Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

mantoux και παιδικος


kallima2008

Recommended Posts

Εμεις το δοκιμαστικο και στα δυο μου παιδια το καναμε 2,5 χρ. και ο γιος μου εκανε ξανα μαντου τη δευτερα που μας περασε και το εμβολιο την τεταρτη στο σχολειο, πρωτη παει.

Τα τρία θεμέλια της ζωής είναι:

να έχεις κάτι να κάνεις, κάτι να αγαπάς, και κάτι να ελπίζεις.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εμεις το δοκιμαστικο και στα δυο μου παιδια το καναμε 2,5 χρ. και ο γιος μου εκανε ξανα μαντου τη δευτερα που μας περασε και το εμβολιο την τεταρτη στο σχολειο, πρωτη παει.

 

Αυτό άκουσα και εγώ..

αλλά το εθνικό πρόγραμμα εμβολιασμού γράφει 12 με 15 μηνών.

Και κάτι άλλο... όλα τα άλλα εμβόλια τα πηγαίναμε εμείς στην παιδίατρο. Το συγκεκριμένο μας είπε οτι θα το έχει εκείνη.

Δεν είμαι και ετοιμόλογη και το άφησα...

και τώρα αναρωτιέμαι γιατί?

Εσείς τι κάνετε?

95Jqp2.png

 

Τα παιδιά δεν θέλουν ψυχολόγο. Γονείς θέλουν!!!

Link to comment
Share on other sites

Πότε κάνατε το εμβόλιο ΜΑΝΤΟU? Η παιδίατρος μας είπε 15 μηνών να το κάνει μαζί με το εμβόλιο ιλαράς-ερυθράς-παρωτίτιδας.

Κάτι δεν μου κολάει...

έχω ακούσει οτι το κάνουν 3 χρονών, αληθεύει?

 

Αυτό άκουσα και εγώ..

αλλά το εθνικό πρόγραμμα εμβολιασμού γράφει 12 με 15 μηνών.

Και κάτι άλλο... όλα τα άλλα εμβόλια τα πηγαίναμε εμείς στην παιδίατρο. Το συγκεκριμένο μας είπε οτι θα το έχει εκείνη.

Δεν είμαι και ετοιμόλογη και το άφησα...

και τώρα αναρωτιέμαι γιατί?

Εσείς τι κάνετε?

 

Και εμένα τα παιδιά μικρά το έκαναν το μαντου. Σίγουρα πριν κλείσουν τα 2. Ίσως παίζει ρόλο ότι πάνε από μικρά παιδικό. Μέχρι στιγμής έχει κάνει 2 φορές ο γιος μου το δοκιμαστικό και 1 η κόρη μου. (Το εμβόλιο αν δεν κάνω λάθος το κάνουν γύρω στα 6). Και τις 3 φορές το μαντού το είχε ο παιδίατρος και όχι εμείς όπως συνήθως κάνουμε με τα άλλα εμβόλια.

Link to comment
Share on other sites

εμείς το μαντού το κάναμε μετά τα 2 επειδή θα τη στέλναμε παιδικό. Αν το είχαμε κάνει 12 μηνών όπως το κάνουν τα περισσότερα μωρά τότε θα το ξανακάναμε αργότερα γιατί έχει ισχύ 1 χρόνο. Δυστυχώς όμως δε τα λένε εξαρχής.

 

Δε ξέρω αν την επόμενη χρονιά μας το ξαναζητήσουν. Ελπίζω όχι.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

ο γιος μου ειναι 3 κ ακομα δεν εω κανει το μαντου.μας συστησαν βεβαια απο τον παιδικο να το κανει.ετσι κ αλλιως το ειχα στο μυαλο μου αλλα ο συμβεβλημενος παιδιατρος μου ειπε οτι δεν γραφεται κ αν δεν θελω να το πληρωσω πρεπει να παω στον εοππυ.εχεις κανει ιδεα τι γινεται?παιρνω τηλ κ λεω για εμβολιο μαντου?ανηκουμε στη δροσοπουλου.ξερεις κανεις αν εχει πολλη αναμονη?

