Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Εμψυχωτες σε παιδικα παρτυ-Τι παρατηρησα


Recommended Posts

Θα πιαστώ από το δικό σου κείμενο, αλλά ουσιαστικά τα σχόλια είναι γενικά προς την όλη συζήτηση και όχι προσωπικά για σένα.

 

Θα παρουσιάσω λίγο την άποψή μου, και θα ήθελα να μάθω λίγο περισσότερο τους λόγους που κάνουν κάποιον να πάρει έναν ανιματέρ. Αφορά μόνο τη διαχείριση του πλήθους των παιδιών ή υπάρχουν κι άλλα πράγματα που έχει κάποιος στο νου του όταν προβαίνει σε μια τέτοια επιλογή;

 

 

Αυτό που διαβάζω, ότι τα παιδιά με τους συντονιστές δεν εξασκούν τη δημιουργικότητά τους, δεν με βρίσκει σύμφωνη.

 

Αν εμείς με τους φίλους μας εμπιστευτούμε επαγγελματία ψυχαγωγό , πχ πάμε στον τραγουδιστή που μας αρέσει, σημαίνει ότι στερούμαστε δημιουργικότητας επειδή δεν δημιουργούμε εμείς θέαμα , αλλα το θέαμα δημιουργείται για εμάς?.....

 

Βασικά... θα έλεγα πως ναι.

Η ξεχωριστή μέρα κατά τη γνώμη μου είναι μια ευκαιρία για να βρεθούμε φίλοι, να μιλήσουμε, να αλληλεπιδράσουμε να καλαμπουρίσουμε και γενικά να περάσουμε λίγο ακόμα χρόνο μαζί με καλή διάθεση. Τι πιο όμορφο από το να περάσεις μια τέτοια μέρα με αγαπημένους ανθρώπους και να μοιραστείς τη στιγμή; Να φτιάξεις ένα γλυκό για να τους τιμήσεις ή κάποιο έδεσμα κτλ ...

 

Όλο αυτό σαμποτάρεται εντελώς με μια έξοδο π.χ. σε κάποιο ορθάδικο ή στα μπουζούκια για να ακούσω κάποιον καλλιτέχνη και με το ζόρι να ακούσω τη μισή ατάκα που θα καταφέρει να ξεφωνίσει ο διπλανός μου. Κάποιο άλλο ΣΚ μπορεί να φιλοξενήσει μια τέτοια έξοδο, αλλά όχι σε μια "ξεχωριστή μέρα".

 

Ομοίως και στα παιδιά. Αν θέλω κάποια στιγμή να τα πάω να δουν μια παράσταση σε τσίρκο ή να περάσουμε κάποιο απόγευμα δημιουργικής απασχόλησης ή κτλ κτλ Αλλά η "ξεχωριστή" μέρα είναι μέρα για φίλους, επικοινωνία, παιχνίδι και χαρά που πηγάζει από τα ίδια και όχι από κάποιον τρίτο.

 

 

Δε μου αρέσει σε "ξεχωριστές μέρες" να εξαρτώ τη διασκέδασή μου και αντίστοιχα και των παιδιών μου, από τρίτους (δηλαδή εκτός παρέας) ανθρώπους. Θέλω να μπορούν τα παιδιά να έχουν την ικανότητα να δημιουργούν το κέφι και όχι να συμμετέχουν σε κατά-παραγγελία κέφι που κάποιος άλλος δημιούργησε.

 

Δε λέω πως αν κάποιος πάρει ανιματερ τα παιδιά ξαφνικά θα χάσουν την ικανότητα να δημιουργούν το δικό τους κέφι. Αλλά αφού θέλω κάτι ξεχωριστό για αυτή τη μέρα... δε μου κάνει το "φυτευτό" κέφι ενός ανιματέρ, αλλά προτιμώ το "πηγαίο" των παιδιών. (Σε βάφτιση ας πούμε, που τα θέλουμε όλα πιο οργανωμένα εκεί ίσως να ταίριαζε περισσότερο).

