Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΓΥΝΑΙΚΟΛΟΓΟΣ ΣΙΔΕΡΗΣ ΣΩΤΗΡΗΣ


STAUROULA

Recommended Posts


Διαφημίσεις


Ναι, μου έχει πεί πολύ καλά λόγια. Είχε κάνει μάλιστα σπερματέγχυση και απέκτησε πρίν 6 μήνες δυο αγοράκια. Γέννησε κανονικά στον μήνα της, χωρίς κανένα πρόβλημα. Είναι πολύ καλός μου είπε.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 month later...
  • 11 months later...

ΕΓΩ ΠΑΛΙ ΑΠΟ ΔΙΚΗ ΜΟΥ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΕΧΩ ΝΑ ΠΩ ΤΑ ΚΑΛΥΤΡΕΡΑ ΓΙΑ ΤΟΝ ΣΙΔΕΡΗ.ΓΕΝΝΗΣΑ ΠΡΟΣΦΑΤΑ,ΜΕ ΠΡΟΣΕΞΕ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ Κ ΣΤΟΝ ΤΟΚΕΤΟ Κ ΣΤΗΝ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ.ΤΩΡΑ ΑΝ ΕΝΑΣ ΓΙΑΤΡΟΣ ΤΑ ΠΑΙΡΝΕΙ ΑΠΟ ΠΑΝΤΟΥ ΔΕΝ ΜΕ ΑΠΑΣΧΟΛΕΙ ΚΑΘΟΛΟΥ, Κ ΣΥΝΗΘΩΣ ΤΑ ΧΕΙΡΟΤΕΡΑ ΤΑ ΚΑΝΟΥΝ ΟΙ ΦΤΑΣΜΕΝΟΙ Κ ΟΙ ΑΚΡΙΒΟΙ ΓΙΑΤΡΟΙ ΓΙΑΤΙ ΑΚΡΙΒΩΣ ΕΧΟΥΝ ΗΔΗ ΠΕΤΥΧΕΙ!ΛΑΘΟΙ ΕΧΟΥΝ ΚΑΝΕΙ ΟΛΟΙ Κ ΣΙΓΟΥΡΑ ΘΑ ΕΧΕΙ Κ ΔΥΣΑΡΕΣΤΗΜΕΝΟΥΣ ΠΕΛΑΤΕΣ.

Link to comment
Share on other sites

κι εγω τον ξερω, πολυ ευχαριστημενη εχω μεινει...τωρα σιγουρα λαθη γινονται τι να πω...

εγω παντως δεν εχω να πω κατι αρνητικο γι αυτον, ουτε ως γιατρος ουτε ως ανθρωπος

rPs2p2.png
Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Είχα ακούσει τα καλύτερα γι'αυτόν τον γιατρό από γνωστές μου, αλλά τελικά δεν ήταν τα πράγματα έτσι όπως περίμενα. Ο Σιδέρης είναι στο ΙΚΑ Αγ. Αναργύρων και έχει και ιδιωτικό ιατρείο στην ίδια περιοχή. Η συμπεριφορά του αλλάζει ανάλογα με το που σε βλέπει. Θα είμαι πολύ περιγραφική γιατί του χρειάζεται.

 

Πήγα πρώτα στο ΙΚΑ. Επειδή είχα αναφέρει το όνομα της γνωστής μου ήταν πιο φιλικός. Εκεί δεν κάνει τεστ ΠΑΠ ή οποιαδήποτε εξέταση, οπότε αναγκαστικά μετά πήγα στο ιατρείο του. Ένιωσα ότι δεν έχει πολλές γνώσεις από την αρχή που έκανε τον υπέρηχο. Δεν εξηγούσε τι έβλεπε και ένιωθα ότι δυσανασχετεί όποτε ρωτούσα κάτι. Όταν πλήρωσα, ούτε κουβέντα για απόδειξη. Μετά από μερικές ακόμα επισκέψεις στο γραφείο του στο ΙΚΑ, βρήκα άλλο γιατρό και δεν ξαναπήγα στο Σιδέρη.

