Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Βοήθεια! Θηλασμός μετά από αποκλειστική άντληση κ συμπλήρωμα..


Recommended Posts

Αν δεν βαριόμουν να ανοίξω τον υπολογιστή 3 η ωρα θα εγραφα νωρίτερα..είμαι πολύ χαρούμενη γιατί μετά από ενα μηνα περιπου καταφεραμε να θηλάσουμε μετά από πρόβληματα με πληγές και επίπεδες θηλές. Χρησιμοποίησα κάτι θηλές ξεχασμένες στο συρτάρι (αποστειρωμένες φυσικά) και έπιασε το κόλπο. Δε φαντάζεστε τι ικανοποίηση ένιωσα, το ήθελα πολύ να θηλάσω και το εβαλα πεισμα..

Μετά από καισαρική με επισκληρίδιο, θήλασα τη δεύτερη μέρα, αφού έβγαλα τον καθετηρα με τα φάρμακα. Έως τότε έπαιρνε ξένο. Άρχισαν τα προβλήματα με αφόρητους πόνους στις θηλές, με μάτωσε και έκανα πληγές αφού δεν έπιανε καλά και έτρωγε άτσαλα.

Συνέχισα όμως μια βδομάδα με κλάματα και κακή ψυχολογία. Μεχρι που πήρα το θήλαστρο (Μedela Swing) και είπα να το βγάζω και να του το δίνω και αν χρειαστεί συμπλήρωμα να του δίνω. Έχουμε λοιπόν ένα μήνα που κάνουμε αυτή τη δουλειά..τούρου τούρου εγώ να βγάζω κάθε 3 ώρες και ο μπεμπης να τρώει καθε 4. Ευτυχως μπήκε σε πρόγραμμα αφου το βράδυ κοιμάται και 4 και 5 κια 6 ωρες. Αυτό μετά από 150 ml δικά μου και 30 ml φριζολακ.

Η εξάντληση όμως δεν αργησε να ερθει και χτες μετά από άντληση 150 και από τα δυο στήθη, περίμενα να ξυπνήσει πεινασμένος και να του δώσω στήθος, τουλάχιστον το δεξί που δε με πονούσε τόσο όσο το αριστερό. Αυτός ΄΄επιασε, παραξενεύτηκε βέβαια αλλά ήπιε, με διαλείμματα για να πιάνει καλά και με λίγο κλάμα, μάλλον γιατι είχε μάθει στην έτοιμη θηλή του μπιμπερό.

Στο αριστερό δεν τον έβαλα, και απο ανασφάλεια του έδωσα και τα αντλημένα 150 και τα κατέβασε όλα.

Μου κοιμήθηκε όμως στα ενδιάμεσα και δε μπορούσα να τον ξυπνήσω. Ξύπνησε στο άλλαγμα (τα εκανε ταυτόχρονα με το θηλασμο) και μετά κοιμήθηκε σα πουλάκι και χωρίς πιπίλα. Α! Ξεχασα να αναφέρω οτι πήραμε πιπίλα από τη τρίτη εβομάδα κιόλας και πιάνουμε όλες σχεδόν τις θηλές των μπιμπερό, δεν έχουμε πρόβλημα σύγχισης..φαί ναναι κι οπου ναναι!

Συνεχίσαμε λοιπον μεχρι τωρα κάθε 4 ωρες και 5 σήμερα το πρωι. Εχω ομως απορίες..αν γνωρίζετε κάτι σχετικό ή αν σας έχει τύχει.

1) Έφαγε και απο τα 2 στήθη, με διαλείμματα για να πιάσει (πιστευω να στρωσει αυτο) από 10 εως 20 λεπτά. Είναι αρκετό? Πώς ξέρω ότι έχει χορτάσει? Αν κλαίει? Οταν έκλαψε τον σηκωσα και ρευτηκε και μετά τον ξανάβαλα σρο ιδιο και συνέχισε, αλλά πότε τελειώνει το γάλα?

