. Δηλ. θεωρούσε ότι πλήρωνε και ότι θα είχε το θεωρητικά αναμενόμενο : τη μόρφωση. Πρακτικά όμως δεν ήταν έτσι. Γιαυτό το είπα αυτό. Ξύπνησε εγκαίρως όμως από ό,τι μας έλεγε τότε. Αλλά τελικά επελεξε τη λύση δημόσιο και ιδιαίτερα, καθώς τα παιδιά σερνόντουσαν...

Link to comment
Share on other sites

Το Αρσάκειο το έχεις κοιτάξει, καμία σχέση με τα ποσά που λες!

 

Την Ελληνική Παιδεία την έχεις δει???

 

Και τα δύο αυτά σχολεία κάνουν καταπληκτικά ελληνικά, δεν πετάς τα λεφτά σου, δεν χρειάζεσαι ιδιαίτερα, είναι προσεγμένα τα παιδιά από κάθε άποψη κ.λ.π.

την ελληνική παιδεία δεν την έχω κοιτάξει γιατί δε θέλω το παιδί να ταλαιπωρείται με μεγάλα δρομολόγια και σχολικά.

Στο Αρσάκειο έχω συνάδελφο που στέλνει το παιδί της και έχει μεγάλο πρόβλημα με τα δρομολόγια, μπαίνεις με κλήρωση και τα δίδακτρα έχουν και μεγάλη διαφορά. μιλάμε πάντα για ολοήμερο σχολείο, οπότε απαιτείται φύλαξη και δραστηριότητες.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Τετάρτη δημοτικού και 'καταδικασμένα' σε αμάθεια? Υπερβολική τη βρίσκω αυτή τη μαμά:D.

 

 

sofi@p, έχω μία πρώην γειτόνισσα που στέλνει τα παιδιά της εκεί. Είναι μορφωμένη κοπέλα και γενικά ενδιαφέρεται για τα παιδιά της και παρακολουθεί στενά το σχολείο. Είναι ευχαριστημένη απ' όσον γνωρίζω, αλλά αν θέλεις να ρωτήσω κάτι πιο συγκεκριμένο, πες μου να τη ρωτήσω.

Επίσης κοίταξε και τα εκπαιδευτήρια ΚΑΝΤΑ. Κάνουν καλή δουλειά και στα χρήματα που θέλεις.

Βερενίκη μου, σε παρακαλώ, αν δε σου κάνει κόπο, ρώτησε τη γνωστή σου αν υπάρχει κάτι αρνητικό στο σχολείο αυτό. εννοείται πως θα έχω τα παιδιά μου από κοντά (δόξα τω Θεώ μορφωμένη κοπέλα είμαι κι εγώ :P) και δεν επαναπαύομαι στο σχολείο για τη μόρφωση των παιδιών μου. απλά θα ήθελα να ξέρω ότι δεν θα πετάω τα χρήματά μου από το παράθυρο.

Link to comment
Share on other sites

Tο "αμάθεια" το είπα γιατί η μαμά αυτή είχε αφεθεί στο σχολείο, μόνο και μόνο επειδή πλήρωνε και δεν είχε πάρει είδηση ότι τα παιδιά δεν μάθαιναν τίποτα.

 

Το 'αμάθεια' το κατάλαβα γιατί το είπε και είναι το προφανές. Το 'καταδικασμένα' μου έκανε εντύπωση. Τέλος πάντως πλάκα έκανα.....

Link to comment
Share on other sites

Θα τη ρωτήσω και θα σου στείλω πμ.

Νομίζω όμως ότι θα σε βοηθούσε αν ρώταγα για κάτι πιο συγκεκριμένο. Αν σκεφτείς κάτι μέχρι να τη βρω, πες μου.

ρώτα τη πχ, ποιά είναι τα δυνατά κι αδύνατα σημεία του σχολείου.

αν έχει εκπαιδευτικούς έμπειρους, που ενδιαφέρονται για τη μάθηση των παιδιών ή αν είναι αδιάφοροι.

αν βάζουν αρκετές ασκήσεις στο σπίτι.

αν γίνεται καλή δουλειά στην ξένη γλώσσα.

αν χαρίζονται στα παιδιά ή αν είναι αυστηροί και αντικειμενικοί στην αξιολόγησή τους.

αν υπάρχει καλή επικοινωνία με τους γονείς για κάποιο θέμα που προκύπτει και διάθεση επίλυσής του.

