Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Τούρτες παιδικές, ιδέες!!!


desdemona

Recommended Posts

Εγω εκανα κορμο και τον εβαλα σε ενα στρογγυλο ψηλο ταπερ και μετα στο ψυγειο,εχω δει ομως σε διαφορα σαιτ που κανουν και παντεσπανι με διαφορετικη διαμετρο και μετα τα συναρμολογουν μου φανηκε πιο δυσκολο μια και δεν ειχα ξανακανει και ετσι κατεφυγα στην ευκολη λυση.

z1QBp3.png UKB8p3.png

 

 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 374
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Αχ, έχω πολλές ερωτήσεις. Ξεφορμάρεται εύκολα ο κορμός μετά από το τάπερ? Αφήνεις τρύπα στη μέση για να μπει η κούλα? Η κούκλα μπαίνει από την αρχή και ολόκληρη (μαζί με τα πόδια)? Τον κορμό τον έβαλες κανονικά στην κατάψυξη και αν ναι πόσες ώρες πριν τον έβγαλες κια να μην επειρεαστεί το φύλλο της ζαχαρόπαστας? Συγνώμη για τις πολλές ερωτήσεις αλλά έχω πει: ή αυτή την τούρτα ή από το ζαχαροπλαστείο

Νεφέλη:1-1-08 Άλκηστις:1-4-09 Ίριδα:17-6-10

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον ας τα παρουμε με τη σειρα.

Στο ταπερ εβαλα μεμβρανη γιατι φοβηθηκα μηπως δεν μπορω να το ξεφορμαρω μετα και δεν υπηρξε κανενα προβλημα.Την τρυπα για να μπει η κουκλα την εκανα μετα.Τον κορμο τον εκανα απο την προηγουμενη μερα και δεν τον εβαλα καθολου στην καταψυξη μονο στο ψυγειο(τωρα αυτο δεν ξερω αν ειναι σωστο απλα ετσι εκανα εγω)

Επειδη το ταπερ μου δεν ηταν πολυ ψηλο σε μενα δεν χωρουσε η κουκλα ολοκληρη οποτε τα εβγαλα τα ποδια την τυλιξα με μεμβρανη και την εβαλα, χαλασα ομως την κουκλα γιατι δεν μπορεσα να της τα ξαναβαλω μετα.

Τη ζαχαροπαστα την εκανα πολυ τελευταια στιγμη γιατι φοβηθηκα να τη βαλω στο ψυγειο μ'αυτα που ειχα διαβασει ομως αγχωθηκα παρα πολυ και δεν στο προτεινω.Πηρα ενα κουτι ζαχαροπλαστειου το εκλεισα καλα και την εβαλα μεσα καμια ωρα περιπου πριν το παρτυ δεν επαθε τιποτα,επειδη ομως περρισεψε αρκετη (ειχαμε 2 τουρτες)και την αλλη μερα τιποτα δεν ειχε παθει τζαμπα το αγχος.Ο,τι αλλο θες εδω ειμαστε, ρωτα.

z1QBp3.png UKB8p3.png

 

 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

κοριτσια ψαχνω ιδεα για τουρτα μπεμπε για τα πρωτα γενεθλια της κορης μου. δωστε καμμια ιδεα με φωτο για να την παω στον ζαχαροπλαστη.

 

Εγώ προτείνω μια τούρτα σε σχήμα μπιμπερό!!!!Ωραια θα έδειχνε από ζαχαρόπαστα αν δεν σου βγει πολύ ακριβή (είναι λίγο τσιμπημένες συνήθως)