 

 

Σημείωση: Επειδή δε θα ήθελα να με παρεξηγήσει κάποιος... Όσα γράφω είναι καθαρά προσωπική άποψη και ο μόνος λόγος που την εκφράζω είναι για να ακούσω "την άλλη άποψη" με την οποία δεν είμαι τόσο εξοικειωμένη. Δεν υπάρχει καμία πρόθεση για να υποτιμηθούν επιλογές. Όλες για μένα είναι σεβαστές.

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 68
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

....

 

Πιο πολλά "στρατιωτικά παραγγέλματα" ακούω όταν δεν υπάρχει απασχόληση, "μην τρέχεις", "μη φωνάζεις" , "μην ανεβαίνεις στους καναπέδες" "μην τσακώνεστε" κλπ. από γονείς που αγωνιούν μήπως τα βλαστάρια τους γίνονται ενοχλητικά.

....

 

Αυτό πάλι... είναι σωστό! Καλή παρατήρηση! :lol:

(Έχεις ένα πόντο υπέρ των ανιματέρ*... παρόλο που γενικώς δε συμφωνώ με την ιδέα της απασχόλησής τους! :))

 

 

edit: *αν και μπορεί κάποιος να αποφύγει τα στρατιωτικά παραγγέλματα με 1-2 βασικές κατευθύνσεις, οπότε πάλι βγάζω οφφ τον ανιματέρ. :P )

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites

Θα πιαστώ από το δικό σου κείμενο, αλλά ουσιαστικά τα σχόλια είναι γενικά προς την όλη συζήτηση και όχι προσωπικά για σένα.

 

Θα παρουσιάσω λίγο την άποψή μου, και θα ήθελα να μάθω λίγο περισσότερο τους λόγους που κάνουν κάποιον να πάρει έναν ανιματέρ. Αφορά μόνο τη διαχείριση του πλήθους των παιδιών ή υπάρχουν κι άλλα πράγματα που έχει κάποιος στο νου του όταν προβαίνει σε μια τέτοια επιλογή;

 

 

 

Βασικά... θα έλεγα πως ναι.

Η ξεχωριστή μέρα κατά τη γνώμη μου είναι μια ευκαιρία για να βρεθούμε φίλοι, να μιλήσουμε, να αλληλεπιδράσουμε να καλαμπουρίσουμε και γενικά να περάσουμε λίγο ακόμα χρόνο μαζί με καλή διάθεση. Τι πιο όμορφο από το να περάσεις μια τέτοια μέρα με αγαπημένους ανθρώπους και να μοιραστείς τη στιγμή; Να φτιάξεις ένα γλυκό για να τους τιμήσεις ή κάποιο έδεσμα κτλ ...

 

Όλο αυτό σαμποτάρεται εντελώς με μια έξοδο π.χ. σε κάποιο ορθάδικο ή στα μπουζούκια για να ακούσω κάποιον καλλιτέχνη και με το ζόρι να ακούσω τη μισή ατάκα που θα καταφέρει να ξεφωνίσει ο διπλανός μου. Κάποιο άλλο ΣΚ μπορεί να φιλοξενήσει μια τέτοια έξοδο, αλλά όχι σε μια "ξεχωριστή μέρα".

 

Ομοίως και στα παιδιά. Αν θέλω κάποια στιγμή να τα πάω να δουν μια παράσταση σε τσίρκο ή να περάσουμε κάποιο απόγευμα δημιουργικής απασχόλησης ή κτλ κτλ Αλλά η "ξεχωριστή" μέρα είναι μέρα για φίλους, επικοινωνία, παιχνίδι και χαρά που πηγάζει από τα ίδια και όχι από κάποιον τρίτο.