 

δε θέλω να μου χαιδεύουν τα αυτιά. θέλω καλή συνεργασία με τους δασκάλους για να κάνουμε το παιδί να αγαπήσει το σχολείο και τη μελέτη. ακόμη θυμάμαι με αγάπη τους 2 (από τους 3) δασκάλους που είχα στο δημοτικό και πόσο έπαιξαν καθοριστικό ρόλο στη διαμόρφωση του χαρακτήρα μου και στην κατεύθυνση που πήρα στη ζωή μου.

 

σε ευχαριστώ εκ των προτέρων, Βερενίκη!!

Link to comment
Share on other sites

Το 'αμάθεια' το κατάλαβα γιατί το είπε και είναι το προφανές. Το 'καταδικασμένα' μου έκανε εντύπωση. Τέλος πάντως πλάκα έκανα.....

 

Το κατάλαβα καλέ ότι έκανες πλάκα:P Φαντάσου όμως την αγωνία αυτής της γυναίκας που το μικρό παιδί της ήταν ήδη στην τετάρτη και το μεγάλο ήταν νομίζω στην έκτη.... Είχαν φτάσει τα παιδιά αυτά να τελειώνουν το δημοτικό και είχαν κενά τραγικά. Γιαυτό αυτή χτυπιότανε.... Σου λέει, και να πληρώνω και τα παιδιά να έχουν κενά που θα τους εμποδίσουν από την παρακολούθηση στο γυμνάσιο??? Γιατί ως γνωστόν, η ύλη της Ε΄και ΣΤ΄δημ. είναι ύλη που πρέπει να ξέρεις τέλεια γιατί στο γυμνάσιο κάνουν ακριβώς αυτά τα ίδια!! Αρα αν στο δημοτικό που είναι ο πυλώνας της εκπαίδευσης, δεν έχει γίνει σωστή δουλειά, μάλλον θα έχεις θεματάκια.... στο γυμνάσιο. Αυτό εννοούσε η γυναίκα τότε και γιαυτό τελικά προτίμησε τη λύση του δημοσίου με δασκάλα κατ'οίκον.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

λοιπόν, επισκέφτηκα τα εκπαιδευτήρια Ζαγοριανάκου και είπα να γράψω τις εντυπώσεις μου για όποια μανούλα ενδιαφέρεται.

 

τα κτίρια είναι καινούρια (πριν 6 χρόνια μεταφέρθηκε το σχολείο) και λάμπουν από καθαριότητα. οι αίθουσες είναι ευρύχωρες και φωτεινές με διαδραστικούς πίνακες (τί μόδα κι αυτή). έχουν γήπεδο τέννις, μπάσκετ, βόλλευ και ποδοσφαίρου με γκαζόν (εκεί προαυλίζονται τα παιδάκια Α και Β δημοτικού). έχουν αίθουσα θεάτρου κυλικείο και τραπεζαρία (δε σερβίρουν φαγητό, πρέπει να το έχεις από το σπίτι). το καλοκαίρι θα φτιάξουν κλειστό γυμναστήριο και νέα μεγαλύτερη τραπεζαρία. η φιλοσοφία τους ήταν να φτιάξουν πρώτα τις βασικές υποδομές, ώστε να μην ανέβει το κόστος κατασκευής και να μπορέσουν να κρατήσουν τα δίδακτρα χαμηλά και στη συνέχεια να προσθέτουν σιγά-σιγά νέες εγκαταστάσεις.

οι τάξεις έχουν μέχρι 24 παιδάκια και στην Α δημοτικού είναι 2 δασκάλες μέσα στην τάξη, μία στον πίνακα και μία που γυρίζει στην τάξη και βοηθάει τα παιδιά. κάθε τάξη έχει 1-2 τμήματα.

το βασικό πρόγραμμα είναι μέχρι τις 2 και περιλαμβάνει 10 ώρες Ελληνικά, 4-5 ώρες μαθηματικά, 4-5 ώρες Αγγλικά και τα υπόλοιπα μαθήματα του υπουργείου. έχουν και δικά τους βιβλία που κάνουν παράλληλα. υπάρχει και πρόγραμμα μέχρι τις 4 που περιλαμβάνει μελέτη και διάφορες δραστηριότητες (άθλημα, μουσικό όργανο, άλλη ξένη γλώσσα από Γ δημοτικού και κολύμβηση σε ιδιωτικό κολυμβητήριο του Γέρακα).

από ότι κατάλαβα επιμένουν πολύ στο θέμα του διαβάσματος και της μελέτης. αυτό θεωρούν ότι είναι το βασικό στοιχείο του σχολείου. στο σπίτι απαιτείται έξτρα μελέτη περίπου 20 λεπτών από ασκήσεις που δίνονται.

