Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Βιοχημική σε εξωσωματική


MARO86

Recommended Posts

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ. ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΑΝ ΞΕΡΕΤΕ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙΤΕ ΤΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΠΗΓΕ ΣΤΡΑΒΑ... Η ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟ ΝΑ ΣΥΜΒΕΙ ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΟ. ΧΡΕΙΑΖΟΝΤΑΙ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ.. Η ΝΑ ΠΡΟΧΩΡΗΣΩ ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΣΤΗΝ ΕΠΟΜΕΝΗ ΜΟΥ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ....?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Κάπου είχα διαβάσει ότι στις εξωσωματικές υπάρχει μεγαλύτερη πιθανότητα βιοχημικής ή παλίνδρομης (αποβολών γενικότερα), δεν ξέρω κατά πόσο ισχύει. Καλο θα ήταν πάντως να κάνεις κάποιες εξετάσεις πριν προχωρήσεις σε δεύτερη προσπάθεια.

Link to comment
Share on other sites

Κάπου είχα διαβάσει ότι στις εξωσωματικές υπάρχει μεγαλύτερη πιθανότητα βιοχημικής ή παλίνδρομης (αποβολών γενικότερα), δεν ξέρω κατά πόσο ισχύει. Καλο θα ήταν πάντως να κάνεις κάποιες εξετάσεις πριν προχωρήσεις σε δεύτερη προσπάθεια.

 

ΚΑΛΗΜΕΡΑ. ΤΩΡΑ ΞΕΚΙΝΑΩ ΔΕΥΤΕΡΗ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ. ΜΟΥ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΟΜΩΣ ΠΩΣ ΟΛΟΙ ΠΡΟΣΠΑΘΟΥΝ ΝΑ ΣΕ ΜΑΔΗΣΟΥΝ. ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ ΧΙΛΙΑΔΕΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ, ΟΛΕΣ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΕΣ. ΚΑΝΩ ΕΞΩΣΩΜΑΤΙΚΗ ΛΟΓΩ ΣΥΖΥΓΟΥ(ΣΟΒΑΡΗ ΟΛΙΓΟΑΣΘΕΝΟΣΠΕΡΜΙΑ). ΤΙ ΑΛΛΗ ΕΞΕΤΑΣΗ ΝΑ ΚΑΝΩ???

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπερα Μαριλ .

 

Οι γιατροι λενε μετα απο δυο πρεπει να το ψαξεις .Τι σου ειπε ο γιατρος σου ;;;

ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟ... ΑΛΛΑ ΑΝ ΘΕΛΩ ΝΑ ΚΑΝΩ ΣΥΝ ΕΝΑ ΣΩΡΟ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΠΑΛΙ. Κ ΔΕΝ ΞΕΡΩ. ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΙΣ ΚΑΝΩ? Η ΕΠΕΙΔΗ ΜΕ ΒΛΕΠΕΙ ΠΟΥ ΚΑΝΩ ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΜΕ ΞΕΖΟΥΜΙΣΕΙ.?? ΣΕ ΙΔΙΩΤΙΚΟ ΚΕΝΤΡΟ ΠΑΩ.

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΜΕΡΑ. ΤΩΡΑ ΞΕΚΙΝΑΩ ΔΕΥΤΕΡΗ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ. ΜΟΥ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΟΜΩΣ ΠΩΣ ΟΛΟΙ ΠΡΟΣΠΑΘΟΥΝ ΝΑ ΣΕ ΜΑΔΗΣΟΥΝ. ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ ΧΙΛΙΑΔΕΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ, ΟΛΕΣ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΕΣ. ΚΑΝΩ ΕΞΩΣΩΜΑΤΙΚΗ ΛΟΓΩ ΣΥΖΥΓΟΥ(ΣΟΒΑΡΗ ΟΛΙΓΟΑΣΘΕΝΟΣΠΕΡΜΙΑ). ΤΙ ΑΛΛΗ ΕΞΕΤΑΣΗ ΝΑ ΚΑΝΩ???

 

 

Τι εξετάσεις έχεις κάνει; Για τη βιοχημική μπορεί να φταίει και το σπέρμα, με την έννοια ότι δεν έδωσε καλής ποιότητας έμβρυο.

