Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Εμβόλια...(για πνευμονακια προωρων μωρων)


mpoumpoukitsa

Recommended Posts

Ποιά μαμά χρειάστηκε το μωράκη τις να κάνει κάποια ειδικά εμβόλια για τα πνευμονάκια του?Είναι να κάνει η μικρή μου τον άλλο μήνα κ δεν γνωρίζω τίποτα για αυτά!Θέλω μια μικρή ενημέρωση αν κάποιος γνωρίζει....

mpoumpoukitsa2@

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 61
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλημέρα σας...Η μικρή μου είναι να κάνει την πέμπτη το 1ο της εμβόλιο το pentavac αλλά από τον άλλο μήνα θα ξεκινήσει κάποια εμβόλια που θα τα κάνει κάθε μήνα μέχρι κ τον απριλίο κ ονομάζεται synagis. προκειμένου να προστατευτεί από τον αναπνευστικό συγκυτιακό ιό (RSV).Μου είπαν οτι το καλύπτει το ΙΚΑ αλλά από εκεί κ πέρα δεν γνωρίζω τίποτα άλλο για αυτό το εμβόλιο.....Μήπως γνωρίζει κάποια από εσάς...? :?:?:?:?:?:?

 

eN6E.jpg.png

mpoumpoukitsa2@

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα κάνει μόνο αυτό...αυτό θα το κάνουμε την πέμπτη. Από τον άλλο μήνα κ μέχρι τον απρίλιο θα κάνει ένα εμβόλιο το synagis (palivizumab) είναι προκειμένου να προστατευτεί από τον αναπνευστικό συγκυτιακό ιό (RSV).ΤΟ καλύπτει το ΙΚΑ αυτό το ξέρω αλλά απο ακεί κ πάρε δεν γνωρίζω τίποτε άλλο για αυτό....εσύ μήπως??

mpoumpoukitsa2@

Link to comment
Share on other sites

RSV λεει τι ειναι εδω:

 

http://kidshealth.org/parent/infections/lung/rsv.html

 

για το εμβολιο

http://www.synagis.com/

 

αρκετα πληρες αρθο για την ασθαινεια και το εμβολιο

http://www.merck.com/mmhe/sec23/ch273/ch273i.html

συντομο περιληπτικο αρθρο :

http://www.lungprotection.com/pdf/facts/Synagis_Fact_Sheet.pdf

...και αλλα πολλα βεβαια...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 month later...

το SYNAGIS δεν καλύπτεται εξ ολοκλήρου. Καταβάλλεις το 25% του ποσού, που αντιστοιχεί σε 380 ευρώ περίπου. Μηνιάιως.

 

Για πληροφορίες ρώτα εδώ : http://www.opad.gr/html/contact.htm

 

Να το κάνεις πάντως.

Link to comment
Share on other sites

Για ταμειο δημοσιου δεν γνωριζω, παντως το ΙΚΑ το καλυπτει εξ' ολοκληρου. Σου δινουν μια βεβαιωση απο το μαιευτηριο για την αναγκαιοτητα χορηγησης των εμβολιων την οποια προσκομιζεις στο ταμειο σου. Το εμβολιο το παιρνεις απο καπου στην Αθηνα, δεν θυμαμαι ομως απο που, ετσελνα τον αντρα μου... Στοιχιζει περιπου 1500 ευρω η δοση, συνηθως σου γραφουν για 4 με 5 δοσεις αναλογως της εποχης γεννησης του παιδιου Εμας γεννηθηκε Νοεμβριο και καναμε αν θυμαμαι καλα 4 δοσεις.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ΝΑΝΤΙΑ1 εμεις καναμε εξι δοσεις απο αυτο το εμβολιο γιατι ο γιος μου γεννηθηκε προωρα πολυ και επρεπε να γινει

 

 

το ταμειο μας καλυπτε τα 300 ευρω και τα αλλα 1200 τα διναμε κανονικοτατα καθε μηνα

