Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Παιδικος σταθμος-Περισσος


Recommended Posts

Καλησπέρα, με λένε Μαρία και έχω ένα κοριτσάκι 11 μηνών. Σκεφτομαι απο Σεπτέμβριο να την πάω παιδικό σταθμό, τότε θα είναι 18 μηνών. Αυτή τη στιγμή τη προσέχει η μητέρα μου όμως μένει μακρια και δεν μπορεί να συνεχιστεί για πολύ. Έχω ακούσει ότι ο σταθμός "ΠΡΟΣΧΟΛΙΚΑ ΒΗΜΑΤΑ" στη Ριζούπολη είναι καλός. Έχει κανείς κάποιες πληροφορίες σχετικα; Επίσης αν ξέρετε καποιον άλλο σταθμό στη περιοχή του Περισσού θα μου ήταν πολύ χρήσιμο.

Ευχαριστώ, Μαρία

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


[
quote="P.Mary]Καλησπέρα, με λένε Μαρία και έχω ένα κοριτσάκι 11 μηνών. Σκεφτομαι απο Σεπτέμβριο να την πάω παιδικό σταθμό, τότε θα είναι 18 μηνών. Αυτή τη στιγμή τη προσέχει η μητέρα μου όμως μένει μακρια και δεν μπορεί να συνεχιστεί για πολύ. Έχω ακούσει ότι ο σταθμός "ΠΡΟΣΧΟΛΙΚΑ ΒΗΜΑΤΑ" στη Ριζούπολη είναι καλός. Έχει κανείς κάποιες πληροφορίες σχετικα; Επίσης αν ξέρετε καποιον άλλο σταθμό στη περιοχή του Περισσού θα μου ήταν πολύ χρήσιμο.

Ευχαριστώ, Μαρία[/quote

Enai poly kalos paidikos statmos PROSHOLIKA VIMATA.i kori moy pigene 2 hronia eki.Mesa einai poli katharo,i kopeles poli kales,iparhi kai megalos esoterikos pedotopos me fuskota san sto 0-6, pisina,oreo fagito,kai grafti enimerosi goneon kathimerina.Ego tote iha girisi 5-6 pedikus giro gia na do poy na valo tin kori moy,alla aftos telika itan o kaliteros,kai pio ikonomikos!!
Link to comment
Share on other sites

Maja σε ευχαριστώ πολυ. Εχω αγχωθει παρα πολύ γιατι η κόρη μου θα είναι μόνο 18 μηνών τοτε και η παιδίατρος ισχυρίζεται οτι καλό είναι να μην παει παιδικο τόσο μικρή. Απο την αλλη τη ταλαιπορώ καθημερινα και δεν ξέρω τι ειναι καλό και τι όχι.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

καλησπερα κι απο μενα.

ειμαι καινουρια εδω και ειμαι στη φαση για το αν θα πρεπει η κορη μου να παει σε παιδικο σταθμο κι αν ναι σε ποιον... ηθελα να ρωτησω για το τι εκανες τελικα. κι εγω στην ιδια περιοχη ψαχνω και θα ηθελα καποια συμβουλη αν υπαρχει... :)

an1cAbfVM2J0010MDAwOGQ0fDAwMDA1NTRkYXxNeSBMaXR0bGUgUHJpbmNlc3MgaXMgLi4uLg.gif
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

περιμένω και εγώ. μένω στη νεα ιωνία και αντιμετωπίζω τα ίδια. η δικια μου θα είναι 15μηνων και η παιδιατρος επίσης δε μου συστήνει να την παω σε παιδικό....

που ακριβώς είναι ο σταθμός που λες;

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν έχω δει τους εξής σταθμούς:

1. Φωτεινή Ηλιαχτίδα (Προμπονάς)

2. Προσχολικά Βήματα (Περισσός από την πάνω πλευρά του ηλεκτρικού)

3. Μαργαρίτα (κοντά στο σταθμό άνω Πατησίων)

 