υπάρχει καθημερινή επικοινωνία μέσω τετραδίου και δυνατότητα τηλεφωνικής επικοινωνίας με τη δασκάλα 3 φορές τη βδομάδα.

πριν την εγγραφή θέλουν να πας με το παιδί για να το γνωρίσουν και να του δείξουν τους χώρους που θα κινείται ώστε να προσαρμοστεί. επίσης το Σεπτέμβρη, πριν την έναρξη, θα γίνει και γνωριμία με τη δασκάλα ώστε το παιδί να μη νιώσει ξένο όταν θα μπει στην τάξη και οι γονείς να μπορέσουν να δώσουν στοιχεία στη δασκάλα για το χαρακτήρα/συνήθειες του παιδιού.

επίσης δίνεται ένα αρκετά μεγάλο εγχειρίδιο στους γονείς για το πώς πρέπει να βοηθούν το παιδί ανά μάθημα, ποιοί είναι οι στόχοι που πρέπει το παιδί να επιτυγχάνει στο τέλος της χρονιάς και οδηγίες για το πώς θα το βοηθούν. έτσι ελέγχουν και την πρόοδο του παιδιού.

γενικά οι ιδιοκτήτες (β γενιά) είναι νέοι 35-45 ετών, φαίνονται άνθρωποι απλοί, εγκάρδιοι, φιλικοί και δείχνουν να ενδιαφέρονται και να γνωρίζουν το κάθε παιδί χωριστά.

 

τα δίδακτρα είναι 4500 (για το βασικό πρόγραμμα με σχολικό) και 600 ευρώ το πρόγραμμα με τη μελέτη. η κάθε επιπλέον δραστηριότητα είναι περίπου 350 ευρώ. στα αδερφάκια γίνεται έκπτωση 7%. η πληρωμή γίνεται σε 4 δόσεις και μια προκαταβολή με την εγγραφή.

 

αυτό που θεωρώ αρνητικό στο σχολείο είναι ότι είναι δίπλα στην Αττική οδό (αν και υπάρχουν υαλοπετάσματα και φυτά) και ότι τα 1-2 τμήματα ανά τάξη μου φαίνονται λίγα. να είναι βιώσιμο? βέβαια, φαίνεται να κάνουν επενδύσεις, οπότε φαντάζομαι ότι αν ήταν φθίνουσα η πορεία, δεν θα επένδυαν...

 

γενικά, πάντως, είναι ακριβώς ένα σχολείο όπως θα έπρεπε να είναι το ιδανικό δημόσιο δημοτικό σχολείο. αξιοπρεπέστατες, ευρύχωρες, πεντακάθαρες εγκαταστάσεις, άνθρωποι προσιτοί με ενδιαφέρον, χωρίς έπαρση και χωρίς να δίνουν την εντύπωση ότι προσπαθούν να εντυπωσιάσουν με περιττά πράγματα/ασχολίες, που κυρίως δίνουν έμφαση στη διδασκαλία και στη μελέτη.

Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...

sofi@p πήγες τελικά στο συγκεκριμένο σχολείο; το επισκέφτηκα και έχω ακριβώς τις ίδιες εντυπώσεις. Επειδή βλέπω ότι έχουμε παρόμοια "προσέγγιση", θα ήθελα ειδικά τη δική σου γνώμη.

Link to comment
Share on other sites

Καλό μήνα! Το πρώτο μου πόστ αν κ διαβάζω το Φορουμ απ το 2008 που έμεινα έγκυος..

Θα ήθελα να μάθω κι εγω πληροφορίες από όποιον ξέρει ..

Πήγα πριν μια εβδομάδα κ αποκόμισα κι εγω ακριβώς τα ίδια με εσας...

Ευχαριστώ προκαταβολικά! :-)

Καλή χρόνια σε όλα τα πρωτακια!

Μακάρι να βρούμε το σχολείο που τους ταιριάζει!

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν κορίτσια, εμείς διαλέξαμε τελικά άλλο σχολείο γιατί είπαμε πως αν είναι να παει σε ιδιωτικό σχολείο να παει σε κάποιο καταξιωμένο με εξωστρεφή χαρακτήρα. Ο Ζαγοριανάκος μας φάνηκε αποκλεισμένος και εσωστρεφής. Γενικότερα ένιωθες μια μιζέρια συγκρίνοντας το με τα αλλά. Βέβαια δεν έχω άποψη για το εκπαιδευτικό κομμάτι αλλά στα υπόλοιπα ήταν κάπως πίσω σε σχέση με τα αλλά που είδαμε. Και επίσης με προβλημάτιζε η βιωσιμότητα του σχολείου καθώς πήγα και σε διάλειμμα και είδα λίγα παιδιά.

