Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Παιδικος σταθμος-Περισσος


Recommended Posts


Διαφημίσεις


Έχω το παιδί μου τρίτη χρονιά εκεί και σε λίγους μήνες θα γράψω και τον δεύτερο. Στον συστήνω ανεπιφύλακτα. Το ότι μπορείς ανα πάσα ώρα να πας και όχι μόνο πριν το γράψεις το παιδί, αλλά και μετά είναι πολύ βασικό. Μπορείς να μπεις ΟΤΙ ΩΡΑ ΘΕΣ, έχω κάτσει πολλές φορές πίσω από κλειστές πόρτες και δεν έχω ακούσει ποτέ κάτι ύποπτο, ούτε καν φωνές! Οι δασκάλες (όσες ξέρω) είναι όλες πολύ καλές. Και για εμένα το πολύ βασικό είναι ότι (εκτός του ότι το παιδί δεν μου έχει πει ποτέ "μαμά δεν θέλω να πάω), ότι γίνεται ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΚΑΛΗ ΔΟΥΛΕΙΑ ΜΑΘΗΣΗΣ. Το παιδί θα μάθει πολλά πράγματα- ανάλογα την ηλικία του φυσικά-.

Να έχετε υποψην σας ότι ο ιδιοκτήτης δεν γίνεται πολύ συμπαθής, είναι λίγο απόλυτος και αυτό δρα αρνητικά. Αλλά κάνει με πολύ μεγάλη υπευθυνότητα την δουλειά του, καθώς προσέχει ποιες δασκάλες βάζει μέσα. Είναι νηπιαγωγοί οι περισσότερες και αν δεν του κάνει, φεύγει. Επίσης έχει κάμερες που παρακολούθεί τι γίνεται σε όλες τις τάξεις. Αυτό και μόνο εμένα μου φτάνει!!! Επίσης πανταχού παρούσα είναι η γυναίκα του στο σχολείο, επίσης παιδαγωγός, η οποία επιβλέπει και βοηθάει παντού. Ο μεγαλος μου είναι τώρα νήπιο και θα πάει εκεί και ο μικρός 2 χρονών.

Εγώ είμαι πάρα πολύ ευχαριστημένη και τον συστήνω ανεπιφύλακτα!

y9qxp2.pngGgOLp3.png
Link to comment
Share on other sites

καλημερα!!!πηγαμε χθες το μεσημερι!!!μας κουρασε λιγο ο ιδιοκτητης αλλα λεμε να καταληξουμε σε αυτον!!θα παω το πρωι της Δευτερας μαζι με τον μικρο και λογικα θα του δωσω τη προκαταβολη να ξεκινησουμε!!!απο το φαγητο εισαι ευχαριστημενη???κι εμενα καλος μου φανηκε!!κι εχω ακουσει καλα λογια!!!εμενα ειναι 3!!μενεις φιλαδελφεια??να γνωριστουμε;)!!απο ιωσεις πως τα πηγατε?

Link to comment
Share on other sites

Με το φαί δεν είχα πρόβλημα ποτέ. Δεν έχει την τρελή ποικιλία μέσα στους μήνες (είναι ψιλοστάνταρ δηλ) αλλά λίγο πολύ όλοι έτσι είναι. Έχει όμως και κρέατα και ψάρι, και μακαρόνια και λαδερά και όσπρια. Έτσι κι αλλιώς το παιδί τρώει και στο σπίτι το απόγευμα για μεγαλύτερη ποικιλία. Εγώ μένω Νέα Ιωνία, μεταξύ Πευκάκια και Περισσού, είμαι κοντά στον σταθμό.

Από ιώσεις, η πρώτη χρονιά ήταν πολύ δύσκολη, είμασταν συχνά άρρωστοι και κάναμε ωτήτιδες, αλλά πέρυσι πήγαμε πολύ πολύ καλύτερα και σε συχνότητα και σε διάρκεια, αρρώστησε μόνο 2-3 φορές από 2-3 μέρες μόνο!! Η πρώτη χρονιά είναι πάντα δύσκολη..καλή αρχή!!

y9qxp2.pngGgOLp3.png
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και απο εμένα. Έχω δει όλους τους σταθμούς που έχουν αναφερθεί και είμαι πιο μπερδεμένη απο ότι στην αρχή.