Κατέληξα μάλλον στον πρώτο γιατί έχει σίγουρα το καλύτερο κτίριο και αυλή αφού έχει φτιαχτεί για να λειτουργήσει ως σταθμός απ' ότι κατάλαβα ενώ τα άλλα μοιάζουν σαν πολυκατοικίες που διαμορφώθηκαν ανάλογα, επίσης είναι πολύ καθαρός. Βέβαια δεν πήγα σε ώρα λειτουργίας του σταθμού και απλά μίλησα με κάποια υπεύθυνη, τώρα στην πράξη θα δούμε! Σαν 2η επιλογή θα είχα τα προσχολικά βήματα αλλά δε μου το καλύπτει πλήρως το ταμείο παρόλο που είναι πιο φτηνος από τον πρώτο(!), δε μου άρεσε πολύ το ύφος του υπεύθυνου που μιλήσαμε και επίσης το γεγονός ότι μέχρι να γίνουν 2 χρονών τα παιδάκια δεν τα κατεβάζουν κάτω και μένουν όλη την ημέρα σε μία αίθουσα. Βέβαια δε μπορώ να μην αναφέρω ότι εκεί με άφησαν να πάω σε ώρα λειτουργίας και είδα όλα τα παιδάκια αρκετά χαρούμενα και μου φάνηκε αρκετά ασφαλής σταθμός αφού ο υπεύθυνος παρακολουθεί συνεχώς από μία κάμερα τι γίνεται στις αίθουσες.Για τον 3ο δεν έχω κάτι να σχολιάσω μου φάνηκε μάλλον αδιάφορος.

Link to comment
Share on other sites

Μανούλες καλησπέρα,

 

Εδώ και 1 μήνα περίπου στέλνω τον γιο μου στην Φωτεινή Ηλιαχτίδα. Το μοναδικό πράγμα που δεν μου αρέσει μέχρι στιγμής είναι ότι βλέπω ότι είναι λίγο αυστηροί στο να πας ανά πάσα ώρα και στιγμή να δεις τι κάνει το παιδί σου. Δεν είναι δηλαδή αυτό που λέμε ανοιχτό σχολείο. Είμαι ευχαριστημένη από το φαγητό, από το γεγονός ότι αλλάζουν αίθουσες κατά την διάρκεια της ημέρας και δεν είναι όλοι μέρα σε ένα δωμάτιο, οι χώροι είναι πολύ μεγάλοι, αερίζονται και είναι πολύ φωτεινοί. Επίσης στο βρεφικό έχουν αυτή την στιγμή 12 παιδάκια με μία δασκάλα και δύο βοηθούς πολύ σημαντικό. Δεν ξέρω κατά πόσο θα ισχύσει αυτό και απο Σεπτέμβριο το εύχομαι ώστε να μην βρεθούμε ξαφνικά με 20 παιδάκια. Στα προσχολικά βήματα πηγαίνει μία φίλη μου την κόρη της είναι πολύ ευχαριστημένη αλλά μου έχει πει ότι αυτή την στιγμή το τμήμα έχει 23 παιδιά με δύο δασκάλες. Αρνητικό επίσης στην φωτεινή ηλιαχτίδα είναι ότι η προσαρμογή δεν γίνεται παρουσία γονέων μπορείται όμως να το διαπραγματευτείτε και να επιμείνετε πιστέψτε με αξίζει γιατί αν όλοι οι γονείς το απαιτούμε θα αναγκαστούν να συμφωνήσουν. Το σωστό είναι το παιδί να αφήνεται σιγά σιγά στα χέρια της παιδαγωγού. Επίσης τον Αύγουστο δεν κλείνει λειτουργεί ως φύλαξη δηλαδή στέλνεις φαγητό και η πληρωμή είναι επί 10 μήνες όχι επι 12 όπως στους περισσότερους σταθμούς. Ελπίζω να βοήθησα. Επίσης μία άλλη μαμά έχει αναφέρει ένα σταθμό κοντά στα Πατήσια που της άρεσε πολύ. Για κάντε μια έρευνα στα ποστ μήπως το βρείτε

FXWyp3.png
Link to comment
Share on other sites

Zυμαρούλη εσείς ακόμα στο βρεφικό τμήμα είστε?Δηλαδή ποιές ηλικίες είναι σε αυτό το τμήμα?Από π.χ. 4 μηνών που ξεκινάνε να πάρουν μέχρι τα 2? Εσύ τελικά κατάφερες να είσαι παρούσα κατά την προσαρμογή?Αν θες πες μας καμία επιπλέον πληροφορία για το πώς τελικά έγινε η προσαρμογή! Πόσες μέρες, ώρες κάθε μέρα κτλ.

