Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ξυπνάει το βράδυ ανα20λεπτο!!!βοηθεια!!


Elena@

Recommended Posts

Κορίτσια καλησπέρα!εχουμε πρόβλημα, βοηθεια!!:):) είμαστε 7 μηνων κ κάτι θηλαζουμε αποκλειστικά κ εχουμε κ τις στέρεες μας,όλα καλα μέχρι εδώ. Την ημέρα κοιμόμαστε 4 φορές απο μισή μέχρι 1 ώρα. Το βράδυ κοιμάται στισ11 κ ξυπνάει αναν20λεπτο. Να πω ότι κοιμομαστε με στήθος κ όταν κοιμηθεί τραβιεμαι. Τον τελευταίο καιρό μόλις βγαίνω σίγουρα ξυπνάει κ εκτός αυτού κλαίει κ γκρίνιαζει ανα είκοσι λεπτά. Εχουμε βγάλει 2 δοντακια κάτω, πήρα κ μια αλοιφουλα medusan νομίζω κ τίποτα τα ίδια! Πιο παλιά κοιμομουν κ γω το καημενο κανά 2ωρο σερί τώρα τίποτα!! Τι να κάνω κορίτσια; Λέτε να συνηθίσει κι να κοιμάται μόνο με στήθος σαν πιπιλα όλη την ώρα;πιπιλα δεν παίρνει..

 

Ευχαριστωωωωω

New Mammy :D

 

26/5/12 Έσκασε μύτη ο Γιωργάκης!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Κορίτσια καλησπέρα!εχουμε πρόβλημα, βοηθεια!!:):) είμαστε 7 μηνων κ κάτι θηλαζουμε αποκλειστικά κ εχουμε κ τις στέρεες μας,όλα καλα μέχρι εδώ. Την ημέρα κοιμόμαστε 4 φορές απο μισή μέχρι 1 ώρα. Το βράδυ κοιμάται στισ11 κ ξυπνάει αναν20λεπτο. Να πω ότι κοιμομαστε με στήθος κ όταν κοιμηθεί τραβιεμαι. Τον τελευταίο καιρό μόλις βγαίνω σίγουρα ξυπνάει κ εκτός αυτού κλαίει κ γκρίνιαζει ανα είκοσι λεπτά. Εχουμε βγάλει 2 δοντακια κάτω, πήρα κ μια αλοιφουλα medusan νομίζω κ τίποτα τα ίδια! Πιο παλιά κοιμομουν κ γω το καημενο κανά 2ωρο σερί τώρα τίποτα!! Τι να κάνω κορίτσια; Λέτε να συνηθίσει κι να κοιμάται μόνο με στήθος σαν πιπιλα όλη την ώρα;πιπιλα δεν παίρνει..

 

Ευχαριστωωωωω

 

πολύ πιθανό να είναι από τα δοντάκια

αλλά μήπως πρέπει σιγά σιγά να της κόψεις τους ημερήσιους ύπνους;και να κοιμάται μόνο το μεσημέρι 1-2 ώρες;είναι μεγάλη τώρα,μπορείτε να παίξετε να τραγουδήσετε κλπ κλπ ώστε να είναι κουρασμένη το βράδι και να κοιμάται

η μικρή μας είναι 10 μηνών

από 2 μηνών κοιμόταν πάντα ανάμεσα στα γεύματα,δλδ ουσιαστικά έτρωγε κοιμόταν έτρωγε κοιμόταν κλπ

μεγαλώνοντας όμως είδαμε πως άρχισε να μην κοιμάται το μεσημέρι!ή να έχει δυσκολίες το βράδι!

έτσι,κόψαμε τους ημερήσιους ύπνους κι επειδή δουλεύω και τη ξυπνάω για να τη θηλάσω,κοιμάται μετά στη γιαγιά αλλά μετά τα φρούτα της δεν κοιμάται ώστε να κοιμηθεί το μεσημέρι που θα επιστρέψω από τη δουλειά

καλό είναι να μάθει να κοιμάται το μεσημέρι

και μάλλον σιγα σιγα θα το κόψει κι αυτό!:P

ας κοιμάται μόνο βράδι μετά!;)

κάθε επιτυχία!

Link to comment
Share on other sites

Θ σου πω σε εμας τι εφταιγε για τον υπνο και μαλιστα ανα περιοδους!

στους 3 μηνες ενω αρχισε να κοιμαται 7ωρα ξαφνικα σταματησε και ξυπναγε πιο συχνα! ο λογος? δεν τη βολευε η σταση!τη βαζαμε ανασκελα και μετατη γυριζαμε πλαι και ολα οκ!

μετα που μπορουσε να γυρισει πιο ευκολα ξυπναγε παλι συχνα (σε εκνευριστικο σημειο, με επαιρνε ο υπνος και την ειχ αγκαλια και με το που την ακουμπουσα ξυπναγε) και τι ηθελε η κυρια? να γυρισει μπρουμυτα!

με το που μας επετρεψε ο γιατρος κοιμηθηκε 10ωρο!

μετα σηκωνοταν στον υπνο της και εκλαιγε -παλι συχνα-ηθελε αγκαλια!

το ειπα στον παιδιατρο και μου προτεινε να την αφησω να κλαψει 2-3 βραδια και οντως! το εκοψε και αυτο-πολυ ευκολα και τωρα κοιμαται μια χαρα!

ποτε δε ξερεις τι μπορει να το ενοχλει, ιδεες προτεινω...εχεις δοκιμασει να το βαλεις πλαι η μπρουμυτα μηπως το βολευει?

I

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Ευχαριστώ πολυ για τις απαντήσεις σας, προς το παρόν παλεύω να τον κρατάω ξυπνιο πιο πολυ την ημέρα!:):)

 

Thanks again:):)

New Mammy :D

 

26/5/12 Έσκασε μύτη ο Γιωργάκης!!