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια εγω οσο αφορα τις τουρτες και την διακοσμηση το ελυσα το θεμα ως εξης: δεν τους αγοραζω δωρο σε κουτι αλλα το δωρο τους το χρησιμοποιω και σαν διακοσμηση στην τουρτα. την φτιαχνω την βαζω σε ενα πιο μεγαλο δισκο και μετα αρχιζω την διακοσμηση. στον μικρο χθες ειχα τον μαστορακο του πηρα την κουκλα μαστορακο που ειχε και τα εργαλεια εριξα πρασινη τρουφα πανω στην τουρτα να ειναι σαν γκαζον και και μερικα ζαχαρωτα και τα εργαλεια, κολλησα στον δισκο (πανω σε λιωμενη σοκολατα ) τον Μαστορακο εριξα και εκει ζαχαρωτα και τρουφα του εδεσα στο χερι και γλυφειτζουρια για τα μικρα και ετοιμο...σας λεω δοκιμαστε το ειναι εντυπωσιακο.

l86Tp3.png d6AUp3.png
Link to comment
Share on other sites

κοριτσια εγω οσο αφορα τις τουρτες και την διακοσμηση το ελυσα το θεμα ως εξης: δεν τους αγοραζω δωρο σε κουτι αλλα το δωρο τους το χρησιμοποιω και σαν διακοσμηση στην τουρτα. την φτιαχνω την βαζω σε ενα πιο μεγαλο δισκο και μετα αρχιζω την διακοσμηση. στον μικρο χθες ειχα τον μαστορακο του πηρα την κουκλα μαστορακο που ειχε και τα εργαλεια εριξα πρασινη τρουφα πανω στην τουρτα να ειναι σαν γκαζον και και μερικα ζαχαρωτα και τα εργαλεια, κολλησα στον δισκο (πανω σε λιωμενη σοκολατα ) τον Μαστορακο εριξα και εκει ζαχαρωτα και τρουφα του εδεσα στο χερι και γλυφειτζουρια για τα μικρα και ετοιμο...σας λεω δοκιμαστε το ειναι εντυπωσιακο.

 

Βάλε μας καμια φωτο να δούμε!!!Να σε ρωτήσω κάτι.Τα παιδάκια δεν σου ζητάνε τα παιχνιδάκια της τούρτας? Εμένα κανονίζουν ποιο θα παρει το καθένα πριν την κόψω καν!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...

Κοριτσια θα κανω κ εδω την ερωτηση μου μηπως και στο αλλο ποστ που την εβαλα δεν απαντηθει. Μπορουμε να αρωματησουμε την βουτυροκρεμα που βαζουμε πανω στα cupcakes ετσι ωστε να μην εχει τοσο εντονη την γευση απτο βουτυρο? Θα κανω κατι γαμηλια cupcakes και πειραματιζομαι στις βουτυροκρεμες. Για τη βαση αποφασισα να κανω γεμιστα με μαρμελαδα φραουλα. Προχτες εκανα γεμιστα με μαρμελαδα συκο και βγηκαν τελεια γευστικα

2xgIp3.png1RTwp3.png
Link to comment
Share on other sites

κοριτσια ψαχνω ιδεα για τουρτα μπεμπε για τα πρωτα γενεθλια της κορης μου. δωστε καμμια ιδεα με φωτο για να την παω στον ζαχαροπλαστη.

 

αν πατησεις στο google παιδικες τουρτες για κοριτσια πχ και κανεις αναζητηση σε εικονα θα παθεις πλακα. ριξε μια ματια

1-2-3MPOMPIRES!!!

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια μου θελω τη βοηθεια σας!! θελω για τα γενεθλια του ανηψιου μου να φτιαξουμε τουρτα με θεμα αυτοκινητο! εχετε υποψη σας πουθενα να πουλανε φορμες ψησιματος και διαφορα διακοσμητικα στην αθηνα??

ευχαριστωωωωω:)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα!!!

Καταρχην θα ηθελα να δωσω πολλα συγχαρητηρια σε ολες τις

μανουλες για τις μοναδικες δημιουργιες και ιδεες που μοιραζεστε απλοχερα μαζι μας.

Δεν εχω λογια πραγματικα,οτι και αν εχετε φτιαξει ειναι απλα Α Ρ Ι Σ Τ Ο Υ Ρ Γ Η Μ Α Τ Α!!!