 

 

Δε μου αρέσει σε "ξεχωριστές μέρες" να εξαρτώ τη διασκέδασή μου και αντίστοιχα και των παιδιών μου, από τρίτους (δηλαδή εκτός παρέας) ανθρώπους. Θέλω να μπορούν τα παιδιά να έχουν την ικανότητα να δημιουργούν το κέφι και όχι να συμμετέχουν σε κατά-παραγγελία κέφι που κάποιος άλλος δημιούργησε.

 

Δε λέω πως αν κάποιος πάρει ανιματερ τα παιδιά ξαφνικά θα χάσουν την ικανότητα να δημιουργούν το δικό τους κέφι. Αλλά αφού θέλω κάτι ξεχωριστό για αυτή τη μέρα... δε μου κάνει το "φυτευτό" κέφι ενός ανιματέρ, αλλά προτιμώ το "πηγαίο" των παιδιών. (Σε βάφτιση ας πούμε, που τα θέλουμε όλα πιο οργανωμένα εκεί ίσως να ταίριαζε περισσότερο).

 

 

Σημείωση: Επειδή δε θα ήθελα να με παρεξηγήσει κάποιος... Όσα γράφω είναι καθαρά προσωπική άποψη και ο μόνος λόγος που την εκφράζω είναι για να ακούσω "την άλλη άποψη" με την οποία δεν είμαι τόσο εξοικειωμένη. Δεν υπάρχει καμία πρόθεση για να υποτιμηθούν επιλογές. Όλες για μένα είναι σεβαστές.

 

 

Θα μιλήσω για μένα , γιατί προτιμώ το διασκεδαστή ( με τη μια και μοναδική προυπόθεση να είναι καλός! Να τηρεί δηλαδή κάποιες ποιοτικές προδιαγραφές που προσωπικά θέτω, αλλιώς καλύτερα να λείπει)

 

Κρατά τα παιδιά απασχολημένα και έτσι οι γονείς μπορούν κάπως και αυτοί να χαλαρώσουν γιατί ξέρουν ότι τα παιδιά τους έχουν κάποια επιτήρηση.

 

Δίνω την ευκαιρία στα παιδιά να γίνουν μια ομάδα, καθώς δεν σημαίνει ότι όλα γνωρίζονται ή κάνουν παρέα. Μπορεί άλλα να είναι από το σχολείο , άλλα συγγενείς, άλλα παιδιά φίλων κτλ. Με ένα δύο ομαδικά παιχνίδια σπάει ο παγος... Τα μικρά παιδιά , ιδίως , νομίζω απολαμβάνουν να έχουν έναν μεγάλο στο παιχνίδι τους και να τα παροτρύνει...

 

Ένα σκετσάκι, μια παντομίμα , ένα μικρό θεατρικό μπορεί να αφήσει μια θύμιση ξεχωριστή για ένα πάρτυ.( Να , πριν λίγες μέρες πήγα σε ένα πάρτυ, και ηταν εκεί ο .. Άγιος Βασίλης.Διηγήθηκε μια ιστορία από τα ταξίδια του, ήταν πολύ διασκεδαστική και η ιστορία δεν τελείωνε , τα παιδιά είχαν τόσες μα τόσες ερωτήσεις! Θα τη θυμάμαι για πολύ καιρό αυτήν την ιστοριούλα,( είχα στήσει και εγώ αυτί σαν παιδί) , μια νύχτα του Χειμώνα, μαζί με φίλους , μικροί και μεγάλοι να ακούμε ιστορίες από τον Άγιο Βασίλη, σαν παραμύθι μου φάνηκε.).

 

Mήπως όμως εξαρτώ τη διασκέδαση των παιδιών και λοιπών καλεσμένων από τρίτους? Ναι το κάνω, γιατί παραδέχομαι ότι υπάρχουν επαγγελματίες που ξέρουν καλύτερα από μένα πώς να περάσουν 40 άτομα από 3 έως 53 καλά. Αν τελικά περάσουν καλά , αυτό μου αρκεί.

