Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΚΑΙΣΑΡΙΚΗ ΜΕ ΓΕΩΡΓΙΑΔΟΥ ΣΤΟ ΕΛΕΝΑ


smiley74

Recommended Posts

Γεια σας κοριτσια. Η γιατρος μου ειναι η κ. Γεωργιαδου στο Ελενα, θα γεννησω τελος φεβρουαριου και θα ηθελα να κανω καισαρικη λογω φοβου. Θα ηθελα να ρωτησω καποια πραγματα:

 

1) Τι ειδος αναισθησια χρησιμοποιει? Εγω θελω να κανω επισκληριδιο, νομιζετε θα δεχτει? Τι αναλγητικα χορηγει μετα απο καισαρικη?

 

2) Ποσα χρηματα σας ζητησε για καισαρικη? (Δεν εχουμε κανει κουβεντα ακομα ουτε πως θα γεννησω, ουτε και για αμοιβη γιατι δεν ξερω πως ακριβως να το χειριστω)

 

Θα ημουν ευγνωμων αν καποια απο σας εχει καποια παραπανω πληροφορια απο την προσωπικη εμπειρια σας σχετικα με ποσο καλος γιατρος ειναι, ειναι το πρωτο μου παιδακι και εχω καποιο αγχος και φοβο γιατι δεν ξερω πολλα πραγματα γι'αυτην

 

Ευχαριστω εκ των προτερων

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


τι ειναι αυτα που διαβαζω?θελεις κτ. απο φοβο?ΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ!!!!!!!!!!λοιπον ας χαλαρωσουμε λιγο.καταρχην τι λεει η γιατρος σου?και αου τωρα τι εχω να σου πω απο την δικη μου προσωπικη εμπειρια.εκανα δυο παιδια με φτ.στο πρωτο εκανα τρεις μερες για να γεννησω με πονους στο δευτερο εμεινα εγκυος αφου ο γιατρος μου ειπε οτι δεν θα παει τοσες μερες η γεννα γιατι θα ειναι το δευτερο και ο τραχυλος θα ανοιξει ποιο ευκολα ελα ομως που πλγιασε και το μωρο δεν μπορουσε να εμπεδωθει!αλλες τρεις μερες με πονο και στην φαση της εξωθησης με μονο μια φορα και ραμματα μεχρι τον πρ....ο μεσα!προσεξε ομως στο τριτο μετα απο μια επιπλοκη κατεληξα με καισαρικη ΠΟΝΟΣ ΠΟΝΟΣ ΠΟΝΟΣ και μετα απο 6 μηνες η τομη μου σε ενα σημειο δεν απορροφησε το ραμμα και εκανε πειον αλλος πονος εκει τωρα μετα απο 2χρονια οποτε αλλαζει ο καιρος εχω φαγουρα στην τομη!αυτη η εμπειρια τις καισαρικης μου!ασε δε που οταν νιωθεις το παιδι σου να βγαινει απο το σωμα σου με φτ.δεν υπαρχουν λογια ΠΡΕΠΕΙ να το ζησης.υπαρχει η επισληριδιος δεν θα πονας και θα αναρωσεις ποιο γρηγορα μετα τον τοκετο σου συγνωμη αν ειμουν αποτομη και αν σε κουρασα και γιατι ειμαι πολυ απολυτη.....ΜΗΝ ΚΑΝΕΙς ΚΑΙΣΑΡΙΚΗ αν δεν συντρεχει λογος.

my 3 little stars are my reason to be2946785n7mfu4of95.gif

Link to comment
Share on other sites

smiley τι εννοεις καισαρική λόγω φόβου;

Φοβάσαι να πονέσεις....που αμα κανεις επισκληρίδιο δεν θα πονέσεις...και δεν φοβάσαι να σε πετσοκόψουν και να σου κάνουν εγχειρηση;;;;;

Στο ΕΛΕΝΑ κάνουν ολική αναισθησια για τις καισαρικές πάντως. Ελπιζω να ξεπερασεις τους φοβους σου πάντως

Link to comment
Share on other sites

Καισαρικη??????? :shock::shock::shock::shock::shock::shock::shock::shock::shock: α,πα πα πα πα πα!!!! μακρυά! μόνο αν υπάρχει ΠΟΛΥ ΣΟΒΑΡΟΣ ΙΑΤΡΙΚΟΣ ΛΟΓΟΣ.Εγώ σχεδόν 10 μήνες μετά απ'την καισαρική,ακόμα έχω μούδιασμα στην περιοχή αυτή (απίστευτα ενοχλητικό και εκνευριστικό),πολλές φορές φαγούρα και πόνο.Δεν μπορώ προς το παρόν τουλάχιστον να κάνω τίποτα όπως πριν.Τί εννοώ:ενόχληση στην σεξουαλική επαφή,πόνος όταν κάνω πολλή ώρα και πολλές δουλειές,δύσκολα σηκώνω βάρος,αλλάζει ο καιρός πονάω.Α και να μην αναφέρω τις φορές που έχω αγκαλιά το μωρό (και είναι άπειρες αυτές) κι αυτό χοροπηδάει πάνω στο σημείο της εγχείρησης ότι θέλω να πηδήξω στο ταβάνι απ'τους πόνους:|:neutral:.'Οσο για το μετά την εγχείρηση,η ανάρρωση δηλαδή,απλά χάλια.Εκεί να δεις πόνος ύστερα από ολική νάρκωση.Συν του ότι δεν θα δεις το μωρό σου να γεννιέται......Εμένα αυτή η πίκρα μου έχει μείνει:(:(:(