Link to comment
Share on other sites

το ταμείο του δημοσίου καλύπτει το 75%, μπορείς να το παραγγείλεις σε οποιοδήποτε φαρμακειο και να στο φέρει αρκει να έχεις και γνωμάτευση από δημόσιο νοσοκομείο, με εμά έτσι έγινε

η συμμετοχή είναι όντως γύρω στα 380€

εμείς γεννηθήκαμε Δεκέμβρη και κάναμε τρεις δόσεις, η Jean έχει δίκιο

wWPdp2.png
Link to comment
Share on other sites

Και εμεις το καναμε λογω προωροτητας. Βοηθαει στα πνευμονια να μην παρουν καμια ιωση...τα πολυ μωρακια...

 

Το ΙΚΑ το καλυπτει 100%. Εισαστε και οι δυο του δημοσιου?

 

Αν ενας απο σας εχει ΙΚΑ?

 

Η διασικασια ειναι οπως τα λεει η jean, εμεις καναμε 5 δοσεις, γεννηθηκε στις 31 βδ και μηνα Οκτωβρη.

 

Βεβαιωση για την αναγκη του Synagis μας εγωσε η νεογνολογος του Ιασω που επρεπε να συνταγογραφηθει ομως και απο το ικα...

 

1500 ευρω η δοση ....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

το εμβόλιο γίνεται σε κάποια πρόωρα μωράκια αλλά και σε κάποια τελειόμηνα αν συντρέχουν συγκεκριμένοι λόγοι.

Στην Αμερική γίνεται στο 30-40% των νεογνών.

Ορθά κατά την γνώμη μου.

 

για την neanick

Για την δικαιολόγηση του ποσού θα ρπεπει να πάρεις έγκριση από τον ΟΠΑΔ. Πρέπει να απευθυνθείς εκεί γιατί είναι ολόκληρη ιστορία η εγκρισή του. Το ΙΚΑ και οι διαδικασίες του δεν έχουν καμία απολύτως σχέση. Δυστυχώς.

Link to comment
Share on other sites

το εμβόλιο γίνεται σε κάποια πρόωρα μωράκια αλλά και σε κάποια τελειόμηνα αν συντρέχουν συγκεκριμένοι λόγοι.

Στην Αμερική γίνεται στο 30-40% των νεογνών.

Ορθά κατά την γνώμη μου.

 

Tι λόγοι μπορει να ειναι αυτοι;;;

Ποσο άμεσα γινεται η πρώτη δοση;;; Γίνεται στο μαιευτήριο ή μπορεί να γινει και αργοτερα στο σπίτι αν ο παιδίατρος το κρινει απαραίτητο;

1aLup3.png

 

BtUIp3.png

Link to comment
Share on other sites

Ολγα μου μην αγχωνεσαι μ' αυτα τωρα. Αλλωστε δεν θα σε απασχολησει ποτε το θεμα μιας και το synagis γινεται σε προωρα που γεννηθηκαν ΠΡΙΝ την 32 εβδομαδα. Εσυ την περασες :D Για να σου απαντησω, κανουν 1 δοση στο μαιευτηριο (αν φυσικα κατσει το παιδι τοσο πολυ) αλλιως την κανεις εσυ αφου παρεις το παιδι. Γινεται μια δοση το μηνα στην ιδια ημερομηνια καθε φορα (μιας και το synagis καλυπτει το μωρο ΜΟΝΟ για το μηνα που γινεται καθε φορα). Ενισχυει με λιγα λογια τα πνευμονακια του μωρου και τα θωρακιζει απεναντι σε διαφορα που μπορει να παθει απο μια ιωση λογου χαρη. Εγω να φανταστεις γεννησα την 31η εβδομαδα και παλι το συζητουσανε, να την κανω, να μην την κανω... Μην απασχολεις το μυαλο σου με τετοια τωρα.

Link to comment
Share on other sites

το εμβόλιο γίνεται σε κάποια πρόωρα μωράκια αλλά και σε κάποια τελειόμηνα αν συντρέχουν συγκεκριμένοι λόγοι.

Στην Αμερική γίνεται στο 30-40% των νεογνών.