 

(Τώρα για γιορτή για μεγάλους: To ιδανικό για μένα θα ήταν να τους καλέσω σπίτι, να μαγείρευα εγώ και ο σύζυγος ξεχωριστές συνταγές , τίποτα έτοιμο, , να έβαζα ωραία μουσική και να άναβα αρωματικά κεριά για ατμόσφαιρα... και να υποδεχόμουν τους φίλους μου.

Στα ορθάδικα ή στα μπουζούκια δεν θα τους πήγαινα, να περάσουν καλά είπαμε θέλω όχι να τους... βασανίσω...)

Link to comment
Share on other sites

Κατ' αρχήν, σ' ευχαριστώ για την κατατοπιστικότατη παρουσίαση της άποψής σου. Έτσι όπως το θέτεις φαίνεται ενδιαφέρον και έχει αρκετά σημεία συμβατά με το είδος διασκέδασης που θεωρώ όμορφο. Εξακολουθώ να διατηρώ τις επιφυλάξεις μου για το πόσο είναι απαραίτητο κάτι τέτοιο να συμβεί από κάποιον επαγγελματία. Αυτό το ρόλο π.χ. μπορεί να τον παίξει κάποιος από τους παρευρισκόμενους ενηλίκους, αλλά αυτό δεν είναι του παρόντος.

 

Πάντως αυτό που παρουσίασες δείχνει πιο φυσιολογικό από την πομπώδη εικόνα που είχα για τους διασκεδαστές πριν.

 

Αλήθεια, τι κριτήρια θέτεις για αυτούς; Δηλαδή, όταν θες να τους επιλέξεις, τι κάνεις; Πώς εξασφαλίζεις ότι θα παρέχουν αυτό που επιθυμείς και δε θα βρεθείς προ εκπλήξεων;

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites

Καλη ολη αυτη η αναλυση, αλλα στην τελικη οσον αφορα στη διασκεδαση, περι ορεξεως....δε νομιζω λοιπον οτι αντικειμενικα, μπορει καποιος να καταληξει καπου.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κατ' αρχήν, σ' ευχαριστώ για την κατατοπιστικότατη παρουσίαση της άποψής σου. Έτσι όπως το θέτεις φαίνεται ενδιαφέρον και έχει αρκετά σημεία συμβατά με το είδος διασκέδασης που θεωρώ όμορφο. Εξακολουθώ να διατηρώ τις επιφυλάξεις μου για το πόσο είναι απαραίτητο κάτι τέτοιο να συμβεί από κάποιον επαγγελματία. Αυτό το ρόλο π.χ. μπορεί να τον παίξει κάποιος από τους παρευρισκόμενους ενηλίκους, αλλά αυτό δεν είναι του παρόντος.

 

Πάντως αυτό που παρουσίασες δείχνει πιο φυσιολογικό από την πομπώδη εικόνα που είχα για τους διασκεδαστές πριν.

 

Αλήθεια, τι κριτήρια θέτεις για αυτούς; Δηλαδή, όταν θες να τους επιλέξεις, τι κάνεις; Πώς εξασφαλίζεις ότι θα παρέχουν αυτό που επιθυμείς και δε θα βρεθείς προ εκπλήξεων;

Προσωπικά εγώ όσα πάρτυ έχω κανει τα κάνω σε συγκεκριμένο παιδότοπο (όχι φουσκωτά, είναι χώρος δραστηριοτήτων) που έχουν συγκεκριμένους ανθρώπους που κάνουν αυτήν τη δουλεια και την οποία κάνουν πολύ καλά.