 

Πρόσφατα έπρεπε να κάνω κάποιες γυναικολογικές εξετάσεις και ο γυναικολόγος που με παρακολουθεί μου σύστησε να πάω στο ΙΚΑ να μου τις γράψουν για να μην τις πληρώσω, κάτι που δικαιούμαι σαν ασφαλισμένη. Συμπτωματικά μου είπε να πάω στο Σιδέρη γιατί τον ήξερεεκ μέρους του (αν και δεν τον έχει σε εκτίμηση σαν γιατρό). Πράγματι πήγα στο Σιδέρη στο γραφείο του στο ΙΚΑ κατόπιν ραντεβού. Ενώ είχα το ραντεβού μου, έβλεπα ιατρικούς επισκέπτες να μπαινοβγαίνουν και άλλες γυναίκες χωρίς ραντεβού να περνάνε άνετα γιατί ήταν ασθενείς του από το ιατρείο. Καθυστερημένα μπήκα στο γραφείο, μου είπε να αφήσω την πόρτα ανοιχτή.... και να του πω τι θέλω. Όλο αυτό με ύφος ότι μου κάνει τη χάρη που μου επιτρέπει να είμαι εκεί. Σημειώνω ότι δεν θυμόταν πως με είχε ξαναδει παλιότερα. Όταν είπα δε ότι με στέλνει ο γιατρός τάδε για να μου γράψει εξετάσεις, δυσανασχέτησε έντονα, και ενώ μιλούσε στο τηλέφωνο μπροστά μου, μου έγραψε με πολλά παρακαλετά περίπου 1/3 των εξετάσεων "και πολλές είναι" :evil:.

 

Προφανώς κάποιες κοπέλες που τον είχαν σαν μαιευτήρα είναι ευχαριστημένες. Εμένα ο χαρακτήρας του, οι γνώσεις του και ο τρόπος αντιμετώπισής μου σαν ασθενή δεν με κάλυψε καθόλου και γι'αυτό δεν το συστήνω.

Link to comment
Share on other sites

η αντιμετωπιση του στο ικα που ειχα παει 2-3 φορες δεν ηταν η καλυτερη, τυπικος δημοσιος υπαλληλος. δεν εχω να ανφερω συγκεκριμενα περιστατικα μιας κ τον χρησιμοποιησα για μονο εξετασεις κ φαρμακα αλλα η γευση που μου αφησε ηταν λιγο ξυνη....

age.png

το παιδι σου δεν ειναι η συνεχεια της ζωης σου,

ειναι η αφετηρια της δικης του ζωης!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 month later...

Όλη μέρα σήμερα ψάχνω να βρω λίγο χρόνο για να τον κραξω αφού του την χάρισα την πρώτη φορά.

τον νοέμβρη που πέρασε τον επισκέφτηκα με ραντεβού πρώτη φορά στο κέντρο μάνας κ παιδιού αγ. αναργύρων όπου παω για φάρμακα υπερήχους κ ότι άλλο χρειαζόμαστε στη διάρκεια μιας εγκυμοσύνης.αρνήθηκε να μου γράψει την αυχένικη την οποία είχα προγραμματίσει μια εβδομάδα αργότερα με ύφος δημοσίου υπαλλήλου λες κ θα πλήρωνε αυτός.αρνήθηκε επίσης να μου γράψει μαγνησίο το οποίο ο γιατρός μου έκρινε ότι πρέπει να το πάρω κ γενικά δεν με εξυπηρέτησε καθόλου.μόνο το σίδηρο μου έγραψε.εγώ του εξηγούσα πως χωρίς παραπεμπτικό του ικα θα πλήρωνα κανονικά την εξέταση κ αυτός το βιολί του!