glitterfy114605T710D30.gif
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για ολες τις απαντησεις! Η γιατρος μου ειναι υπερ του φυσιολογικου τοκετου απλα ειπε οτι ειναι ακομα νωρις και θα δουμε εως τοτε, φανταζομαι προσπαθησε να με καθησυχασει.

Οι εμπειριες σας ειναι απο το Ελενα? Με βαλατε σε σκεψεις τωρα, εχω ακουσει αρκετες περιπτωσεις γνωστων που γεννησαν με καισαρικη και η αναρρωση τους εξελιχτηκε ομαλα...:? μηπως παιζει ρολο και στον οργανισμο του καθενος και ισως ο γιατρος?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ευχαριστω για ολες τις απαντησεις! Η γιατρος μου ειναι υπερ του φυσιολογικου τοκετου απλα ειπε οτι ειναι ακομα νωρις και θα δουμε εως τοτε, φανταζομαι προσπαθησε να με καθησυχασει.

Οι εμπειριες σας ειναι απο το Ελενα? Με βαλατε σε σκεψεις τωρα, εχω ακουσει αρκετες περιπτωσεις γνωστων που γεννησαν με καισαρικη και η αναρρωση τους εξελιχτηκε ομαλα...:? μηπως παιζει ρολο και στον οργανισμο του καθενος και ισως ο γιατρος?

καλη μου κανε μια ερευνα εδω στο φορουμ για την διαφορα κτ. με φτ. μπες στο tube και δες κτ. και φτ. και πιστευω θα καταλαβεις την διαφορα ασε την φυση να παρει τον δρομο της εγω εαν κανω αλλο παιδακι θα προσπαθησω πολυ να το γεννησω φυσιολογικα ασχετος εαν εχω και μια κτ. πισω μου.ψαξε κανε μια ερευνα και θα καταλαβεις για τι σου μιλαμε εμεις ολες οι μανουλες εδω!:wink:

my 3 little stars are my reason to be2946785n7mfu4of95.gif

Link to comment
Share on other sites

Eγώ γέννησα με καισαρική και επισκληρίδιο, αφού όμως πέρασα 7 ώρες πόνους γέννας, τις πρώτες 5 χωρίς επισκληρίδιο. Έχω να αναφέρω :

1. Οι πόνοι της γέννας υποφέρονται

2. Η καισαρική μπορεί να είναι μια εγχείρηση αλλά δεν είναι σφάξιμο. Έκανα Τετάρτη και την Παρασκευή ήμουν στην καφετέρια

3. Δεν πρέπει να το σκέφτεσαι πριν και θα το ξεχάσεις γρήγορα μετά

4. Το βασικό είναι το παιδάκι σου να βγεί γερό. Θετικές σκέψεις λοιπόν και ανεβασμένη ψυχολογία.

5. Αν φοβάσαι πολύ, πάρε μια μαία να σου πεί κάποια βασικά και να σου σταθεί την ώρα του τοκετού. Η δικιά μου πήρε βέβαια 450 ευρώ αλλά βοήθησε πολύ.

ssttaa

Link to comment
Share on other sites

Εγώ είμαι υπέρ του φτ, αλλά λόγω προβλήματος γέννησα με καισαρική και ολική νάρκωση. Τις πρώτες μέρες είχα λίγους πόνους, αλλά μετά δεν αισθανόμουν τίποτα. Να φανταστείς το μωρό το σήκωνα από την πρώτη στιγμή γιατί δεν είχα βοήθεια στο σπίτι. Μαζί με το μωρό είχα και την άλλη την κόρη μου (2 ετών) που ήθελε και εκείνη αγκαλιές. Δεν αντιμετώπισα κανένα πρόβλημα. Είμαι πάντως της γνώμης να το συζητήσεις με την γιατρό σου και να της πεις για τους φόβους σου.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κοριτσια. Η γιατρος μου ειναι η κ. Γεωργιαδου στο Ελενα, θα γεννησω τελος φεβρουαριου και θα ηθελα να κανω καισαρικη λογω φοβου. Θα ηθελα να ρωτησω καποια πραγματα:

 

1) Τι ειδος αναισθησια χρησιμοποιει? Εγω θελω να κανω επισκληριδιο, νομιζετε θα δεχτει? Τι αναλγητικα χορηγει μετα απο καισαρικη?

