Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

εμβόλια και παρενέργειες


Ελένη

Recommended Posts

καλημέρα, σήμερα έχω τον μικρό μου λίγο αδιάθετο λόγω εμβολίου. Την πρώτη φορά τον Απρίλιο είχε κάνει πολύ λίγο πυρετό και του είχε προκαλέσει υπνηλία, με ένα μπανάκι το ξεπεράσαμε. Χθες στο επαναληπτικό μας ανέβασε πυρετό μέχρι 38,5, του δώσαμε αντιπυρετικό και το έβγαλε αμέσως. Μέτά το μπανάκι και πριν φάει του ξαναδώσαμε και πήγαμε για ύπνο. Σήμερα έχει γύρω στους 37 βαθμούς, δεν του έδωσα τίποτα αλλά αυτό που με ανησυχεί είναι ότι μια ώρα αφού θήλασε έκανε εμετό. Είναι κάτι συνηθισμένο;

Δημήτρης 25/01/07

Εβελίνα 12/04/08

Χριστίνα 04/10/10

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


αχ, Ελενη μου περαστικα σας!Δε ξερω να σου απαντησω προφανως γιατι εμεις μονο το πρωτο καναμε ακομη...

:)

Μου ειχε πει η παιδιατρος απο 38 και πανω να δωσω αντιπυρετικο αλλα επειδη εφτασε 37,8 στις 11.30 το βραδυ του ειχα βαλει ενα υποθετο για να κοιμηθω πιο ησυχη (παντως το υποθετο μου φανηκε πιο απλο,παρολο που ειχα και σιροπακι).Μετα ηταν οκ λιγα δεκατα μονο.Γιατι δεν παιρνεις το γιατρο σου για καλο και κακο?

 

Επισης εμενα εκεινη τη μερα εκανε πολυ πρασινα κακα και πανικοβληθηκα αλλα ηταν τυχαιο.Μηπως και ο εμετος ηταν τυχαιο γεγονος?Εκανε κανονικο εμετο ή απλα εβγαλε μετα το φαγητο λιγο?

bxBwp2.png EgDTp2.png
Link to comment
Share on other sites

Βγάζει συχνά γάλα μετά το φαγητό αλλά αυτή τη φορά νομίζω ότι έκανε εμετό. Θα πάρουμε το γιατρό σε λιγάκι απλά λόγω της γλώσσας έχω ένα μικρό πρόβλημα. Χθες εκεί που κάναμε το εμβόλιο τους ρώτησα τι να κάνω αν κάνει πυρετό και μου έγραψαν ένα σιρόπι. Ισως το υπόθετο να ήταν καλύτερο. Δε του άρεσε καθόλου του μικρού, να τον δεις πως έκανε. Ευτυχώς παρόλο που είναι λίγο πιο ήσυχος είναι χαμογελαστός και καλοδιάθετος. Για να δούμε...

Δημήτρης 25/01/07

Εβελίνα 12/04/08

Χριστίνα 04/10/10

Link to comment
Share on other sites

Περαστικά Ελένη!! Πάντως εμας η παιδίατρος μας έχει πει οτι καλύτερα τα υποθετα να τα χρησιμοποιούμαε πολύ σπάνια ως λύση ανάγκης...

Οι θησαυροί μου:

Δημήτρης 5,5 χρονών, Ματθαίος 22 μηνών

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αυτο σκεφτομουν κι εγω για το σιροπι!Δε ξερω αν θα το επινε και μου φανηκε δυσκολο να του το δωσω (με μια συριγγα μου ειπε η γιατρος :shock: )Ευτυχως μου ειχε γραψει και τα υποθετα!

 

ΠΑντως επειδη κι εμενα βγαζει συχνα μετα το φαι καμια φορα βγαζει παρα πολυ (προχθες με εκανε χαλια ολη την πλατη και επεσε πολυ και στο πατωμα!! :shock::shock: Χαμος εγινε!) λεω μηπως ειναι τυχαιο και απλα εχεις την ιδεα οτι εκανε το εμβολιο και ειναι απο αυτο...

bxBwp2.png EgDTp2.png
Link to comment
Share on other sites

Περαστικά Ελένη!! Πάντως εμας η παιδίατρος μας έχει πει οτι καλύτερα τα υποθετα να τα χρησιμοποιούμαε πολύ σπάνια ως λύση ανάγκης...

 

Εμενα μου τα εγραψε εναλλακτικα με το σιροπι.Γιατι ομως?Τι προβλημα μπορει να εχουν?

bxBwp2.png EgDTp2.png
Link to comment
Share on other sites

Πάντως και στη δοσολογία αμα δεις τα υπόθετα depon τα ξεκινάνε απο ενος έτους και πάνω.. http://www.bmsgreece.gr/page.asp?id=95 Δεν ξέρω να σου απαντήσω υπεύθυνα την αποψη της παιδιάτρου μου μεταφέρω.. Αφου στα χει γράψει η/ο γιατρός σου μην ανησυχείς... είπαμε ότι ακομά και στους παιδίατρους οι απόψεις διαφέρουν!!!

Οι θησαυροί μου:

Δημήτρης 5,5 χρονών, Ματθαίος 22 μηνών

Link to comment
Share on other sites

Ελένη , για τα μωρά 37 και 38 βαθμοί κελσίου δε θεωρούνται πυρετός. Νομίζω ότι από 38.5 και πάνω δίνουν αντυπυρετικά . Ο εμετός μπορεί να οφείλεται σε πολλά πράματα. Μπορεί και στο εμβόλιο. Ψυχραιμία όμως. Άν δεις πως ξανακάνει εμετό τότε καλύτερα να επικοινωνήσεις με το γιατρό σου. Περαστικά στο μωράκι σου :)

s-age.pngs-age.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ελένη μου αν και δεν ξέρω από αυτά..Καλύτερα να μιλήσεις με τον παιδίατρο όπως είπαν και τα κορίτσια... Περαστικά στο μωρούλι σου

Όταν παίρνω...γεμίζουν τα χέρια μου. Όταν δίνω, γεμίζει η ψυχή μου...

Link to comment
Share on other sites

  • 4 χρόνια μετά...

κοριτσια καλησπερα! ο μικρος εινα 4 μηνων και αυτες τις μερες δεν ετρωγε πολυ καλα( τρωει περιπου το μισο απο αυτο που τρωει συνηθως! Υπαρχει περιπτωσει να ειναι απο το εμβολιο που καναμε την Παρασκευη? Σημερα μεχρι τωρα εχει φαει κανονικα. Και την προηγουμενη φορα που εκανε εμβολιο μειωσε λιγο το γαλα αλλαοχι οπως τωρα. Πειτε αν σας εχει τυχει κατι τετοιο.

RX1Ip3.png

sZh5p3.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...