 

Ήθελα να πω επίσης ότι η ξαδέρφη μου που δουλεύει σε δημόσιο παιδικό σταθμό μου είπε ότι η παρουσία των γονέων ίσως τελικά δημιουργεί μεγάλυτερο πρόβλημα στην προσαρμογή των παιδιών αν και εγώ θα ήθελα την πρώτη εβδομάδα να μπαίνω για λίγο μέσα και αν βλέπω ότι το παιδάκι μου είναι εντάξει τσουπ στουπ να αποχωρώ. Βέβαια επειδή πήγα και εγώ πολλά χρόνια κατασκήνωση θυμάμαι ότι την 1η εβδομάδα δεν επιτρεπόταν να μας επισκεφτούν οι γονείς και όταν κάποιοι το έκαναν είχαμε ψιλοδράματα παρόλο που γενικά τα ίδια παιδάκια όταν δεν ήταν οι γονείς εκεί περνούσαν μία χαρά συνήθως! Βέβαια αυτό δεν έχει απόλυτη σχέση γιατί άλλο τα βρεφη που πρώτη φορά αποχωρίζονται τους δικούς τους και άλλο τα παιδάκια των 7+ ετών. Ούφ, αγχώθηκα πολύ με αυτό το θέμα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λοιπόν προσαρμογή στο συγκεκριμένο σταθμό δεν υπάρχει μην κρυβόμαστε πίσω από το δάχτυλό μας. Η σωστή προσαρμογή σημαίνει ότι την πρώτη μέρα πας μαζί με το παιδί σου για λίγη ώρα. Την δεύτερη το ίδιο ίσως για λίγο παραπάνω. Η δασκάλα βλέπει πως αντιδρά το παιδί και τις επόμενες μέρες είσα στο χώρο αλλά όχι μέσα στην αίθουσα στην αυλή ή κάπου να μην σε βλέπει το παιδί. Άν όμως το παιδί αντιδράσει σε φωνάζουν οπότε το παιδί καταλαβαίνει ότι δεν το εγκατέλειψες και έφυγες. Αυτό γίνεται για μία με δύο εβδομάδες συνήθως για μία. Το παιδί είναι αυτό που κατευθύνει σύμφωνα με την συμπεριφορά του. Στην φωτεινή ηλιαχτίδα απλά την πρώτη ημέρα άφησα το παιδί για 2 ώρες, την δεύτερη το ίδιο, την τρίτη, τέταρτη πέμπτη λίγο παραπάνω. Αυτό όμως δεν είναι προσαρμογή αλλά αυτό που βολεύει πιστεύω τον κάθε σταθμό. Η παρουσία γονέων δεν δημιουργεί πρόβλημα το αντίθετο η Μαρία Στυλιανάκη και άλλες παιδαγωγοί στο φόρουμ το έχουν αναπτύξει και τεκμηριώσει πολλές φορές πόσο σημαντική είναι η προσαρμογή. Σε κάποιους σταθμούς που κανονίζουν να έχουν μία με δύο προσαρμογές κάθε εβδομάδα για να έχουν χρόνο να ασχοληθούν με τα παιδιά και να μην δημιουργείται συνωστισμός. Αυτά ελπίζω να βοήθησα.

 

Καλημέρα σας...

FXWyp3.png
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα ξανα κι απο μενα :)

 