 

Αν χρειαζόταν να επιλέξω για δικό μου χώρο ,φαντάζομαι θα έψαχνα κάποιον μέσω γνωστού μου. Επίσης , επειδή δεν θα ήθελα να βρεθώ προ εκπλήξεως, θα επέλεγα κάποιον που ηδη έχω δει

 

Θα ήθελα να μάθω το πλήρες πρόγραμμα που θα ακολουθούσε, κατασκευές , δραστηριότητες, παιχνίδια, όλα με λεπτομέρεια και αν κάτι δεν το ήθελα θα το συζητούσα. Σίγουρα όμως με ενδιαφέρει να σέβεται τις ευαισθησίες και τη νομημοσύνη των παιδιών. Ακολουθώ λίγο και το ένστικτο μου σε αυτα , που συνήθως με καθοδηγεί σωστά.Συνήθως , όπως και για πολλους επαγγελματίες τώρα πλέον, βρίσκεις και σχόλια στο internet. Mε αυτά τα κριτήρια θα επέλεγα και ο θεος βοηθός.

Link to comment
Share on other sites

Θα παρουσιάσω λίγο την άποψή μου, και θα ήθελα να μάθω λίγο περισσότερο τους λόγους που κάνουν κάποιον να πάρει έναν ανιματέρ. Αφορά μόνο τη διαχείριση του πλήθους των παιδιών ή υπάρχουν κι άλλα πράγματα που έχει κάποιος στο νου του όταν προβαίνει σε μια τέτοια επιλογή;

 

 

Για εμένα αφορά μόνο τη διαχείριση του πλήθους των παιδιών, όταν αυτά είναι πάρα πολλά.

 

Επίσης προσπαθώ να περάσω στα παιδιά μου ότι τα γενέθλια είναι πράγματι μια ξεχωριστή μέρα που την περνάμε με τους αγαπημένους μας συγγενείς και φίλους, με εκείνους που κάνουμε πιο πολύ παρέα. Όχι με όλη την τάξη, όχι με 150 καλεσμένους. Με λίγους και καλούς.

 

Έχουν περάσει και γενέθλια που δεν έχουμε κάνει απολύτως τίποτα. Παρά μόνο συγκεντρώθηκε η στενή οικογένεια, με 4-5 παιδάκια, παίξανε, διασκεδάσανε κτλ

 

Αν για κάποιο λόγο κάνω κάτι που περιλαμβάνει πολλούς καλεσμένους, πολλά παιδιά κτλ, τότε ναι θα καλέσω και ανιματέρ (αν βγαίνω οικονομικά) για τη διαχείριση του πλήθους. Αλλά συνήθως δεν θέλω να έχω τόσο πλήθος. Στις βαπτίσεις που είχα και κάλεσα ανιματέρ, διαχειρίστηκε τα παιδιά υπέροχα και εκείνα διασκέδασαν αντί να πηγαίνουν από τραπέζι σε τραπέζι.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

γεια σας ειμαι καινουργια εδω, και διαβασα ολη τη συζητηση η οιποια μου φανηκε και εξαιρετικα ενδιαφερουσα! η αληθεια θεωρω οτι ειναι καπου στη μεση! τα παιδια δε χρειαζονται συνεχως διασκεδαστες, παιδαγωγους, δασκαλους, γονεις και τα λοιπα. χρειαζονται ελευθερο χρονο στον οποιο θα παιζουν μονα τους και μεταξυ τους, οπως μονο αυτα ξερουν, ανακαλυπτοντας τη μαγεια του παιχνιδιου και της επικοινωνιας. οταν ειναι πολλα παιδια σε καποιο σπιτι σαφως χρειαζονται καποιες φορες να συντονιζονται. αυτο πρεπει να γινεται ποιοτικα και χωρις να πιεζει τα παιδια η να τα εξαναγκαζει να παιξουν ! θα πρεπει ο παιδαγωγος να εχει το ταλεντο να τραβα την προσοχη των παιδιων και να δημιουργει χωρο για την εξαπλωση της φαντασιας του παιδιου και την παλη ταυτοχρονα διασκεδαση του.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...
Επαναφέρω το θέμα, θέλοντας να μάθω εμπειρίες από γονείς που κάλεσαν διασκεδαστές στο σπίτι.

Θετικά/αρνητικά/συμβουλές κτλ:)

Θα ξανακαλούσατε;

 

Γεια σου Deanerys_T.