σήμερα λοιπόν αφού προσπαθούσα να αποφύγω ραντεβού μαζί του έπεσα πάλι σε αυτόν αφού ο άλλος γιατρός είναι σε άδεια.φυσικά δεν με θυμόταν!με καλόπιάνέ μάλιστα για να κάνει να παω στο ιατρείο του ρωτώντας που θα γέννησω,τι θα πληρώσω σε ποιον..κτλ!και όταν ήρθε επιτέλους η ώρα να μου γράψει την β επιπέδου...μου είπε ότι έπρεπε να την εχω κάνει κ ότι δεν μου την γραφει!έλεος!

ας του πει κάποιος πως δεν έχει συμφέρον από αυτό που κάνει

Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...

Σχετικά με το θέμα σας κορίτσια.

 

Δύο περιστατικά θα σας περιγράψω γιατι και εγώ όπως η φίλη dorafaidra την πρώτη φορά είπα να του την χαρίσω.

 

Περιστατικό a)

Δεκέμβρης 2012 (17 εβδομάδων κύηση) πηγαίνω στο Έλενα με πόνους στην κοιλιά μου. Εκεί βλέπουν ότι έχω συσπάσεις και πέραν της φαρμακευτικής αγωγής μου δίνουν 1 εβδομάδα άδεια για να είμαι στο κρεβάτι. Την ίδια μέρα πηγα στο κέντρο μάνας και παιδιού για να πάρω το χαρτί άδειας ώστε να το στείλω στη δουλειά μου. Ο κύριος με στέλνει σπίτι γιατί δεν είχα κλείσει ραντεβού!!! Δεν μεαντιμετωπίζει σαν επείγον περιστατικό και αναγκάζομαι να κλείσω ραντεβού (ευτυχώς την επόμενη ημέρα) και και να ξαναπάω παρα την κατάσταση στην οποία βρίσκομαι. Παρεμπιπτόντως, την επόμενη ημέρα, έτυχε μια κοπέλα να έρθει με παρόμοιο πρόβλημα (όπως εγω-χωρίς ραντεβού) και εκείνη την αντιμετώπισε ώς ε΄πείγον. Κανένα πρόβλημα με αυτό, αλλά με έπιασε μια πικρία γιατί εγώ να έπρεπε να ρισκάρω το μωρό μου με το να ξαναπάω.

Περιστατικό B)

Σήμερα (06/02/2013) 24 εβδομάδων κύηση πηγαίνω με την β επιπέδου-αυχενική κ βιβλιάριο ώστε να πάρω το χαρτί της βε΄βαίωσης κυοφορίας και την Πιθανή Ημερομηνία Τοκετού, οπου με αντιμετωπίζει απαράδεκτα. Μου λέει ότι είναι πολύ νωρις (ok-no problem) και όταν του λέω ότι καλό θα ήταν στην αφίσα που εξηγεί τα δικαιολογητικά καλό θα είναι να γράψουν το πότε πρέπει να πηγαίνει η έγκυος, αρχίζει έναν μονόλογο ότι δεν είναι δουλειά του και άλλες ιστορίες για τη βιωσημότητα του παιδιού μου. Οπως καταλαβαίνετε το σοκ μου είναι απερίγραπτο. Έκανα παράπονα στη διοιηση.

 

 

Εκεί που θέλω να καταλήξω είναι ότι θα αλλάξω κέντρο και καλό θα είναι οποια από εσας πάει, να πηγαίνει με κάποιον γιατί ο ανθρωπος όταν βλέπει γυναίκες μόνες-χωρίς στήριγμα- βγάζει όλα του τα κόμπλεξ. Θα κάνω γραπτή καταγγελία στον ΕΟΠΠΥ και θα σας πρότινα να κάνετε το ίδιο ώστε ίσως να ακουστούμε.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Άνθρωπος που γελάει, μην τον φοβάστε! Είναι από τους λίγους γιατρούς που σε χαλαρώνουν, σε αντιμετωπίζουν σαν άνθρωπο, και οχι σαν ασθενή μόνο.