Πηγα κι εγω στα Προσχολικα Βηματα και μιλησα με τον υπευθυνο. Μου συστησαν τον παιδικο σταθμο 2 γνωστοι μου. Δε μπορω να πω οτι βρηκα κατι ασχημο στην λειτουργια του σταθμου. Το μονο θεμα που εχω εγω προσωπικα, ειναι οτι η τιμη που μου ειπαν ειναι λιγο τσιμπητη (με βαση το μισθο μου και τις υποχρεωσεις μου παντα!). Η marina28 ανεφερε νωριτερα οτι τα παιδακια κατω των 2 δεν κατεβαινουν στην αυλη. Ναι οντως ισχυει αυτο, αλλα δε μενουν σε μια αιθουσα μονο. Aπο οτι μου ειπε ο υπευθυνος, πηγαινουν στον οροφο που εχει φουσκωτα παιχνιδια (στυλ παιδοτοπου) και παιζουν εκει με τις δασκαλες τους. Ενα θετικο ειναι οτι ο σταθμος ειναι ανοιχτος στους γονεις που θελουν να κανουν καποια αιφνιδια ισως επισκεψη, καθως και το οτι ο υπευθυνος επεμενε να παω την ωρα που λειτουργει ο σταθμος για να μιλησουμε και να δω. Βεβαια, η δικη μου εαν παει τελικα σε αυτο τον παιδικο, θεωρητικα θα ειναι με τα παιδακια των 2 ετων (σημερα ειναι 18 μηνων) και πιθανον να κατεβαινει κι εκεινη στην αυλη κατω. Σε οτι αφορα την προσαρμογη του παιδιου, μου ειπε οτι θα γινει αρχικα με καποια ωρα παραμονης του παιδιου στον παιδικο και αργοτερα θα μπει στο προγραμμα του full-time. Απο οτι καταλαβα ομως, αρχικα θα αφηνω τη μικρη εκει και θα πηγαινω μετα απο 1 με 2 ωρες να την παιρνω... Ειναι καλο να την αφησω μονη της εστω και για μια ωρα εκει; Επισης μου ειπε οτι καθε χρονο αλλαζουν δασκαλες τα παιδια (οχι ομως συμμαθητες) και αυτο για να μη προσκολλουνται σε ενα συγκεκριμενο ατομο (εφ'όσον γινεται προσπαθεια να "φυγει" απο την αγκαλια της μαμας, μην παει σε αλλο ατομο και δε μπορει να ξεκολλησει αργοτερα).

Θα ηθελα να ρωτησω την marina28 για το τι εννοει με το οτι δεν την καλυπτει πληρως το ταμειο της. Ποιο ταμειο εννοεις;; (sorry για την ερωτηση αλλα ειμαι εντελως ασχετη με το θεμα και οι αποριες πανε κι ερχονται.. χεχεχε)

Θελω επισης να παω να ρωτησω σε εναν παιδικο σταθμο, που ειναι διπλα στο 8ο δημοτικο σχολειο στον Περισσο (δε θυμαμαι ονομα αλλα οσοι ξερουν το 8ο δημοτικο θα καταλαβουν). Μολις εχω νεωτερα θα σας πω... ;)

Και μια τελευταια ερωτηση... Απεναντι απο τα Jumbo του Περισσου υπαρχει καποιος παιδικος σταθμος;;;

an1cAbfVM2J0010MDAwOGQ0fDAwMDA1NTRkYXxNeSBMaXR0bGUgUHJpbmNlc3MgaXMgLi4uLg.gif
Link to comment
Share on other sites

Βούλα δε γνωρίζω να υπάρχει παιδικός σταθμός απέναντι από τα Jumbo αλλά αν θέλεις ενημέρωσέ μας και γι αυτόν στο 8ο δημοτικό σχολείο.

 

Εμένα πάντως ο υπεύθυνος μου είπε ότι δεν τα κατεβάζουν κάτω τα παιδάκια που είναι μικρότερα από 2 χρονών και νόμιζα ότι επειδή και τα φουσκωτά είναι κάτω ότι δεν τα πηγαίνουν ούτε εκεί! Αλήθεια έχει αυλή?Εμένα μου έδειξε μονο το χώρο μπροστά που είναι σαν πηλωτή και παίζουν τα παιδάκια με ποδήλατα. Όσο για το ταμείο ανάλογα με το που είναι ασφαλισμένο το παιδάκι ίσως να καλύπτει ένα ποσό. Πρέπει να ρωτήσεις το συγκεκριμένο ταμειο, αν είναι ΙΚΑ δε νομίζω ότι καλύπτει!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και απο εμένα. Έχω δει όλους τους σταθμούς που έχουν αναφερθεί και είμαι πιο μπερδεμένη απο ότι στην αρχή.

Πήγα στη ΦΩΤΕΙΝΗ ΗΛΙΑΧΤΙΔΑ τηΤρίτη και σήμερα που πήρα να κλείσω ραντεβού για να δω το σταθμλο πρωί με ενημέρωσαν ότι έκλεισαν οι θέσεις για το βρεφικό τμήμα(η Ηρώ μου θα είναι 18 μηνών το Σεπτέμβρη).