Θα σου πω ότι ήμουν εντελώς αρνητική στο θέμα, μέχρι που μου τον έφερε η νονά του μικρού μου γιου ως δώρο για τα γενέθλιά του (ένα από τα δώρα, συγκεκριμένα). Τα γενέθλια στο σπίτι. Μόνο θετικά σχόλια θα σου πω, αλλά πρέπει να λάβεις υπόψιν σου ότι :

1) Είχα 7 παιδάκια από 3-5 ετών, δηλαδή ηλιακά ταίριαζαν.

2) Τον είχα μόνο για μία ώρα. Το πάρτυ κράτησε περίπου 3-4 ώρες, ήταν ωραίο που έστω κ μία ώρα τα παιδιά είχαν κατευθυνόμενη διασκέδαση, ή όπως αλλιώς θέλεις να το ονομάσεις.

Τα παιδιά πέρασαν πολύ ωραία μαζί του, με ομαδικά παιχνίδια, συμμετείχαν όλα. Και σκέφτομαι κ του χρόνου με το καλό, να τον ξανακαλέσω.

 

Στα δε γενέθλια του μεγάλου μου γιου εφέτος, που τα έκανα σε παιδότοπο, είχα και "μάγο", περίπου 45', και επίσης έχω πολύ καλά σχόλια να κάνω. Ειδικά ο γιος μου, νομίζω ότι δεν έχει ξαναπεράσει καλύτερα.

 

Δηλαδή, είμαι υπέρ αλλά όχι για όλη την διάρκεια του πάρτυ και αρκεί να είναι "κάπως" συνομήλικα τα παιδιά.

Αυτά από εμένα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λοιπόν...

 

Όταν η κόρη μας τελείωνε το προνήπιο της κάναμε ένα πάρτυ στο σπίτι - στην αυλή συγκεκριμένα - όπου καλεσμένα ήταν περίπου 20 παιδάκια με τους γονείς τους. Επειδή ορισμένα από αυτά, ζωή να χουνε, τα είχα δει να δημιουργούνε χάος σε άλλο πάρτυ σε σπίτι (με αποτέλεσμα το κοριτσάκι που έκανε το πάρτυ να κλαίει γιατί της είχαν σπάσει παιχνίδια...) καλέσαμε 2 κοπελίτσες - ανιματρίς - και μετά τη δύση του ηλίου παρακολουθήσαμε καραγκιόζη (από άλλον επαγγελματία του είδους). Το φαγητό το επιμελήθηκα η ίδια και το πάρτυ μας κόστισε όσο σε έναν παιδότοπο.

 

Όταν τελείωνε το νηπιαγωγείο κάναμε πάλι πάρτυ αλλά αυτή τη φορά ήθελε μόνο κορίτσια. Περίπου 15 παιδάκια χωρίς ανιματρίς αυτή τη φορά. Ντύθηκε Έλσα η ανιψιά μου (24 ετών τότε) και καθόταν απλά μαζί τους όταν ζωγράφιζαν κάτι χάρτινες κορώνες που είχα πάρει από το J.....bo. Μόνο που την έβλεπαν χοροπηδάγανε γύρω της και την αγκαλιάζανε, δεν χρειαζόταν να κάνει τίποτα, πραγματικά! :lol: Παίξαμε πινιάτα και τους έκανα face painting. Ξαναείδαμε καραγκιόζη γιατί τελικά αυτό τους άρεσε πολύ από το προηγούμενο πάρτυ, όπως και της κόρης μου.