Link to comment
Share on other sites

Sofi, ευχαριστώ!

Ο μικρός μου είναι ήσυχο παιδάκι κ ψάχνω κάτι οικογενειακό κ όχι απρόσωπο..φυσικά κ με ενδιαφέρει η εκπαίδευση αλλά επίσης με ενδιαφέρει η σωστή ένταξη στο δημοτικό.. Η σωστή προσαρμογή,μια δεύτερη οικογένεια..

Είμαι πολύ ρομαντική; Ισως..

 

Θεώρησα ότι επειδή έχει λίγα παιδάκια θα προσεχθουν περισσότερο..

 

Φυσικά έτσι όπως τα λες το καταλαβαίνω απόλυτα..

Είδα κ Ιόνιο που είναι απ τα παλιά οικογενειακά, αλλά κι αυτή μου φάνηκε κάπως..

 

Έχεις προτείνεις κάτι άλλο να δω, όσο προλαβαίνω;;

 

Σε ευχαριστώ κ παλι! :-)

Link to comment
Share on other sites

Sofi, ευχαριστώ!

Ο μικρός μου είναι ήσυχο παιδάκι κ ψάχνω κάτι οικογενειακό κ όχι απρόσωπο..φυσικά κ με ενδιαφέρει η εκπαίδευση αλλά επίσης με ενδιαφέρει η σωστή ένταξη στο δημοτικό.. Η σωστή προσαρμογή,μια δεύτερη οικογένεια..

Είμαι πολύ ρομαντική; Ισως..

 

Θεώρησα ότι επειδή έχει λίγα παιδάκια θα προσεχθουν περισσότερο..

 

Φυσικά έτσι όπως τα λες το καταλαβαίνω απόλυτα..

Είδα κ Ιόνιο που είναι απ τα παλιά οικογενειακά, αλλά κι αυτή μου φάνηκε κάπως..

 

Έχεις προτείνεις κάτι άλλο να δω, όσο προλαβαίνω;;

 

Σε ευχαριστώ κ παλι! :-)

Εμείς επιλέξαμε την Ερασμειο. Ένας από τους λόγους είναι ότι δίνουν μεγάλη προσοχή στα παιδιά. Σε διαβεβαιώνω ότι η Ιδιοκτητρια ξέρει και τα 190 παιδιά της πρώτης τάξης και σου λέει λεπτομέρειες για το παιδί σου. Κι εμείς είχαμε θέματα και προσαρμογής και μας βοήθησε, με δική της πρωτοβουλία, να τα ξεπεράσουμε.

Ο,τι κι αν αποφασίσεις εύχομαι καλή πρόοδο!!

Link to comment
Share on other sites

Sofi@p η Ερασμειος δεν ανεβαίνει κατακόρυφα στο κοστος; Έχω την εντύπωση είναι τουλάχιστο κανένα 2.000αρο παραπανω, κάνω λάθος; Απλα μου φαίνεται οτι εξ' ορισμού είναι καλυτερο σχολειο και όσοι μπορουν να διαθέσουν αυτά τα λεφτά δε χρειαζεται να "κανουν έρευνα". Μήπως έπεσε κάτι συγκεκριμένο στην αντιληψη σου που φαίνεται οτι είναι πίσω σε σχέση με αλλα;

Εγώ πχ είδα και το Athens Schule στα Βριλήσσια και σε καμια περιπτωση δεν το προτιμαω.

Σ' ευχαριστώ και παλι για την απάντηση σου και για το χρονο σου.

Link to comment
Share on other sites

Sofi, ευχαριστώ!

Ο μικρός μου είναι ήσυχο παιδάκι κ ψάχνω κάτι οικογενειακό κ όχι απρόσωπο..φυσικά κ με ενδιαφέρει η εκπαίδευση αλλά επίσης με ενδιαφέρει η σωστή ένταξη στο δημοτικό.. Η σωστή προσαρμογή,μια δεύτερη οικογένεια..

Είμαι πολύ ρομαντική; Ισως..

 

Θεώρησα ότι επειδή έχει λίγα παιδάκια θα προσεχθουν περισσότερο..

 

Φυσικά έτσι όπως τα λες το καταλαβαίνω απόλυτα..