Στα ΠΡΟΣΧΟΛΙΚΑ ΒΗΜΑΤΑ ειδά υπερβολικά μεγάλο αριθμό παιδιών και ανησυχώ γιατί πιστεύω ότι θα ταλαιπωρηθούμε πιο πολύ από ότι σε άλλους σταθμούς με λιγότερα παιδιά. Επίσης το περιβάλλον μου φάνηκε λίγο μουντό.

Το ΠΡΩΤΟ ΒΗΜΑ στο Γαλάτσι δεν δεχεται παιδάκια κάτω των 2.

Απέναντι απο το JUMBO έχει δημοτικό παιδικό σταθμό που θα πάρει μόνο 10 παιδάκια με κοινωνικά και οικονομικά κριτίρια.

 

SOS .... κάθε προταση για άλλο σταθμο μας είναι πολυ πολύ χρήσιμη και απαραίτητη.

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

P.Mary, αν θες ρώτα τους και τα εξής: Ποιες θα είναι οι δασκάλες του παιδιού, γιατί θα ήθελες να κλείσεις ένα ραντεβού μαζί τους, για να τη γνωρίσεις και να αποφασίσεις. (Αν νομίζεις, πες τους ότι για σένα το κτίριο και η ιδοκτήτρια δεν έχουν τόση βαρύτητα, όση οι παιδαγωγοί που θα έχουν το παιδί σου στα χέρια τους).

Πόσα παιδάκια θα είναι στην τάξη και με ποιο τρόπο θα μπορείς να ελέγχεις το σταθμό για τη δουλειά του (και για όσα σου λένε).

Ποιο είναι το πρόγραμμα που ακολουθείται και πώς απασχολούνται τα παιδιά μέσα στην τάξη και έξω στην αυλή. (Επίσης μπορείς να δηλώσεις ότι δε θα σ΄ενδιέφερε να μαζεύεις κατασκευές της δασκάλας, ενώ το παιδάκι σου θα παίζει μόνο του έξω).

Πώς αντιμετωπίζουν περιστατικά υπερκινητικότητας, επιθετικής συμπεριφοράς κ.τ.λ. είτε το παιδί σου τα εκδηλώσει είτε τα υφίσταται.

Τι επιπλέον έξοδα πρέπει να υπολογίζεις κατά τη διάρκεια της χρονιάς: φωτογραφίες, στολές, εκδρομές, θέατρα...

Αν σκεφτώ και τίποτα άλλο θα επανέλθω.

Είμαι περίεργη να μάθω τις απαντήσεις τους...

660759jzef7rhw6w.gif
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ΘΑΛΛΑΣΑ σε ευχαριστώ για τις πραγματικά χρήσιμες συμβουλές σου.

 

Στους σταθμούς που έχω δει ως τώρα το μόνο συγκεκριμένο πράγμα που ακούω είναι το πόσα παιδάκια θα έχει το τμήμα. Κατα τα άλλα μου δίνουν την εντύπωση ότι είναι απλά "παρκινγκ". Αλλά ακόμα και έτσι να το δω μόνο σε ένα θα άφηνα το κοριτσάκι μου απο την άποψη των χώρων. Κατα τα άλλα μου έδωσαν τυπομένο το πρόγραμμα δραστηριοτήτων και ένα μηνιαίο πρόγραμμα φαγητού και απλά μου έδειξαν το χώρο. Όταν ζήτησα το ποιο απλό, να δω το χώρο σε ώρα λειτουργίας, μου είπαν ότι επιτρέπουν την είσοδο μόνο σε γονείς που τα παιδιά τους είναι στο σταθμό, όταν επέμεινα με παρέπεμψαν στη διευθήντρια η οποία δύο μέρες μετά την επισκεψη μου εκεί μου είπε ότι το βρεφικό τμήμα έχει συμπληρωθεί.

 

Έτσι είμαστε πάλι στην αρχή και δεν έχουμε και καμία ιδέα σε ποιους σταθμούς να απευθυνθούμε μιας και όλες τις προτάσεις που είχαμε ως τώρα τις έχουμε ή μας έχουν σχεδον απορρίψει.

 

Ευχαριστώ και πάλι.