 

Φέτος δεν κάναμε καλοκαιρινό πάρτυ στο σπίτι, λόγω πένθους, θα κάνουμε όμως τον Οκτώβρη στα γενέθλιά της. Και εκεί είμαι λίγο σφιγμένη. Αν θα πρέπει να γίνει μέσα στο σπίτι, ο μόνος χώρος που μπορώ να μαζέψω τα παιδιά είναι στον ξενώνα που όμως θα πρέπει να είναι το πολύ 10-12 παιδάκια. Και τι να τα κάνω? Ανιματέρ δεν θέλω, είναι μεγάλα πια και τον βαριούνται, καραγκιόζη μπορεί να θέλουν αλλά δεν χωράει στον ξενώνα, και επειδή ο κλειστός χώρος περιορίζει πολύ τις δραστηριότητες που μπορούν να γίνουν, έχω λίγο πελαγώσει. Από χώρους έξω οι παιδότοποι δεν μ'αρέσουν ιδιαίτερα, αλλά δεν βρίσκω και κάτι σε λογική τιμή που να μου αρέσει. Με την μικρή μου δεν το έχω συζητήσει ακόμα γιατί θα την ξεσηκώσω και δεν θέλω από τώρα. Τεσπα...

 

 

Σε γενικές γραμμές... Ο ανιματέρ - όταν φυσικά είναι καλός στη δουλειά του - είναι για πιο μικρές ηλικίες νομίζω. Σε πάρτυ που γίνονται εκτός σπιτιού ίσως και να μην χρειάζεται, εξαρτάται από τον χώρο. Δυστυχώς όμως έχω δει πάρτυ σε σπίτια που ο ανιματέρ καλείται να παίξει τον ρόλο του θηριοδαμαστή διότι κάποια από τα παιδάκια αφήνονται ελεύθερα από τους γονείς τους να σπάσουν λερώσουν, καβαλήσουν έπιπλα κοκ. Και νομίζω ότι οι περισσότεροι γονείς γι'αυτό τον θέλουν...

Link to comment
Share on other sites

annoulen, συμφωνώ. Ο ανιματέρ συνήθως δεν παρευρίσκεται σε όλη τη διάρκεια του πάρτυ. Και εγώ θα τον προτιμούσα για 1-2 ώρες το πολύ και να παρευρίσκεται στο σβήσιμο της τούρτας...

Όσο για τις ηλικίες, έχω δει ικανούς ανιματέρ να διαχειρίζονται παιδιά όλων των ηλικιών ταυτόχρονα.

Το facepainting συνήθως το βρίσκω ανούσιο, γιατί παίρνει πολύ χρόνο, τα παιδάκια περιμένουν στην ουρά και συνήθως αρχίζουν να εκνευρίζονται...

 

livinath, τώρα τελευταία έχω δει πολλά πάρτυ με μάγους όπου τα παιδάκια (και μεγαλύτερων ηλικιών) παρακολουθούν με μεγάλη προσήλωση.

Θα μπορούσες ίσως να κάνεις ένα πάρτυ στον ξενώνα που λες, με όσα παιδάκια νομίζεις ότι χωράνε και με ένα πρόγραμμα που να ανταποκρίνεται στην ηλικία τους.

Προσωπικά μου αρέσουν οι ομαδικές δραστηριότητες, τύπου χορός ή κάποιο θεατρικό παιχνίδι.

 

Εκείνους που προσλάβατε κορίτσια που τους βρήκατε; μέσω γνωστών ή μέσω κάποιας εταιρείας; Έχω δει κατά καιρούς ως καλεσμένη ικανότατους ανιματέρ, αλλά και άλλους που δεν θα προσλάμβανα με τίποτα...

Link to comment
Share on other sites

....

 

Εκείνους που προσλάβατε κορίτσια που τους βρήκατε; μέσω γνωστών ή μέσω κάποιας εταιρείας; Έχω δει κατά καιρούς ως καλεσμένη ικανότατους ανιματέρ, αλλά και άλλους που δεν θα προσλάμβανα με τίποτα...

 

σου έστειλα π.μ.