 

2) Ποσα χρηματα σας ζητησε για καισαρικη? (Δεν εχουμε κανει κουβεντα ακομα ουτε πως θα γεννησω, ουτε και για αμοιβη γιατι δεν ξερω πως ακριβως να το χειριστω)

 

Θα ημουν ευγνωμων αν καποια απο σας εχει καποια παραπανω πληροφορια απο την προσωπικη εμπειρια σας σχετικα με ποσο καλος γιατρος ειναι, ειναι το πρωτο μου παιδακι και εχω καποιο αγχος και φοβο γιατι δεν ξερω πολλα πραγματα γι'αυτην

 

Ευχαριστω εκ των προτερων

καλησπερα!βρηκα κατι για τις φ.γ.και το εβαλα στην σελ. του τοκετος & μαιευτηριο,στο φυσιολογικος τοκετος χωρις φαρμακα και παρεμβασεις εαν θελεις ριξτο μια ματια

my 3 little stars are my reason to be2946785n7mfu4of95.gif

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

ΕΓΩ ΚΟΡΙΤΣΑΚΙΑ ΓΕΝΝΗΣΑ ΜΕ ΚΑΙΣΑΡΙΚΗ ΚΑΙ ΕΠΙΣΚΛΗΡΗΔΙΟ ΣΤΙΣ 3/9 ΚΑΙ ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ 4 ΩΡΕΣ ΠΟΥ ΠΟΝΕΣΑ ΤΗΝ ΕΠΟΜΕΝΗ ΜΕΡΑ ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑ ΤΙΠΟΤΑ.ΑΦΟΥ ΚΟΙΤΟΥΣΑ ΤΙΣ ΑΛΛΕΣ ΓΥΝΑΙΚΕΣ ΠΟΥ ΠΟΝΟΥΣΑΝ ΚΑΙ ΑΝΗΣΥΧΟΥΣΑ ΜΗΠΩΣ ΕΓΩ ΕΧΩ ΠΡΟΒΛΗΜΑ. ΚΑΙ ΧΩΡΙΣ ΕΠΙΠΛΕΩΝ ΦΑΡΜΑΚΑ ΑΠΟ ΑΥΤΑ ΤΙΣ ΕΠΙΣΚΛΗΡΙΔΙΟΥ.ΑΦΟΥ ΛΕΩ ΠΩΣ ΤΟΣΟ ΚΑΛΑ ΠΟΥ ΗΤΑΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΑΝΩ ΑΛΛΑ 10 ΠΑΙΔΙΑ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλησπερα,εγω γεννησα στο Ελενα με κτ και τα 2 παιδια μου επειδη εκανα εξωσωματικη ο γιατρος μου ειπε οτι τα πολυτιμα αυτα παιδια τα φερνουμε στο κοσμο με το πιο ασφαλες τροπο.Οσον αφορα την κτ ο πονος τουλαχιστον σε μενα ηταν μηδαμινος την αλλη μερα το πρωι ημουν στην καφετερια.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα κοριτσια και εγω γεννησα με καισαρικη το πρωτο μου παιδακι και συγκεκριμενα στο ελενα..μαλιστα ειμουνα και 2μηνες μεσα στο ελενα λογω εμετων και ζαλαδων..παρακαλουσα να μου πουν να κανω καισαρικη.. ηταν πολυ μεγαλο μωρο.αρχικα ηταν να κανω ολικη αλλα λογου θυροειδη εκανα επισκληρηδιο.δεν καταλαβα τιποτα αλλα 10 κανω ετσι.. και μαλιστα την ειδα οταν την βγαλαν την μπουμπου μου.μες στο χειρουργειο αυτες που γενναγαν με φτ ουρλιαζαν.οσο για τις επομενες μερες σου κανουν παυσιπονες αν πονας..τα ασχημα ειναι οτι θα εχεις καθετηρα για 1 μερα οτι για λιγες ωρες μετα δεν θα αισθανεσαι τα ποδια σου και οτι για αρκετο καιρο θα αισθανεσαι μουδιασμενο το σημειο της τομης.και δεν ειναι σφαξιμο ειναι εγχειρηση!!!οσο για την γιατρο εμενα μου πηρε 800 ευρω 300 η αναισθησιολογος και 100 η ενεση... αν εισαι στο ικα θα τα παρεις τα λεφτα σου.με ολικη δεν ξερω πως θα ειναι και ποσο..παντως εσυ αν δεν εχεις προβλημα προσπαθησε με φτ και αν δεις δεν μπορεις τοτε κανε καισαρικη.ολα καλα θα πανε...

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...