Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

εγκυμοσυνη μετά από παλλίνδρομη


Agneska

Recommended Posts

κορίτσια γεια σας,

 

είχα καιρό να μπω. Είμαι ήδη μαμά ενός μπέμπη 2 ετών, και τον μάρτιο είχα μία παλλίνδρομη. Στεναχωρήθηκα πολύ τότε...τώρα είμαι πάλι έγκυος πολύ πολύ αρχή. το τέστ μου βγήκε θετικό πήγα αμέσως και εκανα υπερηχο αλλα δεν φάνηκε τίποτα. μου είπε ο γιατρός να κάνω χοριακή που βγήκε θετική και 2008 τιμή.

 

μου συνέστησε utrozestan τρία την ημέρα και παιδική ασπιρίνη και filicine.

έχω αγωνία, μήπως πήγα πολύ νωρίς για υπέρηχο, γιατί δεν είδα τίποτα?

θέλω να πάνε ολα καλά και να μην ξαναπάθω τα ίδια.

υπάρχει κάποια κοπέλα ομοιοπαθούσα να ακούσω και τη δική της γνώμη?

 

σας ευχαριστώ πολύ,

.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


κορίτσια γεια σας,

 

είχα καιρό να μπω. Είμαι ήδη μαμά ενός μπέμπη 2 ετών, και τον μάρτιο είχα μία παλλίνδρομη. Στεναχωρήθηκα πολύ τότε...τώρα είμαι πάλι έγκυος πολύ πολύ αρχή. το τέστ μου βγήκε θετικό πήγα αμέσως και εκανα υπερηχο αλλα δεν φάνηκε τίποτα. μου είπε ο γιατρός να κάνω χοριακή που βγήκε θετική και 2008 τιμή.

 

μου συνέστησε utrozestan τρία την ημέρα και παιδική ασπιρίνη και filicine.

έχω αγωνία, μήπως πήγα πολύ νωρίς για υπέρηχο, γιατί δεν είδα τίποτα?

θέλω να πάνε ολα καλά και να μην ξαναπάθω τα ίδια.

υπάρχει κάποια κοπέλα ομοιοπαθούσα να ακούσω και τη δική της γνώμη?

 

σας ευχαριστώ πολύ,

καλησπερα! ποτε ηταν η τελευταια σου περιοδος?εγω ειμαι 4 εβδομαδων και υπερηχο ο γιατρος μου ειπες να κανω σε 20 μερες. μετα την πεμπτη εβδομαδα μπορει να δεις τον σακο και μετα την εβδομη να ακουσεις καρδουλα.

η χοριακη σου ειναι πολυ καλη παντως!

ξερω πως νιωθεις γιατι κι εγω ειχα 2 αποβολες και τωρα εχω αγωνια. προσπαθω ομως να το καταπολεμω.

ευχομαι αυτη τη φορα να πανε ολα καλα!

sq3Zp2.png
Link to comment
Share on other sites

καλημέρα christy,

 

η τελευταία μου περίοδος ήταν 26/5. τώρα η γιατρός μου μου είπε να πάω την

Τρίτη για τον υπέρηχο. μάλλον είχα πάει πολύ νωρίς.

εύχομαι να πάνε όλα καλά και σε σένα...να σκεφτόμαστε αισιόδοξα.

.png
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα κι απο μενα. Εμεις εχουμε ενα κοριτσακι 17 μηνων και πριν τα Χριστουγεννα ξαναμεινα εγκυος, αλλα δεν προχωρησε απο την αρχη. Δεν ακουσαμε ποτε δηλαδη καρδουλα. Πηγαιναμε στο γιατρο καθε βδομαδα για ενα μηνα και τελικα καναμε αποξεση. Τωρα ειμαι πάλι εγκυος (ΤΕΡ 21/5). Οταν εκανα το τεστ πηρα το γιατρο και μου ειπε για φυλικο και σαλοξπιρ και πηγαμε να το δουμε στις 7 βδομαδες, γιατι αν πηγαιναμε παλι νωρις και αρχιζαμε τα καθε βδομαδα δεν θα το αντεχα....

Ευχομαι να πανε ολα καλα αυτη τη φορα......

tndLp2.png

FgHKp2.png

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα christy,

 

η τελευταία μου περίοδος ήταν 26/5. τώρα η γιατρός μου μου είπε να πάω την

Τρίτη για τον υπέρηχο. μάλλον είχα πάει πολύ νωρίς.

εύχομαι να πάνε όλα καλά και σε σένα...να σκεφτόμαστε αισιόδοξα.