NRNSp2.pngsMstp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εμενα και στο φαρμακειο μου ειπαν οτι ειναι το εμβολιο που το εχουν μονο οι παιδιατροι,πηρα τηλ και η παιδιατρος μου ειπε κοστος 20ε.ξερετε αν σηκωνει πυρετο;

Link to comment
Share on other sites

Το μαντου ΔΕΝ ειναι εμβολιο, ειναι τεστ που δειχνει αν εχει προσβληθει απο φυματιωση το παιδι. Το ζητανε σε νηπιαγωγεια (απο οτι φαινεται και σε παιδικους) για να ξερουν οτι το παιδι δεν εχει φυματιωση. Δεν προστατευει το παιδι απο την φυματιωση (αλλο πραγμα ειναι το εμβολιο που γινεται στο σχολειο οταν ειναι 6 ετων) και απο οτι εχει πει η παιδιατρος μας καλυτερα να μη γινεται συχνα γιατι υπαρχει η περιπτωση να προκαλεσει φυματιωση (αν γινει πολλες φορες επαναλαμβανω)

 

Εμεις το καναμε πριν παει νηπιαγωγειο, στην επισκεψη της παιδιατρου, ποναει γιατι ειναι επιδερμικο και δεν πληρωσαμε τιποτα απολυτως περα απο την επισκεψη.

 

Το δε εμβολιο της φυματιωσης (που δεν ειναι αποτελεσματικο και γι αυτο ετοιμαζεται αλλο) απο οσο γνωριζω δεν μπορεις να το προμηθευτεις απο φαρμακειο, το κανουν οι γιατροι στα παιδια οταν ερθει η ωρα (στο σχολειο δλδ)

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

Εμβολιο δεν ζητας εσυ, θα το κανουν γιατροι που θα ερθουν στο σχολειο του παιδιου οταν παει σχολειο. Αυτο ξερω οτι ισχυε μεχρι τωρα, δεν ξερω να αλλαξε κατι. Μαλιστα οταν ειχα ρωτησει τι γινεται αν εγω θελω να κανω με το δικο μου γιατρο το εμβολιο στο παιδι μου χαν πει οτι δεν γινεται.

 

Εσυ νομιζω οτι πρεπει να κανεις αρχικα το τεστ ΜΑΝΤΟΥ, γιατι πρεπει να ξερουν αν το παιδι εχει φυματιωση. Αυτο ζητανε για την εγγραφη στον παιδικο και το νηπιαγωγειο.

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

Αν σου ειπαν να κανεις το μαντου, τοτε σαφως εννοουσαν το τεστ. Το εμβολιο δεν λεγεται μαντου.

 

Το τεστ θα στο κανει η παιδιατρος αλλωστε, δεν μιλησες μαζι της?

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ετσι κ αλλιως το ειχα στο μυαλο μου αλλα ο συμβεβλημενος παιδιατρος μου ειπε οτι δεν γραφεται κ αν δεν θελω να το πληρωσω πρεπει να παω στον εοππυ.

 

Μου κανει εντυπωση αυτο! η δικια μας παιδιατρος ηρθε σπιτι μας, μας το εκανε και δεν πληρωσαμε τιποτα περα απο την επισκεψη. Οι αλλοι γονεις τι κανουν?

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

Μου κανει εντυπωση αυτο! η δικια μας παιδιατρος ηρθε σπιτι μας, μας το εκανε και δεν πληρωσαμε τιποτα περα απο την επισκεψη. Οι αλλοι γονεις τι κανουν?

 

μηπως εννοουσε το εμβολιο κ οχι το τεστ?εχουμε οπαδ κ δεν πληρωνουμε επισκεψεις κ εμβολια.μηπως γι αυτο?

NRNSp2.pngsMstp2.png
Link to comment
Share on other sites

μαντου λεγεται το τεστ, οχι το εμβολιο, αμφιβαλω να εκανε ο γιατρος τετοιο λαθος. Και αν δεν κανεις το μαντου νομιζω πρωτα, δεν πρεπει να κανεις εμβολιο. Ξερω πολυ καλα οτι απαιτειται το τεστ μαντου για να πας νηπιαγωγειο και απο οτι λετε και παιδικο.

 

Και απο οσο γνωριζω δεν μπορεις εσυ ως γονιος να προμηθευτεις το εμβολιο φυματιωσης για να το κανεις στο παιδι σου, θα ερθουν ομαδες απο νοσοκομες και γιατρους στο σχολειο οταν παει, συγκεκριμενη μερα για να τα εμβολιασουν. Μαλιστα ενημερωνονται οι γονεις γι αυτο απο πριν. Οσοι εχουν παιδια στο δημοτικο θα ξερουν να μας πουν.

