Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Εγγραφή στο Δημοτικό και εμβόλια: τι γίνετε αν δεν τα έχει κάνει;


katpend

Recommended Posts

Διάβασα το βιβλία"όλη η αλήθεια για τα εμβόλια" και προβληματίζομαι πάρα πολύ για το αν και ποια εμβολια θα κάνει το μωράκι μου...

Και έχω και τύψεις για όλα τα εμβόλια που έχουμε φορτώσει τον μεγάλο, ο οποίος ξεκινά δημοτικό από Σεπτέμβριο, καιμας ζήτησαν για την εγραφή το βιβλιάριο υγείας οπόυ να φαίνεται ότι έχει κάνει το MMR. Δήλαδή αν δεν το είχε κάνει, τι θα γινόταν; Όσοι γονείς δεν έχουν κάνει εμβόλια στα παιδάκια τους, μήπως μπορούν να μου απαντήσουν;

Τι στο καλό είναι πιο "υποχρεωτικό" σε αυτή τη χώρα;

Οι εμβολιασμοί ή η 10χρονη εκπαίδευση;

ΚΑι στην τελική, τι φοβούνται από ένα ανεμβολίαστο παιδί; (ρητορική η τελευταία ερώτηση, την ξέρω την απάντηση...)

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Διαφημίσεις


ψαχνω το νομο,το εγγραφο,τη διαταγη κατι που να λεει με σαφηνεια αν ο εμβολιασμοσ ειναι υποχρεωτικοσ στα παιδια κ αν δεν ειναι αν θα αντιμετωπισουν προβλημα στο σχολειο οταν θα ερθει η ωρα να εγγραφουν.μηπως καποιος απο εσας γνωριζει?η εχει το εγγραφο αυτο?help please........ευχαριστω......

Link to comment
Share on other sites

ψαχνω το νομο,το εγγραφο,τη διαταγη κατι που να λεει με σαφηνεια αν ο εμβολιασμοσ ειναι υποχρεωτικοσ στα παιδια κ αν δεν ειναι αν θα αντιμετωπισουν προβλημα στο σχολειο οταν θα ερθει η ωρα να εγγραφουν.μηπως καποιος απο εσας γνωριζει?η εχει το εγγραφο αυτο?help please........ευχαριστω......

Απο την ιστοσελιδα του Υπουργειου Παιδειας βρηκα αυτο

2. Δικαιολογητικά εγγραφής (Π.Δ. 200/98 και 201/98, ΦΕΚ 161 τ. Α΄)

 

Για την εγγραφή στην Α΄ τάξη του δημοτικού σχολείου απαιτούνται:

 

- Πιστοποιητικό γέννησης δήμου ή κοινότητας

- Επίδειξη βιβλιαρίου υγείας του μαθητή, από όπου φαίνεται ότι έγιναν τα προβλεπόμενα εμβόλια

- Πιστοποιητικό οδοντολογικής εξέτασης

- Αποδεικτικό στοιχείο, από το οποίο, κατά την κρίση του δ/ντή του σχολείου, αποδεικνύεται η διεύθυνση κατοικίας του μαθητή

 

Τα ίδια δικαιολογητικά (μεταφρασμένα) απαιτούνται για την εγγραφή των αλλοδαπών μαθητών, καθώς και για την εγγραφή των παιδιών στο νηπιαγωγείο.

 

Οι εγγραφές στο δημοτικό σχολείο και στο νηπιαγωγείο γίνονται το χρονικό διάστημα από 1 έως 21 Ιουνίου.

 

Ελπιζω να βοηθησα...μπορεις να απευθυνθεις απ ευθειας στο Υπουργειο και να ζητησεις διευκρινησεις

Link to comment
Share on other sites

peteinaraki μου εαν θες το χαρτι που λεει οτι δεν μπορουν να σου απαγορευσουν την εγγραφή τοτε μπορεις να το βρεις στο θεμα με τα εμβολια που το εχει αναρτησει εκει η Aria146. Νομος του κράτους δεν υπάρχει επισημος απο τη στιγμή που δεν μπορει να σου εγγυηθει γραπτως το κρατος οτι το παιδι σου δεν θα αρρωστησει απο το εμβολιο με παρενέργειες.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...
  • 1 χρόνο μετά...

