Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

4D Υπέρηχος. Ναι ή Όχι?


Recommended Posts

Η γυναίκα μου είναι στον 7ο μήνα και στο τέλος του, μας είπε η γιατρός να κάνουμε εξέταση Doppler. Σκεφτήκαμε με την γυναίκα μου να κάνουμε τον υπέρηχο αυτό έγχρωμο (4D) και όχι απλό. Η διαφορά στο κόστος είναι πολύ μικρή. Θα ήθελα να μάθω αν έχετε κάνει και εσείς έγχρωμο υπέρηχο (4D) και σε ποιόν μήνα και εάν πραγματικά είχε διαφορά σε σχέση με τον απλό υπέρηχο.

Φιλικά

Γιάννης

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 73
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • JDP

    JDP 11 δημοσιεύσεις

  • galat

    galat 6 δημοσιεύσεις

  • Jen.

    Jen. 6 δημοσιεύσεις

  • xazomama

    xazomama 4 δημοσιεύσεις

αν και δεν έχω κάνει τέτοιου είδους υπέρηχο, να είσαι σίγουρος ότι αν έπρεπε να κάνω τώρα doppler, αυτόν θα επέλεγα. Μπορεί να μην έχει ουσιαστικές διαφορές στη διάγνωση, αλλα έχει περισσότερη πληροφορία...οπότε γιατί όχι; :wink:

 

Ιωακείμ το αγγελούδι μου!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, τι είναι η εξέταση Doppler, και για ποιο λόγο γίνεται?

To Doppler χρησιμεύει για να διαπιστωθεί αν αιματώνεται καλά ο πλακούντας και σε τι κατάσταση είναι το αμνιακό υγρό. Είναι και αυτό υπέρηχος αλλά κρατάει λίγο παραπάνω από τον κανονικό και γίνετε κοντά στην 30ή εβδομάδα της κύησης.

Μπορείς να διαβάσεις και άλλες πληροφορίες ΕΔΩ

Φιλικά

Γιάννης

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

κανε τον αν δεν εχει διαφορα μεγαλη στο κόστος και ζητα να σου τον γραψουν σε dvd, θα μεινει ωραιο αναμνηστικό.

Αυτό θέλω και εγώ αλλά από ότι ξέρω το ΙΑΣΩ έχει σταματήσει να δίνει αντίγραφα τέτοιων εξετάσεων. Το έμαθα όταν είχα ζητήσει να πάρω αντίγραφο από το Β' επιπέδου. Υπάρχει κάποιος τρόπος να το διεκδικήσω?

Φιλικά

Γιάννης

Link to comment
Share on other sites

Κι εμένα το ίδιο μου είπαν στο Β επιπέδου... κρίμα! Πάντως αν τελικά αποφασίσεις να κάνεις το 4D ενημέρωσέ με! στις ίδιες μέρες ή λιγο αργότερα θα το κάνω κι εγω...

 

.png

eNeap2.pngNziDp2.png
Link to comment
Share on other sites

Γιατί δεν δίνουν? Φοβουνται λαθος διαγνωση και δεν θελουν αποδεικτικα στοιχεία? Δεν καταλαβαίνω το λόγο? Ο γιατρός σας δε συνεργαζεται με άλλο διαγνωστικό κεντρο που να δίνουν αντίγραφο?

Link to comment
Share on other sites

galat θα σε ενημερώσω όταν το κάνουμε. Έχουμε ραντεβού στο Ιασώ 27/10 για να κάνει την εξέταση.

 

ilonka19 μάλλον κάτι τέτοιο θα έχει γίνει. Η γιατρός μας είπε ότι εξετάσεις μπορούμε να κάνουμε όπου θέλουμε αλλά προτιμάει η γυναίκα μου στο Ιασώ που είναι και η γιατρός και αισθάνεται και πιο άνετα γιατί κάθε φορά είναι δίπλα της ακόμα και στις απλές εξετάσεις αίματος.

Φιλικά

Γιάννης

Link to comment
Share on other sites

Την επόμενη εβδομάδα θα κάνω τον υπέρηχο για την αυχενική διαφάνεια, ο γιατρός πρόκειται να μου δώσει έγχρωμες φωτό και dvd.

Χωρίς να ξέρω και πολλά, πιστεύω πως αν πάτε σε ιδιώτη γιατρό θα σας δώσει σίγουρα αντίγραφο της εξέτασης (εφόσον το θέλετε τόσο πολύ για αναμνηστικό)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σκέφτομαι σοβαρά να κάνει έναν ακόμα 4D υπέρηχο κάπου αλλού, αν τελικά αξίζει, μόνο και μόνο για να το έχουμε σαν ενθύμιο.

Βέβαια την τελική απόφαση θα την έχει η γυναίκα μου που όμως δεν νομίζω να έχει αντίρρηση.

Φιλικά

Γιάννης

Link to comment
Share on other sites

Γιατί δεν δίνουν? Φοβουνται λαθος διαγνωση και δεν θελουν αποδεικτικα στοιχεία? Δεν καταλαβαίνω το λόγο? Ο γιατρός σας δε συνεργαζεται με άλλο διαγνωστικό κεντρο που να δίνουν αντίγραφο?