 

Ισως να μην εχουν τα τεστ μαντου ολοι οι παιδιατροι και να πρεπει να πας να τα κανεις στον εοππυ, δεν ξερω. Εμας μας το προτεινε η παιδιατρος της ειπα ενταξει και οταν ηρθε σπιτι το εφερε μαζι της και το καναμε. Πονεσε αρκετα κι επρεπε να το παρακολουθω για ενα 24ωρο μη κοκκινησει η κανει γρομπαλακι γιατι αυτο θα σημαινε οτι εχει φυματιωση.

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

μαντου λεγεται το τεστ, οχι το εμβολιο, αμφιβαλω να εκανε ο γιατρος τετοιο λαθος. Και αν δεν κανεις το μαντου νομιζω πρωτα, δεν πρεπει να κανεις εμβολιο. Ξερω πολυ καλα οτι απαιτειται το τεστ μαντου για να πας νηπιαγωγειο και απο οτι λετε και παιδικο.

 

Και απο οσο γνωριζω δεν μπορεις εσυ ως γονιος να προμηθευτεις το εμβολιο φυματιωσης για να το κανεις στο παιδι σου, θα ερθουν ομαδες απο νοσοκομες και γιατρους στο σχολειο οταν παει, συγκεκριμενη μερα για να τα εμβολιασουν. Μαλιστα ενημερωνονται οι γονεις γι αυτο απο πριν. Οσοι εχουν παιδια στο δημοτικο θα ξερουν να μας πουν.

 

Ισως να μην εχουν τα τεστ μαντου ολοι οι παιδιατροι και να πρεπει να πας να τα κανεις στον εοππυ, δεν ξερω. Εμας μας το προτεινε η παιδιατρος της ειπα ενταξει και οταν ηρθε σπιτι το εφερε μαζι της και το καναμε. Πονεσε αρκετα κι επρεπε να το παρακολουθω για ενα 24ωρο μη κοκκινησει η κανει γρομπαλακι γιατι αυτο θα σημαινε οτι εχει φυματιωση.

 

εχω κ μεγαλο γιο που ειναι 9 κ παει τριτη.ακομα δεν τους εχουν κανει κατι.οταν ηταν μικρος εκανε το τεστ με τη ζωγραφια που το παρακολουθεις αλλα τοτε πηγαινα σε ιδιωτικο οποτε πληρωναμε τα παντα.ο γιατρος μαλιστα μου ειπε οτι τους δινουν μεγαλες συσκευασιες δωρεαν γι αυτο δεν γραφεται.

NRNSp2.pngsMstp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ποιος ξερει! Παρε εσυ ενα τηλεφωνο στον εοππυ και ρωτα τους τι πρεπει να κανεις με το μαντου. Παλια υπηρχε το κεντρο μανας και παιδιου του ικα (δεν ξερω αν υπαρχει ακομα) και ισως εκει να γινοταν και το μαντου. Ετσι οπως τα εχουν κανει τωρα τα ταμεια δεν εχω ιδεα τι γινεται! Δεν εχω κλεισει καν ποτε ραντεβου με τον εοππυ!

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

Μηπως επειδη τον εστειλες παιδικο? Εμενα μου παν τωρα στο νηπιο (δεν τον εστειλα παιδικο ποτε) και στο βιβλιαριο γραφει για το εμβολιο φυματιωσης το BCG δλδ 6 χρονων.

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

το μαντου δεν ειναι εμβολιο,ειναι δοκιμασια για το αν καποιος θα μπορουσε να νοσει απο φυματιωση...γινεται απο παιδιατρους σε επιπεδο ιατρειου,δεν ξερω αν εχει εξτρα χρεωση...εμεις δεν το εχουμε κανει και ουτε μας το ζητησαν...επισης καλο ειναι να μην γινεται καθε τρεις και λιγο...το εμβολιο της φυματιωσης δεν λεγεται μαντου και δεν γινεται απο παιδιατρους στα ιατρεια...γιατι δεν ρωτας την παιδιατρο σου ??

εχω εναν μικρο πριγγηπα στην αγκαλια μου...

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...

το μαντου το κανουν στα κεντρα μανας και απιδιου.οχι σε ολα.πρεπει να παρεις τηλ.και να ρωτησεις.παρε τηλ.τα ιδια τα κεντρα οχι τον εοππυ.πρεπει να δωεις τα στοιχεια σου και οταν μαζυτουν πολλα παιδια ,σε φωναζουν και το κανεις.εμεις πηγαμε στο μπουρναζι και μεσα σε 1 μηνα με πηραν τηλ.και πηγαμε και το καναμε.με μια φιλαη πρεπει να εμβολισαουν καμια 2αρια παιδια.ι παιδιατροι δεν το κανουν πια.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...