κοριτσια δεν εχω κανει ολα τα εμβολια στον γιο μου....για την εγγραφη του στον παιδικο επιμενουν να παω χαρτι γιατρου οτι ειναι πληρος εμβολιασμενος...τι να κανω?να τους δειξω αυτο το χαρτι π υπαρχε εδω?

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια δεν εχω κανει ολα τα εμβολια στον γιο μου....για την εγγραφη του στον παιδικο επιμενουν να παω χαρτι γιατρου οτι ειναι πληρος εμβολιασμενος...τι να κανω?να τους δειξω αυτο το χαρτι π υπαρχε εδω?

 

αν θες να το πας καπως τσαμπουκαλιστικα εγω θα σου ελεγα ναι...αν ομως η κοινωνια ειναι κλειστη-και κυριολεκτικα και μεταφορικα-και θες να το πας λαου λαου, τοτε παρε χαρτι απο το γιατρο πως το παιδακι εμφανισε αλλεργια σε προηγουμενο εμβολιασμο και για αυτο το λογο θα καθυστερησει καθε επομενο εμβολιο....με το καλο στο σχολειο!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

αν θες να το πας καπως τσαμπουκαλιστικα εγω θα σου ελεγα ναι...αν ομως η κοινωνια ειναι κλειστη-και κυριολεκτικα και μεταφορικα-και θες να το πας λαου λαου, τοτε παρε χαρτι απο το γιατρο πως το παιδακι εμφανισε αλλεργια σε προηγουμενο εμβολιασμο και για αυτο το λογο θα καθυστερησει καθε επομενο εμβολιο....με το καλο στο σχολειο!!!

 

Συμφωνώ, μπορεί να επιχειρήσει πρώτο το 2ο και αν δεν πιάσει - που δεν νομίζω - το 1ο.

Καλή συνέχεια, καλή σχολική χρονιά σε όλους μας :D

πᾶν μέτρον ἄριστον

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει και αυτό το θέμα όμως, γνωρίζει κάποιος κάτι ?

 

διαταγή του Υπουργείου Παιδείας σχετικά με την υποχρεωτικότητα των εμβολίων, όπως αναφέρεται στο από 16/9/2010 έγγραφό σας με αρ. πρωτ. Φ.6/451/115136/Γ1, κατά την εγγραφή των μαθητών στο Νηπιαγωγείο και το Δημοτικό.

 

link

http://live-sustainably.blogspot.com/2010/11/blog-post.html

Link to comment
Share on other sites

οπως αναφερει ομως και το αρθρο αυτο ειναι αντισυνταγματικο. Δε μπορει κανενας να με υποχρεωσει να εμβολιασω το παιδι μου αν δε θελω.

Ας βγαλουν οσες υπουργικες διαταγες θελουν, αυτο που λενε ειναι παρανομο και δε μπορει να ισχυσει, το κανουνε προς εκφοβισμο :evil:

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια πηγα σε γιατρο και μου εδωσε χαρτι που γραφει μερικως εμβολιασμενος....τωρα δευτερα θα παω να το δωσω κ θα με βαλουν να υπογραψω υπευθυνη δηλωση πως θα αρχισει το παιδι να πηγαινει ΑΦΟΥ κανει ολα τα εμβολια

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια πηγα σε γιατρο και μου εδωσε χαρτι που γραφει μερικως εμβολιασμενος....τωρα δευτερα θα παω να το δωσω κ θα με βαλουν να υπογραψω υπευθυνη δηλωση πως θα αρχισει το παιδι να πηγαινει ΑΦΟΥ κανει ολα τα εμβολια