Πήγα στη ΦΩΤΕΙΝΗ ΗΛΙΑΧΤΙΔΑ τηΤρίτη και σήμερα που πήρα να κλείσω ραντεβού για να δω το σταθμλο πρωί με ενημέρωσαν ότι έκλεισαν οι θέσεις για το βρεφικό τμήμα(η Ηρώ μου θα είναι 18 μηνών το Σεπτέμβρη).

Στα ΠΡΟΣΧΟΛΙΚΑ ΒΗΜΑΤΑ ειδά υπερβολικά μεγάλο αριθμό παιδιών και ανησυχώ γιατί πιστεύω ότι θα ταλαιπωρηθούμε πιο πολύ από ότι σε άλλους σταθμούς με λιγότερα παιδιά. Επίσης το περιβάλλον μου φάνηκε λίγο μουντό.

Το ΠΡΩΤΟ ΒΗΜΑ στο Γαλάτσι δεν δεχεται παιδάκια κάτω των 2.

Απέναντι απο το JUMBO έχει δημοτικό παιδικό σταθμό που θα πάρει μόνο 10 παιδάκια με κοινωνικά και οικονομικά κριτίρια.

 

SOS .... κάθε προταση για άλλο σταθμο μας είναι πολυ πολύ χρήσιμη και απαραίτητη.

Ευχαριστώ

 

 

εγω πηγαινα τα μικρα μου δτο πρωτο βημα στη πηλιου εκει εχει απο βρεφικο μεχρι νηπιακο τμημα ..ειναι το ιδιο με αυτο της φωσκολου στο γαλατσι...και ημουνα πολυ πολυ ευχαριστημενη...αν δεν σας ειναι μακρυα δειτε και αυτον..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλημερα!!!σημερα πηγαμε στις 8 για να ξεκινησουμε στα προσχολικα βηματα!!οπως ηταν αναμενομενο ο μικρος (3ετων)επαθε ενα ψιλοσοκ πενταλεπτου κλαματος!!αλλα η δασκαλα του η κα. Μαρια ειναι γλυκυτατη!!ξεκινησε αμεσως ενα θεατρικο και ο μικροσ μαγευτηκε!!!αυτο ηταν!δεν ξαναεκλαψε!!!:P

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!

Η G.Geo έχει απόλυτο δίκιο σε όλα τα σχόλιά της, απλά τα επιβεβαιώνω...

Εμένα πηγαίνει η κόρη μου σε αυτό το σταθμό στα νήπια φέτος και πήγαμε και πέρσι. Οικογενειακώς είμαστε ευχαριστημένοι. Όλες οι δασκάλες είναι καλές - η κάθε μία με την προσωπικότητά της. Ο μόνος που ξεχωρίζει από τον σταθμό είναι ο ιδιοκτήτης... εγώ δυσκολεύομαι να συνεννοηθώ μαζί του... αλλά επειδή το αποτέλεσμα είναι καλό, κάνω υπομονή! Οι εγκαταστάσεις δεν είναι οι σωστές - μια απλή πολυκατοικία με μικρά δωμάτια - αλλά γίνεται πολύ καλή δουλειά και στην αγάπη - φροντίδα και στο εκπαιδευτικό. Πήγαμε ένα χρόνο και στην φωτεινή ηλιαχτίδα όπου ο χώρος είναι ιδανικός στο εσωτερικό και έχει πραγματικό κήπο εξωτερικά αλλά όλα είναι δήθεν... Δεν είδαμε κάποια εξέλιξη στο παιδί - ίσως και το γεγονός ότι ήταν μικρότερη, δεν ξέρω. Όταν ξεκινήσαμε στα προσχολικά βήματα εγώ το έκανα για οικονομικούς λόγους (είναι φθηνότερος από την φωτεινή ηλιαχτίδα), ωστόσο ο σύζυγός μου δεν θα την άφηνε στην φωτεινή ηλιαχτίδα ούτε τζάμπα!