 

Υ.Γ. μήπως έχεις ακούσει κανενα καλό σταθμό στην ευρύτερη περιοχή?

Link to comment
Share on other sites

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=28894

 

P. Mary θες το link που σου αναφέρω δεν ξέρω βέβαια αν το έβαλα καλά. Στο αναζήτηση παιδικών σταθμών ανά περιοχή στο θέμα παιδικοί σταθμοί Άνω Πατήσια μια μαμά μετά από πολύ ψάξιμο έστειλε το παιδί της στον Παιδότοπο και μιλάει με τα καλύτερα λόγια. Εφόσον μένεις Περισσό φαντάζομαι σε βολεύει. Σε αυτό με την φωτεινή ηλιαχτίδα έχεις δίκιο πάντως και εγώ όταν πήγα να δω ήταν απόγευμα...Πάντως δεν μπορώ να καταλάβω πως μπορεί οι απόψεις από σταθμό σε σταθμό να είναι τόσο διαφορετικοί. Τι εννοώ? Εχθές πήγα σε ένα σταθμό στους Θρακομακεδόνες, η υπεύθυνη λοιπόν μου είπε ότι στην προσαρμογή μπορεί ο γονιός να κάτσει όσο θέλει μέχρι το παιδί να είναι έτοιμο, ότι μπορεί να πάει οποιαδήποτε ώρα και στιγμή εν ώρα λειτουργίας να δει το παιδί του, επέμενε μάλιστα να πάω και άλλη μέρα πρωί να δω το σταθμό, ότι είναι απαράδεκτο να λένε στις μαμάδες ότι δεν μπορούν να μπουν να δουν το παιδί τους βρίσκοντας δικαιολογίες του στυλ θα ταραχθεί το παιδί που θα δει την μαμά του γιατί ίσως να μην μπορεί να το πάρει και να φύγουν αλλά απλά να πέρασε μια βόλτα, θα ηρεμήσει μου λέει μετά, ή ότι θα ταραχθούν τα άλλα παιδιάκια που θα δουν ένα παιδάκι με την μαμά του ενώ αυτά δεν θα έχουν τις μαμάδες τους. Αυτά μου λέει δεν ισχύουν. Τι να πω ρε κορίτσια σηκώνω τα χέρια ψηλά.

Καλή τύχη σε όλες στο ψάξιμο

FXWyp3.png
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα ξανα!

 

Λοιπον, συμφωνα με τα τελευταια νεα που εχω, απεναντι απο τα Jumbo οντως υπαρχει παιδικος σταθμος και για την ακριβεια βρεφικος-παιδικος (δεχεται παιδακια απο 18 μηνων και ανω). Οσοι γνωριζουν τα κτιρια εκει, ειναι το γωνιακο πετρινο κτιριο (αν καταλαβα καλα κι εγω δλδ). Τη Δευτερα θα περασω μια βολτα να το δω και να παρω τις αιτησεις. Ξεχασα να αναφερω οτι ειναι δημοσιος, οποτε χρειαζονται δικαιολογητικα για να κανει κανεις αιτηση.

 

Δε ξερω για εσας, αλλα προσωπικα με εχει πιασει ενα αγχος με το ολο θεμα... Θα διαλεξω εναν καλο παιδικο? Θα προσαρμοστει η μικρη? Θα ειναι τα πραγματα οπως τα περιμενω? Θα προλαβω θεσεις κενες ή στο τελος η μικρη θα μεινει και φετος σπιτι με τις γιαγιαδες??? Ουφ Ουφ Ουφ!!!!

an1cAbfVM2J0010MDAwOGQ0fDAwMDA1NTRkYXxNeSBMaXR0bGUgUHJpbmNlc3MgaXMgLi4uLg.gif
Link to comment
Share on other sites

Εχω και μια ακομα ερωτηση.. Για οποιον ξερει...

Στη φαση της προσαρμογης, πρεπει να ειναι μονο η μαμα παρουσα ή γενικοτερα καποιο οικειο προσωπο του παιδιου? Παραδειγμα, θα πρεπει να ειμαι εγω κοντα της, η μπορει να ειναι καποια απο τις γιαγιαδες της κοντα? Το ρωταω αυτο γιατι θα μου ειναι δυσκολο να λειπω, εστω και για λιγες ωρες, για 1-2 εβδομαδες καθε μερα απο τη δουλεια μου. Νομιζω οτι καταλαβαινετε.

an1cAbfVM2J0010MDAwOGQ0fDAwMDA1NTRkYXxNeSBMaXR0bGUgUHJpbmNlc3MgaXMgLi4uLg.gif
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλες.