Link to comment
Share on other sites

Πολλα θεματα βλεπω τωρα τελευταια για τον υπνο σε μωρακια τετοιας ηλικιας.Εμεις ειμαστε 6,5 κι ολο το Δεκεμβρη ειχαμε προβλημα καιιτην ημερα και την νυχτα, τα νευρα μου τσαταλια.Η λυση που βρηκα ειναι να την κοιμιζω μαζι μου, δε σου λεω οτι ειναι το πιο σωστο η το πιο βολικο, αλλα απο τοτε που το πηρα αποφαση οτι θα κοιμομαστε μαζι επιτελους κοιμηθηκα!!! Ξυπναει το βραδυ 2-5 φορες αλλα της δινω κατευθειαν στηθος και ξανακοιμαται &κοιμαμαι κι εγω.

Γεννησαμε! 28-06-2012 :P

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

κοριτσια κουραγιο η φαση με τα δοντια ειναι δυσκολη, ταλαιπωρουνται μεχρι να σκασει το δοντακι μετα ηρεμουν μεχρι το επομενο

 

τα εχουμε περασει ολες κι εμενα τα ιδια εχει περασει, μονο με το θηλασμο αποκοιμιοταν και μετα ξυπναγε να παρηγορηθει στο στηθος

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα με εμάς είναι οτι απο την γέννηση μέχρι σήμερα κοιμόμαστε μαζί!ηταν πολυ δύσκολα με τον θηλασμο καθε μισή ώρα ηταν στο στήθος και εκεί κοιμόταν,μέχρι 4 μηνων που αραιωσε τους θηλασμους κ ξεκίνησα να τον κοίμιζω κ στο καρότσι. Η κουνια είναι αχρησιμοποιητη πάλι καλα που την πήρα απτό ικεα.:):)όταν τον έβαζα στην κουνια κοιμησμενο πάντα εκλαιγε κ έτσι παραιτήθηκα κ εγω και κοιμόμαστε μέχρι σήμερα μαζί πάντα με στήθος! Το θέμα μου τώρα είναι ότι ξυπνάει πιο συχνά κ δεν κοιμάμαι.. Κ όπως επίσης θα ήθελα κ γω λίγο αγκάλιτσα απο τον σύζυγο!!:):) Πως προτείνεται να ξεκινήσω να τον κοίμιζω στην κουνια;θηλαζουμε ακόμα κ για πολυ καιρο ελπίζω!!

New Mammy :D

 

26/5/12 Έσκασε μύτη ο Γιωργάκης!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα μανουλες αυπνες.....ειμαι μανουλα μιας μπουμπους 6 μηνων και πραγματικα δεν ξερω πως να διορθωσω το προβλημαμε τον υπνο που μας απασχολει απο την γεννηση μας...γενικα η μπουμπου μου ειναι υπερβολικα ανησυχη στον υπνο της κυριως στον βραδυνο.....μεχρι προτεινως δεν υπηρχε βραδυ να μην γυριζει το κεφαλακι της 1000 φορες αριστερα και 1000 φορες δεξια σε σημειο οχι απλα κουραστικο αλλα εκνευριστικο.....μεχριπριν 2 εβδομαδες το σταματησε αλλα αρχισε το μαρτυριο της στασης του υπνου.....τωραγυρναει ολοκληρη δεξια και αριστερα, μπρουμητα και ανασκελα και δεν ησυχαζει με τιποτα μεχρι της 8 το πρωιπου κοιμαται μεχρι τις 10 το πρωι. Το μεσημερι μας ειναι αισθητα πιο ησυχο και κοιμαται συνολικα την ημερα 2 ωρες....πραγματικα ειμαι σε απογνωσω αλλα προς το παρον δεν εχωβρει την λυση....εαν υπαρχει.....να σημειωσω οτι ο συζυγος μου ζει και εργαζεται στη θεσσαλονικη και επομενως δεν εχωτην παραμικρη βοηθεια.....ουτε αποτον ιδιο ουτε απο γονεις που για λογους υγειας δεν μπορουν να προσφερουν βοηθεια.......ειμαι αυπνη σχεδον 6μηνες και δεν ξερω εαν εχω αλλες δυναμεις.....

Η φουρτουνα μου ηρθε...και ξεσηκωσε τον κοσμο μου στις 27/07/2012

Link to comment
Share on other sites

Αν με ρωτάγαν τί θέλω: 10.000 ευρώ ή να κοιμάμαι την νύχτα, θα απαντούσα: να ΚΟΙΜΑΜΑΙ.... Ο γιος μου - σχεδόν 2 χρόνων κοιμάται σερί κ δεν είχαμε γενικά ποτε πρόβλημα με τον ύπνο, πέρα από τις περιόδους που έβγαζε δόντια. Τωρα όμως εχω κ ένα κοριτσάκι 2,5 μηνών που μου χεί βγάλει την ψυχή!!!! Δυστυχώς φταίω κ γω γιατι λόγω κούρασης κ επειδη είχα κ τον γιο να κρέμεται από πάνω μου την έμαθα στο κούνημα. Ευτυχώς οχι στα χέρια, αλλά στην καλαθούνα( εχει βάση με ροδάκια)...

Προσπαθώ να την βάζω στο κρεβάτι, αλλά τίποτα. Η παιδιατρος είπε οτι θα μάθει κ μην αγχώνομαι. Τελευταία βέβαια της βάζω μουσική κ εχω δει μεγάλη βελτίωση.... Χαλαρώνει απίστευτα κ εστιάζει στην μουσική κ στα φωτάκια, οπότε ξεχνάει το κούνημα. Εμένα βέβαια το βράδυ κοιμάται 5 ώρες σερί κ μετά φαγητό κ πάλι ύπνο. Απλά βαρέθηκα το κούνημα κ θέλω επιτέλους να κοιμηθώ γιατι με 2 παιδιά , αισθάνομαι ερείπιο. Βοηθεια κ γω από ΚΑΝΕΝΑΝ!!!