Link to comment
Share on other sites

Τις κοπέλες πέρυσι μου τις είχαν συστήσει από τον παιδικό που πήγαινε η μικρή τότε. Καλές αλλά δεν κατάφερναν να αποσπάσουν την προσοχή των αγοριών της παρέας...! Ο καραγκιοζοπαίχτης συστημένος από τους ίδιους... ΑΠΑΙΧΤΟΣ! Αν θέλετε στοιχεία επικοινωνίας κλπ, ευχαρίστως! :D

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω πάρει πολλές φορές ανθρωπο να παιξει με τα παιδιά μου & η αξία τους φαίνεται όταν φεύγουν...Γιατί όταν είσαι εργαζόμενος, θέλεις να δεις & να μιλήσεις & να περιποιηθείς 5 φίλους, πιστεύω ότι είναι σωστότερο να φέρεις μια φορά τον χρόνο κάποιον να ασχοληθεί μαζί τους. Πολύ θα ήθελα να είχα τον χρόνο & την υπομονή όπως μπορούν & το κάνουν κάποιες φίλες μου!!!! Αυτό που κατέληξα είναι ότι καλύτερα να κλείσεις από εππαγγελματία-εταιρία παρά μια γνωστή κλπ...με κρέμασαν 2 φορές έτσι..:confused::|

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Είναι και οι προτιμήσεις του εορτάζοντος που πρέπει να λαμβάνονται υπ'όψιν! Ο μικρός μου, φερ'ειπείν, όποτε πάει σε πάρτυ με διασκεδαστή, τον αγνοεί επιδεικτικότατα και παίζει με όσα παιδάκια είναι κι αυτά της ίδιας άποψης. Μιλάμε για πάμπολλα πάρτυ, με πολλούς διαφορετικούς διασκεδαστές, από 1,5 έτους μέχρι σήμερα που είναι 6, οπότε δε φταίνε οι επαγγελματίες που δε μπορούν να κρατήσουν την προσοχή του. Δε μπορεί να'ναι όλοι σκάρτοι! Απλά αυτός "δεν το'χει".

Έτσι και στα δικά του πάρτυ δεν καλώ ποτέ διασκεδαστή. Αρνητικό σ' αυτό βρίσκω ότι αν είναι ένα παιδάκι από διαφορετικό κύκλο - ξαδερφάκι, ας πούμε, όταν οι υπόλοιποι είναι συμμαθητές - δε μπορεί να "δέσει".

Link to comment
Share on other sites

.....

Έτσι και στα δικά του πάρτυ δεν καλώ ποτέ διασκεδαστή. Αρνητικό σ' αυτό βρίσκω ότι αν είναι ένα παιδάκι από διαφορετικό κύκλο - ξαδερφάκι, ας πούμε, όταν οι υπόλοιποι είναι συμμαθητές - δε μπορεί να "δέσει".

 

Πολύ σωστό αυτό και ξέχασα να το αναφέρω στα θετικά ενός διασκεδαστή - μπράβο που το επισήμανες!

 

Η αλήθεια είναι ότι και εμείς (όπως και πολλοί γονείς φαντάζομαι) στα πάρτυ του παιδιού μου καλούμε ξαδέλφια - παιδιά φίλων μας - παιδιά νονών που δεν γνωρίζονται όλα μεταξύ τους. Ο ανιματέρ τους ενώνει όλους (ή σχεδόν όλους, τουλάχιστον αυτούς που θέλουν να παίξουν κ δεν γνωρίζονται με τους υπόλοιπους).

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

καλησπερα για οποιον-α ενδιαφερεται εγω ασχολουμαι με παιδικα παρτυ και καθε ειδους εκδηλωσεις ως κλοουν-αννα-ελσα-πειρατινα κ.α περναμε σουπερ υπεροχα στα παρτυ με τα παιδακια και στο τελος κανουμε μπαλονοκατασκευες και face painting και ολα αυτα μονο με 30ευρω για μια ωρα ή 40 ευρω για μιαμιση ωρα ή 45 ευρω για δυο ωρες.τηλ.6993950750 μπορειτε να με βρειτε και εδω https://www.facebook.com/profile.php?id=100013157536117

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...