 

VOULAL σε νιώθω απόλυτα. Μέχρι να δω τους σταθμούς πίστευα ότι οι γονείς μου που μένουν μακριά δεν είναι λύση, τώρα έχω αρχίσει να αλλάζω γνώμη. Χωρίς να θέλω να σε απογοητεύσω ο σταθμός απέναντι από το JUMBO θα πάρει μόνο 12 παιδάκια και έχουν προτεραιότητα α)τα αδελφάκια των μεγαλύτερων, β)τα παιδάκια με κοινωνικά προβλήματα (ασθένειες διαζύγια κλπ) γ) τα παιδιά με οικονομικά προβληματα, και αν σκεφτούμε ότι στην Ελλάδα όλοι έχουν και κάποιο γνωστό στη σωστή θέση .....εγώ δεν πιστεύω ότι έχω πιθανότητες. Λίγα παιδιά θα πάρουν όλοι οι δημοτικοί σταθμοί.

 

ZIMAROULIS ευχαριστώ πολύ θα πάρω τηλέφωνο άμεσα και θα σε ενημερώσω.

 

Σχετικά με τις διαφορές που αναφέρεις πραγματικά με έχουν εκνευρίσει πάρα πολύ. Σε όλους τους σταθμούς κλείνουν ραντεβού το απόγευμα, γιατί? Τι νόημα έχει να δω έναν άδειο σταθμό? Για ποια προσαρμογή μιλούν όταν πρέπει να αφήσω ένα μωρό 18 μηνών μόνο του με κάποιες άγνωστες? Τα παιδιά είναι εύπλαστα ποιος μου εγγυάται ότι αυτή η προσαρμογή θα είναι για καλό της και δεν θα τη στενοχωρίσει μόνο προσωρινά.

 

Χθές έμαθα για παιδικό σταθμό στα νότια που για αντικατάσταση κοπέλας που έλειπε έβαλαν 13 χρονών παιδάκι συγγενή μιας βοηθού. Πως μπορώ να ξέρω τι γίνεται μέσα σε οποιονδήποτε σταθμό αν δεν έχω ελεύθερη πρόσβαση ανα πάσα ώρα? Πως ξέρω οι χαμογελαστές κοπέλες πως φαίρονται στο παιδί μου?

 

Ισως είμαι πολύ υπερβολική, το δέχομαι αλλα ανησυχώ και αυτή η μυστικοπάθεια με φοβίζει πιό πολύ.

Link to comment
Share on other sites

P.Mary όσα έγραψα, τα έγραψα ως παθούσα... Φέτος κατέληξα πάντως στον Παιδότοπο, μου φάνηκε "ανοιχτό" σχολείο, με έμφαση στο παιδί και χωρίς πολλά φρου φρου κι αρώματα... Με έπεισαν. Καλή επιλογή!!!

660759jzef7rhw6w.gif
Link to comment
Share on other sites

ΘΑΛΑΣΣΑ σε ευχαριστώ και πάλι για τις συμβουλές σου. Πήρα τηλέφωνο στο Παιδότοπο και μου είπαν ότι πρέπει να μιλήσω με την υπεύθυνη γιατί το κοριτσάκι μου θα είναι μόνο 18 μηνών και παίρνουν παιδάκια απο δύο και πάνω. Θα μιλήσω μαζί της και θα δούμε..

Link to comment
Share on other sites

  • 3 χρόνια μετά...

Ψαχνομαι κι εγώ για παιδικό σταθμό και θα ήθελα να ρωτήσω κάτι...

Πόσο σημαντικό είναι να έχει ο παιδικός σταθμός air-condition? Ισως να ακούγεται λίγο περίεργη ερώτηση, αλλά πήγα να δώ σε ένα σταθμό με τον καύσωνα και δεν είδα πουθενά να έχουνε κλιματισμό.Τα παιδιά βέβαια περνάγανε καλά, αλλά, ειδικά κάποια από αυτά ήταν πολύ ιδρωμενα, μούσκεμα!