Link to comment
Share on other sites

ΠΟΟΟΟΣΟ ΜΑ ΠΟΟΟΟΟΣΟ ΣΑΣ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ!!! Κλεινω 9 μηνες αυπνιας (7 σχεδον ειναι η μικρη μου κ τους 2 τελευταιους μηνες εγκυμοσυνης που δεν μπορουσα να κοιμηθω).

Εχω αρχισει και καταρρεω σωματικα κ ψυχολογικα. Σηκωνομαι το πρωι και τρεμουν τα ποδια μου. Παταω τα ποδια μου και νομιζω οτι παταω σε καρφια απο τους πονους!

Η μικρουλα μου ξυπναει 20-40 φορες μεσα στο βραδυ. Γυριζει απο τη μια, γυριζει απο την αλλη, τριβει τη μουριτσα της κ αν δεν της βαλω την πιπιλα αμεσως, ξυπναει κ κλαιει.

Τριων μηνων την πηγα στο δωματιο της αλλα δεν αντεξα πανω απο 1 μηνα το πηγαινελα και την ξαναπηρα στο δωματιο μου.

Θα συμφωνησω μαζι σας οτι τα μονα βραδια που εχω κοιμηθει λιγο καλυτερα ειναι οταν την πηρα στο κρεββατι μου, αλλα δεν το βρισκω καλη λυση.

Εχω δοκιμασει να δωσω μεχρι και ντεπον μηπως ειναι δοντια αλλα τιποτα!

Αυτα που σκεφτομαι να δοκιμασω τωρα ειναι τα εξης:

- να βαλω διπλα της ενα αρκουδακι η μια κουβερτουλα που θα τα εχω ολη μερα πανω μου για να με μυριζει, μηπως αυτο τη βοηθησει να ξανακοιμηθει μονη της

- διαβασα μια μεθοδο υπνου, στην οποια το πρωτο βραδυ αφηνεις το μωρο να κλαψει 5 λεπτα και μετα το παρηγορεις, το δευτερο βραδυ 10 λεπτα, το τριτο 15 κοκ.

 

Εχω ρωτησει 3 παιδιατρους γι αυτο αλλα δεν πηρα σαφη απαντηση για το τι να κανω.

Ελπιζω να μπορεσουμε να βοηθησουμε ο ενας τον αλλο γιατι τα μωρα μας, μας χρεια

ζονται γερους κ δυνατους διπλα τους!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εμένα κορίτσια ο μικρός είναι 9,5 μηνών ...μέχρι 6-7 μηνών κοιμόμασταν απο της 9-10 το βράδυ εως τις 6 ...μετά όμως άρχησε να ξυπνάει μερικές μέρες 2 φορές ..άλλες 5..ε λέω και εγώ δοντάκια βγάζει ο καλός μου..υπομονή...αλλά ακόμα τίποτα...κάποια βράδια του δίνω και εγω depon για να ηρεμήσει λίγο να μην πονάει , αλλά μερικές φορές αγχώνομαι μήπως δεν είναι απο τα δόντια και εγω του δίνω άδικα depon. Πόσες καιρό μπορεί να ταλαιπωρίεται για να βγάλει ένα δοντι άραγε? Η παιδίατρος βέβαια δεν παραδέχεται ότι μπορεί να βγάζει δόντια ...και μου έχει πει να το κουράζω περισσότερο την ημέρα και να μην το αφήνω να κοιμάτα μετα της 6..αλλά αυτός θέλει έναν υπνάκο κατα της 7 παρα...αν δεν το αφήσω να κοιμηθεί εκείνη την ώρα είναι μες την υπερένταση μετά...

a>

a>

Link to comment
Share on other sites

Εμένα κορίτσια ο μικρός είναι 9,5 μηνών ...μέχρι 6-7 μηνών κοιμόμασταν απο της 9-10 το βράδυ εως τις 6 ...μετά όμως άρχησε να ξυπνάει μερικές μέρες 2 φορές ..άλλες 5..ε λέω και εγώ δοντάκια βγάζει ο καλός μου..υπομονή...αλλά ακόμα τίποτα...κάποια βράδια του δίνω και εγω depon για να ηρεμήσει λίγο να μην πονάει , αλλά μερικές φορές αγχώνομαι μήπως δεν είναι απο τα δόντια και εγω του δίνω άδικα depon. Πόσες καιρό μπορεί να ταλαιπωρίεται για να βγάλει ένα δοντι άραγε? Η παιδίατρος βέβαια δεν παραδέχεται ότι μπορεί να βγάζει δόντια ...και μου έχει πει να το κουράζω περισσότερο την ημέρα και να μην το αφήνω να κοιμάτα μετα της 6..αλλά αυτός θέλει έναν υπνάκο κατα της 7 παρα...αν δεν το αφήσω να κοιμηθεί εκείνη την ώρα είναι μες την υπερένταση μετά...

κοιμαται στις 7 παρα κ μετα τι ωρα ξανα δεν καταλαβα..:oops: θα σου πω να κανεις υπομονη γιατι ειναι κ το μοναδικο που μπορεις να κανεις..εμενα ποτε μεχρι τωρα δεν εχει κοιμηθει σερι κ υπηρχουν περιοδοι που ξυπναει οπως λες 2-5φορες μεσα στην νυχτα κ ζηταει γαλα..γιατι η γιατρος δεν παραδεχεται οτι ειναι δοντια??πως ειναι τοσο σιγουρη πια..:cool:

Xc60p3.png ghL0p3.png
Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια το ιδιο κ εμεις...το κλουβι με τις τρελες ειμαστε εδω μεσα;;;;;;;;; Κοντευει 7 μηνων ο σπουργίτης μου κ τπτ...τπτ δεν τον κάνει να κοιμηθει λίγο! Ποτε ξυπνά καθε 10 λεπτα, ποτε μεσα σε 10 λεπτα ξυπναει 3 φορές...χαμος. Τι στο κρεβάτι τον πήραμε τπτ!!! Δεν ξερω τι άλλο να κανω...κουραστηκα....