Κένωση έχει κανονικά μεχρι τωρα.

2) Αν δε ρευτεί καθόλου συνεχίζω ή περιμένω να ρευτεί και μετά τον ξαναβάζω. Κοιμάται όμως και μου χαζογελάει και πρέπει να του μιλάω και να τον σκουντάω για να πιει 2 γουλιές και να ξανακοιμηθεί..και συνεχίζουμε ετσι? Πως να τον ξυπνάω??

 

3) Μετά το θηλασμό φοβήθηκα μη πετρώσει το στήθος μου γιατί δε το ένιωθα αρκετά άδειο και έβαλα το θήλαστρο αλλά εβγαλα μόνο 20 ml. Είναι πολλές οι 4 ωρες να περιμένω για τον επόμενο θηλασμό ή να το βγάζω στα ενδιάμεσα οταν νιωθω τα τσιμπήματα μη πετρώσει ??(το έπαθα 2-3 φορές με το θήλαστρο στην αρχη γιατι δεν εκανα πολλές αντλησεις και εκανα πυρετό). Θα προσαρμοστεί τι στήθος? Ή θα αδειάζει με το θήλαστρο και δε θα έχω να δωσω στο παιδι μετα?

 

4) Επειδή το ένα στήθος στάζει όταν θηλάζω από το άλλο, έβαλα κοχύλι συλλογής (το εκανα και με το θηλαστρο και του το εδινα). Να το συνεχίσω ή θα μου αδειάσει το στήθος και δε θα έχει γα το παιδί? Αν το συνεχίσω να το αποστειρώνω και να το μαζεύω να του το δίνω στο τέλος ή τζαμπα κόπος? Να βάλω επίθεμα και τέλος?

 

5) Παρατήρησα ότι είναι πολύ πιο ήσυχος και ήρεμος μετά το θηλασμό και γελάει ευχαριστημένος (τι χαζομαμα). Ξέρω ότι είναι από τις ορμόνες που εκκρίνονται από το αντανακλαστικο του θηλασμού. Αυτό σημαίνει οτι χόρτασε? Να τον ξυπνάω νωρίτερα όταν νιώσω το στήθος να γεμίζει ή να τον αφήσω να κοιμηθεί 4 κια 5 ωρες?

 

6) Τη δεύτερη φορά, του έδωσα και 60 συμπλήρωμα και ηπιε τα 30. Φοβηθηκα μηπως δε χορτασε. Τα ηπιε ομως. Μετα δε του ξαναδωσα. Εκανα καλα?

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά για τις απαντήσεις..είμαι ευγνώμων και περιμένω με αγωνία!!

 

ΥΓ.. Ξεχασα να πω..γεννηθήκαμε 4.080 και 54 πόντους. Είμαστε καλά στα κιλα΄και μεσα στις καμπύλες ανάπτυξης.

Συγγνώμη για το μεγάλο ποστ αλλα η χαρά μου είναι ανείπωτη..

cIWNp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


ΚΑμια απαντηση? Οι απαντησεις στα ερωτηματα:

 

. Την εβδομάδα κύησης κατά την οποία γεννήθηκε το βρέφος:39+6

Β. Το φύλο του βρέφους: αγορι

Γ. Τον τρόπο τοκετού: Φυσιολογικός (κΤ)

Δ. Το είδος της αναισθησίας αν χρησιμοποιήθηκε αναισθησία: επισκληρίδιος

Ε. Αν το μωρό εφμάνισε νεογνικό ίκτερο και αν ναι ποια ήταν η μέγιστη τιμή και ποια η ελάχιστη: ΟΧΙ

Ε. Αν το μωρό νοσηλεύτηκε και για ποιο λόγο:ΟΧΙ

 

1. Όλες οι ζυγίσεις του μωρού με τις ημερομηνίες

Βάρος γέννησης 07/04/09:4080,

Βάρος εξόδου 11/4: 4085.

4+εβδομαδα¨: 4740

 

2. Πόσα γεύματα κάνει το μωρό το 24ωρο: περίπου 6.