 

Μάλλον είναι η τακτική τους τέτοια... Δεν ξέρω αν γίνεται σε όλα τα νοσοκομεία αλλά και στο δικό μας εδώ στο Βόλο όσες έγκυες παρακολουθούνται από γιατρούς και γεννάν εκεί, δεν παίρνουν ποτέ καμμιά εξέταση στα χέρια τους. Είναι λίγο "σπάσιμο". Είναι ωραίο να έχεις την πορεία της εγκυμοσύνης σε φωτογραφίες και dvd.

Εγώ έχω σε έγχρωμη φώτο και σε dvd τον Β επιπέδου. Είναι ωραίο να βλέπεις το μωράκι σου πριν ακόμα γεννηθεί.... Εμένα μου είχε κάνει φοβερή εντύπωση.

sL7ap2.png

Link to comment
Share on other sites

ναι είναι φανταστικό... δυστυχώς το μηχάνημα του γιατρού μου είναι ασπρόμαυρο και σχετικά παλιάς τεχνολογίας, οπότε στον μηνιαίο έλεγχο μονο ασπρόμαυρες φωτό έχω... κάτι είναι κι αυτό...ας μην ξεχνάμε ότι είναι εργαλείο μετρήσεων και παρακολούθησης οπότε δεν βαριέσαι...

 

.png

eNeap2.pngNziDp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα. Δεν ξέρω σε ποιό μήνα δείχνει καλύτερα το 4d, αλλά μπορώ να σου πώ γιατί δεν δίνουν τον υπέρηχο σε κασσέτα γιατί το ρώτησα την προηγούμενη φορά που πήγα για Α επιπέδου. Δεν δίνουν λοιπόν αντίγραφο σε βίντεο γιατί πολλοί γονείς που το μωρό τους γεννιόταν με κάποιο πρόβλημα, κάναν μήνυση στο μαιευτήριο οτι δήθεν άλλαξε το μωρό τους με κάποιο άλλο άρρωστο, και χρησιμοποιούσαν τον υπέρηχο για να αποδείξουν οτι το δικό τους μωρό ήταν καλά. Απ'όσο μου έχουν πεί οι γιατροί, ο υπέρηχος σου δίνει μια εικόνα του μωρού αλλά δεν κάνει και αναλυτική εξέταση του μωρού. Παρηγορήσου λοιπόν με το γεγονός οτί θα τον πάρεις τυπωμένο (σα φωτογραφίες).

Πες μας πάντως πως είναι γιατί και εγώ λέω να κάνω 4d για το Β' επιπέδου.

Μαμά της Ναταλίας και της Λυδίας...

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχω κανει 4D ομως ο γιατρος που εκανα τους υπερηχους ειχε εγχρωμο μηχανημα και ηταν σαν να το βλέπω στην πραγματικοτητα...

Αν ομως θελετε να το κρατησετε υπαρχει καποιο κεντρο στην Αθηνα που κανει τετοιους υπερηχους και σου δινει φωτο και DVD και επισης φτιαχνουν σε CD τους χτυπους της καρδιας του μωρου σε συνδιασμο με μουσικη και διαφορα αλλα κολπα .. Ομως εκει πας καθαρα γι αυτο το λογο (αναμνηστικα) και δεν κανουν εξετασεις ιατρικες. Κοστιζει γυρω στα 100 ευρω. Αν καταφερω να βρω τη διευθυνση θα σας την πω...

O5Lop2.png

kIP3p2.png

Link to comment
Share on other sites

Στον γιό μου είχα κάνει και την αυχενική διαφάνεια και τη B-επιπέδου σε ένα εξειδικευμένο κέντρο στο Kολωνάκι, όπου μου τα είχαν γράψει σε κασέτα για βίντεο με εικόνα και ήχο. Iδίως η B-επιπέδου που ήταν έγχρωμη ήταν καταπληκτική!

Eίναι καταπληκτικό αναμνηστικό και όχι μόνο. Mέχρι να γεννήσω, την έβλεπα συνέχεια και ονειρευόμουν το παιδάκι μου!

Eίδα μια φορά την κασέτα μετά τη γέννα και έπαθα πλάκα με την ομοιότητα του παιδιού!

H εικόνα του παιδιού είναι αρκετά λεπτομερής και ανταποκρίνεται επάξια στην πραγματικότητα.

Tο κόστος, αν θυμάμαι καλά, ήταν λίγο "τσιμπημένο", αλλά αξίζει τα λεφτά του.

Kαι παρόλο που τώρα είμαστε αρκετά στριμωγμένοι οικονομικά, θα προσπαθήσω να τις κάνω και στο 2ο. Πραγματικά αξίζουν!

Με τα παιδιά μου, ξαναγεννιέμαι...

bUwEp2.png

Link to comment
Share on other sites

Αν έχεις διεύθυνση please στείλε μου πμ

 

και εγω ειχα παει στο κολωνακι και ειχα παρει κασσετα με τον υπερηχο.

εγω πηγα πατριαρχου ιωακειμ 19

κολωνακι 2 οροφος

παπαναγιωτου γιωργος

ΕΜΒΡΥΟ

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...