 

υπομονη μεχρι την τριτη, μπορει να ηταν νωρις ή να εγινε καθυστερημενα η συλληψη.

περιμενουμε ευχαριστα νεα την τριτη, μην μας ξεχασεις....

sq3Zp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

christy kai Natassa,

 

κορίτσια είμαι πολύ στεναχωρημένη. Σήμερα πήγα για απόξεση, πάλι δεν αναπτυσσόταν, αυτή τη φορά δεν ακούσαμε καρδούλα. η χοριακή μου ανέβαινε αλλά πήγαινα κι έκανα υπερηχογράφημα και δεν φαινόταν παρά μόνο αρχόμενα εμβρυικά στοιχεία. και μου συνέστησε η γιατρός μου την απόξεση. Τι να πω δεν ξέρω. έχω πάθει ψυχολογικά με όλα αυτά. Ενώ με το πρώτομου παιδάκι πριν δυο χρόνια κανένα πρόβλημα, τώρα δύο φορές μία αποβολή παλλίνδρομη και τώρα πάλι μη ανάπτυξη εμβρύου...είμαι χάλια.

Μήπως ήταν θέλημα Θεού να μην προχωρήσει.

Η γιατρός μου, μου είπε ότι μπορεί να είναι και θρομβοφιλία, και αν ξαναμείνω άλλη φορά θα αρχίσουμε ενέσεις. Εγώ λέω να πάω να κάνω τις εξετάσεις αυτές στο Ελενα που δεν κοστίζουν τόσα πολλά χρήματα. Εσείς έχετε κάνει από αυτές? Το κόστος σε ιδιωτικά ξεπερνάει τα χίλια ευρώ.

πάντως η όλη ιστορία είναι πολύ ψυχοφθόρα, δεν θέλω να ξαναπεράσω κάτι τέτοιο.

Φταίει το άγχος,η κούραση, το ψυχολογικό,τι?

οπου βρεθώ κι όπου σταθώ ψάχνω και ρωτάω γυναικολόγους.

συγνώμη αν σας κούρασα κορίτσια. πρέπει να συνέλθω γιατί έχω και τον μπέμπη μου που με χρειάζεται.

πείτε μου τη γνώμη σας, εύχομαι να πάνε όλα καλά και σε σένα Κρίστι και σε σένα Νατάσσα.

 

Ανιέσκα

.png
Link to comment
Share on other sites

καλημερα! στεναχωρηθηκα με τα νεα σου!!!τα εχω περασει δις!

στειλατε το προιον της αποξεσης για ιστολογικη εξεταση? μηπως ηταν προβληματικο το εμβρυο και δεν αναπτυσσοταν ή μηπως υπηρχαν καποια αλλα στοοιχεια αξιολογησιμα που θα σας εδιναν απαντησεις?

σου προτινω να απευθυνθεις σε ενα κεντρο αποβολων και να κανεις τις εξετασεις που θα σου προτινουν οσο καιρο θα περιμενεις για να ξαναμεινεις εγκυος. ιδιωτικα δεν συμφερει και εγω θα σου προτινα το κεντρο αποβολων του αλεξανδρα. δεν ηταν και πολυ καλη η εμπειρια μου απο το αντιστοιχο κεντρο του ελενα.

Προς το παρον παρε κουραγιο απο παιδακι που εχεις ηδη, γιατι εισαι τυχερη που εχεις ηδη ενα παιδακι. Η πλειοψηφια των κοριτσιων εδω μεσα αποβαλει 2-3 φορες και δεν εχει ακομη παιδια.... Ασχολεισου με το νινι σου για να ξεχαστεις αλλα εκμεταλευσου τον χρονο που θα περιμενεις για να κανεις τις εξετασεις που θα σου ζητησουν στο κεντρο αποβολων.

ο,τι θελεις ειμαστε στην διαθεση σου!

sq3Zp2.png
Link to comment
Share on other sites

ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ μην το αφήσεις.και εγώ όπως και εσύ μετα την κόρη μου είχα 2 παλίνδρομες (αν και είχα και 1 πρίν)και ο λόγος που δεν το έψαξα ήταν οτι είχα ήδη ένα παιδί οπότε θεώρησαν το γεγονός τυχαίο.έκανα καρυότυπο και έδειξε χρωμοσωμική ανωμαλία(τρισωμία 6 συγκεκριμένα) και παρόλα αυτα θα πάω στο αλεξάνδρας για εξετάσεις. και μένα η christy28 με βοήθησε με τα τηλ και τις λεπτομέρειες,να ναι καλά η κοπέλα,και απο Σεπτέμβρη ξεκινάω.όσο για σένα καλό είναι να αφήσεις το καλοκαιράκι να περάσει,να ηρεμήσεις και όταν θα εισαι έτοιμη ψυχολογικά ξεκινάς.καλό κουράγιο εύχομαι και ότι θέλεις εδώ είμαστε

Ευγενία10/08/2007 Χριστιάννα 11/06/2011

Link to comment
Share on other sites

έχετε δίκιο κορίτσια. θα πάω κι εγώ να τις κάνω.Στο αλεξάνδρας είναι καλύτερα? πόσο στοιχίζουν? Αδεια έχω από Σεπτέμβριο αλλά θα προσπαθήσω να ξεκουράζομαι.