 

3. Σε πόσα από αυτά θηλάζει: σε κανενα μεχρι 16/5, επαιρνε αντλημενο για ένα μηνα

4. Αν παίρνει συμπλήρωμα, πόσο συμπλήρωμα παίρνει περίπου σε κάθε γεύμα; 30 εως 60 ml αλλα όχι σε κάθε γευμα. Εξαςρταται από ποσοτητα αντλημενου

5. Περίπου 5-6 πάνες.

6. Αν χρησιμοποιείτε θήλαστρο σας παρακαλώ πολύ να γράφετε με ακρίβεια τον τύπο του θήλαστρου και την εταιρεία. swing medela

 

7. Αν κάνετε συστηματικές αντλήσεις: ναι μεχρι και τις 18/5 αντληση κάθε 3 ωρες

7α. πόσες αντλήσεις κάνετε το 24ωρο :5-6

7β. ποιες ώρες αντλείτε : πρωι, μεσημερι, απογευμα, βραδυ, νυχτερινη

7γ. πόσο διαρκεί η κάθε άντληση :από 30 λεπτα εως 1 ωρα το κάθε στηθος (αναλογα τη ροή)

 

8. Συμπληρώστε οποιαδήποτε συμπεριφορά του παιδιού σας νομίζετε ότι θα ήταν χρήσιμη.: κοιμάται καλά, 4 ωρες σιγουρα και τη νυχτα 5-6. Δεν εχει συγχιση θηλης, τρωει καλα, ρευεται καλα, εχει καλες κενωσεις.

cIWNp3.png
Link to comment
Share on other sites

Να σου ζήσει το μωρό σου!

 

Μετά από καισαρική με επισκληρίδιο, θήλασα τη δεύτερη μέρα, αφού έβγαλα τον καθετηρα με τα φάρμακα. Έως τότε έπαιρνε ξένο. Άρχισαν τα προβλήματα με αφόρητους πόνους στις θηλές, με μάτωσε και έκανα πληγές αφού δεν έπιανε καλά και έτρωγε άτσαλα.

 

Μάλλον σε παραπληροφόρησαν. Τα φάρμακα της καισαρικής είναι συμβατά με το θηλασμό και το μωρό μπορεί να θηλάσει αμέσως μόλις έρθει στον έξω κόσμο. Μάλλον αυτές τις 2 μέρες που πήρε μπουκάλι το έκαναν να θηλάζει λάθος και να τραυματίζει τις θηλές σου.

 

1) Έφαγε και απο τα 2 στήθη, με διαλείμματα για να πιάσει (πιστευω να στρωσει αυτο) από 10 εως 20 λεπτά. Είναι αρκετό? Πώς ξέρω ότι έχει χορτάσει? Αν κλαίει? Οταν έκλαψε τον σηκωσα και ρευτηκε και μετά τον ξανάβαλα σρο ιδιο και συνέχισε, αλλά πότε τελειώνει το γάλα?

Κένωση έχει κανονικά μεχρι τωρα.

 

Θα το βάζεις στο ένα στήθος και θα το αφήνεις μέχρι να χάσει το ενδιαφέρον του, θα το σηκώνεις να ρευτεί κι ύστερα θα το βάζεις στο άλλο, κ.ο.κ

Για να ξέρεις ότι τρέφεται σωστά θα μετρας τις πάνες. 5-6 βρεγμένες το 24ωρο.

 

2) Αν δε ρευτεί καθόλου συνεχίζω ή περιμένω να ρευτεί και μετά τον ξαναβάζω. Κοιμάται όμως και μου χαζογελάει και πρέπει να του μιλάω και να τον σκουντάω για να πιει 2 γουλιές και να ξανακοιμηθεί..και συνεχίζουμε ετσι? Πως να τον ξυπνάω??

 

Αν κοιμηθεί στο θηλασμο, θα το αφήσεις κι όταν ξυπνήσει θα το ξαναβάλεις. Μην τον ξυπνάς συνέχεια. Είναι αρκετά μεγάλος για να ξέρει ποτε να ζητήσει να θηλάσει.