 

ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟ... ΑΛΛΑ ΑΝ ΘΕΛΩ ΝΑ ΚΑΝΩ ΣΥΝ ΕΝΑ ΣΩΡΟ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΠΑΛΙ. Κ ΔΕΝ ΞΕΡΩ. ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΙΣ ΚΑΝΩ? Η ΕΠΕΙΔΗ ΜΕ ΒΛΕΠΕΙ ΠΟΥ ΚΑΝΩ ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΜΕ ΞΕΖΟΥΜΙΣΕΙ.?? ΣΕ ΙΔΙΩΤΙΚΟ ΚΕΝΤΡΟ ΠΑΩ.

 

Τις εξετάσεις δεν είναι απαραίτητο να τις κάνεις ιδιωτικά. Και σίγουρα όχι στο κέντρο εξωσωματικής, αν πιστεύεις ότι θέλουν να σε ξεζουμίσουν. Κάποιες μπορείς να τις κάνεις σε νοσοκομείο.

Link to comment
Share on other sites

ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΗΤΑΝ ΚΑΛΑ ΤΑ ΕΜΒΡΥΑ. "ΕΙΠΑΝ" ΟΤΙ ΗΤΑΝ. ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ ΟΡΜΟΝΟΛΟΓΙΚΕΣ, ΑΙΜΑΤΟΛΟΓΙΚΕΣ, ΓΙΑ ΜΥΚΗΤΕΣ,ΧΛΑΜΥΔΙΑ ΚΤΛ, ΥΣΤΕΡΟΣΑΛΠΙΓΓΟΓΡΑΦΙΑΓΡΑΦΙΑ(ΕΙΠΑΝ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΗ), ΚΥΣΤΙΚΗ ΙΝΩΣΗ, ΚΑΤΑΤΜΗΣΗ DNA.... ΔΕΝ ΘΥΜΑΜΑΙ ΤΙ ΑΛΛΟ. ΤΙΣ ΚΡΑΤΑΝΕ ΑΥΤΟΙ ΣΤΟ ΦΑΚΕΛΟ ΜΟΥ.

ΤΩΡΑ ΜΟΥ ΛΕΕΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΚΑΤΙ ΣΑΝ ΛΑΠΑΡΟΣΚΟΠΗΣΗ... ΝΑ ΤΣΕΚΑΡΟΥΝ Η ΝΑ ΔΙΟΡΘΩΣΟΥΝ. ΚΑΙ ΑΞΙΖΕΙ ΑΝ Η ΣΑΛΠΙΓΓΟΓΡΑΦΙΑ ΗΤΑΝ ΚΑΘΑΡΗ..? ΑΦΟΥ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΠΩΣ ΟΛΑ ΗΤΑΝ ΚΑΛΑ.

Link to comment
Share on other sites

Θεωρώ τη λαπαροσκόπηση λίγο τραβηγμένη, αλλά έχω ακούσει περιπτώσεις που όταν την έκαναν, φάνηκαν συμφύσεις (που δεν φαίνονται αλλιώς). Έλεγχο θρομβοφιλίας έκανες; Μπορείς να το κάνεις σε νοσοκομείο, είναι από τα πρώτα που κοιτάμε σε περίπτωση παλίνδρομης/βιοχημικής. Κάποιοι κάνουν και καρυότυπο ζεύγους.

 

Δεν ξέρω και το ιστορικό σου, ούτε την ηλικία σου, ούτε πόσο καιρό προσπαθείτε, πάντως εγώ δεν θα έκανα λαπαροσκόπηση έτσι απλά επειδή μου έτυχε μία βιοχημική. Καλύτερα πάρε και μια δεύτερη γνώμη.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Επισης τα έμβρυα, στη φάση που σου τα εμφυτεύουν, εννοείται πως πρέπει να δείχνουν καλά. Τα καλύτερα μας βάζουν, αν είναι Β ποιότητας, συνήθως σου το λένε για να ξέρεις αν θα προχωρήσεις ή όχι. Όμως αν δεν έχουν προχωρήσει σε βλαστοκύστες, στην ουσία δεν ξέρεις τη δυναμική τους. Πόσα έμβρυα είχατε; Πόσα βάλατε; Κρατήσατε κατάψυξη;

Link to comment
Share on other sites

ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΗΤΑΝ ΚΑΛΑ ΤΑ ΕΜΒΡΥΑ. "ΕΙΠΑΝ"

ΤΩΡΑ ΜΟΥ ΛΕΕΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΚΑΤΙ ΣΑΝ ΛΑΠΑΡΟΣΚΟΠΗΣΗ... ΝΑ ΤΣΕΚΑΡΟΥΝ Η ΝΑ ΔΙΟΡΘΩΣΟΥΝ. ΚΑΙ ΑΞΙΖΕΙ ΑΝ Η ΣΑΛΠΙΓΓΟΓΡΑΦΙΑ ΗΤΑΝ ΚΑΘΑΡΗ..? ΑΦΟΥ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΠΩΣ ΟΛΑ ΗΤΑΝ ΚΑΛΑ.