...G.Geo... μήπως είμαστε συμμαθητές;

4MLyp3.pngsJbbp3.png
Link to comment
Share on other sites

εμενα η φωτεινη ηλιαχτιδα δεν μ αρεσει μομο και μονο που δεν σε αφηνει να πας στις αιθουσες χωρις ραντεβου!!οι χωροι του μου φαινονται οκ σε σχεση με αλλους που εχω δει και ζητουσαν αστρονομικα!!σιγουρα η φωτεινη ηλιαχτιδα ειναι πιο ωραια αλλα κατι δεν μ αρεσει!!!σημερα ηταν η πεμπτη του μερα και πηγε μια χαρα, του αρεσει πολυ!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...

Ισχύει ότι στα προσχολικά βήματα σε ενημερώνουν καθημερινά για το τι κάνει το παιδί σου? Γιατί σκέφτομαι να τον πάω εκεί, είναι 3 ετών βέβαια αλλά η γλώσσα του δεν έχει λυθεί και δεν θα μπορώ να μαθαίνω νέα από το ίδιο το παιδί....

yVUtp2.png

lK3Up3.png

Link to comment
Share on other sites

Εχουν βιβλιαράκι το οποίο ενημερώνουν καθημερινά για το φαί, την ξεκούραση του παιδιού και την καθαριότητα του (αν πήγε τουαλέτα, όχι τσίσα εννοείται). Επίσης σου λένε τι έκαναν εκείνη την μέρα, ώστε αν θες να συζητήσεις με το παιδί σχετικά και αναλυτικά τις δραστηριότητες που έκαναν. Πχ. παιδότοπο, μουσική, μαθηματικά, κινητικό παιχνίδι, παραμύθι, κτλ.

y9qxp2.pngGgOLp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εχουν βιβλιαράκι το οποίο ενημερώνουν καθημερινά για το φαί, την ξεκούραση του παιδιού και την καθαριότητα του (αν πήγε τουαλέτα, όχι τσίσα εννοείται). Επίσης σου λένε τι έκαναν εκείνη την μέρα, ώστε αν θες να συζητήσεις με το παιδί σχετικά και αναλυτικά τις δραστηριότητες που έκαναν. Πχ. παιδότοπο, μουσική, μαθηματικά, κινητικό παιχνίδι, παραμύθι, κτλ.

 

Αχ σε ευχαριστώ πάρα πολύ καθησυχάζομαι κάπως.... με την προσαρμογή πως είναι τα πράγματα εκεί τις πρώτες μέρες? Εσύ μπόρεσες να κάτσεις μαζί με το παιδί σου ή το αφήνεις για λίγες ώρες αρχικά και πόσο καιρό διαρκεί αυτό. Αν πάρω 3 μέρες άδεια από την δουλειά μου αρκούν ή θέλει παραπάνω μέρες? Επίσης είδα ότι πήγες εκεί το 2 χρονών το παιδάκι σου... εμένα είναι 3 και θα τον πηγαίνω γύρω στις 9-10 (όποια ώρα μου επιτρέψουν αρκεί να μην είναι πολύ πρωί) και θα τον παίρνω στις 16:30 που σχολάω.... θεωρείς ότι θα ταλαιπωρείται? Είναι πολλές οι ώρες για ένα τρίχρονο?

yVUtp2.png

lK3Up3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Έχει κάποιος πρόσφατη ιδία εμπειρία από τα ΠΡΟΣΧΟΛΙΚΑ ΒΗΜΑΤΑ στον Περισσό ή την ΦΩΤΕΙΝΗ ΗΙΑΧΤΙΔΑ στην Προμπονά; Πως είναι οι συνθήκες; Το εκπαιδευτικό πρόγραμμα και η καθημερινότητα των παιδιών μας; Τι γίνεται με τα παιδάκια που υπάγονται σε επιδότηση ΕΣΠΑ και παιδάκια που δεν υπάγονται;

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...