Επειδη ομως με εχετε βαλει πολυ ασχημα στη πριζα ειπα να πειραματιστω και εγω.

Με τη ζαχαροπλαστικη γενικα τα παω πολυ καλα(αντιθετα με τη μαγειρικη που δε μου πολυαρεσει:rolleyes:).

Εχω φτιαξει και τουρτες στο παρελθον με επιτυχια αλλα ποτε δεν εχω κανει με ζαχαροπαστα ή τουλαχιστον να την στολισω καπως πιο επαγγελματικα οπως εσεις.

Λεω να κανω μια αποπειρα χωρις να εχω αποφασισει ακομα τι.

Ελπιζω οτι φτιαξω να ειναι τουλαχιστον αξιοπρεπες για να μπορεσω να βαλω μια φωτο να σας δειξω.

Σας φιλω και περιμενω και αλλες δημιουργιες σας.

Μπορει να μην γραφω διοτι δεν υπαρχει χρονος σας παρακολουθω ομως παρα πολυ συχνα.

 

 

 

Υ.Γ.Θα μπορουσε καποια μανουλα να μου πει πως ειναι φτιαγμενη αυτη η τουρτιτσα περα απο τα κιτ κατ.Η σαπουναδα και η βαση απο τι ειναι φτιαγμενη??

 

Να και η δική μας τούρτα γενεθλίων! Φέτος εφτιαξα στη μικρή μου έναν κουβα με τα αγαπημένα της παπακια να κανουν το μπανακι τους μέσα σε μπολικη σαπουνάδα!

p2050772.jpg

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια μου θελω τη βοηθεια σας!! θελω για τα γενεθλια του ανηψιου μου να φτιαξουμε τουρτα με θεμα αυτοκινητο! εχετε υποψη σας πουθενα να πουλανε φορμες ψησιματος και διαφορα διακοσμητικα στην αθηνα??

ευχαριστωωωωω:)

 

Για Αθηνα δε ξερω να σου απαντησω αυτο ειναι σιγουρο αλλα μπορεις να βρεις παρα πολλα στο ebay και πολυ φθηνοτερα απο Ελλαδα(αυτο ειναι πολυ σιγουρο πιστεψεμε:wink:).

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπερα!!!

Καταρχην θα ηθελα να δωσω πολλα συγχαρητηρια σε ολες τις

μανουλες για τις μοναδικες δημιουργιες και ιδεες που μοιραζεστε απλοχερα μαζι μας.

Δεν εχω λογια πραγματικα,οτι και αν εχετε φτιαξει ειναι απλα Α Ρ Ι Σ Τ Ο Υ Ρ Γ Η Μ Α Τ Α!!!

Επειδη ομως με εχετε βαλει πολυ ασχημα στη πριζα ειπα να πειραματιστω και εγω.

Με τη ζαχαροπλαστικη γενικα τα παω πολυ καλα(αντιθετα με τη μαγειρικη που δε μου πολυαρεσει:rolleyes:).

Εχω φτιαξει και τουρτες στο παρελθον με επιτυχια αλλα ποτε δεν εχω κανει με ζαχαροπαστα ή τουλαχιστον να την στολισω καπως πιο επαγγελματικα οπως εσεις.

Λεω να κανω μια αποπειρα χωρις να εχω αποφασισει ακομα τι.

Ελπιζω οτι φτιαξω να ειναι τουλαχιστον αξιοπρεπες για να μπορεσω να βαλω μια φωτο να σας δειξω.

Σας φιλω και περιμενω και αλλες δημιουργιες σας.

Μπορει να μην γραφω διοτι δεν υπαρχει χρονος σας παρακολουθω ομως παρα πολυ συχνα.

 

 

 

Υ.Γ.Θα μπορουσε καποια μανουλα να μου πει πως ειναι φτιαγμενη αυτη η τουρτιτσα περα απο τα κιτ κατ.Η σαπουναδα και η βαση απο τι ειναι φτιαγμενη??