 

 

 

ενισταμε!!!!!!!!!!!!!!λαπαροσκοπηση χωρις λογο γιατι?? μιλαμε για κανονικη επεμβαση και οχι για εξεταση τυπου σαλπιγγογραφιας...η οποια λαπαροσκοπιση λαμβανει χωρα,οταν υπαρχουν ευρηματα που το απαιτουν η υποψιες οτι κατι υπαρχει στην μητρα και στα γυρω οργανα που δεν διορθωνεται με την υστεροσκοπιση...δεν υπαρχει "κατι σαν λαπαροσκοπιση"...εκτος και αν εννοει να κανει υστεροσκοπιση,που μπορει να επεμβει αν υπαρχει κατι στην μητρα σου και να το διορθωσει αμεσα η απλα να δωσει πολυτιμιες πληροφοριες που η σαλπιγγογραφια δεν μπορει...

 

τα ποσοστα βιοχημικων η αποβολων στις εξωσωματικες ειναι οπως και στις φυσιολογικες συλληψεις...με μια βιοχημικη η αποβολη,δεν μπαινουμε στην διαδικασια εξιδικευμενων εξετασεων εκτος και αν υπαρχει αναλογο ιστορικο που το επιβαλλει...οπως δεν γνωριζουμε αν απο την φυσιολογικη συλληψη το εμβρυο ειναι καλο,ετσι το οτι την ημερα της εμβρυομεταφορας μας λενε οτι εχουμε καλα εμβρυα,δεν σημαινει απαραιτητα οτι ειναι η οτι εξελισσονται καλα...οι βλαστοκυστες που αναφερει και η newbieg δειχνουν εμβρυα καλης δυναμικοτητας,αλλα οχι απαιραιτητα εμβρυα που θα δωσουν τελειομηνη κυηση...

εχω εναν μικρο πριγγηπα στην αγκαλια μου...

Link to comment
Share on other sites

Ο ΚΑΡΥΩΤΥΠΟΣ ΖΕΥΓΟΥΣ ΤΙ ΕΙΝΑΙ?

ΜΙΚΡΗ ΕΙΜΑΙ. 24. ΠΡΟΣΠΑΘΟΥΜΕ ΣΧΕΔΟΝ 1,5 ΧΡΟΝΟ. ΤΩΡΑ ΠΑΜΕ ΣΤΗ ΔΕΥΤΕΡΗ ΕΞΩΣΩΜΑΤΙΚΗ. ΚΑΤΕΨΥΓΜΕΝΑ ΔΕΝ ΚΡΑΤΗΣΑ.. ΓΙΑΤΙ ΗΜΟΥΝ ΣΙΓΟΥΡΗ ΟΤΙ ΘΑ ΠΑΝΕ ΟΛΑ ΚΑΛΑ.. ΑΠ'ΟΤΙ ΕΛΕΓΕ Κ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ... ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΞΑΝΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΧΗ.

Link to comment
Share on other sites

Ο ΚΑΡΥΩΤΥΠΟΣ ΖΕΥΓΟΥΣ ΤΙ ΕΙΝΑΙ?

ΜΙΚΡΗ ΕΙΜΑΙ. 24. ΠΡΟΣΠΑΘΟΥΜΕ ΣΧΕΔΟΝ 1,5 ΧΡΟΝΟ. ΤΩΡΑ ΠΑΜΕ ΣΤΗ ΔΕΥΤΕΡΗ ΕΞΩΣΩΜΑΤΙΚΗ. ΚΑΤΕΨΥΓΜΕΝΑ ΔΕΝ ΚΡΑΤΗΣΑ.. ΓΙΑΤΙ ΗΜΟΥΝ ΣΙΓΟΥΡΗ ΟΤΙ ΘΑ ΠΑΝΕ ΟΛΑ ΚΑΛΑ.. ΑΠ'ΟΤΙ ΕΛΕΓΕ Κ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ... ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΞΑΝΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΧΗ.