 

δηλαδη δε μπορεις να το στειλεις αν δεν κανει ολα τα εμβολια; Κοιτα, αν δεν εμβολιαστηκατε γιατι αρρωστησε, το παραμελησατε κλπ αλλα σκοπευες να τον εμβοιασεις, καλως, αν ομως δε θελεις να εμβολιασεις το παιδι μην τους αφησεις να σε τρομοκρατησουν ετσι, δεν εχουν δικαιωμα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

είναι πολύ πιο δύσκολο στην επαρχία που οι κοινωνίες είναι πιο μικρές. Αμα κάνεις φασαρία σε στιγματίζουν....εγώ το έχω ξαναγράψει κάπου αν δεν έκανα κανένα εμβόλιο μάλλον θα πλαστογραφούσα το βιβλιάριο :) Ξέρω δεν είναι σωστό άλλα από το να γίνει ολόκληρος χαμός και να στιγματίσουν και το παιδάκι θα το έκανα....έτσι κι αλλιώς το κράτος δεν έχει λογική σε αυτό που ζητάει από τη στιγμή που δεν σου δίνει και εκείνο ένα χαρτί με το ότι το παιδί σου δεν θα έχει παρενέργειες από τον εμβολιασμό.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...
κοριτσια πηγα σε γιατρο και μου εδωσε χαρτι που γραφει μερικως εμβολιασμενος....τωρα δευτερα θα παω να το δωσω κ θα με βαλουν να υπογραψω υπευθυνη δηλωση πως θα αρχισει το παιδι να πηγαινει ΑΦΟΥ κανει ολα τα εμβολια

 

Αγαπητε Μαριαντινε, τι εγινε τελικα με το παιδακι σου και το σχολειο? Παρακολουθησε το σχολειο κανονικα? Ειμαι μαμα 2,5 μηνων μωρου και δε θελω να κανω κανενα εμβολιο τουλαχιστον πριν χρονισει.. δεν ξερω αν αλλαξω γνωμη και του κανω μετα τα δυο, τρια χρονια.. ειμαι πολυ προβληματισμενη...

XQQ5p2.png
Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

κι εμας μας απασχολεί το θεμα με τα εμβολια και τον παιδικό και αργότερα το σχολείο.. δεν εχουν κάνει και ουτε θελουμε να κανουν.. τι γινεται ομως με τους παιδίατρους? κι αυτοί σε τρομοκρατουν, αντι να σε υποστηριζουν..:evil:

Link to comment
Share on other sites

Πω πω αίσχος!

Αν είναι δυνατόν να είναι δακτυλοδεικτούμενο ένα παιδί που δεν θέλει η μαμά του να ριψοκινδυνεύσει τις έστω και πολύ ελάχιστες πιθανότητες παρενέργειας απ'όλα αυτά τα εμβόλια!

Τι να πώ... :shock::shock::shock:

Link to comment
Share on other sites

Πω πω αίσχος!

Αν είναι δυνατόν να είναι δακτυλοδεικτούμενο ένα παιδί που δεν θέλει η μαμά του να ριψοκινδυνεύσει τις έστω και πολύ ελάχιστες πιθανότητες παρενέργειας απ'όλα αυτά τα εμβόλια!

Τι να πώ... :shock::shock::shock:

 

Μην ξεχνάς ότι οι γονείς είναι εκείνοι που θα το έκαναν δακτυλοδειχτούμενο και μην πας μακρυά φασίστες έχουμε και εδω μέσα πολλούς που με χαρά θα έβλεπαν γονείς που δεν εμβολιάζουν τα παιδιά τους να μπαίνουν φυλακή ή καίγονται στην πυρά....σκέψου την εικόνα....σε στύλο δεμένο ο γονιός να καίγεται και οι άλλοι γύρω γύρω να γελάνε και να φωνάζουν ουξου, με ποιο δικαίωμα τόλμησες να αψηφήσεις τους κανόνες και τις οδηγίες του κράτους, με ποιο δικαίωμα αμφισβητείς τις διαταγές μας, με ποιο δικαίωμα πας ενάντια στην αγέλη...στην πυρά...με ποιο δικαίωμα αποφάσισες εσύ για το παιδί σου;; για τον αυριανό σκλάβο μας.....:twisted::twisted::twisted:

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Christos Kosmidis

ΕΓΓΡΑΦΗ ΣΤΟ ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΚΑΙ ΕΜΒΟΛΙΑ

 

Το Υπουργείο Α Παιδείας (σκότους και ασθένειας) με την απαράδεκτη εγκύκλιο της 16/9/2010 (αρ. πρωτ. Φ.6/451/115136/Γ1) μαζί με την Εθνική Επιτροπή Εμβολιασμών, καθορίζει, εκβιάζει, απειλεί, ότι δεν θα δεχθούν στα σχολεία, παιδιά ανεμβολίαστα. Αυτό είναι αντισυνταγματικό δεδομένου, ότι η φοίτηση σε σχολεία τής χώρας σύμφωνα με το Σύνταγμα είναι υποχρεωτική για εννέα τουλάχιστον χρόνια και για όλα τα παιδιά (άρθρο 16, παρ. 3).

Το άρθρο 5 παρ. 5 τού Συντάγματος, «καθένας έχει δικαίωμα στην προστασία τής υγείας και τής γενετικής του ταυτότητας. Ο νόμος ορίζει τα σχετικά με την προστασία κάθε προσώπου έναντι των βιοϊατρικών παρεμβάσεων». Αυτό σημαίνει, πως καθένας από εμάς έχει το δικαίωμα τής αυτοδιάθεσης για κάθε ιατρική πράξη και κανένας ούτε και καμία «Εθνική Επιτροπή Εμβολιασμών» δεν έχει το δικαίωμα να επιβάλλει οποιοδήποτε είδος υποχρεωτικών εμβολιασμών.

Πρόκειται για κατάφωρη παραβίαση τού Συντάγματος, αλλά και της προσωπικής ατομικής ελευθερίας

Το πονηρό και βρωμερό τής υπόθεσης είναι, ότι κανένας παιδίατρος και καμία επιτροπή δεν αναλαμβάνει την ευθύνη για αποζημίωση τής οικογένειας, που θα πληγεί από έναν εμβολιασμό, όπως γίνεται σε άλλα πολιτισμένα Ευρωπαϊκά κράτη, όπου οι εμβολιασμοί είναι προαιρετικοί. Ρωτείστε όλοι εσείς οι ανυποψίαστοι, αν ένας παιδίατρος υπογράφει οποιοδήποτε χαρτί για πιθανή παρενέργεια μετά από εμβολιασμό τού παιδιού σας. Σας απαντώ: Κανείς...

Βάζουν κάποια Επιτροπή προκειμένου να καλύψουν τις βρωμιές του, όπως έγινε επι ΓΑΠ, με την εισαγωγή μεταλλαγμένου σπόρου πατάτας που δημιουργεί τερατογενέσεις.

Η Εθνική Επιτροπή Εμβολιασμών φόβησε τον κόσμο, αφηνίασαν τα ΜΜΕ, με τα εμβόλιο για τη δήθεν πανδημία τής γρίπης των χοίρων, πέθαναν περίπου 35 άτομα, απο αυτούς που εμβολιάσθηκαν, αγοράσθηκαν εκατομμύρια εμβόλια που ακόμη σαπίζουν σε κάποια αποθήκη. Αφου αυτό το εμβόλιο αποδείχθηκε άχρηστο, και μη αναγκαίο, γιατί θα πρέπει να είνα αναγκαία τα υπόλοιπα????