 

3) Μετά το θηλασμό φοβήθηκα μη πετρώσει το στήθος μου γιατί δε το ένιωθα αρκετά άδειο και έβαλα το θήλαστρο αλλά εβγαλα μόνο 20 ml. Είναι πολλές οι 4 ωρες να περιμένω για τον επόμενο θηλασμό ή να το βγάζω στα ενδιάμεσα οταν νιωθω τα τσιμπήματα μη πετρώσει ??(το έπαθα 2-3 φορές με το θήλαστρο στην αρχη γιατι δεν εκανα πολλές αντλησεις και εκανα πυρετό). Θα προσαρμοστεί τι στήθος? Ή θα αδειάζει με το θήλαστρο και δε θα έχω να δωσω στο παιδι μετα?

 

Να του προσφέρεις πιο συχνά. 4 ώρες είναι πολλές. Υπάρχουν μωράκια που είναι πολύ υπομονετικά και δεν ζητάνε εύκολα (κλάμα). Κάθε 2 ώρες είναι καλό να του προσφέρεις κι όσο θηλάσει. Το στήθος σιγά σιγά θα προσαρμοστεί στις ανάγκες του παιδιού, αν νιώθεις πολύ δυσφορία θα βγάζεις λίγο με το χέρι ίσα μέχρι να νιώσεις καλύτερα.

 

4) Επειδή το ένα στήθος στάζει όταν θηλάζω από το άλλο, έβαλα κοχύλι συλλογής (το εκανα και με το θηλαστρο και του το εδινα). Να το συνεχίσω ή θα μου αδειάσει το στήθος και δε θα έχει γα το παιδί? Αν το συνεχίσω να το αποστειρώνω και να το μαζεύω να του το δίνω στο τέλος ή τζαμπα κόπος? Να βάλω επίθεμα και τέλος?

 

Μπορείς να το μαζεύεις και να κάνεις μια τράπεζα.

 

5) Παρατήρησα ότι είναι πολύ πιο ήσυχος και ήρεμος μετά το θηλασμό και γελάει ευχαριστημένος (τι χαζομαμα). Ξέρω ότι είναι από τις ορμόνες που εκκρίνονται από το αντανακλαστικο του θηλασμού. Αυτό σημαίνει οτι χόρτασε? Να τον ξυπνάω νωρίτερα όταν νιώσω το στήθος να γεμίζει ή να τον αφήσω να κοιμηθεί 4 κια 5 ωρες?

 

Αν κοιμάται θα τον αφήνεις κι όταν ξυπνήσει να του προσφέρεις. Αν πεινάσει ενδιάμεσα θα στο δείξει. Άσε το συμπλήρωμα ξένο. Μην του ξαναδώσεις.

 

Απο τις λίγες μετρήσεις που έβαλες καλό μου φαίνεται το βάρος. Αν μπορείς να τις βάλεις με ημερομηνίες όλες όσες έχεις κάνει.

 

Το ότι κατάφερες και εδραίωσες γαλουχία με το swing είναι απορίας άξιον. Κανονικά δεν πρέπει να χρησιμοποιείται θήλαστρο πέρα από νοσοκομειακό αν η μαμά αντλεί συχνά ή αποκλειστικά όπως εσύ και δεν έχει εδραιώσει ακόμα τη γαλουχία.

 

Αφού πλέον θηλάζει, να κοιτάς να κάνει 8-12 γεύματα την ημέρα. Το ένα απο αυτά τα γεύματα να είναι κατά τη διάρκεια της νύχτας. Μπορείς να τον θηλάζεις κοιμισμένο.

PhC7p3.pngXCt8p2.png
Link to comment
Share on other sites

μπισκοτάκι μου τι κάνεις? Το μωρό σου κάθεται στο στήθος?