 

 

 

τι εννοεις δεν κρατησες??υπηρχαν και τα καταστρεψατε??

εχω εναν μικρο πριγγηπα στην αγκαλια μου...

Link to comment
Share on other sites

Ο ΚΑΡΥΩΤΥΠΟΣ ΖΕΥΓΟΥΣ ΤΙ ΕΙΝΑΙ?

ΜΙΚΡΗ ΕΙΜΑΙ. 24. ΠΡΟΣΠΑΘΟΥΜΕ ΣΧΕΔΟΝ 1,5 ΧΡΟΝΟ. ΤΩΡΑ ΠΑΜΕ ΣΤΗ ΔΕΥΤΕΡΗ ΕΞΩΣΩΜΑΤΙΚΗ. ΚΑΤΕΨΥΓΜΕΝΑ ΔΕΝ ΚΡΑΤΗΣΑ.. ΓΙΑΤΙ ΗΜΟΥΝ ΣΙΓΟΥΡΗ ΟΤΙ ΘΑ ΠΑΝΕ ΟΛΑ ΚΑΛΑ.. ΑΠ'ΟΤΙ ΕΛΕΓΕ Κ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ... ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΞΑΝΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΧΗ.

 

Νομίζω ότι βιάζεστε πολύ με τις εξωσωματικές. Ακόμα και με ολιγοσπερμία, μπορείτε να συλλάβετε φυσιολογικά. 1,5 χρονος προσπαθειών δεν είναι τίποτα. Είσαι πολύ μικρή για να σε ταλαιπωρούνε τόσο.

 

Το αν κράτησες κατάψυξη ή όχι δεν εξαρτάται από σένα, ούτε έχει να κάνει με το αν θα πάει καλά η όχι. Κανείς δεν κρατάει επειδή θεωρεί ότι η εξωσωματική δεν θα πάει καλά. Δηλαδή είχες περίσσευμα ωαρίων και τα πέταξες; Τι είναι αυτά που ακούω; :shock: Στην ηλικία σου και με το κατάλληλο σχήμα θα έπρεπε να έχεις και ποσότητα και ποιότητα ωαρίων. Για πάτε να δείτε και κάποιο άλλο κέντρο εξωσωματικής. Μην προχωρήσεις σε δεύτερη προσπάθεια βιαστικά.

 

Ο καρυότυπος ελέγχει το dna - το δικο σου και του άντρα σου.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Επισης τα έμβρυα, στη φάση που σου τα εμφυτεύουν, εννοείται πως πρέπει να δείχνουν καλά. Τα καλύτερα μας βάζουν, αν είναι Β ποιότητας, συνήθως σου το λένε για να ξέρεις αν θα προχωρήσεις ή όχι. Όμως αν δεν έχουν προχωρήσει σε βλαστοκύστες, στην ουσία δεν ξέρεις τη δυναμική τους. Πόσα έμβρυα είχατε; Πόσα βάλατε; Κρατήσατε κατάψυξη;

ΕΙΧΑΜΕ 10 ΕΜΒΡΥΑ, ΒΑΛΑΜΕ 3. ΔΕΝ ΚΡΑΤΗΣΑ ΚΑΤΑΨΥΞΗ. ΝΟΜΙΖΑ ΠΩΣ ΔΕΝ ΘΑ ΧΡΕΙΑΖΟΤΑΝ.

Link to comment
Share on other sites

τι εννοεις δεν κρατησες??υπηρχαν και τα καταστρεψατε??

ΝΑΙ. ΕΙΠΑΝ ΝΑ ΤΑ ΚΑΤΑΣΡΕΨΟΥΝ. ΔΕΝ ΥΠΗΡΞΕ ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ ΠΑΝΩ ΣΕ ΑΥΤΟ ΚΑΙ ΔΕΝ ΗΞΕΡΑ ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ. ΔΕΝ ΣΚΕΦΤΗΚΑ ΤΙ ΘΑ ΓΙΝΕΙ ΑΝ ΔΕΝ ΜΕΙΝΩ ΕΓΚΥΟΣ.