η γιατρός μου μου είπε ότι στην ηλικία μου υπάρχει ένα μεγάλο ποσοστό χρωμοσωμικών ανωμαλιών και ίσως και θρομβοφιλίας και ό,τι σε επόμενη εγκυμοσύνη, θα μου δώσει εξαρχής ενέσεις που καλύπτουν και την περίπτωση της θρομβοφιλίας. Τώρα τις χρωμοσωμικές ανωμαλίες δεν ξέρω. Δηλαδή αν δουν ότι είναι χρωμοσωμική ανωμαλία, πως θα αποφευχθεί σε επόμενη εγκυμοσύνη?

 

πάντωςτον μπέμπη μου τον έκανα στα 42μου. πριν δύο χρόνια δηλαδή, χωρίς κανένα πρόβλημα.Βέβαια έκανα και αμνιοκέντηση και καρυότυπο όλα.

σας ευχαριστώ για τη συμπαράστασή σας.αισθάνομαι κάπως καλύτερα.

.png
Link to comment
Share on other sites

  • 5 εβδομάδες μετά...

ΕΜΕΝΑ Η ΝΥΦΗ ΜΟΥ ΕΧΕΙ ΘΡΟΜΒΟΦΙΛΙΑ ΚΑΙ ΤΟ ΑΝΑΚΑΛΥΨΑΜΕ ΑΦΟΥ ΓΕΝΝΗΣΕ ΤΗΝ ΑΝΗΨΙΑ ΜΟΥ. ΕΦΤΑΣΕ ΣΤΟΝ 8ΜΗΝΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΝΑΠΤΥΣΟΤΑΝΕ ΤΟ ΕΜΒΡΥΟ. ΑΦΟΥ ΓΕΝΝΗΣΕ Η ΓΥΝΑΙΚΟΛΟΓΟΣ ΜΑΣ ΕΧΟΥΜΕ ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΕΨΑΞΕ ΚΑΙ ΒΡΗΚΕ ΠΩΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΧΕΙ ΘΡΟΜΒΟΦΙΛΙΑ. ΕΚΑΝΕ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΚΑΙ ΒΡΕΘΗΚΕ. ΕΜΕΙΝΕ ΞΑΝΑ ΕΓΚΥΟΣ ΕΚΑΝΕ ΕΝΕΣΕΙΣ ΚΑΙ ΓΕΝΝΗΣΕ ΕΝΑ ΚΟΡΙΤΣΑΚΙ ΥΓΙΕΣΤΑΤΟ. ΣΕ ΠΛΗΡΟΦΩΡΟ ΟΤΙ ΠΑΛΙ ΣΤΟΝ ΟΓΔΟΟ ΜΗΝΑ ΕΙΔΑΝ ΟΤΙ ΔΕΝ ΠΑΙΡΝΕΙ ΤΑ ΚΙΛΑ ΠΟΥ ΠΡΕΠΕΙ ΚΑΙ ΕΤΣΙ ΓΕΝΝΗΣΕ ΜΕ ΚΑΙΣΑΡΙΚΗ ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΤΟ ΠΡΩΤΟ. ΕΓΩ ΕΝΑ ΕΧΩ ΝΑ ΠΩ ΜΕ ΔΥΟ ΑΠΟΒΟΛΕΣ ΣΤΟ ΕΝΕΡΓΗΤΙΚΟ ΜΟΥ ΑΜΑ ΘΕΛΕΙ Ο ΘΕΟΣ ΝΑ ΣΟΥ ΧΑΡΙΣΕΙ ΕΝΑ ΠΑΙΔΑΚΙ ΘΑ ΣΤΟ ΧΑΡΙΣΕΙ. ΠΑΝΤΩΣ ΚΑΙ ΓΙΑ ΜΕΝΑ ΚΑΝΕ ΤΙΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

έχετε δίκιο κορίτσια. θα πάω κι εγώ να τις κάνω.Στο αλεξάνδρας είναι καλύτερα? πόσο στοιχίζουν? Αδεια έχω από Σεπτέμβριο αλλά θα προσπαθήσω να ξεκουράζομαι.

