Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Δωρο Χριστουγεννων


Recommended Posts

Θα ηθελα την αποψη κ τη βοηθεια σας.Απο Οκτωβρη μεχρι Δεκεμβρη δουλευα σε φροντιστηριο αλλα παραιτηθηκα λογω εγκυμοσυνης.Το θεμα ειναι οτι ο εργοδοτης δεν μου καταβαλε δωρο Χριστουγεννων.Δεν το δικαιουμαι?Τι να κανω?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εχω την εντύπωση ότι για να πάρεις δώρο χριστουγέννων πρέπει να δουλεύεις μετά τον Απρίλη. Εσύ δούλεψες 3 μήνες οπότε ίσως πρέπει να πάρεις αυτό που αναλογεί σε αυτούς. Δεν είμαι και σίγουρη όμως...δεν ρωτάς την επιθεώρηση εργασίας καλύτερα;

 

Ιωακείμ το αγγελούδι μου!

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα δικαιούσαι, ανάλογα με τη σχέση εργασίας που είχες. Το θέμα είναι πόσο? Νομίζω σε μια εργασία 8ωρη, το δώρο είναι 1 ημερομίσθιο ανά 8 ημέρες εργασίας ή κάτι τέτοιο.

 

Σε φροντιστήριο δεν ξέρω πώς πάει. Ρώτα να σου πούνε.

Link to comment
Share on other sites

Στα χαρτιά του μου είχε περασμένο το Δωρο μου,150 ευρω.Αλλα δεν με πληρωσεΔεν θελω να τα χασω ρε παιδια,χαρη θα μου κανει δηλ?Δεν τα δουλεψα νομιμα?

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα δικαιούσαι αναλογία δώρου Χριστουγέννων. Ζήτησε το και μην υπογράψεις καμμία απόδειξη πληρωμής αν δεν πάρεις τα χρήματα....αν δεν βγάλεις άκρη η λύση είναι η επιθέωρηση Εργασίας...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δεν υπέγραψα καμία απόδειξη,ούτε καν χαρτι οικειοθελους αποχωρησης.Απλα ρε παιδια διαβασα σε νομο οτι ο εργοδοτης μπορει να παρακρατησει το δωρο μεχρι την 31η δεκεμβριου χωρις να ειναι υποχρεωμενος να το καταβαλει μετα...

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που ξέρω και στο υπογράφω είναι ότι ο εργοδότης είναι υποχρωμένος να σου καταβάλλει το δώρο Χριστουγέννων μέχρι και 21 Δεκέμβρη. Για μη υποχρέωση καταβολής δώρου δεν το έχω ξανακούσει. Μίλησε με τον εργοδότη, τηλεφώνησε στο φροντιστήριο αφού ανοίγουν σήμερα και ζήτα από τον εργοδότη χωρίς να του αφήσεις περιθώρια...εγώ θα του έλεγα

 

"Πότε σας βολεύει να περάσω από το φροντιστήριο να πάρω το Δ.Χριστουγέννων να τελειώνουμε και με αυτή την εκρεμμότητα? "

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να πάρεις Δ.Χριστουγέννων σε αναλογία με τους μήνες που δούλεψες.Για να πάρεις ολόκληρο Δ.Χ. πρέπει να δουλεύεις από 1 Μαϊου έως 31/12 (8 μήνες).Εσύ πρέπει να πάρεις 3/8 του Δ.Χριστ. (Οκτώβριος,Νοέμβριος και Δεκέμβριος).Ο εργοδότης έχει δικαίωμα να σου παρακρατήσει μέρος του Δ.Χριστ. μέχρι 31/12/2007.Όχι όλο το δώρο την αναλογία από 22/12 έως 31/12 τα υπόλοιπα πρέπει να στα καταβάλλει υποχρεωτικά μέχρι 21/12/2007.Τα ξέρω από πρώτο χέρι γιατί ασχολούμαι με λογιστικά :lol: .Τρίξτου τα δόντια λοιπόν :twisted:

Link to comment
Share on other sites

Εφοσον εκλειναν τα σχολεια στις 21/12,δεν εχει δικαιωμα να παρακρατησει μερος του Δωρου ετσι δεν ειναι?

Με εκδικειται δηλ που παραιτηθηκα?Δεν εχω το δικαιωμα?Κ φερθηκα νομιμα,του δωσα 2 μηνες διορια να βρει αντικαταστατη...

Εγω στη μισθοδοσια ειδα το ονομα μου με το ποσο του Δωρου αλλα δεν ελαβα χρηματα.. :twisted::twisted::twisted::twisted:

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω ότι είναι εκδίκηση, γιατί αυτό που κάνει είναι παράνομο. Είναι η νοοτροπία του συγκεκριμένου εργοδότη. Δεν σου κάνει χάρη, το δικαιούσε και έπρεπε σύμφωνα με την εργατική νομοθεσία να στο είχε ήδη δώσει . Τηλεφώνησε ΣΗΜΕΡΑ και ενημέρωσε μας για το τι έγινε...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Embryoula μου μην τον αφήνεις και πολύ λάσκα :twisted: ΟΚ μπορεί να σε πάρει εκείνος, αλλά οι πιο πολλοί εργοδότες δεν ασχολούνται. Μπορεί να σκεφτεί ότι εσύ θέλεις τα χρήματα, εκείνος θα σου τηλεφωνήσει; Και όσο για τις επιπλέον ώρες που σου έιπε να κάνεις, είναι άσχετη πληρωμη με το Δ.Χριστ. :D .Μήπως λέω εγώ να του αναφέρεις ότι υπάρχει μια υπηρεσία που λέγεται ΕΠΙΘΕΩΡΗΣΗ ΕΡΓΑΣΙΑΣ ; :wink::wink::wink::lol::lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω με ολα τα παραπανω.δικαιουσαι να παρεις την αναλογια για το διαστημα που δουλεψες.αφου ομως δεν το εχεις παρει μην υπογραψεις αποδειξη εξοφλησης

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά τηλεφώνησε σήμερα η γυναικα μου στον εργοδοτη να ρωτησει για τις επιπλεον ωρες κ για το δωρο.Της ειπε οτι ψαχνει για αλλη κοπελα,ακομα δεν εχει καταληξει.Σχετικα με το δωρο,ειπε,οτι κατι δικαιουται κι οτι ο λογιστης ακομα δεν τα εχει βγαλει....

Τα χω παρει ασχημα!Τι να κανουμε?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

δύο είναι οι μαγικές λεξούλες : ΕΠΙΘΕΩΡΗΣΗ ΕΡΓΑΣΙΑΣ δεν μπορεί θα την έχει ακουστά :wink:

 

Συμφωνώ με την Τάνια. Αντί για να ρωτήσει πως είναι η κοπέλα, αν πάνε όλα καλά και να της δώσει τα χρήματα που δικαιούται δεν τα έχει βγάλει ακόμα ο λογιστής του. Τελείωσε κύριε μου το 2007 έκλεισε...αχ τα πήρα τώρα.....

 

Πάρε Ματθαίε σε παρακαλώ εσύ χωρίς να συγχηστείς και πες του ήρεμα να τα βγάλει ο λογιστής του μέχρι την Παρασκευή και να περάσεις εσύ ή η γυναίκα σου αν μπορεί να τα εισπράξει γιατί αν όχι θα κινηθείς αλλιώς......

 

Και αν με το καλό είναι έτοιμα την Παρασκευή προσέξτε τι θα υπογράψετε...

 

Φιλιά στην emvryoula....

Link to comment
Share on other sites

Να σας πω την αλήθεια δεν ειχε ανακοινωσει η γυναικα μου την εγκυμοσυνη της,κυριως λογω εξωσωματικης.Απλα δηλωσε παραιτηση για προσωπικους λογους.

Το δώρο είχε βγει,το είδε η γυναίκα μου στην κατάσταση προσωπικού.Αρα δεν θα το βγαλει τωρα ο λογιστης.. :evil::evil:

Link to comment
Share on other sites

δύο είναι οι μαγικές λεξούλες : ΕΠΙΘΕΩΡΗΣΗ ΕΡΓΑΣΙΑΣ δεν μπορεί θα την έχει ακουστά :wink:

Το θεμα ειναι αν θα κανει η επιθεωρηση εργασιας τπτ...Αυτο μας καιει.

Link to comment
Share on other sites

Σαφέστατα θα είναι επώνυμη η καταγγελία.Απλά το όλο θέμα την έχει στεναχωρήσει παρα πολύ,ηταν τυπική,μια χαρα,σημερα πηρε τηλ να δει μηπως δεν βρεθηκε ακομα ο αντικαταστατης κ να κανει εκεινη τις ωρες.Τι να πω...

Εκμεταλλευση.Νιωθει σαν ζητιανα,ειλικρινα.Θα περιμενουμε αλλη 1 βδομ κ μετα ΙΚΑ κ επιθεωρηση..

Link to comment
Share on other sites

Απλά εγώ είπα να αναφέρετε την επιθεώρηση εργασίας στον εργοδότη, μπας και φιλοτιμηθεί και το πάρει πιο ζεστά το όλο θέμα, ώστε να μην φτάσετε στα άκρα :wink: Τι θα προτιμήσει να δώσει το Δ.Χριστ. (που απ' ότι καταλαβαίνω δεν είναι πολλά) ή να πληρώσει πρόστιμο που σίγουρα θα είναι αρκετά μεγαλύτερο απ' το Δ.Χ. ; :wink::lol:

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα τον προειδοποήσουμε όχι,να μαθει να ειναι τυπικος.150 ευρω ειναι το δωρο,γιατι να το χασουμε?Δεν τα δουλεψε?Την πηραν τηλ απο την παλια της δουλεια που ειχε φυγει το Μαιο να της δωσουν 50 ευρω δωρο που δικαιουταν.Γιατι ο κυριος εργοδοτης πληρωσε εισφορες στο ΙΚΑ αλλα δεν εδωσε το δωρο..

Link to comment
Share on other sites

Σημερα κοριτσάκια μου πετάχτηκα μέχρι την επιθεώρηση εργασίας κ ανέφερα το πρόβλημα μου...

Του ετοίμασαν χαρτί να του στείλουν προειδοποιητικό,αν δεν με ξοφλήσει μέχρι 18 Φλεβάρη θα ξαναπάω στην επιθεώρηση κ θα δούμε... :o

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...