Link to comment
Share on other sites

ΕΙΧΑΜΕ 10 ΕΜΒΡΥΑ, ΒΑΛΑΜΕ 3. ΔΕΝ ΚΡΑΤΗΣΑ ΚΑΤΑΨΥΞΗ. ΝΟΜΙΖΑ ΠΩΣ ΔΕΝ ΘΑ ΧΡΕΙΑΖΟΤΑΝ.

 

Tραγικό λάθος! Τσάμπα πήρες τόσες ορμόνες; Και καλά, εσύ δεν ήξερες, δε ρώταγες. Στο κέντρο εξωσωματικής, δεν έπρεπε να σε συμβουλέψουν; Κοπελιά, μην πάτε στα τυφλά!!!

 

ΝΑΙ. ΕΙΠΑΝ ΝΑ ΤΑ ΚΑΤΑΣΡΕΨΟΥΝ. ΔΕΝ ΥΠΗΡΞΕ ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ ΠΑΝΩ ΣΕ ΑΥΤΟ ΚΑΙ ΔΕΝ ΗΞΕΡΑ ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ. ΔΕΝ ΣΚΕΦΤΗΚΑ ΤΙ ΘΑ ΓΙΝΕΙ ΑΝ ΔΕΝ ΜΕΙΝΩ ΕΓΚΥΟΣ.

 

 

Κανείς δεν πετάει γερά έμβρυα!!! Ποιος σου λέει ότι δεν τα δίνουνε αλλού; Εκτός κι αν τα υπόλοιπα 7 δεν ήταν καλής ποιότητας, αλλά και πάλι έπρεπε να σας ενημερώσουν λεπτομερώς.

Link to comment
Share on other sites

σε ιδιωτικο η στο δημοσιο κανετε τις προσπαθειες??γιατι μονο στα δημοσια νοσοκομεια πετανε ακομα και καλα εμβρυα και λενε στα ζευγαρια οτι δεν εχουν καταψυξεις για να τα συντηρησουν και διαφορα αλλα τετοια κουλα!!!

και δεν καταλαβαινω,πως στην ηλικια των 24 ετων,σε εσπρωξαν κατευθειαν στην εξωσωματικη και οχι σε υπερηχογραφικη παρακολουθηση και μετα επαφη,οχι σε μια σπερμετεγχυση,οχι τελος παντων αλλους τροπους και μετα εξωσωματικη...φανταζομαι μιλαμε απλα για κακη ποιοτητα σπερματος και οχι προβληματα αζωσπερμιας κτλ...σε καθε περιπτωση,πριν κανεις οποιαδηποτε επομενη προσπαθεια,φροντισε να ενημερωθεις πολυ καλα για το θεμα υποβοηθουμενη αναπαραγωγη...

εχω εναν μικρο πριγγηπα στην αγκαλια μου...

Link to comment
Share on other sites

Tραγικό λάθος! Τσάμπα πήρες τόσες ορμόνες; Και καλά, εσύ δεν ήξερες, δε ρώταγες. Στο κέντρο εξωσωματικής, δεν έπρεπε να σε συμβουλέψουν; Κοπελιά, μην πάτε στα τυφλά!!!

 

 

 

 

Κανείς δεν πετάει γερά έμβρυα!!! Ποιος σου λέει ότι δεν τα δίνουνε αλλού; Εκτός κι αν τα υπόλοιπα 7 δεν ήταν καλής ποιότητας, αλλά και πάλι έπρεπε να σας ενημερώσουν λεπτομερώς.

 

ΔΕΝ ΕΝΗΜΕΡΩΘΗΚΑ. ΕΓΩ ΑΠΟ ΑΥΤΑ ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΩ. ΜΕ ΡΩΤΗΣΕ.. ΘΕΣ ΚΑΤΑΨΥΞΗ? ΕΙΠΑ ΟΧΙ.. ΑΥΤΟ. ΔΕΝ ΜΕ ΞΑΝΑΡΩΤΗΣΑΝ ΣΤΗΝ ΕΜΦΥΤΕΥΣΗ ΤΙΠΟΤΑ ΟΥΤΕ ΜΕ ΕΝΗΜΕΡΩΣΑΝ.

Link to comment
Share on other sites

σε ιδιωτικο η στο δημοσιο κανετε τις προσπαθειες??γιατι μονο στα δημοσια νοσοκομεια πετανε ακομα και καλα εμβρυα και λενε στα ζευγαρια οτι δεν εχουν καταψυξεις για να τα συντηρησουν και διαφορα αλλα τετοια κουλα!!!