Δεν θα ήταν καλύτερα να είχε μία πιο καλή θερμοκρασία?

(Θα μου πείτε ότι το ψειρίζω, αλλά μου έκανε εντύπωση)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

καλησπερα κοριτσια!!!!!ακουσα σημερα για τα ΠΡΟΣΧΟΛΙΚΑ ΒΗΜΑΤΑ!ο γιος μου γινεται 3 τον Οκτωβρη και μενουμε νεα χαλκηδονα!!εχω ψαξει ολους τους ιδιωτικους στα ανω πατησια, φιλαδελφεια, γαλατσι!!!αλλος εχει τα θετικα του, αλλος τα αρνητικα του απλα ειναι πολυ ακριβοι οι πολυ ωραιοι!αυτος ειναι καλος?:P

Link to comment
Share on other sites

Για τον συγκεκριμένο σταθμό δεν έχω άποψη.

 

Έχοντας εμπειρία από άλλο σταθμό της περιοχής θέλω να πω στις μαμάδες που βρίσκονται στη διαδικασία αναζήτησης να είναι πολύ προσεχτικές και πριν κατασταλάξουν να έχουν στο μυαλό τους μια ιεράρχηση αυτών που θεωρούν εκείνες σαν σημαντικά στοιχεία. Πολύ δύσκολα θα βρεθεί σταθμός που θα τα συγκεντρώνει όλα, όμως επειδή πολλές φορές ένα ωραίο κτίριο ή μία ευγενική γραμματέας μπορεί να μας παρασύρει, είναι πολύ σημαντικό θεωρώ για να διαμορφώσεις αντικειμενική άποψη να παρατηρήσεις το σταθμό όταν δεν σε περιμένουν.

 

Πρόσβαση συνήθως δεν μπορείς να έχεις χωρίς ραντεβού-που τελικά αν αυτό επιτρεπόταν για μένα θα ήταν θετικότατο στοιχείο για την επιλογή- ωστόσο ακόμα και η εξωτερική παρατήρηση αν πχ ακούγονται κλάματα, αν στην αυλή παίζουν χαρούμενα παιδιά, αν η αυλή όντως χρησιμοποιείται είναι σημαντικά στοιχεία. Επιπλέον, απαραίτητο το ραντεβού με τη δασκάλα του παιδιού πριν το γράψετε, έχει κάθε δικαίωμα ο γονιός να γνωρίζει τη δασκάλα και όχι την υπεύθυνη του σταθμού. Επιμείνετε όσο γίνεται να δείτε την αίθουσα που θα κάνει μάθημα το παιδί σας, την δική του αίθουσα όχι μία οποιαδήποτε αίθουσα του σχολείου, προσοχή στις γενικότητες τα παιδιά αλλάζουν συνεχώς αίθουσα για να μην βαριούνται, ζητείστε επιβεβαίωση των παιδιών που αντιστοιχούν σε κάθε δασκάλα και αν υπάρχουν βοηθοί για τη συγκεκριμένη τάξη-φυσικά η απάντηση δεν ξέρω αν θα είναι ειλικρινής-, αν όμως σας πούνε ότι τα παιδιά είναι πχ 10 και το νηπιάκι σας αρχίζει να απαριθμεί από τη 2η εβδομάδα 15 ονόματα κάτι δεν πάει καλά, γενικότητες όπως πχ γνώρισε κι άλλα παιδιά στο σχολικό και τα μπέρδεψε μη σας πείθουν πολύ εύκολα. Ρωτήστε πόσα τμήματα υπάρχουν σε κάθε ηλικία και αν υπάρχουν διαφορετικές δασκάλες γι αυτά.

 

Είναι πολλά αυτά που θέλω να γράψω θα αρκεστώ όμως στο παραπάνω.

Κάτι τελευταίο, ακούστε το ένστικτό σας, αν ένα καμπανάκι σας λέει ότι κάτι δεν πάει καλά ψάξτε το παραπάνω, σε καμία περίπτωση δεν χάνετε κάτι κι ας σας κατηγορήσουν ότι είστε ψείρας, εμπιστεύεστε το παιδί σας και ψέματα, αοριστίες και γενικεύσεις δεν πρέπει να δέχεστε.

 

Συγνώμη αν σας κούρασα...

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...