Link to comment
Share on other sites

Πω πω μετά από αυτά που διαβάζω ότι περνάνε οι μανούλες εδώ με θέματα ύπνου, μάλλον δεν έχω κανένα σοβαρό πρόβλημα.

Ωστόσο το σημειώνω κ θα ήθελα καμιά γνώμη αν έχετε όρεξη κ ιδέες:)

Λοιπον, ο μικρούλης μας κοιμόταν από 2 μηνών όλη τη νύχτα σερί χωρίς ξυπνήματα. Από τότε που μπήκε στον 6ο, πέταξε τα πρώτα δυο δοντάκια κ αρχίσαμε στερεές έχουμε μπει σε μια παράξενη φάση. Δλδ θα πιει το βραδυνό του γαλα κατά τις 11μιση - συνήθως τρώει κρέμα κατά τις 7 και κατά τις 9 τον παίρνει ο ύπνος μέχρι το βραδυνό του. Θα κοιμηθεί αμέσως μετά αλλά θα ξυπνήσει κατά το ξημέρωμα. Και συνήθως θα του δώσω λίγο γαλατάκι κ θα συνεχίσει τον ύπνο του μέχρι το πρωί..Σημειώστε ότι δε θηλάζουμε από τον 3ο μήνα.

Περιμένω γνωμες:)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 3 εβδομάδες μετά...

Elenagem, τι γνώμες θέλεις;;;;;;;;;; Σε ζηλεύωωωωωωωωω λέμε.... Σε φάση δοντιών κ κοιμάται τόσο; Μπράβο σας. Εμένα η κόρη μου 3,5 μηνών ξυπνάει 2 φορες μέσα στην νύχτα κ το πρωί που κουτουλάω εχω τον Ταλιμπάν γιο μου σχεδόν 2 χρόνων.,,,, που με χεί ξεπατωσει!!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
ΠΟΟΟΟΣΟ ΜΑ ΠΟΟΟΟΟΣΟ ΣΑΣ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ!!! Κλεινω 9 μηνες αυπνιας (7 σχεδον ειναι η μικρη μου κ τους 2 τελευταιους μηνες εγκυμοσυνης που δεν μπορουσα να κοιμηθω).

Εχω αρχισει και καταρρεω σωματικα κ ψυχολογικα. Σηκωνομαι το πρωι και τρεμουν τα ποδια μου. Παταω τα ποδια μου και νομιζω οτι παταω σε καρφια απο τους πονους!

Η μικρουλα μου ξυπναει 20-40 φορες μεσα στο βραδυ. Γυριζει απο τη μια, γυριζει απο την αλλη, τριβει τη μουριτσα της κ αν δεν της βαλω την πιπιλα αμεσως, ξυπναει κ κλαιει.

Τριων μηνων την πηγα στο δωματιο της αλλα δεν αντεξα πανω απο 1 μηνα το πηγαινελα και την ξαναπηρα στο δωματιο μου.

Θα συμφωνησω μαζι σας οτι τα μονα βραδια που εχω κοιμηθει λιγο καλυτερα ειναι οταν την πηρα στο κρεββατι μου, αλλα δεν το βρισκω καλη λυση.

Εχω δοκιμασει να δωσω μεχρι και ντεπον μηπως ειναι δοντια αλλα τιποτα!

Αυτα που σκεφτομαι να δοκιμασω τωρα ειναι τα εξης:

- να βαλω διπλα της ενα αρκουδακι η μια κουβερτουλα που θα τα εχω ολη μερα πανω μου για να με μυριζει, μηπως αυτο τη βοηθησει να ξανακοιμηθει μονη της

- διαβασα μια μεθοδο υπνου, στην οποια το πρωτο βραδυ αφηνεις το μωρο να κλαψει 5 λεπτα και μετα το παρηγορεις, το δευτερο βραδυ 10 λεπτα, το τριτο 15 κοκ.

 

Εχω ρωτησει 3 παιδιατρους γι αυτο αλλα δεν πηρα σαφη απαντηση για το τι να κανω.

Ελπιζω να μπορεσουμε να βοηθησουμε ο ενας τον αλλο γιατι τα μωρα μας, μας χρεια

ζονται γερους κ δυνατους διπλα τους!!

 

 

Μετα απο τις 6/7 που γεννηθηκε το κοριτσακι μου σημερα το παιδι μου ΚΟΙΜΗΘΗΚΕ ΟΟΟΛΟ ΤΟ ΒΡΑΔΥ!!!απο τις 11 ως τις 9!!

Μετα απο οοοολα οσα ειχα δοκιμασει η αδερφουλα μου με επεισε να την παω σε ορθομοριακο διατροφολογο ο οποιος θα μπορουσε να δει οτι μπλοκαρισμα υπαρχει στον οργανισμο της......

Πραγατικα, βρηκε οτι το παιδι εχει δυσανεξια σε διαφορες τροφες και απο την πρωτη μερα που τις κοψαμε η μικρη μου ειναι ενα αλλο παιδι!!

Το σημαντικοτερο ΚΟΙΜΗΘΗΚΕ χωρις να κανει κιχ ολο το βραδυ ...

Το πρωι ξυπνησα ειδα την ωρα κ γυρισα τρομαγμενη να δω αν το μωρο μου αναπνεει!!

Δεν το πιστευα!