η γιατρός μου μου είπε ότι στην ηλικία μου υπάρχει ένα μεγάλο ποσοστό χρωμοσωμικών ανωμαλιών και ίσως και θρομβοφιλίας και ό,τι σε επόμενη εγκυμοσύνη, θα μου δώσει εξαρχής ενέσεις που καλύπτουν και την περίπτωση της θρομβοφιλίας. Τώρα τις χρωμοσωμικές ανωμαλίες δεν ξέρω. Δηλαδή αν δουν ότι είναι χρωμοσωμική ανωμαλία, πως θα αποφευχθεί σε επόμενη εγκυμοσύνη?

αν εχεις στειλει το εμβρυο για καρυοτυπο θα σου λυσει τις αποριες. αν βγει χρωμοσωμικη ανωμαλια στην δικη σου περιπτωση που εχεις ηδη ενα παιδι, θα ειναι τυχαιο γεγονος. καλυτερα να μην κανεις τις ενεσεις αν δεν εχεις κανει ελεγχο θρομβοφιλιας. το κοστος εξαρταται απο το τι ταμειο εχεις και που εχεις σκοπο να κανεις τις εξετασεις(στο δημοσιο νοσοκομειο ειναι πολυ πιο οικονομικα).καλυτερα να σου προτεινει καποιος γιατρος τι εξετασεις χρειαζονται και μετα εδω ειμαστε για να σου πουμε που και πως να τις κανεις για να μην χρεωθεις πολλα.

sq3Zp2.png
Link to comment
Share on other sites

κορίτσια γεια σας,

 

είχα καιρό να μπω. Είμαι ήδη μαμά ενός μπέμπη 2 ετών, και τον μάρτιο είχα μία παλλίνδρομη. Στεναχωρήθηκα πολύ τότε...τώρα είμαι πάλι έγκυος πολύ πολύ αρχή. το τέστ μου βγήκε θετικό πήγα αμέσως και εκανα υπερηχο αλλα δεν φάνηκε τίποτα. μου είπε ο γιατρός να κάνω χοριακή που βγήκε θετική και 2008 τιμή.

 

μου συνέστησε utrozestan τρία την ημέρα και παιδική ασπιρίνη και filicine.

έχω αγωνία, μήπως πήγα πολύ νωρίς για υπέρηχο, γιατί δεν είδα τίποτα?

θέλω να πάνε ολα καλά και να μην ξαναπάθω τα ίδια.

υπάρχει κάποια κοπέλα ομοιοπαθούσα να ακούσω και τη δική της γνώμη?

 

σας ευχαριστώ πολύ,

 

Αυτό με την παιδική ασπιρίνη δεν το εχω ακούσει ξανά.. Τέλος πάντων οι γιατροί στην Ελλάδα το έχουν παρακάνει. Το νωρίτερο μετά την 6 εβδομάδα πρέπει κανονικά να γίνεται ο πρώτος υπέρηχος για σάκο κ εμβρυικά στοιχεία κ 8 εβδομάδα καρδούλα. Στην αγγλία πάνε συνήθως μετά την 10 εβδομάδα, τέλως παντώς ...Ηρέμησε οσο μπορείς. Το οτι είχες μια παλλίδρομη δεν λεει πολλά. Αλλο τότε, αλλο τώρα. Αλλα καταλαβαίνω το αγχος σου . Προσπάθησε να χαλαρώσεις!.

dev075pr___.png
Link to comment
Share on other sites

Αυτό με την παιδική ασπιρίνη δεν το εχω ακούσει ξανά.. Τέλος πάντων οι γιατροί στην Ελλάδα το έχουν παρακάνει. Το νωρίτερο μετά την 6 εβδομάδα πρέπει κανονικά να γίνεται ο πρώτος υπέρηχος για σάκο κ εμβρυικά στοιχεία κ 8 εβδομάδα καρδούλα. Στην αγγλία πάνε συνήθως μετά την 10 εβδομάδα, τέλως παντώς ...Ηρέμησε οσο μπορείς. Το οτι είχες μια παλλίδρομη δεν λεει πολλά. Αλλο τότε, αλλο τώρα. Αλλα καταλαβαίνω το αγχος σου . Προσπάθησε να χαλαρώσεις!.

 

 

Δεν είχα δει το τελευταίο ποστ σου. Λυπάμαι παρα πολύ.

dev075pr___.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...