Ισχυρίζονται, ότι αν συμβεί κάποια επιδημία, θα κινδυνέψουν όλα τα παιδιά, εμβολιασμένα και μη. Αυτό είναι παραφροσύνη,γιατί τα εμβολιασμένα υποτίθεται ότι έχουν ανοσοποιηθεί, άρα ούτε αυτό πιστεύουν, ούτε στην αποτελεσματικότητα και την ανοσία των εμβολίων, ΕΜΕΙΣ γιατί να το πιστέψουμε??????????

.Τα παιδιά του 1970, λάμβαναν 8 εμβόλια, σήμερα έγιναν, 35, και αντί να μειωθούν οι παιδικές ασθένειες, βλέπουμε τρελλά νούμερα, τότε υπήρχε ενα αυτιστικό παδί στις 20.000 ενώ σήμερα είναι 1 στα 67!!!!!!!!!!!!!!! Με παράλληλη αύξηση των αυτοάνοσων παθήσεων???????????????

Σε πτωχές χώρες όπως η Ινδία που δεν υποβάλλονται σε εμβολιασμούς, τα αντίστοιχα ποσοστά παθήσεων είναι ελάχιστα όπως στην εποχή του 1970.

Ο πολλαπλασιασμός των εμβολίων μας οδηγεί στο κίνητρο, ποιοί πλουτίζουν από τα εμβόλλια???????????

Η αύξηση του μελλοντικού αριθμού των ασθενών [από εμβόλια], ποιά μερίδα επαγγελματιών ευνοεί, τους υδραυλικούς μήπως??????????

Είναι δυνατόν, να αγαπάνε τα παιδιά σας περισσότερο από εσας?????????

Μήπως θα πρέπει να πάρετε την δική σας ζωή και των παιδιών σας στα δικά σας χέρια?????

Ζητείστε εγγράφως, από τον γιατρό, από τον διευθυντή σχολείου, να σας υπογράψει μία δήλωση, ότι αναλαμβάνει την αποζημίωση, από παρενέργειες εμβολιασμού???

Ζητείστε εγγράφως, από τον παιδίατρο, να σας υπογράψει μία δήλωση,ότι τα εμβόλια δεν έχουν παρενέργειες!!!!!!!!

Σταματείστε την παθητικότητα, κάντε κάτι, που να δικαιολογεί, την έννοια του και την ουσία του ΑΝΘΡΩΠΟΥ.ψ

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

εγω παλι ρωταω ποιος γονιος που δεν εμβολιαζει το παιδι του απο επιλογη, μπορει να μου υπογραψει εμενα χαρτι πως δε θα κολλησει το δικο μου βρεφος στο βρεφονηπιακο σταθμο καποια ασθενεια για την οποια δεν εχουμε ολοκληρωσει τους εμβολιασμους,? αν μου το υπογραψει ευχαριστως να δεχθω να φοιτησουν μαζι.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
αν μου το υπογραψει ευχαριστως να δεχθω να φοιτησουν μαζι.

Μα αν ολα ειναι εμβολιασμενα τοτε δεν εχετε κινδυνο απο κάποιο μη εμβολιασμενο, αφου η αρρωστεια δεν υπάρχει. Να ξέρατε τι βάζετε στο σωματακι του παιδιου σας, απλα αν ξερατε. Το σίγουρο ειναι οτι υπευθυνος για τον εμβολιασμο ειναι μόνο ο γονιος και καλα θα κάνετε πριν εμβολιασετε το παιδι σας, τουλαχιστον να ενημερωθητε και αν παρολ' αυτα θελετε πάλι, τοτε καλα θα κανετε.

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Mariennas Daddy Όταν ο παιδίατρος δεν υπογράφει και υποστηρίζει ότι όλα τα φάρμακα έχουν παρενέργειες, εσύ τι κάνεις και τι λες?

95Jqp2.png

 

Τα παιδιά δεν θέλουν ψυχολόγο. Γονείς θέλουν!!!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...