Ελπιζω να μπορεσει να βοηθησει ολους τους ταλαιπωρημενους αυπνους γονεις μια μονο επισκεψη σε εναν ορθομοριακο διατροφολογο!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Kelt Μου δινεις πληροφοριες σε παρακαλω...; Τι ειναι αυτος ο διατροφολογος; Ειχες καποια ενδειξη οι κατι μπορει να το πειραζει το παιδι; Ο δικος μου χρονισε κ πλεον κοιμαται καθε βραδυ στο κρεβατι μας γιατι δεν μπορουμε αλλο...βεβαια κ στο κρεβατι ξυπναει απιστευτα αλλα τουλαχιστον δεν σηκωνομαστε...τι να κανω;;; Δεν μπορω αλλο πραγματικα.....

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Γλυκές μανουλες καλη χρόνια!!! Χρειάζομαι τα φώτα σας!!!! Το μωρακι μου σε μια εβδομαδα μπαίνει στον έβδομο. Το θέμα ύπνος μας ταλαιπωρεί απο την πρωτη μέρα που ήρθαμε σπίτι. Περάσαμε κολικους μέχρι τον τέταρτο μήνα με αποτέλεσμα να κοιμάται πανω μου στο μαξιλάρι θηλασμού. Μόλις πέρασαν οιι κολικοι αρχισαν τα δόντια δεν έχουμε βγάλει ακόμα αλλά ο γιατρός είπε οτι είναι πολύ πρησμένα. Θηλάζω αποκλειστικά και εδώ και μια εβδομαδα ξεκινήσανε ρυζαλευρο. Το πρόβλημα κορίτσια είναι οτι τον βάζω για υπνοι και εκείνος ξυπνά κάθε 20' κάθε 10' κάθε μια ωρα σπάνια έχει κοιμηθεί 2-3 ώρες κ αυτές στο ρηλαξ αν το βάλω στο κρεβάτι ξυπνάει αμέσως κοιμάται μονο με στήθος οποτε κοριτσια είμαι αυπνη 6 μηνες τώρα. Την μέρα θέλει να κοιμάται κάθε 2 ώρες σχεδόν για καμια ωρα το πολύ και αυτό το ξεκίνησε εδώ και μια βδομάδα πιο πριν κοιμόταν κάνα 2 μισαωρα ολα και όλα εννοείται στο ρηλαξ. Έχω κανει κάτι λάθος ρε κορίτσια; είμαι χωρίς βοήθεια ο αντρουλης μου δουλεύει πολλές ώρες και υπαρχουν μέρες που είναι παρα πολύ δύσκολες γιατί είμαι με μια δυο ώρες ύπνο. Εσείς πως το αντιμετωπιστεί; ποτε εστρωσαν τα μωραακια σας κ με τι τροπο;

Link to comment
Share on other sites

Pandoritsa σου έχω στείλει και ένα πμ με κάποια πρόταση, γιατί νομίζω ότι μάλλον χρειάζεσαι βοήθεια στο θέμα ύπνος απο κάποιον επαγγελματία. Σε γενικές γραμμές πάντως, εγώ θα σε συμβούλευα τα εξής:

 

-Φτιάξε σιγά-σιγά ένα προγραμμα υπνων μέσα στην ημέρα. Λογικά το μωρό θα πρέπει σε αυτή την ηλικία να έχει φτιάξει ένα υποτυπωδες προγραμμα φαγητού, οπότε κινήσου γύρω απο αυτό, ώστε να καταφέρεις το μωρό να κοιμάται 2-3 φορές την ημέρα, για 45'-60' την φορά. Όσο πιο καλά κοιμάται μέσα στην ημέρα, τόσο πιο εύκολα και ήρεμα θα κοιμάται το βράδυ.

 

- Δημιούργησε ρουτίνα μέσα στην ημέρα. Τα μωρά λατρεύουν την προβλεψιμότητα γιατι αισθάνονται ασφαλή. Για παράδειγμα, στον γιο μου όταν ήταν 6 μηνών,αφού ξυπνουσε γύρω στις 7.30 το πρωί, ο κόσμος να χαλάσει κάναμε πάντα τα ίδια: γάλα, παιχνίδι, 9.30' διαδικασία ύπνου, έστω στο ρηλαξ, έστω και αν δεν τα κατάφερνα πάντα να τον κοιμισω, ξύπνημα, γάλα, παιχνίδι και βόλτα, γάλα κατά τις 13.30, ύπνος, ξύπνημα, παιχνίδι ή επίσκεψη στην γιαγιά δίπλα, σύντομος υπνάκος για 30' περίπου κατά τις 5-5.30, ξύπνημα κρέμα, ήρεμο παιχνίδι και στις 8 μπάνιο, γάλα, ύπνος.

 

- Εννοείται ότι το χτίσιμο ρουτίνας θέλει θρησκευτική ευλάβεια και κατανοώ ότι για σένα θα είναι και πιο δύσκολο λόγω θηλασμού (εγω δεν θηλάζα απο τον δευτερο μήνα και μετά) αλλά είναι απαραίτητο να προσπαθήσεις.

 

- Μην φοβάσαι να δημιουργησεις συνθήκες ύπνου για τους ημερήσιος ύμνους (σκοτάδι, ησυχία κλπ). Το έχω ψάξει το θέμα και οι περισσότερες γνώμες των συμβούλων ύπνου είναι ότι είναι αδύνατον ένα παιδί να μάθει να κοιμάται με θόρυβο, ειδικά να κοιμάται καλά και παραγωγικά, δηλαδή να ξεκουράζεται. Εγω τον γιο μου τον έβαζε στην κουζίνα με το ρηλαξ με κλειστά πατζουρια και αναμμένο τον απορροφητηρα. Έτσι κοιμόταν και έτσι τον άφηνα, δεν έβρισκα τον λόγο να προσπαθώ να τον κοιμίζω στο σαλόνι με το φως του ήλιου και αναμμένη την τηλεόραση. Θα κατέληγα με ένα μωρό που δεν θα κοιμόταν πάνω απο 15-20 λεπτά, με αποτέλεσμα στο τέλος της ημέρας να είναι υπέρ κουρασμένο και σε υπερένταση, κάνοντας ακόμα πιο δύσκολο τον βραδινό ύπνο.