και δεν καταλαβαινω,πως στην ηλικια των 24 ετων,σε εσπρωξαν κατευθειαν στην εξωσωματικη και οχι σε υπερηχογραφικη παρακολουθηση και μετα επαφη,οχι σε μια σπερμετεγχυση,οχι τελος παντων αλλους τροπους και μετα εξωσωματικη...φανταζομαι μιλαμε απλα για κακη ποιοτητα σπερματος και οχι προβληματα αζωσπερμιας κτλ...σε καθε περιπτωση,πριν κανεις οποιαδηποτε επομενη προσπαθεια,φροντισε να ενημερωθεις πολυ καλα για το θεμα υποβοηθουμενη αναπαραγωγη...

 

ΣΕ ΙΔΙΩΤΙΚΟ. ΓΙΑΤΙ ΟΛΟΙ ΕΛΕΓΑΝ ΓΙΑ ΕΞΩΣΩΜΑΤΙΚΗ. ΚΑΙ Η ΓΙΑΤΡΟΙ ΤΟΥ ΣΥΖΥΓΟΥ. ΕΧΕΙ ΚΑΙ ΧΡΟΝΙΑ ΠΡΟΣΤΑΤΙΤΙΔΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΘΕΡΑΠΕΥΤΕΙ. ΚΑΙ ΜΑΣ ΚΟΛΛΑΕΙ Κ ΑΥΤΟ. ΚΑΙ ΕΛΑΧΙΣΤΗ ΚΙΝΗΤΙΚΟΤΗΤΑ... ΟΠΟΤΕ ΠΑΡΑ ΝΑ ΠΡΟΣΠΑΘΟΥΜΕ ΑΔΙΚΑ, ΔΕΧΤΗΚΑΜΕ.

Link to comment
Share on other sites

σε ιδιωτικο η στο δημοσιο κανετε τις προσπαθειες??γιατι μονο στα δημοσια νοσοκομεια πετανε ακομα και καλα εμβρυα και λενε στα ζευγαρια οτι δεν εχουν καταψυξεις για να τα συντηρησουν και διαφορα αλλα τετοια κουλα!!!

και δεν καταλαβαινω,πως στην ηλικια των 24 ετων,σε εσπρωξαν κατευθειαν στην εξωσωματικη και οχι σε υπερηχογραφικη παρακολουθηση και μετα επαφη,οχι σε μια σπερμετεγχυση,οχι τελος παντων αλλους τροπους και μετα εξωσωματικη...φανταζομαι μιλαμε απλα για κακη ποιοτητα σπερματος και οχι προβληματα αζωσπερμιας κτλ...σε καθε περιπτωση,πριν κανεις οποιαδηποτε επομενη προσπαθεια,φροντισε να ενημερωθεις πολυ καλα για το θεμα υποβοηθουμενη αναπαραγωγη...

 

Τις ίδιες απορίες έχω κι εγώ! :shock: Το άλλο που λες για τα δημόσια νοσοκομεία ότι πετάνε τα έμβρυα πρώτη φορά το ακούω. Γιατί να κάνουν κάτι τέτοιο;

 

ΔΕΝ ΕΝΗΜΕΡΩΘΗΚΑ. ΕΓΩ ΑΠΟ ΑΥΤΑ ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΩ. ΜΕ ΡΩΤΗΣΕ.. ΘΕΣ ΚΑΤΑΨΥΞΗ? ΕΙΠΑ ΟΧΙ.. ΑΥΤΟ. ΔΕΝ ΜΕ ΞΑΝΑΡΩΤΗΣΑΝ ΣΤΗΝ ΕΜΦΥΤΕΥΣΗ ΤΙΠΟΤΑ ΟΥΤΕ ΜΕ ΕΝΗΜΕΡΩΣΑΝ.