Ορθά κατά την γνώμη μου.

 

Tι λόγοι μπορει να ειναι αυτοι;;;

Ποσο άμεσα γινεται η πρώτη δοση;;; Γίνεται στο μαιευτήριο ή μπορεί να γινει και αργοτερα στο σπίτι αν ο παιδίατρος το κρινει απαραίτητο;

 

ο κυριότερος λόγος είναι το ΣΑΔ. Τα πρόωρα μωράκια είναι περισσότερο επιρρεπή, για τον λόγο αυτό, είθισται σε αυτά που παρουσίαζαν αναπνευστικά προβλήματα να γίνεται αυτό το "εμβολιο".

Ομως δυσκολία στην αναπνευστική λειτουργία μπορέι να έχει και ένα τελειόμηνο νεογνό ή ένα νεογνό με λειτουργικά προβλήματα (υψηλού κινδύνου νεογνά). Ιδίως αν προέρχεται από μία κύηση με επιπλοκές (διαβήτης, αναπτυξιακά προβλήματα εμβρύου κλπ).

Ετσι και αυτό το μωρό είναι δυνητικά υποψήφιο για να εμβολιαστεί.

Η επιλογή δεν γίνεται βάσει της προωρότητας αλλά βάσει της κατάστασης των πνευμόνων και της ικανότητάς τους να ανταποκριθούν στην αναπνοή, κάτι που απαντάται και σε τελειόμηνα μωρά (HIF- High risk infants).

 

Ο λόγος που συστήνεται σε αυτά τα παιδιά αυτό το φάρμακο, είναι επειδή έχει συσχετισθεί η εκδήλωση βρογχιολίτιδας κατά το πρώτο έτος της ζωής, και μάλιστα η συχνότητα της εκδήλωσής της, με την εμφάνιση σοβαρού άσθματος στην παιδική και ενήλικη ζωή.

Το Synagis δεν είναι εμβόλιο. Εϊναι μονοκλωνικό αντίσωμα, εφοδιάζει δηλ. τον οργανισμό του μωρού με αντισώματα που καταπολεμούν τον rhv (αναπνευστικό συγκητιακό ιό) - δεν προστατεύσει γενικά από τις ιώσεις και τις επιπλοκές τους - την εποχή που έχι έξαρση (είναι ο ιός που στους ενήλικες προκαλεί βλέννες στην μύτη και βήχα, ειδικά στους καπνίζοντες). Επειδή δεν είναι εμβόλιο, δεν είναι κατάλληλο για όλον τον πληθυσμό. Den

 

Αυτά.

Α! οι δόσεις γίνονται από τον παιδίατρο και πρέπει να είναι κανείς τακτικός στις ημερομηνίες του γιατί διαρκεί μόνο έναν μήνα η κάθε ενεση.

 

Τώρα βέβαια olg@ κακώς ανησυχείς. Ασε πρώτα να γεννήσεις να δεις πως θα πάει το μωράκι και βλέπεις. Δεν κάνει για όλα τα νεογνά...όπως ανέφερα δεν είναι εμβόλιο, είναι φάρμακο, άρα δεν κάνει για όλον τον πληθυσμό.

Link to comment
Share on other sites

Jean και Voula σας ευχαριστω πολυ για τις πληροφοριες. Ειλικρινα δεν εχω αγχωθει για το δικο μου μωρό, ωστοσο καλο ειναι να ενημερώνεται κανεις ...

Βασικα μου κίνησε την περιέργεια γιατι έχω ακουσει οτι έχει κανει ένα τελειομηνο μωρό που υιοθετηθηκε στο άμεσα φιλικο μας περιβάλλον. Ο λογος που χρειαστηκε να γινει ήταν η πολύ παραμελημένη εγκυμοσύνη απο ότι μας ειπαν... Τότε να φανταστειτε πριν δέκα χρονια δεν υπήρχε εδω στην Ελλαδα και το ειχαν φερει απο Αμερική...

1aLup3.png

 

BtUIp3.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...