 

 

Η σαπουνάδα είναι απλές ροζέτες από σαντιγύ και στάθηκαν έτσι αρκετές ώρες. Η τουρτα δεν έχει κατι ιδιαίτερο. Είναι μία απλή τούρτα με 3 στρώσεις παντεσπάνι, την οποία αφού έστησα την κάλυψα γύρω γύρω με σαντιγύ, τοποθέτησα τα κιτ κατ και αφού την έβαλα στο ψυγείο όλο το βράδυ το επόμενο πρωι τοποθέτησα τα παπακια και έκανα τις ροζέτες για σαπουνάδα. ότι άλλο θελήσεις ευχαρίστως να σου πω.

Link to comment
Share on other sites

Η σαπουνάδα είναι απλές ροζέτες από σαντιγύ και στάθηκαν έτσι αρκετές ώρες. Η τουρτα δεν έχει κατι ιδιαίτερο. Είναι μία απλή τούρτα με 3 στρώσεις παντεσπάνι, την οποία αφού έστησα την κάλυψα γύρω γύρω με σαντιγύ, τοποθέτησα τα κιτ κατ και αφού την έβαλα στο ψυγείο όλο το βράδυ το επόμενο πρωι τοποθέτησα τα παπακια και έκανα τις ροζέτες για σαπουνάδα. ότι άλλο θελήσεις ευχαρίστως να σου πω.

 

Ησουν η πιο αρμοδια και ειδικη για να μου απαντησει και πραγματικα σ'ευχαρστω παρα πολυ που το εκανες.

Η τουρτιτσα αυτη ειναι πραγματικα τελεια και η ιδεα ειναι φοβερη.

Να χαιρεσαι τη μικρη σου πριγκηπισσα!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

για πειτε καμια συνταγη,βρε κοριτσια,για τουρτα απλη και ευκολη,που να μπορει να γινει μεγαλη,ωστε να την κανω για τα γενεθλια της κορης μου..

Link to comment
Share on other sites

Μία απλή τούρτα που μπορείς να ετοιμάσεις χωρίς να μπλέξεις με παντεσπάνια και γέμιση είναι το κλασσικό μωσαικό ή μπισκοτόγλυκο. μπορείς να το ετοιμάσεις μέχρι και μία βδομάδα πριν στην κατάψυξη ή 2 μέρες πριν στο ψυγείο. Βολεύει γιατι μπορέις να το βάλεις μέσα σε οποιαδήποτε φόρμα ή ταψί αφού έχεις καλύψει με μεμβράνη και να του δώσεις το σχήμα που θες. Από πάνω βάζεις μία στρώση σαντιγύ, το αφήνεις καμία ώρα να παγωσει στο ψυγείο και μετά διακοσμεις με ότι χρώματα θές, ρόετες από σαντιγύ ζαχαρωτά φιγούρες κλπ. έτσι έφτιαξα εγώ την τούρτα tinkerbell.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Τούρτα φάρμα για τα 5α γενέθλια του μικρού μας!το στάβλο τον "κατσκεύασε" ο μπαμπάς μας.. ήταν οικογενειακή υπόθεση η τούρτα μας!

 

p9240009r.th.jpg

να σε ρωτησω..το καφε εδαφος ,απο τι το εχετε φτιαξει;..και τη λιμνουλα;

Link to comment
Share on other sites

και κατι αλλο..ειδη ζαχαροπλαστικης απο που τα παιρνετε;ας πουμε αν θελω ενα μεγαλο δισκο,για την τουρτα;

 

Χτες έκανα και γω την τουρτίτσα της μικρής μου. ότι χρειάστηκα τα βρήκα εύκολα στο super market. Γλυκερίνη που έψαχνα για την ζαχαρόπαστα βρήκα στο φαρμακείο, και δισκο με κουτί για να την βάλω τα πήρα από το ζαχαροπλαστείο της γειτονιάς μου.

3OQKp2.png

Tyj9p2.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...