Είδα κ Ιόνιο που είναι απ τα παλιά οικογενειακά, αλλά κι αυτή μου φάνηκε κάπως..

 

Έχεις προτείνεις κάτι άλλο να δω, όσο προλαβαίνω;;

 

Σε ευχαριστώ κ παλι! :-)

 

Efima για Ιόνιο δε θα σου το πρότεινα. Ηταν εξαιρετικό σχολείο πριν απο 20 και βάλε χρονια, αλλά έχει παραμείνει κάπως συντηρητικό πλεον. Ο Ζαγοριανακος δε μου φάνηκε συντηρητικός αλλά ουτε και....πρωτοπόρος. Όπως είπε και η sofi@p μου φάνηκε λίγο αποκλεισμενος αλλά μου θυμίζει το πως πρεπει να δουλεύει σωστα ενα δημόσιο σχολείο χωρίς περιττές πολυτέλειες. Βέβαια, αυτό παραμένει μια εντύπωση... Και εγώ δεν έχω καταλήξει ακόμα αλλά δε θέλω να δώσω και μια περιουσία.

Link to comment
Share on other sites

Sofi@p η Ερασμειος δεν ανεβαίνει κατακόρυφα στο κοστος; Έχω την εντύπωση είναι τουλάχιστο κανένα 2.000αρο παραπανω, κάνω λάθος; Απλα μου φαίνεται οτι εξ' ορισμού είναι καλυτερο σχολειο και όσοι μπορουν να διαθέσουν αυτά τα λεφτά δε χρειαζεται να "κανουν έρευνα". Μήπως έπεσε κάτι συγκεκριμένο στην αντιληψη σου που φαίνεται οτι είναι πίσω σε σχέση με αλλα;

Εγώ πχ είδα και το Athens Schule στα Βριλήσσια και σε καμια περιπτωση δεν το προτιμαω.

Σ' ευχαριστώ και παλι για την απάντηση σου και για το χρονο σου.

Όντως το κόστος των 2 σχολείων δε συγκρίνεται. το βασικό πρόγραμμα (μέχρι τις 14.30) χωρίς σχολικό και διατροφή ξεκινάει από τα 5.900 και σε πλήρη ανάπτυξη ξεπερνάει τα 9.000. δεν έχω κάτι συγκεκριμένο αρνητικό να πω για το σχολείο του Ζαγοριανάκου, απλά αισθανόσουν μια "μιζέρια" κι ότι δίνει προσοχή μόνο στο εκπαιδευτικό κομμάτι χωρίς να γίνεται προσπάθεια για ολοκληρωμένη ανάπτυξη των δεξιοτήτων/κλίσεων του μαθητή και της προσωπικότητάς του. υπάρχει κι ένα καλό σχολείο οικονομικό στον Γέρακα, το Αργύρη-Λαιμού. δεν το είχα δει αλλά υπάρχουν κοπέλες εδώ που στέλνουν τα παιδιά τους και είναι ευχαριστημένες.

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια χαιρομαι πολυ για τις αμεσες απαντησεις..

Οντως για την ερασμειο ξερω απο ενα παιδακι φιλης που παει εκει, ακριβως τα ιδια που λεει η sofi k για το οικονομικο κομματι αλλα κ για το εκπαιδευτικο.

Απλα δεν μου αρεσουν τα Γερμανικα καθολου κ επισης το θεωρω καπως πιο απαιτητικο εκπαιδευτικα ,σχολειο ..ο γιος μου θελει σπρωξιμο κ κατι τοσο απαιτητικο δεν ξερω αν θα του εκανε καλο.

τα δυο χιλιαρικα θα κοβονταν απο αλλου ,κλασσικα..:-)

 

 

O zαγοριανακος αντιθετα δεν μου εδωσε την εντυπωση οτι δεν κοιταει αλλα πραγματα εκτος απο τη μαθηση..απεναντιας...

 

thalea ,οντως η εντυπωση για την ιονιο ηταν αυτη που λες..Η δ/ντρια μεγαλη ηλικιακα , με βομβαρδισε με τα ωδεια,τα διπλωματα κ ολα τα αλλα..επισης δεν μου αρεσε η συζητηση για τα οικονομικα..η αρχικη τιμη κ η μεγαλη εκπτωση που ακολουθησε χωρις να προλαβω να πω λεξη!!

πχ 6990 τα βασικα διδακτρα κ αντε για σας 6000...! να μην συνεχισω για το σχολικο.

Επεξεργάστηκαν by Efima
διορθωση λαθους
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...