 

- Ειδικά για τους υπνους της ημέρας δοκίμασε να υπάρχει στον χώρο που κοιμάται το μωρό, κάποιος ήχος τύπου απορροφητηρα που απομονωμένη τους γύρω ήχους και βοηθάει το μωρό να μείνει κοιμισμενο. Υπάρχουν και ειδικές τέτοιες συσκευές στο εμπόριο (White noise machines), εγω βολευομιυν είτε με τον απορροφητηρα είτε με σχετικά βίντεο white noise στο YouTube.

 

- Φτιάξε οπωσδήποτε ρουτίνα για τον βραδινό ύπνο. Τους λόγους στους εξηγώ παραπάνω. Τώρα που το παιδι αρχίζει να παίζει, καθιέρωσε ένα μικρό διάστημα ηρεμου παιχνιδιού στο δωμάτιο του με χαμηλό φωτισμό και ησυχία πριν το πας για μπάνιο, έτσι ώστε να αποφορτιστεί απο τα ερεθίσματα της ημέρας και να είναι πιο ήρεμο. Η ρουτίνα πρέπει να είναι συγκεκριμένη και ίδια κάθε μέρα, όχι ποτέ έτσι και ποτέ αλλιώς, όπως είπαμε και πριν τα μωρά νιώθουν ασφάλεια μέσα απο την ρουτίνα.

 

- Καθιέρωσε κάποιες ώρες βόλτας μεταξύ κάποιων υπνων-γευμάτων, τα ερεθίσματα που παίρνει το μωρό συνεπάγονται καύση ενέργειας για την αφομοίωση τους=κούραση=ευκολότερος ύπνος.

 

- Μην βάζεις το μωρό αργά για υπνο και μην προσπαθείς να το κρατάς ξύπνιο την ημέρα με την ελπίδα ότι θα κοιμηθεί νωρίτερα και ευκολότερα το βράδυ. Αυτός είναι ίσως ο μεγαλύτερος μύθος που κυκλοφορεί για τα θέματα ύπνου. Στην ηλικία του μωρού σου, λογικά το παιδι δεν μπορεί να είναι πάνω απο 3 ώρες ξύπνιο χωρίς να υπέρ κουραστεί και να βρεθεί σε υπερένταση. Μην εκπλαγείς εάν, πετυχαίνοντας 2-3 καλούς υπνους μέσα στην ημέρα και βάζοντας το παιδι νωρίς το βράδυ για ύπνο ( π.χ. μέχρι τις 20.00-20.30 το αργότερο) δεις το μωρό να κοιμάται ευκολότερα, περισσότερο και με λιγότερα ενδιάμεσα ξυπνηματα. Ο λόγος εξηγείται επιστημονικά: ο ανθρώπινος οργανισμός, όταν είναι υπερβολικά κουρασμένος, ενεργοποιεί έναν αμυντικό μηχανισμό εκκρινοντας μια ορμόνη που πολεμά την κούραση. Η ορμόνη αυτή έχει ως συνέπεια το ο εγκέφαλος να στέλνει μήνυμα στο σώμα ότι δεν είναι κουρασμένο, με αποτέλεσμα να είναι πολυ δύσκολο το σώμα να ηρεμήσει ώστε ο άνθρωπος να κοιμηθεί. Οι ενήλικες το ξέρουμε καλά απο τις φορές που μένουμε ξάγρυπνοι απο την υπερένταση αν και είμαστε πολυ κουρασμένοι. Πολυ εμφανές είναι και σε λίγο μεγαλύτερα παιδάκια που τραβάνε κάτι κρίσεις τρελλης γκρίνιας και αναποδιάς λόγω της υπερβολικής κούρασης.

 

Γενικώς, εχε στο μυαλό σου ότι ο ύπνος δεν είναι μια δεξιότητα έμφυτη στον άνθρωπο, πρέπει να την μάθει και για να την μάθει πρέπει να εκπαιδευθεί. Εκτός φυσικά αν έχεις ένα πολυ ήρεμο και εύκολα προσαμοσιμο μωρό, που απο ότι έχω καταλάβει δεν είναι η περίπτωση σου.

 

Μεγάλο θέμα που δημιουργεί προβλήματα είναι τα λεγόμενα sleep associations, αλλα είναι αργά και λέω να τα αφήσω για αυριο!:):)

 

Για ο,τι θέλεις ξαναμιλαμε!

 

Καλή δύναμη!

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καμια λύση;;; κάποια απο τις παλιές και εμπειρες μανουλες του φόρουμ να βοηθήσει;;;;

 

Pandoritsa πηγαινε λιγα μηνυνατα πιο πανω και θα δεις την απογνωση μου πριν ενα χρονο, για να ειμαι ομως εδω σημαινει πως επιβιωσα :D. Αυτο το μαρτυριο σε εμας κρατησε απο τη γεννηση της κορης μου μεχρι και τα πρωτα της γεννεθλια. Αρκει να σου πω μετα τον χρονο πλεον κοιμομαστε 13 ωρες το βραδυ και 2-3 ωρες το μεσημερι εκει που δεν κοιμομασταν ΚΑΘΟΛΟΥ, ειδικα το βραδυ.

 

Σε γενικες γραμμες συμφωνω με τη deena οσον αφορα το πρακτικο κομματι, απλα θα σου πω να κανεις υπομονη γιατι η εναρξη οδοντοφυιας (ιδιωσ το βραδυ) ειναι δυσκολη φαση και διαρκει πολυ σε ορισμενες περιπτωσεις. Γενικα, το μωρακι σου ειναι σε τετοια ηλικια που αρχιζει να κατανοει τις συνηθειες (πχ ρουτινα), οποτε οσο πιο "αυστηρη" εισαι στην τηρηση αυτων των συνηθειων τοσο πιο ευκολα θα αφομιωσει και θα προσαρμοστει...!!! Χρειαζεται επιμονη και υπομονη αν φυσικα δεν συντρεχει καποιος αλλος λογος ανησυχιας (πχ παθολογικος).