Να σας πληροφορήσω ότι β επίπεδου και αυχενική δεν γράφονται στον ΕΟΠΥΥ και ο καθε γιατρός δεν ειναι υποχρεωμένος να αντιγράφει τα σκευάσματα του γιατρού σας που θελει να τα παρει απο την εκάστοτε φαρμακευτικη. Ας τα γράψει ο ιδιος που του ακουμπάτε και την επίσκεψη.

Εγώ προσωπικά με πολυ άσχημη εγκυμοσύνη τον δίπλα μου οπότε τον χρειαζόμουν και αυτο μου λεει πολλά.

αν δυσαρέστησα κάποιες κοπέλες αλλά αυτή είναι η άποψή μου.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Άνθρωπος που γελάει, μην τον φοβάστε! Είναι από τους λίγους γιατρούς που σε χαλαρώνουν, σε αντιμετωπίζουν σαν άνθρωπο, και οχι σαν ασθενή μόνο.

Να σας πληροφορήσω ότι β επίπεδου και αυχενική δεν γράφονται στον ΕΟΠΥΥ και ο καθε γιατρός δεν ειναι υποχρεωμένος να αντιγράφει τα σκευάσματα του γιατρού σας που θελει να τα παρει απο την εκάστοτε φαρμακευτικη. Ας τα γράψει ο ιδιος που του ακουμπάτε και την επίσκεψη.

Εγώ προσωπικά με πολυ άσχημη εγκυμοσύνη τον δίπλα μου οπότε τον χρειαζόμουν και αυτο μου λεει πολλά.

αν δυσαρέστησα κάποιες κοπέλες αλλά αυτή είναι η άποψή μου.

 

Ξέρω κι εγώ κοπέλες που τον είχαν γιατρό στο ιδιωτικό του ιατρείο. Εγώ τον είχα επισκεφτεί εκεί μια φορά. Πράγματι φέρεται πολύ καλά στις πελάτισές του. Οι περισσότερες κοπέλες όμως αναφέρονται στην ιδιότητά του ως γιατρό στο ΙΚΑ - μην τα μπερδεύεις. Εκεί έχει άλλη συμπεριφορά, εκτός αν σε ξέρει ως πελάτισσα.

 

Όσον αφορά τα φάρμακα, αυτό που λες είναι άτοπο. Δηλαδή ο γιατρός που σου γράφει σίδηρο και ασβέστιο τα παίρνει από φαρμακευτικές; Αν έχεις γιατρό το Σιδέρη δεν θα σου πει να πάρεις ακριβώς τα ίδια; Ευτυχώς που οι πλειοψηφία των γιατρών έχουν πλέον τη δυνατότητα να σου γράφουν φάρμακα και εξετάσεις μέσω ΕΟΠΥΥ και γλιτώνουμε την ταλαιπωρία να παρακαλάμε τον κάθε βολεμένο στο ΙΚΑ.

Link to comment
Share on other sites

Για την αυχενική διαφάνεια, να ξέρετε ότι μπορεί να σας τη γράψει γιατρός στο Κέντρο Μάνας-Παιδιού. Έτσι έκανα εγώ και είχα χαρεί που θα γλίτωνα τα 150 ευρώ. ΟΜΩΣ κανένα μαιευτήριο στην Αθήνα δεν δέχεται να κάνεις την εξέταση μέσω ΕΟΠΥΥ. Οπότε ουσιαστικά δεν έχει νόημα να στην γράψει ο γιατρός. Εκτός αν έχεις εμπιστοσύνη να πας να την κάνεις σε διαγνωστικά εργαστήρια τύπου Β...ική

Επειδή όμως έχει περάσει σχεδόν ένας χρόνος από όταν την έκανα εγώ, αν ενδιαφέρεστε κάντε μια ερώτηση στο μαιευτήριο.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...