Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

εμβολιο τετανου


asloorp

Recommended Posts

Aς διευκρινησω εκ των προτερων πως καθολου δε θα ηθελα να μπουμε στη συνηθη αντιπαραθεση περι των επιλογων του καθενος να εμβολιασει η οχι..επειδη ωστοσο εχω καταλαβει πως υπαρχουν εδω μανουλες που ειτε ακολουθουν επιλεκτικο εμβολιασμο ειτε δεν εμβολιαζουν παιρνω το θαρρος να μοιραστω τον προβληματισμο μου σχετικα με κατι πολυ συγκεκριμενο.Απ οσα διαβασα και εψαξα σχετικα με τις ασθενειες και τα εμβολια εκεινο που θεωρησα το πλεον σημαντικο και εκεινο που με αγχωνει αναφορικα με την καλυψη τς μικρης ειναι ο τετανος.Γνωριζω πως χρειαζεται βεβαια απουσια οξυγονου προκειμενου να πολλαπλασιαστει το κλωστηριδιο του τετανου και να παραχθει η τοξινη που προκαλει τετανο,κατι που δυσκολα συμβαινει σε τραυματα που συνηθως ειναι επιφανειακα και αιμορραγουν αλλα εντουτοις βλεποντας την ολη μερα να κανει τον κομαντο και δεδομενου οτι δεν μπορω να την εχω αποστειρωμενη σε ενα διαμερισμα για τα επομενα χρονια σκεφτομαι μηπως της κανω το τετραβακ η εαν βρω τελικα το μεμονωμενο,για το οποιο επισης διολου δεν ειμαι σιγουρη για την ασφαλεια του,οπως και γενικοτερα για τα εμβολια..εαν καποιος πανω στο ψαξιμο εχει καποια πληροφορια χρησιμη σχετικα με την ορθη αντιμετωπιση των τραυματων,τις πιθανοτητες να παθει ενα παιδι τετανο ακομα κι αν ζει σ ενα αστικο περιβαλλον,τροπους εναλλακτικους προφυλαξης,η κατι τελοσπαντων που να γερνει την ζυγαρια προς την μια η τν αλλη επιλογη θα ημουν υποχρεη!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Στην ερώτησή σου...Από όσο ξέρω τα κλειστά τραύματα (όταν δεν έχει γίνει εμβολιασμός)αντιμετωπίζονται με αντιβίωση και αντιτετανικό ορό.

Δεν χρειάζεται να ζεις σε αγροτική ζώνη για να πάθεις τέτανο.Αρκεί το τρύπημα από ένα λουλούδι,αλλά κυριότερα το δάγκωμα από μία γάτα ή σκύλο ή ακόμα και άνθρωπο.

NVVvp2.png
Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Ειδικα το εμβολιο του τετανου πρεπει το πιδι σου να το κανει. Ποτε δεν ξερεις τι μπορει να κρυβει μια πληγη. Στο λεω ως νοσηλευτρια και επισκεπτρια υγειας που γενικα ειμαι υπερ του εμβολιασμου.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Ο παλιός μας ομοιοπαθητικός που ειναι κατά των εμβολιασμών γενικά μας είχε πει ότι αν θέλουμε να κάνουμε μόνο αυτό το εμβόλιο γιατι ειναι κάτι πιθανό να συμβεί. Αυτό που όμως δεν καταλαβαίνω είναι το οτι αν λάβουμε υπόψη μας οτι ολα τα παιδιά ειναι εμβολιασμένα γιατι σου κάνουν έτσι κι αλλιώς αντιτετανικό αν συμβεί κάτι και το πας νοσοκομείο. Δεν το έχω ψάξει παραπάνω να σου πω και παρόλο που στον μεγάλο το έκανα μέσα στο τετραπλό 7 μηνών στην μικρή θα ξεκινήσω τα εμβόλια μια και καλή μετά το χρόνο που χρειάζεται μια εφάπαξ δόση το συγκεκριμένο (μάλλον θα κάνω το εξαπλό).

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...