Η φουρτουνα μου ηρθε...και ξεσηκωσε τον κοσμο μου στις 27/07/2012

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Κορίτσια σας ευχαριστώ για τον χρονο και τις απαντήσεις σας. Θα σας πω λοιπον πως με πολύ κόπο έχουμε αρχίσει να κοιμομαστε ανα 3 ώρες περιπου μέσα στη μέρα αλλες φορες για 1ωρα αλλες για 2 αλλες για 40 λεπτα. Παίζουμε αρκετά μέσα στην μέρα όμως ακόμα την νύχτα ξυπνάμε πολλές φορες.. Το σημαντικό είναι οτι κοιμάται στο κρεβάτι του(!!) και την νύχτα δεν ξυπνάει κάθε 10 ή 20 λεπτα αλλά σίγουρα κοιμαται για καμια ωρα..δεν έχει κοιμηθεί πανω απο 2.5 ώρες σερι. Κοαλακι είχα διαβάσει την περιπτωση σας και ήλπιζα να μου απαντούσες γιατί βλέπω πως εχεις την διάθεση να βοηθάς πολλές μανουλες στο forum deena ευχαριστώ θερμά για όλες τις πληροφορίες έχω αρχίσει να τα εφαρμοζω ενα προς ενα... Ειναι δυσκολα χωρίς βοήθεια και με τόση αϋπνία κορίτσια επίσης σκέφτομαι μήπως δεν τον ντύνω σωστα την νύχτα.. Εναν λεπτο υπνοσακο και μια κουβέρτα του ρίχνω φανελάκι μακρυμάνικο και φορμακι μάκο..

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια δοκιμάστε να δείτε μήπως φταίει και το κρύο. Εμείς από 3 μηνών ως σήμερα, έτσι και έχει ψύχρα κάθε 3 και λίγο είναι στο στήθος /πιπίλα και κοιμάται/ξυπνάει. Οταν είναι ζεστά χουχουλιάζει και ξεχνάει να ξυπνήσει. Τι να κάνω; το παραντύνω, ανοίγω και θέρμανση να είναι κάπου 20 βαθμούς και έτσι κοιμόμαστε όλοι.

 

Εμείς φοράμε φανελάκι μακρυμάνικο, πυτζαμάκι μακουδάκι ελαφρύ στα ποδαράκια, φλις υπνόσακο και σκεπαζόμαστε με φλις κουβερτούλα και ελαφρύ παπλωματάκι. Μην μου πειτε τίποτα - αλλιώς δεν κοιμάται!

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια σας ευχαριστώ για τον χρονο και τις απαντήσεις σας. Θα σας πω λοιπον πως με πολύ κόπο έχουμε αρχίσει να κοιμομαστε ανα 3 ώρες περιπου μέσα στη μέρα αλλες φορες για 1ωρα αλλες για 2 αλλες για 40 λεπτα. Παίζουμε αρκετά μέσα στην μέρα όμως ακόμα την νύχτα ξυπνάμε πολλές φορες.. Το σημαντικό είναι οτι κοιμάται στο κρεβάτι του(!!) και την νύχτα δεν ξυπνάει κάθε 10 ή 20 λεπτα αλλά σίγουρα κοιμαται για καμια ωρα..δεν έχει κοιμηθεί πανω απο 2.5 ώρες σερι. Κοαλακι είχα διαβάσει την περιπτωση σας και ήλπιζα να μου απαντούσες γιατί βλέπω πως εχεις την διάθεση να βοηθάς πολλές μανουλες στο forum deena ευχαριστώ θερμά για όλες τις πληροφορίες έχω αρχίσει να τα εφαρμοζω ενα προς ενα... Ειναι δυσκολα χωρίς βοήθεια και με τόση αϋπνία κορίτσια επίσης σκέφτομαι μήπως δεν τον ντύνω σωστα την νύχτα.. Εναν λεπτο υπνοσακο και μια κουβέρτα του ρίχνω φανελάκι μακρυμάνικο και φορμακι μάκο..

 

Είσαι σε καλό δρόμο, συνέχισε και με υπομονή όλα θα γίνουν!

 

Νομίζω ότι για τους ύπνους μέσα στην ημέρα τα έχεις καταφέρει πολύ καλά και οι φορές που κοιμάται το παιδί, σε συνδυασμό με την διάρκεια κάθε ύπνου είναι ικανοποιητικά. Εάν παρατηρήσεις ότι αυξάνονται οι φορές που διαρκούν λίγο οι ύπνοι του, δοκίμασε την ιδεά με την συσκευή white noise (ή τον απορροφητήρα)....θα εκπλαγείς πόσο μπορεί να βοηθήσει!

 

Τώρα όσον αφορά στον βραδυνό ύπνο : Καταρχήν προσπάθησε να διαπιστώσεις ποιες από τις φορές που ξυπνάει το παιδί είναι επειδή πεινάει. Είναι ακόμα μικρό και είναι λογικό -ειδικά αφού θηλάζει - να μην μπορεί να βγάλει όλο το βράδυ χωρίς γάλα. Αυτά τα ξυπνήματα είναι επομένως αναπόφευκτα και θα σταματήσουν σιγά-σιγά, μπορείς ωστόσο σταδιακά να φροντίζεις να τρώει αρκετά μέσα στην ημέρα (όταν μπουν και όλες οι στέρεες), ώστε να καλύπτει μεγάλο μέρος των θερμιδικών του αναγκών μέσα στην ημέρα και να μην χρειάζεται να τις αναπληρώσει την νύχτα.