 

Για ποιο λόγο; Μου κάνουν τρομερή εντύπωση όλα αυτά που λες. Πας για εξωσωματική χωρίς να έχεις ψάξει και την τελευταία λεπτομέρεια; Μετά φταίνε οι γιατροι που μας εκμεταλεύονται;

Link to comment
Share on other sites

ΣΕ ΙΔΙΩΤΙΚΟ. ΓΙΑΤΙ ΟΛΟΙ ΕΛΕΓΑΝ ΓΙΑ ΕΞΩΣΩΜΑΤΙΚΗ. ΚΑΙ Η ΓΙΑΤΡΟΙ ΤΟΥ ΣΥΖΥΓΟΥ. ΕΧΕΙ ΚΑΙ ΧΡΟΝΙΑ ΠΡΟΣΤΑΤΙΤΙΔΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΘΕΡΑΠΕΥΤΕΙ. ΚΑΙ ΜΑΣ ΚΟΛΛΑΕΙ Κ ΑΥΤΟ. ΚΑΙ ΕΛΑΧΙΣΤΗ ΚΙΝΗΤΙΚΟΤΗΤΑ... ΟΠΟΤΕ ΠΑΡΑ ΝΑ ΠΡΟΣΠΑΘΟΥΜΕ ΑΔΙΚΑ, ΔΕΧΤΗΚΑΜΕ.

 

Κοίτα, το ότι δεν πέτυχε η πρώτη σου φορά, δε σημαίνει ότι δεν θα πάει καλά και η δεύτερη. Απλά αν είχες κρατήσεις έμβρυα στην κατάψυξη, δεν θα χρειαζόταν να ξαναπάρεις ορμόνες την επόμενη. Και πες ότι πετύχαινες με την πρώτη, δεν θα ήθελες να κάνεις δεύτερο παιδάκι σε 2-3 χρόνια; Θα είχες κρατημένα εμβρυάκια.

Link to comment
Share on other sites

Για ποιο λόγο; Μου κάνουν τρομερή εντύπωση όλα αυτά που λες. Πας για εξωσωματική χωρίς να έχεις ψάξει και την τελευταία λεπτομέρεια; Μετά φταίνε οι γιατροι που μας εκμεταλεύονται;

 

 

ειμαι περιεργη να ακουσω το ονομα του κεντρου εξωσωματικης που πας και το ονομα του γιατρου που ΡΩΤΗΣΕ ΕΣΕΝΑ αν θελεις να καταψυξουν τα υπολοιπα σου εμβρυα!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 

αν επιτρεπετε απο τους συντονιστες θα ηθελα να γραψεις το ονομα του κεντρου που πας

εχω εναν μικρο πριγγηπα στην αγκαλια μου...

Link to comment
Share on other sites

Τις ίδιες απορίες έχω κι εγώ! :shock: Το άλλο που λες για τα δημόσια νοσοκομεία ότι πετάνε τα έμβρυα πρώτη φορά το ακούω. Γιατί να κάνουν κάτι τέτοιο;

 

 

 

Για ποιο λόγο; Μου κάνουν τρομερή εντύπωση όλα αυτά που λες. Πας για εξωσωματική χωρίς να έχεις ψάξει και την τελευταία λεπτομέρεια; Μετά φταίνε οι γιατροι που μας εκμεταλεύονται;

 

ΠΗΓΑ ΜΕ ΤΑ ΕΞΗΣ ΔΕΔΟΜΕΝΑ. Ο ΣΥΖΥΓΟΣ ΕΧΕΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑ. ΕΓΩ ΕΙΜΑΙ ΜΙΚΡΗ, ΜΕ ΚΑΛΗΣ ΠΟΙΟΤΗΤΑΣ ΩΑΡΙΑ, ΧΩΡΙΣ ΚΑΝΕΝΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑ.. ΟΠΟΤΕ ΓΙΑΤΙ ΝΑ ΜΗΝ ΕΜΕΝΑ ΕΓΚΥΟΣ. ΣΤΟ ΜΥΑΛΟ ΜΟΥ ΔΕΝ ΥΠΗΡΧΕ Η ΠΡΟΟΠΤΙΚΗ ΝΑ ΜΗΝ ΠΑΕΙ ΚΑΤΙ ΚΑΛΑ. ΟΠΟΤΕ ΠΙΣΤΕΥΑ ΓΙΑΤΙ ΝΑ ΤΑ ΚΡΑΤΗΣΩ ? ΣΕ 2-3 ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΥ ΘΑ ΞΑΝΑΘΕΛΩ ΝΑ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΩ ΘΑ ΞΑΝΑΠΑΡΩ ΟΡΜΟΝΕΣ. ΔΕΝ ΗΞΕΡΑ....

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...