Στο πρώτο μου παιδί έβαζα κι εγώ θήλαστρο και νομίζω πως μείωσε την παραγωγή. Πιπίλα δεν έχω δώσει στον μπέμπη γιατί διάβασα οτι ικανοποιεί την ανάγκη του μωρού για θηλασμό ενώ αυτό είναι δουλειά του στήθους. Δυστυχώς δεν έχω πολύ χρόνο να σου γράψω περισσότερα, ρώτα ότι θές θα ξαναμπώ αργότερα. Α ! ΜΠΡΑΒΟ ΣΟΥ!!Για την επιμονή σου και για το πείσμα σου.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

μπισκοτάκι, να σου ζήσει το μωράκι! Εγώ απλώς θέλω να επισημανω ότι αν η ποσότητα του ξένου που παίρνει το μωρό στο 24ωρο είναι πχ 6 γεύματα επί 60ml = 360ml θα πρέπει το ξένο να το κοψεις σταδιακά ώστε να μπορεσει το στήθος να παράγει αυτό το λίγο παραπάνω. Ο γενικός κανόνας είναι να κόβουμε 30 ml σε κάθε γεύμα κάθε 4-7 μέρες.

 

Πρόσεχε πολύ τις πάνες, και πρόσφερε στήθος όσο πιο συχνά μπορείς, όπως έγραψε η Πίπη.

Καλή συνέχεια

Να διευκρινήσω ότι το γάλα δεν τελειώνει ποτέ (ακόμα κι αν δε βγάζεις με το θήλαστρο) απλώς μειώνεται η ροή.

Link to comment
Share on other sites

Στο αριστερό δεν τον έβαλα, και απο ανασφάλεια του έδωσα και τα αντλημένα 150 και τα κατέβασε όλα...

 

1) Έφαγε και απο τα 2 στήθη, με διαλείμματα για να πιάσει (πιστευω να στρωσει αυτο) από 10 εως 20 λεπτά. Είναι αρκετό? Πώς ξέρω ότι έχει χορτάσει? Αν κλαίει? Οταν έκλαψε τον σηκωσα και ρευτηκε και μετά τον ξανάβαλα σρο ιδιο και συνέχισε, αλλά πότε τελειώνει το γάλα?

 

Διαβάζοντας πιο προσεκτικά, Μπισκοτάκι, θα ήθελα να πω κατι ακόμα. Αν δεις το μωρό ανήσυχο αφού τους έχεις προσφέρει αρκετές φορές το στήθος με τον τρόπο που περιγράφει η Πίπη, δώστου και πάλι αντλημένο, αλλά όλο και λιγότερο - όπως με το ξένο, δηλαδή.

 

Εσύ παράγεις ήδη το γαλα που χρειάζεται, αλλά θα πρέπει και το μωρό να μάθει να το παίρνει όλο θηλάζοντας, πράγμα που μπορεί να είναι κουραστικό για το ίδιο στην αρχή. Γι' αυτό προτείνω να γίνει σταδιακά. Πχ, από 150 δώστου 90 και ξανά στο στήθος. Μετά από 1-2 μέρες δίνε ακόμα λιγότερο στο μπιμπερό. Έτσι, θα γυμνάσει το σαγονάκι του σταδιακά και θα είσαι σίγουρη ότι παίρνει όσο χρειάζεται

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ κορίτσια! Τελικά ο μπέμπης ζητάει κάθε 3- 3.5 ωρες. Με το βάρος πάμε καλα. Το βραδυ τον ξυπνάω αλλά δε τρωει καλα και ξυπναει παλι μετα κανα διωρο..δε ξυπναει με τιποτα όμως!!! Οσο για τις πάνες, σε καθε θηλασμό τον αλλαζω, κάνει και τσισακια και κακακια. Καλα δεν ειναι? Αφου οσο θηλαζει τα κανει ταυτοχρονα? Ειναι φυσιολογικο αυτο? Κι επισης δεν κανει στερεα ακομα. Ολα τσισα και λιωμενα( σορυ κιολας!)

cIWNp3.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...