 

Διαφορετική είναι η περίπτωση που ξυπνάει, ενώ είναι φαγωμένος παρ' όλα αυτά θέλει ξανά στήθος για να ηρεμήσει. Εδώ μπαίνει το ζήτημα των λεγόμενων sleep associations. Ο ύπνος όλων των ανθρώπων χωρίζεται σε κύκλους που εναλλάσσονται μέσα στη νύχτα, κατά την εναλλαγή δε, ο ανθρώπινος οργανισμός ξυπνάει. Επίσης, όλοι οι άνθρωποι έχουμε κάποιες συνήθειες που μας βοηθούν να κοιμηθούμε : άλλοι βλέπουμε τηλεόραση, άλλοι διαβάζουμε ένα βιβλίο, κάποιοι θέλουν ένα συγκεκριμένο μαξιλάρι κ.λπ. Η διαφορά είναι ότι οι ενήλικες, όταν αναπόφευκτα ξυπνάμε μέσα στο βράδυ κατά την μετάβαση από τον ένα κύκλο ύπνου στον άλλο (όλοι ξυπνάμε έστω κι αν δεν το καταλαβαίνουμε), δεν χρειαζόμαστε τα παραπάνω για να κοιμηθούμε ξανά, απλά γυρνάμε πλευρό και συνεχίζουμε τον ύπνο μας. Και αυτό γιατί έχουμε μάθει να κοιμόμαστε!

 

Τα μωρά και τα μικρά παιδιά ωστόσο την δεξιότητα αυτή δεν την έχουν μάθει ακόμα για αυτό και όταν ξυπνάνε μέσα στη νύχτα, θέλουν να έχουν πάλι τις ίδιες συνθήκες με τις οποίες αποκοιμήθηκαν. Πρόσθεσε σε αυτό και το γεγονός ότι τα μωρά έχουν πολλούς και μικρούς κύκλους ελαφρύ ύπνου, σε αντίθεση με τους ενήλικες και αμέσως μπορείς να κατανοήσεις περισσότερο τα πολλά ξυπνήματα.

 

Έτσι, εάν το μωρό έχει συνδέσει το "είμαι στην αγκαλιά της μαμάς και θηλάζω" ή το "είμαι στην αγκαλιά της μαμάς και πίνω γάλα από το μπιμπερό μου" ή το "με κουνάει η μαμά στο ρηλάξ" με τον ύπνο, είναι απολύτως λογικό, όταν ξυπνήσει μέσα στην νύχτα κατά την μετάβαση στον επόμενο κύκλο ύπνου να ζητήσει και χρειάζεται πάλι τα παραπάνω, καθώς θα βρεθεί σε διαφορετική κατάσταση από αυτή στην οποία το πήρε ο ύπνος. Φαντάσου εσύ να ξυπνήσεις μέσα στη νύχτα και να μην είσαι στο κρεβάτι σου, αλλά στο πάτωμα ή στον κήπο (!!!!!). Θα μπορούσες να ξανακοιμηθείς χωρίς να πας στο κρεβάτι?

 

Φυσικά υπάρχουν και μωρά που παρά τα ανωτέρω μπορούν να ξανακοιμηθούν εύκολα. Σε αυτές τις περιπτώσεις, η γνώμη μου είναι ότι δεν υπάρχει λόγος να αλλάξει κάποιος την μέθοδο του ύπνου, γιατί πολύ απλά προφανώς δεν έχει δημιουργηθεί sleep association (συγγνώμη για τα αγγλικά, δεν βρίσκω ικανοποιητικό όρο στα ελληνικά). Ο γιος μου για παράδειγμα, μέχρι ενός έτους, αποκοιμιόταν το βράδυ στο ρηλάξ με κούνημα και μετά τον μεταφέραμε στην κούνια. Κοιμόταν όμως όλο το βράδυ, οπότε δεν άλλαξα κάτι, προφανώς το παιδί δεν συσχέτισε ποτέ το ρηλάξ με τον ύπνο.

 

Στα λέω όλα αυτά για να θεσω τον εξής προβληματισμό : εάν το παιδί ξυπνάει πολύ συχνά και θέλει οπωσδήποτε στήθος ή κούνημα για να ξανακοιμηθεί, καλό θα ήταν να προσπαθήσεις σιγά -σιγά να το μάθεις να αποκοιμιέται μόνο του, έτσι ώστε όταν - αναπόφευκτα - ξυπνάει μέσα στη νύχτα (λόγω αλλαγής κύκλου ύπνου και όχι λόγω πείνας) να μπορεί και πάλι να κοιμάται χωρίς την βοήθειά σου.

 

Το πώς θα καταφέρεις το παραπάνω εξαρτάται απολύτως από τις επιθυμίες σου και από την φιλοσοφία σου ως μαμάς. Δες σε αυτό το link τέσσερεις διαφορετικές μεθόδους με κλιμάκωση αναλόγως με το εάν και πόσο κλάμα αντέχεις να έχεις από το παιδί : http://www.ohbabymagazine.com/oh-mommy/four-sleep-training-techniques-to-try-at-home/

 

Όποια μέθοδος και αν εφαρμόσεις δεν έχει ιδιαίτερη σημασία, εξαρτάται από την προσωπικότητά σου και τις επιθυμίες σου. Όπως αναφέρεται και στο τέλος του άρθρου ....."There is no “right way” when it comes to sleep training your baby. The method that you use will have to be one that works for your baby and for you, taking your unique personalities and temperaments into account. The important thing isn’t which method you use; in the end, what matters most is that your baby learns healthy, restful sleeping habits and the both of you get the sleep you deserve."

 

Αυτό που έχει μεγάλη σημασία είναι να είσαι συνεπής σε ό,τι εφαρμόσεις, με όσο το δυνατόν λιγότερα πισογυρίσματα.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...